Politie en banken beroepen zich op elkaar Regelingscommissie gemenebest geen entree in Rhodesië MLF NOG NIET VAN DE BAAN ETNA-MANNEN ZAGEN ROVERS WEGVLUCHTEN Rode partij verboden in Djakarta dagblad voor zeeland ERHARD IS NOG NIET GESLAAGD Aardgas tegen landelijke maximumprijs LUCHTMACHT: Wij hadden auto's na overval kunnen lokaliseren Lek vertraagt Rotterdamse metro-afbouw gorray Klapstoeltjes Geen duurdere auto's voor gehandicapten In Breda Derde aulo Help rijk bij bezuiniging breda/tilburg/den haag - LOKALE ZAAK BEELD ONSCHERP Smith wijst Wilsons verzoek af State department: Droog ANDAAG IN KVP-RAPPORT Christelijk vakverbond Vondeling vraagt: 105* JAARGANG Ne. 25025 Voor God, Koningin t» Vadvriano Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 19 OKTOBt* 1*65 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van èuitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) GRENSGEBIED KWETSBAAR (Van onze verslaggevers) Het hele Nederlandse grens gebied ligt open voor commando raids vanuit het buitenland zoals er vrydag een gehouden is op Tilburg. Dat blijkt uit informa ties die men kan inwinnen bij justitie, politie en bij banken, die bij overvallen als de Tilburgse het doelwit zijn. Met uitzondering misschien van de bankgebouwen in de grote steden zijn de beveiligingen, zo die al aan wezig zijn, niet op gewapende, goed georganiseerde overvallen berekend. De beste preventie is een goed poli- tie-apparaat, aldus de banken, l Het politie-apparaat in ons land en dat geldt dus evenzeer voor de grensgebieden is er niet op bere kend om de strijd met internatiio- nale benden met succes te kunnen voeren. In justitiekringen vindt men dat de banken zich in de eerste plaats beter tegen overvallen moe ten beveiligen. Ondanks deze vaststellingen blijkt op de departementen van Justitie en Bin nenlandse Zaken, waaronder respectie velijk rijks- en gemeentepolitie ressor teren, uit niets dat men zich na de overval in Tilburg meteen gaat bezin nen op een nieuwe aanpak van bestrij ding en opsporing. Men reageert er tot dusver vrij nuch ter op. Betere beveiliging van bankge bouwen, zo zegt poen in Den Haag, is een zaak van particulier initiatief, waarmee de justitie dus nauwelijks iets te maken heeft. De vraag of de gemeentelijke politie korpsen op een andere wijze moeten worden georganiseerd en uitgerust, is voorts een lokale zaak onder verant woordelijkheid van de burgemeesters, die ieder voor zich in hun gemeente ambtshalve de hoogste politieautoriteit zijn. Het ministerie van Binnenlandse Zaken, zo deelde men ons daar mee, kan in dit opzicht wel aanwijzingen geven, maar de gemeente (en met na me de burgemeester) blijft baas in eigen huis. Overigens wijst men er op dat een overval als vrijdag in Tilburg te be leven viel tot dusver in Nederland vrij uniek was en dus nog geen algemeen beeld geeft van een schaalvergroting van de misdaad. Men kan derhalve ook (nog) geen voor alle situaties adequaat opsporingsapparaat opbouwen, dit te meer niet omdat het totale beeld van het gebeurde in Tilburg nog niet com- pleat is, althans in Den Haag niet. Ook op „Justitie" zag men op dit moment nog geen noodzaak om meteen de hoofden bij elkaar te steken voor het uitdenken van een nieuwe werk wijze, speciaal in internationaal ver band. Daarvoor is de zaak trouwens ook nog te nieuw en het beeld van het gebeurde nog te onscherp. Mogelijk dat ook dit Tilburgse geval, evenals dik wijls vorige gevallen, aanleiding geeft tot. een andere aanpak van onderdelen van de opsporingstechniek en alarme ringssystemen. maar op dit moment wijst niets op een behoefte tot een grootscheepse wijziging in de misdaad bestrijding als antwoord op de misdaad- nieuwe-stijl, die in Tilburg werd gede monstreerd. VOOR MEER NIEUWS OVER EN ROND DE TILBURGSE ROOFOVER VAL: ZIE DE PAGINA'S 3 EN 5. WASHINGTON (UPI) Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren ontkend, dat de regering heeft afgezien van haar voorstellen over de instelling van een ge zamenlijke NAVO-kernmacht. Woordvoerder Robert J. McCloskey zei, dat het Amerikaanse voorstel zowel als het Britse plan voor een gezamen lijke kernmacht, zullen worden bespro ken met bondskanselier Ludwig Erhard van West-Duitsland. Deze zal later dit Jaar een bezoek brengen aan de Ver enigde Staten. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Droog weer met wolkenvelden, af gewisseld met opklaringen. In de echtend plaatselijk nog mist. Over dag zwakke tot matige wind uit richtingen tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder 17.38 uur. Maan onder 16.13 uur. Morgen: zon op 7.13 uur. Maan op 111 uur. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY/LONDEN Pre mier Ian Smith van Rhodesië heeft gisteren het voorstel van de Britse premier Harold Wilson van de hand gewezen, dat een Gemenebest-commissie de situa tie in zijn door blanken gere geerd land regelt. De afwijzing kwam vlak voor het kabinets beraad van vandaag in Salisbury. De weg voor een eenzijdige on afhankelijkheidsverklaring van de Rhodesische regering is daar mee vrijgemaakt. Ofschoon het kabinet nog niet heeft beslist over het eenzijdig proclameren van de onafhanke lijkheid, is het besluit wel in het vooruitzicht gesteld. Wilsons voorstel beoogde dat een missie van vertegenwoordigers uit het gemenebest de in Londen afgebroken onderhandelingen over onafhankelijk heid, zou hervatten. Smith verklaarde dat hij de Austra lische premier, sir Robert Menzies, die voorzitter van de missie zou zijn, de hoogste achting toedraagt. „Maar met de beste wil van de wereld", zo voegde hij eraan toe, „zouden sir Robert en welke collega's ook. die zich bij uw voorstellen zouden aansluiten, zó ver verwijderd zijn van de hierbij betrok ken problemen, dat ik zeker geloof dat zij de bijdragen van u en de minister van het gemenebest niet zullen kunnen verbeteren". Smith wees er in zijn brief ook op dat in de missie personen zitting zou den hebben die zich openlijk als vijan den van de huidige regering en grond wet van Rhodesië hebben verklaard. Hij nam aan dat Wilson de andere gemenebestlanden omtrent hun stand punten had gepolst en dat hij het daar om miyder billijk van Wilson vindt dat hij die landen gevraagd heeft „recht te spreken" in de zaak Rhodesië. In officiële Britse kringen is tot dus verre niet gereageerd op de weigering van premier Smith een missie van het gemenebest te ontvangen. In officiële kringen werd slechts gezegd dat men zo'n weigering algemeen had verwacht. Men verwacht echter dat Wilson zal blijven proberen de deur open te hqu- den. Volgens welingelichte kringen zal premier Wilson nu druk uitoefenen op premier Smith om de Britse minister voor gemenebestzaken. Arthur Bot- tomley te ontvangen, om verdere be sprekingen te voeren. (Van onze redactie buitenland) BONN Buiten de muren van het paleis Sohaumber.g wachtte maandag avond laait het Westduitse volk op uit sluitsel over de samenstelling van de nieuwe bondsregering. Het zag er, on danks de Beierse „knodelsuppe" en de broodjes tartaar met bier aan het diner voor onderhandelaars niet direct naar uit. dat kanselier Erhard de vrije demo craat Mende de portefeuille van Duitse zaken zou laten, Dat zou betekenen dat de F.D.P. van daag in het parlement haar goedkeu ring onthoudt aan de formatie van een fractiegemeensohap tussen de C.D.U. en de C.S.U., die de toestemming van het parlement behoeft. Thans zou de S.P.D. met 202 zetels de sterkste fractie z-ijn en dr. Gersten- maier als de uit zijn ambt verdreven parlementspresident het eerste slacht offer van de coalitiestrijd zijn. Boven dien wil de F.D.P., als er geen overeen stemming wordt bereikt, zich woensdag van stemming onthouden wanneer de Bondsdag de nieuwe kanselier moet kiezen. Dan krijgt prof. Erhard niet de vereiste absolute meerderheid en kan hij pas in derde stemming met eenvou dige meerderheid tot kanselier worden gekozen, die dan een minderheidsre gering zou moeten vormen. Rainier Barzel is maandag herkozen tot fractieleider in de Westduitse bondsdag voor de christen-democraten en C.S.U., met 226 van de 238 uitge brachte stemmen. Strauss blijft vice- voorzitter van de gemeenschappelijke fractie. Zondag werd hij namelijk her kozen tot voorzitter van de C.S.U. en daaruit vloeit automatisch dit vice- voorzitterschap voort. Op de foto v.l.n.r.: dr. Erich Mende, voorzitter F.D.P. met Knut Freiherr Von Kuehlmann-Stumm, fractievoor zitter F.D.P., bondskanselier Ludwig Erhard en Franz Josef Strauss, voorzit ter C.S.U. bij aankomst voor paleis Sohaumburg. Smith: onaanvaardbaar CLARKSBURG (U.P.I.) Zes mijn- verkers zijn gisteren levenloos aange- offen in de kolenmijn van Clarksburg, /est-Virginia. Een zevende mijnwer- cr kon nog levend naar de oppervlak- o worden gebracht, maar stierf kort aarna. Alle mijnwerkers zijn door uit- ntting om het leven gekomen. Volgens reddingsploegen hebben de mannen na het uitbreken van een brand geprobeerd zich een weg te ba nen naar de uitgang, maar weiden zij teruggedreven door de rook. De brand is ontstaan door kortsluiting. Drie en een half miljoen komt het katholiek hoger onderwijs in Nederland tekort. Pag. 7. Dave Berry is goed op de hoog te van het waarom van hei suc ces van Dave Berry. Pag. 9. Volgend jaar gaan we beginnen met vrijere loonvorming. Zullen alle partijen daarbij gebaat zijn? Pag. 11. Peter Snijders heeft in Rio de Janeiro tot veler verrassing een bronzen medaille veroverd. Pa gina 13. DEN HAAG Een éénvormig; laximumtarief voor aardgas moet er omen. opdat de voordelen van het lardgas het hele land op gelijke wijze ten goede komen. Voorts zou het tarief zo moeten zijn dat het bevorderlijk is voor de aanleg van centrale verwar ming in volkswoningen. Hiervoor wordt gepleit in een rap- 'ort van de sociaal-economische com missie van de Katholieke Volkspartij, dat. gewijd is aan het te voeren ener giebeleid in ons land. Het rapport zegt verder dat bij de bepaling van de prijzen voor aardgas een redelijke afzet moet worden be vorderd. Maar ook dat een verstoring van de binnenlandse energiemarkt moet worden voorkomen. (Van onze luchtvaartredacteur) DEN HAAG/BREDA „Als de Tilburgse politie vrijdag onmiddel lijk een beroep had gedaan op de commandant van de vliegbasis Gilze-Rijen. dan zou deze onver wijld een vliegtuig naar de vlucht route hebben gedirigeerd". Aldus gisteren de luchtmachtvoorlich tingsdienst. Het feit dat doodeenvoudig geen mens bij de Tilburgse politie aan de nabijgelegen vliegbasis heeft gedacht, toont eens temeer aan dat het politieapparaat niet is opge wassen tegen in ons land tot nu toe inderdaad zeldzame, intelligent geplande en vastberaden uitge voerde overvallen. Er is overigens geen speciale overeenkomst tussen de ministeries van Defensie (luchtmacht) en Justitie, maar in het verleden heeft de luchtmacht herhaaldelijk geas sisteerd, onder meer bij de jacht op aanranders, die zich in de bos sen verscholen. Ook is de lucht macht vaak actief betrokken bij de bosbrandbestrijding. In het alge meen staat in Nederland het mi litaire apparaat klaar om. waar nodig, de helpende hand toe te steken. Indien, aldus de luchtmachtvoor lichtingsdienst, de Tilburgse poli tie tijdig op de gedachte was geko men Gilze-Rijen te hulp te roepen, dan zou het indien er bijvo:r- beeld een vliegtuig in de 'lucht was geweest mogelijk zijn ge weest dit direct naar de grens te dirigeren. In theorie was het alles zins mogelijk geweest de beide al gesignaleerde auto's binnen enkele minuten vanuit de lucht op te spo ren en te volgen. ROTTERDAM (A.N.P.) Tussen twee tunnelstukken in de Rotterdamse metro, die onder de 'Nieuwe Maas de noordel^ke en zuidelijke oevers van Rotterdam verbindt, is 'n flink lek ont staan. Het water stroomde gisteren de tunnel binnen. Ter voorkoming van persoonlijke on gelukken heeft de dienst van gemeente werken onmiddellijk opdracht gegeven het werk te staken. De schuif die de tunnel onder de rivier aan de noord zijde bij het station Leuvehaven kan afsluiten, is neergelaten om te voorko men dat het water in de tunnelbuis in de stad zal kunnen binnendringen. Men heeft de tunnel onder de riviër rustig laten vollopen, omdat de druk binnen en buiten de segmenten gelijk is en de kans dat het gat door het schurend water groter wordt, verdwijnt. Als vandaag de tunnel helemaal vol is zullen duikers een onderzoek gaan instellen en zo mogelijk de nodige re paraties verrichten. Dat onderzoek zal in nauw overleg met de assuradeuren geschieden. Hoe groot dé schade is en hoe lang het herstel zal vergen, is op het ogenblik met geen mogelijkheid te overzien. (Advertentie) HOFLEVERANCIER Ook voor u is er een echte ROK o.a. in Schotse ruiten v.a. f 39.75 GROTE MARKT 25 - BREDA (Van onze verslaggevers en correspondenten) BRUSSEL/TILBURG/BREDA De Belgische politie, overigens volstrekt zwijgend over het on derzoek inzake de Tilburgse bankroof, legt een serieus ver band tussen deze „hold up" en de grote reeks van bankover vallen die België de laatste maanden heeft beleefd. Er zjjn nl. talrijke punten van sterke overeenkomst: de berovers van de Bel gische banken hadden steeds een voor liefde voor Citroëns en praktisch by alle overvallen heeft men, precies zo als in Tilburg, zuidelijke types waar genomen. De Belgische politie heeft gisteren opdracht gegeven uit te kijken naar een blonde man, afkomstig uit Weert bij Eindhoven, die bij de overval be trokken zou zijn geweest. Hij zou zijn masker hebben verloren en zou toen herkend zijn als iemand die tevoren in lichtingen over geldwissel is komen vragen op het Tilburgse AMO-kantoor. De twee Tilburgse politiefunctiona rissen die in de Belgische hoofdstad zijn, hebben een tweeledige opdracht: de Belgische politie bijstaan in het on derzoek en tegelijkertijd nagaan wat de Belgische justitie intussen heeft, gedaan om de reeks van bankovearvallen in te dammen. Onder de honderden tips die de Til burgse politie krijgt, zijn er enkele af komstig uit Breda. Een jongeman uit die stad en een jeugdige inwoner van Teteringen hebben vrijdagmorgen, dus vóór de overvale ter hoogte van Gilze Rijen langs de rijksweg klapstoeltjes gevonden, die tot de inventaris van een der bij de overval betrokken auto's ble ken te behoren. Daaruit en uit andere tips maakt men op dat de daders vanuit Rotterdam via Breda naar Tilburg zijn gereden. Ook over hun vluchtweg is men, dank zij chauffeur Fens uit Breda en zyn collega Staaltjens uit Ros bergen, beiden bij de Etna in dienst, een en ander te weten gekomen. Om vijf minuten voor half vier, vijf tot tien minuten na de over val, hebben zij gezien hoe twee Ci troëns op het kruispunt Thuisvaar- dersstraat - Ringbaan Zuid te Til burg zich tussen vrachtwagens doorwrongen en met grote snelheid door het stoplicht reden, om via de Goirleseweg richting België te kie zen. Uit andere tips is gebleken dat de dadei-s mogelijk bij Poppel handlangers hadden. De Tilburgse politie erkende gisteren volmondig dat de huidige communica tiemiddelen die haar ter beschikking staan, voor gebeurtenissen als deze on toereikend zijn om alle belanghebben den direct te kunnen waarschuwen. Twaalf politiemensen bijn op het ogenblik bij het opsporingswerk be trokken. mink, dat deze diefstal verband houdt met de overval in Tilburg. We dienen af te wachten of deze derde auto, als wij haar vinden, ons wellicht een ver der spoor zal verschaffen. We nemen hierbij direct aan dat het nummerbord ook hier wel weer vervalst zal worden, wat bij een Citroën heel gemakkelijk is. omdat bij verwijdering van het oor spronkelijke nummerbord gemakkelijk een nummerbord opgeplakt kan wor den. Voor de rest heb ik met mijn Bel gische collega's gegevens uitgewisseld en hebben wij fotomateriaal bekeken", aldus mr. Temmink. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Voor gehandicapten vrijstelling van de verhoogde omzetbe lasting op auto's. Dat bepleit het Chris telijk Nationaal Vakverbond. Het heeft de Tweede-Kamerfractie van de pro testants-christelijke partijen gevraagd dit te bevorderen. Zijn de overvallers kort voordien ih Breda geweest? Een bewoner van de Veemarktstraat, waar het gebouw van de AMRO-bank is gevestigd, heeft ver teld vrijdagmiddag twee lichtkleurige Cintroëns DS-19 te hebben gezien. Er zaten,, zo vertelde hij de politie, „op vallend veel" donkerhuidige mannen in. Volgens hem hadden de wagens Ne derlandse nummerborden. Een andere bewoner van deze straat, die dit getuigenis gedeeltelijk kon be vestigen, had echters slechts één Ci troën waargenomen, met een Frans nummerbord. Om elf uur gisteravond keerde de of ficier van justitie bij de rechtbank te Breda, mr. G. J. M. Temmink, terug uit Brussel, waar hij met Belgische col lega's een nader onderzoek had inge steld naar de bankoverval te Tilburg. De Belgische recherche is, naar de officier ons vertelde, bij haar naspeu ringen naar de reeks overvallen in Bel gië, nog nimmer verder gekomen dan een aantal van vijf overvallers, terwijl de overval in Tilburg door tenminste acht man moet zijn gepleegd. ..Het is overigens zoeken naar een speld in een hooiberg", aldus de officier, die mee deelde dat nu ook in het Belgische Me- chelen een Citroën DS-19 is gestolen Het vermoeden bestaat, aldus mr. Tem- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De minister van Financiën, dr. Vondeling, heeft gis teravond via de televisie een op roep gedaan aan iedere Nederland se burger om de regering te hel pen de eventueel mogelijke bezui niging door te voeren. Dr. Vondeling zei voor de tele visie: „Iedere Nederlander die meent dat hij een mogelijkheid ziet om op een bepaald onderdeel van de staatsuitgaven te bezuinigen, zou dat moeten doorgeven aan de betrokken minister. Als men niet weet tot welke minister men zich wenden moet. kan men. aldus dr. Vondeling, altijd een briefje aan mij richten. Dan komt de zaak wel in orde". Soeharto: uitroeien (Van onze redactie buitenland) KOE ALA LOEMPOER/HONG KONG Radio Djakarta heeft meegedeeld dat de Indonesische communistische partij (P.K.I.) in Djakarta en omgeving tij delijk is verboden. Ook andere pro-communistische orga nisaties in het gebied, die betrokken zijn geweest bij de 30 september be weging" zijn tijdelijk in de ban gedaan. Het verbod is uitgevaardigd door de militaire commandant van Djakarta en omgeving, generaal-majoor Omar Hadi- koesoema, die tevens de leiders van alle betrokken organisaties gelastte zich binnen vijf dagen van morgen af *te melden of zich bloot te stellen aan een ernstige straf. Het verbod geldt ook de „Pemoeda Rakjat", de communistische jeugdbewe ging en de „Gerwani", de communisti sche vrouwenbeweging. De laatste or ganisatie zou zich schuldig hebben ge maakt aan het martelen van de zes generaals, die tijdens de kortstondige staatsgreep om het leven zijn gebracht. Met het oog op verdere ontwikkelin gen heeft de pas benoemde legercom mandant generaal-majoor Soeharto de order uitgevaardigd „voort te gaan met het uitroeien der overblijfselen van de „beweging der 30e september". Hij riep op tot kalmte, rust en tot versteviging van de eenheid binnen het leger Communistisch China heeft maandag Indonesische militairen ervan beschul digd dat zij zich onwettig met geweld toegang tot de Chinese ambassade in Djakarta hebben verschaft en daarbij Chinese functionarissen hebben bele digd. In de nota, die aan de Indonesische ambassadeur in Peking is overhandigd, eist China dat de Indonesische regering haar verontschuldigingen aanbiedt, de schuldigen straft en garandeert dat zo iets met meer zal gebeuren. China be houdt zich het recht voor om vergoe- ding van de schade te vragen. (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 1