Het telegram Zimmermann k s/r/c KRITISCH administratieve kracht Breda slecht op dreef Textielbeleid niet zonder zelfprotectie BOEKENPLANK Communicatie en coördinatie ploegenwerkers mannelijke werkkrachten NIEUWS! NIEUWS! NIEUWS! INDUSTRIETERREIN te koop of te huur gevraagd Bemstorff Oorlog Herinnering aan gesloopte fabriek in Middelburg DAMMEN Opmars kunstvezels Duivel commentaar N.V. Drukkerij „DE SPAARNESTAD" Parallelweg 5, Etten 13 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 19 OKTOBER 1965 Welke rol Heeft een telegram, dat in januari 1917 door de Duitse mi nister van buitenlandse zaken, Zim- mermann, verzonden werd aan de Duitse ambassadeur in Washington, Bernstoff, gespeeld in de Ameri kaanse groei naar deelneming aan de oorlog? De meeste geschiede nisboeken vermelden dit telegram slechts terloops en vertellen amper iets over de achtergronden ervan. Feit is, dat dit telegram, onder schept door de Britse geheime dienst, de „koevoet" is geweest, waarmee de Amerikaanse openba re mening en daarmee eindelijk ook Wilson naar een „deelneming aan de oorlog" is gewrikt. Het te legram zelf, de man, die er achter stond, de rol van dit kleine stukje papier in het wel en wee van de wereld, zijn onderwerp van een nieuw boek van Barbare Tuch- man, „The Zimmermann-tele- gram", dat recentelijk als pocket verschenen is (Laurel Edition) in New York. Barbara Tuchman, die de Pulitzerprijs verwierf voor haar boek „The guns of August" bewijst in dit nieuwe werk op nieuw baanbreekster te zijn van een nieuw soort geschiedschrijving. De figuren in haar boek blijven niet de verschijnselen achter jaartallen, maar komen tof een eigen leven. Als Barbara Tuchman geschiedenis schrijft, leest men haar toch wel historische documentatie als een ro man. Dit verhaal is aan haar jong ste „roman" ontleend. In de winter van 1916—1917 lag het westelijk front bevroren in een web van loopgraven. Een wanhopige poging om aan de Somme een bres in de Duitse linies te slaan was gesmoord in het bloed van een miljoen do den; noch in Berlijn kon men de mannen, het materiaal en de moed opbrengen om iets te veranderen in de noodlottige starheid, waarin de oorlog was geraakt. Het was immers al de derde oorlogswinter: het „nach Paris en „a Berlin" van 1914 waren al verklonken en de bloemen, waarmee men de naar het front trekkende soldaten had ge tooid, waren op hun graven verdord. Eén natie slechts zou die noodlottige starheid kunnen doorbreken: Amerika. Maar in Washington zetelde een zieke, besluiteloze en te idealistische president Wilson, die zijn eigen gedachten over de beslissing koesterde: een vrede zonder overwinnaar, uit welke vréde een eeuwi ge samenwerking zou kunnen voortko men tussen alle volkeren. Het dreigement der Duitsers, dat zij hun duikboten zou den inzetten tegen alles en iedereen dat •de wereldzeeën bevoer, kwam Wilson ir reëel voor. Hij achtte niemand, zelfs de Duitsers niet, tot een dergelijke onmen selijkheid in staat. Het tragische van Wilson was, dat hij te minder in een onbeperkte duikboot oorlog kon geloven, naarmate het onte- genhoudbare naderbij kwam. Zelfs toen hem op 1 februari 1917 officieel werd meegedeeld „dat het zover was", wilde hij het niet geloven, „totdat de feiten de verschrikkelijkheid der Duitsers zouden aantonen". Inmiddels wist Londen al half januari, dat de duikbootoorlog voor de deur stond. De basis van die wetenschap was een te legram, dat de nieuwbakken Duitse mi nister van buitenlandse zaken, Zimmer- mann in diplomatieke code had gezon den naar de Duitse vertegenwoordigers in de V.S., en middels hen naar die in Mexico. Maar Londen kon de wetenschap van het op 17 januari gedeeltelijk gede codeerde telegram niet met de V.S. de len, 'omdat dan zou blijken, dat de Duitse code de Britten bekend was. De Britse geheime dienst stond voor een ontzaglijk dilemma: aan de ene kant hield men in de hand de koevoet, waarmee men de V.S. in de oorlog zou kunnen wrikken, aan de andere kant zou men door die koevoet te hanteren het oor ver liezen, waarmee men aan de deur van het Duitse keizerlijke hoofdkwartier luis terde. De geheime dienst besloot te wachten. Bovendien had men het telegram nog slechts gedeeltelijk ontcijferd. Wel had den de deskundigen in Room 40 van Whitehall- uit het telegram gelezen, dat Duitsland per 1 februari 1917 de duik bootoorlog onbeperkt zou inzetten, maar halverwege het telegram was nog een on ontcijferde passage. De geheime dienst zou pas dagen later ontdekken, dat juist deze passage het belangrijkste was: daar in werd zonder meer Mexico in de oorlog betrokken en werd gedreigd met deel name van Japan aan de strijd. Dat juist Zimmerman het telegram had ondertekend, maakte de zaak met be trekking tot de V.S. nog moeilijker dan zij zonder meer al geweest zou zijn. Hij was pas enkele maanden minister en zijn verschijning op het politieke toneel was juist in de Verenigde Staten toegejuicht. Als minister was Zimmermann Von Ja gow opgevolgd die een vertegenwoor diger van de gehate Junkerkaste was ge weest en wiens politieke lijn alleen al daarom de Amerikanen afkeer had inge boezemd. Zimmermann daarentegen was een liberale burger: een soort self-made- man, die het van een kleine consulaire post tot een ministerszetel had gebracht in een bijna Amerikaanse carrière. Zijn benoeming in november 1916 tot minister had in de Amerikaanse pers juichkreten doen los slaan. Eindelijk een niet-militai- re figuur, eindelijk een man wiens ge zonde verstand welhaast moet blijken uit z;jn carrière. Eindelijk een man, die de starre Duitse houding misschien zou kun nen veranderen. In feite lagen de zaken precies anders- om. Von Jagow was de man geweest, die ondanks zijn „Von" afkerig was geweest van de „rücksichtlose" politiek der gene raals, die sedert augustus 1916 in feite de macht uitoefenden: Ludendorff en' Hin- denburg. Zeker: kanselier Bethmann was nog in functie, heit parlement werkte nog. Maar noch Bethmann, noch het parlement waren in de laatste maanden van 1916 bij machte geweest, de onbeperkte duik- bootoorlog, waarnaar de generaals streef den, in zijn verschrikkel.jk naderbijkomen te remmen. Het liefst hadden de generaals kanselier Bethmann aan de dijk gezet, maar zover reikte hu»^ macht juist niet Hun macht reikte wel ver genoeg, om Bethmanns medestanders weg te werken en een van die medestanders was de mi nister van buitenlandse zaken Von Jagow Zimmermann kwam in zijn plaats: een man,_ wiens eerzucht grenzeloos was en die zich in het nict-burgerlijke gezelschap van minister en generaals „acceptabel" wilde maken. Hij deed bat door zich blin delings aan de generaals te onderwerpen: met de arme Bethmann, die op het punt stond te vallen, wilde hij niet mee-glijdqp. Zimmermann, waar Amerika wonderen van verwachtte, bleek de duivel in eigen persoon te zijn. ciaal op Mexico had de passage in het in Londen onderschepte telegram betrek king. Mexico, aldus het telegram, zou zich onmidellijk mengen in de strijd, wan neer de V.S. aan de oorlog gingen deel nemen. Als loon voor deze vriendendienst zou Duitsland de Mexicanen de mogelijk heid bieden oude Mexicaanse gebieden in de V.S. te heroveren, Nieuw-Mexico, Ari zona en Texas. De man, aan wie het beruchte telegram gericht was, de Duitse ambassadeur Bemstorff in Washington, beleefde er sla peloze nachten door. Herhaaldelijk had hy in 1916 gepoogd de gedachte aan een on beperkte duikbootoorlog bij zijn landge noten te verjagen wijl hy de Amerikanen beter kende dan zyn landgenoten in Europa dat deden. Bemstorff wist, dat de V.S. zich niet eeuwig zouden laten provoceren. En met diet wetenschap was het niet moeilijk de gedachten door te trekken naar de on vermijdelijke eindontwikkeling: als Ame rika zou- ingrijpen, dan zou de Duitse ne derlaag onafwendbaar blijken. Tegen de- V redenering had de keizerlijke kliek'het. Zimmermanns tegen-argument: in de paar maanden, die Amerika nodig zou hebben om oorlogstechnisch op toeren te komen, zou Engeland verslagen zijn Terwijl het Zimmermann-telegram in de archieven van de geheime dienst in Londen lag (inmiddels geheel ontcijferd) als het tastbaar bewijs van de Duitse voor nemens, deed Wilson op 22 januari 1917 nog een grote poging om zijn gedachten door te zetten. In een grote rede zette hij zijn plannen uiteen vooï een „oorlog zon der overwinning", voor beëindiging der vijandelijkheden en het begin van een nieuwe vredelievende wereld. Met de tekst van deze rede dacht am bassadeur Bemstorff zijn laatste kans te krijgen, de Duitsers van hun heilloze voornemens af te brengen. Ook kanselier Bethmann probeerde in Duitsland zijn ge neraals (het waren niet zijn generaals, hij WOODROW WILSON moeilijke zaak was hun kanselier) nog tot andere ge dachten te brengen, maar de generaals gaven hem te verstaan, dat aan een ver andering van de plannen niet gedacht kon worden: de onderzeeërs waren reeds uit gevaren en het was te laat om hen nog tegenbevelen te kunnen geven. De teer ling was geworpen. Op 31 januari 1917, 8 uur voor het uur U, waarop de onbeperkte duikbootoorlog zou beginnen, bracht een verslagen Beth mann het voornemen van zijn regering ter kennis van het Witte Huis. Hij was een verslagen man, wiens verslagenheid nog maar de helft weerspiegelde van zijn ken nis: immers hij wist, dat de deelneming van Mexico en Japan aan de oorlog in de lucht hing, wanneer de V.S. zich zouden laten verlokken metterdaad in het krijgs gewoel te springen. President Wilson was verontwaardigd over het Duitse voornemen, maar in zijn verontwaardiging wenste hij een derge lijke onmenselijkheid als de onbeperkte duikbootoorlog niet te aanvaarden. Hij geloofde niet, dat de Duitsers werkelijk zouden- doen, wat ze hem via Bemstorff lieten mededelen Het leek er dagen op, dat Zimmermann gelijk zou krygen wat betreft de deelne ming aan de oorlog door de V.S. De aar zelende Wilson wachtte op bewijzen en nam geen enkele beslissing van grote im portantie. Zyn woorden: „En toch wil ik het niet geloven." Het stuk, dat hem dat geloof zou moeten bijbrengen, lag al twee weken in Londen. Nu de duikbootoorlog een feit geworden was, moest het tele gram op de een of andere wyze ter ken nis van de Amerikanen worden gebracht' De Britse geheime dienst, ondanks alles niet bereid de Duitsers te verraden, dat hun code bekend was, zocht en vond een oplossing. Als in Mexico bij de Duitse ambassade een gedecodeerde kopie ge vonden kon worden van het telegram, dat Bemstorff aan zijn collega daar gezon den had zou men de Amerikanen die kopie in handen kunnen spelen. Men zou dan bij de Duitsers de indruk wekken, dat er op de ambassade in Mexico een indiscretie was begaan en het geheim van de code zou verzekerd blijven. Het plan lukte door een wonderlijke samenloop van omstandigheden beter dan men had dur ven verwachtén. Het geheel gedecodeerde telegram verscheen in de Amerikaanse pers juist op het ogenblik, dat de isolatie- onisten in de Senaat door eindeloze rede voeringen trachtten, Amerika buiten het krijgsgeweld te houden. De publiek opinie in de States werd door die plotselinge publikatie van het telegram opgeschroefd naar een „oorlog met Duitsland en onmiddellijk". Wilson, die nog even getracht had, het onvermij delijke te vermijden door een wet voor te stellen, waarbij koopvaardijschepen zou den worden bewapend, kon niet anders meer, dan Duitsland de oorlog verklaren. Het zou evenwel nog tot 6 april 1917 du ren, eer het zover was. Intussen keerden voor de man, wiens naam onverbrekelijk verbonden was aan de duikbootoorlog, de kansen. De Mexi canen speelden nader bezien toch liever niet mee, de „Duitse" Amerikanen ble ken bijna Amerikaanser dan de presi dent, op enkele uitzonderingen na. die naar Mexico verdwenen om daar vergeefs te trachten de afbrokkelende Duitse plan nen te redden. Engeland bleek in enkele maanden duikbootoorlog niet verslagen te kunnenworden, Amerika bleek sneller oorlogsgereed te zijn, dan de Duitse ge neraals gedacht hadden. MIDDELBURG Het wekt misschien verwondering als we vertellen- dat dit „industriële plaatje" gemaakt is in het hartje van Middelburg. De foto toont de vroegere pletterij van de Vitriteirietfa- briek aan de Pöttebakkerssingel. Het hele complex heeft het veld moeten ruimen voor de sanering in de binnenstad van Middelburg. Alleen de twee schoorstenen zijn nog overgebleven. Ze steken donker af tegen sombere herfstluchten. Binnen kort zullen ook deze twee herinneringen verdwijnen. Op het lege terrein zal een nieuw kantoorgebouw komen. (Van onze dammedewerker) BREDA Opmerkelijk zijn in de com petitie van de Prov. Noord-Brabantse Dambond de slechte resultaten, die in de hoofdklasse D.V. Breda tot nu toe heeft behaald. Beide wedstrijden gingen voor de Bre- danaars verloren, met grote cijfers zelfs. Het Oosterhoutse DVO herstelde zich in de eerste klasse met een nuttige zege over het tweede tiental van de Fhilips- dammers. De Schijf uit Roosendaal kwam thuis maar net met de hakken over de sloot in de wedstrijd tegen het Eindho- vense Tivoli. Of de Roosendalers inder daad regelrecht op het kampioenschap en de promotie afstevenen, zal deze week blijken in de wedstrijden tegen Tilburg '50 en DGV (Meerveldhoven). De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: DVS Schijndel- DV Bre da 13-7. EDG Eindhoven-VD Heusden 12-8, DV Breda-DC Philips 6-14. Eerste klasse: DVO-DC Philips 2 12-8, Excelsior 2 's-Bosch-De Schijf 7-13, De Schijf-Tivoli 11-9. Tweede klasse: De Schuivers Bakel- MDC Mierlo 10-10, NDC Neerkant-EAD 2 Asten 12-8. SAN FRANCISCO (ANP) Op de ope ningsbijeenkomst van het congres van de International Federation of Cotton and Allied Textile Industries dat voor de eerste maal in de Verenigde Staten wordt gehouden, heeft de president van de organisatie, Chris ter Hoeglund, ver klaard dat het bevorderen van een tex tielindustrie mogelijk niet langer een ge makkelijke weg zal zijn voor de industria lisatie van ontwikkelingslanden, door de enorme investeringen die hiervoor thans vereist zijn en omdat het bovendien voor de geïndustrialiseerde landen spoedig mo gelijk zal zijn bepaalde standaard textiel soorten even goedkoop te produceren als de landen met een overvloed aan goed kope arbeidskrachten, waardoor het voor de ontwikkelingslanden moeilijker wordt te concurreren op de wereldmarkten. Vol gens Hoeglund wijst deze belangrijke ontwikkeling in de wereld der textielin dustrie op de behoefte aan de evenwicht- jim mm an internationale De onbeperkte duikbootoorlog kreeg in deze erzuchtige man met zijn grote kam pioen- Dat die oorlog Amerika tot actieve strijd zou uitlokken, geloofde hy niet. Op de eerste plaats was Amerika zo dacht hij in geen maanden nog ge reed om werkelyk een actieve rol te spe len en bovendien woonden in Amerika ongeveer elf miljoen Amerikanen van Duitse herkomst, die, zo redeneerde hy met zijn Pruisische verstand, ongetwijfeld de zijde van het oude vaderland zouden kiezen. Zimmermann redeneerde nog verder. Om te voorkomen, dat Amerika zich on middellijk in de strijd zou mengen, bracht hij in zijn plannen nieuwe bondgenoten naar voren, Japan, dat ongetwijfeld de Amerikanen op de Stille Oceaan zou wil len bezig houden én Mexico, dat met de V.S, als water en vuur leefde. Spe- DICK LAAN: LACH JIJ MAAR, PIN KELTJE. (Van Holkema en Warendorf, n.v.). Een nieuw boek in de al bekende Pinkeltje-reeks, voor vele kinderen een bron van veel lees- of voorleesplezier. Ook dit nieuwe boek bevat een groot aantal verhalen uit het verre en geheim zinnige Pinkeltjesland, waar allemaal dingen gebeuren die kinderen prachtig vinden. MIES BOUHUYS: AUTO-BAS EN ZIJN VRIENDEN. (De Spaarnestad). Dit is het tweede deel van de Auto-Bas-se. rie, waarin auto's levende wezens met menselijke eigenschappen worden, die al ledaagse maar tot de verbeelding van de jeugd sprekende avonturen beleven. Voor een kind kost het niet de minste moeite in een auto een levend wezen te zien. Vs Als men constateert dat de gangsters, die de roofoverval op de Amrobank in Tilburg hebben gepleegd, hun werk on gestoord hebben kunnen doen doordat de wijze van alarmering niet deugde, dan betekent dit niet, dat daarmee zonder meer een blaam wordt geworpen op het Tilburgse politiecorps. Deze verzekering heeft ons niet alleen de Bredase officier van justitie gegeven. Wij komen zelf ook tot die conclusie als we het resultaat overzien van een reeks van informaties die wij hebben ingewonnen en die ons de zekerheid hebben verschaft, dat het Nederlandse opsporings- en vervolgings apparaat niet tegen harde gangsterprak- tyken is opgewassen. Nederland kent het instituut van de ge meentepolitie, dat onder het ministerie van Binnenlandse Zaken ressorteert, het kent de rijkspolitie die thuishoort bij het Ministerie van Justitie en het heeft ten slotte zijn Korps Marechaussee dat tot 't leger behoort. Ieder van deze drie politie-apparaten heeft, behalve zijn eigen ministerie, ook zijn eigen territoir, zyn eigen taak, zyn eigen commandanten en zijn eigen tech nische uitrusting. Van enige coördinatie hetgeen iets anders is dan samenwér king is geen sprake. Wie nog wat verder in dze situatie duikt komt tot de bevinding, dat de korpsen gemeente-politie die ons land lijk is even zovele onafhankelijke groot heden zijn, gemeentelijke apparaten met de burgemeester aan het hoofd, die hun eigen bevoegdheden en verantwoordelijk heid hebben en wier binding op organi satorisch terrein slechts bestaat uit een onvolkomen telexnet, waarop niet alle gemeentelijke korpsen zyn aangesloten. Daarnaast bestaat er wel contact tussen tie korpsen dat bedoeld is om ervaringen uit te wisselen en om aan de hand van concrete gevallen leemten op te vullen in de tot dusver gevolgde opsporings methodiek. Welnu, zo'n concreet geval ligt er nu, een heel duidelijk en zeer aansprekend geval. Voor ieder die belang heeft bij een goed functionerend politie-apparaat in ons land en dat is tenslotte iedere staatsburger moet het duidelijk zyn, dat er op korte termijn een aantal leem ten moeten worden opgevuld. De eerste overval van een internationa le bende en blijkbaar een die in het buitenland al heeft laten zien dat ze van wanten weet is in ons land een feit. In departementale kringen vindt men hierin niet onmiddellijk aanleiding om san schaalvergroting van de misdaad binnen onze grenzen te denken. Hoeveel van dit soort vertoningen moeten we daarvoor dan eerfst beleefd hebben Departementale kringen (zie onze voor pagina) reageerden vry nuchter op het geen zich in Tilburg heeft afgespeeld. Maar departementale kringen wonen in Den Haag en Den Haag ligt niet in het grensgebied. In het verleden is meermalen bewezen, dat de regionale organisatie van de rijks politie vele voordelen kan bieden boven de telkens lokale organisatie van de ge meentepolitie. Ook in het geval van Til burg is gebleken, dat die in eerste opzet lokale organisatie een belemmering kan vormen voor een noodzakelijke snelle communicatie. Die communicatie vraagt dus om aanpassing, waarbij wij ons wel realiseren, dat dit heel wat hoofdbrekens zal kosten. Evenals een betere coördinatie tussen gemeentepolitie, rijkspolite en marechaussee. Maar het is reëler om van de overheid te vragen dat zij zich in deze aanpast aan nieuwe gangster- methoden, da dat men de gangsters vraagt om rekening te houden met de politie-situatie in ons land. De zaak Tilburg heeft ons nog iets an ders geleerd, n.l. dat er een communica tie-leemte is tussen bankgebouwen en de politie. Dit is gèèn overheidszaak, dit is een zaak van het particulier initiatief. Het is tekenend, dat grote bankinstellin gen in ons land wél bereid zyn om van de Tilburgse zaak een lesje te leren. En om te trachten op korte termijn maatre gelen te nemen. Die (waarschijnlijk kost bare) maatregelen zullen echter maar halve maatregelen blijken, wanneer de overheid niet deelt in deze besluitvaar digheid. Deze charmante jonge vrouw in de klederdracht van de Dodeka- nesos is koningin Anne-Marie van Griekenland, die 'zo verscheen op een diner in het stadhuis van Rho des gegeven ter ere van haar en koning Konstantijn. scheppende invloed va textielovereenkomsten. De eerste vice-president van Eastman Chemical Products, Robert L. Churchill, sprak over de nieuwe ontwikkelingen met betrekking tot kunstvezels. Hij raamde dat tegen 1975 het wereldverbruik van kunstvezels bijna gelijk zal zijn aan het verbruik van alle natuutvezels in 1965 ongeveer 11,9 miljoen metrieke ton be dragen en het verbruik van kunstvezels ongeveer 5,3 miljoen metrieke tooi. Hij gaf de waarschuwing dat elke over capaciteit een verstorende invloed zal hebben op de wereldmarkten en wees er op dat het voor iedereen in de textiel industrie, zowel binnen als buiten de Verenigde Staten duidelijk is dat de Ver enigde Staten voor een produktieover- schot in de wereld een zeer geschikte en aantrekkelijke afzetmarkt kunnen zijn. Verder is het een vaststaand feit, dat, hoe idealistisch een land ook moge zijn met betrekking tot een vrije internationale handel, het uiteindelijk gedwongen zal zijn de eigen industrie te beschermen. Volgens Churchill moeten alle onderhan delingen tussen regeringen over wereld textielproblemen ook betrekking hebben op de kunstvezels indien men doeltref fende oplossingen wil bereiken. TELEFOON 01608—2573. Wegens produktie-uitbreiding vragen wij voor onmiddellijke indiensttreding voor onze afdeling diepdrukkerij (leeftijd 18—45 jaar). voor de verschillende grafische afdelingen in dagdienst (leeftijd 18—45 jaar). Wij bieden u o goed loon; gunstige ploegentijden (gem. 40 uur p.w.) gratis werkkleding; hoog winstaandeel enz. U kunt zich aanmelden van maandag t.m. vrijdag van 8.30—12.00 uur en van 13.30—17.30 uur op onze afd. Personeelszaken, welke u alle gewenste in lichtingen zal verstrekken. Aanmelding na werktijd alleen na afspraak. ca. 50.000 tot 100.000 m2, met of zonder fabriekshallen, tot maxi mum afstand van 100 km van Rotterdam door groot industrieel bedrijf te Rotterdam. Brieven onder no. S 23907-00 bureau van dit blad. ook vandaag weer in de advertenties in Dagblad De Stem POWER 1TOOL9 Moderne fabriek van elektrisch gereedschap met hoofdbedrijf in Chicago en vestigingen over da gehele wereld vraagt voor spoedige indienst treding: afdeling VERKOOPADMINISTRATIE Gedacht wordt aan een jongeman met b.v. MULO-opleiding, die in staat is ordelijk en accuraat te werken. Type-diploma strekt tot aanbeveling maar ii niet noodzakelijk. Schriftelijke sollicitaties worden gaarne tegemoet gezian door: Skil (Nederland) N.V., Afd. Personeelszaken, KonH- nenberg 60, Breda, telefoon 01600—2 45 11.

de Stem | 1965 | | pagina 15