Kogels en kleren in Geel Griek kapseist als brandende fakkel Soekarno keert zich opnieuw tegen Amerika NOVAK'S GARANTIE! bankovervallers lozen auto met effecten *r matras ongedierte BEMANNING EN PASSAGIERS GERED SABEL 1I00B HART: SCHULDVRAAG NA DOOD VAN VECHTERSBAAS IN ONDER ZOEK Hersenspoeling dwingt tot overlopen Drama Wassenaar Dodende kogel niet gevonden Arrestantenrecord: Politie veegt Spui schoon bij Lieverdje Samenwerken SPORTFEITEN DAGBLAD VOOR ZEELAND MISLEID WAPENS GERISKEERD Amerikaan getuigt over Zuid Vietnam: KONINGIN: GOED SAMENSPEL MET RIJKSDELEN TE VERWACHTEN BASISSEN BRON VAN WERELDRAMPEN Droog weer UW verzend direct deze bon a j R N.V. RENT0KIL CHEMIE 105» JAARGANG No. 25024 voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlaridia. Directeur: Drs. W. A. J. AA. Harkx. I Hoofdredacteur: L Leijendekker. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDA G 18 OKTOBER 196., ADonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; f 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van (buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden. GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Huist, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) (Van onze verslaggevers en correspondenten) TILBURG BRUSSEL DEN HAAG Zijn de overvallers van de Tilburgse AMRO-bank nog in België? Die vraag stelt zich momenteel de Belgische politie, die een grootscheeps on derzoek is begonnen en ieder spoor nauwkeurig volgt. De jongste vondst dit weekeinde: twee houders gevuld met negen millimeter patronen, behorend by een stengun, zoals die bij de overval is gebruikt. De houders zaten in een reiskoffer, die tus sen huizenblokken in het Bel gische stadje Geel werd gevon den. Ook donkere kleding, ken nelijk afkomstig van de over vallers, werd daarin aangetrof fen. Vandaag reizen hoofdinspec teur M. Palmen van de Til burgse recherche en substituut officier van justitie mr. G. Tem mink uit Breda naar Brussel. Ze gaan daar een aantal analoge overvallen bespreken met Bel gische justitiële en politieauto riteiten. Personeel van de be roofde bank gaat in Brussel van daag de effecten bekijken, die in de tweede gestolen auto nabjj Brussel zijn aangetroffen. Die tweede auto moet al om halt tien s avonds op de dag van de overval in de Brusselse voorstad Sint Pieters Woluwe hebben gestaan, met draaien de motor. Een caféhouder in de buurt schonk er geen aandacht aan, omdat hij dacht dat de eigenaar even een café was binnengegaan. Maar toen om half twaalf de motor nog liep werd een on derzoek ingesteld. Aanvankelijk werd de politie door de kleur van rle wagen misleid. De wagen was lichtblauw en niet wit en droeg een ophet eerste oog Luxemburgs kenteken. Bij een nadere beschouwing bleek dat de nummers aan de achterzijde van de auto in een willekeurige cijferforma- tie waren <*bgeplakt. Aan de voorkant ontbrak het nummer. Vergelijking met de motornummers van de in Rotterdam gestolen auto wezen uit dat het een der wagens van de overvallers was. Met enige moeite kon later de kofferruimte worden geopend, waarin men de Ne derlandse nummerborden vond. Boven dien lagen er een grote en kleine me talen koffer in, lege geldzakjes en ef fecten ter waarde van 300.000 gulden. Van de 900.000 gulden in bankbiljetten geen spoor. Het is niet onmogelijk dat meer Ci- troëns Ideal by de overval waren be trokken en dat de overvallers de steun van handlangers hebben gehad, die hen in België en in Tilburg hebben geassis teerd. In elk geval staat vast dat de gezochten al vóór Brussel de gelegen heid hebben gehad om van kleren te verwisselen en de buit te bekijken. Inmiddels heeft een vrouwelijke om- ployé van de AMRO-bonk verklaard dat in de dagen voorafgaand aan de overval driemaal een Vlaams spreken de Belg aan de loketten is geweest met vragen over het inwisselen van Bel gisch geld. Zaken werden er niet ge daan. Het gedrag van de man werd achteraf als zonderling beoordeeld. Vingerafdrukken genomen in de twee achtergelaten wagens, worden thans in België vergeleken met de vingeraf drukken die de bandieten bij vorige acties achterlieten. Interpol, die enkele vage signalementen verspreidde,-is in geschakeld en het toezicht aan alle Belgische grensposten is verscherpt. Tij dens de nacht van zaterdag op zondag werden in de amusementswijken te Brussel en te Antwerpen razzia's ge houden, blijkbaar in de hoop een of meer van de bandieten in het net te krijgen, maar die hoop ging niet in vervulling. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De rijks recherche onderzoekt, of de Amsterdamse politie schuld heeft aan de dood van de 34- jarige dakdekker Joop Huij- brechts, die in Amsterdam tij dens een wild handgemeen door een sabelpunt in het hart werd getroffen. Volgens de politie zou de man op de sabel ingelopen zijn, toen hoofdagent F. de G. dit wapen toevallig naar voren gericht hield De broers van het slacht offer geven een andere lezing. Volgens hen werd de razende dakdekker al door een van hen weggesleept, toen hij alsnog door de agent werd gestoken. De politie meent, dat het wapengebruik noodzakelijk was om een eind aan de vechtpartij te maken. De drie broers Huijbrechts, allen notoire vechters bazen waren dronken en zeer agressief. Tijdens de aanhouding, die geschiedde omdat zij voorbijgangers molesteerden, wist Joop de schede van een sabel te pakken te krijgen, waarmee hij op de agenten insloeg. Ondanks herhaalde sommaties weigerde hij de schede terug te geven. De dakdekker laat een weduwe en drie kinderen van 3, 10 en 12 jaar achter. Het heeft de aandacht getrokken dat op de grenspost Poppel de Nederland se douanebeambten over slechts een geringe bewapening beschikken. Van officiële zijde vernamen wij hierover dat de Nederlandse douaniers op de of ficiële grensovergangen inderdaad nau welijks bewapend zijn omdat aan de grensposten als regel ook marechaus sees dienst doen. Anders is dit bij doua niers die op patrouille zijn. Zij zijn uit gesproken in dienst om misdrijven op te sporen en dus kunnen zij eerder in contact, komen met misdadigers dan hun collega's aan de slagboom. Overigens treden de Nederlandse douaniers slechts zelden op bij uitgaand verkeer. Ook in het onderhavige geval werden de bank overvallers door de Belgische douane aangehouden en wel voor controle van de groene kaart. Anders zou het zijn geweest als de Nederlandse douane op de post Poppel een snelle waarschu wing zou hebben gehad. Dan zou de slagboom stellig zijn neergehaald, wat ongetwijfeld weer een vuurgevecht zou hebben uitgelokt. In dat geval zou de douane waarschijnlijk zowel numeriek als wat betreft het aantal wapens in de minderheid zijn geweest. ROTTERDAM (ANP) De kleine Griekse vrachtvaarder Akti (1779 brt.) is gisteren in een tijdsbestek van nog geen zes uur by Hoek van Holland in een brand ten onder gegaan. Het kap seisde omstreeks één uur 's middags en werd zó zwaar beschadigd, dat het de vraag is of dit in 1946 gebouwde schip ooit weer te repareren valt. Het schip kwam uit Port Sudan en had een lading vismeel, vismeel-koeken en maïskoeken aan boord bestemd voor Rotterdam. 'Al enkele dagen geleden, toen het schip nog bij de ingang van het kanaal voer, werd kapitein Miliatis Panagiotis (39) gemeld, dat de lading was gaan broeien en een lelijke temperatuursver- hoging vertoonde. In zulke gevallen is maar één oplossing mogelijk: de luiken stijf afsluiten zodat de zuurstoftoevoer wordt afgesloten en op volle kracht naar een haven waar ben goede brand weer is. De kapitein besloot de gok te wagen en stoomde op Rotterdam aan. De radio was defect zoda-t hij geen waarschuwing kon geven. Wel heeft hij in de nacht van zaterdag op zondag met lichtsigna len de steeds moeilijker wordende si tuatie aan boord gemeld. Toen zondag morgen vroeg een rijksloods nabij de gasboei een vier mijl buiten de monding van de Waterweg, aan boord kwam, was de situatie inderdaad kritiek. Kort tevoren rond half zes in de morgen, was het luik van ruim twee met een harde klap voor de hitte bezweken. De ruime toevoer van kichit door het gat ontstaan had in de lading een felle brand veroorzaakt. Na alarm van de loods kwam er hulp. De reddingsboot „Koningin Juliana" onder schipper Wil lem van Seeters haalde voorlopig de 27-jarige echtgenote van de kapitein, een Nederlandse vrouw en haar 3 1/2- jarige zoontje Nicolaci van boord, met de echtgenote van de eerste machinist, die als passagiers aan boord waren. De twee vrouwen en het kind werden in de loop van de ochtend in Hoek van Holland afgezet. De blusboten slaagden erin het vuur, dat door het gehele schip sloeg, aan vankelijk te lokaliseren. Maar het vele bluswater maakte dat de Akti lelijk slagzij ging maken. Aanvankelijk voel de rijkswa ter&taa t er niets voor toe stemming te verlenen het schip binnen de pieren te brengen, uit vrees dat het in of nabij het vaarwater zou zinken en dus een moeilijk obstakel voor de scheepvaart zou worden. Later kwam de toestemming toch af en mochten de sleepboten het vrachtschip naar de Elbehaven brengen, een hoek van de Europoort, om het daar aan de grond te zetten. Deze opzet slaagde wonderwel. Hoe wel het schip leegbrandde de vlam men sloegen eruit en zwaar slagzij maakte, sleepten vier sleepboten ge flankeerd door de reddingsboot en een bergingsvaartuig en een boot van de havendienst de Griekse vrachtvaarder naar de Elbehaven, waar het aan de grond kon worden gezet. D§ beman ning van 23 koppen verliet toen het schip, met achterlating van het grootste deel van hun bagage. De kapitein, de eerste en de tweede stuurman, de eer ste machinist en de bootsman bleven aan boord van een der blusboten in de nabjjheid. De rest van de bemanning, 18 koppen dus, werd overgebracht naar hotel „America" in Hoek van Holland. Inmiddels waren een brandweerploeg uit Hoek van Holland, een sleepber- gingsvaartuig (de Meermin) en nog meer sleep- en blusboten naar de Akti gedirigeerd, zodat heit fel brandende, zware rookkolommen producerende vrachtschip omgeven was door eëh ware vloot van hulpschepen. Dit mocht niet baten. Een goed half uur nadat luik twee was bezweken kapseisde het schip over stuurboord. NEW YORK (AFP) Vierentwintig uur lang heeft de Amerikaanse antropo loog Marshall Sahlins Zuidvietnamezen hersenspoeling zien toepassen op krijgs gevangenen. De antropoloog, die pas van een stu diebezoek aan Zuid-Vietnam terug is, heeft meegedeeld dat speciale ploegen, ook Amerikaanse, voor dit „werk" be staan. Deze ploegen onderwerpen de gevangenen aan mentale kwellingen, zonder gebruik te maken van lichame lijk geweld, zei hij. De methode is vol gens de professor afgekeken van de Chinezen, cfie haar toepasten op Ame rikaanse krijgsgevangenen in Korea. Op deze wijze zou men de gevangenen ertoe bewegen dienst te nemen in het Zuid- vietnamese leger. (Van onze redactie binnenland) WASSENAAR De Wassenaarse po litie is er nog niet in gesjaagd de ko gel te vinden, die vrijdagavond de 19- jarige Kees van Straten dodelijk trof. De jongeman was' met enkele vrienden op het dak van het meisjesinternaat „Huize Driekoningen" geklommen en door de gewaarschuwde politie aange houden. Met een tweede jongeman, die even als hij meteen zijn naam aan de politie had opgegeven, was hij er daarna ech ter in geslaagd het duistere bos in te vluchten, juist voordat ze in de politie wagen zouden stappen. Hoofdagent J. C. (50) sommeerde de jongelui terug te komen en schoot daar na. Hoewel hij en zijn collega meenden dat de twee jongens ontkomen waren, zochten ze de omgeving nog even af om te zien of de jongelui zich misschien verstopt hadden. De hoofdagent zag de jongen liggen en pakte hem bij de arm, met de woorden „kom maar voor de dag". Hij zag toen dat de jongen ge troffen was. Dr. Zeldenrust constateerde dat hij di rect dood moet zijn geweest. Als de kogel gevonden wordt (hetgeen in de dichte bebossing uitermate moeilijk zal zijn) kan worden nagegaan of het pro jectiel heeft geketst. De hoofdagent (die voorlopig van alle dienst is vrijgesteld) droeg praktisch nooit een wapen, maar had nu, vanwe ge de alarmberichten inzake de Til burgse roofoverval, zijn pistool bij zich gestoken. Zijn commanadant zei niet te begrijpen hoe C., na wat in feite niet meer dan een kwajongensstreek was. tot schieten was gekomen. r Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Wolkenvelden afgewisseld door opklaringen en droog weer. Over wegend zwakke veranderlijke wind. In de ochtend plaatselijk nog mist. Dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder 17.40 uur. Maan op 23.45 uur. Morgen: zon op 7.12 uur. Maan on der 16.13 uur. AMSTERDAM Vierentwintig ar restanten. onder wie twee meisjes, le verden zaterdagavond op het Spui in Amsterdam een oploop rond „Het Lie verdje" op. Ze hadden geen gehoor ge geven aan het door commissaris P. L. Landman tot drie maal toe gegeven bevel om zich te verwijderen. Boven dien hadden ze de herhaaldelijke waar schuwing genegeerd, dat men de kans liep gearresteerd te worden. De jongelui zijn, nadat zij op het hoofdbureau waren gehoord en proces verbaal tegen hen was opgemaakt, zon dag vrijgelaten. Zij zullen over enige tijd voor de politierechter terecht moe ten staan wegens overtreding van het verbod tot samenscholing. (Van onze correspondent) SCHIPHOL Zonverbrand, maar zichtbaar vermoeid, zijn ko ningin Juliana en prins Bej-nhard zaterdagavond met de Richard E. Byrd van de K.L.M. uit de West teruggekeerd. Onmiddellijk na de begroeting door haar dochters, haar aanstaande schoonzoons en premier Cals legde de koningin een korte verklaring af. Zij zei daarbij onder meer: „De konink rijksbanden van nu zijn in volle groei en ontwikkeling. Als men ze wil behouden kunnen wij er een goed samenspel van verwachten. Er is momenteel nog ruimte ge noeg voor een samengaan gedrie- en". Vice-premier Biesheuvel, die de reis heeft meegemaakt, vulde deze woorden als volgt aan: „Wij hebben gemerkt dat de konink rijksband in de beide rijksdelen een levende werkelijkheid is meer dan bij ons in Nederland". Prins Bernhard, die zich met een indrukwekkende blauwe overjas tegen de klimaatswisseling gewa pend had, wijdde enkele woorden aan de economische situatie in de beide rijksdelen, waarover de ko ningin al in het algemeen had ge zegd: „Er zijn problemen die -on- overkomelijk lijken, maar ze wor den met evenredige energie aan gepakt". Hij verklaarde onder meer, goede hoop te hebben dat de vooruitgang, in de afgelopen tien jaar geboekt, nog versneld voort zal gaan, en gelooft dat Nederland daarbij in de vorm van joint ven tures, normale investeringen en in breng van „know how", een we zenlijke bijdrage kan leveren. (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA/SINGAPORE President Soekarno heeft gisteren by de opening in Djakarta van de „internationale con-, ferentie tegen de buitenlandse militaire basissen" opgeroepen tot totale stryd" voor de opruiming van deze basissen in de gehele wereld, zo meldt Radio-Dja karta. zy vormden volgens hem een bron van „wereldrampen", in het by- zonder in Azië, Afrika en Latijns-Ame- rika, waar de volken strijden voor de verbetering van hun levenspeil. President Soekarno zei voorts, dat niet alleen de militaire maar ook de „psy chologische basissen", d;e de Ameri kaanse centrale inlichtingendienst (C.I.A.) naar zijn zeggen door infiltratie en subversie in de gehele wereld heeft gevestigd, moeten worden vernietigd. Dit was de eerste aanval op de C.I.A. sinds 1 oktober, de dag waarop kolonel Oentoeng de leider van de mislukte staatsgreep bekendmaakte, dat een „raad van generaals" op instigatie van de Amerikaanse inlichtingendienst een komplot tegen Soekarno op touw had gezet. Bij de installatie zaterdag van gene raal Soeharto in zijn nieuwe functie van operbevelhebber van het leger heeft president Soekarno hem uitdruk kelijk gelast met de communisten sa men te werken voor het herstel van de orde in Indonesië. Volgens welingelichte zegslieden wil Soekarno toch een soort communistische partij handhaven, hetzij een „gezuiver de" P.K.I. (Indonesische Communisti sche Partij), hetzij een nieuwe partij, die hij zelf zal oprichten. Dit om een machtsevenwicht tussen de communis ten en het leger in stand te houden. Het leger zou hier tegen zijn en ziebeijve ren voor een verbod op alle partijen. Intussen hebben Indonesische kranten gemeld,* dat de Indonesische commu nistenleider Aidit in Djokjakarta is ge arresteerd. Aidit is sinds de staats greep van 1 oktober, spoorloos geweest. De arrestatie is nog niet officieel be vestigd. Radio-Maleisië wist vandaag te mel den, dat de mislukte staatsgreep in vyf fasen zou worden uitgevoerd met als hoogtepunt de uitroeping van Aidit, leider van c|e P.K.I.tot president van Indonesië. Het plan zou zijn gebleken uit in be slag genomen documenten en een be kentenis van luitenant-kolonel Oen toeng. Radio-Djakarta heeft intussen be kendgemaakt, dat de chef van de lucht macht, vice-maarschalk Omar Dani, binnenkort naar het buitenland zal ver trekken en waargenomen zal worden door zijn rechterhand Sri Mojono Her- lemdang, de gematigd rechtse vice- luchtmaarschalk. President Soekarno benoemde Dani tot „commandant van de uitvoering van het project van de luchtvaartindustrie". Volgens Radio-Djakarta zal hij zeer spoedig met een delegatie naar een aantal landen vertrekken. Hij bezoekt spoedig Nederland voor besprekingen. Waarnemers zien deze gang van zaken als een nieuwe overwinning voor ge- Er is niet veel ho'op meer dat het Nederlands elftal Enge land nog zal halen. In de voor ronden om het wereldkam pioenschap stelden de oranje- geshirten danig teleur. Het systeem van Neville faalde. In een andere tak van sport sprak Nederland wel een woordje mee. Gerben Karstens trapte zich naar een uitstekende tweede plaats in de Ronde van Lombgrdije. Tom Simpson 'won. In Rio de Janeiro kreeg judoka Peter Snijders een flinke teleur stelling te verwerken. Een foutieve beslissing van de arbiter haalde hem uit de wereldstrijd. Broer Jan deed het beter en kwam op de (gedeelde) vierde plaats. neraal-majoor Soeharto en andere anti communistische leiders, die op zijn heengaan hebben aangedrongen. Naar verluidt zou Soeharto Dani's epauletten van zijn uniform hebben af gerukt en hem in aanwezigheid van Soekarno in het gezicht hebben gesla gen, toen hij zei van niets te weten over Chinese wapens, die op zijn luchtmacht basis even buiten Djakarta waren op geslagen. Advertenties niet duur we! heerlijk W^o^h0r°rm^ m° Kevers ratten fl i Volmerlaan9-RijswjjkZ.H. Tel. (070) 900707* ,of bel: Breda (01600) 46743 I Zend mij uitvoerige gegevens over f bestrijding van I f Naam Adres I Plaatsj 1 Telefoong GROTE MARKT 25 - BREDA >-1 .'i r volledige garantie of3 onderdelen e rbeidsloon etc. dus 3 je er onges toord kijkgenot T.V.'s in prijzen van f798.- tot f1698.- x^reefg t cvv deeler

de Stem | 1965 | | pagina 1