Brutale overval op Tilburgse AMRO-Bank: buit negen ton BONT Rechter weer met officier oneens in snelrechtzaak HoogeHuys NOVAK'S GARANTIE! Kamer zal huwelijk goedkeuren Stolker op jacht naar profrenners dagblad voor zeeland TILBURGSE POLITIE KRIJGT LESIE VAN KOELBLOEDIGE GANG DEPRESSIES NA ZON Meesterlijk Panters Maskers GEESINK STOPT ER NU MEE Geen uitspraak over recht op titel van don Carlos ANDAAG IN borstplaatjes Vaders bedreigd Voor nieuwe ploeg JURIDISCH STEEKSPEL DUURT VOORT WAAROM STRIJDIG Na titelgevecht LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING KAPPEN ii - k'/ 105s JAARGANG No. 25023 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 16 OklCrttcK 1*65 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) "JACHT OP BANKROVERS jlaflMaa Pc Üfettt Prinses Margriet is vanaf maan dag zuster Margriet, gewoon leerling-verpleegster. Pag. 7. De Brabantse schilder Hendrik Wiegersma en zijn vrienden hebben nu een museum in Deurne. Pag. 13. Nog twee maanden en de Oos- terscheldebrug wordt in gebruik genomen. pag. 15. De Russen gaan serieus werk maken van de verbetering van hun industriële produkten. Pag. 17. Als Nederlands oudste militaire vlieger, kapitein Henk Hartko- ren, opnieuw moest kiezen, werd hij wéér vlieger. Pag. 19. De zuidelijke provincies zouden een voorbeeld kunnen nemen aan de manier, waarop men in het oosten van het land public relations bedrijft. Pag. 21. „Parijs moet tof de laatste man worden verdedigd", Pag. 25. Affiches maken is tot kunst uitgegroeid. Pag. 27. HOFLEVERANCIER Voor een vertrouwd adres I GROTE MARKT 25 BREDA Aan het mooie herfstweer (met donderdag in Brabant nog een temperatuur van 19 graden), kwam gisteren een einde. Er passeerde een regenfront waarbij de zachte lucht naar Midden-Europa wordt verdreven. Van de oceaan is nog een hogedrukgebied naar ons land onderweg, dat tijdens het week einde met flinke zonnige periodes zal passeren. Boven de oceaan heeft zich een krachtige westelijke luchtstroom ingesteld tot op grote hoogte. Daarmee zullen, na zon dag, nieuwe depressies vrij snel naar West-Europa doordringen. Vandaag en ook zondag zal de temperatuur nog 13 tot 14 graden kunnen bedragen, maar het wordt geleidelijk iets kouder. (Van onze speciale verslaggever) TILBURG. De gehele Belgische wegenpolitie heeft gisteravond gespeurd naar een van de twee auto's die nog onbekende bandieten gebruikt hebben bij de bru tale roofoverval op de Amsterdain-Rotterdam-Bank, gis termiddag in Tilburg. De daders, die 900.000 gulden buit maakten zijn met deze wagen verder gevlucht, na dat de andere auto in het dorp Casterlee tegen een Coca- Colawagen uit Turnhout was gebotst. De rovers wisten de beschadigde Citroën (kenteken GJ 59-26) nog buiten de dorpskom te brengen. Daar stapten zij over in de andere Citroën, met medeneming van al het geld. Laatstgenoemde wagen (FZ 38-14) reed in razende vaart verder in de richting van Geel. De auto die bij Casterlee werd aangetroffen bleek in Neder land gestolen te zijn. Hij was eigendom van de heer H. Blitz uit Rotterdam. Volgens de laatste berichten zou gis teravond een Nederlandse witte Ci troën by Ravels-Eel, tijdens een woeste manoeuvre een scooterrijder hebben aangeareden. De Citroën verdween met grote snelheid in de richting Turnhout. Het is mogelijk, aldus de Belgische rijkswacht, dat deze Citroën de gezoch te wagen is. Men acht het niet uitgesloten dat de bankoverval in Tilburg in verband moet worden gebracht met een aantal bankovervallen die in België hebben plaatsgehad. Hoogstwaarschijnlijk zijn de overvallers in Tilburg Algerijnen geweest. Men heeft de stellige zeker heid dat het ook Algerijnen waren die te Wilryk en aan de Jan van Ryswijk- laan te Antwerpen banken hebben ge plunderd. In Casterlee kregen de rovers dus hun eerste tegenslag in een meester lijk opgezet plan. De overval was niet alleen brutaal, maar tevens op vol maakte wijze georganiseerd en ze werd tot in de perfectie uitgevoerd. Om tien over drie gistermiddag dron gen minstens zes gemaskerde mannen de AMRO-bank aan de Heuvelring 90 te Tilburg binnen. Weliswaar is de bank sinds drie uur gesloten voor het pu bliek, maar de buitendeur is nog niet op slot. De drie kassiers, H. Hogen- doorn uit Goirle, Rudolf Dankers uit Tilburg en de Oisterwijker W. van de Zande 'de man voor de vreemde va luta), maken aan twee bureaus juist de kas op. Het is het meest kwetsbare uur van de dag. Er is een massa geld binnen maar het is nog juist niet opgeborgen in de veilige kluizen. Precies op dit kritieke moment slaan de bandieten toe. Ze werken efficiënt, meedogenloos en snel. Een van de zes is gewapend met een machinegeweer en springt in de rech terhoek op de balie. Een strategisch punt van waaruit hij de gehele kan toorruimte, waar zo'n veertig employés werken, onder schot kan nemen. De vijf anderen, met zware revolvers in de hand, springen lenig als panters over de balie en brullen dat het perso neel naar achter moet: „Zurück, zu- rückl" Niemand krijgt de kans om lang te piekeren over dit onverhoedse getier. De rovers houden van opschieten en één knalt onmiddellijk een kogel tegen het plafond, welke ricocheert en later in een lichtarmatuur wordt terugge vonden. Het is een „erwt" van 9 mm. De employés verstijven van schrik. De kantoormeisjes zitten letterlijk van angst te piepen onder hun bureaus en menig huisvader denkt plotseling hevig aan vrouw en kinderen. De rovers spreken geen woord, maar graaien vlot en handig al het geld uit de twee bureaus van de kassiers en ne men voor alle zekerheid ook de onder hun bereik liggende spaarboekjes en effecten onder hun hoede. hetzelfde doel met alle geweld op het raam van zijn bureau. Maar buiten wachtten de bankrovers twee collega's met twee Citroëns, type DS 19 (strijkijzer-model). De motoren draaien. Er volgt een kort wild-west- tafereel op straat (hierover leze men elders): de dieven stappen snel in en weg zijn de auto's. Ze rijden door het rode stoplicht en met gillende banden draaien ze meteen rechtsaf de Verleng de Spoorbaan op. Weg uit de drukte. Van alle kanten wordt de politie ge beld. De stad komt in rep en roer. Hoe de overvallers het gepresteerd hebben zich zo snel uit het steeds vastlopende verkeer van de razend drukke Heuvel ring uit de voeten te maken is iedereen een raadsel. ZIE VERDER PAGINA 5 Meer nieuws en foto's van de bankroof eveneens op pagina 5. FOTO ONDER: Het interieur van de bank. Op de voorgrond de leeggehaalde geld kisten. FOTO BOVEN: Een rechercheur ondervraagt de kassier van de bank. Een an dere politieman kijkt toe. Advertentie) van Een enkele bankbediende, die voor zichtig durft te gluren, ziet verder niet veel meer dan blauwe nylon regenjas sen, zwarte maskers met daarboven angstaanjagend kille ogen en enkele donkere alpinopetten. Ze houden hun adem in. Zoiets hebben ze nog niet eerder meegemaakt. Het lijkt wel een gangsterfilm, maar dan benauwend hard vanwege de realiteit en niet te vergelijken met de film „Die gevaar lijke man" met Eddie Constantine, die op ditzelfde moment honderd meter verder in het Chicago-theater draait. Minuten lijken een eeuwigheid. Hoe lang hebben de boeven werk. Vier mi nuten zegt de een later. In ieder geval niet meer dan zeven. De koffers van de bankrovers zitten vol. „Viens" commandeert de leider kort af. Zonder verder een woord te spreken springt het sinistere gezelschap weer terug over de balie en verdwijnt door de hoofddeur op straat. Onmiddellijk gooit de heer Van Zut- phen een datumstempel en een asbak door de ruiten naar buiten om het pu bliek op straat te waarschuwen. De di recteur Y. van de Vleugel bonst met niet duur wel heerlijk VATICAANSTAD (K.N.P.) Het pauselijk staatssecretariaat heeft hen anonieme brief ontvangen, waarin met een aanslag op de concilievaders wordt gedreigd. Sedert gisteren heeft de Vati caanse politie de bewaking van het St.- Pietersplein en de basiliek versterkt. Hulp is ingeroepen van de Italiaanse politie ter versterking van de bestaan de wachtposten. Over de inhoud van de dreigbrief werd niets bekendgemaakt. Trouwens de hele aangelegenheid wordt met grote terughoudendheid behandeld. In Vati caanse kringen zegt men slechts dat de brief de vrees voor een aanslag op de concilievaders rechtvaardigt. Waarnemers in het Vaticaan hebben de indruk dat de in de anonieme brief aangekondigde aanslag verband houdt met de.uitslag der stemmingen over de jodenverklaring. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het afdelingsonder- zoek in de Tweede Kamer aangaande de naturalisatiewet van Claus von Ams- berg en de toestemmingswet voor zijn huwelijk met prinses Beatrix, heeft, zo als wij gisteren in sommige edities al hebben gemeld, uitgewezen dat er een grote meerderheid voor de beide wets ontwerpen zal worden gevonden. K.V.P., A.R. en C.H.U. zullen de ge vraagde toestemming, zich overigens bewust van de bezwaren die in som mige kringen leven, graag en van harte geven. De P.v.d.A. geeft het „ja-woord" wat meer kritisch, evenals de V.V.D. De S.G.P. en G.P.V. stemmen volmon dig „ja". De tegenstemmers zullen zich in hoofdzaak in de P.S.P.-hoek bevin den. Vele leden pleiten voor een huwe lijksdatum lang vóór of kort na de ver kiezingen voor de Provinciale Staten in 1966. De K.R.O.-rubriek „Brandpunt" liet gisteravond de woordvoerders van de burger-actiegroepen „pro en contra Claus" aan het woord. Prof. dr. Wiers- ma zei namens de tegenstanders: „Wij verwijten Claus zelf niets, maar hij is als ex-Wehrmachtssoldaat onaanvaard baar als prins-gemaal". De heer Jos Duynstee uit Ulvenhout gaf de pro-argumenten: „Leer leven met het verleden. Dat vraagt vooral de jeugd van ons, die in een onverdeeld Europa moet wonen". (Van onze sportredacteur) BREDA Michel Stolker is momenteel, in opdracht van een Nederlandse firma, bezig met het samenstellen van een wieler ploeg. Het zou hier gaan om be roepsrenners, die hun wedstrijd schema voor het grootste deel moeten afstemmen op Nederland se criteriums. De afgelopen dagen voerde Michel Stolker (die zich, na zijn terugkeer uit Spanje waar hij een jaar voor KAS fietste, in Etten vestigde) verschillen de besprekingen. Hij benaderde vooral Brabantse coureurs. Gevraagd naar commentaar deelde Stolker mee in dit stadium geen inlichtingen te kunnen verstrekken. Naam van de sponsor, aantal renners en totale opzet van de ploeg, dienen voorlopig nog even ge heim te blijven. De geruohten willen dat Kurt Vyth (nu zijn Ronde van Ne derland steeds meer in de verdrukking komt) met een profploeg start. Ook de heer Vyth onthield zich echter van com mentaar. „Ik zeg er geen ja en geen nee op". (Van een onzer verslaggevers) BREDA Twee dagen achtereen hebben de politierechter te Breda en de officier van justitie in een procedure van snelrecht tegenover elkaar gestaan. Gisteren gold het een winkeldievegge, die bij een grote firma te Breda koa- metische artikelen had weggehaald. Sinds dinsdag is zy in verzekering ge steld, nadat zij op heterdaad was be trapt. Donderdag werd, zoals gemeld bij snelrecht een geboeide verdachte uit Putte, die verzet tegenover de politie had gepleegd, in vrijheid gesteld. Gis teren kon de Bredase als vrye vrouw de zitting verlaten. „Mijnheer de officier", zo richtte de politierechter mr. E. Thijssen in de zaak van de Bredase vrouw zich tot de officier, „waarom wilt u snelrecht?'' De officier mr. E. Bauwens betoogde, dat „het beleid van het openbaar minis terie niet ter beoordeling van de rech ter is". Persoonlijk had hij er geen be zwaren tegen de politierechter hierom trent in te lichten, echter niet ter zit ting. De politierechter: „Ik begrijp niet dat ik de overwegingen niet mag we ten". De officier: „Ik vind snelle berechting noodzakelijk. Er is een vloedgolf van winkeldiefstallen. Het is een complete' plaag'. Het wettig en overtuigend bewijs van de winkeldiefstal was aan geen twijfel onderhevig. Tien dagen gevangenisstraf, waarvan zeven voorwaardelijk, luidde de eiis. Tevens eiste mr. Bauwens bevel tot onmiddellijke gevangenneming. „Waarom dat?", vroeg de politierech ter. ,Er staat voorarrest op diefstal", betoogde de officier. De politierechter verwees hierop de officier naar de artikelen 64 en 66 van het wetboek van strafrecht, waarin ter zake van snelrecht motieven te vinden zijn als vrees voor recidive, vluchten of samenspraak van verdach ten. De politierechter achtte juridisch gelijk in de zaak tegen de woonwagen bewoner S. uit Puitte, die eergisteren diende geen gevangenneming moge lijk. „Wat u doet is wel in strijd met de constant gevolgde procedure, ook wat het hof in Den Bosch betreft", zei de officier nog tot de politierechter. Mr. Thijssen stelde uitdrukkelijk, dat hij geen gevangenhouding wilde gelas ten. Hierop vonniste hij de vrouw: vijf tien gulden boete en zeven dagen voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Mevrouw Van H. kon daarop in vrijheid worden gesteld. RIO DE JANEIRO. Anton Geesink heeft kort nadat hij voor de derde achtereenvolgende maal de wereldtitel in het zwaarge wicht had behaald, een belang rijk besluit genomen: Hij zal niet meer aan de wereldkampioen schappen deelnemen. Anton Geesink, die na de enerverende finale van donderdagnacht de drukte ontvluchtte en een rustig onderdak vond in het huis van ambassaderaad Bert van Mastwijk, lichtte zijn besluit als volgt toe: „Ik stop er mee. De wedstrijd van don derdagnacht was mijn laatste in het wereldkampioenschap. Mijn titel in de klasse alle categorieën zal ik zondag niet verdedigen. Ik ben nu 31 jaar. Ik sta op het toppunt van mijn carrière. Alles wat ik mij als judoka kon wen sen heb ik gehad. Driemaal ben ik nu wereldkampioen. Het heeft geen zin om over twee jaar, wanneer ik met mijn drieëndertig jaar waarschijnlijk te oud ben geworden, nederlagen te lijden. De strijd hier in Rio de Janeiro was toch al zwaar genoeg. Maandenlang heb ik me voorbereid op dit kampioenschap. Ik heb de Japanse kampioen Sejii Sa- kaguchi en zijn tegenstander in de fi nale van de Japanse kampioenschappen Matsuri Matsunaga verslagen. Wat wil ik nog meer. Zondag zou ik Inokuma en Kato, twee veel lichtere tegenstan ders ontmoeten, die beiden in de voor ronden van de Japanse kampioen schappen werden uitgeschakeld". (VOOR VERVOLG ZIE SPORT PAGINA) Even na deze Bredase winkeldievegge verscheen een winkeldievegge uit Ber gen op Zoom voor de politierechter. Ook zij was op heterdaad betrapt en wel op 30 juni van dit jaar in een wa renhuis, waarin zij een damesvest en een herenonderhemd had gestolen. „Waarom in dit geval geen snel recht?",, vroeg de politierechter mr. E. Thijssen aan de officier van justitie, mr. Peijnenburg. „Dat is niet te uwer beoordeling, maar ter beoordeling van het openbaar ministerie", repliceerde de officier. Mr. Thijssen: „Voor mij geldt: gelijke monniken, gelijke kappen". De officier: „Er zijn geen gelijke monniken, Dit is overigens niet ter dis cussie". „Legt u mij het verschil eens nader uit", vroeg de politierechter nog. De officier persisteerde en gaf geen nadere verklaring. Hij eiste twee dagen gevangenisstraf. De politierechter ging ook hierin niet met de officier mee en veroordeelde verdachte die een blanco strafblad had tot tachtig gulderi. MADRID (U.P.I.) Een Carlistische woordvoerder heeft ontkend dat een rechtbank in Madrid zou hebben be paald dat prins Carlos-Hugo de Bour bon Parma. echtgenoot van prinses Irene, de titel van hertog van Madrid niet mag dragen. De woordvoerder verklaarde dat het gisteren door een Nederlands blad ge publiceerde bericht „volkomen onjuist is". „Het proces is nog niet beëindigd en tot dusver is er nog geen uitspraak gedaan", zo verklaarde hij. BIJ ANTI-BRITSE betogingen in Aden zijn gisteren drie Arabieren gedood en is een Arabische politieagent gewond geraakt. Aanleiding van de onlusten was het gerucht dat twee gearresteer de leden van het Adense nationalisti sche front door de Engelsen waren dood gemarteld. (Advertenties) ja a r \/olledigfe g:arant/é op onderdelen arbeidsloon etc. dus 3 Jaar onges toord l<ijl<g>eno t T.V.'s in prijzen van f798.- tot f1698.- dat kan alleen m yraaggjt uw dealer

de Stem | 1965 | | pagina 1