Jing COOP Agressief werven dure kwestie Sudeten-Duitsers dreigen met gift man Niet socialistisch maar sterk sociaal HAV house ot engiana GEEN GESCHIPPER MET EEG-VERDRAG EEN WERELD. ING BIJ CO-OP Om een vice- premier TOUWTREKKERIJ OM ARBEIDSKRACHTEN Duitse docent neemt het op voor de nazi's r Super-wolkenkrabber bij Parijs Cals over kabinetsbeleid Denken aan volgende generatie Anti-huwelijk actie is onverantwoord De Weer proces tegen nazi's Aanslagen op pijpleidingen in Venezuela WINTERSPORTEN OPINIEPEILING: Twee van de drie Fransen vóór Charles De Gaulle „WIE ONS BELEDIGT ZAL BLIND WORDEN" Optochten en boycot Negers dwingen stadsbestuur af concessies ONBEKEND Geschorst Vers van de douane HOUSE OF ENGLAND'S KOSTBAAR BIJKOMEND HETZELFDE CH-JONGEfiEN: CALS: GEDULD MET DE GAULLE Echtpaar gedood door kolendamp IS uw vertrouwen waardl DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 15 ORTQbuK 1965 n omhoog, maar CO-OP umenten-organisatie van it' het voor u op. aar éven kan, de prijzen liet alleen van de levens- ook van bijvoorbeeld shoudelijke apparaten, Bekijkzelf op deze pagina iet gebied van lage prijzen ument, gedaan heeft ge- ooral op de jndrukwek- e u krijgt op de beroemde zieën! Iaat u delen in de winst winst keerde CO-OP vorig jaar gen klanten! Ook kunt delen CO-OP. Spaar de zegels die u r elke gulden die u bij CO-OP n boekje met 120 zegels hebt u 'instaandeel. üw aandeel in de winst? Winstaandelen heeft gespaard, >ok het meeste uitgekeerd. Daar- dig om al uw inkopen bij CO-OP iddeld Nederlands gezin kan zo Winstaandelen por jaar ver- ekeerd: hoe meer u koopt bij smiddelen èn gebruiksartikelen, O-OP maakt. Dus, hoe groter voor uw Winstaandelen krijgt :egels voor sneller sparen ie gratis zegels die u voor elke chappen krijgt, geeft CO-OP u ra)-zegels: bij CO-OP koffie, OP beschuit en Do-re-mi-koek, oen u sneller sparen voor uw atis waardecoupons! ioeg zegels voor een Winstaan- rd, hebt u recht op een gratis maar, als extraatje van CO-OP! n (die u tegelijk met het Winst- issa ontvangt) kunt u metéén CO-OP waardecoupons geven nschaf van prachtige artikelen iens goedkoper kan leveren. En delige CO-OP vakantiereizen coupons u goed van paal keersbureau Amsterdam in de winter tussenuit, om se berglucht te zonnebaden, 'in een prachtige witte wereld, onsumenten-organisatie, heeft èn fantastisch voordelige tei- Ier Alpen voor u in orde ge- lij n-toestel staat klaar om u vliegen en vandaar brengt een de plaats van bestemming: de Gerlos of Mayérhofen, ge- wit winterkleed. Uitstekende gereserveerd. Alle comfort en dus 3 maaltijden per dag) b'J n. En toch kost deze complet® >P slechts 495,- 2 waarde- ski-arrangement) of 395c ons (als u niet wilt skiën)- Driewieler 23,75 1 waardecoupon PARIJS (A.F.P.) Generaal De Gaulle kan bij de presidentsverkiezingen rekenen op 68 pet. van de stemmen, zo wjjst een opinie-onderzoek in Frankrijk uit. Dit percentage bestaat voor een groot deel uit vrouwen. Drieëntwintig procent van de onder vraagden heeft zich uitgesproken voor Frangois Mitterand, de kandidaat van links, 7 pet. voor Tixier-Vignancour, de rechtse kandidaat. Vierenzestig procent van de onder vraagden zei tevreden te zijn over de po litiek van generaal De Gaulle, 23 procent is niet tevreden en 13 procent had geen mening. (Van onze correspondent) IJMUIDEN Jarenlang hebben de Hoogovens in IJmuiden de hongerige moloch van hun steeds groeiende bedrijf trachten te voeden met arbeidskrachten uit verafgelegen, weinig geïndustri aliseerde provincies. „Kom wel ken bij ons," vleiden de adver tenties. „Reiskosten, verblijf kosten, eventuele verhuiskosten - u wordt overal mee geholpen." Deze lokkende taal bleek niet tot dovemansoren gericht. Wie in het IJmondgebied de weg vraagt, moet er op rekenen, antwoord te krjjgen in een dialect, dat zijn gedachten regelrecht verplaatst (Van onze correspondent) DiiSSELDORF „Wie ons Su deten-Duitsers beledigt, zal blind worden." Deze bedreiging is door onbekenden geuit aan het adres van de bekende Düsseldorfse cabaretisten Kay en Lore Lo rentz van het ook in het buiten land bekende cabaretgezelschap Kom(m)ödchen. In de anonieme brief zat een poe der, dat volgens giftspecialisten bij ge, bruik van een grote dosis tot volko men blindheid kan voeren. Ook zijn in de loop van de afgelopen maanden dreigementen geuit dat de kinderen van NATCHEZ (UPI) De negers van Nat chez in de Amerikaanse staat Mississippi z\jn er met marsen en een boycot van de winkels in geslaagd het stadsbestuur belangrijke concessies af te dwingen. Hun leider, Charles Evers, bracht het nieuws aan de meer dan 600 negers, die zich in een kerk verzameld hadden, nadat hij meer dan twee uur met leden van het gemeentebestuur had gesproken. Een der concessies is, dat negers voort aan met „mr." en „mrs." door gemeente ambtenaren zullen worden aangesproken. Een andere voorziet erin dat vóór 15 december nog vier negers in het plaatse lijke politiekorps zullen worden aange steld. Voorts heeft het stadsbestuur be loofd, dat de gelden voor bestrijding van de armoede gelijkelijk onder negers en blanken zullen worden verdeeld en dat in maart een neger in de schoolraad zal worden opgenomen. En tenslotte zal voor 15 december het plaatselijke ziekenhuis volledig voor negers worden opengesteld Aan de meeste klachten der negers is hiermee .tegemoet gekomen, maar Evers zei, dat er nog vele andere zaken zijn die „wij moeten krijgen en waarvoor wij zullen blijven vechten". Hij drong er op aan de boycot tegen de winkeliers in de binnenstad voort te zetten maar de marsen te staken. het cabaretisten-echtpaar zouden wor den ontvoerd en vermoord. Kay Lorentz stuurt zijn jongste doch ter alleen nog maar onder begeleiding van een volwassene naar school. De dreigementen zijn gekomen nadat in juni j.l het Ko(m)odchen in een t.v.- uitzending over de komende algemene verkiezingen in West-Duitsland de spot had gedreven met de minister van verkeer en waterstaat ir. Hans Cris- toph Seebohm, die tevens aan. en woordvoerder is van de Sudeten-Duit sers in de Bondsrepubliek en in bin nen- en buitenland een zekere berucht, heid heeft gekregen om zijn aggres- sieve en revanchistische klinkende zondags-redevoeringen. Meer dan een kwart jaar geleden hebben Kay en Lore Lorentz (die ove rigens uit Bohemen stamt) over de dreigbrieven en de gifaanslag gezwe gen. Pas na de recente verbranding in Dusseldorf van boeken van Erich Kastner en Gunther Grass door wei- nemende maar ietwat verdwaalde christelijke jongeren, verbraken de Lo- rentzen hun stilzwijgen. De cabaretis ten hebben de brief met het gifpoe der niet zelf geopend. Dat deed een secretaresse, die prompt last kreeg van haar ogen. De Düsseldorfse politie stelt een onderzoek in. De brief was ver zonden uit Bochem, maar de afzen der bleek te zijn gefingeerd. (Advertenitiie) KIEL (IJ.P.I.) Een docent aan de middelbare school in Buesum, Noord- Duitsland, die feiten over nazi-concen tratiekampen verdraaide, is vanaf giste ren geschorst. Alfred Endrigkeit, leraar biologie, zou zijn leerlingen verteld hebben dat het Amerikaanse leger de gaskamers en ovens in de bevrijde kampen had ge ïnstalleerd om zodoende „de schuld op de Duitsers te werpen". Zojuist gearriveerd per schip en trein enkele zéér bijzondere zendingen mo dieuze herenkleding uit Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië. Afzenders: de befaamde huizen Tower, Bayard, Everwell, Hittman. Transito adres: het befaam de House of England, dat deze grote vier In Nederland exclusief vertegenwoordigt. Eindbestemming: U? m REGEREN On herenmode) IS VOORUITZIEN I naar Beenisterzwaag of Schim- melarij (Drente). Sindsdien is men echter in het hoge noord-oosten ook aan het industrialise ren geslagen en daarmee kwam een ontwikkeling in de startblokken, die precies in omgekeerde richting gaat. Zo verschijnen momenteel in IJmond en Zaanstreek advertenties, die de ar beidskrachten in Fries en andere dia lecten smeken, toch snel weer terug te keren naar „us heitelan". De Friezen en Drentenaren, die eens op kosten van Hoogovens hun hebben en houden naar de IJmond versleepten, kunnen nu op kosten van Friese en Drentse Philips- vestigingen met hun hele hebben en houden weer terug. De Hoogovens op hun beurt, ook niet voor een gat te vangen, pakken daarop met hun koffer vol leuzen de trein naar het zuiden, in de verwachting, dat de Limburgse mij nen misschien wel mensen te missen hadden, die uiteraard in ruil voor de nodige vergoedingen naar de IJmond wilden komen. Maar als deze migranten straks weer met vakkundig opgeroepen herinneringen aan het bronsgroene eikehout van hun jeugd, plus de no dige vergoedingen) bij de blanks top der duinen worden weggelokt, omdat er inmiddels in Limburg een arbeids tekort is ontstaan, zal niemand verbaasd zijn. „Aggressieve werving in het binnen land" constateert ir. W. H. Schoenma ker, lid van de raad van bestuur van de Hoogovens op grond van het hier boven beschreven sociaal-economiscn kaatsspel", is een bijzonder kostbare zaak. Het is inderdaad juist dat bui tenlandse arbeiders ons meer kosten dan binnenlandse, al is hun loon precies hetzelfde. Aan een Italiaan of Span- jaar zijn wij gemiddeld per jaar f 2.000 meer kwijt dan aan een Nederlander. Maar men moet dit bedrag bepaald zien in zijn juiste perspectief. Men zou het met name moeten vergelijken met de bedragen die wij kwijt zouden zijn, als wij de 1800 nieuwe mensen, die de Hoogovens ieder jaar weer aan moet trekken, louter via aggressieve werving op de binnenlandse arbeidsmarkt bij el kaar moest zoeken". Ir. Schoenmaker sprak bij gelegenheid van de officiële ingebruikneming van het drijvende tehuis voor Italiaanse ar beiders „Casa Marina", dat pal naast de sluizen van IJmuiden in het Noord zeekanaal dobbert. Dit „hotel'met zijn 244 bedden, heeft Hoogovens 2.6 mil joen gulden gekost. Daarnaast inves teerde het bedrijf 5,5 miljoen in het schip „Arosa Sun", waarop 600 Span jaarden gehuisvest zijn en 2,8 mi) j oen in het woonpark „Euro Casa" dat 272 bedden voor Spanjaarden telt. Met deze miljoenen bedragen is het geld dat Hoogovens in zijn buitenlandse arbei ders steekt nog lang niet op. Men moet er bijvoorbeeld het verlies aan arbeids uren bijtellen, dat wordt veroorzaakt door het feit, dat de Italianen en Span jaarden 6 extra vakantiedagen per jaar krijgen om naar hun vaderland te rei zen, terwijil ook de reiskosten zelf eenmaal per jaar voor rekening van het bedrijf komen. Men moet er voorts het geld bijtellen, dat wordt gestoken in de Peregrinus- stichting, die de buitenlanders helpt bij hun aanpassingsmoeilijkheden, en men moet incalculeren, dat de terug reis van arbeiders, die uiteindelijk toch hun zonnige zuiden prefereren, dooi Hoogovens wordt betaald, terwijl ander zijds Italianen, die permanent in Neder land willen blijven, de rekening voor de verhuizing van hun gezin gedeeltelijk bij het bedrijf kunnen presenteren. Dit alles is er debet aan, dat een normale Nederlandse arbeider bij Hoogovens voor gemiddeld 14.000 gulden ia de boe ken staat, terwijl een Italiaan of Span- iaard gemiddeld 16.000 gulden kost. Ir. Schoenmaker schrikt, zoals gezegd met terug voor dit verschil van f 2.000 dat overigens Hoogovens met zijn dui zend buitenlandse werknemers jaar lijks in totaal toch even een slordige 2 miljoen extra kosten moet opleveren. Enerzijds realiseert hij zich, hoe hoog dit bedrag wel eens zou kunnen zijn als hij op de gespannen binnenlandse arbeidsmarkt tegen concurrerende grote bedrijven ging opboksen, anderzijds ook meent hij: „deze vreemdelingen die meewerken aan de uitbouw van ons be drijf, hebben naar onze men mg recht op een goede begeleiding van onze kant. Wij vinden met name, dat zij bij het verkrijgen van woonruimte dezelfde kansen moeten hebben als Nederlandse werkkrachten". Als concretisering van deze opvat ting beschikt Hoogovens dus thans over drie uitstekend geoutilleerde wooncen- tra, waar de Italianen en Spanjaarden onder de door Hoogovenrook omfloerste hemel, toch een beetje de sfeer van het zonnige thuis terugvinden. Het systeem werkt goed. Ir. Schoenmaker.' „In het begin hadden we onder de buitenlandse arbeidskrachten een verloop van 70 pet., terwijl het onder de Nederlanders slechts 7 tot 8 pet. bedroeg, maar op het ogenblik is er geen verschil meer. Hetzelfde geldt voor het ziekteverzuim. Ergens anders mogen de buitenlandse arbeiders misschien als gevolg van slecht eten of heimwee maagklachten heben bij ons komt dat al lang niet meer voor". PARIJS (UPI) In de noordelijke buitenwijken van Parijs zal een wolken krabber van 50 verdiepingen worden gebouwd, die de hoogste in zijn soort va Europa moet worden, _.n Onder het gebouw zal een „cultureel centrum" worden ingericht met een con certzaal voor 1.000 personen, een bioscoop, conferentiezalen, een zwemoaa, een crèche, een medisch centrum en een kapel. K ,ore Op de eerste verdieping ondergronds komt op een oppervlak van vier neet voor een winkelcentrum en een postkantoor, dat door middel van pneumatiscne buizen met alle 50 bovengrondse verdiepingen is verbonden. Op drie lager gele gen verdiepingen komt een ondergrondse garage voor 4.000 auto's Binnenkort wordt begonnen aan de voorbereidingen tot de bouw bij het metro station Pleyel, terwijl met de eigenlijke bouw over ongeveer 18 maanden zat worden begonnen. De gehele wolkenkrabber is bestemd voor kantoorruimte, afgewisseld met eet- gelegenheden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (ANP) De landelijke bestuursraad van de Christelijk-Histori sche Jongerenorganisatie heeft zich uit gesproken tegen „elke actie tegen het huwelijk door H.K.H. prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg". De raad nam de volgende motie aan: ,,De landelijke bestuursraad van de Christelijk-Historische Jongeren Organi satie. te Utrecht in vergadering bijeen, overwegende, dat het constitutionele ko ningschap de stabiliserende en bunde lende factor in het Nederlandse politieke leven is, voorts overwegende, dat het Huis van Oranje steeds -en dit in het bijzonder in het nabije verleden, drager van het karakter van ons volk was en exonant van de beginselen van demo cratie en tolerantie, spreekt als zijn me ning uit, dat het een zaak van nationaal belang is, de eenheid van het Huis van Oranje te handhaven en dat derhalve elke actie tegen het huwelijk van H.K.H. prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg, in het vergevorderde stadium waarin de voorbereidselen zich bevinden, onverantwoord is." DEN HAAG „Het vragen van offers van de Nederlandse bevolking is met het oog op de verkiezingen van 1966 geen aantrekkelijke zaak. Maar k|jkt een poli ticus al naar de volgende verkiezingen, een staatsman kijkt naar de komende generatie." Dit zei minister-president Cals gisteren tijdens de algemene politieke beschou wingen in de Tweede Kamer b|j z|jn be spreking van de hoofdpunten van het binnenlands beleid. Daarbjj gaat het vol gens mr. Cals om „onderdak, onderweg. Minister-president Cals antwoordt onderwijs en onderhoud voor minder be de Tweede Kamer tijdens de voort-j deelde landen." zetting van de algemene politieke en Mr. Cals ontkende dat het beleid van financiële beschouwingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Geduld en volhar ding". Dit moet volgens minister-presi dent Cals het motto zijn voor de Neder landsc houding ten aanzien van de door Frankrijk in gevaar gebrachte Europese integratiepolitiek. Er kan volgens mr. Cals geen sprake zijn van een aantasting van de verdra gen van Rome en Parijs. „Wij wensen niet te schipperen en de kool (mr. Cals zei: De Gaulle) en#de geit te spaïen". Mr. Cals was dankbaar voor de opvat ting van een grote meerderheid dof ka mer bij de algemene politieke beschou wingen, dat de regering enige vrijheid gelaten moet worden in de keuze van haar middelen om de situatie ten goede te keren. Hij was het er volledig mee eens dat thans zeer fundamentele aspec ten in het geding zijn, „wellicht zelfs de hele Europese integratie". De regering blijft volgens mr. Cals aansturen op een hervatting van het on- HAARLEM (ANP) Wegens schaking van een 18-jarig meisje uit Asscndelft heeft de rechtbank in Haarlem gister morgen de 43-jarige schoenmaker H. P. uit Heemskerk conform de eis veroor deeld tot een 'gevangenisstraf van zes maanden. De man was bezig te scheiden en on derhield relaties met het meisje. Hij stelde haar in mei van dit jaar voor naar België te gaan, op welk voorstel ze in ging. Beiden werkten enige weken in een hotel, totdat de ouders achter het adres van hun dochter kwamen. GRONINGEN (ANP) In Gronin gen zijn de 82-jarige P. Hazeveld en zijn 84-jarige echtgenote dor kolen dampvergiftiging om het leven geko men. Waarschijnlijk zijn ze vlak voor het naar bed gaan al bewusteloos ge raakt. Buurtbewoners, die op onderzoek uit gingen, troffen de vrouw gedeeltelijk ontkleed in de kamer aan, de man lag bij de. deur. (Adveirtenitiie) derbroken Europese overleg in Brussel. Inmiddels zijn de Franse verlangens en voorwaarden volgens mr. Cals niet nauw keurig duidelijk. Hij meent dat een even tuele raadszitting van de ministers van buitenlandse zaken van de zes buiten aanwezigheid van de Europese commis sie hierin wellicht verduidelijking zou kunnen brengen. De regering zal volgens mr. Cals ac tieve steun blijven verlenen aan een be ëindiging van het conflict in Zuid-Viet- nam. Communistisch China bemoeilijkt echter alle pogingen daartoe. Wat de interdepartementale samenwer king betreft met name tussen Buiten landse Zaken en Economische Zaken hiervoor zal het kabinet materiaal aan dragen voor de volgende kabinetsforma tie. In het kabinet is bereids overeen stemming bereikt over de coördinatie van het Europese beleid. Gevraagd naar de plannen voor de bouw van een Nederlandse atoom-onder zeeër zei mr. Cals. dat onderhandelingen daarover met de Verenigde Staten gaan de zijn. Er is evenwel nog geen beslis sing genomen. Het is de bedoeling dat het vliegkampschip „Karei Doorman" zijn taak in N.A.V.O.-verband blijft ver vullen. Voor de Verenigde Naties blijft het schip alleen beschikbaar voor het vervoer van troepen en materieel. De wens om te komen tot soldijverho ging zal volgens minister Vondeling (Fi nanciën) bezien moeten worden b|j de behandeling van de defensiebegroting. Dat de P.v.d.A. geen staatssecretaris voor Defensie heeft geleverd, heeft vol gens mr. Cals alleen iets te maken met de structuur van dit departement. De socialisten staan volledig achter de de fensiepolitiek. VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN 2 MILJARD GULDEN! .HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON(010) 26 93 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN President Charles de Gaulle heeft bij wijze van vervroegde surprise la ten weten dat hij zich op 5 december door het Franse volk andermaal tot president van Frankrijk wenst te la ten kiezen. Dat is niet zo bijzonder. Dat hij de functie van vice-president gaat instellen is merkwaardiger. De Gaulle heeft het voornemen om ge durende zijn komende ambtstermijn af te treden ten gunste van de vice- president Die vice-president wordt door De Gaulle uitgezocht. Daarom maakt De Gaulle uit wie hem zal opvolgen. Dat geeft de opvolger de gelegenheid als president van Frankrijk de volgende presidentsverkiezingen in te gaan, hetgeen een groot voordeel is. De Franse president heeft dus een plan gemaakt dat tot doel heeft het Gaul- lisme De Gaulle te laten overleven, een mogelijkheid die weliswaar be perkt blijft, maar die toch groter is dan aanvankelijk werd verondersteld. Het benoemen van een vice-president is voor Frankrijk volkomen nieuw. De Gaulles plannen bewijzen dat hij de laatste tyd meer van de Ameri kanen heeft geleerd, dan iemand heeft kunnen vermoeden. Want liet Franse vice-presidentschap is Iden tiek aan het Amerikaanse. Ook daar is de vice-president een persoonlijke keuze van de president. En ook daar neemt de vice-president onmiddellijk het presidentschap op zich, wanneer de president niet meer als zodanig kan optreden. De Verenigde Staten hebben dus, zonder dat zij het wisten, Frankrijk, hetgeen op dit ogenblik bijna identiek is aan De Gaulle, ten voorbeeld ge staan. Opmerkelijk is voorts dat De Gaul le dit nieuws aan hem welgezinde kranten heeft laten uitlekken op het moment waarop in de V.S. vice-pre sident Humphrey tijdelijk de taak van de zieke president Johnson over nam. Blijkbaar heeft De Gaulle zijn ministers gewezen op de gevaren die zouden ontstaan wanneer hij eens niet meer in staat zou zijn te rege ren. De Franse ministers konden dus gerustgesteld worden. Aanvankelijk was het de bedoeling van De Gaulle zijn plannen pas 25 oktober via radio en televisie bekend te maken. Hij zal dit toch nog wel doen. maar het Franse volk weet dan vast wat de president gaat zeggen. Bovendien hoeven de Fransen, die op krante foto's Johnson naar het ziekenhuis hebben zien vertrekken, geen zorgen meer te hebben voor analoge presi dentiële ziekten in hun eigen land. Hetgeen weer bevorderlijk is voor de yerkiezingen van vijf december. Misschien op 5 december, misschien ook later, krijgt het Franse volk, GEORGES POMPIDOU kroonprins door een referendum, de vraag voor gelegd of het geporteerd is voor een vice-presidentschap, zoals het door De Gaulle is ontworpen. De Gaulle maakt zeker nadat hij is herkozen, een behoorlijke kans zijn plannen er door te krijgen. Rest nog de vraag wie De Gaulle .als zijn hulpje zou willen benoemen. Algemeen wordt aangenomen dat die eer voor de Franse bankier Georges Pompidou is weggelegd. Maar voor- lopis is het vice-presidentschap be langrijker dan de persoon die het gaat bekleden. Wanneer op dit ogen blik De Gaulle, om welke reden dan ook, niet meer in staat zou zijn pre sident te spelen, dan wordt hij on middellijk opgevolgd door de voor zitter van de Franse senaat, Gaston Monnerville. Monnerville is de meest uitgesproken tegenstander die De Gaulle zich in Frankrijk op de ge- neraalshals heeft gehaald. Monner ville is nog maar enkele dagen gele den met overtuigende meerderheid tot president van de Franse senaat herkozen. De man staat dus niet al leen. De Gaulle wil koste wat kost voorkomen dat de oude, al jaren lang aan zijn memoires werkende Monnerville op de troon kan ko men. De Gaulle wil ook het Gaullisme langer laten voortbestaan dan zijn naamgever. De Franse nationalistisch gerichte grandeur moet ook na de begrafenis van de president even schilderachtig blijven. Dat zou maar voor een beperkte duur kunnen. Want een herkiezing van de door De Gaulle aangewezen opvolger moet voor onmogelijk worden gehouden. zijn kabinet een socialistisch beleid zou zijn: het is een versterkt sociaal beleid. Het kabinet zou volgens mr. Cals bene den de eisen van de tijd gebleven zijn, wanneer het niet met een versnelling van maatregelen was gekomen. „Het gaat om de leefbaarheid in ons land van ie dereen. Daarbij is geen sprake van aan tasting van de persoonlijke vrijheid. Wij moeten het sociaal klimaat scheppen, waarin het individu als mens in vrijheid kan leven", aldus de minister-president. „De te treffen maatregelen zijn met die vrijheid niet in tegenspraak. De particu liere consumptie zal kunnen delen in de welvaartsstijging en met vier procent omhoog kunnen gaan". Woningbouw De regering voelt niets voor het plan- Joekes (V.V.D.) om van de 60.000 wo ningwetwoningen uit het bouwprogram van totaal 125.000 woningen er 15.000 over te hevelen naar de particuliere sector. Dit zou weliswaar totaal een ontlasting van 420 miljoen gulden opleveren, maar voor 1966 slechts 100 miljoen hiervan. De juist in de particuliere sector zo moeilijke situatie op de kapitaalsmarkt zou het bovendien volgens minister Bo- gaers onmogelijk maken om in die sector in 1966 80.000 woningen te bouwen in plaats van 65.000. Dit betekent dat dat het totale programma van 125.000 niet ge haald zou kunnen worden. Het kabinet houdt voorts vast aan de data en de om vang van de aangekondigde huurverho gingen. Middenstand Maatregelen voor de middenstand in het kader van een ontwikkelings- en sa neringsfonds acht mr. Cals „echt drin gend nodig". De maatregelen zullen de ondernemer in staat moeten stellen met de ontwikkeling mee te groeien, alhoe wel ook een sanering in sommige geval len niet te ontkomen zal zijn. De rege ring zal haar bevoegdheid om in indivi duele gevallen prijscorrigerend op te tre den met ingang van 1 januari 1966 laten vervallen. Bevolking Mr. Cals herhaalde het eerder ingeno men standpunt, dat de verantwoordelijk heid voor de gezinsvorming primair bij de ouders ligt. Het moet hen echter mo gelijk gemaakt worden weloverwogen beslissingen te nemen en verantwoorde lijkheid te kunnen dragen. Daarom zei mr. Cals veel belang te hechten aan de bevordering van een „open voorlichting", die door wettelijke maatregelen nog ge concretiseerd zal worden. Verkeer Mr. Cals was het niet eens met de op vatting van de liberaal mr. Geertsema, dat er in 1966 op het gebied van de we genbouw eigenlijk niets extra's gebeurt. Hij wees op de extra-gelden die provin cies en gemeenten aanstonds zullen ont vangen krachtens de wet uitkeringen we. gen. Grondwet Binnenkort zal de door enkele staats- rechtkenmers voorbereide „proeve van een nieuwe grondwet" worden gepubli ceerd, een en ander echter buiten ver antwoordelijkheid van het kabinet voor wat de inhoud betreft. De bedoeling van de publikatie is een brede publieke dis cussie op gang te brengen. Casino's Mr. Cals zei in antwoord op vragen van de heer Geertsema, dat de regering in het opereren van een aantal casino's in ons land nog geen reden ziet om de grondslagen van de vorig jaar aanvaarde wet op de kansspelen te wijzigen. „Men probeert de draagwijdte van die wet op de proef te stellen. De justitie heeft een en ander reeds in onderzoek", aldus mr. Cals. BOCHUM (DPA). In Bochum begint maandag een proces tegen 15 mensen, die zich verantwoorden moeten wegens moord of medeplichtigheid aa«n moord op 17.000 joden. Het gaat in dit proces, dat ongeveer zes maanden zal duren, om de moord op de joodse inwoners van het Poolse stadje Nowy Sacz (Neu-Sandez), dat op 80 km ten zuidoosten van Krakow (Krakau) ligt. De joden werden in de jaren van de Duitse bezetting van Polen in het stadje of omgeving vermoord of daar bijeen gebracht en naar het vernietigingskamp Belzec vervoerd. De voornaamste verdachte is de 57- jarige arbeider Heinrich Hamann uit Bo chum, die destijds leider van de Gestapo in dit gebied was. Hamann dook na de oorlog met valse papieren onder en heeft gewerkt als mijnwerker en houthakker. Hij heeft het zelfs bestaan om onder zijn eigen naam naar een functie bij de poli tie te solliciteren. CARACAS (UPI) Bij aanslagen op zeven pijpleidingen van Amerikaanse olie maatschappijen hebben Venezolaanse ter roristen vooi meei dan 330.000 dollar schade aangericht, aldus de Venezolaanse regering. Een regeringsfunctionaris noemde de aanslagen de grootste serie van sabotage daden tegen Amerikaans bezit in Vene zuela. De pijpleidingen, die lopen van El tigre naar Barcelona, zijn het bezit van de maatschappijen Mene Grande, Sinclair, Texas Oil en Mobil OiL

de Stem | 1965 | | pagina 7