11 Kamer houdt voet bij stuk Zeeland wil meer water maken j door ontzilting Aardappelen schillen voor altijd overbodig! NOVAK'S GARANTIE! Kolendamp bedwelmt burgemeestersgezin Vriendin van MOEIZAAM ZOEKEN NAAR ALTERNATIEF Rijke oogst van politie in Brabant dagblad voor zeeland Moeilijk Consternatie in Westdorpe dochter naar ziekenhuis Kabinetsformatie Bonn zit vast NOBELPRIJS MEDICIJNEN VOOR DRIE ERANSEN Geen snelrecht voor woon wagenbewoner Nieuwe schoonheid voor u, mevrouw I SCHERK 39.75 29.75 35.- Vondeling bekent misgreep ANDAAG IN BRABANTS-ZEEUWSE SAMENWERKING Commissarissen bijeen in Huybergen Regen DISCUSSIE Acht juwelendieven gepakt en in de cel VIER ZAKEN OPGEHELDERD Boxtel Oss- Weert Oma met kleinkind in verkeer gedood RECHTER BESLIST: Steekspel CZ1 lI - k'/ Nationale Omroep? Up,I 105» JAARGANG Ne. 25022 Voor God, Koningin an Vodurland rees, krijtstreep rijtstreep Francolse Hardy-stl)l [spon met moderne 9 t/m 17 39.75 A106 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Dr». W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. bla) Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 V R IJ 0 A G 15 OKTOBER 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van 6uitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ftiraau voor de Zeeuws, eilanden; GOES, Kbksi.a.t - t.leloon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; Hulst. Sieensiraat ld - telefoon 2377 - [Bijburcaus: TERNEUZEN. IJeboenstreat 24 leleloon 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41 - telefoon £893) DEN HAAG (A.N.P.) Minister Vondeling heeft in de Tweede Ka mer bekend een misgreep te heb ben gedaan met het voorstel om zetbelasting te heffen op schoen reparaties. Hij en staatssecretaris Hoefna gels hebben, naar hy zei „automa tisch en domweg" op een oude re geling teruggegrepen. „Dat willen we repareren", zo verklaarde de heer Vondeling. In een nota van wijziging zal de o.b. op schoenre paraties worden geschrapt. DE 61-JARIGE landbouwer J. J. H. Rutten uit Weert is gisteren zo ernstig door een vier maanden oud veulen ge trapt, dat hij enige uren later overleed, Het uit een wei gebroken dier was ge schrokken omdat de landbouwer met zijn fiets met hem in botsing was ge komen. £)e Sïcra Miss Bril kijkt u door gepoetste lenzen aan. Pagina 3. De kern van de bezwaren tegen het concilieschema over de priesters is, dat het schema de kern van het probleem niet raakt. Pagina 5. Wie wordt de Franse vice- president? Blik naar bui ten. Pagina 7. Het is niet eenvoudig en nog veel minder goedkoop om aan buitenlandse arbeidskrachten te komen. Pagina 7. De nieuwe automodellen blin ken vooral op (belangrijke) de tails uit. „Aan de rol". Pag. 19. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Donderdag avond stonden het kabinet-Cals en de regeringspartijen nog recht tegenover elkaar ten aanzien van de omzetbelasting op textiel en schoenen. In hun antwoord had den premier Cals en minister Vondeling slechts beloofd te zul len onderzoeken of een andere mogelijkheid tot dekking van het bedrag van 240 miljoen gulden te vinden zou zjjn. Het kabinet hield echter uitdrukke lijk vast aan handhaving van het to tale dekkingsplan. Vanuit de kamer pleitten zowel drs. Schmelzer (K.V.P.) als de heer Roolvink A R.voor een vermindering van de rijksuitgaven. Drs. Nederhorst (P.v.d.A.) evenwel stelde zich anders op: het peil van de uitga ven mag niet worden aangetast. Minis ter Vondeling moet andere belastingen verhogen. Hij dacht daarbij kennelijk aan de vermogensbelasting en de om zetbelasting op snoep. De oppositie bracht een tweetal moties in stelling: mr. Geertsema (V.V.D.) wilde de uit gaven van het rijk niet verder laten stijgen dan het nationale inkomen. Mr. Beernink (C.H.U.) wilde het inflatie gevaar beteugelen door de uitgaven- vergroting over enkele jaren uit te smeren. Beide moties maken echter geen kans. De K.V.P.-fractle kwam door het vasthoudende antwoord, dat het kabi net gegeven had, kennelijk in een moei lijke positie, omdat de omzetbelasting op textiel en schoenen voor haar niet te accepteren was. Daaraan deed nief af dat minister Vondeling ruiterlijk had erkend dat het plan der omzetbe lasting op schoenreparaties ondoordacht was geweest. Hij zal dit plan dan ook intrekken. De K.V.P.-fractie heeft de regering nu het volgende compromis voorge steld: de uitgaven moeten in 1966 min der scherp stijgen voor een economisch evenwichtige groei, daarom moet op minder noodzakelijke uitgaven worden bezuinigd. Laat de regering de kamer daarover inlichten nadat zij overleg heeft gepleegd met de financiële com missie. Als de regering dit alles wil beloven, is de K.V.P. bereid haar hou ding later nader te bepalen. Dit stand punt betekent in ieder geval dat de K.V.P. bij deze algemene politieke en financiële beschouwingen niet tot een uitspraak wil komen. Ook de heer Roolvink (A.R.) wilde zekerheid hebben, mede in het belang van het kabinet. Hij had nog steeds ernstige bezwaren tegen de o.b. op textiel en schoenen. Ook de belasting spaarbrieven wees de A.R.-fractievoor- zitter van de hand. Hij wenste t.a.v. een vermindering van de rijksuitgaven na dere voorstellen van het kabinet af te wachten. MEER NIEUWS OVER DE ALGE MENE BESCHOUWINGEN OP PAGINA 7. (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE In de woning van burgemeester G. van Waes van Westdorpe heeft zich woens dagavond een geval van koolmo- noxydevergiftiging voorgedaan. Op dat moment zaten de burgemeester zijn vrouw, hun 17-jarige dochter Marlies en haar even oude vrien din, mej. Melchers uit Koewacht in de woonkamer. Mej. Melchers kreeg het meeste gas binnen. Zij is veiligheidshalve overgebracht naar het ziekenhuis te Sluiskil. Ze is inmiddels weer helemaal opge knapt en zal spoedig naar huis mogen terugkeren. De burgemeester, zijn vrouw en hun dochter bleken geen schadelijke gevol gen van de kolendampconcentratie in de woonkamer te hebben ondervonden: zij BONN (DPA) De onderhandelin gen over de kabinetsformatie in Bonn tussen christen- en vrije democraten zijn vastgelopen. Kanselier Erhard en de CDU/CSU willen geen F DP-minis ter van buitenlandse za.ken en zaken geheel Duitsland betreffend, zo heeft de FDP meegedeeld. In het vorige kabinet was FDP-leider Erich Mende minister voor geheel Duitse aangelegenheden. De FDP zegt nu, dait de overeenstemming van gisteren over het zakelijke deel van het toekomstige beleid op losse schroeven is komen te staan. konden thuisblijven. De vier werden plotseling onwel door hevige hoofdpijn. De geschrokken burgemeester Van Waes waarschuwde onmiddellijk de echtgenote van zijn huisarts, dokter F. Puylaert uit Sas van Gent. Omdat de laatste niet thuis was, alarmeerde mevrouw Puylaert dokter E. du Puy, eveneens uit Sas van Gent. Toen dokter Du Puy by de woning van de burgemeester aan de Axelsestraat arriveerde, lagen de vier slachtoffers buiten. De dochter van de burgemeester was er het minst erg aan toe. De anderey moesten worden bijgebracht met zuur stofapparaten van de plaatselijke afdeling van de EHBO van Westdorpe, die zeer goed is uitgerust. Behalve enkele leden van de EHBO. schoten later ook dokter Puylaert, een ambulance-auto van het St. Elisabeth- ziekenhuis te Sluiskil en een juist in de omgeving rijdende patrouillewagen van de rijkspolitie te hulp. In het huis hing een doordringende geur van kolendamp. Het gas heeft zich waarschijnlijk in de huiskamer kunnen concentreren door een mankement in de schouw, die in het recente verleden ai twee keer gerepareerd was. De burgemeester en zijn gezinsleden maken het uitstekend. (Van een onzer ve-.slaggevers) HUYBERGEN De capaciteit van de centrale van de n.v. Provinciale Zeeuwse Elektriciteitsmy. te Vlissingen (150 megawatt) zal i.v.m. de industriële ontwikkeling in Zeeland vóór 1969 ver dubbeld moeten zijn. Er wordt een plan uitgewerkt om deze uitbreiding te koppelen aan een verhoging van de waterproduktie in Zeeland door middel van ontzilting van zeewater. Op deze wijze zou minimaal 15 en maximaal 30 miljoen m3 water per jaar verkregen kunnen worden. Dit nieuws is gistermiddag bekendge maakt tijdens een bijeenkomst in Huy bergen, waar de commissarissen van de koningin in Noord-Brabant en Zeeland, samen de eerste boorput op het nieuwe Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen of motregen. Zwakke tot matige, in hoofdzaak zuidelijke wind en iets lagere tem peraturen dan gisteren. Vandaag: zon onder 17.45 uur. Maan op 20.21 uur. Morgen: zon op 7.06 uur. Maan on der 14.03 uur. waterwingebied van de waterleidingmij. Zuid-Beveland in werking stelden. Wanneer het ontziltingsplan van de P.Z.E.M. inderdaad kan worden uitge voerd, zal Zeeland over vijf jaar in ieder geval voldoende water ter be schikking hebben. Geraamd wordt dat Zeeland in 1970 55 miljoen m3 water nodig zal hebben. Het ontziltingsplan berust op het benutten van de warmte in de stoom die bij de energie-opwek king in de nieuwe produktie-eenheden van de P.Z.E.M. als afvalprodukt zal ontstaan. De P.Z.E.M. hoopt met de vrijgeko men warmte zeewater tot verdamping te brengen. Uit het verdampingsprocess zal zoet water te voorschijn komen. Volgend jaar zal over een en ander wor den beslist. De verdubbeling van de ca paciteit van de P.Z.E.M.-centrale alleen al zal 70 miljoen gulden kosten. De kosten van de ontziltingsapparatuur zullen daar nog bij komen. Met deze kapitaalsintensieve projec ten voor ogen zal ook de discussie over de vorming van één provinciaal ener giebedrijf in Zeeland weer oplaaien. De gedeputeerde A. Kaland, die de energievoorziening tot zijn portefeuille mag rekenen, is een sterk voorstander van een dergelijk bedrijf. Mr. dr. A. Mes, president-commissa ris van de waterleidingmij. Zuid-Beve land, deelde gisteren overigens mee dat ook de waterleidingmij. Zuid-Beveland naar een nieuwe technische aanpak van de produktie van water zal streven. Hij doelde hierbij eveneens op de ontzilting van zeewater. Mr. dr. Mes wees bij deze gelegen heid bovendien op de buitengewoon goede samenwerking tussen Brabant en Zeeland: niet alleen op waterleiding- maar ook velerlei ander gebied. (Van onze verslaggevers) EINDHOVEN/DEN BOSCH Acht daders van juwelendiefstallen in Bra bant zitten momenteel achter slot en grendel. Drie van hen, de 23-jarige A. Z., de 28-jarige M. A. en de 30-jarige J. M., allen Eindhovenaren, werden ge grepen nauwelijks drie uren nadat zy aan de Demer in Eindhoven de etalage ruit van juwelierszaak De Jong Smits aan diggelen hadden geslagen en een greep van om en nabij de 18.000 had den gedaan. De overval speelde zich af om onge veer zes uur in de ochtend. Om kwart voor negen werd hun auto in de dichte mist op de autoweg Utrecht-Amster dam tot staan gebracht door een ver- keersgroep van de rijkspolitie. Drie andere juwelendieven hebben de politie meer moeite bezorgd. Het zijn de 24-jarige A. B. uit Den Bosch en zijn stadgenoot de 24-jarige N. W., alsmede de 20-jarige C. L. uit Tilburg, die be kend hebben in de nacht van 17 op IS september ingebroken te hebben in de juwelierszaak Knirim te Boxtel. Zij sta len sieraden ter waarde van 4000.-. Slechts een deel van de buit is tot nu toe achterhaald. De gestolen gouden ringen blijken verkocht te zijn aan woonwagenbewo ners. Een van de helers is de 27-jarige Piet L„ een broer van C. L., die eind vorige maand in Rotterdam werd ge arresteerd, nadat hij in juni van het toneel was verdwenen na geboeid een spectaculaire sprong uit een rijdende politieauto te hebben gemaakt. De 19- jarige vrouw J. D., die samenleefde met Piet L., en die eveneens eind septem ber werd gearresteerd, blijkt ook bij de heling betrokken te zijn. Tenslotte is ook de drie weken oude juweiendiefstal in Oss volledig opge helderd. Door samenwerking van de politie-instanties in Antwerpen, Til burg en Oss, Aangehouden werden gla zenwasser K. van de E. (32) en W. van M. (22). De mannen hebben bekend de inbraak in Oss te hebben gepleegd en tevoren ook in Weert voor ongeveer vijf mille aan sieraden te hebben mee genomen. De buit in Oss had een waar de van rond zestigduizend gulden. KRABBENDIJKE (ANP) Op het kruispunt Rijksweg 58/Zuidweg in Krabbendijke zijn gisteren mevrouw J. Bergs-Taveniers uit deze plaats en haar kleindochtertje Catharine (1 jaar) om het leven gekomen, toen zij bij het oversteken door een vrachtauto werden aangereden. Zij waren op slag dood. Oud-president generaal Dwight D. Eisenhower vierde gisteren, zoals ge meld, zijn 75e verjaardag. Een van de presenten, die hij op hoge prijs stel de, was een „teermandje": de for mele parade-kepi van de Wcst-Point- academie, waar ook hij de beginselen der strategie leerde. Hier poseert Ike met z'n nieuwe hoofddeksel. WASHINGTON (Rtr.) Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft donderdag bevolen 45.244 man voor mi litaire dienst in december op te roe pen. Na de Koreaanse oorlog zyn er in de V.S. nog niet zoveel man tegelijk opgeroepen. STOCKHOLM (UPI/AFP) De No belprijs Medicynen 1965 is toegewezen aan prof. Frangois Jacob, André Wolff en Jacques Monod, allen Fransen. De drie Franse professoren krijgen de prijs voor hun ontdekking van „een nieuwe soort genen" in het menselijk lichaam, aldus het Caroline-instituut te Stockholm, dat de jaarlijkse Nobelprijs voor geneeskunde toewyst. De professoren Jacob, Wolff en Mo nod, allen werkzaam op het Instituut Pasteur in Parijs, zullen de prijs van 282.000 kronen gelijk onder elkaar moeten delen. Prof. Jacob is een expert in de cellen_ genetica, prof. Wolff is een micro-bio loog en prof. Monod een chemicus. In de motivering wordt gezegd, dat de drie geleerden „een voordien on bekende soort genen, wier fimctie is de activiteit der andere genen te regelen", hebben ontdekt. Een „gen" is de stof felijke drager van erfelijke eigenschap pen in de celkern. „Deze ontdekte regulerende genen zenden chemische signalen uit, die door andere regulerende genen worden ont vangen", aldus de bekendmaking. Een bio-chemicus in Stockholm verklaarde, dat dit betekent, dat de artsen theo retisch gezien in de toekomst «een vastere greep zullen krijgen op bepaal de ziekten, zoals lever, en maagziekten. De winnaars van de Nobelprijs zijn drie rustige geleerden, die zich hebben gewijd aan het onderzoek van de myste ries van het leven. Altijd de publiciteit schuwend hebben zij hun meeste tijd doorgebracht achter de dikke muren van het Instituut Pasteur in Parijs. Al van het begin af aan, dat de ,,drie musketiers" van de biologische afde ling van het instituut na hun medische studies samen het gedrag van de cel gingen bestuderen, beseften zij, dat hun moeilijk werk weinig aandacht zou trekken. Gisteren zijn zij, na jaren van onver droten onderzoekingen, echter in de schijnwerpers van de publiciteit ge bracht. De Nobelprijs medicijnen 1965 is toe gekend aan de professoren Jacques Monod, André Iwoff en Frangois Ja cob (v.l.n.r.) hier gefotografeerd in het „Institut Pasteur" in Parys, waar zy direct na het bekend worden door de pers werden belegerd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Geboeid werd de 36-jarige woonwagenbewoner B. J. S. gisteren de zittingzaal van de Bredase politierech ter binnengeleid. Als vry man ging hij weer weg. echter met de wetenschap dat hij binnenkort voor de meervou dige kamer zal worden geleid. S. keek een beetje verwezen rond. Dinsdag had hij zich verzet tegen vijf tien politiemannen die geholpen door afgerichte honden hem met woonwa gen en al van een gemeenteterrein in Putte hadden verwijderd. Het werd, zo als wij al meldden, een hele rel. Hij zou op verzoek van de officier van jus titie te Breda in zogenaamd ..snelrecht" worden gevonnist. S. wist niet beter of de celdeur stond al voor hem open. Maar er ontwikkelde zich een juri disch steekspel over de vraag of in deze zaak de snelrechtprocedure op haar plaats was. De officier zei: „Ja' De politierechter meende: „Neen". Voor de snelrechtprocedure is een eenvoudig bewijs vereist. De officier had echter twee getuigen gedagvaard en de verdediger, mr. Olij, liet er drie <a décharge) opdraven. Eenvoudig be wijs was nu niet meer te leveren, want de getuigen zouden elkaar tegenspre ken. De woonwagenbewoner plukte de vruchten van de discussie, waarin de politierechter tenslotte het pleit won. Terwijl S. zijn „supporters" uitbun dig begroette bekeek de magistratuur een filmpje dat van de rel in Putte was gemaakt. Eenvoudig bewijs? De technici van de beroemde Moulinex fabrieken zijn er in geslaagd een aardappelschrapmachine te construe ren speciaal voor huishoudelijk ge bruik! Nu hoeft u nóóit meer aardap pelen te schillen. De Tornado schrap- machine doet in 2 A 3 minuten het vuile en tijdrovende werk voor u. Dat spaart tijd en handen. En natuurlijk schrapt hij ook worteltjes e.d. Geen extra afwas: rasptrommel en rasp- plaat zijn gemakkelijk schoon te ma ken - even afspoelen dat is alles! Er zijn 2 typen: Tornado schrapmachine voor 2 kg - 98.50, en voor 3 kg - 115.50 met volledige Tornado ga rantie! (Advertenties) 3 Jaar- vo/ted/g'e garantie op onderdelen arbeidsloon e±G. dus 3 Jaar ongres toord kijkg^eno t T.V.'S in prijzen van f798.- tot f1698.- dat kan alleen vraagt uw 'dealer- Voor een snelle, succesvolle schoonheids verzorging zijn de Scherk crèmes ideaal! En... voor èlk type huid is er de juiste Scherk schoonheidscrème. Tubes van 3,-en 3,85. Jeugdige huid: Scherk halfvette crème Vette huid: Scherk crème astringente Oudere huid: Scherk voedingscrème Droge huid: Scherk crème hydratante Gebruik ook Scherk Gezichtslotion (fla cons v.a. ƒ2,95) en de nieuwe Scherk Cezichtsmelk (flacons ƒ4,95) voor reini ging. rn SCHERK II I Bent u ook voor een JA! Stuur dan de bon op of zend briefkaart aan Postbus 2 - Leiden nou Zend mij omgaand DU li aanmeldingsformulier Naam traat Woonpl. RADIO TELEVISIE NEDERLAND

de Stem | 1965 | | pagina 1