Dr. Foni heeft aan alles gedacht Jumping Amsterdam won de race Interland zeker niet op de t.v. Limburger brak al eens het amateurrecord Overgangsklassers werken een druk programma af Winter nadert 15 Fausto Coppi Jacques Anqueti Roger Rivière Perfectionering Heliumgas Schema BARONIE - F.C. ZAANSTREEK VOLLEYBAL Programma Debuut Ervaring Causeur 15 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 15 OKTOBER 1965 JAN HUGENS OP JACHT NAAR WERELDUURRECORD (Van onze sportredactie) AMSTENRADE. Nog enkele weken en dan zal zich mogelijk een tweede Nederlander scharen in de rij van illustere kampioe nen, die sedert 1893 het wereld uurrecord wielrennen op de baan op hun naam brachten. Jan Hu- gens (26) uit Amstenrade,'de tijd rit-specialist, die de laatste maanden beter rijdt dan ooit te voren, gaat waarschijnlijk in de maand november op de Vigorellibaan in Milaan een po ging doen het wereld-uurrecord, dat sedert 23 september 1958 met 47 km en 246 m op naam staat van de Fransman Roger Rivière, te verbeteren. Mocht Jan Hugens in zijn opeet slagen, dan zal zijn naam voorgoed gevestigd zijn op liet rijden van een wereld-uur record, wat slechts voor de aller- grootsten in de geschiedenis van de wielersport is weggelegd. Op de erelijst prijken o.a. de na men van Henri Desgranges, L Petit Breton, Oscar Egg, Maurice Archam- baud. Fausto Coppi, Jacques Anque ti!, Ercole Baldini en Roger Rivière. Heeft Hugens een kans het fameuze [record van Rivière te verbeteren? Hij heeft ongetwijfeld de evolutie in de wielersport met zich mee. Van jaar tot jaar zijn immers de snelhe den opgevoerd. In de wegwedstrijden I worden voortdurend nieuwe records gevestigd, (o.a. door Gerben Kar stens in de laatste Parijs Tours) en I ook op de baan houden de records I van vroegere kampioenen geen I stand. De perfectionering van het mate riaal en vooral de medische begelei ding van de wielrenners hebben de mogelijkheden zeer verruimd. Het record van Roger Rivière is nu ze ven jaar oud. Er zijn wel enkele pogingen gedaan om het tê verbete ren, maar geen dre renners slaagde hierin. In 1962 waagde de Zwitser Freddy Ruegg op de Vigorellibaan een poging. Hij had voordien al het uurrecord op overdekte banep met 46 km en 819 m op zijn naam ge bracht. Ruegg kon na een half uur echter zijn schema, dat op 48 km per uur was vastgesteld, niet meer vol gen. Het idee om het wereld-uur- rccord te verbeteren is bij Jan Hu gens geboren na zijn goede prestatie in de Grote Prijs der Naties in Parijs, toen hij achter Jacques Anquetil, Ru- di Altig en Raymond Poulidor vierde werd. Hugens reed toen gedurende bijna twee uur een gemiddelde van 45.5 km per uur. Het clubkampioen schap van Nederland in Wijk bij Duurstede bevestigde zijn uitsteken de conditie. Daarop zijn Jan Hugens en zijn technische coach Piet Gom- mans (in 1936 kampioen van Neder land voor Kees Pellenaars): jaren lang mecanicien in de Tour de Fran ce, begonnen met de voorbereiding. Jan Hugens met de maker van zijn speciale fiets Piet Gommans. Zij gingen overal in Europa op zoek naar superliclit racemateriaal. Piet Gommans tekende een speciale .fiets, en voor de constructie daarvanbe stelde hij het lichtste materiaal, dat hü krygen kon o.a. Reynolds buizen van 21-24 dikte. Op elk onderdeeltje van deze recordfiets wordt gewicht bespaard. De fiets wordt zo gecon strueerd, dat de gewichtsverdeling meer op het voorwiel komt te liggen. Maar Piet Gommans twijfelt eraan °f hij het gewicht van Anquetil's re cordfiets kan halen. De Fransman rijdt namelijk op een racekarretje van nog geen 8 kg. In wielerkringen zegt men dat hij bovendien helium gas in zijn banden pompt. Jan Hugens, die volgende week in de Grote Prijs van Lugano start, en een week daarna met Ari den Hartog in Italië de Trofo Baracchie rijdt, heeft deze tijdritten in het schema (Advertentie) van zijn voorbereiding opgenomen. In 1961 verrichtte Hugens in Lugano al een bijzondere prestatie door ais derde te eindigen achter Jacques Ai- quetil en Rolf Graf, maar voor Erco le Baldini, de Italianen Pambianco en Moser en de Fransman Raymond Poulidor. Piet Gommans is ervan overtuigd dat Hugens een goede kans maakt het wereld-uurrecord te ver beteren. Hij vertelt: „In de winter van 1959 liepen wij ook al met een plan rend ojn het wereld-uurrecord voor amateurs te verbeteren. Jan Hugens trainde daarvoor op de Ant werpse piste. Hij had na het weg- seizoen eert baanfiets van Piet Haan gekocht. Op een dag reden wij naar Antwerpen om te trainen. Piet Haan, die juist naar Amerika was vertrokken om er de zesdaagse van Chicago te rijden, had zijn reserve- fiets toch meegenomen en zo moest Hugens op een geleende fi€ts van Jan Wiüemsen rijden. Plotseling zei hij: ik wil toch wel eens proberen hoever ik in een uur kom. Het zadel en het stuur van de geleende fiets werden op maat gesteld, en daar klom Jan Hugens, 's morgens vroeg op de ijs koude wielerbaan, tussen trainende wielrenners, op de fiets Het wereld uurrecord van de amateurs stond toen met 44 km en 296 m op naam van de Zwitser Willy Trepp. Tijdwaarnemers op de baan had den voor Hugens een schema van 45 km gemaakt. Gewoon in een trainings pak lag Hugens na een half uur zelfs iets voor op dit schema. De overige renners hadden hun training gestaakt. Iedereen volgde met span ning deze officieuze recordrace. Zelfs de later verongelukte Belg Willy Lau- wers, die hoog in de baan achter een derny trainde kwam Jan Hugens aanmoedigen. Toen deze na een uur van zijn fiets stapte, had jij 44 km en 700 m afgelegd. De Belgen ge loofden bijna hun eigen chronometers niet. De officiële recordpoging is toen niet doorgegaan omdat Jan Hugens direct daarna in militaire dienst moest. Ik zeg je, Jan Hugens heeft momenteel dat wereldrecord in de benen". Hugens zelf blijft zich intus sen rustig voorbereiden. Hij rust veel en traint slechts korte afstanden. Twee keer per week zo'n zeventig km achter een bromfiets en de overige dagen slechts 50 km. Hij weet dat de belangstelling voor het wereld uurrecord ook in het buitenland weer is opgelaaid. Jacques Anquetil en de Belg Bracke zullen ook een record poging doen. De Belg is de laatste weken zelfs spoorloos verdwenen. Men zegt dat hij zich ergens in alle stilte aan het voorbereiden is. Hij nam ook niet deel aan de Grote Prijs der Naties. Als na de Trofeo Baracchi het weer in Nederland slecht is, blijft Hugens meteen in Italië om op de Vigorellibaan te trainen. Als de omstandigheden gunstig zijn wil hij binnen twee weken na die tijdrit die recordpoging doen. SPORTPARK DE BLAUWE KEI Zaterdagmiddag om 3.00 uur o.a. met Kees Groot en Piet Ouderland (Van onze volleybalmedewerker) BREDA Zaterdag is het dan zo ver dat ook de eredivisie en de over gangsklassen van midden-Brabant en Limburg aan de slag kunnen. Voor de eredivisie vroeger dan vorig jaar maar wil men met de 22 wedstrijden tijdig gereed zijn dan zal er weinig ruimte zijn voor de reeds aangekondigde in terlands en grote toernooien. Voor de overgangsklassers is de late start niet zo erg daar deze afdelingen toch al zijn gekortwiekt tot 7 en 8 teams. Odulphus, de enige eredivisie-verte genwoordiger uit onze contreien, treft het in de eerste wedstrijd al heei be roerd een bezoek te moeten brengen aan landskampioen Blokheer-DES. De verrassende uitslagen in de hoofd klasse heren vorige week nopen ons tot een voorzichtiger prognose. Als RHBS Breda inderdaad haar vorm weer heeft te pakken zien we hen, op eigen ter rein zeker niet kansloos tegen Bekker- veld. Ook voor Ever Ready zien we goede mogelijkheden. Het nog ongesla gen JGM moet van zeer goede huize zijn wil het uit Vlijmen terugkeren met een onbesmet blazoen. In Roosendaal staat een geladen Bermi te trappelen van ongeduld om tegen St.-Pieter te laten zien dat de uitslag van voaige week een vergissing is geweest. Voor zo'n zelfde taak staat ook V.C. Den Bosch bij P.S.V., maar het is voor de Bosschenaren altijd heel moeilijk spe. len in Eindhoven. Rapid Maastricht-Tor nado is een topper, waarbij Tornado moet aantonen dat het ernst is met de plannen. Odulphus 2-Sarto beloofd een zenuwslopende derby te worden. De hoofdklasse dames heeft maar 'n karig programma. Hevok-VCT is een dubbeltje op zijn kant en Theresia-Sar- to kan ook best een vijfsetter worden. VJC op bezoek bij V.C. Rooy en Re- wa Robots naar het vorig jaar zo wis selvallige Cialfo. In afd. 8 staat slechts één dameswedstrijd op het programma maar dat is dan ook een topper. MOC '17 opent haar seizoen met een thuis wedstrijd tegen Marathon dat in haar eerste wedstrijd bijzonder goed voor de dag kwam. Bij de heren bleven EWC en Marathon tot nu toe onder de maat. Ook voor zaterdag durven we hen wei nig kansen te geven EWC gaat bij, Ly ceum in Breda een bezoek afleggen en Marathon bij Moller V.C. Gezien de prestaties van vorig jaar staat Moller bij ons in hoog aanzien. De mooiste strijd verwachten wij echter bij MVC- EGVC. Beide teams kunnen een goed seizoen maken en lijken volkomen aan elkaar gewaagd. (Zie ook programma). Eredivisie: dames: SFC-RVC, Rapid- Kweekschool, Boemerang-Be Fair SOS- PSV; heren: AMVJ-Valbovol. Blókkeer- Odulphus, Or. Nassau-Valuas Libanon Kweekschool, SOS-Orawi, Hevok-H2C Olhaco; hoofdklasse: dames: Hevok-V CT, Theresia-Sarto; heren: RHBS Bre- da-Bekkerveld, PSV-VC Den Bosch, E. ver Ready-JGM, Bermi-St.-Pieter, O- dulphus 2-Sarto. Rapid M-Tornado; O- vergangsklasse 6: dames: Bekkerveld- JGM, Rapid M 2-VCT 2, Fighters- Smash: heren: Bekkerveld 2-TVC, Haj- raa-EW. SDO-Smash, Swift-Roermond BC; 7A dames: Madjoe-V.C. Udenhout, Set Up-Olympia, VCV-Sarto 2, VC Den Bosch-WO; heren: Madjoe-Ever Rea dy 2, Minenco-DOS, VCV-Atak, Sarto 2- Quos Ego; 7B dames: VCT-Activia, Ci- alfo-Jong Sios Den Dungen-Gevok Or- saco-Rapid 2E- heren: VC Rooy-'VJC, Cialfo-Rewa Robots, Flamingo's-Were Di, Orsaco-Rapid E; 8 dames: MOC- Marathon: heren: Lyceum-EWC, Mol ler VC-Marathon, MVC-EGVC Afd. 7A dames brengt leuke thuis wedstrijden voor de teams uit afdeling Den Bosch. Set Up ontvangt Olympia en V.C. Den Bosch het sterke V.V.O. uit Breda. De winnaar van deze ont moeting willen wij zelfs als de grote favoriet gaan beschouwen. V.C.V. maakt haar debuut tegen de reserves van Sar to en V.C. Udenhout krijgt een heel zware dobber aan Madjoe in Eindhoven. Bij de heren in 7A gaan de Bossche teams een bezoek brengen aan Tilburg. DOS treft daar Minenco en Quos Ego gaat de eerste overgangsklassewedstrijd spelen tegen Sarto 2. VCV ontvangt in eigen huis het pas gepromoveerde A- tak. De reserves van Ever Ready krij gen een moeilijk karwei op te knappen bij Madjoe in Eindhoven dat als een der grote kanshebbers staat geboekt. In 7B spelen de Bossche damesteams VCT en Den Dungen ook thuis. VCT zal het niet gemakkelijk krijgen tegen Activia en Den Dungen-Gevok is een derby die heel wat spanning belooft. Bij de heren gaat het goed begonnen PIET RENTMEESTER is als eer ste buitenlander op de <25e plaats gekomen in het regelmatigheids klassement over alle in België ver reden courses. SEAMUS ELLIOTT heeft de ploeg Anquetil verlaten. Samen met Guy Ignolin zal hij in 1966 deel gaan uitmaken van het team, waarvan Raymond Poulidor kopman is. CARMINO PRECIOSI, winnaar van Luik - Bastenaken - Luik, en in 1965 ploeggenoot van Jan Janssen, zal het komende seizoen deel gaan uitmaken van de Bianchi-ploeg. HANS DEN HARTOG heeft de ba lans van het afgelopen seizoen op gemaakt. Hij zegevierde 5 maal en eindigde 41 keer bij de eerste vijf. Het zou nog beter geweest zijn wanneer hij niet door een hersen schudding enkele weken buiten spel geweest was. Den Hartog, die volgend seizoen van categorie ver andert, won in totaal tot op heden 38 courses. THEO VERSCHUEREN zal zater dag 16 oktober in het sportpaleis te Brussel zijn driekleurige trui in het nationaal ploegkoerskampioenschap verdedigen. Zijn koppelgenoot is Gilbert Maes uit Sint-Niklaas (B.). Zijn gevaarlijkste tegenstrevers zijn Sercu - Merckx en Van Steenber gen - Seis. Theo tekende verder reeds verschillende contracten met Maes voor wedstrijden te Gent, Brussel en Antwerpen. LIVERPOOL. De Engelse eerste di visieclub Liverpool heeft door een overwinning met 2-0 op eigen veld op het Italiaanse Juventus de tweede ronde eveneens bereikt. De eindstand was reeds bij de rust bereikt. Juventus had de eerste wedstrijd in Turijn met 1-0 gewonnen. (Van onze sportredactie) DUISBURG. Enkele kilo meters buiten de grauwe fabrieks stad Duisburg, vlak bij de Wedau, is dr. Alfredo Foni met zijn Zwit serse voetbalploeg al weer enige dagen te vinden. Angstvallig wor den de hekken van dit schitteren de sportcomplex dicht gehouden, want dr. Foni heeft bevolen dat zijn spelers zich in alle rust moe ten voorbereiden op de zware wedstrijd die hen zondagmiddag in het Olympisch Stadion te Am sterdam tegen Nederland wacht. Er wordt regelmatig licht ge traind en wat taktische oefenin gen doorgenomen. In Zwitserland spelen nu eenmaal nog vele ploe gen nog verschillende systemen en daarom stelt dr. Foni alles in het werk om de kern van FC Zü- rich en Lausanne, die zich o.a. bij de ruime selectie bevindt, voetbal- technisch dichter tot elkaar te brengen. Een ding staat voor de opvolger van de eens zo vermaarde Zwitserse bondscoach Karl Rappan vast: tegen Nederland zal het 4-2-4 systeem als basis worden gebruikt voor een va riant op het overbekende „grendel- systeem". Dr. Foni, die in de Italiaanse school heel wat ervaring heeft opge daan, is feitelyk helemaal niet zo verwonderd over het niet opstellen van de in Zwitserland voetballende Nederlanders Pierre Kerkhofs en Bert Theunissen. ,,Deze twee spelers zouden immers tegenover vele club genoten moeten spelen en dat zou voor de schutters uit het Zwitserse voetbal beslist een te grote opgave worden. Niet dat zy zouden worden uitgeschakeld door onze verdedigers, maar Theunissen en Kerkhofs zouden zich zelf weieens kunnen uitschake len. Uw bondscoach Neville heeft dat goed gezien. Kerkhofs en Theunissen kunnen onder deze omstandigheden nooit tot hun normale spel komen. Beiden zyn erg populair in Zwitser land en als zy nu eens de aanleiding zouden vormen voor een Zwitserse nederlaag in deze belangrijke wed strijd in de voorronde van de strijd om de wereldtitel, dan bestaat zeer zeker de kans dat zij hiervoor in hun tweede vaderland de terugslag van ondervinden". Dr. Foni, een gezellig causeur als hij eenmaal op dreef is, wil het lie ver niet meer over zijn ploeg hebben. ,,In Nederland is toch wel bekend dat ook wij met spelers moeilijkhe den kampen. We zullen maar afwach ten wat het zondag wordt". Ons ge sprek wordt onderbroken door een van de leiders van de Zwitserse voet balselectie, die zojuist terugkomt met enkele spelers van een korte wande ling. Er worden wat woorden ge fluisterd en even later moeten wij afscheid van Dr. Foni nemen. Pas enkele uren later begrepen wij de grote haast van de Zwitserse bonds coach. Tijdens een wandeling in d® omgeving van de Wedau-baan is Schneiter over een stoeprand gestrui- Zwitserse training keld. Zijn enkel is wat opgezet en zijn teen, waarvan hij reeds enige weken last heeft, bezorgt hem op nieuw pijn. Buiten de hekken van het Wedau- sportcomplex wachten we nog wat Zwitserse spelers op. Het is moeilijk om ze aan de praat te krijgen, maar als wij een de aandacht vestigen op de vuile fabriekslucht die ai enkele dagen, door de zware bewolking en de mist, heel laag boven Wedau hangt, breekt dat ineens een van de monden van de Zwitsers open. „Daar hebben we bij ons in de bergen geen last van. Gelukkig dat we hier al een paar dagen zijn. In Amsterdam is de lucht toch even vuil". Opgewekt stappen we op doelman Elsener af Eindelijk een speler die iets durft te zeggen „nee, nee, geen interview", zegt Elsener onmiddellijk, terwijl een van de andere mensen in het gezelschap ons verder een stapje achteruit zet De consignes van coach Dr. Alfredo Foni, waarin o.a. het ver bod is opgenomen om met sportjour nalisten te spreken, wordt stipt opge volgd. Achter in de groep wordt ge lachen: „kom zondagmiddag maar na afloop in de kleedkamers. Dan mogen we het en hebben we het hoogste woord". De spelers verdwijnen nu weer ach ter de hekken en gaan zich bezig hou den met een spelletje kaart, biljart of tafeltennis. Het sportcomplex van Wedau heeft 'nu eenmaal aan alles gedacht. Waaraan een sportman tij dens zijn voorbereiding voor een be langrijk treffen behoefte aan kan hebben. Zo af en toe komt er een „proviandwagen" het complex bin nenrijden. Chauffeur Kruppen zegt: „het eten van de Zwitsers is volledig op hen afgestemd. Vanmorgen is op het vliegveld van Keulen weer een speciale zending aangekomen. Alles zit in stevige kisten en aan het ge wicht te oordelen heeft men ook de aardappelen en het fruit in Zwitser land besteld. Iedere dag komt er een nieuwe zending". De Zwitsers laten niets aan het lot over. Aan alles is gedacht. Ook aan een mogelijke overwinning op het Ne derlandse elftal. AMSTERDAM (ANP) Dank zy een totaal aan pryzengeld van 40.000 gulden (vorig jaar 23.000 gulden) heeft Jumping Amsterdam de concurrentiestrijd met Jumping Brussel glansryk kunnen win nen. Het resultaat is, dat Amsterdam op de oorspronkelijk vastgestelde data 22, 23 en 24 oktober in het RAI-gebouw zal draaien met een bijzonder sterk inter nationaal veld en dat Brussel op de val reep heeft moeten besluiten een week la ter de Europese elite van de springparty bijeen te roepen. Dit conflict je tussen de twee organisa ties beiden hadden de RAI-data voor hun concours gereserveerd dreigde aanvankelijk de ruiterhemel te verduis teren, maar. „we zijn nu weer goede vrienden", aldus de heer J. C. Tetzner, voorzitter van Jumping Amsterdam. Dat er zoveel beroemde springruiters en amazones eind volgende week naar Amsterdam komen is echter niet alleen het gevolg van het „overbieden" in de prijzenschat, ook al is een eerste prijs van 8000 gulden in de grote prijs van Amster dam natuurlijk voor een amateur niet te versmaden. Mede omdat enerzijds deze dam 1965 sterker bezet zijn dan in vorige jaren. Op papier is de Engelse equipe met Harvey Smith (o.a. met het beroemde zomer zoveel concoursen verregenden en anderzijds veel ruiters door zieke paarden gehandicapt waren, zal Jumping Amster- paard Harvester), Ted Williams. George Hobbs, Andrew Fielder en de jonge we reldkampioene der amazones, Marion Coakes, kwalitatief het sterkst. Maar ook Duitsland komt met een zeei sterke af vaardiging, bestaande uit de Europese kampioen Hermann Schridde, Hans Guen- ter Winkler, Kurt Jarasinski. Alwin Schockemoehle en Gert Wiltfang, de zeer naar voren komende leerling van Schoc kemoehle. Uiteraard zullen naast ruiters uit België (mej. Laenens en Hernalsteens), Frank rijk (Chabrait, Galmon, Moizard en de commandanten Rimaud en Lef rant), Zwit- serland (kolonel Lombard, Blickenstorfer luitenant Hauri en Moehr) en Ierland (de uit voorgaande jaren bekende Sea- mus Hayes) en ook Nederland deelne men. Internationaal zullen voor ons land uitkomen Anton Ebben, de nationale kampioen Jan Maathuis, Hans Brugman, Tjeerd Velstra, Gruppelaar, mej. Josje Ernst en Bagohus. Bovendien zijn er en kele nationale concoursen, terwijl dezer dagen ook het nationale jeugdkampioen schap springen zal worden verwerkt. HILVERSUM (A.N.P.) De N.T.S, heeft van de K.N.V.B. geen toestemming gekregen voor het uitzenden van een re portage van de voetbalwedstrijd Neder land-Zwitserland, die zondag 17 oktober in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld in het kader van de voor ronden van het wereldkampioenschap. De reden hiervan is dat het stadion niet is uitverkocht. Zou dit laatste wel het geval geweest zijn dan zou de N.T.S., naar zij mededeelde, zich niettemin toch verplicht hebben gezien van deze repor tage af te zien. aangezien de K.N.V.B. de prijs voor het uitzendrecht zo belang rijk had verhoogd, dat deze naar de me ning van de N.T.S. niet meer redelijk geacht moest worden. BOEDAPEST Als derde drong Honved tot de tweede ronde door. De Hon garen versloegen in het Nep-stadion te Boedapest Reipas Lahti (Finland) met 6-0, na bij de rust reeds een voorsprong van 2-0 te hebben gehad. De eerste wedstrijd had Honved met 10-2 ge wonnen. LUXEMBURG. Door een overwinning met 2-0 (rust 1-0) op Spora te Luxem burg kwam Aufbau uit Maagdenburg eveneens in de tweede ronde, daar de Oostduitsers de eerste wedstrijd ook reeds hadden gewonnen, namelijk met Woensdagavond was het een grote avond voor schaatsminnend Amsterdam: de „Jaap Eden"-baan ging voor het eerst dit seizoen weer open. Niet alleen voor de liefhebbers en krabbelaars, doch ook voor de „cracks", die met overtuiging hun eerste baantjes trokken. Hier gaan Kees Verkerk en Carry Gtyzen door de bocht.

de Stem | 1965 | | pagina 15