KVP er over fiscale spaarbrief: „TAARTJE IN DE HEMEL" Reorganisatie PKI zou op handen zijn Alsnog verzet tegen schema .andere kerken KOFFIE VHflE veel koffie? Hij smult...en u hebt nog 3 andere redenen om koekjes met Dex te bakken. Hier komen ze! Niets aan progressie afgedaan Filosofie Wissel Vergissing Soekarno en Nasoetion willen Aidit wegsturen Koningin van Engeland moet betalen Dieven bezig om dieveggen te worden? Elftal (hele) zware jongens aangehouden Partijpresidentensenator Lecanuet (MRP) candidaat Franse presidentschap Handboog schieten in Nispen VERWERPEN JODEN Joy-rijders doden baby (5 weken) Operatie in Nijmegen Kunst hartklep voor hond van eigen weefsel elkaar. In opperste wanhoop door rood vlees aan repen te robeerd een bepaald soort worm na te bootsen en van- ent gaat 't uitstekend met eede nieuwe inetwaterbasslp chool van zeven piranha's, it deze dieren wel van naam. de rivieren van Zuid-Amerl. erom bekend, dat zü zich bjj e spoor van bloed bij riui. ip het slachtoffer werpen en r in enkele seconden tot op ulven. De oppasser, die eens -en in zü" vinger gebeten lit lichaamsdeel slechts red- >t als de bliksem terug te heer De Graaf: ij ze hier voeren met levend dierenbescherming kan wat jerust zün. Omdat we ze heel i gekregen, hebben we ze op Jen tot normale eetgewoon- ebben zü ook voor een ver. en nog wel iets in de trant 1 over de kleine negertjes. elijk hadden we nameljjlt is en het ging allemaal best :n dag telden we er opeens ie opgroeiende booswichten bak wat klein worden en los. ntelijk vraagstuk op door dé het gezelschap op te vreten. :e een groter bassin en het ;oed, totdat we er op een dag telden en wisten: ze willen rhuizen. Nu zijn er nop maar e hopen, dat het er in het arium zeven zullen blijven", t komen er twee nieuwe zout- s. Het ene zal gevuld worden meer twee verpleegstershaai- iische hondshaai en drie tro- enen. De heer De Graaf rovers sprekend alsof hij het issen had „Een leuke com. ze moesten toch verhuizen, ren uit hun bak gegroeid", bassin? Dat weet nog nie- net ergste geval komt er de inktvis in, die Artis tot nu toe ng achter de hand heeft ge. lar de heer De Graaf hoopt •rs. „Ik weet niet of het lukt, n bezig, een kolonie wenk- ar hier te halen. Als het lukt iets heel bijzonders. Wenk. in namelijk zeer bijzondere even half amfibisch in de ge- van de oceaan. Als het eb is, nannetjes uit de modderholen jn. Hun rechterschaar is diie oót als hun linker en boven- t gekleurd. Daarmee gaan ze ;ang van hun schuilplaats zit- i, deels, om concurrerende op afstand te houden, deels stellende wijfjes naderbij te ;wel ze zich in gevangenschap liet voortplanten, heb ik goede e dit gedragspatroon eenmaal et zullen verloochenen", crabber, worden een attractia rote publiek de wervende nee de heer De Graaf spreekt eventuele komst, laat daar twijfel over bestaan. Ook de e longvis is zo'n attractie ea an vraatzuchtige piranha's en hondshaai. Daarnaast echter geholpen door de restaura aquarium, zijn wetenschap- End te kunnen blijven doen. Ten behoeve van biologie en Met gebruikmaking van ka- bot en schot en wijting, als rgens vandaan de 40.000 gul die nodig zijn voor het koel- DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 14 OKTOBER 1963 (VERVOLG VAN PAGINA 1) DEN HAAG. In totaal komt het plan-Joekes met een beperking van de uitgaven, dan wel een ver hoging van de middelen, tot een bedrag van 1008 miljoen. Daarvan is echter 650 miljoen verschuiving van lasten. Een overhevelen van 15.000 woningen van de woning wetsector naar de vrye sector zou betekenen, dat 15.000 toekomstige bewoners een veel hogere huur moeten gaan betalen. De verhoging van de broodprijs, op brengst 30 miljoen, doet de uitgaven voor de eerste kosten van levensonderhoud stijgen. 'De verhoging van die PTT-tarie- ven legt belangrijke extralasten op de uitgevers van dag-, week- en nieuws bladen, juist op een moment, dat naar verlichting van die lasten wordt ge streefd via de afschaffing van de omzet belasting op papier. Van betekenis ts het voorstel te De- zuinigen op de uitgaven voor het weten schappelijk onderwijs. Dat is dinsdag reeds bepleit door de heren Schmelzer (KVP), Nederhorst (PvdA) en Roolvink (AR). Via een stabilisatie van de voor zieningen vindt de VVD 65 miljoen en door beperking van de studieduur, effi ciënte benutting van lokaliteiten e.d. nog eens 100 miljoen aan investeringen. Het bouwprogramma van de rijksgebouwen- dienst wil men met 50 miljoen gaan be knotten. Volgens de plannen van de re gering zou men in een jaar nieuwbouw kunnen plegen voor alle 4000 nieuwe ambtenaren en voof- rond 10.000 reeds aanwezige ambtenaren. Zodoende zou in tien jaar de gehele ambtelijke huisves ting vernieuwd kunnen worden. Dit acht de VVD volledig onnodig en overbodig. De filosofie, die aan de liberale idee ten grondslag ligt, is duidelijk: nog aan wezige consumentensubsidies moeten versneld worden afgebroken. Te lage ta rieven. die niet overeenkomen met de werkelijke kosten, die gemaakt worden, moeten omhoog. Bovendien moet de ef ficiency zo strikt mogelijk worden ge handhaafd. De financiële specialist van de KVP, drs. H. Notenboom, toonde zich zeer er kentelijk voor de regeringsplannen voor zover het betreft de plannen tot verla ging van een aantal belastingen, zoals de successiebelasting, de ontheffingsmoge lijkheid voor de tuinbouw van'de extra belasting op stookolie, de verrekening van de dividendbelasting met de inkom stenbelasting en de afschaffing van de kwitantiezegel. Hij werkte ook de reeds door drs. Schmelzer genoemde voor- en nadelen van de belastingspaarbrieven ver der uit. Drs. Notenboom sprak in dit verband van „een taartje in de hemel" Aan de andere kant had hij bedenkingen tegen het feit, dat de verlaging voor iedereen gelijk is, nl. honderd gulden, waardoor van een vermindering van de steile progressie voor de middengroepen voorlopig niets meer terechtkomt. Dit laatste vermindert de prikkel tot ver hoging van de produktieve prestaties. Ofschoon de KVP-woordvoerder ook bedenkingen had tegen het gedwongen sparen, ging zijn grootste bezwaar uit naar het feit, dat een wissel getrokken wordt op een onzekere toekomst in 1972, ook drs. D. v. d. Mei (CHU) had dit als het grootste bezwaar tegen die spaar- brieven aangevoerd. Er staan nog zoveel zaken te wachten tot er voldoende geld beschikbaar komt, dat nauwelijks kan worden verwacht, dat er in 1972 werke lijke ruimte voor uitbetaling zal zijn. Drs. Notenboom was ontevreden over het feit, dat de regering op vragen in die richting het (schriftelijke) antwoord tot nu toe schuldig was gebleven. Het grote bezwaar, dat bij de KVP tegen het inge diende begrotingstotaal bestaat ook andere fracties lieten zich daarover uit is, dat de stofkam onvoldoende is ge hanteerd. Dit betekent, dat in niet vol doende mate elders is bezuinigd, wat voor grote andere taken nodig was. Daarom heeft drs. Schmelzer namens de KVP-fractie om een nadere bezinning van het kabinet gevraagd. De heer Peschar zei de voorgestelde omzetbelasting op schoenreparaties te be schouwen 'als een „ingeslopen vergissing" die weggenomen móet worden. Htet idee om o.b. te heffen op textiel en schoenen achtte hij op zich niet gek, maar het moment minder gelukkig gekozen. Voor wat de bromfietsen betreft drong de heer Peschar aan op een beperkter verhoging dan is voorgesteld. De heer- Peschar vroeg zich voorts af of minister Vondeling niet 100 miljoen meer kon lenen, indien de utiliteitsbouw een bescheiden beperking zou onder gaan. Terzake het spaarbrievenplan zei de socialistische spreker toch wel wat ge schrokken te zijn van de hiervoor be nodigde 300 ambtenaren en de kosten van 5 a 7 miljoen per jaar. Als pluspunt zag de heer Joekes het directe voordeel voor de allerlaagste inkomensgroepen. Hij wilde echter nog geen voor of tegen uitspreken aangaande het belastingspaar- brieven-plan. DJAKARTA (ANP/AFP) Ra- dio Maleisië heeft omgeroepen dat „president Soekarno en de Indone sische minister van defensie, gene raal Nasoetion, het eens zijn gewor den over de noodzaak, de machtige Indonesische communistische par tij te reorganiseren". Volgens Radio Maleisië zal de PKI opnieuw wor den opgericht en een nieuw uiter lijk krijgen. Aidit zou niet in de nieuwe leiding worden opgenomen. De Indonesische regering heeft bij de ambassades van China en Cuba te Djakar ta officieel geprotesteerd tegen het feit, dat zij vorige week hun vlag niet half stok hebben gehangen tijdens de natio nale rouw voor de zes generaals en de luitenant die op 30 september werden vermoord, en dat zij geen vertegenwoor digers hebben gezonden naar de begrafe nis van deze militairen die door presi dent Soekarno Helden van de natie" werden genoemd, zo is in Singapore ver nomen. President Soekarno tracht wanhopig Hjn positie als scheidsrechter tussen links en rechts te handhaven, tussen de pro-Chinee communisten die een aanslag °P zijn persoon en de mislukte staats greep van 30 september hebben beraamd en het leger, dat trouw blijft aan gene raal Nasoetion, met het merendeel van de politieke partijen, vooral de moham medaanse, aan de andere kant. Het Indonesische staatshoofd heeft in feite het neerslaan van de communisten goedgekeurd maar. tenminste tot nu toe, geweigerd de P.lt.I. te verbieden; China ervan beschuldigd niet geheel vreemd te zijn aan de mislukte staatsgreep, maar de gelegenheid tot een openlijke breuk met Peking niet gegrepen. Als gevangene van zijn politiek tegen over China kan president Soekarno niets anders doen dan de vijandige demonstra ties tegen Peking verbieden die deson danks met steun van leger en politie toch worden gehouden. In de ogen van waarnemers lijkt het Indonesische slJ atshoofd als slachtoffer van de politieke tegenstrijdigheden die na 30 september zijn ontstaan, op een koorddanser. De komende dagen zal blij ken of hij zich kan handhaven, of de po litiek van naast elkaar bestaan van links en rechts gered kan worden. Op 17 okto ber zal Soekarno voor het eerst weer in het openbaar spreken. Volgens betrouwbare kringen is het plan van de opstandelingen mislukt om dat zij er niet in zijn geslaagd generaal Nasoetion het lot van de zes andere gene raals. die vermoord werden, te doen de len. Zij zagen een luitenant bij vergis sing aan voor de minister van defensie. Aidit. de leider der communisten, zou na de moord op Soekarno de schuld daar van op het leger hebben moeten werpen en de macht hebben moeten grijpen. Hij is nog steeds onvindbaar. Op zaterdag en zondag 23 en 24 ok tober organiseert de handboogschutterij ..Landmans Genoegen'- te Nispen een grote internationale tweedaagse voor drietallen op haar banen van A. Buyk aan de Kruisstraat. Voor deze twee daagse zijn uitgenodigd drietallen uit de districten Roosendaal en Breda in de sector Essen. Het gemiddelde per drietal is vastge steld op maximum 24, hetgeen bete kent 3 schutters van 8. De 42-jarige Franse café houder Philippe Deldick wil van koningin Elizabeth van Engeland 3500 gulden ont vangen. In juni hebben acht Londenaren de boel in zijn café kort en klein geslagen en het been van de kastelein ge broken. Deldick stelt, dat de koningin verantwoordelijk is voor de daden van haar on derdanen in-het buitenland. Hij geeft toe, dat de vorstin niet verplicht kan worden hem uit te betalen, maar hij zou graag zien, dat zij ten minste een politie-onderzoek laatinstellen. PARIJS (RTR) Als ze niet gauw gegrepen worden of zich aangeven zullen de dieven, die een partijtje langs synthetische, weg bereide hormonen uit een fabriek voor an tibiotica bij Parijs hebben gestolen, nu wel typisch vrouwelijke ken merken vertonen. De politie is er van overtuigd, dat de dieven man nen zijn. Het hormoon-oestrogon is zo sterk, dat het hormonale even wicht en daarmee de seksuele ba lans van een man radicaal verbro ken kunnen worden als hij alleen maar de lucht ervan een tijd lang inademt. De chemici die er in de fabriek mee werken, dragen dan ook maskers. Het hormoon wordt doorgaans gebruikt bij de kippenfokkerij. Volgens de politie kunnen de die ven de hormonen abusievelijk voor verdovende middelen hebben ge houden. Het is ook mogelijk dat het hier een geval van industriële spio nage betreft. UTRECHT (ANP) - De arrestatie van de 35-jarige Utrechtse koopman M. en de 29-jarige koopman G., eind september, in verband met een inbraak in een Utrechts lierenmodemagozyn waarbij kostuums tot een totale waarde van tien duizend gulden werden buitgemaakt, heeft geleid tot de aanhouding van een compleet elftail zware jongens. M. blijkt namelijk niet alleen de dief stal in het herenmodemagazijn te hebben gepleegd, hij heeft ook twee inbraken in radiozaken op zijn naam staan. In de nacht van 24 op 25 juli haalde hij samen met een 45 jarige stratenmaker en een 28-jarige Marokkaan voor zes mille aan bandrecorders en transistorradio's uit de winkel van de firma Schuurman aan de Jacobsstraat in Utrecht. M. zat half september al weer zonder geld. Hij organiseerde daarom een nieu we kraak, ditmaal bij de firma Jaarsveld waar hij de etalage leeghaalde, nadat hij eerst de hele winkelruit had verwijderd en in de gracht had gedeponeerd. Aan gezien het vervoer van de scheerappara- ten en andere toestellen (samen voor 3 mille) problemen opleverde, klopte hü aan bij een goede kennis, een 43-jarige caféhouder en diens compagnon, een 40- jarige kelner. Dezen namen de spullen van M .over. De politie heeft van de Jaarsveld-buit bijna alles teruggevonden bij de caféhouder. De reeks arrestaties is besloten met de aanhouding van de kel- Advertentie) (Van onze conciliemedewerker dr. Alfred v. d. Weijer) ROME. Onder een aantal va ders is een geschriftje verspreid, dat de handtekening draagt van enkele kopstukken der minder heid, o.a. van bisschop Carli en van pater Lefevre, en dat als titel draagt: „Suggesties voor de stem mingen, die spoedig gehouden zullen moeten worden over het schema: de verhouding van de kerk tot de niet-christelijke reli gies". In dit geschriftje wordt de vaders aangeraden het stuk te verwerpen. Kennelijk hopen de ondertekenaars langs deze weg het aantal non-placetstemmen zo hoog mogelijk op te voeren. In een voorbemerking bestrijden zü de geldigheid van de vorig jaar ge voerde procedure. De tekst werd op 18 november 1964 aan de vaders uit gedeeld en reeds op 20 november daar aanvolgend in stemming gebracht: dit betekende, dat de vaders maar twee' dagen hadden om de tekst te bestu deren; en dat was een inbreuk op het reglement. Het concilie had de behan deling van het stuk moeten opschorten tot de vierde zitting, juist zoals met de vrijheid van godsdienst is geschied. Bovendien heeft het secretariaat voor de eenheid, aldus het stencil, de modi, welke door de vaders waren ingediend, niet zorgvuldig onderzocht en niet eer lijk behandeld. Verschillende modi, welke door de minderheid waren inge diend, zijn zonder voldoende argumen ten verworpen. De ondertekenaars raden de vaders aan het hele stuk te verwerpen. Om hen, die daartegen gewetensbezwaren mochten hebben, gerust te stellen, voe gen zij eraan toe, dat het hier niet gaat om een totale verwerping, maar om een verwerping ,,in een zeer be paalde zin". Het doel van deze actie is alleen om de paus voor de promul- gatie van het stuk in te lichten over de gemoedsgesteltenis van veel vaders, die bij de stemming niet meer kan worden uitgedrukt. Kennelijk specule ren zij erop, dat de paus op een of andere manier zou ingrijpen teneinde dit stuk' van zijn krachten te ontdoen of misschien zelfs het geheel te laten vallen. Van welke geest de samenstellers zijn bezield, blijkt verder heel duide lijk uit de argumenten, die zij bij de afzonderlijke punten geven. Zij zeggen geen dialoog met de niet-christelijke godsdiensten te kunnen aanvaarden, omdat de kerk in feite niets met deze godsdiensten gemeen heeft; men moet niet naar de nieuwlichters luisteren, maar naar Sint Paulus, die de niet- christelijke godsdiénsten in de hardste bewoordingen heeft veroordeeld. Het zou bijvoorbeeld schande zijn indien het concilie zou bevestigen, dat er enige overeenkomst zou bestaan tussen onze leer over de Dri-eëenheid en be paalde punten van de hindoistische leer. Ook voor de vrijspraak der joden op het punt van de godsmoord heeft het stencil geen goed woord over. „Het secretariaat wil zijn meting over het niet bestaan van 'n collectieve schuld aan het concilie opdringen", zeggen de ondertekenaars. En daarom dient het stuk te worden verworpen. Wat het afwijzen van haat tegen de joden en van jodenvervolging be treft, daartegen heeft het stencil geen overwegend bezwaar, als maar duide lijk wordt aangegeven dat het hier gaat over vervolging op grond van ras of van godsdienst. Gaat het over ver volging op grond van economische, po litieke en sociale motieven, dan moet het concilie zich van stellingname ont houden. In een korte slotbeschouwing worden dan nog eens alle bezwaren samen gevat. Het scnema probeert de gewel dige verschillen, die er bestaan tussen de kerk en andere godsdiensten" (het woord godsdiensten, staat inder daad tussen aannalingstekens alsof het eigenlijk geen godsdiensten zouden zijn) weg te w er Ken. Het zal ook de lust der heidenen om zich te beke ren tot het katholicisme doen vermin deren omdat deze zich nu gellukkig zul len voelen in de aanbidding van het Opperwezen. En tenslotte zal het een. funeste invloed hebben op de roepin- ;en tot het missionarisleven. Op dit moment is nog niet te over zien welke gevolgen deze actie zal heb ben. Het lijkt geenszins uitgesloten dat de kracht der minderheid erdoor zal worden versterkt en dat er een paar honderd tegenstemmen zullen komen. Vraag is wat de paus in een derge lijk geval zal doen. Zal hij het sche ma ondanks alles promulgeren? Of krij gen wij op het laatste ogenblik nog tekstwijzigingen, verklarende nota's of andere ingrepen van hogerhand? In kringen van 't secretariaat is men er allerminst gerust op. Een van de le den zei mij; „De bisschoppen zijn moe, zij willen naar huis'Dat is een be grijpelijke, maar zeer gevaarlijke men taliteit, omdat ze de waakzaamheid doet verslappen, en de minderheid blijft wakker tot het laatste ogenblik. (Advertentie) Geen probleem! Drink Koffie HAG (ooffeïnevrlj) zoveel u wilt I veilig voor hart, zenuwen, bloedsomloop, maag, lever en gal voortreffelijk van smaak en aroma DALLAS (AFP) In de Amerikaanse stad Dallas in Texas hebben enige jonge lui een baby van vijf weken vermoord, die een moeder even in een auto had la ten liggen. De jongelui maakten zich van de onbeheerde auto meester en doodden het kind. Het lijkje werd langs de weg gevonden. ELF AFRIKANEN zijn gisteren uit de gevangenis van Salisbury ontsnapt. Zij zouden als ..gevaarlijk" beschouwd moeten worden. IZo zuiveralle grondstoffen van Dex margarine zijn voor 100% gepasteuriseerdDus Zuiver en gezond 2 Zo vers De pakjes Dex gaan direct van de Remia-fabriek naar uw melkhandelaar. Verser kan het niet. O* GA MEATUS 3 Zo gul met verrassingen Gratis Pasteurmerken op alle pakjes Dex margarine. Spaar ze voor waardevolle verrassingen! Vraag uw melkhandelaar om de nieuwe Remia geschenkenfolder waar t allemaal in staat. Morgen doen. Dex is alleen verkriiebaar bü uw melkhandelaar. NIJMEGEN Op 21 oktober zal een belangrijke hartoperatie by een hond plaatsvinden in het Nijmeegs dierenlabo ratorium van de Katholieke Universiteit. De operatie betekent een afsluiting van een serie proefnemingen, waarby nu een hartklep van het dier zal worden ver vangen. In tegenstelling met wat tot nog toe gebruikelijk was, zal een nieuwe klep niet uit plastic bestaan, zoals reeds di verse malen met succes is toegepast, maar uit eigen weefsel van het dier. Hierbij zal men gebruik maken van een hart-long machine welke aan de Nijmeegse universiteit is ontwikkeld. Het is de bedoeling, d^t een dergelijke operatie op de mens zal kunnen worden verricht, teneinde 'n slecht functionerende hartklep te vervangen door eigen weef sel, dat beter in het organisme kan wor den opgenomen dan synthetisch mate riaal. De televisiedienst van de KRO zal bij deze operatie opnemen maken, die een beeld geven van de ingewikkelde appa ratuur en de gang van zaken bij deze operatie. De ingreep, dié op 21 oktober plaatsvindt, zal enkele uren duren. De opnamen zullen echter een uur in be slag nemen. De uitzending door de KRO zal op latere datum plaatsvinden, aan gezien men van mening is dat de kij kers de laatste tijd al genoeg hart- en vaatoperaties hebben gezien. Van de zijde van de universiteit wordt er met nadruk op gewezen dat het hier bij een experiment betreft, dat van groot 'belang is voor de vooruitgang bij de hart-chirurgie op de mens. Wanneer deze belangrijke operatie als laatste in een serie tot een goed einde kan wor den gebracht, zal men later deze nieuwe werkwijze ook op de mens gaan toe passen. PARIJS (UPI) „Een vijfde mogelij ke tegenstander van president De Gaulle by de komende presidentsverkiezingen december heeft zich aangemeld. Het is de 45-jarige Jean Lecanuet, senator en president van de Katholieke Republi keinse Volksbeweging (M.R.P.). Hij zou meedingen naar het president schap indien de centrumpartijen geen hijzelf sterkere kandidaat vinden dan ring mijzelf n.iet op als een kan- Ai i jZei hij op een persconferentie. 'j j democraten een kandidaat vinden die de grootst mogelijke eenheid kan verzekeren sta ik achter hem. Maar als zulk een kandidaat niet in de zeer nabije toekomst verschijnt, dan moet ik mijzelf wel kandidaat stellen". De uiteindelijke beslissing hoopt Leca nuet binnen een paar dagen te nemen. De andere kandidaten zijrn: Frangois Mitterand, kandidaat van de uiterst links georiënteerde^ met steun van de communisten; Rechter Jean-Louis Tixier-Vignancourt kandidaat van de uiterst rechtse vleugel; De zich liberaal noemende onbekende senator Pierre Marcilhacy; en de kandidaat van de boerenpartij Pau' Amtier.

de Stem | 1965 | | pagina 5