Kaas met de bril" Eisenhower: redder Verenigde Naties? Hl is verreweg beste! voor uw lijn Natuurzuivere EB HET VOLLEDIGE VOEDSEL VOOR UW HOND Koop vandaag nog] zo'n pak. j „IKE" WERD 75 JAAR Stoffelijk overschot Eva Peron gestolen? W frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Tienduizend maal Den Haag bij Wit Rode plein OUD-PRESIDENT VERTELT OVER AMBTSPERIODE Jongens pleegden diefstal aan boord schepen wre vitaminen 55 NACHTEN WAKKER OVER VERLEDEN Paus krijgt advies over vasten en onthouding heetman DOOR M16N0N G. EBERHART. 19 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 14 OKTOBER 1965 19 e nieuwe frisdrank, met ve smaak. Vorstelijk s zo goed voor uw lijn. uikervrij en houdt u slank, terlijk, verkwikkend, - kost u maar 30 cent per e ties. De frisdrank voor gezin. Bevat slechts per vol glas. Drink Teb, nog. Drink het volop, st ervan. Een produkt te Coca-Cola any. f ■I V V Si'J. Advertentie) In Rusland, Noord-Zweden en Finland is de winter ingevallen. Op het Rode Plein in de Russische hoofdstad zijn de eerste sneeuw ballengevechten geleverd. f Advertentie) Vraag uitgebreide folder bij Flora Hondebroodfabriek N.V., Postbus 28 - Dordrecht GETTYSBURG (UPI) Ex- president Eisenhower, gisteren 75 jaar geworden, meent dat de Ame rikaanse maatschappij bedreigd wordt door zogenaamd „gemakke lijk geld", de neiging alles aan Washington over te laten en., de buitenissig lange haardracht van vele jongelui: Dit laatste beschouwt hij als een symptoom van iets veel onrustba render s: de afname op individueel en nationaal gebied van het zelf respect. Eisenhowers werkcapaciteit schijnt nog onverminderd. Dit wordt ook in lichamelijk opzicht bevestigd. Hij ziet er slanker uit dan in 1961 en zijn houding is die van een 30 jaar jongere persoon. Ook beschikt hij nog steeds over die brede glimlach, die vele jaren lang van New Delhi tot New York zijn handelsmerkis ge weest. Eisenhower „heeft het nog steeds" ook in vele andere opzich ten. Vele republikeinen beschou wen hem nog steeds als de grote magneet voor het publiek. Hij zelf vindt dit een weinig gelukkige toestand. Hij ziet liever de jonge republikeinen meer aandacht krij gen. Over het bereiken van de 75-ja- rige leeftijd: ,,Oh, dat". Hij voelt zich niet zo oud, ziet er niet naar uit en handelt er niet naar. Toen hij herinnerd werd aan de uit spraak bij het verlaten van het hoogste ambt, dat hij-van plcm was het eerste halfjaar in de schommel stoel te gaan zitten om vast te stellen wat hij wilde, zei Eisen hower lachend: „Ik bewaar die schommelstoel voor de dag dat ik me zo oud voel als ik werkelijk ben". NEW YORK (UPI) Ex-presi dent Dwight D. Eisenhower heeft in zijn gisteren verschenen memoi res over zijn tweede ambtstermijn verklaard dat de Verenigde Naties gedoemd zouden zijn geweest te mislukken als hij er 10 jaar gele den niet in geslaagd was de bezet ting van Egypte door Britse, Franse en Israëlische troepen ongedaan te maken. In de memoires, „Waging peace" zegt Eisenhower voorts, dat hij op de dag van vandaag géén andere beslissingen zou nemen als toen. De vroegere president rekent tot de moeilijkste besluiten uit zijn tweede ambtsperiode het ondersteunen van het Egyptische recht het Suezkanaal te nationaliseren en het bestrijden van liet standpunt van Amerika's beste vrienden in de op de nationalisatie volgende krisis. Eisenhower verklaart indertijd de terug trekking van de Amerikaanse steun bij de bouw van de Asoean-dam in Egypte te hebben goedgekeurd, maar verbaasd te zijn geweest over de abrupte wijze waarop zijn minister van buitenlandse zaken, wijlen John Foster Dulles, dit aankondigde. Over de geruchtmakende affaire met de U-2 piloot Gary Powers zegt hij slechts te betreuren dat een Ameri kaanse piloot in de Russische gevan genis raakte, maar dat het program ma van spionagevluchten boven Rus land technisch gezien een succes was. Na het neerschieten van Powers in mei 1960 boven Rusland weigerde de toenmalige Russische premier Kroets- jev nog deel te nemen aan een vier mogendheden conferentie in Parijs, waarvoor de staatshoofden reeds bij een waren gekomen, bij die gelegen heid zou president Charles de Gaulle tegen Eisenhower hebben gezegd: „Wat er ook gebeurt, wij staan ach ter u". In zijn bespreking van staatslieden noemt hij president Tsjang Kai Sjek van nationalistisch China een „trotse, koppige heerser". Generalisimo Francisco Franco noemt hu een .aangenaam persoon - aan genaam genoeg zelfs, dat ik mij af vraag wat het gevolg zou zün als hij bereid was vrije verkiezingen te la ten houtjen". Eisenhower komt tot de conclusie dat de Verenigde Staten tijdens zijn twee ambtstermijnen .,geen voetbreed grond van de vrije wereld aan de commu nistische agressie hebben verloren, er voor hebben gezorgd dat Chinia en Rus land de bekwaamheid van onze mili taire macht inzagen en hen stevig, doch niet op arrogante wijze hebben aangepakt". ROTTERDAM (ANP) Een 17-jarige jongeman, die vorige week in Rijswijk door de politie werd aangehouden, omdat hij betrokken was geweest bij een in braak in een motel, heeft tegenover de Rotterdamse recherche bekend zich de afgelopen weken samen met drie andere jongens van 14 en 15 jaar oud, schuldig te hebben gemaakt aan veertig tot vijftig diefstalletjes aan boord van schepen, die in de Rotterdamse haven lagen. De jon gelui stalen daar onder meer geld, siga retten en horloges. De opbrengst van de gestolen goederen en het geld deelden zij en maakten zij goeddeels op in café- taria's. De drie jongens werden al eerder aangehouden, toen zij bij de Coolhaven liepen te leuren met de gestolen sigaret ten. (Advertentie) aa ...Ik begrijp niet waar 't voor nodig was Harry's vrouw zó op te hemelen! Ze heeft het allemaal van mij, dat die ideale shirts van Belofast katoenen poplin helemaal zichzelf strijken, hoe je ze ook wast en droogt. Als ik er niet geweest was, droeg haar man nu nog steeds van die groe zelige weet-ik-veel overhemden! Leuk hoor, om haar alle eer te geven. En ik dan f Toe nou, schat, stil maar! Heb je me de laatste jaren ooit horen mopperen? Ik weet toch hoe zorgzaam je bent! Jjj koopt allang van die altijd gladzittende shirts van Belofast aa katoenen poplin voor me! Belofast is het handelsmerk van de Deerine Mil- liken Research Corporation voor zelfstrij kende stoffen. U.S.-patent nr. 2.985.501. Belofast poplin wordt in de Benelux vervaardigd door de licen tiehouder J. F. Scholten Zn N.V. te Enschede. PARIJS (UPI) Het stoffelijk Over schot van Eva Peron zou gestolen en ver nietigd zijn door een groep van drie Ar gentijnse officieren, aldus het Parijse avondblad „France Soir". In het bericht worden „Peronistische zegslieden" in Madrid aangehaald. Eva Peron, echtgenote van ex-diictator Juan Peron van Argentinië, stierf in 1952. Haar lijk werd gebalsemd en in een tombe in het gebouw van het algemene vakverbond (CGT) in Buenos Aires ge plaatst. Den Haag kent vele verzamelaars. Slechts weinigen, men schat hun aantal op tien hebben een verzameling an sichtkaarten van een bepaalde streek uit de periode van rond de eeuwwisse ling tot 1940. De musicus en sigaren handelaar Leendert Kortekaas, Schim- melweg 409, heeft echter kort geleden zijn veertigste album vol gekregen waardoor zijn verzameling oude an sichten van Den Haag en omgeving nu 10.000 stuks bevat. De heer Kortekaas heeft zijn gehele leven reeds belangstelling voor het ver leden gehad. „Vroeger op school kon ik van opwinding vaak 's nachts niet sla pen als de onderwijzer had verteld over de geschiedenissen van de Haagse raadspensionarissen Johan van Olden- barnevelt en Johan de Witt. Ook were ik bijzonder geïntrigeerd door voorwer pen die direct met het verleden te ma ^en hadden. Op een dag moest eei vriend van me, die loodgieter was, ee. reparatie verrichten aan een afvoerlei ding van de Gevangenenpoort. Bij he loshakken van een laag vuil ontdeku hij een zeer oud gouden Romein: muntstuk. De directe aanleiding voor het aan legen van mijn verzameling is een be zoek geweest aan een antiquariaat aan de Turfmarkt, In de etalage van die zaak zag ik enige plaatjes van oud- Den Haag liggen. Zij kwamen mij zc geweldig fraai voor, dat ik besloot ze te kopen. Kort na de koop, dat.moet on geveer vijftien jaar geleden zijn, over dacht ik hoe ik het best een verzame ling van oude ansichtkaarten zou kun nen aanleggen. Het kwam mij voor dat ik daarvoor het best zou kunnen gaan naar oude mensen, die in4een eigen wo ning, dicht bij elkaar moesten wonen. Zulke plaatsen zou ik kunnen vinden in de hofjes. Op die manier ging ik net als een colporteur langs de huisjes van bij voorbeeld liet hofje van Nieuwkoop en het Heilige Geest-hofje. De eerste con tacten leggen was een moeilijke zaak. Spoedig begonnen zij mij te kennen en deden allerlei moeite om mij kaarten te verschaffen. Zjj gingen zelfs naar familieleden buiten de stad, waarvan zij wisten dat zij jaren geleden een prentbriefkaart over Den Haag: moes ten hebben ontvangen. Als beloning voor een aantal kaarten gaf ik hun een doos chocolade. Op deze manier heb ik duizenden kaarten gekregen. De meeste kaarten heb ik e'chter ge kregen door bemiddeling van 'n zende ling, die in bladen voor de zending een offer vroeg. Ik ontmoette deze man toevallig en bracht hem op het idee om mensen die de zending geen geldelijke bijdragen konden geven, te zeggen, dat zij iets konden doen door oude albums met ansichten te zenden. Ik wilde de kaarten wel aan de man brengen en in ruil daarvoor zou ik uit elke partij de kaarten, die ik nog niet in mijn be zit had, eruit mogen halen. De actie, die in die tijd werd ge voerd, werd een daverend succes. De zendeling kreeg enorme hoeveelheden kaarten aangeboden. Deze kaarten wa ren uiteraard niet allemaal over de streek die ik verzamelde. Door relaties van mij in diverse plaatsen in het land werden de kaarten door het gehele land gedistribueerd. Op deze wijze heeft de zending duizenden guldens ver diénd en heb ik mijn verzameling dras tisch kunnen uitbreiden. Ook heb ik kaarten gekregen door enige tijd ansichten op een gunstig uur in mijn etalage te hangen. Onder de kaarten schreef ik dan enige bijzonder heden over het onderwerp van de kaar ten. Nog steeds komen er mensen, die kaarten aanbieden. Soms echter stellen ze de meest vreemde eisen. Zij verlan gen voor een kaart een geldbedrag van een paar gulden of willen zich in het bezit stellen van rookartikelen. Soms maak ik wel eens een grappig voorval mee. Laatst kwam er een oude baas van tachtig, die van mijn verzameling ïad gehoord, met een stok vier kilome. er lopen naar mijn zaak om een vol- rens hem zeldzame ansicht aan te ble ien. Het bleek een kaart te zijn van uizen, die slechts een tiental jaren be emden. Ik heb de man maar een si- aar gegeven. Of ik nu alle ansichten uit die perlo- c heb? Ik geloof de meeste. Er ztfn chter plekken in de stad, waarvan ik eker weet dat daar ansichten van zijn, :ie ik nog steeds niet te pakken heb cuniien krijgen. Zo'n plek is büvoor- >eeld het stuk Jacob CatsstraatVan tavesteinstraat richting Vaillantlaan. Het catalogiseren der verzameling, s vaak een moeilijke kwestie. Alle an sichten heb ik straatsgewijze gerubri ceerd. Als ik er van een bepaald ob ject zeer veel heb, zoals de oude pier ;e Scheveningen, waarvan ik er ettelijke wonderden heb, dan leg ik voor iedere zijde van waaruit de foto's genomen zijn een apart album aan. Zo heb ik 'n album met foto's die links, rechts en ón der de pier gemaakt zijn. De behandeling van de ansichten ver eist ook een bijzondere zorg. De kaarten mogen absoluut niet in het daglicht ko men. Verder is het niet best voor de kaarten om ze in bakken te doen of ze in albums vast te plakken. Al de kaar ten liggen opgeborgen in een donkere kast. Vrijwel iedere maand haal ik ze er voor een onderhoudsbeurt uit. Ik maak de albums stofvrij, was de ban den af met zeep en zie toe of er geen insekten bij gekomen zijn. Naast de ansichtkaartenverzameling t heeft de heer Kortekaas een aantal al bums aangelegd, waarin hij foto's en bijzonderheden van alle personen, die hij bij zijn beroep als musicus heeft ontmoet, heeft vastgelegd. In muziek - kringen waar de heer Kortekaas bekend staat als „Kaas met de bril", is het Kaas Gedenkboek alom bekend. Ver der heeft de heer Kortekaas grote be langstelling voor de geschiedenis van zijn voorgeslacht. Hij is nu gekomen tot het jaar 1632. Deze voorouders van hem waren landarbeiders te Rijswijk, die bessen verbouwden. De bessen wer den afgeleverd te Schiedam, waar er je never van werd gestookt. ROME (KNP) De bisschoppenconfe renties, die volgende week worden ge houden om zich over enkele gemeen schappelijke problemen van de kerk te beraden, hebben als eerste verzoek gekre gen: advies aan de paus uit te brengen over de praktijk van de vasten- en ont- houdingswetten. Moet daarin verandering komen en zo ja, welke? Dit iis voorlopig het enige on derwerp, dat ter studie is aangeboden. Over de verdere ontwerpen zal men meer zekerheid krijgen wanneer de voor zitters der bisschoppenconferenties met de generaal-oversten van orden en con- gregaties bijeen zullen zijn geweest. Hun eersite vergadering zal plaatsvinden op donderdag 21 oktober. Advertentie) ROLEX kame!eon-18ktgoud modieuze nouveauté: chic,bijpassend bandje bij elke japon edelsteenkundigef.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam 68) De sheriff wendde zich tot Martha. „U hebt gezegd twee schokken ge voeld te hebben, voor u de auto tot stilstand kon brengen. Was het een stuk gesteente dat ze op de weg ge legd hadden?" „Ik heb geen steen gezien. Dilly dacht dat het dat geweest moest zijn," zei Martha. De sheriff keek Brown aan. ,,Een stuk steen dus? En Sykes slaagde er in zijn regenjas voor de wielen te gooien en toen achter de auto te val len en te doen alsof hij dood was. Is dat zo? V/at heeft Sykes gedaan?" ,,Nou, hij heeft mij de regenjas ge geven en is weggerend Weg. Bange haas." „Wanneer heb je hem voor het laatst gezien?" ,Zo vangt u me niet! Het laatst dat ik hem gezien heb, was daar op de weg toen hij me de regenjas gaf. Hij was toen best - alleen bang en dron ken". Zachtjes zei de sheriff: „Waarom wil je niet dat wij de regenjas vinden?" Brown knipperde weer met de ogen. Hij kneep zijn mond stijf dicht. De captain boog zich voorover en duw de de sheriff opzij. ,,Je kunt praten. Geef antwoord. Waarom heeft mrs. Downes je deze juwelen gegeven?" Brown schudde het hoofd en begon te hoesten. De sheriff zei: „Lem, ik geloof dat we mrs. Downes beter erbij kunnen halen. Als Brown haar revolver ge stolen heeft en Sykes vermoord en daarna - wel, ik vermoed dat hij het wapen zondagavond in mrs. Downes haar handtas heeft kunnen terugleg gen toen hij hier in huis geweest is. We kunnen maar beter met mrs. Downes praten." De captain wendde zich tot Lem. Zijn gezicht was een en al oplettend heid. Mrs. Bascom, u hebt ons van avond verteld dat mrs Downes Jack Mansour niet kende. Weet u dat ze ker? „Zeker," zei Lem. De captain keek Martha aan. ,,Wat zegt u ervan? Heeft mrs. Downes ooit over Jack Mansour gesproken?" ,,Nee. O, ja toch wel." Plotseling herinnerde Martha het zich. .,Ja. Ik heb haar naar hem gevraagd nadat hij - Brown - de naam Mansour ge noemd had tegen mij. Dilly zei dat ze iets over het proces gelezen had." „Heeft zij hem ooit gezien?" vroeg de captain. „Een keer. Ze was op Lems kantoor toen Mansour hem bezocht." „En Lem?" zei de sheriff. Lem staarde in het niets. De greep van mrs. Bascom op Martha's schou der werd steviger. Tenslotte zei Lem: „Ik begrijp waar je heen wilt, sheriff maar ik geloof niet dat er iets in zit. Ik zal miss Standley laten komx, ze is mijn secretaresse en onthoudt alles." Hij liep weg. „Sheriff" zei mrs. Bascom, „Dilly heeft die man niet vermoord. Het was haar revolver, en toen - heeft die Brown hem gestolen." Fier en beheerst ging ze zitten, haar knappe gezicht als uit steen gehou wen. Lem kwam terug met miss Stanley. Hij zag er andefs uit, dacht Martha, bleek en weggetrokken. ,,Dit is miss Stanley. Het. weinige dat ze weet zal ze nu vertellen. Miss Stanley was ook beheerst, of schoon haar gewoonlijk zo mooi ge kapte haar wild zat en ze een inktvlek op haar wang had. „Mr. Mansour kwam mr. Bascom raadplegen. De datum zal wel in mijn bureau-agenda staan. Hij had niet afgesproken en ik heb hem dus gezegd dat hij moest wachten. Mrs. Downes kwam toeval lig even later. Ze had ook geen af spraak. Ik had het druk, maar ik her inner me dat ze samen wat gepraat hebben. Niet veel. Ik geloof da* Man sour haar een asbakje aangaf en dat ze over het weer gepraat hebben. Toen zei mr. Bascom dat ik mr. Mansour kon binnenlaten in het privé, kantoor. Mansour kwam o, na on geveer tien minuten weer buiten. Mrs. Downes keek op haar horloge en zei dat ze mr. Bascom niet meer hoefde te spreken omdat ze laat was voor een afspraak. Zij en mr. Mansour zijn samen weggegaan. Dat is alles". Het was langdurig stil. „Niet helemaal alles," zei de captain tenslotte. „Kijk eens, jongedame, hebt u niet de indruik gekregen dat ze elk aar kenden?" Miss Stanley keek hem recht in het gezicht. „Nee, me neer. Die indruk heb ik helemaal niet gekregen. Ik weet zeker dat ze elkaar voordien nooit gezien hadden. Mag ik nu gaan, mr. Bascom?" De captain haalde zijn schouders op. Lem knikte, opende de deur, liet een golf van lawaai binnen en sloot de deur achter haar. „Dat is het bewijs!" zei de captain. „Die mrs. Downes van u kende Man sour. Misschien zelfs al langer misschien dat ze hem zo heeft leren kennen en toen voor Lem gevallen is. Hij was een echte ladykiller. Ze heeft uw vrouw erin laten lopen. Zij heeft samen met Mansour alles bedacht. Ze heeft Sykes zelf vermoord. Dat is-het bewijs." 20 „Het bewijst niets.'' zei Lem. „Wacht even, Lem." zei de sheriff. „Mrs. Downes heeft een aardig grote rol gespeelr in deze zaak. Ze was hier ter plaatse ze wist dat je vrouw alleen hierheen reed." Mrs. Bascom viel hem in de rede. „Lem, ik geloof niet dat Dilly Sy kes heeft doodgeschoten. Maar ze heeft wel voorgesteld dat zij hier heen zou gaan en dat ik haar afspraken zou overnemen. Ze heeft Archie ook om de tuin geleid. Hij moest een weifelen de man gaan opzoeken. Hij bleek he lemaal niet een weifelaar te zijn. Maar het resultaat was dat Martha hier al leen naar toe is gereden. Dilly we moeten haar de kans geven zich te zuiveren van deze blaam." „Ze zal haar kans krijgen," zei de captain scherp. „Ze heeft uw vrouw tegengehouden tofen die het ongeval aan de politie wilde melden. Lieve deugd, ze heeft haar zelfs slaappillen ingegeven. Het was haar revolver. Nu zijn het haar juwelen. Ze kende Man sour. Ze zit er tot over de oren in." Brown sperde zijn ogen wijd open. „Zij heeft hem doodgeschoten! Ik kan u er alles van vertellen! Mrs. Downes heeft hem vermoord." „Waarom?" beet de captain hem toe. „Omdat ze samen met Mansour in het komplot zat, daarom." Het was een ogenblik doodstil. Zo stil dat Martha net geritsel kon horen van mrs. Bas- coms rok toen ze haar handen samen, kneep in haar schoot. De captain verbrak de stilte. ,,Ze was er dus inderdaad bij betrokken! Waarom heeft ze Sykes dan ver moord?" wachten. Ze had ons geld beloofd. Dat warhten. Ze had ons geld beloofd Dat wil zeggen: Mansour heeft tegen ons gezegd dat zij ons zou betalen. Ze is rijk. Ik ben haar gaan opzoeken zodra ik vrijgelaten was. Ze heeft toege- stemd."

de Stem | 1965 | | pagina 19