Gevangene vertelt: Aidit de man achter de opstand Saturne is geen kansspel Dat zal nooit gebeuren. HERO Gemini-VI op 25 oktober; Gemini-VII nog dit jaar JUS D'ORANGE is puur sinaasappelsap op z'n fijnst! Belangrijke vangst van leger @4Imdudke jongtoMfo Waarschuwing „My Fair Lady'' deels plagiaat van Pygmalion Decreet Weigering Democratische overlopers naar uniepartijen SLAAPZIEKTE ONDER SCHOOLMEISJES VERDEDIGING VOOR HOGE RAAD: 55 55 ,bïj ons heb je plezier in je u/erk" Ondeskundig Kort geding van prof. Polak tegen Zwolsman gaat niet door Duitser procedeert Arbeiders in Syrië bedreigen Britse olieaanvoer IAN SMITH VAN RHODESIE Ruimteprogramma loopt vlot Noordzeekanaal-gebied krijgt geen tweede petrochemische industrie met jonge jenever is Verwachting in Rome Nog deze maand afkondiging zeven concilie-stukken JUS D'ORANGE SINAASAPPELSAI uJ^™Tmr 3 LUIKER DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 OKTOBEK 1965 OENTOENG IN ARREST Advertentie) In onze electro montage-afdeling hebben wij aantrekkelijk werk voor moderne meisjes. (Van onze correspondent) DEN HAAG Voor de Hoge Raad der Nederlanden in Den Haag diende gistermorgen de zaak over het spel „Sa turne" in het Zandvoortse Badhotel. Zo als bekend werd de directeur-eigenaar van het hotel door het Amsterdaihse gerechtsof veroordeeld tot f 25 boete of vyf dagen hechtenis onvoorwaarde lijk, omdat hij publiek gelegenheid had gegeven het hazardspel „Saturne'* te spelen. Eerder hadde arrondissementsrecht bank van Haarlem hèm vrijgesproken. De eigenaar tekende beroep in cassatie aan omdat naar zijn mening „Saturne" een behendigheidsspel is. De Haagse advocaat mr. A. Mout voerde gister morgen in zijn pleidooi vier cassatie middelen aan. Allereerst houdt de ten lastelegging naar zijn mening geen strafbaar feit in en wordt slechts ver haald. zo zei hij, hoe het spel in zijn werk gaat en hoe de leden van het ge rechtshof ervan hebben kunnen kennis nemen. Hij vergeleek „Saturne" met het biljartspel, gespeeld door ongeoefen- den en ondeskundigen. Alleen omdat de meeste mensen geen ervaring heb ben met „Saturne" wordt het be schouwd als een kansspel, zo zei hij. Maar geoefenden hebben bewezen de afloop van het spel te kunnen berede neren. Naar de mening van mr. Mout is ieder spel een kansspel als het door ondes kundigen wordt, gespeeld. Dat een ver gunning niet bestaat zag mi*. Mout niet als een uitsluitend argument omdat de wet spreekt van een vergunningstelsel en daarmee de mogelijkheid van een vergunning openlaat. Als derde cassatie middel betoogde mr. Mout, dat de aan gevoerde bewijsmiddelen niet de door het Hof gegeven verklaring kunnen op leveren, omdat de mogelijkheid invloed op het spel uit te oefenen nu eenmaal aanwezig is. Tot besluit twijfelde mr. Mout aan de waarde van de eigen waar neming van het Hof, die immers niet terzake kundig was. De procureur-ge neraal zal over vier weken concluderen. SINGAPORE (AFP/UPI/Rtr.). Het Indonesische leger heeft met de arrestatie van lnt-kol. Ach- mad Oentoeng, dertien dagen na diens mislukte staatsgreep, een uiterst belangrijke troef in handen gekregen die wellicht bepalend zal zijn voor de politieke toekomst van het land, zo zeggen waarnemers in Singapore. Oentoeng, die sinds zijn arrestatie maandag in Midden-Java onafgebroken wordt verhoord, zou onthullingen kun nen doen die de positie, van het leger in hoge mate nog verder zouden verster ken. Voor de revolte bestond er een machtsevenwicht tussen de strijdkrachten en de communisten, waarbij president Soekarno in feite als hefboom optrad. De balans is na de recente gebeurtenissen met kracht doorgeslagen naar de kant van het leger en de grote vraag is nu. of de strijdkrachten erin zullen slagen hun macht te behouden. De militaire leiders zullen van Oen toeng ongetwijfeld graag willen horen, welke de achtergronden van de staats greep zijn geweest. Hun aandacht zal daarbij in het bijzonder uitgaan naai de rol die president- Soekarno heeft ge speeld. Ook zal Oentoeng aan de tand worden gevoeld over de houding van de luchtmacht, waarvan de bevelhebber, vice-maarschalk Omar Dhani, de staats greep eerst gesteund had voor zich daar later fel tegen te verklaren. Oentoeng werd in Tegal door twee sol daten gegrepen, toen hij trachtte naar Semarang te ontvluchten, aldus radio Djakarta. Hij had twee man bij zich. De twee soldaten kregen hulp van de plaatselijke bevolking toen zij Oentoeng en zijn met gezellen overmeesterden. In het bericht waarin melding werd gemaakt van Oentoengs arrestatie, werd ook meegedeeld dat kolonel A. Latief, commandant van de opstandige eerste infanteriebrigade in Djakarta, is gegre pen. Latief was aan beide benen gewond toen hij in Djakarta aan zijn achtervol gers trachtte te ontkomen. Voor de tweede maal sinds de misluk te staatsgreep heeft president Soekarno met zijn kabinet vergaderd. De confe rentie vond plaats in het Merdekapaleis in Djakarta, waar het staatshoofd sinds zaterdag verblijft. Intussen heeft het blad van het Indo nesische leger bekendgemaakt dat de op standige beweging voor 90 procent is uit geschakeld. Volgens in Djakarta ontvan gen berichten zouden zicb in Midden- en Oost-Java nog schermutselingen voor doen. Soerabaja is geheel in handen van de regeringstroepen. Mohammedaanse groeperingen hebben gewaarschuwd dat pogingen om tot een vergelijk met de communisten te komen, de toestand alleen maar kunnen verer geren. Volgens militaire kringen heeft een ge vangen genomen officier, die de opstan dige beweging steunde, verklaard dat de staatsgreep eigenlijk op 20 november had moeten plaatsvinden. De datum was ver vroegd ..omdat de toestand al revolutio nair was geworden". gaande was. Soekarno liet zich „mislei den" en vloog met opstandelingen in een hefschroefvliegtuig naar de luchtbasis Halim bij de hoofdstad. Daar weigerde hij echter naar Oost-Java of Bali te gaan, doch vloog naar Bogor, waar hij buiten het bereik van de rebellen was. Enkele uren later was de situatie geheel gewij zigd door het ingrijpen van gezagsge trouwe strijdkrachten. Volgens inlichtingen van betrouwbare zijde had Aidit het vermoorden van pre sident Soekarno willen voorstellen als een daad van de legerleiding. Hij had op 1 oktober in een radiorede de bevolking tot wraakneming hebben willen oproe pen, in de hoop dat de militaire aanhan gers van Soekarno zich bij de commu nisten zouden voegen. Intussen duren de massale arrestaties van communisten voort. De gevangenis sen van Djakarta zijn overvol.. Naar verluidt heeft president Soekar no voor het eerst sinds de mislukte staatsgreep een gesprek gehad met ge neraal Nasoetion. de minister van de fensie en hoogste legerleider, aan wie het te danken is dat de opstand is mis lukt. Bij het onderhoud zou slechts zijn gebleken dat de twee mannen het er over eens zijn dat de „terreurgroepen" van de rebellen moeten worden uitge schakeld. DEN HAAG (A.N.P.) Tussen prof. Polak en de heer Zwolsman is een voor lopige regeling getroffen krachtens wel ke het kort geding, dat op 13 dezer zou worden behandeld, niet zal doorgaan. Prof. Polak had een schadevergoeding van een half miljoen gulden geëist, om dat de heer Zwolsman eerder gedane toezeggingen niet zou zijn nagekomen. De nnmiddels overleden commissaris van de E.M.S., dr. Paul Rijkens, bracht vorig jaar prof. Polak in contact met de heer Zwolsman, voorzitter van de raad van bestuur van de E.M.S. Prof. Polak onderhandelde met de heer Zwolsman over een topfunctie. Voordat resultaten werden bereikt werden de onderhande lingen beëindigd. Prof. Polak was vroeger als socioloog hoogleraar in Rotterdam. Later was hij directeur van het textielbedrijf Menko. MüNCHEN. (U.P.I.) Bernhard Kla- gemann, een Westduitse filmproducent, heeft een eis tot schadevergoeding in gesteld tegen de producenten van het toneel- en filmsucces „My Fair Lady". Volgens Klagemann hebben het Colum bia Broadcasting System en Warner Bro thers scènes nagebootst van een in 1935 door hem gemaakte Duitse filmversie van George Bernard Shaws toneelstuk „Pygmalion", waarop ook de Amerikaan se musical is gebaseerd. De Westduitser verlangt 187.500 dollar. De rechtbank beval hem alle bewijsstuk ken ter staving van zijn bewering voor te leggen en verdaagde haar zitting tot 21 december. DAMASCUS (U.P.I.) Het hoofd van de Syrische federatie van arbeiders- en vakverenigingen, heeft gedreigd dat Sy rische arbeiders de aanvoer van Arabi sche olie via Syrië naar Britse tanksche pen zullen stopzetten, als Engeland geen eind maakt aan de „agressie in Aden". De federatieleider, Khaled Jundi, zei: „Wij zijn ons bewust van het belang van de olie, die uit de Arabische staten vloeit en die door Engeland wordt ge bruikt om haar imperialistische doelein den te dienen. Door het stopzetten van de olietoevoer naar Engeland zullen wij de oorlogsmachine, die thans wordt ge bruikt voor het doden en terroriseren van ons Arabische volk in het zuiden lamleggen". Dat zal nooit gebeuren zolang ik leef", heeft premier Ian Smith van Rhodesië eens gezegd met het ty pische accent van de 230.000 blanken in zyn land. „Dat" is een Rhodesische regering, die by algemene verkiezin gen is gekozen en een einde zou ma ken aan de levenswijze en de alleen heerschappij van een blanke minder heid, bevoorrecht boven vier miljoen Afrikanen die weinig ontwikkeld zyn en geen hulpbronnen hebben. Het verzet en dat soort fanatisme dat dikwijls voortkomt uit het ge voel, een historische missie te moeten vervullen, vormen de voornaamste trekken van de man die, uit naam van de christelijke en westelijke bescha ving, het hoofd biedt aan Engeland, heel Afrika en de overweldigende meerderheid van de internationale gemeenschap. De huidige houding van deze nau welijks 45-jarige man wordt door zijn gehele voorafgaande léven bepaald. Hij is er zeker van dat de blanken in Afrika slechts de keuze hebben tus sen zich verzetten of vertrekken. „Als wij tot de slotsom zouden komen dat wil ons land zullen moeten verlaten, zullen wij dat vechtend doen in plaats van kruipend", heeft hij nog pas ge zegd. Cmith is in 1919 in Rhodesië geboren als zoon van een kolonist die in 1898 naar Midden-Afrika was gegaan, behept met de strengheid en de prin cipes van de anglicaanse opvoeding van het einde der vorige eeuw. Op de universiteit was hij een fer vent rugbyspeler. Hij groeide op in de sfeer van de Britten in Rhodesië. die sentimenteel gehecht waren aan hun land van oorsprong maar er di rect kritiek op hadden. Zij waren niet in staat de evolutie te volgen of de kronkels van de Britse koloniale po litiek te begrijpen. Toch gaf Ian Smith enige van zijn beste jaren aan zijn Britse vaderland. Op 21-jarige leeftijd trad hij toe tot de RAF en zijn toestel werd door de Luftwaffe neergeschoten in de wes telijke Lybische woestijn. Hij werd daarbij ernstig gewond. Smith over leefde het, zijn gezicht ontsierd door littekens. Smith bleef vliegen en werd een tweede keer, boven Italië, neer geschoten. Daar voegde hij zich bij de Italiaanse partisanen, met wie hij een HOUSTON (UPI) Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart heeft meegedeeld, dat de volgende Ameri kaanse bemande ruimtevlucht (Gemi ni VI) waarschtfnlyk op 25 oktober zal plaatsvinden. De mogelijkheid bestaat, dat tlit jaar nog de vlucht met d© Ge- prettige werkomgeving, waarvoor wij Jonge mensen zoeken met Jeugdig enthousiasme. goed loon. wlnstdelingsregeling. kom 'ns kijken, het Is beslist iets voor Jóu! AVIOLANDA MAATSCHAPPIJ VOOR VLIEGTUIGBOUW N.V. BEDRUPWOENSDRECHT DEN HAAG (ANP) Er bestaan geen plannen tot vestiging van een tweede complex van petrochemische industrie in het Noordzeekanaal-gebied. Dit is ge antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden, de heren Slotema- ker-De Bruine en Bruggeman (beiden PSP). In die vragen was de ongerust heid van de bevolking in het Noordzee kanaal-gebied aan de orde gebracht over een eventuele luchtverontreiniging als nog een dergelijke industrie aan het Noordzeekanaal zou worden gevestigd. Volgens persberichten zou de gevangen officier ook hebben verteld dat hij op dracht had president Soekarno te doden, als deze niet bereid zou zijn de staats greep te steunen en een decreet te on dertekenen inzake het afzetten van de regering. Het plan was mislukt, door dat Soekarno naar Bogor was gegaan, in plaats van naar Oost-Java of Bali, zo als de opstandelingen hadden gedacht. De betrokken officier had gezegd dat hij zijn orders had gekregen van de lei ders van de opstand, Oentoeng en Soe pardjo. Het plan was echter afkomstig van de leider van de communistische partij, Aidit, die Soekarno bij het begin van de opstand op het vliegveld van Ma- dioen, het „rode centrum" in Midden- Java, tevergeefs opwachtte. Toen de opstandige bataljons, afkom stig uit Djokjakarta, in de nacht van 30 september op 1 oktober het Merdeka paleis in Djakarta hadden omsingeld, had overste Oentoeng de president naar het raam geroepen om hem te „bewijzen", dat van militaire zijde een staatsgreep Een verrassende, nieuwe long-drink: Aimdudler met jonge jenever. Leuk internationaal en verkwikkend als Almdudler's basis is: van de bloeiende berglucht, want bijzondere kruiden bergweiden in Oosten rijk. Ook puur is Aimdudler heerlijk. fsssass 'Van onze correspondent) BONN Er wordt achter de hand over gesproken „gefluisterd" ware nog een beter woord en het is uitermate moeilijk vast te stellen, wat er allemaal van waar is, name lijk dat de christendemokraten toch nog hopen in de Bondsdag de abso lute meerderheid te krijgen. Dit zou mogelijk zijn door „fractie-wisseling" (om het maar euphemistisch te zeg gen) van een aantal afgevaardigden van de vrije demokratische partij. CSU-voorzitter Franz Joseph Strauss heeft al vóór de verkiezingen van 19 september op die mogelijkheid ge duid. Toen voor de t.v.-camera's de FDP-chef dr. Erich Mende hem vroeg "om dan namen te noemen, zei Strauss, dat het niet zijn taak was om de liberale chef over de ontwik kelingen binnen zijn eigen party in te lichten. „Dat moet u zelf maar te weten zien te komen", aldus Strauss. Het heet in Bonn nu. dat afgevaar digden der christen-democraten in „particuliere gesprekken" zouden proberen enige liberalen te bewegen tot „overlopen" naar de SDU-CSU. Zoals gezegd: Strauss zou hierover al voor de verkiezingen met enige Beierse liberalen, die het met de officiële partij koers niet eens zou den zijn, hebben gesproken. Vier „overlopers" zouden voldoende zijn om de CDU-CSU in de nieuwe Bondsdag de absolute meerderheid te bezorgen. De partijen van Adenauer en Strauss behaalden op 19 septem ber j.l. tezamen 496 stemgerechtigde leden, plus 22 niet-stemgerechtigde Berlijners. Om de absolute meerder heid te krijgen, zouden de CDU-CSU dus over 249 mandaten moeten be schikken. Vier meer dan zij er nu heeft. Mocht dit ooit gebeuren en men spreekt van een dergelijke ont wikkeling in de komende twee ja ren dan zou de liberale partij op grond van haar toezeggingen in de verkiezingscampagne de regerings coalitie verlaten, aangezien zij niet wenst te regeren maar een partij, die de absolute meerderheid heeft. De SPD heeft 202 zetels in het parle ment en aangenomen, dat de FDP dan 45 zetels zou overhouden (na „fractie-wisseling" van vier liberalen naar de CDU-CSU) zou een opposi tie dan in totaal 247 zetels op de been kunnen brengen. Voor de CDU-CSU zou een absolute meer derheid, die maar twee zetels meer zou hebben, een alleen-regering praktisch onmogelijk maken. Ook in West-Duitsland zou dan net als in Engeland de brancard-democratie worden ingevoerd, namelijk wanneer dan ook zieke Bondsdagleden met brancards in het parlementsgebouw zouden moeten worden gebracht om aan deze of gene stemming deel te nemen en de regering voor een ne derlaag te redden. Een dergelijke „absolute meerderheid' zou voor land en parlementaire demokratie niet eens bijzonder gelukkig zijn en Jetls te hopen, dat de hoop van de CDU-CSU (maar vooral van de CSU, die op de FDP wraak wil ne- Franz Joseph Strauss ...proberen... men omdat zij haar campagne fel tegen Franz Joseph Strauss voerde) niet in vervulling gaat mini VII kan worden afgewerkt. Schirra en Stafford zijn gisteren aan de laatste training voor de vlticht met de Gemini-VI begonnen. Tijdens deze vlucht zal worden gepoogd een ver binding tot stand te brengen met een andere satelliet, hetgeen nog niet ge lukt is. Zoals bekend was het rendez vous van de vorige ruimtevlucht alleen theoretisch uitgevoerd. De ruimtecapsule Gemini-VII, die later in het jaar in een baan om de aarde zal worden gebracht, zal 14 dagen in het heelal blijven met aan boord de astronauten Borman en Lovell. De capsule is dezer dagen gereedgekomen. De tweetraps Titan-raket zal deze maand volgen. Oorspronkelijk zou de Gemini-VII pas in het begin van 1966 worden gelan ceerd. De voorbereidingen verlopen zo goed, dat de lancering nog wel dit jaar kan plaatsvinden. Tijdens de vlucht van de Gemini-VI zul len hoge eisen worden gesteld aan de rendez-voustechniek. Een paar uur voor de lancering van de capsule zal een Atlas-Agena-raket omhoog worden gebracht, waarmee de astronauten een verbinding tot stand moeten brengen. Het welslagen van de poging hangt af van het functioneren van de computers op aarde, de radar op de capsule en de behendigheid van de ruimtevaar ders zelf. VATICAANSTAD. (KNP) In de wandelgangen van het concilie rekent men erop, dat eind deze maand minstens vijf, misschien zelfs zeven concilie-stuk ken in een openbare zitting door paus en bisschoppen zullen worden afgekondigd. Zeker zullen gereed zijn de ontwerpen over de goddelijke openbaring, de plich ten der bisschoppen, het katholiek on derwijs, de priesteropleiding en het kloosterleven. Men hoopt dat voor die tijd nog gereed komen de verklaring over de betrekkingen met de niet-christenen, waarin de jodenverklaring, en het ont werp over het lekenapostolaat. Voor afkondiging aan het einde van de vierde zitting, welke op 1 december is gepland, maar welke ook nog enkele dagen kan uitlopen, blijven dan nog over de verklaring over de godsdienstvrijheid, schema 13 over de kerk en wereld als mede de decreten over het priesterambt en de missie. Ook over andere zaken dan geboorten- regeling en celibaat zou de paus advies willen inwinnen bij de nationale bis schoppenconferenties, Dit zouden zijn de herinvoering van het diakonaat als per manent ambt, waartoe het concilie heeft besloten, de vasten- en onthoudingswet, de curie-hervorming en de wijziging van de kerkelijke wetgeving inzake het ge mengde huwelijk. Inzake de vasten- en onthoudingswet zou overwogen worden alleen Aswoens dag en Goede Vrijdag te handhaven als verplichte vasten- en onthoudingsdagen. Pater Pedro Arrupe, de generaal van de Jezuieten, heeft gisteren kritiek ge leverd op de westerse opvattingen ove; de missieactiviteit in de kerk. Hij kantte zich tegen de overdreven sentimentaliteit, het meerwaardigheids- complex, de kortzichtigheid en de opper vlakkigheid, waarmee deze activiteit zo vaak gepaard gaat. half jaar een uiterst gevaarlijk leven leidde. "Terug in Rhodesae wijdde hij zien aan de veeteelt en bemoeide zich daarbij, zoals iedere hereboer daar, met de politiek. Zijn rechtse partij het „Rhoclesisch Front" behaalde in december 1962 een grote overwin ning, Voor het eerst in de Rhodesi sche geschiedenis kregen de boeren de macht in handen. Zij vormden de voorhoede van het Europese extre misme en waren resolute tegenstan ders van emancipatie der negers. Smith werd weldra hun woordvoer der en voorvechter. In april 1964 brachten zijn volgelingen hem aan de macht en begonnen zij tevens te dreigen met een eenzijdige onafhan kelijkheidsverklaring. Smith schijnt echter in feite nog te aarzelen om zich in een avontuur te storten en zich tegen Engeland te ke ren, hoewel hij een koppig en moe dig man is. Tweemaal heeft hij de dood getrotseerd; of hij de druk van de extremisten in zijn land het hoofd kan bieden staat nog te bezien. Som migen zien iin hem een nieuwe „mes- sias". die Rhodesië en het gehele zuiden van Afrika moet redden van het zwarte nationalisme en diens ..na tuurlijke bondgenoot, het atheïsti sche communisme". (Advertentie) Heerlijk royaal schenken uit extra voordelige gezinsfles f. 1,95 wSBllEN (UPI) De oorzaak van het flauwvallen van meer dan 150 aardie llïtnenelu^?.01 Blackburn is waarschijnlijk het virus van een zacht- aaruige soort encephalitis of slaapziekte geweest. Maml0!1!!? Vwrigf wceku gesloten nadat 90 meisjes in de klas flauwvielen. S1werden de lessen hervat en toen verloren 63 meisjes het bewustzijn. De me<hciemenen ^,fnu ,bel?andelin8 in het ziekenhuis weer naar huis gaan. maa? weteiTmet hf'Virus van een soort encephalitis te maken te hebben, maar weten niet waar het vandaan is gekomen. ntto°,r„tS1?,?UtlIz£eki men na,3,r de oorzaak van een ziekte die zich bij 130 kinderen .d" z.cl'Khe'd en prikkeling in de benen. Verband met de in Blackburn geconstateerde ziekte is niet uitgesloten.

de Stem | 1965 | | pagina 7