Weinig bijval voor spaarbrief fiscus man house of enqianq Verschrijvingen in bouwkosten niét door curvep alles .ak /net SPA BRONWATER IJzeren Driehoek staalhard Rechters in slaking voor betere stoelen TWEEDE KAMER: Zuid-Vietnam Communist verwijt PSP republikeinse gezindheid Houtbewerkers zeggen c.a.o. op Geen reden voor ongerustheid Nederlanders n Djakarta REACTIE OP ARREST Het Bestuur HOUSE OF ENGLAND'S Wat is een chic woord voor visgraat? Buitenlandse Zaken Haagse top PATIENT DOODDE VERPLEGER IN RAMP-HOSPITAAL OOQRMiGNON G, EBERHART. lieuwe BANK- 13 t/m 20 OKTOBER 1965 dagelijks (behalve zondag) van 9.30-17.30 u. CROESELAAN - UTRECHT DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 OKTOBER 1965 Eero Rautianen heeft lachen. Hij veroverde e wereldtitel in het pïoe- orwegen gehouden. nan verzette zich tegen zijn ?n kreeg hulp van omstan- enkele collega's, met wie hij een café had doorgebracht, rnstige verzet" te breken jolitie gebruik van de wa- vislosser werd overgebracht tiebureau aan de Duinstraat ïgen, maar de omstanders, deelgenomen aan het gevecht itie, hadden zich inmiddels reau verzameld en enkelen ureau binnengedrongen, weer met de wapenstok Uij hen bevond zich een an- die bij de eerste aanhou- gevecht had deelgenomen, ngehouden. Een derde vis» 't politiebureau zijn beklag sn over het optreden van de eveneens aangehouden, om- herkend werd als een van „de betreffende politieman shandeling belemmerd had". WE SPAARDER bedrag ƒ3,— LONDEN (U.P.I.) Twee Lnn- dense rechters van een Brits ge rechtshof hebben geweigerd op hun zetels plaats te nemen en zijn in staking gegaan uit protest te gen hun ongerieflijke zitplaatsen. De moeilijkheden begonnen toen de voorzitter van rechtbank num mer één, Ewen Montagnu, zich na 45 minuten van zijn eikehouten zetel met roodleren zitting verhief en verklaarde: „Reeds lang hebben wij te lijden van een groot ongerief vanwege onze zetels. Totdat de Groot-Lon- dense raad met het plaatsen van de zetels begint die reeds in april van dit jaar zijn geleverd, zijn wij niet van plan de rechtszittingen aan een stuk door te voeren. Wij zullen iedere morgen en iedere middag de rechtszitting voor eni ge tijd schorsen". De daad bij het woord voegend verdaagde hy de zitting voor 10 minuten. Tegelijkertijd verdaagde de plaatsvervangend voorzitter van rechtbank nummer twee, Joseph Grieves, de zitting om dezelfde reden. Hij voelde zich styf van het zitten in zyn groenleren zetel. (Advertentie) Advertentie) (Vervolg van pag. 1) Vrijwel unaniem wees men op de ge volgen voor de loonpolitiek van de plan nen van dit kabinet. De kosten van de sociale verzekering gaan omhoog, de huurverhoging wordt noch door de KVP noch door de P.v.d.A. aangetast. Daar mee wordt reeds een groot stuk van de beschikbare loonruimte weggenomen, al dus de heren Schmelzer (KVP) en Ne- derhorst (P.v.d.A.). Drs. Schmelzer vroeg daarom aan premier Cals de 200 miljoen, nodig voor premieverhoging, op een an dere manier te vinden. Drs. Nederhorst dacht, dat minister Bogaers misschien m Deze demi heeft zo'n ge weldige distinctie, dat het eenvoudige woord vis graat ons in de keel blijft steken. Toch is visgraat de naam van het klassieke dessin, dat weer geheel opnieuw ontdekt is voor binnen en buiten. Deze jas is voor buiten, maar wij begrijpen dat u lang aarzelt voor u hem uittrekt bij de garderobe van de schouwburg. 199.50-329.50 REGEREN On herenmode) IS VOORUITZIEN nog wel wat soepeler wilde zyn met de huurverhoging. Drs. Nederhorst (P.v.d.A.) had veel liever gezien een verhoging van de ver mogensbelasting en de successiebelasting „Wij willen het kabinet ernstig in over weging geven een ander dekkingsplan aan de Kamer voor te leggen", aldus de heer Nederhorst. De kritiek van fractieleider Rooi vink (AR) bewoog zich in dezelfde lijn: „Het antwoord van het kabinet zal zeer overtuigend moeten zijn, willen wij ons voor dit dekkingsplan uitspreken", zei de heer Roolvink. Het was, bij dit verzet van de drie re geringspartijen, nauwelijks meer interes sant te weten hoe de oppositie er over dacht. Mr. Geertsema (VVD) sprak over het „wanbeleid-Vondeling", mr. Beernink (CHU) stelde zich veel rustiger op, maar hij kondigde wel aan, dat zijn fractie te gen de voorstellen tot verhoging van de indirecte belastingen zal stemmen. Alle sprekers hielden het kabinet voor. dat het grote gevaar van de regeringsplan nen zit in de gevolgen, die de forse stij ging van de uitgaven kan hebben voor de lonen en de prijzen. De belastingbrieven kregen geen warme bijval in de Kamer. Drs Schmelzer (KVP) zei, dat zijn fractie nog geen definitief standpunt had bepaald. Drs. Nederhorst (P.v.d.A.) deed geen enkele uitspraak, de heer Roolvink (AR) bl'eek tegenstander van belastingverlaging op termijn, even als trouwens mr. Beernink (CHU), die ernstige bezwaren had tegen het doorge ven van zo'n hypotheek aan een volgend kabinet. Mr. Geertsema (WD) herhaalde nog eens wat hij reeds buiten de Kamer had gezegd: volks verlakkerij. Politiek was niet zonder betekenis de wijze, waarop de communisten zich bij dit debat hebben opgesteld. Zij waren niet meer de grote .verdedigers' van het proletariaat alleen. De heer M. Bakker (CPN) trok bij de arbeiders die het dure schoeisel moeten betalen, ook de schoen winkelier en de schoenfabrikant omdat ook de producenten, en de dienstverlenen de sector een waardevolle functie in de maatschappij vervullen. Het was een op merkelijk geluid. Het komende huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg werd eveneens door hem diep gaand besproken: deze zaak kan leiden tot een Nederlandse koningskwestie. De kroon is een symbool, welnu, dit sembool moet onomstreden zijn. Wellicht kan prinses Margriet als eerste opvolgster voor de troon in aanmerking komen, dan zijn alle" problemen de wereld uit. Hij keerde zich echter fel tegen de PSP, die de republikeinse idee verkon digt. „Dat is de zaak alleen maar ver troebelen", aldus de communist. UTRECHT. (ANP). De drie hout bewerkersbonden hebben alle cao's in de hout- en meubelsector opgezegd. De voorzitter van de katholieke bond van houtbewerkers, meubelmakers, behan gers en aanverwante vakgenoten „St.- Antonius van Padua", J. M. de Groot heeft aangekondigd dat de houtbewer kersbonden niet kunnen wachten tot de besprekingen in de S.E.R. respectievelijk Stichting van de Arbeid over een vrijere loonpolitiek zijn beëindigd. Reeds thans dient van een grotere vrijheid te worden uitgegaan en daarop dienen de cao-voor- stellen te worden gebaseerd, zo heeft de heer de Groot als de mening van de werknemersbonden in zijn orgaan „Het bondsblad" laten weten. De bonden wil len met de werkgevers onder meer ook praten over het principe van meerjarige contracten. De werknemersbonden voe len er wel voor, doch hun medewerking is afhankelijk van wat in een meerjarige cao kan worden verwezenlijkt. Van be lang achten zij bijvoorbeeld of bij de start de achterstand in de uurlonen kan worden weggewerkt. Op zeer korte ter mijn zullen de werknemersbonden hun opvattingen aan de werkgevers kenbaar maken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het ministerie van Buitenlandse Zaken waren gisteren nog geen berichten ontvangen, die aanleiding geven tot ongerustheid over de Neder landse kolonie in en rond Djakarta. Naar zeer ruwe schatting bevinden er zich -2000 Nederlanders mannen, vrou wen en kinderen in dit gebied. De Ne derlandse ambassadeur heeft ook nog geen adviezen gegeven over het al of niet laten vertrekken van vrouwen en kinderen, zoals de Amerikaanse ambas sade gedaan heeft. In Den Haag liet men weten dat de ambassadeur zal handelen naar zijn eigen inzichten, omdat hij de situatie voor de Nederlanders aldaar het best kan beoordelen. BERLIJN (UPI) Volgens de autoritei ten van Roemeense en Bulgaarse reis bureaus Zijn de Oostduitse toeristen in de andere Oosteuropese landen beruch te zwarthandelaars. De Roemeense en Bulgaarse afgevaardig den op een vergadering van reisbu reaus van landen van het oostelijk blok zeiden dat de Oostduitsers slechts zo weinig betaalmiddelen naar het buiten land mogen meenemen dat ze om geld uit te kunnen geven hun toevlucht moeten zoeken op de zwarte markt. 55 55 SAIGON (UPI) De gecombineerde Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen hebben de afgelopen dagen weinig succes geboekt in hun acties tegen de Vietcong o.a. tegen de zogenaamde „IJzeren Drie hoek'" nabij Saigon. Tweeduizend Vietcongrebellen wisten te ontkomen aan een omsingeling door de Amerikanen en de regeringstroepen (ope ratie „glimmende bajonet") in de Soui La Tinh-vallei. De duizenden soldaten die bij deze operatie waren betrokken, kon den niet meer dan 72 „Viets" buiten ge vecht stellen. Zestien rebellen werden ge dood en 56 gewond. Aan regeringszijde kwamen enkele manschappen om het le ven. De tweede actie, die beneden de ver wachtingen bleef, was gericht tegen de „.IJzeren driehoek" een gebied 30 km ten noordwesten van Saigon, waar Viet- congstrijders zich zouden hebben inge graven in een netwerk van onderaardse gangen. Hierbij zouden 63 rebellen zijn gedood. SPA CITRON AMSTERDAM (ANP) De rechtbank te Amsterdam heeft gistermorgen de 23- jarige huisschilder L. J. M. uit Laren wegens het in zijn bezit hebben gehad van drie kilogram marihuana en 200 gram hashish veroordeeld tot 'zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest plus voorwaardelijke terbeschik kingstelling der regering. Er was tien maanden met aftrek tegen hem geëist. Dit is het hoogste bouwwerk van Den Haag: een PTT-toren be stemd voor straalverbindingen van het telefoonverkeer. Gisteren is het hoogste punt bereikt: 100,73 meter. De verdere bouw van deze telefoontoren in het Bezuiden- hout in Den Haag zal nog een iaar vergen. TIJDENS atletiekwedstrijden in Praag heeft de Tsjechische discuswerper Lud- vik Danek dinsdag zijn eigen wereld record verbeterd en gebracht op 65.22 meter. Het oude record stond op zijn naam met 64.55 mtr. sedert 2 augustus van het vorig jaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is van mening dat de toetsingsprijs (ook wel curveprijs genoemd) voor woning wetwoningen het de bouwers mogelijk maakt op economisch verantwoorde wij ze aan de woningproduktie deel te ne men. Een woordvoerder van het minis terie zei ons dit naar aanleiding van een adres van de raad van bouwonder nemers aan de vaste commissie voor volkshuisvesting uit de Tweede Kamer. In dit adres wordt (zoals gisteren ge meld) betoogd, dat de prijs van woning wetwoningen kunstmatig laag wordt ge houden en dat de bouwers wel genood zaakt zijn de prijs van particuliere wo ningen met het verschil te verhogen. De raad heeft betoogd dat de prijs van woningwetwoningen tweeduizend gulden gemiddeld te laag is, zodat bij een jaarproduktie van 60.000 woningen particuliere opdrachtgevers per jaar 120 miljoen gulden te veel moeten betalen. Twee oorzaken worden, door de raad aangegeven: de gemeentelijke grond- prijspolitiek en de te lage curveprijs. Wat dit laatste betreft wijst men er van de zijde van het ministerie op dat er geen vaste toetsingsprijs voor woning wetwoningen is. Elk ingediend bouw plan wordt op eigen merites bekeken, rekening houdend met alle omstandighe den, ook lokale. Dan wordt door de des kundigen van het ministerie „en dat zijn bepaald geen theoretici, maar men sen die zelf uit het bouwbedrijf komen" voor elk object een verantwoorde prijs vastgesteld. Als de aannemer boven die prijs uitkomt, is het wellicht naar voor hem, dat hij in overleg met de op drachtgever wat moet terugdraaien, aldus onze zegsman, maar onze mening is dat met de toetsingsprijs te werken valt. Een andere zaak is uiteraard de grond prijs. De raad van bouwondernemers verwijt vele gemeenten dat zij voor wo ningwetwoningen een aanzienlijk lagere prijs berekenen dan voor particuliere (ongesubsidieerde) woningbouw. Soms is de prijsverhouding 1 4. Op deze gang van zaken heeft de rijksoverheid weinig invloed. Wel is het zo, dat men daar aan merkingen maakt als de grondprijs in een gemeente voor woningwetwoningen op een bepaald moment aanzienlijk ho ger zou zijn dan enige tijd tevoren. En ook is waar dat particuliere woningbouw een bepaald bedrag aan stichtingskosten niet te boven mag gaan als men in aan merking wil komen voor een premie. En wat de ongesubsidieerde woningbouw betreft gaat bij het vergunningenbeleid de voorkeur uit naar de minst kostbare woningen. De raad van bouwondernemers meent dat één aannemer niet genoodzaakt moet worden woningwetwoningen en particu liere woningbouw in een object te aan vaarden en dan via „verschrijvingen" de ene categorie kunstmatig goedkoop en BERGAMO, Italië (UPI) In het neuropsychiatrisch ziekenhuis te Berga mo. waar verleden zaterdag acht be jaarde vrouwelijke patiënten zijn over leden na inspuitingen met een stimule rend middel voor het hart. heeft zich dinsdag opnieuw een onverkwikkelijke gebeurtenis voorgedaan. Een 24-jarige geesteszieke maakte amok tijdens een wandeling op de binnenplaats van het ziekenhuis en trapte een verpleger zo hard tegen de buik dat de man later stierf aan interne verwondingen. de andere overbodig duur te maken. Voor de woningwetbouw zouden volko men zelfstandige bouwstromen moeten worden opgezet. De raad wijst tenslotte op het geringe rendement, dat de parti culiere bouw oplevert en dat beleggers en exploitanten er wel eens toe zou kun nen brengen hun kapitaal elders gun stiger te beleggen. Reeds nu doet zich dit verschijnsel voor en worden de finan ciële middelen voor de woningbouw schaars, aldus de raad van bouwonder- Advertentie) lijmen lakken beitsen 67) Lem trok Martha in zijn armen. „Hij had een mes," riep ze. „Hij had een mes." „Ik weet het. Ik heb het hem afge pakt." „De boot - hij zei dat hij een leeg huis zou vinden dat ik gijzelaar zou zijn." Ze sprak onsamenhangend maar Lem begreep haar. „Heeft hij je pijn gedaan?" „Nee, nee. Ik was doodsbang - O, Lem. jij bent gekomen." „Ik kon je niet vinden. Toen zag ik Stinky bang rondhollen ik dacht dat hij je wel achternagelopen zou zijn 'en toen ben ik gaan kijken. Hou op Brown had zich zeker bewogen, want Lem boog zich weer over de in elk aar gedoken donkere gestalte op de steiger Brown had weer zo'n vrese lijke, benauwde hoestbui. Lem keek haar aan. Met fonkelende ogen in zijn witte gezicht. „Ga naar huis. Naar de bibliotheek. Daar is de politie. Laat die hier komen. Vlug Ze holde weg. De weg leek lang en steil. De terrasdeuren stonden open. In de bibliotheek was het licht aan. De sheriff en de captain hadden waarschijnlijk iets gezien of gehoord, want ze kwamen haar tegemoet en voordat ze hijgend niet meer dan een paar woorden had kunnen uitbrengen waren ze al weggerend in de rich ting van het meer. Ze ging in een stoel zitten. De pijn in haar longen zakte weg. Stinky ging zich heftig zitten wassen. Ach ter de gesloten deur van de zitkamer klonk_ het geroezemoes van stemmen, het rinkelen van de telefoon en het doffe geluid van de telmachine. Het leek een andere wereld. Lem kwam terug met de sheriff en captain Case. Tussen zich in sleep ten ze de donkere gestalte mee Ze legden hem op de bank. Hij keek even de kamer rond. Zijn diepliggen de ogen richtten zich kwaadaardig o(- Martha. „Jij hebt dit gedaan - jij hebt alles bedorven." „Nou is het genoeg," zei de sheriff. Lem kwam bij haar. Hij stond als een schild tussen haar en de man op de bank. Over zijn schouder heen zei hij tegen de sheriff: „We kunnen beter een dokter halen." De sheriff zei: „Ik zal de politie-am- bulance waarschuwen". De captain deed iets wat Martha niet kon zien. Maar even later zag ze het, want Lem bewoog even, net op het moment dat captain Case iets uit een van Browns zakken trok en het omhoog hield. Het fonkelde in het licht. „Het is een armband." Lem zei: „He, die die is van Dily. Ik bedoel mrs. Downes." „Ze zaten samen in het komplot." zei de captain. „Hier is nog iets." Dit keer was het Dilly's broche met smaragden die hij omhoog hield met een triomfantelijk gebaar, zodat Lem die kon zien Martha zei: „Ze heeft die aan hem gegeven. Om hem koest te houden - hem af te kopen." Snel zei Lem: „Weet je dat wel ze ker, Martha? Heeft Dilly je dat ver teld?" „Nee. Ik heb het haar gevraagd. Ze ontkende het, maar ze zou alles ge daan hebben om hem nu te la ten zwijgen". De captain ging rechtop staan en keek op Brown neer. „Waar heb je die dingen vandaan - die juwelen?" Brown hoorde het; zijn oogleden tril den, maar hij wilde zijn ogen niet o- penen, wilde niet antwoorden. De captain zei: „Nou niet simuleren. Je kunt me horen. Je kunt ook ant woorden. Je naam is Oliver Brown. Probeer maar niet te ontkennen. Jij en Walt Sykes en Jack Mansour." „Mansours plan," zei Brown plotse ling. „Zijn plan. Helemaal." Hij opende zijn ogen en keek woe dend naar Martha. „Het zou ook ge slaagd zijn. Als zij er niet geweest was." „Geen woord daarover! We weten dat jij en Sykes mrs Bascom in de val hebben laten lopen. Dat zou je maar beter kunnen bekennen. Schiet op - je hebt ons verstaan." Brown deed zijn ogen weer dicht. Hij wilde geen antwoord gevem. De sheriff kwam terug en mrs. Bas com. die er bezorgd en bleek uitzag, kwam met hem binnen. „Hij heeft het me verteld", zei ze. „Hij heeft het me verteld." Ze sloeg haar arm om Martha heen. J ,,'t Is al goed hoor" zei Martha. Maar voor mrs. Bascom was het niet goed, want ze zei tegen Lem:„Heeft J Brown die Sykes vermoord?" De sheriff keek de andere kant op. De captain stond stram Lem aan te J kijken en Lem zei: „De zaak is - de sheriff en de captain zijn me komen t zeggen - ons komen zeggen 9 „Mrs. Downes te verhoren," zei de J captain. „Het wapen waarmee Walt 4 Sykes werd doodgeschoten, was haar revolver." 9 „Dilly's revolver? Syk*es doodgescho- t ten! Ik geloof er niets van." zei mrs. 9 Bascom. „Het was haar revolver, mrs. Bas- com," zei de sheriff. „Ik zeg niet dat J het betekent dat ze Walt Sykes ver- 4 moord heeft. Daar zie ik geen reden i voor." Plotesling giechelde Oliver Brown 4 weer hoog en dwaas. De captain draaide zich naar hem 4 om. „Heb je Walt Sykes doodgescho- ten?" J „Wat! Mijn maat! Beste vriend. Als we dit samen op touw gezet hebben - 9 zoals u beweert - waarom zou ik hem 4 dan vermoorden? Ik had hem nodig!" i „Daar zegt hij iets," zei de sheriff bedaard. „Hij had hem nodig. Waar J is de auto die je gehuurd had. Brown?" 4 „In het meer." Brown giechelde t weer. „U kunt hem er nooit uit krij- gen. Ik heb hem het meer ingereden 9 daarna heb ik me verborgen gehou- den in het tuinhuis daarginds en 4 jullie maar allemaal naar me zoe- 's> 1 en me niet kunnen vinden. Ik 9 ben slim." J „Waar is de regenjas?" 9 Brown keek als een man die plotse- 4 lin? een hindernis op zijn weg vindt en geen uitwijkmogelijkheid ziet. E- 9 ven later zag hij blijkbaar toch een uitweg. Om zijn mond speelde een 4 sluwe glimlach. „De regenjas ligt in de auto. U vindt hem nooit. Lekker. U zult die jas nooit vinden." p De captain mompelde binnensmonds een nijdige opmerking. De sheriff zei: ..Wacht even, captain. Brown zei hij. „wanneer heeft Sykes je die 4 regenjas gegeven?" 4 „Hoe zo - nou, meteen. De avond dat 4 zij hem overreden heeft. Afdrukken van banden erop. 't Was een regen- achtige avond. Gelukkig voor ons. Goed duidelijke sporen." 4 „Wacht eens even," zei de sheriff. „Zè heeft hem niet overreden. Bij de 4 lijkschouwing zijn zelfs geen blauwe plekken gevonden. Hoe hebben jullie dat gelapt?" J -O. dat. Nou. ze zou hem overreden 9 hebben als Walt er niet voor terug- gedeinsd was. Dat blijft hetzelfde!" i Internationale vakbeurs voor machines en apparaten voor de chemische en pharmaceutische industrie, de voedings- en genot middelen-industrie en de zuivelindustrie. Apparatuur voor afvalwater zuivering en luchtbehandeling. De Machevo '65 omvat inzendingen van 1200 ondernemingen uit de gehele wereld, waaronder landeninzendingen uit: Italië - Oostduitsland Polen en de Verenigde Staten.

de Stem | 1965 | | pagina 5