ratie ogst Kinderspel" in Den Bosch Utrechtse studenten ontdekten .,In den Stroopuit bij Turkeije ïorst bij ese A.R. MR. J. VAN AARTSEN opende de Kraayert gesprek met H. de Bree onderscheiden met koninklijk zilver Begroting 1965 Vogelwaarde sluit toch nog Oostkrgse winkeliers willen dagsluiting voor gehele streek Veili(n)g en voordelig Wim van Willegen Bejaarde dame bedwelmd door kolendamp Show van gastoestellen in Terneuzen iaabla? Pe Stem Gaat koningin naar Goes of Zierikzee )DZAAK w uit bonen produktie lichaampjes OG WATER Vandaag Morgen 55 Tentoonstelling van goed speelgoed Bejaardentehuis in Lewedorp Nieuwbouw Biljarten M. Traas wint te Ovezande Veertig jaar bij De Hoop' te Terneuzen Op 28 en 29 oktober Nederlands land- huishoudkundig eongres in Breda Woord aan Soekarno Zo niet Ceriel (79) en zijn Selvi (81) midden in installatiejool Opening brug: Vergadering K. v. K. M.- en N.-Zeeland v. DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 OKTOBER 1965 het heden, een beeld van :hiep?'\ aldus de minister, e de noodzaak van een ischappelijke ontwikke- Nederland niet door zou strialisering, het land in- npelen tot een staatje van als een Balkanland. ,;Ne- e zijn de in- en uitvals- opa. Als men daartoe be- eendrachtig moeten wor- erkt." it achtte hij noodzakelijk e leven. Hij zei het diep at A.R. en C.H.U. niet sa- en niet samen met de ken in internationaal ver- rken. Hij sprak ook als it, dat de onderlinge ver- de verschillende partijen Ichristelijke) aanmerkelijk n in het verleden, jke politiek," aldus de mi- j reden van bestaan heb- •nende politiek, maar daar- >ok niet verzaakt worden." n gehoor te begrijpen, dat van de dpor Kuyper c.s. issingen komen te verval- k de A.R. zelfstandig nieu- i heeft te nemen, zij hst van het verleden, d o.m. nog het woord ge- Goese burgemeester, mr. uit oude raadsverslagen van Goes gedurende bon- ior het Tweede-Kamerlid van het provinciaal comi- in Zeeland, de heer J. van door de afgevaardigden van i. In verband met zijn Ver- lversum nam de heer De als voorzitter van de Goe- ing. leuter! Een uit ben6» proteïne kan het }>®en an t stellen de produktie haampjes te hervatten, aam aan te veel is geweest, aldus ,oern professor Bernhard ta{ zei, dat hij on zUn 0. :kers de onderhavige P emaglutinine hebben jnderdag 14 oktober. 211 17.15 uur; Terneuzen Vlissingen 3.55 en 16 06 5.49 en 18.00 uur. IAPOLDER „Met- idelijke demonstratie Emmers 20 uur StótenKribê r«20 uur Verg. r 16-16.45 uur Stenffl» K Idauto voor borst*»"®1 Wielingen 9 uur ïgsters Wit Gele Kn»* n Gehoorzaal 20 UUT phonie Orkest (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH. Tot en met 14 november zal in het gebouw van de koninklijke academie voor kunsten en vormgeving in Den Bosch let terlijk en figuurlijk „Kinderspel" te zien zijn. „Kinderspel" is een uitvoerige tentoonstelling van een voudig maar goed speelgoed, die eerder in Amsterdam en Schiedam te zien is geweest, en die na Den Bosch naar Parijs zal gaan. Daaruit alleen al valt af te leiden, dat de heer F. Bazelmans van de Bossche tentoonsteliingsdienst er bijzonder mee ingenomen is. dat deze internationale re presentatie van speelgoed van moderne vormgeving en degelijkheid in de ko ninklijke academie kan worden gebracht. Daar komt bij, dat de tentoonstelling juist tegen het St.-Nicolaasfeest uitstekend van pas komt. De idee tot het maken van goed speel goed is niet van vandaag of gisteren. Al in 1930 waren er in enkele Europese lan den lieden, die probeerden goed speel goed te maken. Dat gebeurde o.a. in De nemarken en iets later ook in Zwitser land en Engeland, terwijl in Nederland het echtpaar Spoor in Amsterdam sinds een jaar of acht speelgoed, dat op deze tentoonstelling thuishoort, verzamelt en verkoopt. In Ulm in Duitsland werd in 1954 het Arbeitsausschusz gutes Spiel- zeugs opgericht .waaruit in 1959 de Inter national Council for Childrens Play ont stond, welk instituut op wetenschappe lijke basis objectieve voorlichting over goed speelgoed ging geven. En daar is uiteindelijk de tentoonstelling „Kinder spel", die vandaag in Den Bosch wordt geopend, het resultaat van. Er is getracht een kleine selectie te maken van goed en degelijk speelgoed, dat op de interna tionale markt aanwezig is voor kinderen van 0 tot 8 jaar, en dat zijn naam ten volle waard is: goed om mee te spelen. Het is afkomstig uit Denemarken, Japan. Engeland. Zwitserland, Rusland, Duits land, Oostenrijk, Canada, Amerika, Italië en Nederland. De expositie is opgezet naar de functies die het speelgoed heeft bij de ontwikkeling van het kind, en die zijn aangeduid met de begrippen: gevoel, beweging, constructie en samenspel. Er zijn ongeveer 150 stukken op de tentoon stelling samengebracht. Degelijkheid, een voud, moderne vormgeving, zijn de ken merken. Daarvandaan ontbreekt hier ook elk spoor van mechanisch speelgoed. In teressant zijn de inzendingen van enkele Nederlandse ontwerpers van kinderspeel goed, dat overigens nog niet in produktie is genomen. Het is duidelijk, dat de ten toonstelling zich speciaal richt tot de opvoeders en natuurlijk de kinderen zelf. die in de academie op zaterdagen en zondagen een hele ruimte tot hun be schikking krijgen om met het tentoon gestelde te spelen, en dat is dan werke lijk „kinderspel". (Van één onzer verslaggevers) VOGELWAARDE Het gemeentebe stuur van Vogelwaarde heeft de begro ting over 1965. die een tekort aanwees van f 60.000,- ongeveer, toch nog sluitend gekregen. Dat dank zy een verhoging van de algemene uitkering uit het gemeen tefonds met f 62.399,35 en van de post in komsten door leges voor bouwvergunnin gen met f 20.000,-. Door dit alles lieeft men bovendien de post „onvoorziene uit gaven" kunnen verhogen tot een bedrag van f 16.457,09. Overigens is op deze post een bedrag van f 14.000,- voor sala risverhogingen gereserveerd. G. S. hebben de Vogelwaardse begro ting nog steeds niet goedgekeurd. De ver wachting is gerechtvaardigd, dat G. S. daar wel toe zullen overgaan, wanneer de vroede vaderen tijdens de vrijdag avond a.s. te houden openbare vergade ring de door b. en w. vanwege de te ont vangen „extraatjes" voorgestelde begro tingswijzigingen zullen bekrachtigen. De raad zal voorts worden geconfron teerd met een voorstel de gemeente te doen deelnemen in de gemeenschappelij ke regeling voor de uit te breiden ambulancedienst van de Stichting St.- Liduinaziekenhuis te Hulst en in '66 i.v.m. het exploitatietekort van de dienst een bijdrage van f 2043,- te verstrekken. Andere voorstellen gelden de aanwij zing van wethouder G. F. Peersman ais de vertegenwoordiger van de gemeente in het algemeen bestuur van de „cen trale dienst", de onbewoonbaarverkla ring van de panden Sasdijk 50, Provin- cialeweg 44 en Rapenburg 112 de aan stelling van de heer J. A. Collet als ge meente-arbeider in vaste dienst en de on derhandse aanbesteding van de herbe strating van de Schoolstraat in Boschka- pelle. (Van een onzer verslaggevers) LEWEDORP Met het hysen van de driekleur in de ruime voortuin bevestig de commissaris van de koningin in Zee land, mr. J. van Aartsen, gisteren de of- ciliële opening van het bejaardentehuis „De Kraayert" te Lewedorp, welke ope ning hy 's middags tydens een toespraak had verricht. Een hartelyk applaus van d^ zesenvijftig bejaarde bewoners (byna allen in feestelijke Bevelandse dracht) en van de vele genodigden, begeleidde deze handeling. (Van één onzer verslaggevers) OOSTBURG De leden van de uitge breide Oostburgse Winkeliersvereniging zijn tijdens een bijeenkomst in hotel De Eenhoorn niet tot een oplossing kunnen geraken van het nijpend geworden pro bleem van de winkeldagsluiting. Getracht zal worden om in de maand november een gesprek op gang te brengen met col lega's uit andere winkelcentra uit de streek zoals Sluis, Aardenburg en Bres- kens. Geblekij is namelijk dat een betreffen de dagsluiting per (kleine) gemeente af zonderlijk, geen levensvatbaarheid heeft. De winkeliers uit het West-Zeeuwsch- Vlaamse streekcentrum staan positief te genover een uniforme regeling in het ge west. die voor alle partijen aanvaardbaar is. De huidige situatie in Oostburg, waar in bijvoorbeeld op zondag het ene win kelbedrijf wel en het andere niet geopend is, bevredigt in heit personeelsbeleid en om economische motieven al geruime tijd niet meer. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Bredase recherche heeft gisteren twee Brcdanaars ge arresteerd, die er een wat vreemde „bijverdienste" op na hielden. Het zyn de 18-jarige J.V- en de 28-jarige A.V. Zij worden ervan beschuldigd in de afgelopen drie weken tweehon derd veilingkisten van de vrachtauto van de heer B. gehaald te hebben. De wagen stond geparkeerd aan de Veilingkade. De heren sloegen de kisten niet thuis op, maar leverden ze doodnuchter bij de veiling in raison van twee gulden statiegeld per kist De eigenaar, die regelmatig op de veiling komt, verbaasde zich er over, dat de Bredanaars, die chauf feur en byrijder van beroep zijn, zo veel kisten inleverden- Hy rook lont en waarschuwde de politie. W/M van Willegen uit Goes begon judoles te nemen toen hij tien jaar was. Enkele dagen geleden slaagde hij voor het examen zwarte band le dan. Hij is met zijn 18 jaar de jongste zwarte banddrager in Zee land. EIGENLIJK heeft hij tweemaal exa men moeten doen. Eerst in Utrecht waar je alleen maar partijtjes moest maken", daarna in Eindhoven voor de theoretische kant van het judo vak. Er waren in Eindhoven 37 kan didaten. Er slaagden er dertien. JUDO is een sport voor volhouders. Eer je aan de zwarte band toe bent heb je een tijdje met wit, geel, oranje, groen, blauw en bruin om je middel rondgelopen. Hoe donkerder de band hoe beter je wordt. De vorderingen van Wim van Willegen zullen voort aan echter in dan-graden worden uitgedrukt. Voorlopig kan hij nog vooruit. Anton Geesink zit aan de 7e dan. In Japan zijn 8e danners. Maar dat zijn de keien. Op dat niveau krijg je er een dan bij wanneer je een belangwekkend judoboek ge schreven hebt. JUDO doe je niet om het knokken maa.r om de sport. Er zijn wel van die vechtersbazen die op judo komen maar die houden het doorgaans niet lang vol. Judo is een kwestie van trainen. Wim van Willegen traint minstens driemaal per week in Goes. Soms pikt hij ook nog een training in Yerseke of in Middelburg mee. Je moet in conditie blijven. Als je een maand op vakantie bent geweest, dan merk je dat in je prestaties. WIM van Willegens sterkste worp »s de eerste armworp. Ook heupwor pen zijn favoriet bij hem. Hij won de eerste prijs in het kersttoernooi 1964 en in het paastoernooi 1965 van de sportschool Felix Janssens, waar van hij lid is. Het is maar dat zijn tegenstanders tijdens de Zuidneder landse zwarte dankampioenschappen op 23 oktober a.s. zich gewaarschuwd weten. Wim komt uit in de midden- gewichtklasse; dat is de klasse be neden tachtig kilo. De commissaris zei in zijn toespraak, 's middags in de zaal van restaurant Van den Dries te Lewedorp, dat hij hoopte dat de bejaarden hier een echt tehuis zouden vinden. Van de 36.000 bejaarden, die Zeeland telt, zijn er 14.000 boven de 75 jaar. Dat is 38 procent terwijl het landsgemiddekle 36 procent is. De gemid delde leeftijd van de Kraayert-bewoners ligt ver boven de tachtig maar de com missaris legde er de nadruk op, dat hij het elke bejaarde toewenste hoe goed de omstandigheden in een bejaardente huis ook mogen zijn zo lang mogelijk zelfstandig te kunnen blijven. De bejaarden zelf kwamen aan het woord bij monde van mevrouw De Jong en de heer De Zwart. Zij spraken hun dankbaarheid uit voor de goede verzor ging. De voorzitter van het stichtingsbestuur, mr. M. Somers. heette in zijn openings woord o.m. welkom, de commissaris van de koningin, de vicaris van het bisdom Breda, mgr. H. Ernst, mr. dr. A. Mes, lid van Gedeputeerde Staten en bestuurs- adviseur van het tehuis, de algemeen overste en vicaresse van de franciscanes sen van fitten, alsmede de burgemeesters en de pastoors van Zuid-Beveland-west. De voorzitter vertelde dat o.l.v. zuster Jeanne d'Arc in april begonnen werd met de tweede fase van de bouw: de inrich ting. Voor die eerste fase dankte hij ar chitect J. Loonen uit Breskens, aannemer C. Priem en natuurlijk de vele anderen die aan de totstandkoming hebben mee gewerkt. Verschillende sprekers legden er de nadruk op dat het bejaardentehuis alweer om uitbreiding vraagt. Als verrassing voor de aanwezigen kon de heer Somers meedelen dat dit volgend jaar zou gebeu ren. Het bestuur heeft besloten twee groepen van acht bejaardentehuizen te bouwen op het terrein van de Kraayert. Architect Loonen is reeds begonnen met het vervaardigen van de tekeningen en de provinciale volkshuisvesting heeft reeds de nodige toezeggingen gedaan. Op de wachtlijst staan inmiddels al 34 aanvragen voor een eenpersoons ka mer en 14 aanvragen van echtparen. Pa ter H. Buysse, die de rectorsfunctie in 't tehuis vervult, sprak een dankwoord aan het bestuur voor de bouw en inrichting van de kapel. „Zo hebt u ook gezorgd voor een geestelijk tehuis voor de bejaar- den", zei hij. (Van onze correspondent OVEZANDE. Dit eerste kampioen schap van een lange rij die georgani seerd zullen worden, is een groot succes geworden. Onder leiding van de vereni ging D.O.S. hebben de deelnemers een- harde strijd gestreden. Zelfs toen de twee laatste partijen begonnen waren er nog vier deelnemers die zich kampioen zou den kunnen noemen, als alles gunstig voor hen zou verlopen. Zo ver hebben Traas en Depondt het evenwel niet laten komen. Ze gingen met twee punten voor sprong de laatste ronde in en hebben deze voorsprong uitgebreid tot vier pun ten. Toen was het evenwel nog nodig even de stand goed na te rekenen, want het verschil tussen hen bleek maar 0.04 te bedragen. Traas had daardoor een wel zeer kleine voorsprong, maar deze was toch voldoende om de kampioensmedail le mee naar 's-Heerenhoek te kunnen nemen. Ondertussen was er evenwel zo sterk gespeeld dat vijf van de acht spe lers promoveerden naar de vierde klas. En omdat de eerste vier zelfs meer dan 20 pet. boven hun gemiddelde hadden ge speeld, zal nummer vijf dhr. Goeree ons district op de gewestelijke ronde verte genwoordigen. De totaaluitslag luidt: 1 M. Traas O.B.K., 's-Heerenhoek 12, 336215 1.56; 2 P. Depondt, O.K.K. Kwa- dendamme 12, 342225, 1.52; 3 C. van Weele, CIOS, Driewegen 8, 319212 1.50; 4 S. F. Goeree, VOG, Kloetinge, 8, 301 230, 1.30; 5 D. Wagenaar, VOG, Kloetinge 5 308226 1.36; 6 J. van 't Westeinde, OKK, Kwadendamme, 5, 276214, 1.24; 7 C. Remijn, DOS, Ovezande, 4, 266223, 1.14; 8 J- Schog A.B.V., Vlissingen, 2, 256—237, 1.08. W/M heeft zich ook op jioe-jitsoe toe gelegd. In deze sport is hij tot de derde graad gevorderd. Sinds kort bekwaamt hij zich bovendien in het bijzonder harde karate. Hij doet dat onder leiding van Hans Harlhoorn. ook een Goese zwartebander (2e dan). TENSLOTTE mag hij graag een beetje stoeien" met zijn vier jaar jongere broer André, die het óók al ver heeft gebracht in de judosport. André is reeds in het bezit van de blauwe slip. Insiders weten dat je dan tus sen de groene en de blauwe band in zit. Zal André op zijn beurt de jongste zwarte banddrager van Zeeland zijn? (Van onze correspondent) NIEUW- EN ST.-JOOSLAND De 82- jarige mevr. Baas-Daniëlse. Rijksweg 17 uit Nieuw- en St.-Joosland, is in haar woning aangetroffen met een ernstige ko leradampvergiftiging'. Zij werd bewuste loos gevonden door familieleden. Dokter P. Brons, gemeente-arts, die spoedig ter plaatse was, achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De heer H.J. de Bree uit Terneuzen is onderscheiden met de zilveren eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De onderschei ding is hem verleend bij gelegenheid van zijn 40-jarig dienstjubileum by de n.v. Handel-, Industrie, en Scheepvaartmij. ,,De Hoop" te Terneuzen. Burgemeester mr. H. Rypstra van Terneuzen speldde (Van één onzer verslaggevers) TERNEUZEN De fa. Van Hoeflaken te Den Haag heeft in opdracht van de n.v. Zeeuwse Gas Maatschappij (Zegam) een tentoonstelling van gaskomforen, -fornuizen, -kachels en -geisers ingericht in een pand aan de Noordstraat (89) te Terneuzen. De show is bedoeld om het publiek op de hoogte te brengen van de maatregelen, die men zal moeten treffen of moeten laten treffen i.v.m. de komen de omschakeling op het gebruik van aardgas. De tentoonstelling is gistermorgen ge opend en zal ongeveer twee maanden du ren. De show is al gehouden in Axel. Nog dit jaar zal ook Hulst aan de beurt ko men. Het is de bedoeling, dat de „gascon- sumenten" niet alleen een kijkje zullen komen nemen maar er, aan de hand van de op de tentoonstelling opgedane erva ringen, toe zullen besluiten, hun toestel len te laten ombouwen, hetgeen de Ze gam gratis doet, of de oude toestellen in te ruilen voor nieuwe en daarbij ge bruik te maken van de aantrekkelijke inruilpr-emies. De belangstellenden zul len gedegen worden voorgelicht door per soneel van de fa. Van Hoeflaken. In Terneuzen zijn momenteel 3600 aan sluitingen op het gasdistributienet, ten aanzien waarvan voor de komst van het aardgas voorzieningen zullen moeten worden getroffen. hem de medaille op nadat de heer De Bree gisteren in hotel Rotterdam was gehuldigd. De heer De Bree is chef van de afdeling reclame en inkoop van „De Hoop". De directeur, de heer J-G. van der Peyl, merkte tijdens de huldiging op dat het een bijzonder jubileum betrof, niet alleen vanwege (het aantal dienstjaren van de jubilaris, maar ook omdat het de man geldt, die de viering van alle jubilea bij „De Hoop" uiterst zorgvuldig pleegt voor te bereiden. In zijn toespraak maakte de heer Van der Peyl met dank baarheid gewag van het vele werk dat de heer De Bree, als chef van de afde ling reclame en inkoop reeds vanaf 1937 de jubilaris had daarvoor enkele an dere functies bekleed, voor het be drijf heeft verricht. Hij wees erop dat de taken van de afdeling dezelfde zijn ge bleven tijdens de loopbaan van de jubi laris. maar zijn meegegroeid met de ont wikkelingen op het gebied van de recla me in het algemeen en de ontwikkeling van het bedrijf in het bijzonder. Dat vergt, vooral voor de chef van de afde ling, het vermogen zich steeds weer aan te passen. De jubilaris beschikt over de ze gave. Dat blijkt volgens de heer Van der Peyl uit b.v. zijn zin voor studie. In nog andere toonaarden werd de lof van de heer de Bree gezongen, o.m. door burgemeester Rijpstra. 's Middags cipieerde de heer De Bree in hotel Rot terdam Velen kwamen hem bij die ge legenheid gelukwensen. Op de foto: Burgemeester, mr. H. Rijpstra van Terneuzen speldt de heer de Bree, „40- jarige" jubilaris van „De Hoop", de zil veren eremedaille op. BREDA Op donderdag 28 en vrij dag 29 oktober wordt in hotel „De Schuur" aan de Catharinastraat te Bre da het 112e Nederlandse Landhuishoud- kundig Congres gehouden Het congres, dat voor iedereen toegankelijk is, be gint om half twee. Om twee uur zal dr. ir. A. Maris uit Den Haag een inleiding houden over „Zekerheden en onzekerhe den bij de structurele ontwikkeling in de Nederlandse landbouw". Om zes uur zal er een officiële ontvangst plaats vinden van de congressisten door het college van b. en w- van de gemeente Breda. Het congres wordt besloten met een gemeenschappelijke maaltijd in restau rant ,,'t Zuid" aan de Grote Markt. Rebel luitenant-kolonel Oentoeng, bataljonscommandant in Soekarno s paleiswacht, is gearresteerd. De man, die sinds de mislukte staatsgreep voort vluchtig was, hield zich volgens de jongste berichten op nabij Tegal in Midden-Java, waar de laatste opstan dingen het wraak nemende leger nog amper kunnen trotseren. Hoe zal de situatie zijn als het verzet is gebro ken? Blijft Soekarno de absolute re volutionaire leider, die hij altijd heeft willen zijn? Of zullen de generaals ge zamenlijk sterker worden dan de le vende mythe, die het staatshoofd on belemmerd van zichzelf heeft kunnen maken? Het is uit alle verwikkelingen duide lijk geworden, dat het leger de inzich ten van de president niet loyaal en kri tiekloos deelt. En men mag aannemen dat de machtsverhoudingen tijdens de nog voor Soekarno liggende ambtspe riode terdege onderwerp van gesprek hebben gevormd bij het jongste kabi- netsoverleg in Bogor. Het leger heeft daarbij zijn eisen op tafel gelegd en is, zonder zich te storen aan de presi dentiële wensen, een vergeldingsjacht begonnen op de rode volgelingen van de spoorloze Aidit. Intussen wacht het Indonesische volk nog steeds op een duidelijk verslag van de gebeurtenissen, die op de „dertig september beweging" Indonesische afgekort GESTAPU zijn gevolgd. Het wacht bovendien op een verkla ring, die het optreden van de commu nistische partij PKI als staatsgevaar lijk en verraderlijk aan de kaak stelt. In velerlei toonaard hebben de isla mieten en katholieken op maatregelen tegen deze partij aangedrongen. Het woord is nu aan Soekarno, die tot heden naar buiten de rol van de „beschermende" president heeft ge speeld, maar tegelijkertijd de indruk wekt de gevangene van het leger te zijn. Het Indonesische volk heeft nu ondervonden welk heil het mag ver wachten van het „voorrecht" min of meer in de invloedssfeer van Peking te zijn geraakt. Het heeft zich de laat ste dagen voldoende politiek-bewust getoond, om de grote leider niet slaafs te volgen in een beleid, waarbij niet straffeloos hoog spel kon worden ge speeld. y^ij zijn voorstander van samenwer king van katholieken en protes tanten in de politiek, maar dan met betere argumenten dan deken en op- perdominee van Nijmegen in de strijd om het huwelijk van prinses Beatrix gisteren ter tafel hebben gebracht. De beide kerkmannen hebben de hand schoen opgenomen tegen 't comité van de Leidse prof. Wiersma, dat hand tekeningen verzamelt onder een adres aan het parlement om het huwelijk niet goed te keuren. Zij hebben bij hun te genactie hun kerkelijke functies niet vermeld, kennelijk omdat zij aanvoel den, dat men in een vrije kwestie als de waardering van een voormalig Duits soldaat als prins der Nederlanden moeilijk met zachte kerkelijke drang kan opereren. Maar zeker in een stad als Nijmegen kunnen de hoogste kerke lijke functionarissen moeilijk te zamen privé optreden zonder een dergelijke drang te suggereren. Dat is des te be denkelijker daar de Nijmeegse oproep zozeer door politiek dilettantisme ge redigeerd is, dat zelfs de vurigste voor standers van Beatrix' vrije keuze er de ogen bij uit zullen wrijven. Dat het ondemocratisch wordt genoemd, dat een pressure-group invloed wil uit oefenen op het parlement, kan men als uiting van dit dilettantisme nog schou derophalend lezen. Dat professor Wiersma en de zijnen wordt verweten „de lagere instincten in het volk" op te roepen, is een beschuldiging, die wij uit geestelijke mond niet voor mogelijk hadden gehouden. Wij staan niet aan de zijde van het anti-comité van Wiersma, maar wij hebben de gevoelens waaruit dit comité handelt, te respecteren. Er zijn nu eenmaal een aanzienlijk aantal Nederlanders, die uit eerlijke overtui ging en begrijpelijk sentiment dit hu welijk afkeuren. Met lagere instincten heeft die overtuiging noch dat senti ment iets te doen. Deze Nijmeegse in terventie doet de monarchie meer kwaad dan goed. (Van een onzer verslaggevers) TURKEYE De 79-jarige Ceriel A. A. (van August-Alphons) Passcliaert, her bergier van „Iu Den Stroopuit", en zyn twee jaar oudere Selvi zijn het middel punt geweest van een uitbundige instal latie van een jaarclub 1965 van het Utrechtse studentencorps. Vijftien gestop- pelde ex-groenen, onder aanvoering van de Oostburgse notariszoon Jan van den Berg, die geen wielrenner is, wisten naar gratis pinten hunkerende collega's te ont vluchten, door hun toevlucht te nemen in de eeuwenoude aanlegplaats „In Den Stroopuit", die na lang zoeken te vinden is achter het gehucht Turkeye, temidden van het weidse polderlandschap van IJzen dijke en Waterlandkerkje, in het kerke lijk ressort van de Belgische parochie Wa terland-Oudeman. Het werd „een ple zante avond in den buiten", om met Ce riel te spreken, die was geroepen om de heren lintjes om te hangen. „In Den Stroopuit", waarvan het dak in 1766 voor het laatst werd vernieuwd en waar het de deuren gelukt is scheef te hangen in zware scharnieren, heeft ge dreund op zijn historische grondvesten De rijzige waard, die zich sinds de derti ger jaren tot zijn beste klanten mag re kenen en die wel het een en ander afweet van een feestje bouwen, leverde een felle strijd met het jong studentenvolk, dat duchtig partij bood. Ceriel, die niet bang zegt te zijn van vijfentwintig krügerskes per dag, omdat hij daarvoor maar één hand nodig heeft, zette zijn gasten als ras echte visser die aan zijn 67e jaarakte toe is, een fors paling-maal voor, om reden dat men moeilijk iets kan opbouwen zonder eerst stevige fundamenten te hebben ge stort. De vis is niet aan zwemmen toege komen, maar verdween in een bodemloze diepte van zwak-alcoholische dranken, die in het kader van zijn tapvergunning met kwistige hand uitgereikt mochten wor den. „Me hebben een lekker fleske ge pakt, flink gezongen, de (weinige) buren uit slaap gehouden en m'n varkens, kip pen en de geit een dolle nacht bezorgd", is het relaas van Ceriel, dat rechtsgeldig heid blijkt te krijgen door een gewiekst lachje van zijn Selvi. Met nog krachtige stem heeft hij voor een bandopname „Ze zullen hem niet temmen, de fiere Vlaamse leeuw" gezon gen, want de Belgische nationaliteit is hij trouw gebleven. De vijftien eerstejaars hebben Ceriel ook niet kunnen temmen. ,,Ze hebben beloofd volgend jaar weer te rug te komen", zegt hij vergenoegd. Com mentaar van Selvi; „Ze zullen dan wel weer vragen om jong vrouwvolk, maar da kenne me ier niet". Voor de rest is „In Den Stroopuit", waarvan de naam te ruggrijpt naar militaire verdedigingen, alles te krijg en te koop, zelfs geitevlees en elke morgen vet spek op de boterham. Ceriel en Selvi: „Ze komen vol gend jaar weer". (Advertenties) helpen direct tegen brandend maagzuur (Van een onzer verslaggevers) GOES Wat gaat er in Goes gebeuren bij de opening in december van de Oos- terscheldebrug? Daarover zal de VVV 25 oktober gaan praten met de Goese Mid denstandscentrale, Horeca en Oranjeco- mite. Wat er gaat gebeuren hangt vooral af van d« vraag of de koningin en haar ge volg op Schouwen-Duiveland (Zierikzee) zal worden ontvangen of dat de Koren beurs op de Goese Markt die eer te beurt zal vallen. Een en ander hangt mede af van de grootte van het gezelschap. Op de Goese vergadering zal ook de vraag worden besproken of de feestelijk heden ter gelegenheid van de opening van de Oosterscheldebrug kunnen samen vallen met de gebruikelijke festiviteiten in de week voor Kerstmis. (Van een onzer verslaggevers) GOES In hotel De Korenbeurs zal vrijdag 26 november een algemene ver gadering gehouden worden van de Ka mer van Koophandel en Fabriekken voor Midden- en Noord-Zeeland. Drs. L. van de Werf, hoofdinspecteur-directeur van de Arbeidsvoorziening in de provincie Zeeland zal een causerie houden over de arbeidsvoorziening in Zeeland. De ver gadering begint om half elf.

de Stem | 1965 | | pagina 3