een agent(e) Landelijke demonstratie! machinale bietenoogst PIET ER DE BODT Minister Diepenhorst bij honderdjarige Goese A.R.I Twintig ratiowoningen (huur; f 21.15 per week) in Schoondijke MIDDELBURG VLISSINGEN I. Distelbrink opent nieuw gymlokaal GOES Politie Penne te Terneuzen gehuldigd AXEL HULST SAS VAN GENT TERNEUZEN Vijftig jaar Rode Kruis exposeert te Terneuzen ■EEEÜI Tentoonstellin van goed speelgoed il Pianist Hartsuiker met „Muziek van nu" Rumoerige raadsvergadering Mededeling aan onze adverteerders HEINKENSZAND Jong Goes vraagt betere opkomst Jean Legaret over de Parijse Banlieue Dagblad De Stem Demonstratie met nieuw beademings apparaat SAMENWERKING EEN NOODZAAK Zuid Beveland oost Uitbreiding van Smit en Bolnes Proteïne uit botw\ voor produktie bloedlichaampjes HOOGWATER Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 OKTOBER 1965 De afdeling Middelburg-Vliss'ingen van Jeugd en Muziek organiseert op woens dag 20 oktober een pianorecital door Ton Hartsuiker in de foyer van de Concert en Gehoorzaal te Middelburg. Het recital draagt de titel: Muziek van nu. De avond begint om kwart voor acht. Natuurvrienden Op vrijdag 29 ok tober a.s. zal er in de Concert- en gehoor zaal een Jac. P. Thijsse-herdenking zijn, welke georganiseerd wordt door de verschillende verenigingen van natuur vrienden. Als spreker zal optreden de heer Ko. Zweeres, terwijl er verschillen de natuurfilms zuilen worden vertoond. Lezing kankerbestrijding De Neder landse Vereniging tot Steun aan het Ko ningin Wilhelmina Fonds voor de kanker bestrijding afdeling Middelburg organi seert op dinsdag 19 oktober a.s. een voor lichtingsavond in het City-theater te Mid delburg. De opening zal geschieden door notaris H. van den Briel, voorzitter van de afdeling Middelburg, waarna dr. J. J. Okker, chirurg te Middelburg een lezing zal houden met films over kankerbestrij ding. Voorts zal de heer H. van Wijck, promotor van het K.W.F. een causer je houden. Na de pauze zullen de collectan ten worden gehuldigd, die reeds lange tijd hun krachten aan de vereniging heb ben gegeven, terwijl verder een optreden volgt van de goochelaar J. Kernei mg. De heer J. Distelbrink uit Goes, con sulent lichamelyke opvoeding, heeft gis teren het nieuwe gymnastieklokaal van de openbare lagere Jan Ligthartschool aan de Willem v. d. Veldenlaam te Vlis- singen officieel geopend. Met een turndemonstratie gaven de leerlingen van de school uiting aan hun vreugde over het nieuwe bezit. Onder leiding van het hoofd, de heer A. de Vries, zongen zij ook nog een toepasselijk openingslied. De heer Distelbrink had het druk die middag, en raakte van de ene in de andere plechtigheid verzeild. Na de opening van de gymzaal onthulde hij op het gazon van de school een beeld je, dat een kind met hoepel voorstelde. Beide officiële daden werden o.m. bij gewoond door het college van b. en w. van Vlissingen en inspecteur J. Gelijns van het lager onderwijs. Met de andere genodigden begaven zij zich later naar het gemeentehuis waar de verschillende sprekers de gelegenheid kregen een feest rede af te steken. De zaal van 22 bij 12 meter is al vanaf 1 september in ge bruik. Het gebouw, dat een bedrag van rond de 200.000 heeft gevergd, wordt overdag gebruikt door vier lagere scho len, met totaal 700 leerlingen. Na school tijd hebben een viertal verenigingen het gebruik van het gymnastieklokaal. Nieuw en St.-Joosland In de vergadering van de gemeente raad is het heet toegegaan. De heer Van Nimwegen heeft de burgemeester vragen In verband met de verdere doorvoering van de efficiency op onze diverse administratieve afdelingen op ons kantoor te Breda, wordt u dringend verzocht vragen betreffende onze nota's, contracten, eontractstanden e.d. schriftelijk aan ons voor te leggen. Voor prompte beantwoording woedt onzerzijds zorggedragen. Is het evenwel naar uw mening onvermijdelijk bedoelde vragen telefonisch te stellen, dan gelieve n uitsluitend tussen 9.30 en 12.30 uur of tussen 15 en 11.45 uur te bellen. gesteld over de algemene bijstandswet, na een uitvoerige inleiding. De nieuwe alge mene bijstandswet eist een aanpassing op hoog sociaal niveau. Zijn fractie te kende hierbij aan, dat er nog te. weinig gemeentelijke adviescommissies bestaan, die commissieleden bevatten, die hande- deïen zonder onderscheid des persoons. Ook in de gemeente Nieuw- en St.-Joos- land is deze commissie nog steeds niet benoemd. Na schorsing der vergadering deelde de voorzitter mede, dat gehandeld werd volgens de gemeentelijke verordeningen, die zijn vastgesteld in de jaren 1963 en 1964. De heer Van Nimwegen appelleerde dat deze bepalingen zijn vervallen met het inwerkingtreden van de algemene bij standswet per l januarwi 1965. Nadat de burgemeester de gestelde vragen niet had beantwoord, werd de discussie door hem gesloten. In het begin van de vergadering maak te de heer Van Nimwegen aanmerking op de notulen, waarin vermeld stond, dat er in de vorige vergadering een besluit was genomen tot indiening van een wij ziging bij g.s. omtrent een besluit van de raad voor een subsidie van de pastorie der Ned. Herv. kerk van f 15.000.en een geldlening van hetzelfde bedrag daarvoor. De heer Van Nimwegen merkte op dat dit door de voorzitter niet in stemming was gebracht en dat hierom trent dan ook geen besluit was genomen. Aanvragen om premies voor woningver betering werden verleend voor het pand van Akenstraat 10, eigenaresse wed. I. Baas-Crucq. Diverse nieuwe pensioen grondslagen werden vastgesteld voor het gemeentepersoneel. Als leden van de woonruimtewet-com- missie werden herbenoemd de heren P. J.- Brons, Joh. Joosse J. Lukasse, C. A. Polderdijk en W. J. Dingemanse. De heer Van Nimwegen merkte op, dat dit een commissie is van nul en gen-er waarde en dat zijn fractie opheffing wenst van deze commissie. Op een verzoek van de voetbalvereni ging Nieuwland tot uitbreiding van het aantal speelvelden besloot de raad op voorstel van de heer Dingemanse, met de stem van de heer L. Lukasse tegen om te informeren bij de omliggende grondeige naren of deze een stuk grond hiervoor zouden willen verkopen aan de gemeente. Het ontwerp uitbreidingsplan-Noord- werd door de raad goedgekeurd en zal ter visie worden gelegd. In dit uitbreidings plan kunnen 49 woningen worden ge bouwd, alsmede 25 autoboxen. De grond is eigendom van de gemeente. De totale kosten van het bouwrijpmaken van het plan zullen bedragen f 342.830.— en de totale opbrengst van de verkoop bouw grond zal bedragen f 403.378.Het ver dere uitbreidingsplan Zuid-Oost II zal niet verder worden uitgevoerd en dit zal men voorlopig laten rusten. In dit plan is ruimte voor circa 100 woningen, even tueel met een enkele winkel, alsmede een kleuterschool. Het plan vormt een stap in een verdergaande ontwikkeling, welke nog eens ca. 150 woningen kan be vatten en eventueel een verenigingsge bouw. Tot slot ging de raad in besloten zit ting om te confereren over een brief van de kerkeraad voor aankoop door de ge meente van de oude pastorie en de om liggende grond. 'Advertentie) Voor zo spoedig mogelijk gevraagd voor bezorging en incasso van ons blad. GOEDE VERDIENSTEN HALVE DAGTAAK Inlichtingen: Dagblad De Stem, Klokstraat 1, Tel. 01100-6252, Goes. De r.-k. Instuif „Jong Goes" behoefde vorig jaar nog niet te klagen over be langstelling. Bij elke bijeenkomst waren altijd wel zo'n vier- tot vijfhonderd jon gelui aanwezig. Dat aantal liep aan het eind van het seizoen enorm terug en ver toonde op de eerste avond van dit sei zoen weinig vooruitgang Op de tweede dansavond, verzorgd door The Moonlight Stars, waren opkomst èn stemming be ter. De zaal in de Prins van Oranje zal de volgende keer (met visnetten en zo) wat gezelliger worden gemaakt. De vol gende avond valt op zondag 14 november. Het Goese comité van de Alliance Fran- Qaise de Hollande organiseert woensdag 20 oktober een bijeenkomst in De Koren beurs om 20.15 uur. Het gemeenteraads lid van Parijs, de heer Jean Legaret zal een lezing houden over „Paris an 2000", waarin hij over de problemen van de Pa rijse „Banlieue" zal spreken. Lezing J. Holsbergen De auteur J. Holsbergen zal op 19 oktober in de open bare leeszaal en bibliotheek in de Wijn gaardstraat een lezing houden over „het métier van de romanschrijver". Kwadendamme Schieting De handboogvereniging „Victoria" hield haar schieting op de lig gende wip bij de heer P. Doene. Aanwe zig waren 33 schutters van 11 verenigin gen. De uitslag is als volgt: Hoofdvogel: J. Goetheer van Juliana te Oudelande; le zijvogel: P. Vermuë an Jac. v. Beie ren te Goes; 2e zij vogel: C. D. Raas van Willem-Teil te Ovezande; le öovenkal: Magda Stenaert-de Winter van A.D.L.M. te Kwadendamme; 2e bovenkal: F. v. Loenhout van Jac. v. Beieren te Goes; le onderkal: P. Peeters van Victoria te Kwadendamme: 'e onderkal: C. D. Raas van Willem-Teil te Ovezande; le klep: J. Bo-ngers; 2e klep C. D. Raas, beiden van Willem-Teil- te Ovezande; 3e klep: W. de Wilde van Juliana te Oudelande Meeste kleine vogels: D. Vereecke van Vios te 's Heerenhoek, 5 stuks 55 (Van één onzer verslaggevers) TERNEUZEN Gistermiddag is in de raadzaal van het stadhuis hoofdagent W. Penne van de gemeentepolitie gehuldigd i.v.m. zijn zilveren dienstjubileum. „U bent een markante figuur in het Terneu- zens stadsbeeld, een bekend en geliefd persoon en een trouwe en bekwame me dewerker, die nimmer de menselijke as pecten uit het oog verliest". Dat was de lof van burgemeester mr. H. Rijpstra voor de jubilaris. De korpschef, inspecteur D. van Ooijen, betoogde, dat de Terneuzense gemeente politie dikwijls, vooral door de oudere Terneuzenaren wordt vereenzelvigd met „politie Penne". Hij zei, dat de heer Pen ne „een nauwgezet, goed en eerlijk po- litie-ambtenaar" bijzonder veel good will voor de politie heeft gekweekt. Hij zei voorts het in de jubilaris te waarde ren, dat deze zich altijd in Terneuzen heeft weten te handhaven, „ondanks het feit, dat hij in 1940, zonder enige voor opleiding te hebben genoten, in een uni form de straat op werd gestuurd in een stad, waarin hij geboren is en getogen". De heer Van Ooijen roemde ook de colle gialiteit van de heer Penne en diens „meedenken met de korpsleiding" en me moreerde, dat de jubilaris vorig jaar een tevredenheidsbefcuiging in ontvangst heeft kunnen nemen „wegens buitengewone toewijding in de dienst". Namens de Politie Sport Vereniging sprak brigadier E. Russchen, die het in de heer Penne zei te prijzen, dat deze als bestuurslid van de vereniging de binding tussen de korpsleden steeds beter tracht te maken. Adjudant N. V. Eekman, groepscommandant van de rijkspolitie te Hulst, feliciteerde „politie Penne" na mens de afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren van de Algemene Nederlandse Po litiebond. „Een karaktervast, betrouw baar man met de juiste instelling", loof de die de jubilaris. Alle „redenaars" (Poppe) boden een en veloppe met inhoud aan en lieten mevr. Penne delen in de hulde. Hoofdagent Penne kwam in 1940 bij de Terneuzense gemeentepolitie. Een vaste aanstelling weigerde hij toen, „omdat hij onbesmet uit de bezettingstijd te voorschijn wilde komen", zoals burgemeester Rijpstra gis' termiddag waarderend opmerkte. Schoorsteenbrand. Maandagmiddag ontstond een schoorsteenbrand in het woonhuis van de fam. O. aan de Singel- weg. De brandweer rukte uit met groot materieel en wist het vuur spoedig te bedwingen. De grote vuur- en rookont wikkeling trok veel belangstelling, voor al van de zijde van de jeugd. Clinge Kapelaan In dienst Kapelaan A. Ver- haegen zal tot eind oktober niet in de jarochie aanwezig zijn op de werkdagen, 'lij zal dan in militaire dienst als res. legeraalmoezenier werkzaam zijn. Hoek Biljarten. Zaterdag en zondag a.s. hebben de eerste wedstrijden voor de finale van de vijfde klasse libre plaats in café „De Instuif" te Hoek. Deze wed strijden gelden voor het eerste officiële kampioenschap van het nieuwe district Zeeuwsch-Vlaanderen van dé KNBB. £3agbla8 Pc Stem Advertentie-afdeling Dagbtao vooi £eetan0 KANTOREN: Voor Zeeuwsch- V laarderen: Steenstraat 14. 1'eleIixiD 2377 Huist voor Walchejpeij an 4uiü- Beveland: Klokstraat l telefiton 8252 GOES Eerste redacteur Earpioitatte- voor Zeeland inspectie 'Zeeland F. L)E Litn L. K. M DE JON- teL 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur poor Oost-Zeeuwsch- V laan/leren en Kanaalzone W. WOI.TERS tel 2377 Hulst pnvé io72 Hulst Redacteur oooi W est-Zeeuw»ch- V laan/teren J. PETIT, v Ostadestraai 41 Oostbur. tel. 01170-2091 Rayonbeheeraet poor Zuid-Bepelanu en Watcheren K_ MENU tel 6252 Goes Prfls voor 'osse advertenties oestemo vooi de editie i&eeland I 0.18 oer mm 1 mm Inge/onder mededelingen o mm gewone advertenties Bij contract aanzlenPike reductie „Kleintjes": 3 regels ot minder t I.- elke regel meer t 0,25. Als één regei geide 22 letten en/oi leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1 1.60 en 1 0.60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegeD hall geld. Biljarten De 2e onderlinge biljartwed strijd van dit seizoen van „Marionette" is in een overwinning geëindigd voor de clubkampioen T. Schauwaert. Door in de finale te winnen van Fr. Vlasserood, wist hij voor de zevende keer de eerste prijs te behalen. Op zaterdag 16 oktober gaat .Marionette" op bezoek bij „Paals Ver maak". De uitslagen waren: 1 T. Schauwaert, 2 F. Vlasserood, 3 W. v. Swaal, 4 T. Rottier 5 W. de Kindt, 6 E. Taelman, 7 B. Tael man, 8 J. Schauwaert, 9 R. Dumez en 10 P. de Kerf. St.-Jansteen Verbetering Geslechtendijk. Doordat de Geslechtendijk nu als aanvoersweg voor de nieuwe rondweg wordt gebruikt moet deze weg worden verbreed. Tevens moet de ingang aan de Hoofdstraat wor den opgeknapt. Een aannemer is nu met deze werkzaamheden begonnen, die van wege de goede weersomstandigheden zeer snel vorderen. Kloosterzande E.HB.O.-diploma's Dezer dagen werd in de zaal van café Het Witte Huis door de r.-k E.H.B.O.-vereniging „St.- Martinus" een vergadering belegd, waar op aan de zes geslaagden van de laatst gehouden opleidingscursus het diploma werd uitgereikt. De uitreiking werd ver- rioht door burgemeester C. J. v. Hoote- gem. De geslaagden zijm mej. Neve, mej. De Cock, mej. v. d. Voorde, mevr. Goos- sen-Hoop en de heren Buijsrogge en Cap- pendijk. De burgemeester feliciteerde de geslaagden namens het gemeentebestuur. De voorzitter de heer H. Menu, kreeg een aansteker aangeboden als blijk van dank voor zijm uitstekend werk tijdens de cursus. Ook pastoor v. d. Eijnden feli citeerde de geslaagden en gaf enige richt lijnen voor geestelijke bijstand door de E.H.B.O. De voorzitter sprak de hoop uit in de toekomst weer een cursus te kun nen geven aan een groot aantal deelne mers. Tighelen Biervliet (26); 4. W.A. de Kramer, Zuidzande (28 5. K. Bone- schansker, Terneuzen (29); 6. F. Duste Oostburg (30); 7, J. Risseeuw Zuidzan de (32); 8. G Boonman Oostburg (33); 9. J. Avot Oostburg (35)10. A. van Es- broek Axel (55); 11. A.R. Kramer Zuid zande (72); 12. A. Verstrrete Oostburg; 13. Mevr. Brevet Oostburg; 14. H. v. den Hemel Biervliet; 15. J. Nolijns Oostburg. De getallen tussen haakjes geven het aantal strafpunten aan. Auto In brand Door het onachtzaam neerwerpen van een brandende sigaret geraakte op de Beestenmarkt te Sluis een Belgische personenauto in brand. Door snel optreden met behulp van een snelblusapparaat kon de brand, die ge vaar opleverde voor de omringende au to's, spoedig geblust worden. 25-jarig ambtsjubileum Op 14 okto ber a.s. hoopt de wachtmeester der Rijks politie le klas W. P. J. Kruissen te Sas van Gent zijn 25-jarig ambtsjubileum te vieren. Hij begon zijn politie-loopbaan op 14 oktober 1940 bij de toenmalige Ma rechaussee te Apeldoorn. Achtereenvol gens had hij de standplaatsen Millingen, Deventer, 's-Gravenhage, Voorschoten en Heille (Z.-Vl.). Op 1 juni 1946 werd hij wachtmeester der Rijkspolitie met als standplaats St.-Jansteen. Vanaf 1 augus tus 1952 tot op heden is hij werkzaam als wachtmeester le klas te Sas van Gent. Op 14 oktober a.s. om 11 uur wordt hij op het gemeentehuis gehuldigd en van 15 tot 16 uur is er receptie in de zaal van café „De Oude Brug" aan de Oostkade. Dokter Th. Wechgelaar zal vanavond in het Wit Gele Kruisgebouw aan de Leeuwenlaan een demonstratie geven met het onlangs door de plaatselijke af deling van het Nederlandse Rode Kruis aangekochte beademingsapparaat. Het ligt in de bedoeling, dat iedere arts in daartoe geëigende gevallen tijdelijk over het apparaat zal kunnen beschikken. Het instrument zal worden ondergebracht op het bureau van de gemeentepolitie. Westdorpe „Crescendo" naar St. Jansteen Het r.-k. gemengd koor Crescendo heeft een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan een muzikale avond, die wordt ge organiseerd door het St. Ceciliakoor uit St. Jansteen, in het verenigingsgebouw aldaar, op zaterdag 23 oktober a.s. Na de organiserende vereniging worden concer ten gegeve-i door het Westdorps koor en de fanfare Weldoen door Vermaak uit Clinge. Na de concerten volgt een „verbroede ringsbal". Sluis Belfortrally De tiende Belfortrally, met als inzet het wisselschild. beschik baar gesteld door het gemeentebestuur van Sluis werd verreden van Retranche- ment naar Sluis. Er hebben 40 automo bilisten deelgenomen aan deze oriënta- tierit. Na afloop ontving burgemeester P.F. van Hootegem de deelnemers in de raadzaal van het Belfort en bracht voorzitter J. Sturm dank voor deze tra' ditionele ontvangst. Ook de prijsuitrei king vond daar plaats. De équipe P. Toussaint (Cadzand), J. Sturm (Oost burg) kreeg de eerste prijs met 24 strafpunten. De verdere uitslag luidt: 2. L. Basting, Zuidzande (25); 3. J. van (Van een onzer verslaggevers) WILHELMINAPOLDER Gisteren heeft op het bedrijf van de Koninklijke Maatschap De Wilhelminapolder een lan delijke demonstratie van het machinaal oogsten van suikerbieten plaatsgehad. Doel van de demonstratie was een ver gelijking tot stand te brengen tussen het machinaal oogsten van gewas, dat op de gebruikelijke manier (met de hand) op één was gezet, en gewas, dat geheel ma chinaal was gezaaid en gedund. Het laat ste gewas is.veel onregelmatiger geplant dan het traditioneel opeen gezette gewas. De vraag was nu hoe de kop- en rooima- chines dit onregelmatige gewas, dat het gewas van de toekomst is, zouden ver werken. Deze interessante vergelijking heeft in ieder geval duidelijk gemaakt, dat verschillende machines nog aange past zullen moetèn worden om het on regelmatig geplante gewas zonder al te veel gewichtsverlies te kunnen rooien. De demonstraties zullen vandaag wor den voortgezet. Er zullen in totaal 20 ha bieten worden gerooid. rE was veel belangstelling voor de eerste demonstratiedag, ondanks het feit dat gisteren juist weer een premietermijn op de levering van bieten afliep. De foto toont een zogenaamde blad- hakselaar. die twee rijen bieten tegelijk van het blad berooft. Het loof wordt fijn gemaakt en aan de bovenkant van de machine de lucht ingespoten. (Van een onzer verslaggevers) GOES. Op 3 mei 1865 had in Goes een bijeenkomst plaats „van enige vrien den ter bespreking van wenselijkheid en mogelijkheid om ene christelijke kiezers vereniging te vormen". Dat las de heer P. de Kam, voorzitter van de A.R.-kiesvereniging te Goes, voor uit het eerste van de 14 oude notulen boeken die de 100-jarige kiesvereniging ryk is. Het 100-jarig bestaan werd ge- vie'rd in „De Prins van Oranje" en werd opgeluisterd met een feestrede, uitge sproken door de minister van onderwijs, prof. mr. I. A. Diepenhorst. De minister schetste in een enthousiaste toespraak de taak van eén christelijke politieke partij thans. „Hee zou u het vin den als een progressieve partij alleen maar wist te spreken van het verleden, KRABBENDIJKE In 1915 werd in Krabbendijke de afdeling Zuid-Beveland- Oost van het Nederlandse Rode Kruis ge sticht. Het vijftigjarig bestaan van deze afdeling zal vrijdag 5 november gevierd worden in Ons Dorpshuis te Kruiningen. De feestelijkheden beginnen om acht uur met een openingstoespraak door de voor zitter, burgemeester J. Jobse van Rilland- Bath. De feestavond wordt speciaal aan de zeventig man sterke kolonne aange boden. De afdeling wordt gevormd door zes Bevelandse gemeenten. (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE. De twintig woning wetwoningen, die de gemeente in het kader van 't west-Zeeuwsch-Vlaamse ra- tioplan krijgt, zullen een huur moeten opleveren van 21,15 per week. In Schoondijke zal voor het bouwproject niet worden geheid; een zwaardere be tonnen fundering blijkt te volstaan. In IJzendijke V.V.V. - rally Zondagmiddag gaat de V.V.V. rally van start. Deze 60 km lange oriëntatierit wordt verreden met een gemiddelde snelheid van 30 km per uur en is uitgezet onder auspiciën van de W.Z.A. Na afloop vindt de prijsuitrei king plaats in het Hof van Koophandel. Spoedvergadering raad Vanmorgen om acht uur komt de gemeenteraad in een spoedeisende openbare vergadering bijeen. Naast een vierial begrotingswij zigingen, vermeldt de agenda als voor naamste punt het gunnen van de sloop van krotwoningen aan de Zuidstraat, en het wijzigen en vervangen van het bo vengronds elektriciteitsnet langs de pro vincialeweg door kabels. Breskens daarentegen zal voor het ratio- plan 15 meter diep geheid moeten wor- den. De prijs per woning, die 17.870 bedraagt, zal in deze gemeente dan ook 4000,— hoger liggen. In de jongste raadsvergadering besloot de raad van Schoondijke toe te treden tot de Zeeuwse muziekschool. Een subsidie van 500, werd verstrekt aan de provinciale VVV als bijdrage in de kosten van de nieuwe folder van West-Zeeuwsch-Vlaanderen. RaadsJid R. de Badts was één van de woordvoerders, die de passiviteit van de plaatselijke middenstand in deze aan de orde stelde. In Schoondijke bestaat geen VVV-afdeling meer. Het toeristen-infor matiewerk wordt momenteel door secre tarie-ambtenaren uitgevoerd. Het ge meentebestuur wilde nog éénmaal een voorbeeld geven en de gevraagde subsi die toekennen. Een volgende keer zal echter het bedrijfsleven, dat de vruchten plukt van het toeristenverkeer, worden aangesproken. Duizend gulden werd uitgetrokken t.b.v. voorzieningen op de nieuwe vuil nisstortplaats aan de Sasputseweg. Ter plaatse zullen sleuven worden gegraven, om later een egaal terrein terug te krij gen en van het vuil op onzichtbare wijze verlost te zijn. Subsidies werden verleend aan de Zeeuw se stichting voor revalidatie van vijf cent per inwoner, aan het provinciaal op- bouworgaan van tien cent per inwoner, en aan de stichting nationaal centrum voor amateurtoneel van 25,Meege deeld werd nog dat in het begin van het volgend jaar de wegenaanleg in het re creatiepark ter hand genomen kan wor den. en niet vanuit het heden, een beeld van de toekomst schiep?", aldus de minister. 1 Hij benadrukte de noodzaak van een I technisch-wetenschappelijke ontwikke-1 ling, omdat, als Nederland niet door zou f gaan met industrialisering, het land in- een zou schrompelen tot een staatje van I gelijk belang, als een Balkanland. „Ne-[ derland heet te zijn de in- en uitval-1 poort van Europa. Als men daartoe ba-1 reid is, zal t er eendrachtig moeten wor-1 den samengewerkt." Die "eendracht achtte hij noodzakelijk in het politieke leven. Hij zei het di te betreuren dat A.R, en C.H.U. niet s men optrekken, en niet samen met del rooms katholieken in internationaal ver-1 band samenwerken. Hij sprak ook aki zijn mening uit, dat de onderlinge ver-1 schillen tussen de verschillende partijen I (ook de niet-christelijke) aanmerkelijk minder zijn dan in het verleden. „De christelijke politiek," aldus de n nister, „wil zij reden van bestaan heV| ben, zij een dienende politiek, maar c' aan mag dan ook niet verzaakt worden"! Hij vroeg zijn gehoor te begrijpen, d-:| vandaag velen van de door Kuypercif gevonden oplossingen komen te vertil-1 len, en dat ook de A.R. zelfstandig iuk-I we beslissingen heeft te nemen, zij ook in de lijn van het verleden. Na hem werd o.m. nog het woord/? I voerd door de Goese burgemeesters f F. Huber, die uit oude raadsversfe een beeld gaf van Goes gedurende h I derd jaar. door het Tweede-Kamei I en voorzitter van het provinciaal cor,-1 té van de ARP in Zeeland, de heer J. y» I Bennekom, en door de afgevaardigden!" I andere partijen. In verband met zijnv^l trek naar Hilversum nam de heer Del Kam afscheid als voorzitter van de Gee se kiesvereniging. In het pand Axelsestraat 10 houdt tot en met 17 oktober de Zaamslagse kunst schilder Pieter de Bodt een tentoon stelling van zijn jongste werk. Zater dagmiddag is de tentoonstelling, zoals wij reeds schreven, geopend door de burgemeester van Heinkenszand, de heer N. W. Eisen, in zijn kwaliteit van voorzitter der stichting Zeeuwse Beel dende Kunstenaars, met een behartens- waardige beschouwing over kunstenaar en publiek. Het aantal aanwezigen op de openingsmiddag was opvallend groot, hetgeen zeker zijn oorzaak vindt in De Bodts omvangrijke pedagogische werkzaamheden op het terrein van te kenen en schilderen in deze streek. Ve le leerlingen en oud-leerlingen kwamen van hun hartelijke belangstelling ge tuigen voor het werk van hun „mees ter". Nu is het tekenend voor de bescheiden heid van De Bodt, dat hij maar zeer spaarzaam een expositie van eigen werk houdt, hetgeen alleen maar tot nadeel strekt van de liefhebbers van zijn werk. Maar bescheidenheid is nu eenmaal een integrerend deel van zijn wezen .Zij blijkt ook uit zijn visie op het landschap, het stilleven en het fi guur. Het is een melancholieke, van deemoed getuigende visie, die zacht, met gedempte, vaak sombere kleuren, wordt voorgedragen. Het Zeeuwsch- Vlaamse landschap in zijn wijdheid, met een enkele boerenhoeve verloren onder geweldige hemelen', is een motief Een van de landschappen Pieter de Bodt. dat telkens terugkeert in verschillende jaargetijden. Bloemen staan zacht te gloeien in de schemer op De Bodt-stil- levens. In enkele recente doeken schijnt echter een doorbraak naar een vernieuwing en verfrissing van zijn palet te consta teren, met name in een prachtig, sterk stilleven als dat met de blauwe kan en vooral in het schilderij Rommelmarkt, waarin het melancholieke en joyeuze elkaar in een uitstekende synthese ge vonden hebben. Hoe dan ook, De Bodt weet steeds op een bijzondere, soms bijna sprookjesachtige wijze de wee moed der schoonheid op ons over te dragen. Kwalitatief zeker niet minder dan zijn schilderijen zijn de tekeningen, die De Bodt hier laat zien, uitgevoerd in verschillende materialen. Zie, hoe hij op geheel eigen wijze een simpel flesje zwart tegen geel weet op te zet ten, een Zeeuwse boer in enkele lijnen weet op te roepen of het herfstlicht tot uitbeelding brengt. Van de schilderijen noemen wij nog als bijzonder geslaagd: De vrouw in het bos, Naderende dooi, Ontvolkte stad en Verlaten haventje. Een tentoonstelling, die veel uit eigen streek op persoonlijke wijze in beeld brengt en die men dus niet mag mis sen. WILLEM ENZINCK Zierikzee (Van een onzer verslaggevers) De motorenfabriek Smit en Bolnes nv aan de Steenbakkerijweg staat een be langrijke uitbreiding te wachten. Dat vertelde dinsdag ir G. van Weelden, on derdirecteur van Smit en Bolnes, tijdens een excursie van de Zeeuwse afdeling van het Nederlands Instituut voor Effi ciency naar dit motorenbedrijf- De fa briek is rationeel geschikt voor de ver vaardiging van 180 cilinders, terwijl er momenteel ongeveer 245 gemaakt wor den, vertelde de heei Van Weelden- Een uitbreiding van de fabriek is derhalve beslist noodzakelijk. Achter de fabriek is men al begonnen met de bouw van een nieuwe kantine en wasplaats- Het nieu we fabrieksgebouw zal, zodra de bouw vergunning loskomt, worden uitgebreid met 1700 m2 De 183 werknemers van het bedrijf zullen het wat ruimer krij gen terwijl er dan ook plaats zal zijn voor nieuwe machines. Voordat de hesr Van Weelden een en ander vertelde over de uitbreidingsplan nen) werd het tiental deelnemers aan de excursie in hotel Mondragon te Zierik zee welkom geheten d »or ir. W.M. Burck, directeur van de n-v. Smit en Bolnes. Toen de inwendige mens was versterkt, gaf de heer Van Weelden een overzicht van de geboorte, de groei en de plannen van de motorenfabriek. Nadat eind 1954 de eerste motor de fabriek in Kinderdijk, het moederbedrijf van de Zierikzeese fabriek, had verlaten werd in 1960 een ontwerp voor de vestiging van een nieu we dieselmotorenfabriek in Zierikzee ge maakt. In maart 1961 werd hiervoor de eerste paal geslagen en in 1962 volgde de officiële opening door Prins Bern- hard. Het gezelschap maakte tot slot een rondgang door het bedrijf. PARIJS (Reuter) - Een uit W® ..getrokken" proteïne kan het hep0 merg in staat stellen de produktie rode bloedlichaampjes te hervatten. dat het lichaam aan te veel s' blootgesteld is geweest, aldus de se geleerde, professor Bernhard HaiF' Da geleerde zei, dat hij en zijn van onlerzoekers de onderhavige Pnt teïne phytohemaglutinine hebben dekt- on'-1 Morgen, donderdag 14 oktober: H^l weert 5.04 en 17.15 uur; Terneuzen on 16.37 uur; ïhissingen 3.55 en 160° Wemeldinge 5.49 en 18.00 uur. WILHELMINAPOLDER „,v. 10 uur Landelijke demonstratie swft bietenoogst OOSTBURG „Wjjj Café Vier Emmers 20 uur Staten» I Sluis der KVP Du Commerce 20 uur Verg. SpriW Postkantoor 16-16.45 uur schermbeeldauto voor b CADZAND-BAD «Ail Hotel De Wielingen 9 uur 9W0«" wijkverpleegsters Wit Gele MIDDELBURG r# I Concert- en Gehoorzaal 20 uur burgs Symphonie Orkest <1 (Van een onzer verslaggeve: DEN BOSCH. Tot en me november zal in het gebouw va koninklijke academie voor kun en vormgeving in Den Bosch terlijk en figuurlijk „Kinderd! te zien zijn. „Kinderspel" is uitvoerige tentoonstelling van voudig maar goed speelgoed, eerder in Amsterdam en Schie< te zien is geweest, en die na Bosch naar Parijs zal gaan. Daaruit alleen al valt al te leiden de heer F. Bazelmans van de Bos tentoonstellingsdienst er bijzonder ingenomen is, dat deze intarnationali presentatie van speelgoed van mod vormgeving en degelijkheid in de ninklijke academie kan worden gebr; Daar komt bij. dat de tentoonstelling tegen het St.-Nicolaasfeest uitstekend pas komt. De idee tot het maken van goed goed is niet van vandaag of gisterei in 1930 waren er in enkele Europese den lieden, die probeerden goed s goed te maken. Dat gebeurde o.a. in nemarken en iets later ook in Zwi WIM van Willegen uit Goes be judoles te nemen toen hij tien was. Enkele dagen geleden sla< hij voor het examen zwarte l le dan. Hij is met zijn 18 jaai jongste zwarte banddrager in 1 land. EIGENLIJK heeft hij tweemaal <j men moeten doen. Eerst in Utr „waar je alleen maar partijtjes m maken", daarna in Eindhoven I de theoretische kant van het j'! vak. Er waren in Eindhoven 37 f didaten. Er slaagden er dertien. JUDO is een sport voor volhouders, je aan de zwarte band toe bent je een tijdje met wit, geel, oro groen, blauw en bruin om je mi rondgelopen. Hoe donkerder de hoe beter je wordt. De vorderir van Wim van Willegen zullen vc aan echter in dan-graden woi uitgedrukt. Voorlopig kan hij vooruit. Anton Geesink zit aan 7e dan. In Japan zijn 8e dam Maar dat zijn de keien. Op dal nh krijg je er een dan bij wannee een belangwekkend judoboek schreven hebt. JUDO doe je niet om het knokken om de sport. Er zijn wel van vechtersbazen die op judo ko: maar die houden het doorgaans lang vol. Judo is een kwestie trainen. Wim van Willegen minstens driemaal per week Soms pikt hij ook nog een in Yerseke oj in Middelburg meel moet in conditie blijven. Als ie I maand op vakantie bent g°wc{ dan merk je dat in je prestaties WIM van Willegens sterkste worp de eerste armworp. Ook heupu pen zijn favoriet bij hem. Hij i de eerste prijs in het kersttoert 1964 en in het paastoernooi 1965 I de sportschool Felix Janssens, wi van hij lid is. Het is maar dat tegenstanders tijdens de Zuidne landse zwarte dankampioenscha\ op 23 oktober a.s. zich gewaarschi weten. Wim komt uit in de midc} I '.stie >n tr in C3 trail gewichtklasse; dat neden tachtig kilo. de klasse

de Stem | 1965 | | pagina 2