Oordeel Kamer in algemene beschouwingen Geesink „treedt op voor pater Politiemacht naar woonwagenkamp Wilson doet laatste beroep op Smith BIER EN SIGAREN IN TREK Atoomgeleerden aten proefmaat BESTRAALD VOEDSEL: MAANDEN GOED matras S CIWELZER: Schadelijk VEDERHORST: Meer overleg GEERTSEMA: Wanbeleid ZEVEN MILLE VOOR MISSIE Lange reis Schoenen kwijt SCHMELZER: Klap komt te hard aan in Brabant Instemming REL (NA KOERS) IN PUTTE te van uw kind DAGBLAD VOOR ZEELAND Stijgende cijfers ANDAAG IN Pc Stem Honden In kamp Vledder Dienstweigeraars gaan in hongerstaking UW 195e JAARGANG No. 25020 Voor God, Koningin en Vad*rlana Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 13 OKTOBtft 1965 Aöonnementsprij» 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van óuitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden. GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) 55 KABINET WIL TEVEEL INEENS Minister Vondeling en premier Cals in een kort overleg „entre nous" tijdens de zitting; van de Tweede Kamer dinsdagmiddag. LONDEN (A.F.P.) De Britse eerste minister Wilson heeft dinsdagavond in een door de Britse radio en televisie uitgezonden toespraak een beroep ge daan op zün Rhodesisehe ambtgenoot Smith niet over te gaan tot het eenzij dig onafhankelijk verklaren van Rho- desië. Wilson verklaarde dat Engeland een dergelijke onafhankelijkheidsverklaring als een opstand tegen het gezag zou beschouwen. Hij stelde de instelling voor van een commissie, waarin de premiers der gemenebeststaten zitting zouden moeten hebben en die zou moe ten proberen het vraagstuk van een Rhodesisehe onafhankelijkheid met vreedzame middelen en door middel van onderhandelingen tot oplossing te brengen. Smith werd gisteren op het vlieg veld van Salisbury verwelkomd door ongeveer 1000 blanken en een handje vol Afrikanen. De menigte hief de leus „Udi, udi" (unilateral declaration of in- dependance eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring! aan. De Rhodesisehe premier verklaarde bij zijn aankomst: ..De teerling is ge worpen". Hij voegde hieraan echter toe dat indien men hem zou kunnen over tuigen dat een eenzijdige onafhanke lijkheidsverklaring niet in het belang van Rhodesië zou zijn, hij de stap niet zou aanbevelen. Maar Smith blijkt heel moeilijk te overtuigen. Het kabinet zal vandaag bijeenkomen ter bespreking van een eventuele een zijdige onafhankelijkheidsverklaring, zei Smith. Het is volgens de premier „moeilijk te zeggen" wanneer de be slissing van het kabinet zal worden be kendgemaakt. Maar, verklaarde hij. er is 50 procent kans dat Rhodesië tegen Kerstmis onafhankelijk zal zijn. De Algemene Vergadering van de VN. heeft per resolutie Engeland ge vraagd „alle mogelijke maatregelen te nemen ter voorkoming van de eenzij dige onafhankelijkheidsverklaring". IN DE SOVJET-UNIE zijn proeven met nieuwe soorten draagraketten voor ruimtevoertuigen gehouden, dié volgens plan zijn verlopen. De bouwmodellen van de' op één na laatste trappen van de raketten zijn neergekomen in het tevoren bepaalde gebied van de Stille Oceaan. Afnemende bewolking Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Droog weer met van het zuidoos ten uit afnemende bewolking. In de ochtend hier en daar nog: mist. Zwakke tot matige wind uit rich tingen tussen oost en zuid. De zelfde temperaturen als vandaag. Vandaag: zon onder 17.48 uur. Maan op 19.13 uur. Morgen: zon op 7.03 uur. Maan on der 11.36 uur. 55 (Bijzondere correspondentie) RIO DE JANEIRO Sprakeloos heft pater Rietbergen zijn handen omhoog. „Anton, het is geweldig, ik weet niet wat ik moet zeggen. Het is machtig dat jy naar Belo Horizonte komt voor een demon stratie". Geesink knijpt zijn ogen dicht en lacht. Hij is een beetje verlegen met deze woorden. De Utrechtse kampioen gaat na het wereldkampioenschap in Rio niet naar de intercontinent wedstrijden in Sao Paulo, doch heeft de voor keur gegeven aan Belo Horizonte. Waarom? Enkele maanden geleden schreef pater Rietbergen een brief aan Geesink met het verzoek of hij een demonstratie wilde geven. Pater Rietbergen, zieleherder en sociaal verzorger van 45.000 pa rochianen, wil een grote avond organiseren voor „zijn kinderen", zoals hij de noodlijdende armoedige bevolking noemt. Geesink beantwoordde de noodkreet, maar deed geen definitieve toezeg ging. Pater Rietbergen was echter onvermoeibaar en hij reisde in tien uur naar Rio de Janeiro om Anton te ontmoeten. Per bus, want hy heeft zijn geld hard nodig. De pater timmerman, steenbakker, manusje van alles bouwde zes jaar geleden dank zy een zelf gemaakte steenbakkerij een lagere school met een capaciteit voor 1800 kinderen, waarin 's avonds analfabeten de eerste beginselen van de schrijf- en leeskunst worden onder wezen, alsmede een gymnasium voor 600 leerlingen. Hij heeft nu een schuld van f 20.000, maar door een demonstratie van Geesink kan hij f 7000 rijker worden, waarvoor hij anders jaren moet werken. Geesink aarzelde geen moment en zegde zijn hulp graag toe. Daadwerkelijke hulp voor een achtergebleven gebied. Is het een wonder dat de overgelukkige priester tot tranen toe geroerd en met een verlicht gemoed weer aan de vermoeiende tien uur durende bustochtnaar huis begon? Overigens verkeert Anton zelf in moeilijkheden. Hij is zijn schoenen kwijt en kan geen andere v^n zijn maat in Rio krijgen. Hij heeft echter weinig tijd zich met zo nederige zaken als schoenen bezig te houden en loopt daarom rond op sandalen, voorzover hij zich niets bloots voets voorbereidt op de wereldkampioenschappen judo, die van 14 tot 17 oktober worden gehouden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het kabinet-Cals wil teveel ineens. Dat is de eerste en wellicht belangrijkste conclusie, die getrokken kan worden uit de algemene politieke be schouwingen, waaraan de Tweede Kamer dinsdag is be gonnen. Alle partijen, regeringspartijen en oppositie hebben kritiek op de zeer forse wijze, waarop de uitga ven en dus ook de inkomsten in 1966 omboog moeten. KVP, PvdA en AR hebben aan de regering met klem gevraagd zich nog eens te bezinnen op de voorgestelde maatregelen. Daarbij wil de KVP de totale uitgaven met ongeveer 240 miljoen gulden omlaag brengen, zodat de omzetbelasting op textiel, schoenen en schoenreparaties kan vervallen. Een wens, die bij de PvdA en de AR sterke weerklank vond. I)e socialisten hebben laten welen dat ook zij een herziening van het dek- kingsplan van minister Vondeling op prys stellen. Een apart geluid kwam van de liberale oppositie: mr. W. Geertsema (V.V.D.) wees alle plannen tot over schrijding van de uitgavennorm en tot verhoging van de belastingen zonder meer van de hand. Hy kondigde een be zuinigingsplan aan tot een bedrag van één miljard gulden. Dit plan zal van daag aan kamer en regering worden voorgelegd. De met enige spanning tegemoet ge ziene algemene politieke en financiële beschouwingen zullen pas op een wer kelijke krachtmeting uitlopen als de re gering zich erg halsstarrig tegenover de wensen van de. Tweede Kamer zou to nen. De kamer was het er over eens dat niet alles tegelijk kan. K.V.P.- fractieleider Schmelzer hield het kabi net voor dat een plotselinge uitgaven stijging met niet minder dan 1800 mil joen gulden wel eens schadelijk voor onze economie kan zijn. Drs. G. M. Ne- derhorst, Vondelings opvolger als lei der van dé socialistische fractie, zei, dat het kabinet moet openstaan voor werkelijk overleg met de volksverte genwoordiging. „Dat heb ik tenminste van mijn voorganger geleerd", zo liet hu er sarcastisch op volgen. Het was duidelijk dat het beleid als totaliteit de warme instemming kreeg van de drie regeringspartijen: K.V.P., P.v.d.A. en A.R. De knelpunten moe ten worden opgevangen, het land moet leefbaar blijven, zeiden de drie fractie leiders Schmelzer, Nederhorst en Rool- vmk. De sterke groei van de Neder landse bevolking maakt het brengen van offers onvermijdelijk voor de wo ningbouw, het verkeer, het onderwijs, de recreatie en de volksgezondheid. Maar onze economie mag niet ont wricht worden. Eensgezind trok men ten strijde te gen de omzetbelasting op textiel, schoe nen en schoenreparaties. Dat laatste werd door de K.V.F.-fractievoorzitter als een „misser" betiteld. De omzetbe lasting op textiel en schoenen raakt de laagst betaalden en de grote gezinnen; het zijn eerste levensbehoeften; de bc- iastingspaarbrieven bieden hiertegen geen enkel soelaas. Bovendien wees in het bijzonder drs Schmelzer (K.V.P.) er op dat het hier gaat om twee bedrijfstakken die regio naal sterk geconcentreerd zijn nl in Twente en Noord-Brabant. In Noord- Brabant zou de klap nog harder aanko men, omdat daar textiel en schoenen beide van grote betekenis zijn. ook voor de werkgelegenheid van de bevol king. „Ik vraag het kabinet met klem deze voorstellen opnieuw in overwe ging te nemen", aldus de heer Schmel zer. (ZIE VERDER PAGINA 5) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Bier en sigaren zijn steeds meer gewild in ons land. Het bierverbruik steeg in de eerste acht maanden van dit jaar met 6,7 percent ten opzichte van dezelfde periode van het vorig jaar. Alleman sloeg tussen januari en september bijna drie mil joen hectoliter achterover. Dat is een onvoorstelbaar grote stroom bier. De sigaar' doet het ook goed, zo blijkt uit het „Tabaksblad", het vakblad van de katholieke sigarenmakers. De Ne derlander bereikte met een gemiddel de van 134 sigaren per jaar en per hoofd de tweede plaats op de wereld ranglijst. Achter de Denen, die er 218 per hoofd roken. Maar. zoals men weet, paffen daar de vrouwen lustig mee. Na Nederland komen achtereenvolgens België (121), Zwitserland (88) en hoewel bondskanselier Erhard doorlo pend de sigaar propageert pas op de vierde plaats Duitsland met 71 stuks per jaar. Laat je niet in de veiling(kist) nemen! Pagina 3. Op welke manier zullen de Westduitse christendemocraten de absolute meerderheid in de Bondsdag veroveren? Blik naar buiten. Pagina 7. De arrestatie van Oen Toeng en veel achtergronden van het ge beuren in Indonesië op pag. 7. Over Hilversum III zijn de meningen verdeeld. Pagi na 9. Voor onze jeugdige lezers hoeft het geen saaie woensdagmid dag te worden, want „de Klei ne Stem" is er weer! Pagina 11. Anton Geesink traint naar stig in Rio de Janeiro. Pa gina 13. De watersportindustrie staat al tot over het middel in het wa ter... Pagina 15. GISTEREN IS IN UTRECHT het stof- felijk overschot van de heer H. M, Bruna ter aarde besteld. De heer Bruna was oud-directeur en president-com* missaris van de Uitgeverij Bruna N.V. Hij overleed zaterdag j.l. op 91-jarige leeftijd. (Van onze verslaggevers) PUTTE Het grensdorp Putte, gis teravond nog geheel in de ban van de wielerkoers die daar gehouden werd, had niet over sensatie te klagen. Twee woonwagenbewoners, die hun rijdende huisjes hadden neergezet op een om rasterd gemeenteterrein aan de Post- baan, moesten met geweld worden ver wijderd. Aangezien zij dreigden hun vrienden uit het woonwagenkamp van Breda te zullen mobiliseren, teneinde in Putte de boel kort en klein te komen slaan, ging der rijkspolitie van het district Breda direct tot krasse maatregelen over. „We zullen de woonwagenbewoners die zich niet aan de normale gedrags regels willen houden, laten merken dat het district Breda voor hen het meest onveilige gebied in Nederland zal wor den", aldus de districtscommandant van de rijkspolitie te Breda in een soort dagorder. Het district zond prompt een volledig peloton van de mobiele een heid naar Putte om de tien man rijks politie, die daar gestationeerd waren, zo nodig hulp te bieden. Tot middernacht was die hulp in elk geval nog niet nodig. De bewoners van het woonwagenkamp te Breda hadden van het verzoek om in Putte te „assis teren" gisteravond nog niets gehoord. UTRECHT (ANP) De Amerikaan se commissie voor atoomenergie heeft een maaltijd genuttigd, waarvan de in grediënt.en drie maanden lang op nor male kamertemperatuur waren be waard. Dat was mogelijk, dank zij de voorafgaande bestraling van dit voedsel met gammastralen van kobalt-60. Het menu vermeldde o.m. garnalen, ham en kip die vijf maanden tot een jaar tevoren waren bestraald. Op de collectieve Amerikaanse in zending tijdens de Machevo '65 die van 13 tot en met 20 oktober in de Jaarbeurs in Utrecht zal worden gehouden, zal dit sterke staaltje niet worden geleverd. Maar wel zal uit deze inzending blijken van hoeveel belang bestraling van voed sel als middel tot verduurzaming door de Amerikaanse industrie wordt geacht. De Amerikaanse inzending op de Ma chevo '65 omvat onder meer schaalmo dellen van bestralingsapparaten voor voedsel, zoals vruchten, vis en graan De handelsafdeling van de atoom energiecommissie heeft zich al bezigge houden met de commerciële kant van de zaak. voorzover het Amerika be treft. Zij is tot de conclusie gekomen „dat de invloed in de zeer nabije toe komst nog betrekkelijk klein zal zijn, maar dat voor bepaalde geografische gebieden voor verschillend* zendmetho- den de uitwerking in de komende tien jaar van grote betekenis zal zijn." Het ligt voor de hand, dat bestraalde pro- dukten over grotere afstanden en met minder snelle vervoermiddelen kunnen worden verzonden, waardoor liet trans port goedkoper wordt dan bij kwets bare onbestraalde produkten. De gespierde taal van de districtscom mandant had al evenmin tot reacties in het Bredase kamp geleid. De aanleiding tot het incident in Putte was gering. Twee woonwagenbe woners, beiden behorend tot de familie S., weigerden een gemeenteterrein te verlaten. Na twee sommaties gingen tien politiemannen, voorzien van drie honden, het terrein op. De 36-jarige Bernardus S. werd na hevig verzet ge arresteerd. Vanmiddag wordt hij in Breda in snelrecht gevonnist. De wa gens zijn naar het woonwagenkamp ge sleept. De gezinsleden van de heren S. zwaaiden tijdens de schermutselingen met bijlen. Deze werden, in man tegen man-gevechten in beslag genomen. „Vanaf heden hebben we geen con sideratie meer", besliste de districts commandant te Breda. „Gelukkig hou den de meeste woonwagenbewoners zich aan de regels, maar degenen die met willen meewerken zullen met ons te maken krijgen". De burgemeester van Putte wenste ons desgevraagd geen commentaar te geven op de gebeurtenissen in zijn ge meente. De aalmoezenier van het woonwagen- werk te Breda, pater Theocharus Rijer, gaf ons desgevraagd het volgende com mentaar: „De laatste tyd is de sfeer in de woonwagenkampen van Breda en Putte bijzonder mild. Dat is mede te danken aan het mooie najaarsweer, waarvan deze „buitenmensen" in hoge mate afhankelijk zijn. Het communiqué van de rijkspolitie doet echter veron derstellen dat de verhouding gespannen is. Ik vind dit communiqué dan ook bij zonder scherp gesteld". DEN HAAG (A.N.P.) Twintig van de tweeëntwintig gewetensbezwaarden, die ondergebracht zyn in kamp Vled der, hebben gisteravond (na het eten) verklaard in hongerstaking te zullen gaan. Ze zeggen dat deze hongerstaking dient als protest tegen „de huidige toe passing van de dienstplichtwet". Verder zeggen ze dat de staking mede aanleiding vindt in het feit dat een van de gewetensbezwaarden wegens het drinken van koffie in diensttijd en het eenmaal thuis bij zijn echtgenote over nachten, gestraft is met drie dagen ver zwaard arrest. Over deze straf zegt het ministerie van Defensie het volgende: De desbe treffende man was te werk gesteld in de rijkspsychologische inrichting. Even als alle andere daar tewerkgestelde ge wetensbezwaarden moest hij zich on derwerpen aan de regels van het huis, hetgeen betekende dat hij intern was. Ondanks dat is hij opzettelijk een nacht naar huis gegaan. Hij werd daarvoor gestraft met drie dagen licht arrest en niet met verzwaard arrest. (Advertenties) GROTE MARKT 25 - BREDA niet duur wel heerlijk MEYER /§OSFPU Y

de Stem | 1965 | | pagina 1