W aarom ,Dust F all5 in het weekeinde? Wat is je lievelin qsdier? Op tijgerjacht in Afrika i IX— WITTE KRUIS Zij koos de Algemene Bank Nederland voor aangepast sparen Autonomie voor Turksegroep op Cyprus REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Algemene Bank Nederland Amerikaanse vinding: Leven ongeboren baby kan bespeurd worden IK HOUD HET BIJ POEDERS BB-oefening lokt protesten uit: Tegemoetkoming Rassenintegratie op scholen in V.S. vrijwel een feit Openbaar onderzoek naar activiteiten Ku Klux Klan Echtpaar Glenn naar Italië Een wedstrijd voor alle kinderen die kunnen tekenen of schrijven De vriendinnen De mooie droom Het mooiste pakje van Nederland Tegen griepverkoudheid en pijnen zijn Witte Kruis poeders zéér aktief. DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 OKTOBER 1965 NICOSIA (UPI) De Cyprische rege ring van aartsbisschop en staatshoofd Makarios heeft de tekst vrijgegeven van haar verklaring van de rechten van min derheidsgroeperingen op het eiland waar van een afschrift aan V.N.-secretaris generaal Oe Thant is gezonden. In de verklaring worden de Turkse, Ar meense en andere minderheden autono mie beloofd voor wat betreft onderwijs, cultuur, godsdienst en individuele vrij heden. De Turks-Cyprioten, die 18 procent van de bevolking vormen, hebben reeds ver klaard elk handvest af te wijzen waarin hun geen deelname aan de regering wordt toegekend. Advertentie) Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten oeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraalt verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid makelt spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting cn welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat V thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth, en drog. SEATTLE (UPI) Reeds 10 weken na de conceptie kan een aanstaande moe der te weten komen of haar baby leeft, al is het embryo dan nog maar 5 centi meter groot. Het vroege constateren van het prille leven is mogelijk door een geheel nieuwe methode, die dr. Robert F. Rushmer heeft uitgelegd aan leden van de nationale aca demie voor wetenschappen. Dr. Rushmer, professor in fysiologie en biofysica aan de universiteit van Wash ington. verklaarde dat het nieuw ontwik kelde instrument een onderdeel vormt van een uitgebreid programma van non- destructieve testen' waaraan hij en zijn onderzoekingsteam werken. Door het nieuwe instrument wordt al leen de bovenhuid van de patiënt onder zocht en worden geen inkervingen, rönt genfoto's of cardiogrammen gemaakt. Het apparaat registreert de blo'edstroom naar het babylichaam. Het is reeds eer der door chirurgen en hartspecialisten toegepast. Het op transistors werkende apparaat heeft de grootte van een pocketboek en berust op de werking van het Doppler- effect (het registreren van geluidsgolven) Het instrument heeft de naam „ultra sound Doppler flow meter". Advertentie) A Is het er op aankomt neem ik Witte Kruis. Dan kijk ik weer helder uit \mijn ogen. Advertentie) (Van onze correspondent) UTRECHT In het weekeind van 16 cn 17 oktober houdt de B.B. een grote internationale oefening in Duitsland, Frankrijk, Engeland en Nederland. Ver schillende B.B.-noodwachtplichtcn heb ben hiertegen bezwaren. De oefening valt namelijk precies in een weekeinde en loopt door in de zondar Zij vragen zich af of de ene oefening, die zy per jaar hebben, uitgerekend een zondagsoefening moet zijn. De oefening gaat onde de naam „Dust Fall". Het is de bedoeling dat de B.B.'ers enigermate bekend raken met de sfeer, de moeilijkheden, die ontstaan als heel West-Europa door atoomaanvallen wordt bedreigd. In een dergelijk geval zullen namelijk de B.B.'ers niet meer nationaal, maar internationaal samen moeten wer ken. Het wordt een van de grootste „fall out"-oefeningen sinds het bestaan van de B.B. De oefening begint op zaterdagmorgen 16 oktober om half tien en eindigd zon dagmorgen o uur. Diverse B.B.'ers, die bezwaren heb ben, beroepen zich op principiële ge voelens zoals de zondagsheiliging. An deren op materiële bezwaren: een oe fening in de week betekent dat de B.B. eventuele verletkosten moet betalen. Daarom zou de B.B. de oefeningen zo veel mogelijk in de weekends plannen, waarin men kan volstaan met een'uit kering die aangepast is aan de rang van de noodwachtplichtige. Weer anderen hebben er zonder meer bezwaar tegen, dat voor hen een heel weekeinde „naar de knoppen" is. Dit maakt de slechte naam, die de B.B. al heeft en de bezwaren die noodwachtplich- tigen er tegen hebben, alleen maar erger". Het hoofd van de afdeling tactiek en diensten van de B.B. in Nederland, de heer J. J. Segers zei, dat ed Nederlandse B.B.-leiding aan deze „weekeind-oefe ning" niets kan doen. „Het is een inter nationale oefening, die eens per jaar of eens per twee iaar wordt gehouden; De leiding van de".e oefeningen is in handen van de Engelsen. Hun argumenten zijn waarschijnlijk, dat men dan geen moeilijkheden heeft met de vrijwillige B.B 'ers, die in het buitenland nog de overhand hebben. Vele van hen kunnen in de week bi hun baas niet ge **- j De Algemene Bank Nederland biedt u drie mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen. A. Spaarboekje 3 g 5 O Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand Maximum tegoed f. 50.000,-. B. Spaarrekening Tot f.1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. C. Spaardeposito Eerste storting tenminste f. 1000,-. Drie maanden op zegging voor bedragen tot f. 5000,-; zes maanden voor hogere bedragen. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000, voor verenigingen en stichtingen. (Nederlandsche Handel-MaatschappiJ De Twentsche Bank) mist worden of hebben zelf een zaak die zij niet in de steek willen laten". Op de vraag, of de Engelsen ir> B.B.-verband in Europa de baa* zijn, antwoordde de heer Segers: „De Nederlandse B.B. is in dit verband ondergeschikt aan de Engelse. Bij fall out-oefeningen heeft Engeland dc leiding. Dit land organiseert de hele oefening, ge'-ft aan de B.B. in andere landen de inlichtingen door, kortom. Engeland maakt de dienst uit. Ne derland kan zich moeilijk aan deze internationale oefening onttrekken, daarvoor is het te belangrijk. En bo vendien .ijn de oefeningen waarin Engeland gegevens verstrekt en ad viezen geeft, voor onze B.B. van te grote betekenis". De B.B. in Nederland is echter altijd bereid tegemoet te komen aan principiële bezwaren. De oefening Is op zaterdag en zondag, maar omdat er gewerkt wordt met ploegen, zijn niet alle deelnemers ook zondags bezet. Wie op degelijke gods dienstige principes bezwaren heeft tegen deelname op zondag, kan hiervan de pro vinciale commandan in kennis stellen. Er wordt dan getracht via verschuivin gen, de betrokken B.B.'er over te heve len naar de zaterdagploeg. NEW-YORK (UPI) In slechts 65 van de ongeveer 25000 Amerikaanse schooldistricten is rassenonderscheid bij de toelatingseisen nog niet opgeheven. DP is door de Amerikaanse V.N.-am bassadrice Frances Willis meegedeeld aan de V.N- commissie voor sociale, menselijke en kulturele kwesties. Volgens mejuffrouw Willis is het ge volg van de uit 1964 daterende wet ov de burgerrechten, dat scholen die in aanmerking willen kernen voor federale subsidie moeten bewijzen dat in het schoolbeleid geen onderscheid tussen de verschillende rassen wordt gemaakt. De V.N.-commissie werkt aan de op stelling van een conventie voor het ver bieden van alle vormen van rassendis criminatie. Op deze conventie zijn twee amande- menten ingediend De eerste door de Verenigde Staten en Frankrijk, waarin de regeringen het recht wordt toegekend verschil te ma ken tussen eigen landgenoten en buiten landers. De tweede, ingediend door de Vere nigde Staten en Brazilië, verzoekt om opname van een artikel in de conventie waarin anti-semitisme wordt veroor deeld. WASHINGTON (UPI) De com missie voor onamerikaansc activitei ten van het Amerikaanse huis van af gevaardigden is gisteren een openbaar onderzoek naar de Ku Klux Klan be gonnen- Op de openbare zittingen zullen ge tuigen verschijnen, die lid zijn geweest van de blanke suprematiebeweging en andere personen die goel op de hoog te zijn met de activiteiten van de klan. Aan de zittingen zijn een onderzoek van een half- jaar en een tiental zit tingen achter gesloten deuren vooraf gegaan. President Johnson heeft in maart van dit jaar een onderzoek naar de activi teiten van de klan bevolen volgend op de arrestatie van vier klanleden in verband met de moord op een ijve raarster voor de burgerrechten Hij noemde toen de klanleden „vijanden van het recht, die tientallen iaren met touw, geweer teer er veren hun buren hebben geterroriseerd." De Klu Klux Klan bewerkt haar vijanden vaak met teer en veren DEN HAAG (ANP) Het echtpaar Glenn heeft gisterochtend het Hotel des Indes in Den Haag verlaten om via de vliegbasis Ypenburg naar Italië te gaan ter voort zetting van de goodwill-toernee, die de heer Glenn door een aantal landen van Europa houdt. Gisteren ging de reis naar Genua. Na een aantal spreekbeurten in Italië gaat de eerste Amerikaanse ruim tevaarder naar Spanje en Portugal en vandaar terug naar de V.S, Hallo meisjes en jongens. En, zijn julie erg nieuwsgierig. Ja zeker. Daarom ga ik jullie nieuwsgierigheid niet langer op de proef stellen. Deze week begint onze nieuwe grote wedstrijd. Het is dit keer geen vervolgverhaalwedstrijd. Ook de jongens en meisjes die niet kunnen schrijven, maar wel een mooie tekening kunnen maken, mogen eraan meedoen. Eigenlijk is het een heel eenvoudige wedstrijd. De meeste kinderen hebben thuis wel een hond of een poes of een ander dier waar ze erg veel van houden, of misschien zouden ze zo'n dier wel graag willen hebben. Mijn vraag is nu: Is het een hond of een paard of een aap, een schildpad of misschien wel een vogel. Vertel in een verhaaltje of een versje alles over je lievelingsdier waarom je juist van dit dier zoveel houdt, wat het dier voor grappige din gen doet etc. Schrijf er maar een heel mooi verhaal over. Het beste verhaaltje of versje wordt volgende week beloond met een mooi boek. Leuk hé. En de jongens en meisjes die niet kunnen schrijven maar wel kunnen te kenen mogen een mooie tekening ma ken over hun lievelingsdier. De beste tekening krijgt óók een mooi boek. Na tuurlijk komen de tekening en het ver haaltje van de prijswinnaars volgende week in de krant samen met de teke ningen en verhaaltjes van de kinderen, die ook héél erg hun best gedaan heb ben, maar we kunnen natuurlijk niet iedereen een prijs geven, al zou ik dat heel graag willen. De inzendingen voor onze wedstrijd moeten uiterlijk zater- Het gebeurde op een van de talrijke keren, dat ik in het oerwoud verbleef op jacht met mijn filmtoestel naar die ren. Ik had twee honden en een aapje dat moederloos was, bij me. Ik zette de tent uit. Ik had dorst en greep naar mijn kruik maar helaas, die was leeg. Ik haalde mijn dieren uit de auto en ging water halen bij de rivier. Toen mijn kruik gevuld was aanvaardde ik de terugtocht. Ik zag er echt tegen op. Het was ruim een kwartier lopen en het was zo warm. Ik nam alvast een slokje en liep verder. Ik was halver wege toen ik gebrul hoorde. Ik schrok cn zag achter een paar struiken een tijger staan. Ik wou naar mijn mes en geweer pakken, maar die had ik in de auto laten liggen. Ik pakte toen naar een dik stuk hout dat op de grond lag. Gelukkig, de tijger ging er vandoor. Voor mij was nu het gevaar geweken, maar voor mijn dieren nog niet.die zaten bij mijn tent te spelen zonder zich bewust te zijn van het naderend gevaar. Ik haastte me. De zon voelde ik niet. De natuur zag ik niet. Ik dacht alleen aan mijn dieren. Eindelijk was ik er, maar wat ik gevreesd had was geschied. De tijger vluchtte weg. Het was een van mijn trouwe honden die gewond was. Ik besloot hem het gena deschot te geven. Ik miktePang klonk het en gelukkig, het was voorbij. Ik ging hem achterna na eerst zorgvul dig mijn dieren in de auto te hebben gedaan. Ik volgde zijn sporen maar kwam uit bij de rivier. Daar moest hij dus overgezwommen zijn. Maar gelukkig zag ik een huisje slaan. Daar bleek een jager te wonen en hij hield wel van een avontuurtje. Hij had een kano en dus peddelden we de rivier over. Intussen had ik mijn geweer ge laden. We waren er. De jager bond de kano vast en ik stuitte ondertussen op de sporen van de tijger. Ik riep: „Hier heen", en liep alvast vooruit. Toen we vijf minuten onderweg waren hielden de sporen op. De jager bukte zich om te kijken of hij hem zag. De tijger maakte hier gebruik van. De tijger sprong, maar voor hij zich op de jager kon storten schoot ik hem dood. We aanvaardden de terugtocht en namen de tijger mee. Toen we bij de jager aankwamen stroopten we hem. Ik kreeg het vel en hij de rest. Ik liet het vel opzetten en die opgezette tijger bewaar ik nog steeds als souvenir aan dat avontuur. Karin Hendrikx, 10 jaar Hoofdstraat 12, Zevenbergschehoek Zelf verzonnen. dag op de post gedaan worden, want ze moeten persé maandagmiddag bin nen zijn. Als ze later aankomen doen ze niet mee aan de wedstrijd. Stuur je verhaaltje maar naar Dag blad De Stem, Reigerstraat 16, Breda. Dus ook de kinderen, die niet in Bre da wonen maar in een andere gemeen te in Brabant of Zeeland, moeten hun inzending naar Breda sturen. Links bovenaan op de enveloppe moet je met duidelijke letters zetten: Prijs vraag Kleine Stem. Niet vergeten hoor, want anders is het voor- mij heel moei lijk om uit te zoeken welke brieven voor de prijsvraag bestemd zijn. Natuurlijk zet je bij je inzending je naam, adres, en leeftijd en of je een jongen of een meisje bent. Herinneren jullie je nog onze ver. volgverhaalwedstrijd. Alle prijswinnaars kwamen toen later met foto in de krant. Vond je dat niet leuk Dat gaan we nu weer doen. Alle prijswinnaars mogen mij een foto sturen en een klein verhaaltje over zichzelf. En als de wed strijd helemaal afgelopen is over een paar weken, dan zet ik die foto's en verhaaltjes in de Kleine Stem. Maar om zo in de krant te komen moet je eerst winnen, en om te win nen moet je meedoen. Ik hoop maar dat jullie allemaal meedoen. En vergeet vooral niet volgende week weer De Kleine Stem te lezen, want dan staat het tweede deel van onze nieuwe wed strijd erin. Wat die tweede wedstrijd inhoudt verklap ik nog niet. Dat moet nog een weekje een verrassing blijven. Veel succes met jullie tekening en ver haaltje, José Er was eens heel lang geleden een meisje van 10 jaar en het heette Hettie. Zij woonde eerst in het Lieshouttenbos. Haar moeder was arm en ging verhui zen. Zij had zelf door iemand een heel klein hutje laten bouwen van leem, takken en stro, en dak was er helemaal niet, want het was een vierkantig hut je. Hettie ging nu naar een andere school. Zij kwam naast een meisje te zitten en die heette Doortje. Maar om dat ze dik was noemden ze haar dikke Doortje. Maar Klaartje was heel erg stiekem. Hettie woonde nu al 10 maanden In het nieuwe huis en ze had nog geen vriendin. Dikke Doortje wilde vrien din worden met Hettie. En toen op een keer schreef ze een brief en weet je wat er in stond? Nuik.... zal,... het.... vertellenhoor. Beste Hettie, Ik wil graag met jou vriendin wor.- den. Maar jij vindt mij niet leuk. Ik heb een mooie looppop en die krijg je van mij omdat ik jou zo leuk vindt. En als jij mijn vriendin wordt zal ik nooit geen taartjes meer eten al leen op mijn verjaardag. Dikke Doortje. P.S.: Schrijf terug ja of nee, daag. Dit is de brief die Doortje schreef en er zit een heleboel fout in, maar Hettie heeft toen geschreven en van die tijd af zijn zij de dikste vriendinnen. Lia van Aert, 11 jaar Bootstraat 32, Leur (N. Br.) Er leefde eens een jongetje, dat dol graag eens een auto zou besturen. Maar zij hadden geen auto. 's Nachts droom de hij er van. Maarop een nacht had hij een hele mooie droom. Hij droomde, dat hij in een hele mooie auto zat en dat er een kabouter naast hem zat die zei „Nou kun je fijn rijden maar maak geen ongeluk. Ik zal het sleutel tje omdraaien" en de auto begon te rij den. Keesje, want zo heette het jonge tje, begon gauw aan het stuur te draai en. Hij reed door héle drukke straten, en omdat Keesje het helemaal niet kon slingerde de auto heen en weer net zo lang, totdat hij opeens tegen een ande re auto botste. Keesje stond te beven op zijn benen. De man, die in die auto zat was woedend. Daar kwam de poli tie. Keesje moest in de gevangenis. Daar huilde hij en riep„ma ma mama( papa". Daar kwam de politie en opééns boem boem'bots, de deur van de slaapkamer ging open. Daar waren vader en moeder, Keesje lag naast zijn bed maar zeker was, hij zou nooit meer een auto besturen. Zelf verzonnen door Ria Vermeulen, Gilzewef 957, Chaam 10 jaar* Vinden jullie dit geen leuk meisje? Het is ook een heel bijzonder meisje. Het is een van Neder lands jongste mannequins. Oei, dat is een heel moei lijk woord. Het betekent, dat het meisje op mode shows hele fijne jurken en pakjes, die de grote mode-meneren voor haar gemaakt hebben, mag laten zien. Lijkt je dat niet geweldig? Het meisje op de foto draagt hier niet zo maar een gewoon pakje. Ze draagt het mooiste pakje van Nederland. Dat heb ben tweeëntwintig moe ders, afkomstig uit al onze provincies, onlangs in Amsterdam uitge maakt. Die moeders heb ben een kindermode- parlement gehouden. Weer zo'n moeilijk woord, maar ik zal het even uitleggen. De moeders zijn met z'n allen rond een grote tafel gaan zit ten en toen hebben ze een heleboel jurken en pakjes en jasjes bekeken, wel honderd vijfentwintig stuks. Al die prachtige kinderkleren waren ge maakt door vijfentwintig mode-meneren, die de grote mensen met een moeilijk woord „confec tionairs" noemen. Toen de moeders alles bekeken hadden kozen ze de vijf entwintig beste jurken en pakjes en jassen uit. Die kregen een prijs, een onderscheiding. Het meisje op deze foto draagt een van deze be kroonde pakjes. Vind je het geen beeldje? Het is een pakje van Terlenka. Dus je kunt er heerlijk in spelen. De plooi blijft er altijd in en als het vuil is kan moeder het zelf heel vlug weer uitwassen. Eenvoudig hè. r

de Stem | 1965 | | pagina 11