nt 11 blaü Communistenjacht nu pas goed geopend Reimerswaal niet op de lange baan COLUMBUS ONTTROOND m lantels itumes >uses kleding Zes doden bij drie ongelukken ZORGING iat 41 Breda 'E GALERIJ IGEN CHAOS GROEIT IN INDONESIË Grensgebied wenst wegen in plaats van smokkelpaden President werkte weer SP0RTFEITEN Astronaut John Glenn in de knel Vikinglegende door document gestaafd matras n DAGBLAD VOOR ZEELAND ZEEUWSE PLANOLOOG: NIET ALLEEN BELANG VOOR BRABANT binnenveri ng fjootlwill 'schuimrubber hazet-fabrieken SURINAME BLII MET BEZOEK Droog weer B. en W.'s bijeen Enschot bedreigd Politie ziet toe bij clandestiene hondenhandel MIDDEN-JAVA OPHANGEN Minister de Jong optimistisch terug uit Y.S. GOODWILL-REIS Spoedberaad in Londen over kwestie Rhodesië Loslopend paard Drie auto 's rijden in op echtpaar Fatale bocht TWINSET PULLOVER 5» UW 28 105* JAARGANG No. 25018 Voor God, Koningin «ft Kodwiond nrubber kussens 1385,- >n draion stof in divers# Tel. 42645 \GS. VAN 9 TOT 18 UUR GOES Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J M. Harkx. Hoofdredacteur: L Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C v Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MA ANP AO n ewew «voa Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klökstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, ijsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Drs. F. Schermer, planoloog bij de afdeling onderzoek van de Provinciale Planologische Dienst van Zeeland, vindt het niet juist dat het Rei- merswaalplan pas in 2e of 3e instantie wordt beschouwd. Volgens hem moeten er nu beslissingen over de uitvoering van het Reimerswaalplan worden genomen. „Over een paar jaar zal blijken dat we te laat zijn", aldus drs. Schermer. Hij betwijfelt bovendien of de uitvoering van het plan wel moet wachten tot na de af sluiting van de Oosterschelde in 1978. Het Reimerswaalgedeelte van de Ooster schelde kan z.i. eerder worden afgeslo- fen. Hij is tenslotte van mening dat Zee land het Reimerswaalplan niet teveel als een Brabants plan moet zien. Drs. Schermer heeft zijn ideeën over het Reimerswaalplan kenbaar gemaakt tijdens de zaterdag in Middelburg gehou den P.v.d.A.-conferentie over Zeelands taak en toekomst. (Advertenties) het beste bed ooit gemaakt nog nooit geëvenaard! Zevenbergen N.B. Zowel dr. C. de Galan, directeur van de Wiardi-Beckmanstichting, als de Zeeuwse gedeputeerde jhr. mr. T. Scho- rer hadden daarvóór laten menken dat het Reimerswaalplan voorlopig min of meer als een reserveplan moet worden beschouwd. Zeeland heeft huns inziens vooralsnog de handen vol aan het tot ontwikkeling brengen van de zeehavens Vlissingen-Oost en Terneuzen. In tweede instantie zei jhr. mr. Scho- rer dat Zeeland weliswaar positief tegen over het Reimerswaalplan staat maar dat toch eerst dient te worden afgewacht in hoeverre het plan zal passen in het na tionale zeehavenbeleid. De zeehavennota, die, al lang in de pen is, zal hierover in eerste instantie uitsluitsel geven. (Van ome redactie buitenland) PARAMARIBO De Surinaam se bevolking heeft koningin Ju liana en prins Bernhard een har telijk welkom bereid. De kranten en de radio besteden veel aan dacht aan het bezoek. AI vanaf het moment dat het koninklijk gezel schap voet op Surinaamse bodem zette, begon de afwikkeling van een omvangrijk programma, dat de koningin onder meer over de Su- rinamerivier diep het binnenland in zal voeren, naar Wageningen. Na de ingebruikstelling van een aluminiumsmelter in Paramaribo, zaterdagochtend, gingen koningin en prins per autobus naar Broko- pondo en Afobaka. Het was aen stoffige reis, maar in Brokopondo wachtten een koele dronk en een geestdriftige hulde van de jeugd. Overal waar de koninklijke gas ten kwamen ontrolde zich hetzelfde beeld: zingende kinderen, wuiven de mensenmassa's, Surinaamse schonen dip de koningin bloemen aanboden (zoals op de foto, waar op men een inwoonster van Nieu we Grond de koningin een bloe menkrans ziet omhangen) en van verre nederzettingen naar dc ont moetingspunten gekomen rijksge noten. Vandaag gaan de koningin en dc prins naar Wageningen. Dat zal gedeeltelijk een interessante tocht over de Nickerie-rivier worden. Een ander deel van de tocht ge schiedt weer per bus. (Zie kaart). Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Droog weer met van het noordc uit langzaam verder naar het zui den uitbreidende wolkenvelden Overwegend zwakke wind tussen noord en noordoost. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. (Van een onzer verslaggevers) HASSELT ..Plaatselijk bestaat er misschien behoefte aan smokkelpaadjes, maar de toekomst eist brede, grensover schrijdende wegen!" Dat heeft zaterdag de vice-voorzitter van de Hoge Autori teit van de EGKS, Albert Coppé, nog eens laten weten aan de burgemeesters en wethouders uit de Nederlands-Belgi sche grensprovincies, die door de Raad der Europese Gemeenten bijeengeroe pen waren. Een dikke honderd gemeentebestuur ders uit het Benelux-middengebied ble ken bereid hun vrije zaterdag op te of feren om naar het* hartje van Belgisch Limburg, het schitterende natuurpark Bokrijk, te komen. Er was maar mati ge belangstelling uit West- en Midden- Brabant, en, voorzover wij konden na gaan, gaven slechts twee Zeeuwse ge meentebesturen acte de présence, na melijk die van Sas van Gent en St. Jan steen. Vrijwel het hele ere-comité, bestaan de uit de commissarissen en de gouver neurs van de zeven betrokken grens provincies, liet verstek gaan. Aanwezig was slechts gouverneur L. Roppe van Belgisch Limburg. De Brabantse com missaris dr. C. N. M. Kortmann liet zich door gedeputeerde P. H. Coppes vertegenwoordigen. De overige be schermheren zonden verontschuldigin gen, maar geen waarnemers". De heer Coppé was ook verhinderd, maar liet zijn voordracht voorlezen door zijn adjunct-kabinetschef. Hij benadruk te de noodzaak van betere verkeersver bindingen in het middengebied en de aantrekking van kapitaal-intensieve, goed-betalendé industrie. Hij wees de gemeentebestuurders erop, dat een geza menlijke aanpak van de ruimtelijke ordening absoluut noodzakelijk is, onder meer om de grensstrook te reserveren ils groene zone voor de vijf miljoen in- voners, die werken en wonen aan de miden van het middengebied. ZIE VERDER PAGINA 2 (Van onze correspondent) ENSCHOT Caféhouder Jan van den Breugel uit Enschot kreeg zaterdag van een onbekende uit Den Haag een in keu rig handschrift gestelde dreigbrief. De bedreigingen golden nu zijn leven en niet zoals een weel* eerder alleen maar zyn café, dat in brand gestoken zou wor den als hij niet onmiddellijk ophield met hondenhandelaars, uit Tilburg verdreven, in zijn zaak toe te laten. „Op die manier laat ik my niet dwingen", zei ons giste ren van den Breugel. Intussen zit Enschot er lelijk mee in de maag. In een week tijd zijn behalve het café ook de pastorie, het postkantoor en een postagentschap met brandstichting bedreigd. Allemaal vanwege die honden- handel. Sinds de handelaren in honden niet meer in Tilburg worden geduld, ver zamelen zij zich in v. d. Breugels café „Kerkzicht". Zaterdag hield, vanwege de bedreigingen, de politie toezicht bij het clandestiene hondenhandeltje. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. President John son knapt snel op. In het weekeinde is hij flink vooruit gegaan en hij heeft /I weer wat lichte werkzaamheden ver richt. Hij ontving ook verslaggevers en vertelde hen dat hij zich heel goed. maar wel nog wel wat slapjes voelde Af en en toe, zei de president die een gezonde kleur had. voel ik nog een vage pijn in mijn zij. maar het wordt minder. Op de foto ziet men hem en kele uren na de operatie ondersteund door een verpleger, lopen. DJAKARTA (UPI) Het In donesische leger heeft meer dan 1000 communisten en manschap pen en officieren van de strijd krachten gearresteerd wegens vermoedelijke deelname aan de recente poging om een staats greep te plegen, zo is zondag mee gedeeld in betrouwbare kringen van het leger. Anti-communistische betogers vernielden gisteren het hoofdbu reau van de communistische Per- moeda Rakjat-(volksjeugd) orga nisatie en van 't communistisch georiënteerde vakverbond SOBSI. Zaterdag moesten de kantoren van de vrouwenorganisatie van de Indone sische communistische party (P.K.I.) het ontgelden. De woningen van de spoor loze leider van de P.K.I., D. N. Aidit, en de communistische vakbondsleider Anwar Sanoesi werden geplunderd. Het nationale, regionale en stedelijke hoofdbureau van de P.K.I. is door brandstichting met de grond gelijk ge maakt. Officieren van het leger zeggen openlijk dat zij stappen nemen om de machtige. 3.000.000 leden tellende com munistische partij zoveel mogelijk schade toe te brengen maar tegelijker tijd pogen een openbare bo'sing met de Indonesische president, Soekarno, te vermijden. Hoe het met Soekarno is gesteld is nog steeds niet bekend. Men heeft hem sedert verleden woensdag, toen hij in Bogor een bijeenkomst van het kabinet leidde en een beroep op het volk deed geen wraak op de rebellen te nemen wegens de moord op zes generaals, niet meer over de radio gehoord. Aidits waarnemers, Njoto en M. H. Loekman, zouden te zamen met Soekar no in het paleis te Bogor, 48 kilometer bezuiden Djakarta, verblijven. Inmiddels bleven berichten in de hoofdstad binnenkomen over de Mid den-Java geleverde gevechten tussen het leger er. rebellen. Midden-Java is van oudsher een bolwerk van de com munistische partij. De toestand schijnt verward en de druppelsgewijze binnen komende berichten bevatten geen de tails. Volgens radio Maleisië had het hoofd van het voorlichtingscentrum van het Indonesische leger, brigade-generaal Soebroto, zaterdagavond verklaard dat het leger had besloten de overblijfse len van de „beweging van 30 septem ber" te „verpletteren". Hij zei dat pre sident Soekarno de uiteindelijke oplos sing moest vinden voor de vraagstukken waarmee Indonesië te kampen heeft, maar dat het leger eerst moest optre den. De verblijfplaats van luitenant-kolo nel Oentoeng, de leider van de recen te mislukte staatsgreep, is niet bekend. Men gelooft dat hij naar Midden-Java is gevlucht. In legerkranten en Islamitische bla den blijft men de communisten de dood van zes generaals, onder wie luitenant- generaal Achmad Jani, bevelhebber van het leger, en een luitenant verwij ten. Men gelooft dat het leger andere groepen aanmoedigt om een verbod op de communistische partij te eisen. In op muren gekalkte leuzen wordt ge- eist dat de leider van de communisti sche partij, Aidit, wordt opgehangen. Over radio Djakarta worden nog steeds boodschappen uitgezonden van verschillende organisaties, waaronder veel anti-communistische, Islamitische groeperingen, waarin wordt geëist dat krachtig en snel wordt opgetreden te gen degenen die betrokken waren ge weest bij de opstandige beweging. Radio Djakarta meldde dat de „con ferentie ter veroordeling van buiten landse bases", die gisteren in de Indo nesische hoofdstad had moeten begin nen, is uitgesteld tot 15 oktober. SCHIPHOL (ANP) Met verstrekt vertrouwen in de NATO en in de Ver enigde Staten is zondagochtend de mi nister van defensie, P. J. S. de Jong, van zijn 14-daags bezoek aan de V.S. op Schiphol teruggekeei'd. Zoals eerder gemeld vormde het plan voor een Nederlandse atoom-onderzee- en ten bate van de kondniklijike marine onderwerp van bespreking met McNa- mara. „Ik heb het plan met McNamara besproken", aldus de minister, „maar er zijn nog geen spijkers met koppen geslagen. We hebben afgesproken, dat we op dit onderwerp terug zullen ko men als we elkaar op de volgende NATO-conferentie in Parijs opnieuw ontmoeten". Een ander onderwerp was dat van de zg. „Post-70 tanks", d.w.z. de tanks die door Amerika en Duitsland samen wor den ontwikkeld en die na 1970 de thans voor de NATO gebruikte middelzware tanks zullen kunnen vervangen. De minister besprak met McNamara alvast een mogelijke Nederlandse par ticipatie in de produktie van de tanks. Het was weer een grote dag voor de Nederlandse wieler sport. In Tours legde de jonge prof Gerben Karstens beslag op de eerste plaats in de race die in Parijs begonnen was. Hij deed dat in recordtijd. GERBEN KARSTENS indrukwekkende zege In Breda begonnen de biljart wedstrijden, die gelden als se lectie voor het Nederlands kam pioenschap driebanden. Tiest Bro- sens deed het in eigen huis voor treffelijk. Jaak Beun sloot het Zeeuwse wielerseizoen af met een over winning. Judo zal volgende keer geen deel uitmaken van het Olym pisch programma en dat vinden vooral de Japanners byzonder jammer. In Schijf vond een grote mo torcross plaats. Het publiek kreeg wat het verlangde: een goede strijd, een uitstekende win naar: Rolf Anders. Voor Cas Muledr wordt de prij- zenkast langzamerhand te klein. De snelle Zeeuw won opnieuw de Singelloop te Middelburg. Tenslotte voetbal: Brabantse en Zeeuwse amateurs krygen voortaan in de winter enkele zon dagen vryaf. Dat werd besloten op de jaarvergadering. Er begint nu goed schot te komen in de compe titie by de amateurs. Standenlys- ten werden compleet door elkaar gebaald en uitslagen vermeldden soms forse cijfers. Een naar inci dent vond plaats by Kaaise Boys- Meto, waar de stryd gestaakt moest worden. In de betaalde sec tor was er hele en halve winst voor de Brabantse clubs. Baronie en NAC speelden gelijk. Willem II behaalde een overwinning, evenals RBC. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/SCHIPHOL. Ameri- ka's eerste echte astronaut (zyn 2 voor gangers maakten slechts een onderbaan- se ruimtesprong) kolonel John Glenn nam zaterdagavond in de Anthony Fokkerschool in Den Haag ruim 500 toehoorders mee op een reis in de ruimte. Glenn deed dit met een boei ende en voor ons land unieke, met dia's en films toegelichte, lezing. Eerder die dag arriveerde Glenn, in gezelschap van zijn echtgenote op de luchthaven Schiphol. De al kalende, thans 44 jaar oude astronaut poseerde geduldig op de vliegtuigtrap voor de fotografen, maar later, tijdens een pers conferentie in Nieuwspoort werd het zo druk dat de ruimtevaarder danig in de knel kwam. Glenn zei daarop laconiek: hier zie je wat het verschil is tussen space en place" ''ruimte en plaats- (ruimte). Handtekeningen uitdelend, geschen ken daarvoor in de plaats krijgend en confererend met ruimtevaartdeskundi gen en geïnteresseerden brengt John Glenn drie dagen door in ons land als onderdeel van een ,,goodwill-reis' langs diverse Europese landen. Tijdens een rondvaart op de Amster damse grachten kreeg Glenn een foto boek aangeboden (Zie foto waarop men links Glenn's echtgenote ziet). LONDEN (UPI) Op uitnodiging van premier Harold Wilson heeft gis teren een spoedberaad over de kwestie Rhodesië plaatsgehad. Aan dit beraad is behalve door Wiison deelgenomen door de minister van het gemenebest, Arthur Bottomley, lord Gardiner, lord Chancellor en juridisch expert in de re gering en twee politici der oppositie, de conservatieve leider Edward Heath en de conservatieve oud-premier sir Alec Douglas-Home. Premier Ian Smith van Rhodesië heeft In Londen besprekingen gevoerd - met lord Salisbury, die veel invloed heeft op leden van de rechtervleugel van «de Britse conservatieve partij, Edward Heath, de leider van de conservatieve partij, en Selwyn Lloyd, oud-minister van buitenlandse zaken en deskundige voor gemenebestzaken van de conser* vatieye partij. Smith heeft tegen verslaggevers in Londen gezegd dat hij verwacht van daag of dinsdag naar Rhodesië terug te vliegen. Goed ingelichte zegslieden me nen dat slechts een wonder Rhodesië ervan zal weerhouden eenzijdig zijn on afhankelijkheid uit te roepen. HET STOFFELIJK overschot van de op 10 mei in Avignon overleden dr. H. J. van Mook, voormalig luitenant-gouver neur-generaal van Nederlands-Indië, is zaterdag op de algemene begraafplaats aan de sir Winston Cchurchilllaan te Rijswijk herbegraven. m NEW YORK (A.F.P.) Uit een kaart van Noord-Amerika. daterend van 1440, blijkt volgens bibliotheca rissen van de Yale-universiteit, die liaar hebben gevonden, onomstotelijk dat de nieuwe wereld niet door Christoffel Columbus is ontdekt, maar door de Vikingen. Zij deelden «ondag mee dat Leif Ericson de eer -te was die in de 13e eeuw de \merikaanse kust verkende. Aan de hand van de door hem opgetekende gegevens had, ongeveer 50 jaar voor dat Columbus in Amerika voet aan land zette, een monnik ln Zwitser land daar de eerste landkaart van vervaardigd. Op deze kaart, die is aangetroffen in een manuscript uit de 15e eeuw, staat geschreven: „Ont dekt door Bjarni en Leif". Zij is door vier Britse en Amerikaanse deskun digen authentiek verklaard. De kaart bevat een zeer nauwkeu rige tekening van Groenland en een gedeelte van Noord-Amerika. dat door de Viking-kapitein „Vinland" was gedoopt. Dit gedeelte toont dc Iludsonbaai en de Golf van St.-Lau- rens. Volgens een door Oliver Jensen, directeur van het blad „American Heritage", opgesteld rapport, ls de kaart zonder twijfel omstreeks 1440 door een monnik in Bazel ontworpen. In deze stad werd van 1431 tot 1449 een „concilie" gehouden, aldus Jen sen. waarop ook geestelijken uit de Scandinavische landen aanwezig wa ren. die de gegevens uitwisselden op basis waarvan de kaart kon worden vervaardigd. (Columbus zou Ameri ka pas in 1492 hebben „ontdekt"). Men hield het al lang voor waar schijnlijk dat de Vikingen de nieu we wereld het eerst hadden ontdekt, maar het is de eerste maal dat deze mening door een document wordt re- staafd. HOGE MIERDE (ANP) Een loslo pend paard heeft gisteren op de provin ciale weg Lage Mierde - Bladel een ern stig verkeersongeluk veroorzaakt, waar- by twee mensen om het leven zijn geko men en vier werden gewond. In de eerste auto die met het dier In botsing kwam zaten vier personen, de heer en mevrouw Van Assen Uit Reu- sel met twee kinderen. De vrouw en, een van de kinderen moesten met on bekend letsel worden opgenomen in 'n ziekenhuis te Tilburg. De tweede auto kwam na de botsing met het paard 100 meter verder in een sloot terecht. De 85-jarige heer J. van der L^st uit Bladel en zijn 10 jaar jongere echtgenote werden daarbij ge dood. De bestuurder, jie heer J. Tim mermans uit Hapert, is zeer ernstig ge wond opgenomen in een ziekenhuis te Eindhoven. Zijn echtgenote werd licht gewond. Het paard vond de dood. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De politie onderzoekt nog de juiste toe dracht van het ongeval. WINTERSWIJK Op de Groenlose- weg in Winterswijk is gisteravond het bejaarde echtpaar Hesselink voor hun woning, het voormalige café „De Kap per". verongelukt. De man, die plotseling de weg opgelopen, werd door een auto aange reden en bleef ernstig gewond op het wegdek liggen. Toen zijn vrouw naar haar man wilde toelopen werd zij door een uit de tegenovergestelde richting komende auto geschept en op slag ge dood. De bestuurder van een derde auto bemerkte te laat de waarschuwingen en reed de man nogmaals aan. Volgens de politie is het nog niet zeker of. de man nog leefde dan wel reeds dood was toen hij voor de tweede maal werd overre den. ROERMOND Zaterdagnacht kwa men op de weg tussen Neeritter en Stamproij twee Marokkanen om het leven. De wagen waarin zij met twee andere landgenoten zaten, vloog uit de bocht waarbij twee mannen ernstig ge wond werden. Een van de inzittenden die licht gewond was verliet de auto en stelde zich er naast op om passerend verkeer op het gebeurde opmerkzaam te maken. Er naderde even later een twee de auto waarin ook enkele Marokkanen zaten, die eveneens uit de bocht vloog en daarbij inreed op de man dié zich naast de eerste verongelukte wagen had opgesteld. Hij werd daarbij op slag ge dood. Een van de ernstige gewonden is later in een ziekenhuis in Weert over leden. (Advertenties) HOFLEVERANCIER De klassieke met lange mouwen van Lyle and Scott weer opnieuw binnengekomen In tal van kleuren, lambswool f 35.^ 100% cashmere f72.50 GROTE MARKT 25 BREDA

de Stem | 1965 | | pagina 1