(literator, polemist, aanstaande maa ndag PUDDING PAKJE Niet te geloven dat zij al inde dertig is... profeet) 85 jaar Jdjndocil Vesting wordt hotel NVSH richt uitgeverij op ORANJEKLANTEN KRIJGEN HET HARD TE VERDUREN Emerson zei wéér „neen VS.-soldaten vallen aan met traangas Première bij Ti Vietcong „uitroken" Militairen kloppen Alkmaar: 2-5 Eerste vrijwillige Cubanen bij Florida geland nieuw ontbijt idee - een FYFFES) banaan Drs. Lamers Gemeenten kunnen nog meer doen voor mindervaliden het favoriete toetje - een (FYFFES) banaan in elk lunchpakket - een (FYFFES) banaan Metaalbond wil niet met minister praten over lonen Weer slachtoffer van Canadese onderwereld Dr. ir. A. Maris directeur L.E.I. Wie voelt zich geroepen tot leiding geven in een warenhuis? DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 OKTOBER 1965 V.W. de Luxe t.k. bj. eina 1955. I. pr. st. pr. 750,. u de Jong, Rozenstr. 5. St. Wii lebrord. T.k. VW 1500 S Juli 1964 g.st. 5350,- tel. 3073-3693. V.W. te koop van part. 27<; tel. 42013, Breda. Nieuwe banden in alle maten tegen alle .prijzen, ZEBO. Kromme Weele, 17a, Middel burg. Voor Z.V1. Axel, Koestr* 21-23. Banden coveren of repareren Assen en wielen voor elk doel ZBBO. Kromme Weele 17a Middelburg.. Voor Z.Vl. Axe'i Koestr. 21-23. L' Gebruikte en gecoverde TanT den in alle maten en soorten tegen zeer lage prijzen. ZEBr! Kromme Weele 17a, Middel |urg. Voor Z.Vl. Axel, Koestr vering van: gebruikte autn ttbielen (alle wagens worden voor de verkoop door A.NWfi gekeurd). Banden, accu's poetsartikeien, accessoires Ook gebruikte onderdelenvan verschillende wagens. J. c v Driel, Julianastr. 70, Axel. W 01155-997. Onderhoud van uw auto!! Ook dat verzorgen wij. Wassen poetsen, olie-verversen, bitak- ken (de bescherming 'van dé onderzijde van uw wagen te. gen roest en pekel), j. c. v Driel, Julianastr. 70, Axel. W 01155-997. Autoverzekering W.A. 95 gul- den in het jaar. All risk vanaf 285 gulden. Autofinanciering vlot. Assurantiebdr f Het Cen- trum E. Rethans, Mauritssineel 15, Breda. Tel. 01600-44545. Van Rooy biedt te koop aan Trabant '64 30.000 km f 1.850.' V.W. de Luxe '63 f 3.400,-, Skó- da '63 eerste eigenaar f 2.400- V.W. bus '62 nwe. motor f 2.250,-. Dafje '63 i. pr. gt Opel Rekord '62, type 1700 pas gekeurd f 3.250.-, Austin A 40 '61 f 2.5.50.- Fiatje '62 tvpe f 500,. f 2,000.-. Dafje '59 f U5o Opel Kapitan m. radio "60 f 3.450,. 1O0 procent staat. Tau nus 12M '59 f 750,-, Opeltje '57 pr. st. f 850,-. Fiat 1100 l$y f 1.250,- Bn nog vele soorten Zien is kopen m. gemakkelijke financiering. Ook inruil van brommer. Kuivenzand 37, Oud- Gastel. Alle dagen geopend, Tel. 3033. T.k. Ford Thames bus '61. in. ruil luxe wagen mogelijk. Churchillstraat 18, Oudenbosch Tel. 01652-2287. X 2 Taunus 17M super '62 en '65, Simca. 1300 G.L. '63, 2 Opel Re- kords '61, Fiat 1300 '64, Opel Caravan '63, 2 V.W.'s '61 en '64. Fiat 600 D '65 Alles on- der garantie. Betaling te rege len, Garage Schijvenaars. Lan. ge weg 810, Kruisland. Tel. 467 Te koop G.M.C. in prima staat. Te bevr. H. Bouwmeester, Ze venbergen. 01680-3847. Te ruil: Opel Rekord '59 tegen Dieselauto. St.-Gerardushof 9. Bosschenhoofd. Tel. 01652-2938 Te koop of te ruil Mercedes benzine. Consul, scooter, be stelwagen Austin b.j. '57 voor e. aann. bod. Te bevr. Irene- stx. 31, Oud-Gastel. Tel. 623. Te koop. Prima Ford Anglla 1960 Irenestr. 9, Dinteloord. Koopt nu uw auto of caravan. Het scheelt nu nog honderden guldens. Deze week in voor raad Opel Rekord 1965, Ford Taunus 17M 1965, Ford Taunus 17M 1964. Ford Taunus 17M 1962. Ford Taunus 12M 1964, Ford Taunus 12M 1963. Ford Taunus 12M combi 1963, Ford Cortina 1963, Ford Zephyr 6 cil. 1963. Ford Zephyr 4 cil. 1963. Opel Rekord 1963. Opel caravan 1963, Opel Kapitan 1962, Opel Kapitan 1961, Citro en C.V. 1965. Citroën C-V. 1964, Renault R8 1963. Renault On- dlne 1962, Renault R4 1964, 1963 en 1962. Simca 1000 1964. 1963, 1962 Simca 1300 1964, 1963 (Mercedes diesel 1965 Fiat 1500 1963, V.W. 1964. V.W. 1963. Fiat I Neck ar 1964. Fiat Neckar 1963, enz. De nieuwe De Reu cara vans zijn binnen Koopt nu v. de oude prijs. Voor een be-, trouwbaar, gebruikte auto of nieuwe caravan, naar een be trouwbaar adres. Het adres met de grootste voorraad, de grootste omzet en met de aller grootste service. Belcrumgara- ge. Min. Kanstraat 1620, Breda. Tel. 01600—39900. X - ,1« ïl 30 t -k. heer met kinderen, 33 J. snst kennismaking met mels- of wed. met kinderen. Leeft, of 40 jaar. Brieven onder 50016 bur. v. d. bl. X Heer, 34 Jr. 1.80 m, v. buiten en v.g.h. Ned. Herv. fl. versch. zk.rn. aantr. m. of wed. se rieus en geen uitg. type. Evt. zelfst. zaaik of beroep of ook enigsz. bemid. Br. onder no. 38320 bur. dezes. I.z.g.s. verk. Magneet bromf. t.k. Parall.w. 56, B. o. Z. Te koop Malthezer leeuwtjes. z. klein en Dalmatische hond jes z.m. gevlekt. L. v. Boxtel. Putseweg 13, Ossendrecht. Tel. Auto-, tractor- en landbouw- bandengebruikers attentie! Al les wat u op bandengebiea zoekt, vindt u voordelig bij hot grootst gesorteerde bandenbe drijf in Nederland en wej bij ZEBO Bergen op Zoom. Beurs" plein 2-6, tel. 01640-5879. Na 18.no uur 5435 ZEBO Breda, Tramsingel 4-4a, tel. 01600" 37247. Beide filialen van ZEBO Middelburg. T.k. een tweewielige SpUkstaal kar. Draagverm. 5 ton. Ban den 1700—16. Kompleet met sleepvoet met domme kracht, 4-wieliige landbouw wagen compl. m. verlichting en op- loopreni. Draagverm. 4 ton. Fa. C. Willigenburg, Molen straat 125, Fijnaart. Tel. 01686- 333. Schieting zon. 10 okt. bij P- Leeraert. Zandberg Inl 3.35- Ter 2.5O. Beg. 2.30 uur Bü slecht weer binnen Grote Bekerschietlng op zater dag 9 oktober bij Hon. Claes- &ens, Lamswaarde. Beg. 2 3P Wij hebben in voorraad een enorme sortering onderdelen v. bijna alle merken motoren. Eerste Zeeuwse motorsloperij, J. Hoekman en zn., Langewég 10. 's Gravenpolder', tel. 01103- 359. Werkelijk ae grootste nn modernste sloperij van Neder land. Zaterdags gehele dag ge opend. Kennisschieting zon. 10 okt. bij E. v. d. Velde, Heikant. „Steen Vooruit". Beg. 2.30tmr^ Kermisschieting staande wip zon. 10 okt. en maand. 11 okt. staande wip, kalkoenschieting bij L. janssens, Hellestraat Beg. 2 uur. Schicting zon. lo okt. bij J® Vernimmen. Rapenburg. Beg. 2 uur. Het Bestuur. Grote schieting zon. 10 okt. bij G. Lij baart, Hulst. Vooruit f 50.-. Inl. 3.10. Ter. 2.50. Bef- 2.30 uur. Het Bestuur Soc. „Graauwse Poort". Ziekenhuisverz. leeftijdsgren» 100 jaaT, ongeacht kwalen. As surantiekantoor C. H. Vijg*- (boom, tel. 01179-267 Cadzand. Schieting staande wip St.-Jan- steen. zon. 10 okt. Inleg in net clublokaal tot 2 uur. FRANCOIS MAURIAC (Van onze correspondent L. J. Kleij.11) PARIJS. Op 11 oktober wordt Francois Mauriae, lid van de Franse Academie, be kroond met de hoogste Franse en buitenlandse onderscheidin gen en drager van de Nobel prijs voor litteratuur, 85 jaar. Respectabele leeftijd Respectabele staat van dienst, die hij aeliter de rug beeft. Er is wel eens geopperd, wat er met Frangois Mauriae zou zijn ge beurd, hoe hij zich zou hebben ont wikkeld, wanneer hij zijn vader niet vroeg had verloren. Die vraag is moeilijk te beantwoorden. De bescherming, die iedere jongen zoekt bij zijn vader, tegen wie hij hoog opkijkt, zocht Francois bij zijn moeder, die als jonge weduwe achter bleef met vijf kinderen, vier jongens en een meisje. Ray mond, de oudste, werd advocaat met veel liefde voor de litteratuur, Jean werd priester en Pierre hoog leraar aan de medische faculteit van Bordeaux, in welke stad alle kinderen waren geboren. Met ont zag keek Francois naar de bovenste plank, als zijn moeder in de slaap- Een voor waar vertelde anekdote heeft de presidentsvrouw van Amerika als hoofdpersoon. Zij wilde de seizoenaan biedingen op fruitgebied benutten door een druivënpudding te maken. U en ik zouden het kookboek grijpen of de pa perclip van het pakje uitgeknipte re cepten trekken. Zo niet mevrouw John son, die zich herinnerde ooit eens een meer dan verrukkelijke druivënpudding te hebben geproefd, waarvan het ge heim berustte bij een oude dame. Zij stuurde haar secretaresse 9tad en land af. op zoek naar de schatbewaarster van het steeds begerenswaardiger lijkende recept. Als een volbloed secretaresse, die voor de dolste situatie niet terugdeinst, bracht Liz Carpenter haar opdracht tot een goed einde. Zij keerde nochtans niet met een geschreven of getypt recept terug, want de inmiddels zéér oud ge worden dame onthulde laconiek: „Dat recept is helemaal geen geheim; het staat op de zijkant van de pudding pakjes." Het lijkt mij erg waarschijnlijk, dat mevrouw Johnson de druivënpudding, die dezelfde dag volgens recept op tafel is gekomen, matig heeft gewaar deerd. Om te beginnen maakt het weg vallen van het exclusieve karakter een gerecht meteen al minder smeuïg. Bo vendien is de smaakervaring van des tijds in de herinnering natuurlijk een steeds groter genot geworden. Passeer eens het nog echt ouderwetse drop- en balletjes-winkeltje, dat in de kinder jaren een tempel der snoep-cultus was: v. eernoed overvalt u. Maai* al bij het eerste likje van de nogalolly of de zuurbal, die uw kind u goedmoedig toe steekt, bent u een zoete droom armer. De sfeer bepaalt voor het grootste deel de graad van genoegen. Van mijn allereerste kerstdiner, zeer officieel met reerug en al, zoals een menukaart mij nu nog vertelt, herinner ik me slechts de angst om Vrouwe Etiquette op de tenen te trappen en de wrat op de neus van mijn tafelheer. Recepten mogen grif tot de waardepapie ren gerekend worden; zij vormen de obligaties en pandbrieven van de kok kin. In vroeger eeuwen zijn er complete diplomatieke missies aan te pas geko men om de koning van het ene land te kunnen opdienen, wat de koning van het andere land hem bij zijn staatsie- bezoek op het bord had geschoven. Een mijner vriendinnen is een ware lijdens weg gegaan eer zij in het bezit kwam van eén bepaald recept, waarvan haar levensgeluk afhing. Zij trouwde een brave zoon van een lieve moeder, met wie zij het best kon vinden, totdat langs de neus weg werd verteld, dat Kees een fijnproever was en dat-ie gewend was 's zaterdags brood met (drie) croquet- ten te eten. Het kookboek (huwelijks cadeau van schoonmama) vermeldde et telijke manieren om deze hartige hap te bereiden, tot havermout- en mossel- croquetten toe. De vriendin worstelde ze allemaal door met elke week als enig resultaat een goeiig knikje van Kees: „Lekker hoor meid, maar zoals ze bij m'n móeder smaakten Zeven andere kookboeken brachten daarin geen verandering. Elke zaterdag maakte de hemelse uitdrukking op Kees' gelaat na het woord „móeder" pas plaats voor een meer gerichte blik, wanneer Lies onder de strikken van een koket cocktailschortje voor hem uit heupwiegde naar de keuken. „Die croquetten vermóórden ons hu welijk en die schoonmoeder van me zou ik met plezier door de gehaktmolen ha len", kreet Loes op de vierentwintigste zaterdag rta haar trouwen bij m*, op de koffie haar ellende uit. Ze jammerde zó lang, dat ze in alle haast op de hoek bij het snelbuffet Kees' wekelijkse traktatie en haar wekelijkse temptatie ging halen. „Wat verschrikkelijk knap van je om mijn moeder haar croquetten- recept te ontfutselen", prees Kees en de verzaligde blik is niet meer uit zijn ogen geweken. Deze geschiedenis leert, dat de grootste schatten soms onvermoed binnen hand bereik liggen, zoals het waardevolle druivenpudding-recëpt waar enkele honderden dollars reisgeld tegenaan ge gooid werden, gewoon bij mevrouw Johnson op het puddingpakje in de pro visiekast stond. Om dit soort ontgoo chelende eenvoud geven beroemde koks liet graag hun keukengeheimen prijs. COKS VAN EYSDEN kamer de linnenkast apen deed. Daar lag de zwarte bolhoed van zijn vader„111011 pauvre papa". 7IJN VADER heeft Frangois nooit ge- kend. Met grote toegenegenheid hechtte hij zich aan zijn moeder, bang voor de buitenwereld, het liefst in haar onmiddellijke nabijheid, onder haar bescherming tegen gevaren van buiten. Die veiligheid zocht hij ook in de eenzaamheid van zijn eigen kamer: „mits het er warm is en ik er kan le zen". Zo was hij, Frangois Mauriae, als scholier op het college van de Frères de Marie. Daar, op het college, maakte hij zijn eerste gedichten, verzameld in „Mains jointes", gevouwen handen. Als hij met zijn medescholieren naar de kapel gaat. om te biechten „il vient, lui que la vie inquiète et repousse Et qui veut du silence autour de sa tristesse Profiter pous pleurer de ce que le jour baisse Rêver sur les péchés dans la chapelle douce Pourquoi pleurer? II ne sait pas. II veut pleurer. 1) Het zondebesef zit er bij Frangois Mauriae al zeer vroeg in. Maar verder dan tranen er over vergieten komt hij niet. Dat is een van de redenen, waar om hij er nooit in heeft toegestemd deze jeugdbundels te doen herdrukken. Op latere leeftijd heeft hij die jeugdeen- zaamheid betreurd als een lafheid, als een vlucht uit de werkelijkheid. „Niet dat ik mijn geloof of gedichten uit die tijd wilde herroepen, maar ik geloofde zoals ik rijmde: hoe gemakkelijk! Ik was een kind, bang voor alles, een kind, dat wierook opsnoof, emoties onderging bij sacramenten en blijdschap bij cere moniën. Later heb ik God medeplich tigheid aan mijn lafheid verweten". On middellijk laat Mauriae daar op vol gen, dat hij met dat verwijt aan God misschien wel een doodzonde heeft be gaan, een zonde tegen de Heilige Geest. Als jongeling zocht hij de eenzaam heid van de natuur: „Ik zit op de stronk van een denneboom. Midden in een uitgestrekte vlakte. Bedwelmd door het licht van de zon en het gezang van de krekels, letterlijk dronken van een zaamheid". Toch dryft het vuur, dat in de fragiele jongeman brandt, hem naar buiten, naar contact met de wereld, waarin mensen eenzaam leven en een zaam sterven zoals de meeste hoofdper- (Advertenitie) Diana Craymer - huisvrouw, moeder van twee zoons én succesrijk fotomodel. Zij is in de dertig, maar zij weet, dat zij er veel jonger uitziet. Bent u vóór 1935 geboren? Dan staat vast, dat uw huid steeds minder jonge cellen voortbrengt. De ervaring van duizenden vrou wen heeft aangetoond, dat EN- DOCIL binnen 21 dagen het na tuurlijke groeiproces van de huid cellen herstelt. Rimpeltjes trekken weg. Stevig, veerkrachtig weefsel komt terug. Gebruik ENDOCIL regelmatig elke avond. Wrijf deze weldadig?, niet-vette crème op hals en gezicht. Uw huid krijgt fleur en schoonheid terug. Dat belooft ENDOCIL. Ook u kunt er jonger uitzien, dan u bent. Alaakt uw huid weer jongen houdt uw huid zo jeugdig! Nachtcrème: pot 7,75 tube 3,95 Dagcrème: tube 3,95 Organon Laboratories Ltd. England sonen in zijn latere romans. Bang als zy zijn, doodsbang, door niemand meer te worden bemind. QM DIE reden is de God, zoals Mauriae die zich voorstelt, hoofdzakelijk en misschien wel uitsluitend een God van liefde. God is voor hem in de plaats gekomen van die vroeg gestorven va der. Bij die God de Vader zoekt Mau riae, als hij de wereld in moet, teder heid, liefde, barmhartigheid, vergeving van zonden, bescherming tegen alle ge varen van een wereld, die hij eigenlijk schuwt, maar waartoe hij toch onweer staanbaar wordt aangetrokken. Voor Mauriae is van zijn geloof het fascine rende in de Christusfiguur, dat de Zoon des Mensen op aarde is gekomen als Verlosser, als Ontfermer. De liefde van Christus richt zich niet in de eerste plaats tot de Rijke Jongeling uit de gelijkenissen, maar tot de arme Laza rus. Niet in de eerste plaats tot de fari zeeërs, die bidden op de hoeken van de straten om gezien te worden, maar veeleer tot de tollenaar, die zei: Oh 'Heer, wees mij zondaar genadig. Dat is de vaste kern van Mauriacs geloof, dat men terugvindt in al zijn boeken (bijna ieder jaar een roman). Hij getuigt ervan in brieven aan Jean Cocteau: „Heel het Christendom hangt aan dit ene ongelofelijke, dat het schep sel door zijn Schepper bemind wordt en dat, nog veel wonderlijker, ook dit schepsel, hoe ellendig het zich ook moge voelen, in staat is ziji* Schepper te beminnen. Hoe wonderlijk, als men daaraan denkt: het Oneindig Wezen te kunnen beminnen, tot het Oneindige Wezen te mogen zeggen: Onze Vader." Of een ander citaat: „Christus heeft niet alleen de dood overwonnen, maar ook de menselijke eenzaamheid. Te vergeefs beschuldigt men er het' Kruis van het leven te hebben verduisterd. Op Goede Vrijdag antwoordt de Kerk met vreugde, maar ook met tranen: Ecce enim propter lignum venit gau- dium in universo mundo (ziehier, in derdaad, juist door het Kruis is de vreugde gekomen tot de gehele we reld)". In die afgrijselijke wereld, waar men schier wanhopig wordt over het diepe verval van de mensheid, staat de Christen volgens Mauriae maar één ding te doen: „de wereld te confron teren met de katholieke Kerk, te con fronteren dat oude schip met antieke vormen, beladen met de waarheid, waarvan in negentien eeuwen niets ver loren is gegaan met de wateren van modder en duisternis, die dat schip dragen" (La Pierre d'achoppement). CEN ZO gevoelig, haast overgevoelig mens als Frangois Mauriae kan zich vanzelfsprekend niet onttrekken aan wat er om hem heen in zijn eigen land en in het buitenland gebeurt. Dat heeft hij ook niet gedaan. Een verwoede cam pagne heeft hij gevoerd tegen Franco en diens Falarige, hij heeft het opge nomen voor de Baskische katholieken en democraten in hun verzet tegen de Spaanse dictatuur. Aan de kaak heeft hij gesteld de martelingen en folterin gen van Algerijnen, die een schande zijn geweest voor de vierde en de vijfde republiek. Hij heeft er tegen getoornd in zijn bekende dagboekartikelen, toen hij in de 'vijftiger jaren nog meewerkte aan het weekblad „l'Expres" van Men- dès France. Met de redactie kwam hij in conflict over de figuur van generaal De Gaulle. Mauriae houdt van De Gaulle, schreef in die dagen de redac tie. zoals de Engelsen van Queen Eli zabeth houden. Helemaal juist was de vergelijking niet. Met al hun eerbied voor de monarchie hebben de Britten in het verleden koningen naar het scha vot gebracht of hen tot abdicatie ge dwongen. Voor Frangois Mauriae is De Gaulle veel meer dan een voorbij gaande monarch. Voor hem is De Gaulle de door de Voorzienigheid uitgekozen leider van het Eeuwige Frankrijk, gids en leider bij de Gratie Gods. Zo heeft hij hem dan ook in een van zijn laatste boeken beschreven. Zou het aan hem, Frangois Mauriae liggen, dan werd De Gaulle na zijn dood als een tweede Jeanne d'Arc heilig verklaard. TVE BLOCNOTES in „rExpres" heb- ben Mauriae veel vijanden bezorgd. Tegen aanvallen, vanwaar die ook kwa men, van leken of van zeer hoge hoog waardigheidsbekleders in de Kerk, kon de fragiele Mauriae, die jyna een stem meer heeft, zich verweren met de scherpte van een schorpioen. Een pries ter-hoofdredacteur van het dagblad „La Croix" tikte hem eens gevoelig op de vingers, omdat Mauriae de schoolkwes tie, nl. de staatssubsidies aan het ka tholieke onderwys, niet meer wilde zien als het paradepaard van de MRP, de Katholieke Volksparty. Dat was tien jaar geleden, in december 1955. „Het is een feit antwoordde Mau riae dat leken, priesters en reli gieuzen zich bevrijd voelen door wat ik schrijf. Er is iets veranderd in de Kerk van Frankrijk, geloof mij. Over de school komt men gemakkelijker tot overeenstemming dan gij denkt. Een groot deel van de geestelijkheid is niet clericaal meer of wordt het in afnemen de mate. Het oude paradepaard van de MRP zal verslagen worden of vanzelf sterven. Ik ben geen sofist, maar soms is het mij overkomen profeet te zijn. Luister goed naar wat ik zeg: la France va se démerpiser. Een lid van de Fran ce academie heeft het recht een nieuw woord te vinden. Frankrijk zal wiedra roepen, zoals Pauline in Polyeucte: Ik zie, ik weet, ik geloof, ik ben démer- pisée. En wij zullen het met haar zijn, ga ira, Mon Père! Eindelijk zal het dan beter gaan". 2) Niet minder fel was Mauriae in zijn antwoord aan de „Osservatore Romano" het blad van het Vaticaan, dat een aan val had gedaan op Pierre Mendès Fran ce. „Heeft Mèndes France in de dagen, toen hij aan het bewind was, ook maar één woord gesproken, één gebaar ge daan, dat het katholieke geweten zou hebben kunnen schokken? Wij herin neren ons zijn bezoek aan hef; Vati caan, aan de speciale ontvangst, die de Heilige Vader hem bereid heeft. Hij heeft neen gezegd tot de oorlog, overal waar hij kon heeft hij bloedvergieten gestaakt. Daarentegen, heeft de poli tiek van de mannen, die zich op de Kerk beroepen, die openlijk de stemmen van de katholieke kiezers voor zich op eisen, tijdens de eeuwen wel of niet het christelijk geweten onder de ogen van de wereld dodelijk beledigd? Zie daar de mannen, die eerder de naam van vijanden van de Kerk verdienen. Zij hebben dat niet gewild en het lag ook niet in hun bedoeling. Dat neemt niet weg, dat zij de naam van het chris tendom, dat zij voor zich opeisten, hebben gecompromitteerd1 het klei ne kind, dat in de nacht van zaterdag op zondag wordt geboren ligt in de ge vangenis* egoïstisch bewaakt door een kaste en een klasse. Ons blijft niets anders over dan te pogen dat kind te bevrijden". (l'Expres, 22-12-55). Frangois Mauriae vijfentachtig jaar. Litterator. Polemist. Profeet. Tien jaar geleden wist hij nog niet, dat Joannes XXIII een concilie zou bijeenroepen, dat in de geschiedenis van de twintigste eeuw een keerpunt zou worden. Maar wel behoorde hij in die dagen tot de weinigen, die «zagen wat er in de Fran se Kerk onder de oppervlakte gaande was. Die ontwikkeling is in volle gang. Op zijn eigen, speciale manier heeft Frangois Mauriae, 85 jaar geworden, tot die evolutie bijgedragen, ook al zal hij het einde ervan niet zien. 1) Hij komt, hij, die door het leven verontrust en afgestoten wordt, hij, die rondom pijndroefheid, stilte verlangt, die van die stilte wil profiteren om te wenen bij het wegvlieden van de dag, die in de stille kapel wil nadenken over zijn zonden. Waarom wenen? Hij weet het niet. Hij wil wenen. 2) Het woord „démerpiser" is onver taalbaar. Men vindt er de letters in van M.R.P., Katholieke Volks partij. „Démerpiser" wil ons in dit verband zeggen: Frankrijk onttrekken aan de invloed van de M.R.P. In Franse woordenboeken zal men dit door Mauriae uitge vonden woord tevergeefs zoeken. BEN CAT (Reuter) Amerikaanse parachutisten hebben vrijdag op onge veer 50 km ten noorden van Saigon traangas gebruikt om te proberen de guerrillastrijders van de Vietcong uit een ondergrondse bunker te drijven. Begin van dit jaar was door de Ame rikaanse en Zuidvietnamese autoritei ten het gebruik van traangas verboden, nadat dit een storm van protesten over de hele wereld had ontketend. Manschappen van de 173e luchtlan dingsbrigade, uitgerust met het traan gasapparaat „Mighty Mite", dat het gas met een snelheid van 300 km per uur door de gangen drijft, gooiden een bus gas in een bunker in het dichte oer woud op een kaar km ten westen van Ben Cat. De bunker bleek echter leeg te zijn. Een gecombineerde strijdmacht baant zich een weg door de „ijzeren drie hoek", een bolwerk van de Vietcong van ongeveer 16 bij 15 km, met een uitgebreid netwerk van ondergrondse versterkingen. De commandant van de Amerikaanse brigade, Williamson, zei ervan overtuigd te zijn dat het gebruik van traangas vele levens aan beide kanten en van burgèrs zal besparen. Het gas dat gebruikt wordt stelt een vijand tien minuten buiten gevecht en heeft geen nadelige gevolgen. ALKMAAR (A.N.P.) Een met vijf invallers spelend Alkmaar '54 heeft op eigen terrein met 5-2 verlorën van het Nederlands militair elftal. De militai ren stonden bij rust met 4-0 voor door doelpunten van Van Stippent (PSV) in de 5e minuut, Houwaart (ADO) in de 14e minuut. Geestman (Blauw Wit) in de 37e minuut en Van Stippent in de 41e minuut. Na de hervatting liep Alk maar '54 door doelpunten van Henk Tijm (strafschop in de 47e minuut) en Van Rijssel (53e minuut) in tot 4-2, waarna een derde doelpunt van Van Stippent (85e minuut) de eindstand op 5-2 bepaalde. De wedstrijd, die werd gespeeld ter gelegenheid van Alkmaars ontzet, werd bijgewoond door 5000 toeschouwers. MARATHON (Reuter) In het plaatsje Marathon op een van de eilan den bij Florida, zijn aan boord van een scheepje vijftien Cubanen gearriveerd mogelijk de eersten die onder Castro's aanbod tot vrij vertrek naar Amerika kwamen. Een Cubaanse bal ling, die hen had gebracht zei: „Ze la ten iedereen die weg wil vertrekken" De Amerikaanse kustwachtboten kij ken nu speciaal uit naar andere sche pen met. Cubaanse ballingen om indien nodig assistentie te verlenen. (Ajdivartehitiie) AMSTERDAM (A.N.P.) „Er zijn tal van gemeenten, die op bewonderens waardige wijze gestalte geven aan de in letter en geest belichaamde doelstel lingen der algemene bijstandswet Ge meenten, die niettemin te kampen heb ben met de aanloopmoeilijkheden, die elke nieuwe wet onvermijdelijk mee brengt. ,,Dit zei drs. L. Lamers, hoofd van de afdeling Bijstandszaken van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk in zijn inleiding gistermiddag op het jaarlijse congres van de Nederlandse vereniging sociale zorg voor mindervaliden (AVO) in Am sterdam. Hij schonk vooral aandacht aan prak- tijkvra a gs tukken betrekking hebbende op de bijstand aan mindervaliden. De veel geuite wens om meer exact de in houd van het begrip noodzakelijke kos ten van het bestaan" te omlijnen was volgens spreker slechts te verwezenlij ken voor zover het betreft de algemeen geldende „normale'' noodzakelijke be staanskosten. Dit begrip heeft, zo meent de heer Lamers, geen statische inhoud. Een breed gestructureerd adviesorgaan moet de colleges van b. en w. en de colleges van Bijstand bijstaan in hun beleid. Drs. Lamers was voorts van mening, dat er z.i. helaas nog gemeenten zijn, die, wanneer het gaat om bijstand we gens bijzondere verstrekkingen, onvol doende gebruik maken van de mogelijk heden, die de mindervaliden ten dien ste staan Om de maatschappelijke ge volgen van hun handicap te verlichten en hun zelfstandigheid te vergroten. De door verschillende van de provin ciale AVO-medewerkers gemaakte op merkingen wijzen erop, dat gemeenten hetzij eigener beweging, hetzij via de aanvrager om bijstand, bijdragen trach ten te verkrijgen uit particuliere fond sen. Die bijdragen worden dan be schouwd als eigen middelen van de be trokkene, waarop via bijstand hoogstens nog een aanvulling behoeft te worden gegeven. Drs. Lamers achtte een der gelijk beleid in strijd met letter en geest van de ABW. (Advertentie) WüRZBURG De zuidvleugel van één van de grootste en belang rijkste middeleeuwse vestingen van Europa, de Würzburgse burcht Marienberg (Duitse Bondsrepu bliek) wordt omgebouwd tot hotel. De beslissing, de tijdens de laatste oorlog verwoeste en in de oude vorm weer gerestaureerde gebou wen in het zuidelijke deel van de oude bisschopsburcht als toeristen- verblijf in te richten, is definitief. Reisexperts rekenen erop, dat de stroom van Marienburgbezoekers in het seizoèn telt men er on geveer 20.000 door deze inrich ting aanzienlijk groter zal worden. De vraag naar vestingkamers met een uitzicht op de stad Würzburg en hetzuidelijke Maindal zal waarschijnlijk zo groot zijn, dat het hotel zowel in de zomer als in de winter volgeboekt is. Reeds on geveer 3000 jaar geleden aan het begin van het ijzeren tijdperk stond op de plaats van de huidige vesting Marienberg een verdedi- gingswal. De eigenlijke burcht werd ongeveer 800 jaar geleden ge bouwd en in de loop van de tijd steeds meer uitgebreid. De Zweed se koning Gustaaf Adolf gelukte het in het jaar 1631 voor de eerste maal de vesting te veroveren. Maar pas in 1866 waren de muren en bastions niet meer opgewassen te gen de moderne vuurwapens van de Pruisische artillerie, zodat het bouwwerk zijn eigenschap van vesting verloor. Binnen de muren kan men tegenwoordig nog de oud ste bewaard gebleven kerkbouw van Duitsland uit het jaar 706 als mede het ,,Mainfrankische Mu seum" met de grote verzameling van werken van Tilman Riemen- schneider bezichtigen. (Van onze Amsterdamse correspondent) AMSTERDAM De Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming is erin geslaagd van de vereniging voor de boekhandel erkenning te krijgen voor een eigen uitgeverij. Dit betekent dat vanaf nu boeken, die de bond wil uitgeven ook in de erkende boekhandel verkrijgbaar zullen zijn. De publikaties van de N.V.S.H. waren tot dusver al leen voor de leden beschikbaar. Tijdens een gisteren gehouden pers conferentie werd gezegd dat de erken ning van de uitgeverij op weinig tegen stand is gestuit. BRISBANE (A.N.P.) Voor de zo veel te maal in zijn tenniscarrière heeft Wimbledonkampioen Roy Emerson nee gezegd tegen promotor Jack Kramer °P diens voorstel prof te worden. De Aus traliër, die een week geleden in Bris bane terugkeerde na een wereldtoernee van vijf en een halve maand, verklaar de dat by nog twee jaar met tennis wil doorgaan en dan zal stoppen. „Als ik bij de profs zou gaan (Rose- wall, Laver, Gimeno, Gonzales enz.), zou ik nog tenminste vier jaar moeten tennissen om er wat a?n te verdie nen". Volgens het aanbod van Kramer had Emerson in één jaar 100.000 dol lar kunnen verdienen. De tennispromotor wilde van zijn kant dit bedrag echter niet van tevoren garanderen. LEIDEN (ANP) In de week van 1 tot 6 november zal in de gemeente Sló- wijk (bij Gouda) een cardiologisch be volkingsonderzoek worden gehouden. Verwacht wordt, dat 1500 inwoners bo ven de 30 jaar (dat is 85 procent) van de bevolking aan dit hart- en vaatonderzoek zullen deelnemen. (Advertentie) (Van een onzer correspondenten) AMSTERDAM In zijn voor deze gelegenheid kwistig verguide theatertje aan de Amsterdamse Nieuwezijds heeft Sito Hoving het tiende Tingel-tangel-pro- gramma ten doop gehouden. Een jubel programma zo gezegd, dat dan ook de veelbelovende titel had meegekregen: „U hebt het nog nooit zo goed gehad." Meningen uitwisselend onder de pau ze, kwamen de premièregangers (alle maal verklaarde liefhebbers van Ho- ving's hakblok-stijl) echter unaniem tot de conclusie, dat die belofte bedriege- lijk was. Wat de cabaretier, als altijd gesteund door Marijke Hoving en 'Paul Deen, tot dan toe had gedaan, deed ie dereen met heimwee verzuchten: „We hebben het wel degelijk beter gehad hier in Tingel-tangel." De bijl, waarmee Ho ving, gewoontegetrouw inhakte op onze welvaart, op het verkeer en op de over bevolking, was bot. Slechts zelden bood de bres, die hij trachtte te slaan in de muur van Nederlandse burgerlijkheid en zelfingenomenheid, het tintelende verge zicht dat wij van hem gewend waren. Het was allemaal te zwaar, te nadruk kelijk en vooral: te weinig geïnspireerd. Met name de staccato-liedjes en decla maties leden aan dit euvel. Had Hoving ond"r de pauze meege luisterd naar de kritiek en wierp hij zich met de moed der wanhoop op het tweede deel van het program? Of volg de hij bewust het recept van Cana, door het goede voor het laatst te bewa ren? Hoe dan ook, na de pauze herken de men bij flitsen hiet oude, luidruchtig aan de bel trekkende Tingel-Tangel terug. Vooral was dit het veval bij Hovings eigen conference. Oranjeklanten doen er op dit moment beter aan de zaal te verlaten, want de cabaretier probeert UTRECHT (A.N.P.) Een gesprek met minister Veldkamp over de loonpo litiek wordt afgewezen door de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Nederland se Bedrijfsbond voor de Metaalnijver heid en elektrotechnische industrie, de A.N.M.B. Uit de adviesaanvrage van de minister aan de S.E.R. heeft de bond be grepen dat hij graag een vinger in de „loonpap" wil blijven houden. De A.N.M.B. vindtechter dat in de gewenste vrijere loonpolitiek geen af spraken over toelaatbare loonstijgingen moeten worden gemaakt. Angst voor mis bruik van deze vrijheid kan er niet be staan, want in de afgelopen 20 jaar heb ben de bonden hun verantwoordelijkheid bewezen, aldus de A.N.M.B. het zoutzuur van zijn spot uit op de ver loving van Beatrix en Claus en oei, wat kan ons rood-wit-blauw slecht tegen de ze behandeling. Hij begint met langs zijn neus weg te stellen: „Ja, als Jan, Piet en Claus op de troon kunnen ko men, dan is het geen troon meer, maar een huis-tuin-en keukenstoel." En vanaf dat moment tot aan de finale met de Hitzacker-Buben, die „Wien Neerlands bloed'' en „Deutschland über alles" sa- menweven tot een dübt, waarbij u als goed vaderlander de koude rillingen o- ver- de rug lopen, is het vuurwerk ge blazen. Dit laatste deel redt Hoving's jubelprogramma. Zonder dat was het, vrezen wij, jammerlijk de nationale mist in^gaan. QUEBEC (U.P.I.) In Quebec is voor de vierde maal een met ongebluste kalk overgoten lichaam gevonden. Het slacht offer is geïdentificeerd als de 4Ó-jarige Paul Chandonnet. Deze zou hebben sa mengewerkt met Moise Darabaner, te gen wie een aanklacht zal worden inge bracht naar aanleiding van gevallen van brandstichting. Men gelooft dat de moorden gepleegd zijn om tipgevers tot zwijgen te bren gen, die anders inlichtingen over onder wereldpraktijken zouden kunnen geven ten behoeve van een provinciaal onder zoek naar frauduleuze faillissementen en brandstichtingen in" Quebec. De minister van justitie zei eerder in de week dat wellicht 12 mogelijke tip gevers werden gedood. DEN HAAG (ANP) Tot directeur van het Landbouw-Economisch Instituut h* m.i.v. 1 december a.s. benoemd dr. ir. A Maris, thans adjunct-directeur. De huidige directeur, prof dr A Kraal, wordt, per 1 december gewoon hoogle raar aan de juridische faculteit der rijksuniversiteit te Leiden. De heer Maris is in 1916 te Fijnaart geboren. In 1943, trad de heer Maris in dienst van de Cultuurtechnische Dienst, en was hij o.m. cultuurconsulent in Noord-Holland. (Advertentie> Wie wil er opgeleid worden in een grootwinkelbedrijf tot assistent(e) van een der inkoopchefs? Indien U meent leiding te kunnen geven aan een groep van 10 a 15 verkoop, sters Indien U meent zicli graag in te werken in de elieimen van de inkoop Indien V meent over een goede modische smaak te beschikken..... Indien V niet jonger bent dan 23 en niet ouder dan 35 jaar Solliciteert V dan naar deze interessante en per spectiefvolle functie, met op gave van personalia, school- en vakopleiding en vorige betrek king (en) bij Gebr. Linders n.v., t.a.v. de Directie, Postbus 216, Dordrecht.

de Stem | 1965 | | pagina 5