LUCHTVERONTREINIGING DREIGEND GEVAAR Adres Bevelandse burgemeesters aan G.S. Verbetering van zeedijk Hellegatpolder op til Zeeuws Landbouwschap verontrust over Bergse rioolpersleiding Raad van Hulst stelde „„dure archivaris aan BREDANAAR BEKENT 33 INSLUIPINGEN Globale begroting Axeler Ambacht vastgesteld Bovendien drie maal brand gesticht Groeiend bejaarden centrum Middelburg VERONTRUSTING VOORSCHRIFTEN Bramenseizoen loopt ten einde Inrichting van kleidepot Hoofdingeland: voor Terneuzen is urgentie groter Gemeenschappelijke regeling met Axel iagblaH P« Stem Rondweg bedreigt weegbrug en hotelletje K OCh benoemd schappen Axeler Ambacht en Verenigde. 1YUUI1 piraakmannolrlprR Drecies loont." zo tot ontvanger Benoeming Weegbrug Korfbal Luctor kan weer vooruit gaan Wijzigingen Zorgwekkend Indonesisch schimmenspel Kruistocht nodig Grotere bedreiging DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 OKTOBER 1965 (Van een onzer redacteuren) GOES De burgemeesters var Wolphaartsdijk, Goes, Rilland- Bath, Driewegen en Ellewoutsdijk Wemeldinge, Kruiningen, 's-Hec- renhoek en Wissekerke hebben zich namens de gezamenlijke Beveland se gemeentebesturen in een adres gewend tot Gedeputeerde Staten van Zeeland en hun verontrusting uitgesproken over het probleem van de luchtverontreiniging. Het adres is tevens gericht aan het be stuur van het havenschap Vlissin- gen-oost in oprichting. „Tot welke omvang het probleem van de lucht verontreiniging kan uitgroeien en welke de gevolgen er van kunnen zjjn voor mens, plant en dier, is waar te nemen in onze eigen pro vincie, namelijk in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen", aldus het adres. Nationaal en internationaal trekt het probleem steeds meer de aandacht. In nationaal verband wordt het bestu deerd door de raad inzake de lunchtver- ontreiniging, die bij de wet van 14 juni 1963 in het leven is geroepen en op 13 februari 1964 werd geïnstalleerd. Nog onlangs werd de verontreiniging van de lucht onder de aandacht van de gemeen tebesturen gebracht door de staatssecre taris van sociale zaken en volksgezond heid, in zijn brief van 13 september 1965. Nadat zij de situatie in de kanaalzone hebben genoemd, vervolgen de burge meesters hun adres: ,,Dat midden-Zee land en daarbij de Bevelanden tot dus ver gevrijwaard zijn gebleven van de nadelige gevolgen van luchtverontreini ging mag enerzijds tot voldoening stemmen, doch legt anderzijds de ver plichting op om de grootste waakzaam heid te betrachten en om bij eventueel dreigende luchtverontreiniging alles te doen wat mogelijk is tot wering of be perking ervan." „De veel geroemde „helderheid" .van het Bevelandse land, in deze tijd een niet te onderschatten bezit voor de eigen bevolking en de niet tot de industrie be horende bestaansbronnen, alsmede voor een regelmatig toenemend aantal recre atiezoekenden van elders, is een uiterste waakzaamheid waard, aldus de Beve landse ^burgemeesters. En zij vervolgen: „De berichten, die #)ns van tijd tot tijd bereiken over voorgenomen vestigingen van industrieën in het Slocgcbied, wek ken echter gevoelens van verontrus ting^ Bij de veelal heersende wind richting zijn Zuid- en Noord-Beve land ten opzicht van het Zuid-Sloe ongunstig gelegen." De burgemeesters spreken als hun overtuiging uit. dat de verantwoorde lijkheid van G. S. wordt verzwaard door het tegen elkaar afwegen van voor te schrijven maatregelen tot wering of be perking van luchtverontreiniging en an dere factoren, zoals de gewenste voort gang van de industrialisatie in de pro vincie Zeeland. Zij achten dat afwe gen van voor- en tegen echter noodza kelijk als het gaat om voorgenomen vestigingen die het gevaar van lucht verontreiniging verhogen. Door vergaande technische voorzienin gen kan de verontreiniging van de lucht worden beperkt. Het treffen van dergelijke voorzieningen is echter zeer kostbaar. Bij industrieën waarvan men een grote luchtverontreiniging kan ver wachten speelt echter een grote rol de vraag of dergelijke maatregelen econo misch nog verantwoord zijn Voor de vestiging van dergelijke fa brieken, zoeken de grote concerns daar om „landen en plaatsen, waar veel wordt toegelaten en waar geen strenge voorschriften worden gegeven," aldus bet adres. En het vervolgt: „Wan neer de bezwaren van de luchtveront reiniging eenmaal aan den lijve wor den ondervonden, moet het vrijwel on mogelijk worden geacht door achteraf te stellen voorwaarden alsnog een be langrijke verbetering in de omstandig heden te verkrijgen." De burgemeester doen tenslotte een dringend beroep op G.S., met het ge vaar van de luchtverontreiniging ernstig rekening te willen houden. Het probleem van de luchtverontreini ging kwam ter sprake in een bijeen komst van vertegenwoordigers der Be velandse gemeentebesturen, die de on dertekenaars machtigden G.S. in kennis te stellen van de groeiende gevoelens i van verontrusting in de gemeentelijke i kring. KAPELLE-BIEZELINE Vele we. ken achtereen heeft op een groot aantal kleinfruitbedrijven de bramenpluk alle aandacht gevraagd Tot half september waren op de veiling in deze plaats dag- aanvoeren van 20 ton bramen geen zeld zaamheid. Thans gaat het snel minder worden met de aanvoer van dit fruit- produkt. Er hangen nog wel veel onrij pe vruchten aan de struiken, maar het rijpingsproces verloopt erg traag. De nachten zijn er te koud voor geworden Ook de kwaliteit is thans belangrijk minder dan enkele weken geleden. Als gevolg hiervan is ook de prijs terugge lopen. Tijdens de drukste aanvoer wer ken werd steeds rond 1,30 per kg be taald voor de goede kwaliteiten Zeeuw se bramen, maar op het ogenblik ligt de prijs van de klasse 1 en 2 kwaliteit weinig hoger dan de minimumprijs van 60 ct per kg. Er zijn dit jaar weer veel bramen verladen naar fabrieken in Zwitserland en ook was er regelmatig uitvoer van dit produkt naar fabrieken in België. De keerzijde van de industri ële medaille: vuil en rook, die de lucht steeds sterker verontreini gen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Binnenkort zal men de ver betering van de zeewering in de Helle gatpolder in het kader van het Delta plan ter hand nemen. Het vooront werp voor de verzwaring van de dijk is voorlopig goedgekeurd. Het werk komt voor op de urgentielyst voor de verbete ring van hoogwaterkeringen langs de Westerschelde in de periode van 1959 tot 1963, zodat de verwachting is gerecht vaardigd, dat men er inderdaad zo spoe dig mogelijk mee zal beginnen. De alge mene vergadering van het waterschap Axeler Ambacht heeft de eerste aanzet tot het werk gegeven. Tijdens de gister middag in „Het Centrum" te Axel ge. houden vergadering besloot men tot het laten inrichten van een binnendijks kleidepot. waaruit het materiaal voor de dijkbekleding zal kunnen worden geput. Het voorstel van het dagelijks be stuur ondervond maar weinig tegen stand:: twee hoofdingelanden stemden er tegen. Hoofdingeland C. van Hoeve uit Zaamslag zette de bezwaren van de twee uiteen: „De verzwaring van de zee dijk op andere punten is noodzakelijker. In de Hellegatpolder wonen bijna geen mensen. In Terneuzen wonen er vele duizenden. Laat men daar bijvoorbeeld beginnen". De voorzitter, dijkgraaf P. van Hoeve uit Axel, weerlegde, dat de studiecommissie van rijkswaterstaat heeft vastgesteld, dat de zeewering van de Hellegatpolder zeer kwetsbaar is. „En wij van onze kant hebben alle vertrou wen in deze commissie. Bovendien, wan neer de dijk in de Hellegatpolder het be geeft, zullen ze er in Terneuzen ook last van hebben'', aldus zijn betoog. Het hoofd van de technische dienst, de heer G. van de Waa, deed er nog een schepje bovenop: „De zeedijk in de Hellegatpol der loopt gevaar i.v.m. de opstuwing van water bij stormvloeden". Hoofdingeland Van Hoeve bleef aan zijn standpunt vasthouden: „Terneuzen Loopt het meest gevaar. Ik heb geen vertrouwen in de studiecommissie" De inrichting van het kleidepot werd, behoudens goedkeuring van hogerhand, onderhands aanbesteed aan de fa. W. Leijs te Middelburg voor een bedrag van ƒ286.025. Het depot zal worden gevuld met zware klei, die zal worden af gegraven van een negen kilometer ver derop gelegen en 3 hectaren groot ter rein in de Nieuw-Othenepolder. De grond zal voor 1.50 per m3 worden gekocht van de gemeente Terneuzen, die het te ontgraven terrein in de toekomst zal laten opspuiten met zand, afkomstig uit de verbreding van het kanaal van Gent naar Terneuzen. Men denkt ongeveer 53.500 m3 klei te moeten afgraven. In de Hellegatpolder zelf is niet vol doende klei van goede kwaliteit be schikbaar. GOES De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft ïjdens een donderdag gehouden vergadering zijn verontrusting uitgesproken over de plannen van de gemeente Bergen op Zoom om een rioolwaterspers leiding te leggen van Bergen op Zoom naar Waarde. Hierbij zal poniuw 't smal ste deel van Zuid-Beveland doorsneden moeten worden. De raad besloot alle aan de plannen verbonden consequenties met de desbetreffende instanties te bespreken. In dit verband heeft de raad uitvoerig van gedachten gewisseld over de toe nemende schade die ontstaat wanneer in een beperkt gebied meerdere leidin gen worden gelegd. Dit zal, volgens de raad, tot belangrijk hogere vergoedingen moeten leiden. Naar aanleiding van ontvangen adviezen besloot de raad voorts om, in het kader van de onderhandelingen t£t medewerking op vrijwillige basis voor het vestigen van een zakelijk recht "voor het leggen van een pijpleiding ten be hoeve v&n Dow Chemical International te Terneuzen, niet verder te gaan dan één leiding met een zakelijk rechtstrook van vier meter, aangenomen dat ook over de door Dow te betalen vergoeding overeenstemming zal worden bereikt. (Van ccn onzer verslaggevers) HULST De vroede vaderen van Hulst hebben hun fiat gegeven aan de aanstel ling van dc heer W. Bauwens (leraar ge schiedenis aan het Hulster lyceum als archivaris voor de gemeenten Hulst en Axel. Er waren wel enkele bezwaren. De heer G. van der Voorde b.v. informeer de, of er nu zo'n ,.dure figuur" nodig is voor het opbergen van de gemeentebe- schciden. De heer J. H. Stolte zei de uitgave, verbonden aan het in dienst heb ben van een archivaris, ook nogal hoog te achten. Hij bepleitte een uitgebreider ge meenschappelijke rege-ling. ..Misschien heeft Oostburg of een andere gemeen te in West-Zeeuwsch-Vlaanderen belang stelling", suggereerde hij. De voorzitter, burgemeester P. J. G. Molthoff weerlegde, dat het gemeentear chief openbaar is, mits dat wordt be heerd door een terzake bevoegd en des kundig persoon. In het andere geval wordt het grootste gedeelte van het ar chief opgeborgen in het rijksarchief, „en dat is een onbevredigende situatie". Hij zei voorts dat b. en w. „alle mogelijke gemeenschappelijke regelingen hebben uitgedacht", alleen de voorgestelde is naar zijn mening realiseerbaar. De aankoop van een aantal oude (en unieke» kaarten, betrekking hebbende op Hulst en omgeving ging ook niet he lemaal van harte. De heer F. Verwilligen zei de aankoop onverantwoord te achten in verband met „de precaire financiële toestand van de gemeente". De heer C. van Arenthals informeerde of ,.cr nu zo veel moois aan die kaarten is te zien" en de heer Stolte wilde de kaarten eerst wel eens bekijken, alvorens tot aankoop te besluiten. De kaarten werden gehaald, uitgebreid bewonderd en aangekocht. De heer Stolte bepleitte nog de vorming van een fonds - „en het hoeft maar een klein tje te zijn - ten behoeve van de aanschaf van moderne kunst. worden. ..zodra de Heid.em.ij heeft uit- IT/ II. J gekiend, hoe de grens tussen de water- Braakmanpolders nu precies loopt," zo als dijkgraaf Van Hoeve zich uitdrukte (Van een onzer verslaggevers) AXEL De algemene vergadering va; het Waterschap Axeler Ambacht heel vrijdagmiddag in „Het Centrum" de be groting over 1965 vastgesteld. Het dijk geschot is bepaald op het bedrag, da was geraamd door de voormalige polder en waterschappen, die oP 1 januari i> in het waterschap werden geconcentreerd in hun begrotingen over 1965. Alleen i: hier en daar een kleine correctie aan gebracht. Het tekort op dc begrotinj van de gewone dienst (f 70.000) zal wor den weggewerkt door een verhoging var» f5.- per hectare van het dijkgescliot en een heffing van 1 pet. van de belastbare opbrengst voor het gebouwd. De hoofdingelanden bleken allen vrede te hebben met het ontwerp van de begro ting, een „globaal stuk", dat, omdat nog niet voldoende gegevens bekend zijn, is gebaseerd op de begrotingen, die de voor malige polders en waterschappen hadder. opgesteld; er werd opheldering gevraagd over slechts enkele posten. Hoofdingeland M. de Vos uit Terneuzen drong er op aan, da»t zo 'spoedig mogelijk gegevens worden verzameld, om ook het gebouwd aanslagen te kunnen opleggen. Anders krijgt het gebouwd straks in eens over verschillende jaren te betalen," argumenteerde hij. De voorzitter, dijkgraaf P. van Hoeve uit Axel, zegde toe, dat het dagelijk; bestuur zijn best zal doen. Desondank: kan het nog wel twee jaar duren, voor het gebouwd definitieve aanslagen zal krijgen opgelegd, deelde hij mede. Dc heer De Vos merkte een en ander or naar aanleiding van een mededeling var het dagelijks bestuur, dat het gebouwc geen voorlopige aanslagen zal krijger opgelegd, omdat ook in dit geval dc nodige gegevens nog ontbreken. De algemene vergadering hechtte ooi haar goedkeuring aan de eerste wijzi ging van de begroting. Daarin wordt ei rekening mee gehouden, dat de geraamd< ontvangsten door het opleggen van dijk geschot met f2000.- vermeerderd kunnen (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Bredase recherche heeft gistermorgen de 24-jarige J.V. uit Breda gearresteerd. Hij wordt ervan beschul digd sinds februari 33 maai in Breda te hebben ingeslopen, waarbij hij drie maal brand stichtte. Zijn buit bedroeg ongeveer 4000 gulden aan geld en een op dit moment nog niet te schatten be drag aan goederen. Bij die goederen waren kleren, transistorradio's, porte monnees, toilettasjes e.d. De recherche vond gisteren ongeveer de helft van de goederen terug op een adres in de Hud- sonstraat, waar J. V. de laatste tijd verbleef. Van het geld was bij zijn arrestatie bijna niets meer over. De Bredase récherche heeft de afgelopen drie weken een intensief onderzoek in gesteld naar de insluiper, die in alle wijken van Breda opereerde. Twee re chercheurs liepen drie weken cafetaria's bars en opkopers af. Hun onderzoek le verde acht mensen op, die ruimer met hun geld omsprongen dan hun midde len toelieten. Zeven van hen vielen af en J. V. bleef over. Gistermorgen reed de recherche naar Roosendaal, waar J. V. bij een klein constructiebedrijf werk te. De bedoeling was hem alleen voor een ondervraging mee naar Breda te nemen, maar toen hij éénmaal in de auto zat, begon hij vlot te bekennen. Bij de ondervraging in Breda gaf J. V, alle insluipen toe. die hem ten laste a.-orden gelegd. Hij verklaarde tegen over de recherche, dat hij ze in mindere of meerdere mate van dronkenschap had gepleegd. J. V. is geen onbekende van de politie. Vorig jaar stal hij op zes plaatsen in Boeimeer wasgoed en twee fietsen, waarvan één in het Brabantpark. Bij zijn veroordeling legde de rechter hem als bijkomende straf op, dat hij zich on der medische behandeling zou stellen. De reden, dat de recherche J. V. gister morgen ophaalde, was de insluiping, die donderdagnacht bij de familie S. in de Ruusbroecstraat wérd gepleegd. De buit was daar niet groot, slechts één gulden uit een portemonnee in de keuken. V. stak echter de gordijnen in brand en legde bovendien lappen op een gas kraan. die hij eveneens aanstak. De re cherche besloot darop J. V. nader aan de tand te voeden, hoewel men toen nog niet van plan was hem van de insiui pingen te beschuldigen. J. V. was echter wel één van de mensen, die ervoor in aanmerking kwamen. Hij verdiende bij het bedrijf in Roosendaal ongeveer 300 gulden, leefde op grote voet en onderhield bovendien een ge trouwde vrouw met drie kinderen De 33 insluipingen, zo' bemerkte de i echer- che, waren met eenzelfde koelbloedig heid gepleegd als destijds de wasgoed- diefstallen. Het waterschap zal binnenkort ook de beschikking hebben over een ontvangei n de persoon van de heer J. W. C. iock, die administrateur is van dc emeentebedrijven in Muiden. Hij were' Is zodanig benoemd door de algemene /ergadering. De heer Koek, die eerstf >p de voordracht stond, vergaarde 34 temmen. Zijn „concurrenten", de he ren R. C. Bruggeman uit Sas van Genl en W. van de Kolk uit Zaltbommel, kre- ïen er respectievelijk 16 en één. De be noeming was voorafgegaan door een be sloten vergadering. De vergadering gaf voorts haar fiat aan het toekennen van een uitkering-ineens van 2 pet. aan de hoofdambtenaren van het waterschap en betuigde haar instem ming met een schrijven van G.S., waarin dat college ,,het gevoelen van de alge» mene vergadering" vraagt over een ver hoging van de salarissen voor de hoofd ambtenaren. Alleen hoofdingeland C. van Hoeve uit Zaamslag „had iets voor de rondvraag". Hij informeerde naar de paraatheid en de uitrusting van het dijk leger voor de waterkering van de Helle gatpolder. Hij kreeg de verzekering, dat het dijkleger paraat is en met góed ma terieel is uitgerust. Ondanks het feit dat leider Luctor I n de eerste klasse van de Zeeuwse iorfbalbond zaterdag vrijaf heeft, is het ceer wel mogelijk, dat de voorsprong van de oranjehemden groter zal wor- ien. Het krachtsverschil in de rest van het veld is zo gering, dat er vrijwel seker opnieuw opmerkelijke uitslagen zullen zijn te noteren. Op papier moet Zuidwesters I in Mid delburg van Swift 3 kunnen winnen Waardoor de afstand tussen deSoubur- gers en Luctor I niet groter zou wor den. Of de Zuidwesters echter gemak kelijk zullen winnen is de kous van een ander been. Vedo 1 krijgt bezoek van het tot nu toe teleurstellende Ondo. Wij verwachten echter niet dat Ondo gedu rende de gehele competitie zo'n onder geschikte rol zal blijven spelen en het kon wel eens zijn, dat voor hen in Vlis- singen de victorie weer begint. Animo 2 lijkt ons favoriet in de thuiswedstrijd tegen Elto, terwijl Blauw Wit 1 wel een fikse nederlaag te slikken zal krijgen van het bezoekende Tjoba 2. Het programma voor zaterdagmiddag ziet er als volgt uit: ie kl.Animo2- Elto 1, BI. Wit 1-Tjoba 2, Vedo 1-Ondo 1, Swift 3_ Zuidwesters 1; 2e kl. A BKC 1-Animo 3, Stormvogels 1-TOP; 2e kl. B: Luctor 2-Tjoba 3, Togo 2-De Poel 1, Olympia 1-Volharding; 3e kl. A: At las 2-KVL 2; 3e kl. B: Animo 5-Olym- pia 2, Blauw Wit 2 - Swift 4. Landelijk korfbal: le kl. DKC Swift 1; 2A: Tjoba-Rozenburg; 2B: Pams-A- nimo 1; res. 3B: Swift 2-Regenboog 3, In 3C is voor Togo geen wedstrijd vast gesteld. De gemeentelijke weegbrug zal. Inge volge een daartoe strekkend raadsbesluit voor 1966 weer worden verpacht aan de heer A. Koemans. Voor f 2000. Alleen moesten b. en w. beloven in het contract een bepaling op te zullen nemen die in houdt, dat walmeer de weegbrug minder intensief zal worden gebruikt na de open stelling van de nieuwe rondweg, de heer Koemans eens bij b. en w. zal kunnen aankloppen. Daarmee willigde b. en w. - „vol gaarne - de wensen in van de raadsleden H. Everaard en J. van de Wal- Ie. De heer Stolte betoogde naar aanlei ding van het voorstel tot het doen re construeren van het gedeelte van de Ti- voliweg, dat, wanneer de rondweg klaar zal zijn, zal worden afgesloten voor alle doorgaand snelverkeer, een hotelletje aan de Tivoliweg in zijn bestaan wordt bedreigd. Hij suggereerde, er bij rijks waterstaat op aan te dringen, dat het ho telletje bereikbaar zal worden gemaakt vanaf de nieuwe rondweg. Burgemeester Molthoff repliceerde, dat die zaak door 1e exploitant zelf.bij rijkswaterstaat aan hangig zal moeten worden gemaakt. De heer Van Arenthals liet kritische ^eluiden horen over het voorstel tot aan koop van bijna een ha grond van wijlen N. Picavet aan de Zeildijk ook ten be hoeve van de realisering van het recrea tieterrein. De grond is al gekocht (voor f 6.000) tijdens een veiling. De raad wordt zo voor een voldongen feit gesteld, be toogde hij. De grond is - „voor een prik m bij een zich plotseling voordoende ge- 'egenheid" - gekocht onder de voorwaar de dat de raad de aankoon goed za] vin den, deelde burgemeester Molthoff mede. De raad besloot ook tot het vaststellen van een serie wijzigingen van de begro ting over 1965. Een daarvan houdt ver band met het aanbrengen van een nieu we bewegwijzering met lichtbakken op de hoek Steenstraat - Vismarkt. De heer Van de Walle informeerde ..of het wel no dig was". Het meest onoverzichtelijke punt in de binnenstad is gebaat bij een zeer overzichtelijke bewegwijzering, is het oordeel van b. cn w. Een andere wij ziging heeft betrekking op de aanleg van een parkeerterrein op ..De schieting". De heer C. Willemstein suggereerde maar meteen de Truraanlaan ook onder handen'te nemen. £>e heer Van-der-Voor de getuigde van zijn vreugde over de verharding van de brandgangen achter de 72 ratiowoningen, die werd aangekon digd in een andere wijziging. Aan het begin van de vergadering maak te burgemeester Molthoff gewag van het ontslag uit de raad van de heer E. d'Hooghe. Zijn liefde voor het gemeente lijk wel en wee is kort maar hevig ge weest, zei de voorzitter. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Achter de Seissingel bij de Sprencklaan begint het nieuwe be jaardencentrum van Middelburg langza merhand een beetje vorm te krijgen. De bouwers zijn al flink opgeschoten sinds op l maart van dit jaar de eerste paal de grond inging. Gewerkt wordt er al aan de tweede bouwlaag van het (straks) vijf verdiepingen hoge pension-gebouw. Van de drie verdiepingen hoge ser viceflat is nog niet veel te zien. Ook met de laagbouw voor de keuken moet nog een begin gemaakt worden. De bouw kosten van het hele complex, dat ont worpen is door het architecten-bureau Rothuizen en 't Hooft te Middelburg, be dragen ongeveer één miljoen gulden. Er worden nu al weer uitbreidingsplannen ontworpen voor dit centrum, dat in het voorjaar van 1967 gereed zal komen. In de toekomst zullen er nog een aantal ser viceflats en bungalows bijgebouwd wor den. Pen galblaasoperatie is niet bijzonder gevaarlijk. Als echter de president van de Verenigde Staten zo'n operatie moet ondergaan komen honderden mensen in actie en praat heel de we reld er over. Men realiseert zich dan ineens weer de macht van de Ameri kaanse president: hij is voor de wes terse wereld de man die het beslissen de woord spreekt over oorlog en vrede. Er zijn in de geschiedenis veldsla gen verloren doordat de bevelvoerend generaal last had van jicht. Onder de huidige verhoudingen kan de wereld vrede in gevaar komen door een gal blaas, door een narcose. Daarom zijn er in Amerika alle nodige voorzienin gen getroffen. Voor het geval dat. Van de galblaas van de Amerikaan se president naar het bezoek van paus Paulus VI aan de Verenigde Naties lijkt een wat vreemde, gewaagde sprong. Toch is dat niet zo. Het bezoek van de paus aan de V.N. en de maat regelen, die getroffen zijn in verband met president Johnsons operatie, zijn beide tekenend voor de huidige we reldsituatie. In Rome circuleren thans geruchten onze Romeinse corres pondent bericht er over dat de paus een zeer bepaalde, reële aanleiding had om nu, eerder dan hij van plan was, in New York voor de vrede te pleiten. Het is moeilijk na te gaan of zulke ge ruchten op enige waarheid berusten. De huidige toestand in de wereld is in ieder geval zorgwekkend genoeg, voor al met die reeksen conflicten in Azië. J\Ja Vietnam, India en Pakistan is nu ook in Indonesië een bijzonder explosieve situatie ontstaan. Wat daar precies gaande is weten wij nog steeds niet. Het rommelt er al een week maar het blijft een schimmenspel. Men kent de belangrijkste groeperingen in de machtstrijd rond Soekarno het le ger, de luchtmacht en natuurlijk de PKI, de communistische partij Indone sia maar we tasten nog in het vage over hun werkelijke voormannen en hun uiteindelijke bedoelingen. Soekarno is zelf verantwoordelijk voor de huidige situatie. Omwille van zijn machtspolitiek (Maleisië) heeft hij gebroken met het westen (en daardoor de economische chaos in zijn land ver ergerd) en is hij nauwe vriendschaps banden gaan aanbinden met Peking- China. Dat was spelen met vuur. Hoe gevaarlijk dat kan zijn is nu wel ge bleken. Terwijl op het ogenblik op Midden- Java een begin van burgeroorlog is ontstaan, probeert Soekarno te sussen. Door de aanstichters van de staats greep te ontzien en hun bestrijders strak aan de teugel te houden hoopt hij de balans van de politieke machts verhoudingen. in zijn land weer in evenwicht te brengen. Het is zeer de vraag, of de president hierin zal slagen. Het leger, dat altijd zijn trouwste toeverlaat is geweest, wil een afrekening met de schuldigen aan de beestachtige moord op een aantal hoge legerofficieren. Als die wraakoefening zou worden gehouden zal de PKI niet werkloos toezien. Dat zal dan het ein de betekenen van Soekarno en het be gin van de chaos. Qeboortenregeling blijft nog steeds 'n zeer populair gespreksthema. Hier in West-Europa benadert men het meestal vanuit de problematiek van de welvaartsstaat. Heel andere proporties krijgt dit vraagstuk echter als men het plaatst tegen de achtergrond van de bevolkingsexplosies in minder ontwik kelde landen als b.v. India. In India sterven jaarlijks honderd duizenden kinderen door gebrek aan voedsel en medische verzorging. Toch blijft de bevolking gestadig toenemen. In andere ontwikkelingslanden gebeurt hetzelfde. Wat kan en moet de Kerk doen voor die mensen? Deze vraag is de afge lopen week op het concilie opgewor pen door mgr. Frans Simons, Limbur ger van geboorte, thans bisschop van Indore in India. Mgr. Simons beant woordde die vraag zelf met de scherp ste aanval, die tot dusverre op het concilie op de traditionele houding van de Kerk tegenover de geboortenre- geling is gedaan. Er zullen wel moraal-theologen zijn, die dit geluid uit de praktijk overtrok ken noemen. Mgr. Simons zou daar met een variant op St. Thomas tegen over kunnen stellen, dat voor het be oefenen van de moraaltheologie hon ger en echte armoe bevorderlijk zijn. Het is op dit moment nog niet te zeggen of en hoe het concilie zich over het geboortenbeperkingsvraagstuk zal uitspreken. Maar bet zal in ieder geval een uitspraak moeten zijn, die de mil joenen hongerende mensen in de we reld voedsel in het vooruitzicht stelt. Een appèl aan het wereldgeweten is niet voldoende. De Kerk zal zelf het voorbeeld moeten geven door een kruistocht tegen de honger te begin nen^ Het program daarvoor ligt klaar: de Bergrede. JJinnenkort zal de Tweede Kamer zich moeten uitspreken over het goed- keuringsontwerp inzake het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Binnen de PvdA en PSP in de linkse hoek dus-maar niet al leen daar zijn acties tegen dit hu welijk op gang gekomen, die weer tot tegenacties hebben geleid. Onze indruk op dit moment is dat zowel de activiteiten van de vóór- als tegenstanders het overgrote deel van het Nederlandse volk onberoerd laten. Men schijnt zich niet voor deze zaak te interesseren. Het komt ons voor, dat deze onverschilligheid een grotere be dreiging vormt voor het voortbestaan van de monarchie dan het rumoer rond het huwelijk van de prinses.

de Stem | 1965 | | pagina 3