Mr. I. van Aartsen opende bejaardenhuis De Redoute LU' Westdorpenaar liet gezin onverzorgd achter Adres Zeeuws veroi Bergse N.-Beveland Na 6 jaar in Hoofdplaat weer woningwetwoningen Bosch-Optiek Kontakt lenzen NV SLAVENBURG'S BANK DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 OKTOBER 1965 Souburg GOES AXEL HULST SAS VAN GENT Gouden bruiloft van echtpaar De Ridder IJzendijke LEDINGbokser DAME5CONFECTIE „FIRST LADY" Fa. Julia v. d. Walle KRUGER PILS is toch beter Dagblad De Stem Kortgene Goes verhoogt straatbelasting GESCHENKEN J Korte Nieuwstraat 21 Hulst - tel. 2478 Middelburgse politierechter Expositie van pluimvee en konijnen te Oostburg V ervoerso verzicht veerdiensten Jongeman te Serooskerke aangereden Verkeer gestremd Truck blokkeert rijksweg 58 Verhuur van vier „saneringshuizen"? Landbouwschap akkoord met nieuw tracé rijksweg 58 Belangrijke aanwinst voor Sas van Gent Doktersdiensten Dierenartsen HERENCONFECTIE „FIRST MAN" Fa. Julia v. d. Walle Wij repareren alle merken TELEVISIE SEB. BLOMMAART HOOGWATER Morgen Maandag VERONTRUl VOORSCHRI Vandaag 9 oktober om half elf zal bur gemeester B. H. C. ter Haar-Romeny van Souburg het jeugdclubhuis van het Le ger des Heils aan de Padweg feestelijk openen. Het Rotterdams Congreszaalmuziek korps van het Leger des Heils zal aan deze gebeurtenis zijn muzikale mede werking verlenen. Dit nieuwe clubhuis is ondergebracht in twee van de acht nood woningen, die de gemeente Souburg on langs heeft aangekocht ten bate van de Souburgse jeugd. De Hervormde en de Souburgse Jeugd raad hebben ook ieder twee barakken, die zij momenteel aan het opknappen zijn, om daar mettertijd hun jeugdwerk in onder te brengen. De belangstelling voor deze houten noodwoningen, die kort na de tweede wereldoorlog zijn gebouwd is bijzonder groot. De Souburgse toneelvereniging de S.T.E.C. en de Gereformeerde Jeugdraad hebben ook reeds hun oog op deze vroe gere woningen laten vallen. De zondag na de opening is de jeugd reeds welkom in het nieuwe clubgebouw van het Leger des Heils, wanneer om twee uur de zondagsschool begint. Maandags wordt er voor de jeugd, vanaf 12 jaar, instuif gehouden, die begint om 7 uur. Woensdagmiddag om twee uur is er meisjesclub voor meisjes boven de 7 jaar, 's avonds om 6.45 uur wordt er club gehouden voor jongens vanaf 7 jaar. Donderdag kunnen jongens boven 12 jaar om 7 uur terecht op de instuif. De instuiven beginnen met ingang van 18 oktober. (Advertentie) BERCO XE GOES BREIDT UIT Berco dames- en kinderkledingmagazijn aan de Lange Vorststraat in Goes heeft het winkelpand aan de straatzijde uitge breid. Een totale uitbreiding van zo'n 60 m2. De eigenaar, de heer J. Berks, heeft hier een ruime etalagegalerij in onder laten brengen zodat de winkelende dames ook buiten de ruime sortering kunnen bewonderen. Het nieuwe gedeelte is fraai aange past aan de reeds bestaande etalagerui ten, die overigens binnenkort een ver- nieuwingskuur zullen ondergaan. Beiaardconcert. Mevrouw Moer- dijk-Vanderswalm uit Zuiddorpe zal van middag van drie tot vier uur concerteren op de beiaard in de toren van het stad huis. Op het programma staan uitvoerin gen van werkjes van P. Benois, Staf N.ees, J. W. Kersbergen, H. Servaes, C. M. von Weber, W. Creman, E. Hulle- broeck en W. Vogel. Showavond Vandaag zall in de „Ko ning van, -Engeland- een showavond worden gehouden. Aan de show zal Con- ny van den Bosch haar vocale mede werking verlenen. Het orkest van Frans Bonneuit Gent (finalist bij het song festival te Cannes) draagt zorg voor het instrumentale gedeelte. Op deze show en balavond treedt W. Remery uit Sas van Gent op als conferencier. Verder worden er mr. en mrs. Twist-verkiezin- gen gehouden. Het initiatief van deze amusementsavond gaat uit van de „Ko ninklijke Stedelijke Harmonie" in het kader van de onlangs begonnen unifor menactie. BURGERLIJKE STAND Geboren: .Werner L.W.W., zv J.J. de Leux Waütier; Anna M.E., dv H. F. Cleemput - Snelders; Ingrid P.A., dv J. M. van de Vijver-van den Branden. Huwelijksaangiften: H.F. Hemelsoet, 20 jr en J.M.I. Broekhoven 17 jr; E. Van Hoecke, 28 jr, Philippine en E.E.V. van Voren 26 jr. Huwelijken: M.G.E. Van Paemel 28 jr Terneuzen. en H.J.J.M. Snelders 21 jr; G.J.V. Viaene, 22 jr, Zelzate en J.H. C. Scheffer, 20 jr.; A.J.D. Hofman 48 jr, Terneuzen en L.M. Fermont 41 jr. R.C. van Hecke, 23 jr Roosendaal en A. A.M. Piessens, 21 jr.; R.L. De Caluwe, 24 jr. Assenede, en G.B.C. van Hurck, 21 jr.; G.D.M. Naessens, 27 jr. Koe wacht, en M.P. de Maertelaere, 22 jr.; W. Jongman. 37 jr, Breskens en M.L. Van Ham, 35 jr.; R.H. Van Hulse, 20 jr Gent en V.A.T. Delsaert. 18 jr.; P. A. Rasenberg 21 jr., Terheijden en M.L.G. van Vooren, 19 jr.; H. Jansen 20 jr en E.M. Kox, 19 jr. Dinsdag zal het 50 jaar geleden zijn dat het echtpaar C. L. de Ridder-van Hecke te Westdorpe in het huwelijk trad. Hoewei allebei Westdorpenaars, voelen zij zich toch rasechte Sassenaars, te meer daar zij nu 45 jaar in Sas van Gent aan de Westdam wonen. Vanaf 1928 heeft Louis, zoals iedereen hem in Sas kent, een boomgaard en veeteeltbe drijfje geëxploiteerd in het huidige plan West. Tijdens de campagne was Louis tarreur voor de Coöp. Beetwortelsuiker fabriek aan Driekwart. Zijn vrouw Irma exploiteert thans nog het café. De wan delsport is voor Louis niet onbekend, daar hij er zijn hand niet voor omdraait, nu nog op zijn 77e jaar een wande ling van 15 km per dag te maken, Irma moppert daar wel eens over, want al dat geloop van mijne Louis is kostelijk voor de schoenen", zegt zij. 's Zomers gaat Louis nog iedere dag zwemmen. Hun 50- jarige huwelijksfeest zullen zij temidden van hun kinderen Willy, Rob en Ortwi- nie vieren, 's Morgens is er om 10 uur een plechtige Mis. 's Avonds van 6 tot half acht wordt gerecipieerd. De harmo nie „De Verenigde Vrienden" zal Louis en Irma een serenade brengen. Louis is reeds 45 jaar erelid van deze harmonie. Bejaardensociëteit Dinsdag 12 ok tober a.s viert de plaatselijke afdeling van de r.k. bond van bejaarden en ge pensioneerden het tienjarig bestaan van de sociëteit. Ter gelegenheid hiervan wordt er 's morgens om half negen een H.Mis opgedragen, waarna pater de Leur. redemptorist, in het jeugdhuis een causerie zal houden over het onderwerp Bejaarden in de moderne tijd." 's Middags om twee uur zal kapelaan Ververs, geestelijk adviseur lichtbeel den vertonen onder het motto ,,Kerk en leven". Daarna is er voor de bejaarden gelegenheid tot ontspanning. R.K. Instuif Het katholiek instuif- werk in deze parochie begint vandaag weer te werken. Jongelui van tien tot vijftien jaar kunnen terecht in het pa rochiehuis, waar ze hun vrije tijd van vier tot zes uur plezierig kunnen beste den. Oudere jongelui kunnen terecht van half acht tot halftien. (Advertenties) BELANGRIJKER EN WAARDEVOLLER DAN U DENKT j ZIJN DE KOOPJES^ BIJ DE DAMES-en HERENKONFEKTIE BIERKAAISTRAAT 30 HULST VOOR EXCLUSIEVE Mantels - Japonnen Pakjes - Regenjassen Bierkaaistraat 21-23 HULST Dagblad vooi Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwscb-V laardei en: Steenstraat 14 telefoon 4377 Huist voor Walcheren sn 4 uju Bevel and: Klokstraat i telefoon 8252 G< >SiS Eerste redacteur Exploitatie^ uoot Zeeland inspectie Zeeland F. DE LKtt L. R. M DE JONG teL 6252 Gue« tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeevwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOUTERS tel 2377 Huist privé !ö72 Hulst Redactetw voon W est-Zeeuwsvh- V laanderen J PET11 v Ostadestraat 41 Oostburs tel. 01170-299) Rayonbeheeraer voor 'Zuid-lieve lana en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor ofte advertenties bestemo voor de editie Zeeland l 0.18 oei cnir- 1 mm ingezonden mededelingen e J1' mm gewone advertenties Bij contract aanzienihke reductie „Kleintjes": 9 regels of minder f la- elke regel meei f 0,25. Als één regel gelde u lettert an/oi leestekens Bi* plaatsing ook in de Brabantse oplag* resp. 1 1.60 en t 0,30. Bij 8 achtereenvolgende ongewijzigd* plaatsingen de derde plaatsing teger half geld. MIDDELBURG Voor de politierech ter, mr. Attema, stond terecht de 29- jarige bouwondernemer E.B.M. de K. te Westdorpe die ervan verdacht werd zijn vrouw en kinderen onverzorgd te hebben achtergelaten, vanaf september 1964 tot aprii 1965. Hij was in het noor den van het land gaan werken. Hij leef de op de top van de hoogconjunctuur, zei de officier van justitie, mr, Lebret, en hü had een heel mooi salaris. Des ondanks liet hij zijn vrouw en kinde ren onverzorgd achter. Hij leefde voor zichzelf als een prins. De vordering luidde dan ook 4 maan den gevangenisstraf, waarvan l maand onvoorwaardelijk en 3 voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar, met d-e voorwaarde, dat verdachte gedurende de proeftijd zijn vrouw 100 gulden per week zal doen toekomen. Zijn raadsman, mr. Van Deinse, vond dat het gepleeg de feit feitelijk in de civiel-rechtelijke sfeer lag. Hij somde nog enige bedra gen op die zijn cliënt gedurende zijn afwezigheid toch aan zijn vrouw had be taald. Hij vond verder, dat zijn vrouw ook best wat kon gaan verdienen en tenslotte vroeg hij de politierechter de uitkering van 100 gulden per week te verminderen tot bijvoorbeeld 80 gulden. De officier repliceerde nog even, dat het niet aangaat om te zeggen, dat de vrouw dan maar moet gaan verdienen. De po litierechter achtte het feit bewezen. Ver dachte had zijn gezin in hulpeloze toe stand achtergelaten. Hij veroordeelde hem tot 6 weken, waarvan 4 voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar met de bijzondere voorwaarde, dat verdach te gedurende de proeftijd 75 gulden per week aan zijn vrouw afdraagt. De 45-jarige A.J. de S. te Graauw en Langendamh ad op 19 juli 1965 in zijn woonplaats een meisje met een hooi vork geslagen. Hij was driftig gewor den omdat de kinderen, waaronder het Raadsvergadering In de raadsver gadering werd een PvdA motie aange nomen, waarin de nadruk werd gelegd op de noodzaak van het aanleggen van een fietspad langs de provinciale weg. Er zullen verschillende lichtmasten werden geplaatst: acht aan de Veerdam, vier te Cats en zes ten behoeve van de woonschepen te Kortgene. waar ook an dere elektrische voorzieningen worden getroffen. In totaal werd hiervoor 22.300 krediet verleend. Voor de bouw van twee onderwijzerswoninger werd een krediet gevraagd van f 65.000. Kort gene wil door het Economisch Techno logisch Instituut voor Zeelalnd een rap- pórt laten maken inzake de recreatie- mogelij kheden in de gemeente. De raad keurde het gevraagde krediet van 2500 goed, maar tevens werd gevraagd de mogelijkheden te laten bekijken voor vestigingskansen van kleine industrieën. (Van onze correspondent) GOES B. en w. van Goes willen de straatbelasting verhogen. Voor de onbe bouwde eigendommen wordt eèn verho ging van 6 tot 7»/« procent voorgesteld. Voor de gebouwde eigendommen zal het heffingspercentage van 11 op 15 worden gebracht. Bovendien zullen de vrijstel lingsbepalingen minder soepel wórden. B. en w. verwachten een meeropbrengst over 1966 van f 44.000. Desondanks zal het begrotingsbeeld voor 1966 niet roos kleuriger zijn dan dat over het lopende jaar. B. en w. zullen zich zelfs „gelukkig prijzen indien wij dit tekort zouden kun nen beperken tot dat van 1965, bij de f 500.0000". De raad zal op 20 oktober bijeenkomen om de belastingverhoging te bespreken. (Advertentie) (Van onze correspondent) OOSTBURG Op 10 en 11 decem ber a.s. zal in de Katholieke Kring te Oostburg de provinciale tentoonstelling voor pluimvee en konijnen gehouden worden. Deze tentoonstelling, die ieder jaar door een vereniging in Zeeland wordt georganiseerd, zal dit jaar ver zorgd worden door de Konijnen en Pluimveefokkersver. Oostburg en Om streken." Deze vereniging, die in februari 1954 werd opgericht en momenteel 40 leden telt, is de enige in west-Zeeuwsch-Vlaan deren. De organisators hebben aan de ze tentoonstelling een loterij verbonden, waarvan, naast geldprijzen in de vorm van waardebonnen, het merendeel van de prijzen uit levende dieren bestaat. Het verwachte aantal inzendingen be draagt 450-500 stuks. Het maakt deze ex positie, naast de nationale tentoonstel ling in Den Bosch, voor de Zeeuwse fokkkers tot een van de belangrijkste van het jaar. (Van een onzer verslaggevers) GOES De statistieken van het ver- voersoverzicht van de Provinciale Stoom bootdiensten laten weer een grote pro gressie zien, zowel wat het aantal ver voerde auto's als wat het aantal passa giers betreft- In het volgende overzicht nemen we de cijfers op van januari tot en met augustus van de jaren 1964 en 1965 en van dezelfde periode in het vooroorlogse jaar 1938. Het totaal aantal vervoerde auto's van Vlissingen-Breskens, Terneuzen-Hoede- kenskerke, Kruihingen-Perkpolder en Zierikzee-Kats bedroeg in de genoemde maanden van 1965 1.111.840 (passagiers 4.270.443). In 1964: 986.226 (passagiers 3.879.430; In 1938: 53.227 (passagiers 413.855). Een specificatie voor augustus geeft de volgende cijfers te zien. Aantal au to's in augustus 1965 218.171 (passagiers 934.214). Augustus 1964: 193.339 (passa giers 891.039). In augustus 1938 11-050 (passagiers 110.487). (Ook) in augustus kwamen heel wat automobilisten tevergeefs op tijd bij de diverse aanlegplaatsen en moesten wach ten op de volgende boot Ter vergelij king de cijfers in augustus 1965 en tus sen haakjes die van juli 1965. In Bres kens: 14.543 (10.702); in Kruiningen: 16.406 (16.100); Perkpolder 22.130 (12.047) (Van onze correspondente) SEROOSKE De twintigjarige C.D. uit Meliskerke werd op de Rijke Buurt weg onder Serooskerke door een auto, bestuurd door B. uit Domburg, aange reden. Het ongeluk gebeurde toen het slachtoffer D. van zijn tractor stapte en de weg wilde oversteken naar zijn land. D. kon na behandeling door dokter Fri- ma uit Zoutelande naar huis terugkeren. De auto van B. werd niet noemenswaar dig beschadigd. ALLE BANKZAKEN Hulst: Zitdag Steenstraat 20 Terneuzen: Kemtraat 12, tel. (01150)—3553. meisje, hem gedurende zijn werk trei terden, ondanks zijn herhaalde waar schuwingen. Hij betuigde wel spijt van het gebeurde, doch voegde hieraan toe, dat hij het vervoer naar het ziekenhuis had betaald. De officier zei, dat hij de reactie van de verdachte wel begrijpen kon, doch hij was wel wat te ver gegaan. De rech terarm van het meisje brak door de slag. Hij vorderde 50 gulden of 10 da gen, De politierechter vonniste conform. D'e 53-jarige landbouwer A.H.H.M.S. te Koewacht, had tijdens een familie ruzie opzettelijk een zekere Michel een schop gegeven. Er was een gevecht tus sen broers ontstaan. Toen hij Michel zo mishandelde, kon een knecht, genaamd Der W. dit niet aanzien, waarop hij ver dachte S. een klap met een hooivork gaf, waardoor de steel van de vork brak. S. raakte bewusteloos. De officier eis. echter tegen S 50 gulden of 10 da gen. De politierechter vonniste conform. De 59-jarige A.J. der W., landbouwers- knecht te Sint-Jansteen die niet tijdig ter zitting was versohenen, kwam in de loop van de voormiddag opdagen. Hij werd ervan verdacht vorige verdachte S. met een hooivork te hebben gesla gen. Hij bekende dit dan ook. Hij voeg de hier echter aan toe, dat, toen hij zag dat S. die Michel zo mishandel de (het leek wel, zei hij, alsof hij met hem aan het voetballen was) hij zich niet meer kon beheersen. Daarom had hij S. met de hooivork geslagen. Hij werkte nu niet meer bij S. De officier noemde dit geval het laatste bêdrijf van het drama. Dit waren de hardste klap pen van allemaal. De steel van de vrok brak. Hij zei wel begrip te hebben voor de edele doelstellingen van verdachte Der W., en vorderde 40 gulden of 8 da gen. De politierechter vonniste conform. Mevrouw LV.-N. te Sint-Philipsland oud 60 jaar, had op 19 mei 1965 in een woning een bakje benzine uitgegoten ter. wijl er een butagasstel brandde. Boven dien brandde er nog een petroleumstel op een laag pitje. De woning brandde totaal af ,,Ik ben er kapot van", zei ze. Wasbenzine hoort niet in de keu ken", zei de officier. ,,Ik wil daar nog eens uitdrukkelijk op wijzen." Zijn eis luidde 20 gulden of 4 dagen. De politie rechter vonniste conform. De 46-jarige Goese chauffeur P.M.G. had op 6 september 1965 in zijn woon plaats met zijn auto gereden, terwijl hij onder drankinvloed verkeerde. De bloedproef wees 1.55 promille aan. ,,Ik heb maar vijf flesjes bier gedronken", zei de verdachte. Waren dat 5 liter flessen?" vroeg de politierechter. De officier verklaarde dat het slingerend rijden en dan nog met het hoofd uit het portier hangend, toch wel bedenke lijk rijden is; „Het 'was meer dan erg, zoals u reed"', zei hij. Hij vorderde te gen G. 14 dagen onvoorwaardelijk en ontzegging voor de tijd van 1 jaar. De politierechter veroordeelde hem tot 1 week onvoorwaardelijk en 9 maanden ontzegging. HOOFDPLAAT Naar aanleiding van vragen van het raadslid E. steyaart heb ben b. en w. in de jongste raadsvergade ring meegedeeld paal en perk te zullen stellen aan de verkoop van noj goede woningen, die als zomerbehuizing ge bruikt gaan worden. Bedoelde huizen, die meestal verkocht worden aan buitenlan- RILLAND-BATH Een verkeerson geluk op rijksweg 58 onder Rilland-Bath waarbij een truck met oplegger zwaar werd beschadigd, heeft het snelverkeer over dit weggedeelte gistermiddag in de war geschopt. De vrachtwagenbestuurder C. H. N. uit Rotterdam kwam met zijn auto uit de richting Bergen op Zoom toen hij plotse ling een vreemd geluid hoorde. N. stopte terwijl uit dezelfde richting een truck met oplegger kwam aangereden, bestuurd door M. T. G. E. uit Delft. De bestuurder E. wilde aanvankelijk de vrachtwagen passeren maar kon dat niet vanwege te gemoet komend verkeer. Er zat voor E. niets anders op dan krachtig te remmen en fijn stuur naar reohits om te gooien. Hierdoor kwam de truck met een klap op de vrachtwagen terecht. Deze botsing veroorzaakte van tien over half twaalf tot half drie een strem ming voor het verkeer over de rijweg, maar via het rijwielpad kon het ver keer dan toch, zij het moeizaam, door gang vinden. Persoonlijke ongelukken de den zich bij het ongeluk niet voor. YERSEKE Vrijdagavond 15 okto ber a.s. komt de raad om 8 uur in openbare zitting bijeen. Behandeld zal worden het voorstel om vier woningen, die door de gemeente i.v.m, sanerings plannen werden aangekocht, tijdelijk te verhuren. Aankoop grond in het bouwplan Ma- rijkelaan en vergoeding pachters van diverse aangekochte percelen. Vaststel ling kampeerverordening volgens con cept van de Ned. Kampeerraad. Inge komen is een schrijven van de heer E. Th. Zoetewey, waarin hij zijn beklag doet over de weigering van een vergun ning voor de bouw van een garage naast zijn bungalow aan de Steeweg. Voorts verzoekt hij af te wijken van de bestaande voorschriften, zoals dat in ve le andere gevallen is gebeurd. De heer Zoetewey wijst erop, dat de bouw en inrichting van de bungalow is berekend op een aangebouwde garage en niet, zo als de gemeente wil, achter de woning. Verder wijst hij op enkele garages die z.i. veel minder voor een vergunning in' aanmerking komen. In zijn advies zegt het dagelijks bestuur dat vergun ning is geweigerd omdat het bouwplan niet voldoet aan de bebouwingsvoor- schriften. Dat andere gevallen van de voorschriften zou zijn afgeweken noe men zij niet juist. Voor ieder bouwplan gelden andere verordeningen. B. en w. adviseren afwijzend te beschikken. ders, staan het grootste gedeelte van het jaar leeg, dit terwijl de gemeente een flink aantal woningzoekenden kent. Aan de verkoop op zich kan het college niets doen, maar b. en w. kunnen wei toestem ming tot bewoning onthouden. De raad bracht hulde aan het bouw team, dat het West-Zeeuwsch-Vlaam.se ratiobouwplan heeft voorbereid. Sinds 1959 heeft Hoofdplaat geen w.w.-wonin gen meer toegewezen gekregen; volgens het plan worden er in de gemeente eind volgend jaar ineens 20 gebouwd. Voor 9500 gulden werd een woningwetwoning aan de Mgr. Luijpenstraat verkocht aan de huidige bewoner. Ontwikkelingscommissie De Hoofdplaatse raadsleden verklaar den zich voorstander van de instelling van een ontwikkelingscommissie West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Het idee van wet houder J. Blaakman om ook zakenlieden en raadsleden in de betreffende com missie te benoemen vond weerklank. Achthonderd gulden werd gevoteerd voor een opdracht aan de kunstschilder A. de Vaere uit Damme (B.) tot het maken van een olieverfdoek van de ha ven. B. en w. en de raad willen alvast een aandenken aan de haven hebben, hoe wel officieel nog niet vaststaat dat de aanlegplaats moet verdwijnen. Veel hoop op een voortbestaan is er echter niet meer. Kampeerverordening Een nieuwe kampeerverordening werd vastgesteld, waardoor het nu niet meer toegestaan is om her en der in de ge meente een tentje op te zetten. In de Schoolstraat zal een schuilplaats voor busreizigers worden geplaatst; de Zeeuw se Stichting voor Revalidatie krijgt geen subsidie vanwege de precaire financiële toestand van de gemeente; de katholieke reclassering in Zeeland ontvangt 50 gul den; voor verruiming van de bocht Nieuwlandse Molen werd bijna twee mil le gevoteerd; voor 5 gulden per m2 kocht Th. van de Velde 115 m2 grond ten be hoeve van een uitweg; de St. Joseph- school mag een handwerkkast ter waarde van 500 gulden aanschaffen; de plaatse lijke afdeling van de katholieke bejaar- denbond toucheerde een maximale sub sidie van 200 gulden; het Provinciaal Opbouworgaan krijgt geen hogere subsi die. x e lange agenda vroeg ruim drie uur de aandacht van de raadsleden. GOES. De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft zich gunstig uitgesproken over het door rijkswaterstaat ontworpen nieuwe tracé voor rijksweg 58 tussen de Sloedam en de Vlakebrug. Het nieuwe tracé zal ten noorden van Lewedorp, tussen Heinkenszand en 's- Heer Arendskerke en ten zuiden van Goes komen te liggen. De raad besloot voorts de nodige medewerking te vra gen voor de aanleg van voldoende paral lelwegen ter ontsluiting Van de af te snijden wegen en landbouwpercelen. Het tracé van de nieuwe rijksweg tussen de Vlakebrug en Rilland-Bath is bij rijks waterstaat nog in studie. Het zal zo spoe dig mogelijk aan de georganiseerde landbouw worden voorgelegd. -ym- vp> |gjp (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De commis saris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, heeft vrijdagmid dag de opening verricht van het bejaarden verzorgingshuis „De Re doute" te Sas van Gent. Dit huis biedt plaats aan vijftig personen en heeft tevens de beschikking over twaalf flats voor zelfstandige bewoning. Het bijzonder fraaie huis, waarvan beheer en exploi tatie berusten bij een plaatselijke stichting, is reeds geheel bewoond. Op de dag der officiële opening kon al melding gemaakt worden van een wachtlijst, die tot nu toe tien kandidaten telt. Het initiatief tot verwezenlijking van de „Redoute" is uitgegaan van het ge meentebestuur, dat de behartiging van bouw en financiering overdroeg aan de Nederlandse centrale voor huisvesting van bejaarden te Amsterdam, die nog zestien grotere bejaardentehuizen in het land heeft gebouwd. De centrale verhuurt de tehuizen aan plaatselijke stichtingen. Het nieuwe gebouw bevat 42 een-per- soonskarners en vier twee-persoons, bene. vens de twaalf flats. Het aantal huidige bewoners is voor 69 procent afkomstig uti Sas van Gent, negentien procent uit overig Zeeuwsoh-Vlaanderen maar met enige binding met de gemeente en twaalf procent uit andere delen van het land Het tehuis is algemeen; momenteel is zeventig procent der bewoners katholiek, de rest is protestant. De pensionprijzen schommelen tussen 350 per maand voor een een-persoons kamer en 730 voor een twee-persoons. De huurprijs van een flat bedraagt 110 per maand inclusief o.m. centrale verwarming. In zijn openingswoord memoreerde de commissaris de strijd die aan de verwe zenlijking van „De Redoute" is voorafge gaan. Hij noemde het goed geoutilleerde moderne gebouw een belangrijke aan winst voor de gemeente. Mr, Van Aartsen wees op de noodzaak van een goede plan ning, die aan de stichting van een be jaardentehuis vooraf dient te gaan. „Be jaarden moeten zo lang mogelijk in hun eigen milieu gelaten worden. Wanneer dit niet meer kan en zij naar een bejaar dentehuis venhuizen, dient rekening ge houden te worden met hun wens om in eigen stad of streek de levensavond te willen doorbrengen", zei hij. De naam „redoute", waarvan de betekenis terug grijpt naar historische verdedigingswer ken, werd door de commissaris uitgelegd als een beschutte plaats, waar bejaarden zioh kunnen terugtrekken, veilig voor het rumoer van het leven. De terugtrekken dient overigens niet in te houden dat de bewoners van „De Redoute" buiten het dagelijkse gemeente leven komen te staan. De heer H. F. Kok, voorzitter van de Stichting Algemeen Bejaardentehuis Sas van Gent. noemde een isolement fataal. Met nadruk wees hij erop, dat het nieu we pensiontehuis een open karakter kan Het bejaardentehuis „De Re doute". dragen, wanneer de plaatselijke bevolking meewerkt. De bejaarden zullen in het ge meenteleven betrokken moeten worden, is zijn mening. Een eerste aanzet in deze richting wordit morgen gegeven wanneer er van drie tot vijf uur gelegenheid is een kijkje te komen nemen in „De Re doute". De heer Kok betreurde het, dat het aanvankelijke plan voor een tehuis van tachtig bedden niet haalbaar bleek; de behoefte is echter groot. De aanwezige hoofdingenieur-directeur van de directie Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in Zeeland, ir. L. D. Huisman, werd dan ook langs een omiweg meegedeeld, dat uitbreidings plannen voor „De Redoute" opge steld en zo snel mogelijk verwezen lijkt moeiten worden. Mr. B. A. van Schaick, voorzitter van de landelijke centrale, droeg het tehuis in beheer en exploitatie over. Een ca paciteit van vijftig bedden noemde hij voor een dergelijk bejaardentehuis het minimum voor een economisch verant woorde exploitatie. Burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent noemde zijn jongste stadsaanwinst „een prachtig, comfortabel modern en efficiënt ge bouw". Hij sprak de hoop uit dat „De Redoute" zijn bewoners een stukje he mel op aarde zou bezorgen en wenste de bejaarden welzijn en geluk toe. De ope- ningsbijeertfcomat werd besloten met een receptie. Dit weekeinde ral als volgt worden I waargenomen: voor Kloosterzande dok- ter Terborg; voor Cadzand, Retranche- ment, Sluis en Zuidzande, dokter Beek uit Zuidzande; voor Aardenburg en Oost» burg dokter Loose uit Oostburg teL 01170—2121; voor Terneuzen dokter N(jg. I ten; voor Axel dokter Schiltman; voor I IJzendijke, Biervliet en Hoofdplaat dok. I ter Lockefeer uit IJzendijke, tel. 01176. I 366; Middelburg: Stevens (2011); Vlissin-1 gen Vader (2472); Goes: Griep (6405); f Borssele en Nieuwdorp: Gelderblon! I (01196—327); Hoedekenskerke en Kwa-1 dendamme: Kole (01195-275); Driewegen! en 's-Heerenhoek: Geldof (01195275); I 's-Heer Arendskerke, Wolphaartsdyk! I Heinkenszand: v, Maanen (01106—234); Kruiningen, Hansweert, Krabbendijkt en Rilland-Bath: Donker (01134-544). Apothekers: Goes: Goese apotheek (7104). Middelburg: v. d. Boogert (2780), Terneuzen: Klaassen (2090). Vlissingeiv, van der Sande (2066). Voor Hulst en Nieuw-Namen, de heet I de Nijs te Hulst; voor Sas van Gent Axel en Zaamslag, de heer de Haas un I Zaamslag; voor Goes e.o. de heer Ga. I keer tel. 01195—283. (AidJveirtenitie) VOOR EXCLUSIEVE nu naar Bierkaaistraat 21-23 HULST ■■■■■■■■■■■■«■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■lm I ook alle toestellen die niet bij oni gekocht zijn, in een zeer modern J ingerichte werkplaats. RADIO en T.V. Bierkaaistraat 16 HULST Tel. 2293 Let op het juiste adres: t.o. Morres. Morgen, zondag 10 oktober is het ho.„ water te Hansweert om 2.59 en 15.03 uur; I Terneuzen 2.25 en 14.25 uur; Vlissingen 3.41 en 15.53 uur. Wemeldinge 3.41 en 15.53 uur. Maandag 11 oktober is het hoogwater te Hansweert om 3.32 en 15.36 uur; Ter. neuzen 2.56 en 14.56 uur; Vlissingen 2.20 en 14.27 uur; Wemeldinge 4.15 en 10.27 uur. 1 Vandaag HELLESTRAAT L. Janssens 14 uur Schieting. OOSTBURG Ledel 20 uur De gele Rolls Doyce, 14 j. Katli. Kring 19.30 uur Bal. Du Commerce 19.30 uur Bal KKJB. VLISSINGEN Het Anker 10.30 uur Dag van de fost- zegel. Luxor 19 en 21 uru Patrouille der ver-4 doemden, 14 j. Alhambra 19 en 21 uur Geen alibi voor| moord, 18 j. MIDDELBURG Schouwburg 10 uur P.v.d.A.-conferen-1 tie over „Zeelands taak en toekomst" I Electro 19 en 21.15 uur Winnetou ht: grote opperhoofd, 14 j. City 20 uur Het einde van een gei man, 18 j. GOES De Landbouw 14.45 uur Najaarsverj I Zeeuwse Dambond. Grand 19 en 21 uur De dag na de inva sie. 14 1. LAMSWAARDE Hon. Claessens 14.30 uur Bekerschie- ting. DE KLINGE Van Dijck 19.30 uur De grote McLin- tock. HULST De koning van Engeland 19.30 uur Eu rovisie. TERNEUZEN Luxor 20 uur Tickle me, a.l. de klinge Van Dijck 15 en 19.30 uur De grote McLin tock. HULST G. Ljjbaart 14.30 uur Grote schieting Graanbeurs 19.30 uur Instuifbal. STOPPELDIJK Jo Vernimmen 14 uur Schieting. st.-jansteen St.-Jan 14 uur Schieting. GOES Grand 15 uur Flamming star. 19 en 21 uur De dag na de invasie, 14 j. VLISSINGEN Luxor 15 en 20 uur Patrouille der ver doemden, 18 j. Alhambra 15. 19 en 21 uur Geen alibi voor moord, 18 j. MIDDELBURG City 14.30 en 20 uur Het einde van eet gentleman, 18 j. HELLESTRAAT L. Janssens 14 uur Sohieting. HEIKANT E. v.d. Velde 14.30 uur Kermissohieüng CLINGE L. de Vilder 15 uur Sohieting. OOSTBURG Ledel 14 en 20 uur De gele Rolls Royce, 14 j. 16.30 uur Mein Kampf. 18 j. Hotel Victory 19 uur Balavond. TERNEUZEN Luxor 14.30 en 20 uur Tickle me. 17 uur De goudrovers van Fort Benton, 14 j. KOEWACHT J. de Guchteneire 15 uur Sohieting. R. de Letter 15 uur Schieting. ZANDBERG P. Leeraert 14.30 uur Schieting. KLOOSTERZANDE ■Het witte huis 19 uur Bal. SLUIS BelJortrally. GENT Kon. Opera 14.30 uur Sissle. 19.30 uur Rigoletto. TERNEUZEN Luxor 20 uur De goudrovers van Fort Benton, 14 j. BRESKENS Gemeentehuls 19.30 uur Installatie sportraad. Café Centraal 17 uur Verkoping woon winkelhuis. MIDDELBURG City 20 uur Het einde van een gentle man, 18 j. SCHOONDIJKE 19.30 uur Raadsvergadering. OOSTBURG De Eenhoorn 20.30 uur WmkeUeMW1' gadering. (Van een onzer rt GOES De bur gei Wolphaartsdyk, Got Bath, Driewegen en E Wemeldinge, Kruinin renhoek en Wissekerkt namens de gezamenlijl se gemeentebesturen i gewend tot Gedepute van Zeeland en hun v uitgesproken over b van de luchtverontre: adres is tevens gericht] stuur van het havensc gen-oost in oprichting, omvang het probleem v verontreiniging kan ui| welke de gevolgen er zijn voor mens, plant waar te nemen in onzi vincie, namelijk in de van Zecuwseh-VIaandtj het adres. Nationaal en intemation probleem steeds meer de nationaal verband wordt deerd door de raad inzake ontreiniging, die bij de we 1963 in het leven is geroe februari 1964 werd geins onlangs werd de verontreiU lucht onder de aandacht va tebesturen gebracht door d taris van sociale zaken en heid, in zijn. brief van 1965. Nadat zij de situatie in hebben genoemd, vervolgd meesters hun adres: „Dat land en daarbij de Bevelai ver gevrijwaard zijn ge blo nadelige gevolgen van lucfl ging mag enerzijds tot stemmen, doch legt anderzl plichting op om de grootste heid te betrachten en om dreigende luchtverontreinigi doen wat mogelijk is tot w perking ervan." ,,De veel geroemde „held het Bevelandse land, in d| niet te onderschatten bezit bevolking en de niet tot de horende bestaansbronnen, ai! een regelmatig toenemend a atiezoekenden van elders, is waakzaamheid waard, aldus landse ^burgemeesters. En zij vervolgen: „De die *>ns van tijd tot tijdl over voorgenomen vestigiij industrieën in het Sloegeb ken echter gevoelens van tingi B|j de veelal heersei^ richting zijn Zuid. en No land ten opzicht van het ongunstig gelegen.'» De burgemeesters sprekenl overtuiging uit, dat de veiT lijkheid van G. S. wordt verzie het tegen elkaar afwegen vl schrijven maatregelen tot we perking van luchtverontreinigj dere factoren, zoals de gewö gang van de industrialisatie vincie Zeeland. Zij achten gen van voor- en tegen ech| kelijk als het gaat om vestigingen die het gevaar verontreiniging verhogen. Door vergaande technische gen kan de verontreiniging lucht worden beperkt. Het t: dergelijke voorzieningen is kostbaar. Bij industrieën waa een grote luchtverontreiniging wachten speelt echter een gr vraag of dergelijke maatrege misch nog verantwoord zijn Voor de vestiging van der brieken, zoeken de grote conc om „landen en plaatsen, wordt toegelaten en waar ge voorschriften worden gegevei het adres. En het vervolg neer de bezwaren van de lu reiniging eenmaal aan den den ondervonden, moet het mogelijk worden geacht dooj te stellen voorwaarden alsnog langrijke verbetering in de heden te verkrijgen." De burgemeester doen ten dringend beroep op G.S., me vaar van de luchtverontreinigi rekening te willen houden. Het probleem van de luchfcv ging kwam ter sprake in e komst van vertegenwoordiger; velandse gemeentebesturen, d dertekenaars machtigden G.S. te stellen van de groeiende van verontrusting in de gen kring. GOES De Gewestelijke f •ijdens een donderdag gehou over de plannen van de gem leiding te leggen van Bergen ste deel van Zuid-Beveland c aan de plannen verbonden te bespreken. In dit verband heeft de raac nemende schade die ontstaat gen worden gelegd. Dit zal, vo moeten leiden. Naar aanleiding van ontvan kader van de onderhand el inge vestigen van een zakelijk ree hoeve vSn Dow Chemical Int* één leiding met een zakelijk ook over de door Dow te b bereikt.

de Stem | 1965 | | pagina 2