Afdoend tegen geneesmiddel atoomletsels ügaaEa OP 64 VELDEN Rijnwater al bijna voor consumptie ongeschikt 1 i if 6 H ff Im mm ING DOE NIET GELEERD WEES WIJZER! Opzienbarende vinding van Belgische arts LIMBURGER VINDT ZIJN TOOS Waterstaat verontrust jeugdig, natuurlijk, ongedwongen 15 Geslaagd experiment VOOR BABY'S HUIDJE mmmm is f. 350,- te duur voor een draagbare schrijfmachine? W Sb' m i" OOOR MIGNON G.EBERHART. Commissaris Duits Boerderij Gevaarlijke tabletten Bril Kleuter Zelftoetsing 27 DAGBLAD Dfc STEM VAJX MrcftPAto 9 PKTDBctt 1965 Heeft een Belgische arts een geneesmid del gevonden voor letsels, die veroor zaakt worden door radio-actieve stra len Sinds 1962, toen hy voor de eerste maal een patiënt met twee zwaar ge havende vingers behandelde, heeft dok ter A. Massart, het hoofd van de Medi sche Dienst by Euratom te Brussel, meer dan 100 gevallen verzorgd, en daarvan mogen nu ruim 80 procent als genezen worden beschouwd. Hij gebruikte daarvoor het middel Par- tudine, een extract van de alvleesklier, dat hij had leren kennen toen hij als as sistent werkzaam was in het ziekenhuis van de stad Brussel. „Ik had toen veel te doen met de therapie van zweren", aldus de atoomdokter. „En nadat ik bij Eura tom was aangesteld, en uiteraard stra- lenletsels voor mij toen een voorwerp van studie werden, trof mij in de microsco pische beelden de sterke overeenkomst van deze letsels met zweren". Bij de arts rijpte toen het denkbeeld, dat het ex tract van de alvleesklier mogelijk ook helend kon werken bij deze letsels, waar voor toen nog geen kruid gewassen was. In 1962 deed zich de gelegenheid voor een proefneming voor. Een ambtenaar, die jaren voordien een straienletsel aan de hand had opgelopen, wendde zich tot hem om raad voor een chirurgisch ingrij pen. Het proces had zich zodanig ont wikkeld, dat twee vingers onder onduld bare pijn schier aan het uitteren waren. „Als u het goed vindt", zei hem de arts, „dan wil ik het met een geneesmiddel proberen. Ik heb iets, waarin ik geloof, en als het slaagt, dan houdt u ook beide vingers". Dokter Massart waagde dit voorstel te doen, omdat hy wist dat het middel niet toxisch was, dus zonder enig gevaar. Het experiment, waarby het extract onder huids werd ingespoten, slaagde uitste kend. Enige weken nadien reeds waren de letsels tot littekens herleid en thans verheugt de man zich in het bezit van een volwaardige hand. Op dit experi- (Advertentie) |W. J. MUHRING - ment zijn er nog vele gevolgd en steeds met de radiologen, die zich, voortdurend minder het gevaar schuwend, blootstel len aan de bestralingen tijdens het werk van hun ingrepen by patiënten. Bij de meesten, en het ging dikwijls om meer dan alleen maar een paar vin gers, heeft de behandeling wonderen ge daan. Ruchtbaarheid werd daaraan echter niet gegeven. Voor een hechte weten schappelijke basis diende ook eerst een serie proefnemingen te worden gedaan op dieren, een researcharbeid, die toe vertrouwd werd aan de universiteit te Straatsburg. Ook dit onderzoek is tot nog toe althans positief gebleken. Onlangs achtte men zich zover, dat een verslag van de proefneming kon worden voor gedragen op het wereldcongres voor ra diologen in Rome. Tezamen met prof. Suzanne Simon, het hoofd van het kan kerinstituut Bordit, met wie hij het ex perimentele werk heeft gedaan, legde dokter Massart het resultaat van zijn werken neer. Dokter Massart is over tuigd, dat de uitwendige vernieling van radio-actieve stralen door de geneeskun de met het extract van de alvleesklier af doende bestreden kan worden. (Advertentie) SCHIEDAM (A.N.P.) De 24- jarige Schiedamse Toos, naar wie een jongeman in Zuid-Limburg na een korte kennismaking deze zo mer in Valkenburg wanhopig heeft gezocht, is gevonden. Het itaat echter te bezien, of de zoekende Limburger hiermee ook zo inge nomen zal zijn, want het gezochte meisje heeft de ambtenaar op het gemeentehuis, bij wie zij zich n.a.v. de kranteberichten kwam mel den, medegedeeld, dat zij zeer be vriend is met een Schiedamse jon geman en reeds trouwplannen heeft. Zij heeft echter beloofd de Limburger, die zoveel moeite heeft gedaan, een troostbrief te zullen schrijven. ARNHEM (ANP) Het water van de Rijn is, zo zegt de provinciale waterstaat van Gelderland, de laatste decennia sterk in kwaliteit achteruit gegaan. Vooral ten aanzien van de verzilting kan de toe stand bepaald verontrustend worden ge noemd. Deze verzilting is het gevolg van de lozing van zouthoudend afvalwater in Duitsland en Frankrijk. Vooral by geringe afvoer worden de laatste jaren meermalen chloride-ionengehalten geme ten boven tweehonderd vyftig milligram per liter. Dit betekent, dat nagenoeg de grens is bereikt, waarbij het rivierwater onge schikt wordt voor de bereiding tot drinkwater. Ook de tuinbouw ondervindt een zeer nadelige invloed van het hoge zoutgehalte. Wordt het gehalte aan chlo ride-ionen in het sproeiwater groter dan driehonderd milligram per liter dan treedt e.en merkbare achteruitgang op in opbrengst en kwaliteit. Al in 1950 heeft, zo herinnert de pro vinciale waterstaat van Gelderland, de Nederlandse regering het initiatief ge nomen tot oprichting van de internatio nale commissie voor de bescherming van de Rijn tegen verontreiniging. Deze commissie heeft tot dusverre vier rapporten uitgebracht. Een van de daarin vermelde conclusies luidt: de Rijn is in het bijzonder in de benedenloop reeds zo zwaar belast met afvalstoffen, dat drin gend maatregelen en voorzieningen no dig zijn om een verbetering in de water kwaliteit te verkrijgen. Nederland heeft een aantal desiderata gesteld aan het water van de Rijn bij het passeren van de grens bij Lobith. In Duitsland is sedert 1963 een tweede saneringsplan van de Rijn en de zijrivie.- ren in uitvoering. Dit plan voorziet bin nen een tijdsbestek van vijf jaar in de bouw van zuiveringsinstallaties alsmede de aanleg van grote rioleringswerken en transportriolen. De totale investerings kosten van deze werken worden op res pectievelijk twee en een half en drie miljard Duitse mark geraamd. Men ver wacht, dat na voltooiing van de voor genomen maatregelen een kwaliteitsver betering in het Rijnwater zal optreden, hetgeen voor ons land van evident be lang zal zijn. De saneringsmaatregelen in Duitsland zullen voor ons land echter al leen effect sorteren indien binnen afzien bare tijd voor de verontreinigingsbronnen op Nederlands gebied ook de nodige ade quate zuiveringsmaatregelen worden ge troffen. Zulks zal met name het geval zijn in de grote steden in dit gewest, die thans het rioolwater ongezuiverd lozen op een van de grote rivieren. Als u hem alleen gebruikt om Sinterklaas-rijmpjes te tikken, ja, dan kunt u met een eenvoudige portable volstaan. Maar als u veel en serieus schrijft - beroepshalve, voor uw studie, verenigingscorrespondentie of thuiswerk - dan kunt u beter meteen een professionele portable nemen. Zoals de Olympia Monica, met zakkend segment, van f 350,inclusief koffer. Een portable - dus licht hanteerbaar - maar met de capaciteit, stabiliteit en degelijkheid van een kantoormachine. En dan is f 350,goedkoop te noemen! (De Monica wordt niet voor niets op vele typescholen gebruikt.) Rekenautomaat RAS 3/15 SGE 40 Electric In de afgelopen weken heb ik tezamen met de beide ex-wereldkampioenen Bot- winnik en Euwe de verre reis onderno men naar Siberië om daar in verschillen de steden lezingen te houden en een aantal seances ie geven. Als sluitstuk brachten Euwe en ik nog een bezoek aan Mongolië om in de hoofd stad Oelan Bator simultaan te spelen. Overal werden wij zeer gastvrij ontvan gen en het enthousiasme voor het scha ken is toch wel overweldigend.. Uitver kochte zalen bij de lezingen en honder den belangstellenden bij de seances waren meer regel dan uitzondering. In Siberië bezochten wij de steden Sverdlovsk, No- vo-Sibirsk en Irkoetsk. Sverdlovsk ligt vlak over de Oeral, een bergketen van 3000 km lengte en 200 km breedte. Het is een stad met meer dan 1 miljoen inwoners, veel industrie door de onmetelijke rijkdommen van de Oeral. Novo-Sibirsk is een meer moderne stad gelegen in West-Siberië op een afstand van 3600 km van Moskou. Er zijn veel wetenschappelijke instituten gevestigd en niet minder dan 100.000 studenten stude ren op de in deze plaats gevestigde 15 hogescholen. Door de oorlog hebben niet minder dan 250.000 mensen uit West- Rusland hier hun werk gevonden. In de ze plaats brachten wij ook een bezoek aan een modern rekencentium en een laboratorium voor de kernfysica, gelegen temidden van prachtige bossen. Weer 1800 km verder bezochten wij Irkoetsk in centraal Azië gelegen aan het prachtige Baikalmeer, het grootste meer van de wereld met een diepte van 1600 meter. Siberië is een land dat ongeveer 30 maal zo groot is als Nederland met veel bossen en grondstoffen als olie. gas. ko len, bauxiet en goud. Hoewel men voor grote organisatorische problemen ge plaatst is, is het land in volle ontwikke ling en er wordt met een echte pioniers geest hard en enthousiast gewerkt. In vergelijking met mijn vorige bezoeken aan Rusland is het contact veel beter ge worden. Men kan rustig spreken over het bezwaar van de eenzijdige voorlichting en de voordelen van ons democratisch staatsbestel. Er is een openheid gekomen, die verfrissend aandoet Men kan in Rus land -- als men tenminste geld heeft weer alles kopen, de mensen gaan goed gekleed en de winkels beginnen er weer een beetje gezellig uit te zien. Het spelen van seances is bizonder zwaar. Het is geen uitzondering, dat de 20 of 25 tegenstanders practisch allemaal sterke hoofdklassers zijn. Maar een der gelijke tegenstand prikkelt je wel tot goed spel en voor het merendeel waren mijn resultaten en ook die van Euwe en Botwinnik lang niet slecht. Een van mijn aardigste partijen is de onderstaande overwinning in een seance op een van de topspelers van Mongolië, een pit tig duel vol interessante combinaties Wit VV J. Muhring Zwart G. Gouardamar Gespeeld in een klokseance te Oeland Bator in Mongolië 1965 Slavisch. 1. d2-d4, d7-d5 2. c2-c4 c7-c6 3. Pgl-f3. Pg8-f6 4. Pbl-c3, döxc4 5. a2-a4. Lc8-f5 (Alles bekende kost) 6. e2-e3. e7-e6 7. Lflxc4, Pb8-d7 8. 0-0. Dd8-c7 (Beter is direct 8... Lb4. Na de tekstzet komt zwart in moeilijkheden) 9. Ddl-e2, Lf8-b4 10 e3-e4. Lf5-g6 11. e4-e5 Pf6-d5 12. Lcl-d2 (Op 12... 0-0 volgt nu 13. Pd5: met win nend voordeel) 12... a7-a5 (Het enige was nog 12.... Pc3 13. bc3Le7 hoe wel dan ook wit duidelijk beter staat) 13. Lc4xd5. Lb4xc3 (Op 13... ed5: volgt 14. e6 en 13... cd5: wordt weerlegd door 14. Pb5, Db6 15 Lb4: ab4 10. Pd6+) 14. Ld5xe6 1 N.V. OLYMPIA KANTOORMACHINE IMPORT Den Haag-Nieuwe Parklaan 55-Tel 070-512051 Rotterdam - Schiedamse Vest 58 - Tel 010 - 143600 OLYMPIA-DEALERS: VOOR OOSTERHOUT EN DE LANGSTRAAT: H. COUWENBERG - LEYSENHOEK 27-29 - OOSTERHOUT - TELEFOON (01620)-3648 VOOR WEST-BRABANT: ASPA BREDA N.V. - TOLBRUGSTRAAT 2 - BREDA - TELEFOON (016001-22541 (De combinatoire inleiding tot een over- rompelend offensief) Stelling na 14. Ld5xe6 if 4 0|f 14.... Lc3xb2 15. Le6xd7+, Dc7xd7 16. Tal -a2, Lb2xd4 (Alles gedwungen) 17. e5-e6 f7xe6 18 Pf3xd4, Dd7xd4 19. De2xe6+. Ke8-f8 20. Ta2-a3 (De pointe. Op 20.... Dd2volgt nu 21. Tf3+ en mat in enkele zetten) 20.... Lg6-e4 21. Ld2-f4 (Dreigt 22 Ld6+ en zwart kan opgeven) 21... Ta8-d8 22. Ta3-e3 Zwart is nu reddeloos verloren. Er dreigt 23. Te4: en op 22... Lg6 beslist 23. Lg5 en de zwarte verdediging stort ineen. Zwart gaf zich daarom terecht gewonnen. Schaakraadsel Ondanks het geringe materiële overwicht althans in het eindspel kan de wit- speler in de onderstaande stelling op een zeer geraffineerde wyze de winst afdwingen Vooral voor partyspelers een prachtige opgave. Wit aan zet en wint. Oplossing 1 Pc5-e6 Tb4-b3 2. Td3-d4, Tb8-c8 3. Pe6- g7+ Ke3-f8 4. Td4-g4. Tc8-c6+ 5. Pg7 e6 Kf3-e8 6. Tg4-g8+. Ke8-d7 7. Tg8-d8 mat (Berger). 65) Hij had geen vergunning voor een revolver. De jury aanvaardde de uitgebreide getuigenissen en oor deelde hem schuldig aan moord. Verscheidene getuigen hadden ver klaard dat hij onderhevig was aan uitbarstingen van woede. Martha be keek het knappe gezicht nog eens goed. Als men goed keek, kon men inderdaad iets wreeds en zelfvol daans ontdekken in dit overigens bij na opgelegd aantrekkelijk mannen- gezicht. Ze was het eens met de gou verneur die had beweerd dat als er een vrouw in de jury had gezeten, Mansour er misschien goed afgeko men zou zijn. Maar het was ook eer) wonderlijk dom gezicht. Oliver Brown werd niet genoemd. Maar Mansour had Brown - en ook Walt Sykes - kunnen leren kennen - te allen tijde, overal, in de gevange nis zelfs. De cipier had zoiets ge zegd dat er altijd wel een manier was om contacten te leggen en dat ze wel probeerden dat te voorkomen, maar dat het nooit helemaal gelukte. Ze vroeg zich af wat de politie deed, en wist wat ze deden. Ze zochten naar Oliver Brown en een auto die hij van Duck Williams gehuurd had. Ze probeerden erachter te komen wanneer Walt Sykes was doodgescho ten en door wie. En waarom hij was neergeschoten. Er zat iets onrechtvaardigs in, iets zinloos, dat de tragische, geweldda dige dood van een vrouw die Martha nooit had gezien,, invloed kon heb ben op Martha's eigen leven. Het was alsof een eenmaal gepleegde moord een geheimzinnig, hardnek kig eigen leven leidde. De moord op Walt Sykes leek haar een logisch, onafwendbaar vervolg op de moord op Jack Mansours vrouw. Ze kon bijna niet geloven dat er geen verband bestond tussen die twee moorden. Het was ook moeilijk te geloven dat een auto kon verdwijnen, wat de sheriff had gezegd. Een man mis schien, voor een tijdje. Maar een au to is moeilijk te verbergen. Het viel haar opeens in dat zij alle maal, de sheriff inbegrepen, er zo zeker van waren geweest dat Jim Stenson Sykes had neergeschoten, dat ze, toen het later waarschijnlijk had geleken dat iemand anders het wel zou hebben gedaan toen die Sy kes om zijn huis zag sluipen, zich niet verder hadden afgevraagd waar óm hij was doodgeschoten. Het wérd donker. Ze legde de kran teknipsels op een stapeltje. Het werd nu tijd naar beneden te gaan. De be langrijkste uitslagen zouden straks wel beginnen binnen te komen, want de stembureaus zouden spoedig slui ten. Het werd tijd de consequenties on der ogen te zien, van dat. wat begon nen waö toen een man die ze nooit had gezien, een vrouw die ze nooit had gezien, had vermoord en die toen met onmenselijke geslepenheid gepoogd had haar erin te laten lo pen - om tenslotte Lem en haar te vernietigen. Ze ging naar de badkamer, draaide het licht aan, waste haar gezicht en borstelde haar haar - en herinnerde zich Archie's wrange citaat - „En de Zeshonderd reden de Vallei des Doods in" De stemming beneden was er daar ook niet beter op ge worden. Overal hing een dikke walm van sigaretterook. Het was nu helemaal donker gewor den, overal brandde het licht. Op de bank lag iemand languit met een krant over zijn gezicht. Verscheide ne mannen stonden maar wat te staan bij de open deur. Zwijgend, met holle, vermoeide gezichten. In de eetkamer rammelde een telma chine met een dof, "itmisch gelu'd. uie de nederlaag registreerde. Ze ving een glimp op van de men *en die nog steeds aan de telefoon.*- gekluisterd waren; ook hun gezich ten stonden ernstig en somber. Zelfs hun stemmen klonken nu mat, zon der enige animo of energie. Lem zag ze niet, maar Phil Newton kwam uit de eetkamer. Ondanks de somberheid die het hele huis en ie dereen #rin doortrok, zag hij er nog steeds poesmooi uit. Opgepoetster dan Stinky er ooit uit zou zien, hoe ijverig die ook zijn toilet maakte. Hij knikte naar Martha en zei toen ze bij hem kwam staan: ,,Ik heb wat fris se lucht nodig." Hij opende een van de terrasdeuren en ging naar buiten. Ze volgde hem. „Hoe gaat het?" Ze wist hoe het ging en vroeg zich af waarom ze deze vraag gesteld had. Phils goudomrande brilleglazen flits ten haar kant op. Zijn keurig ge zicht leek op dat van een pokerspe ler die probeert niet te laten blijken dat hij een slechte kaart heeft. „Niet zo best, maar het is nog vroeg". Ze wachtte een ogenblik. Zé keek niet naar Phil, maar naar het meer dat een grijze vlek was „Het is mijn schuld dat hij verliest, hé?" Hij antwoordde niet direct. Zei toen voorzichtig: „Het is moeilijk te zeg gen wie een verkiezing wint of ver liest. Als je aan je woorden van gis teravond denkt, zou ik zeggen dat die geholpen moeten hebben. Als er toen nog iets kon helpen." Ze bleven zwijgend staan. De telma chine achter hen klonk als een. som bere trom. Maar plotseling voelde Martha iets van verzet in zich opko men. Koppig zei ze: „Het is nog niet afgelopen. Ik zal de moed niet opge ven voordat we weten." „Nou, nou, Martha!" Phil Newton keek verbaasd. Hij knipperde met zijn ogen alsof hij haar nooit had ge zien en niet zeker wist of hij haar nu wel zag. „Hij wórdt gekozen! Tk weet dat h„ gekozen wordt!" „Nou - nou.'' Hij begon te stotteren en staarde haar aan. Toen riep ie mand naar hem: „Fig, de noordelij ke uitslagen zijn binnen." Phil Newton slikte moeilijk en staar de nog steeds naar Martha. Toen zei hij: „Hoe zijn die?" Hij liep terug naar het licht, het gedempte geroe zemoes en de rook van het huis. Stinky kwam het huis uit, streek langs haar enkels en wandelde toen over het grasveld naar het meer. Er was nu voor Marbha geen plaats in huis. Ze kon niets anders doen dan wachten. Ze volgde Stinky verstrooid. Aan de kant van het huis die op de weg uitzag, waren auto's en mensen, wist ze, en misschien ook wel weer politie. Fotografen en reporters en mensen van de televisie zouden nu wel in aantocht zijn. Ze zouden, wat er ook gebeurde, een verklaring van Lem verwachten. En dat zou, hoe dan ook, spoedig zijn. Aan de kant van het meer was er niemand en niets, behalve het licht dat uit het huis scheen. Stinky deed alsof hij iets in de bladeren besloop. (Advertentie) r Dit seizoen is Uw make-up Zacht gewelfde wenkbrauwen (potlood en porte-mine met dunne vulling.) „Vleugelvormige" oogschaduw (stick paupières)» fijne eyeliner-lijn (eyeliner-compact). Wimpers voUer en langer (mascara). Fond de teint ingeklopt rond de ogen naar de hals (Tayane). Hoog aangebrachte rouge om dc ogenglans tc accentueren (fard joues), Perzikteint met poeder Nimbe de beauté. Twee nieuwe kleuren lippenstift in een nieuwe presentatie: rose feu een sprankelend rose - diable rouge een helder rood. Voor een prachtige omlijning: porte-mine contour des lèvres. Frisheid. Schoonheid Jeugd de la faculté de Lausanne W DR. N. G. PAYOT HOLLAND N.V. - KEIZERSGRACHT 12-14 AMSTERDAM-C KNIPSEL KRANT Wie veel met commissarissencolleges in aanraking komt, weet dat gevoelens van vriendschap en deferentie over en weer daar in vaak een grote rol spelen. En dat zijn dan dikwjjls nog lang niet de slechtst functionerende colleges. Maar diezelfde gevoe lens verhinderen dat men een medelid ronduit te kennen geeft, dat voor hem de tijd van gaan is aangebroken. Ergo de 75-jarige, die zou moeten aftreden en de noodzaak daarvan zelf helemaal niet inziet, wordt in arren moede maar weer voor verkiezing voorgedragen. En wie zijn aandeelhouders dat zij zich daartegen zouden verzetten Er is maar één oplossing een wettelijke leeftijdsgrens. En vooral niet te hoog. Met onze welgemeende excuses aan hen, wie het persoonlijk aangaat. (Alg. Handelsblad) Max Schmeling, oud-wereldkampioen boksen, is zestig geworden. Hij kreeg een telegram: succesrijk sportman, voorbeeM voor vele generaties van een fair sportman, naam in binnen- en buitenland verbonden met opzienbarende sportprestaties. Getekend, dat telegram, door Willy Brandt, Fritz Erler en Herbert Wehner, de top van de Duitse socialistische beweging. Het telegram komt bij de andere, van iets meer dan twintig jaar ge leden, van Hitler, Göring en dergelijke, toen de sportman, om maar iets te noemen, per parachute de mensen op Kreta onverhoeds op de nek sprong. Er zijn dingen waarvoor je toch vooral Duitser moet zijn om ze te kunnen begrijpen. •(Vrije Volk) BOND ZONDER NAAM HEFBOOMACTIE OKT. 1965 Enny Mols-De Leeuwe (cowboy-vrouw Nel, na een opname) aan tekstschrijver Eli Asser „Een Amerikaanse boer gaat op uitnodiging de Israëlische kolonisatiebedrijven bezichtigen. Hij vindt 't allemaal wel aardig, maar eigenlijk toch niks. Tijdens een verblijf op een boerderij van een joods boertje vraagt hij hoe groot diens stuk grond eigenlijk is. „Vijf hectare", zegt de Israëliër. „Aardig, heel aardig", antwoordt de Amerikaan, „maar zal ik u eens zeggen hoe groot mijn farm is Als ik 's-morgens in mijn auto stap, de hele dag doorrijd, 's-nachts in een hotel overnacht en de volgende dag nog een halve dag rijd, dan ben ik zo ongeveer aan het eind van mijn grond". „Ja", zegt het joodse kolonisatortje bedachtzaam, „zo'n auto heb ik ook 'ns gehad..." (Volkskrant) Er zijn ook bepaalde geneesmiddelen die in het verkeer even gevaarlijk kunnen zijn als alcohol. En dat is een onderwerp waaraan tot nu toe weinig bekendheid is gegeven. Het is bij een sporadische waarschuwing gebleven. Ten onrechte, daar het gebruik van enti- histaminica en bepaalde zenuwstillende middelen door hen die aan het verkeer deelnemen, wel degelijk gevaarlijk kan zijn. Sommige van deze medicamenten versuffen de mens, waardoor hij zich minder goed kan concentreren op de arbeid die hij te ver richten heeft. Andere- kalmeringsmiddelen ontremmen hem, waardoor hij onverschilliger tegenover zijn omgeving komt te staan. Versuffing noch een gedaald verantwoordelijkheidsbegrip is een gemoedstoestand die men een verkeersdeelnemer in het algemeen en een autorijder in. het bijzonder zou mogen toewensen. Het is dan ook van het grootste belang dat de artsen die deze medicamenten voorschrijven ze zijn in Nederland gelukkig alleen op doktersrecept verkrijgbaar hun autorijdende patiënten op de mogelijke gevaren wijzen die aan deze medicamenten kleven. (Elsevier) Een diplomaat heeft eens gezegd, dat hij, door zijn leeftijd tot het dragen van een bril gedwongen, betreurde dit niet twintig jaar eerder gedaan te hebben. „Ik heb wel gemerkt, dat de men sen met brillen de wereld leidenik wist alleen niet waaróm." Maar nu was hij er achter. Het blote oog geeft meer van onze gedachten prijs dan wij misschien wel vermoeden, en het ver- raadt bovendien wat ons op die gedachten brengt. Welk een be schutting schuilt er in zo'n brilWat voor een uitstekende plaats om af te wachten en zich in hinderlaag te leggen De ander ziet je, maar achter spiegelende lenzen en dus zie jjj hem veel beter. Toppunt van alje kunt, door je bril af te zet ten, de ander die jou wel ziet, maar nu zie jjj hem in het geheel nietje bent dus als het ware vertrokken te kennen geven, dat je hem, al naar hfj het wil opvatten, alleen of in de steek laat. En je komt pas terug, wanneer het jóu belieft. „Als schuchterheid een vrij algemene kwaal is wat ik trouwens wel geloof—, gelukkig dan de bijzienden." (N.R.C.) De kleuter is een kleine ruimtevaarder op ontdekkingstocht. Het is uitstekend dat die kleuter ook de ruimte leert kennen in een andere omgeving dan die van woonkamer en keuken. Op school is een andere tijdbeleving mogelijk dan thuis, terwijl het spel hier als het ware een dimensie meer krijgt. Kleuteronderwijs is echter geen aanvulling van de gezinsopvoeding, beide zijn eigensoortig en volstrekt onver- van9baar- (Prof. Van Hulst) Nehroe heeft eens gezegd een ideologie voedt niet, kleedt niet en geeft geen onderdak. Ook een democratie wordt aan haar vruchten gekend. Dat vele mensen in het communisme een roep om gerechtigheid menen te onderkennen en een streven naar verwerkelijking van de gerichtigheid vervuld zien, heeft iets te zeggen. Indien pleitbezorgers der democratie ten diepste de zelfhandhaving en de beveiliging der eigen welvaart beogen, staan zjj geoordeeld. (Minister Diepenhorst),

de Stem | 1965 | | pagina 27