De Gaulle weer kandidaat Dringende reden voor bezoek van paus aan V.N. GERUCHTEN IN PARIJS NEMEN TOE PKI-leider A id it in Peking GERUCHTEN ROND VERVROEGDE REIS dagblad voor zeeland ZOMER ECHT VOORBIJ Encycliek wel nuttig voor Nederland OPERATIE JOHNSON GESLAACD Oostenrijkse president blij met Zeeuws fruit GESPREK OVER RHODESIE VASTGELOPEN T.V.-intocht St.-Nicolaas dit jaar uit Vlissingen WONINGEN ANDAAG IN TOCH TWEE DUITSE PLOEGEN OP O.S. INDISCRETIE REFERENDUM KABELBAAN AFGESLOTEN GREVELINGEN UIT DIENST Pater Schoenmaeekers in Amerikaans blad Fruitfee in Wenen VOORBEELD Geen naaimachine kopen Eerst de nieuwe Necchi zien! INGRIJPEN DRINGEND OOSTERHOUT 105e JAARGANG Ne. 25017 Veer God, Koningin «tt Vadurland ZATERDAG 9 OKTOBER IW5 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, exci. 0,25 incasso; 13,65 per post, exd. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden, GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893 Francois Mauriac wordt 85 jaar. Een artikel over deze markante figuur op pagina 5. De politieke beschouwingen en het financiële debat in de ka mer gaan een stevig duel ople veren. „Rond het Binnenhof" op pagina 7. Lost het concilie de problemen van de missie op? Pagina 7. De opmars van de computers in Nederlandse bedrijven moet aandachtig in de gaten worden gehouden. Pagina 11 Duke Ellington geeft in de jazz- wereld al meer dan 40 jaar de toon aan. Pagina 15. De club van Vondeling, „Cam- buur", heeft financiële zorgen. Maar volhouden doen die Frie zen! Pagina 17. De begroting van Verkeer en Waterstaat is, door een kritische bril bekeken, niet bepaald een stuk om erover naar huis te schrijven. Pagina 21. Rusland en China hebben alleen het communisme met elkaar ge meen en zelfs dat nog niet. Pagina 23. Prof. dr. E. leemans is een Be- neluxiaan. Maar hij heeft nog geen vaderland. Pagina 25. DE RUSSEN hebben toegegeven dat hun derde poging om een onbemand ruimtevoertuig met wetenschappelijke instrumenten een „zachte landing" op de maan te laten uitvoeren, niet is ge lukt MADRID (U.P.I.) Het Internatio naal Olympisch Comité heeft zich bij stemming uitgesproken voor volledige erkenning van Oost-Duitsland. Er zul len twee Duitse ploegen worden inge schreven voor de olympische winter spelen van 1968 te Grenoble en de zo merspelen van 1968 te Mexico-stad. (Zie ook sportpagina). (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Wij zouden het ver schil in temperatuur tussen don- deï-dag en vrijdag kunnen verge lijken met een winterjas. Steeg het kwik donderdagmiddag ook in Brabant nog tot 24 graden, gister middag schommelde het kwik bij 12 a 13 graden. De warme lucht is naar het zuiden verdreven. Een hogedrukcentrum ligt bij Schot land, met een sterke uitloper naar Zuid-Scandinavië. De noordoosten wind, die nu koelere lucht aan voert, gaat ook droge lucht aan voeren, waarin tijdens het week einde geleidelijk weer zonnige pe riodes zijn te verwachten. De re genkansen blijven ook de komende dagen klein, evenals die op mist. De temperatuur is echter op een niveau van 13 tot 15 graden ge komen en dit is voor de eerste helft van oktober vrij normaal te noemen. Vandaag: zon onder 17.57 uur. Maan op 18.06 uur. Morgen: zon op 6.57 uur. Zon on der 17.55 uur. Maan onder 6.22 uur. Maan op 18.19 uur. Maandag: zon op 6.58 uyr. Maan onder 7.37 uur. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Hoewel het Elysée zelf het zwfjgen bewaart, raakt Parijs er van overtuigd dat pre sident Charles de Gaulle zich inderdaad weer kandidaat zal stellen voor een volgende ambts termijn. Omdat de generaal al oud is en hij gezegd heeft het land te willen dienen „zolang h(j daartoe in staat is," houdt men ernstig rekening met wijzigingen in de regeringstop. Het is bekend dat De Gaulle de mi- nister-president qualitate qua als zijn waarnemer wil zien. Premier Pompi dou echter zou niet meer het volle ver trouwen van de president hebben. Aan gezien het om een ambtstermijn van ze ven jaar zal gaan. neemt men in Parijs aan dat De Gaulle na zijn verkiezing een andere premier zal kiezen. Vijftig Fransen, wier oordeel gezag heeft, zijn ervan overtuigd dat gene raal De Gaue zichl kandidaat zal stel len voor de presidentsverkeizingen op 5 december. Het gaat hier om mensen uit de om geving van de generaal, ministers en hun medewerkers. Het Elysée zelf laat de buitenwereld in het onzekere. Het blijft volstaan met de mededeling dat de officiële bekend making pas over enkele dagen zal ge schieden. Men kan in dit stadium echter wel aannemen dat De Gaulle premier Pom pidou al enkele dagen geleden van zijn besluit om zich kandidaat te stellen op de hoogte heeft gesteld. Uit een peiling van de publieke opi nie is verder kort geleden gebleken dat 77 percent van de Fransen van mening zijn dat De Gaulle inderdaad een nieu we ambtsperiode begeert. Sommige politieke waarnemers den ken in dit verband aan de zogenaamde „opzettelijke indiscretie". Men beroept zich hierbij op de tactische eigenaardig heid van de generaal om bepaalde plannen vóór de officiële bekendma king te laten doorschemeren en ver spreiden met het doel van tevoren beter de reacties te kunnen peilen en daar mee bij de inkleding van zijn besluit rekening te kunnen houden. Men vraagt zich nu in Parijs af hoe De Gaulle zich kandidaat zal stellen. Socialistenleider Guy Mollet meent dat De Gaulle van plan is tegelijk met de presidentsverkiezingen een volksstem ming te houden. De Gaulle zou de Fransen willen vra gen een amendement op de grondwet goed te keuren waardoor de in functie zijnde premier automatisch president wordt als de laatste voor het verstrijken van zijn ambtstermijn zou sterven of op andere wijze niet meer in staat zou zijn zijn ambt uit te oefenen. Dit zou een vlotte en directe opvolging garan deren, net als. in de V.S. NEW YORK (U.P.I.) De katholie ke kerk in Nederland is het slachtoffer geweest van „sensationele verdraaiin gen" in de Italiaanse pers, waarvoor geen reden is, zo schrijft pater Ernest Schoenmaeckers in het jongste nummer van het weekblad „America". „Allerlei Italiaanse dagbladen, linkse en rechtse, klerikale en antiklerikale, verweten de Nederlandse katholieken het enige volk te zijn waarvoor de nieu we encycliek van paus Paulus „Myste- rium Fidei" was bedoeld", aldus pater Schoenmaeckers. In het artikel wordt opgemerkt dat kardinaal Alfrink de Nederlandse kerk' provincie tegen deze aanvallen heeft verdedigd en dat de „Osservatore Ro mano" had verklaard dat de encycliek niet tegen de geestelijkheid van een of ander land was gericht. Het is niet onwaarschijnlijk dat „Mysterium Fidei" geschreven werd met één oog op de ontwikkelingen in Nederland", aldus pater Schoen maeckers, „de kerk in Nederland is een kerk in beroering. Pater Alting von Geusau. van het documentatiecentrum in Rome, betoogt dat de onrust van de zelfde soort is als overal elders. Het enige verschil, zo zegt hij, is dat de zaken hier (in Nederland) meer vrije lijk worden besproken. „Wat ook over deze situatie als ge heel kan worden gezegd, er is geen re den voor groot alarm. Zeker, de theo logische en emotionele gevoelens in Nederland zijn zeer heftig 's Pau sen encycliek heeft deze crisis wellicht gekalmeerd en geschokt geloof van de doorsnee-katholiek goed gedaan". Pater Schoenmaeckers is destijds de bron geweest van artikelen over de kerk in Nederland in een Engels blad. Het waren deze artikelen die voor een deel oorzaak zouden zijn van de cam pagnes in de Italiaanse pers. Mgr. De Vet kwalificeerde de uitlatingen van pater Schoenmaeckers in het Britse blad als „laster". a,-*!;- q>' p WASHINGTON (U.P.I.) De gal blaasoperatie, die president Johnson gisteren heeft ondergaan, is volkomen geslaagd. De president lag twee uur en een kwartier op de operatietafel in het marinehospitaal te Bethesda, bij Wash ington. De perschef, Bill D. Moyers, ver telde dat de galblaas en een galsteen werden weggenomen. Er is ook een niersteen gevonden. In 1948 al heeft men Johnson van een niersteen afgeholpen door middel van manipulatie. In 1955 is er nog één ope ratief weggehaald. Mevrouw Johnson en dochter Lucy waren in hun suite in het hospitaal tij dens de operatie. Zij werden onmiddel lijk van het geslaagde verloop verwit tigd. De perschef van het Witte Huis, Bill Moyers. deelde later mee dat de presi dent zich goed herstelt van de opera tie. Hij had natuurlijk nog wat napijn, maar er hadden zich geen complicaties voorgedaan. Moyers zei dat Johnson weer in staat is „de besluiten te nemen die eventueel noodzakelijk zouden zijn". De president ontwaakte kort na 15.00 uur Ned. tijd uit zijn verdoving en had een uur later al weer een kort gesprek met Moyers kunnen voeren. Deze deel de hem mee dat. een telegram over de goede afloop naar generaal Westmore- land, de opperbevelhebber van de Ame rikaanse strijdkrachten in Vietnam, was gezonden en dat verder telegrammen met de beste wensen waren ontvangen van paus Paulus, president De Gaulle en bondskanselier Erhard. DE 5-JARIGE Eddie J. Metz is gisteren in een gracht in Osdorp verdronken. Enkele werklieden, die gealarmeerd waren door hulpgeroep, hebben nog ge probeerd de jongen te redden. Koning Konstantyn cn koningin Annemarie van Griekenland bezoe ken het Griekse platteland. Per ezel leggen zij lange afstanden af om ook de meest afgelegen dorpjes te be zoeken. AIDIT plaat gepoetst 7 BANGKOK (A.F.P.) Dipa Noesan- tara Aidit, de leider van de Indonesi sche communistische partij, bevindt zich op het ogenblik in Peking en het is niet waarschijnlijk dat hij naar zijn land terugkeert voordat de toestand daar verhelderd is, zo is vrijdag mee gedeeld in kringen die in nauw con tact slaan met de Indonesische ambas sade in Bangkok. Aidit zou enkele dagen voor de mis lukte staatsgreep in Djakarta als lid van een Indonesische parlementaire de legatie onder leiding van derde vice- president Chairoel Saleh naar China zijn vertrokken. President Soekarno weigert nog steeds toe te geven aan de steeds' tal rijker wordende eisen de communisti sche partij te verbieden, waarmee de situatie in Indonesië nog zeer explosief blijft. Meer nieuws uit Indonesië op pa gina 7. De verbinding tussen Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee is een feit. De kabelbaan over de Crevelingen heeft zijn dienst ge daan. De kabels worden neerge haald en de torens afgebroken. (Telefonisch van onze correspondent in Wenen) WENEN Met twee hofdames, een oudere dame en een begeleider, allen in Zeeuwse kledij, heeft de Goese fruit fee haar intrede gedaan in de prachtige barokke zalen van het oude keizerlijke Hofslot te Wenen, om de Oostenrijkse bondspresident Franz Jonas een grote mand met Zeeuws fruit te overhandi gen. Een delegatie van het Zeeuwse co mité, een groep die zich tot taak heeft gesteld de export van het Zeeuwse fruit in de verschillende Europese landen te bevorderen, hield zich op dezelfde tijd in Wenen op voor een goodwill-tournee. Donderdagmiddag kwamen de Neder landse gasten op het vliegveld van We nen aan. Buiten hun bagage hadden ze zeshonderd kilo Zeeuws fruit bij zich om in Weense bejaardentehuizen en kindertehuizen uit te delen. Ofschoon de Oostenrijkse bondspresi dent Jonas amper terug was van een staatsbezoek aan Perzië, vond hij gis termorgen toch tijd om de bezoekers uit het bevriende Nederland in de Spiegelzaal van het Hofslot te ontvan gen en met hen een geanimeerd ge sprek te voeren. Het staatshoofd liet zich lovend uit over de kwaliteit van het fruit, dat hem in een korf door de vier charmante dames aangeboden was. Na het bezoek aan het Oostenrijkse staatshoofd werd de delegatie uit Zee land ontvangen door de Nederlandse ambassadeur in Wenen, de heer Echau- zier. De Oostenrijkse televisie was zeer ge ïnteresseerd in de activiteiten van de fruitfee. Vandaag zal de t.v. de Goese fruitfee en haar begeleiders een inter view afnemen. (Van onze Romeinse corrèspondent) Er gaan in Rome geruchten, dat het recente bezoek van paus Paulus VI aan de Verenigde Naties een zeer bijzondere achtergrond heeft gehad. In kringen, die doorgaans goede contacten met het Va- ticaan onderhouden, heeft men het ver moeden dat de paus over gegevens be schikt, die hem doen vrezen, dat er wel eens ernstige internationale verwikke lingen op komst zouden kunnen zyn. Daarom zou Paus Paulus veel eerder dan hy aanvankelijk van plan was zijn vredespleidooi voor de U.N.O. hebben gehouden. Bevestiging van die geruch ten is in Rome niet te verkrijgen.. Degene, die hierover het eerst in het openbaar heeft gesproken, is niemand minder dan de bekende hulpbisschop van New York, mgr. Fulton Sheen, bij genaamd de „televisiebisschop". Hy werd voor alle TV-zenders van de Vere nigde Statten geïnterviewd nadat de paus alweer in het vliegtuig naar Rome zat. Tijdens dit nachtelijk vraaggesprek kwam hij opeens voor de dag met de veronderstelling, dat de paus op de hoogte is van een zeer aanstaand en zeer dreigend gevaar en dat hij om dit te bezweren zijn bezoek aan de V.N. zou hebben vervroegd. De paus spreekt nu eenmaal meer mensen dan wij, aldus bisschop Sheen. Bisschop Sheen herinnerde er bo vendien nog aan, dat Pius XII al in 1943 op een audiëntie van de Italiaanse bisschoppen sprak over een nieuwe sinds kort ontdekte energiebron, die onoverzienbare mogelijkheden bood voor het welzijn van de mensheid, maar die tegelijk ook een onvoorstelbaar ge vaar zou kunnen betekenen in geval ze zou worden aangewend voor oorlogs- en vernielingsdoeleinden. Paus Pius sprak toen over de atoomenergie, ook al be greep niemand waar hij het over had. En dat was twee jaar voordat de eerste explosie plaats had van een atoombom. LONDEN (Reuter) Premier Ian Smith van Rhodesië heeft vrijdag in Londen bekendgemaakt, dat hij geen overeenstemming heeft kunnen berei ken in zijn besprekingen met premier Wilson van Engeland. Na een bijeenkomst van twee en een half uur met zijn Britse ambtgenoot zei Smith: „Het enige waarover wij het eens waren, is dat wij van mening ver schillen". In een communiqué van de Britse re gering werd meegedeeld dat „niettegen staande intensieve besprekirigen, geen wegen zijn gevonden om de tegenover elkaar staande opvattingen te verzoe nen". Hieraan werd toegevoegd dat er geen afspraak is gemaakt voor een nieuw gesprek. (Advertenties) Met de enige knop meer nuttige steken dan met eik ander Dok véél duurder merk. Meer zeggen wij u niet. Een demonstratie zegt genoeg. BEKKERS, Boschstr. 67, Breda, tel. 41725 Alle wereldmerken reeds v.a. 125, GROTE MARKT 25 - BREDA niet duur we/ heerlijk Toen werd duidelijk wat de paus had bedoeld en dat hij ,.dus meer weet dan wij", zoals bisschop Sheen het noemt. De vraag is dus nu welk zeer ernstig gevaar paus Paulus ertoe gebracht heeft om openlijk voor het wereldforum te treden en op zulk een dramatische en Indrukwekkende manier de oorlog, elke vorm van oorlog, te veroordelen ente pleiten voor vrede en onderling overleg De discussie in bovengenoemde besloten kring wordt dubbel interessant, als men de passage nog eens overleest, waarin de paus in bedekte termen pleitte voor opname van China in. de wereldorgani satie. Daar komt nog bij, dat de bekende redacteur van de New York Herald Tribune, Bariet McGurn, een kort on derhoud piet de paus heeft mogen heb ben in New York. Bij die gelegenheid heeft de paus hem letterlijk gezegd, dat hij van het moment af van zijn uitver kiezing zelf het voornemen had ge maakt om persoonlijk overal naar toe te gaan. waar ofwel onmiddellijk ge vaar dreigt ofwel de vrede door een gebaar of door een persoonlijk ingrijpen wellicht nog gered zal kunnen worden. En hieraan voegde paus Paulus dan nog toe, dat hi„ te allen tijde bereid was om naar Moskou of naar Peking te vliegen, als zoiets voor het redden van de vrede nuttig zou zijn. In het kader van het bovenvermelde zijn de geruchten ontstaan, dat de we reld een ons nog onbekend gevaar be dreigt, waarvan de paus op de hoogte is en dat hy door dit vervroegde bezoek aan de UNO dit heeft willen bezweren. Wij weten, dat de breedst mogelyke di plomatieke kringen zich met dezevoor ons nóg niet békende kwestie bezig hou-* den. En het is duidelijk, dat de paus niet als voornaamste doel had „de Verenigde Naties een hart onder de riem te ste ken". Dan had hij zich deze dodelijk vermoeiende reis gemakkelijk kunnen besparen door andere wegen te bewan delen. die meer in het traditionele vlak liggen. Neen, de paus had inderdaad daaraan kan geen twijfel bestaan, een dringende reden om dit bezoek te ver vroegen en aan dit bezoek een uitersi beperkt doel te geven, namelijk uitslui tend de Ver. Naties en vooral niét ck Verenigde Staten van Amerika. (Van onze radio-t.v.-redactie) BUSSUM De Nederlandse Televi sie Stichting zal zaterdag 20 novembei een rechtstreekse beeldreportage ge*en van de St.-Nicolaasintocht in Vlissin gen. De N.T.S. heeft al contact opgenomen met het gemeentebestuur van de Zeeuwse havenstad en met de plaatse lijke middenstandsorganisatie. Na de bijzonder gunstige ervaringen, welke men vorig jaar met een reportage van het St.-Nicolaasfeest te Hoorn heeft op gedaan, was besloten om ook dit jaar om te zien naar een andere geschikte havenplaats als decor voor dit nationale jeugdfestijn op het beeldscherm. 3- 4 kamerflats. Parketvloeren, c.v., Monke-keuken, koelkast, compl. badkamer etc. Verkoop le blok begint november a.s. Contant v.a. ca. 5.000.- zonder verdere kosten; maandbetaling v.a. ca. 275.-. Inl.: Investa N.V., Nassauplein, Den Haag, tel. 601281.

de Stem | 1965 | | pagina 1