11 Soekarno onder zware pressie Driehonderd bouwvakkers de straat op BROADWAY IS VEEL HARDER Dichte mist slaat verkeer lam Campagne tegen Claus v. Amsberg verhevigd Toon (even bij bonmaman): Verdwenen vrachtwagen (vol bote gevonden v matras Morgen kunt u mooier zijn! Kreymborg SCHERK DAGBLAD VOOR ZEELAND OPROEP IN KRANTEN Minder warm ANDAAG IN DOODGEBOREN' BABY KWAM TOT LEVEN COMMUNISTEN AANPAKKEN": VERGELDING BOUWBEDRIJF IN ZORGEN DOOR ERFENISKWESTIE HUIZENBOUW STILGELEGD vs Werelds grootste atoomsplitser komt in Ardennen Chauffeur in arrest UW OVERHEMDEN" 2 STUKS JQ75 105e JAARGANG No. 25016 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlaridia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 V R IJ D A G 8 OKTOBER 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Usbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze verslaggevers) BREDA/GOES Een dicht mistge- bied, met ziclit van 100 tot 50 meter, bewoog zich gisteravond van de lijn Rotterdam-Arnhem in zuidelyke rich ting. Het zicht in Brabant verminderde snel van 200 lot beneden 100 meter. De Zeeuwse veerdiensten functioneer den gisteravond nog normaal. In Roosendaal was er gisteravond hij- na geen sprake meer van verkeer. Het zicht daalde tot beneden de 50 meter. Ook Bergen op Zoom werd gister avond in de dikke mist gehuld. Er wa ren nog geen meldingen van ongeluk ken op de weg. Bij de Moerdijkbrug constateerde een patrouillewagen van de Rijkspolitie nog slechts een zicht van veertig, vijftig me ter. By Zundert was dit gisteravond nog ongeveer tachtig meter. (Van onze redactie binnenland) Het landelijk comité Verzoek schrift Staten-Generaal is giste ren een advertentiecampagne begonnen in een aantal lande lijke dagbladen. De eerste serie advertentie is gisteren versche nen. In de oproep wordt gevraagd de handtekening te plaatsen op een van de petitionnementslijsten. die aan de Staten-Generaal zullen worden aange boden. „De stiekking van het bedoelde verzoekschrift is de Goedkeuringswet betreffende het huwelijk van H.K.H. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg niet tot stand te laten ko men. Het comité is van mening dat Von Amsberg voor het Nederlandse volk niet aanvaardbaar is als prins-gemaal", aldus de oproep, die voorts vermeld: „De gevoelens van een belangrijk deel van het tvolk zijn in ernstige mate ge kwetst". Vervolgens meldt de oproep een naamlijst van degenen, die hun instem ming met het verzoekschrift hebben be tuigd: o.m. Ernst van Altcna, prof. dr. G. I. Lieftinck, prof. mr. .W. H. Nagel, prof. dr. F. J. J. Buytendijk, Simorf Carmiggelt, prof. dr. A. Bachrach, Bert Bakker, prof. dr. J. H. Booy, Ge rard den Brabander. Sieto en Marijke Hoving, mevr. Tine Medema. Bert Voe ten. Èvert Werkman, dr. A. Polak- Daniels en prof. dr. A. Querido. Het landelijk secretariaat is geves tigd bij mevrouw drs. I. Eringa. De op roep is ondertekend door prof. dr. D. Wiersma. Het comité heeft intussen in een bij eenkomst te Rotterdam gezegd dat het secretariaat overstroomd wordt met verzoeken om toezending van handte keningenlijsten. „En", zei de heer Van der Hoeven, lid van het comité. .,de adhesiebetui gingen zijn zo talrijk dat we ze niét eens kunnen tellen Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende be wolking, maar overdag plaatselyk ook opklaringen. Zwakke tot ma tige noordoostelijke wind Over .iet algemeen lagere middagtempe- raturen. In de noordelijke provin cies van het land echter weinig verandering van temperatuur. Vandaag: zon onder 17.45 uur. Maan op 20.21 uur. Morgen: zon op 7.06 uur. Maan on der 14.03 uur. Schema 13 wil ook pleiten voor een wereldregering. Aldus onze concilieredacteur. Pagina 7. Louis Stotijn leidt een gloed nieuw, nog naamloos orkest, dat het Nationaal Ballet gaat begeleiden. Pagina 11. In Amerika doen de fruitteeltbe- drijven het niet atleen in het groot, maar ze doen het ook erg goed. Goese veilingdirectetur drs. P. Butijn is er gaan küken. Pagina 13. ,,We moeten samen de wielersport in Brabant tot nog grotere bloei brengen", vertelde Ad Seelen uit Rijen onze sportredacteur. Pag. 15. We moeten harder sparen, zegt minister Bogaers, dan kunnen we meer huizen bouwen. Pa gina 17. HIRSON, Frankrijk (U.P.I.) - Het was even na middernacht toen op de negende juni van dit jaar de artsen van de Fresnelkli- niek de pogingen om de baby van een boerin. Yvette Michel, tot le ven te wekken, staakten en het pasgeboren kind als doodgeboren verklaarden. Elf uur daarna merkte een ver pleegster echter dat het „dode" kind levend in het doodkistje lag. De artsen van de kliniek ver klaarden gisteren nogmaals dat de baby „zonder enige twijfel, kli nisch gezien, doodgeboren was". Zoals in al dat soort gevallen pro beerden de verpleegsters en artsen mond-op-mond-beademing, hart- nassage, injecties, zuurstofbehan deling en het verwarmen van het koude lichaampje. Tenslotte werd het „dode" kind je naar het lijkenhuis van het zie kenhuis gebracht. Daar bemerkte men 's ochtends om 10 uur dat een van de armpjes van de baby be woog. Het kindje werd onmiddel lijk naar een groter ziekenhuis overgebracht, waar men het een zuurstofbehandeling gaf en in een couveuse legde. Na drie maanden in een cou veuse gelegen te hebben is het kind aan de zorgen van de ouders toevertrouwd. DJAKARTA Het uitbleven van krachtige maatregelen tegen de Indonesische communisten wegens hun aandeel in de staats greep van verleden week bezorgt president Soekarno toenemende kritiek. De president wordt steeds zwaarder onder druk gezet terwijl in Midden- Java verbitterd wordt gevochten tussen opstandelingen en regeringstroepen. Aan de zijde der regeringstroepen zyn 70 man gesneuveld. Er worden 60 mi litairen vermist. Volgens radio-Djakarta heeft de op perbevelhebber van de Indonesische luchtmacht, Omar Dhani, een ultimatum uitgevaardigd, waarin anti-Soekarno- elementen in de luchtmacht 72 uur de tijd krijgen zich over te geven. Na af loop van deze tijdslimiet zullen bii blootstaan aan zware straffen. Een aantal luchtmachtofficieren zijn reeds gearresteerd. Twintig grote orga nisaties uit verschillende delen van In donesië hebben formeel geprotesteerd tegen het besluit van president Soekar no de communisten niet te straffen. Organisaties van arbeiders, boeren, jongeren, ambtenaren en van religieu ze groeperingen hebben resoluties aan vaard of verklaringen uitgegeven waar in ongenoegen tot uiting wordt ge> bracht naar aanleiding van het uit blijven van de bestraffing van de conv munisten. De communistische party wordt be stempeld als „een goddeloze, terroristi sche organisatie". Het Indonesische leger, dat woedend is over de afslachting van zes van zijn generaals, schijnt zich neer te leggen bij de lastgeving van president Soekar no om géén vergeldingsmaatregelen te gen de moordenaars te nemen. Een bewys dat er geen maatregelen zullen worden genomen tegen de In donesische communistische party en haar vele mantelorganisaties, wordt ge zien in een verklaring, die de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft afgelegd. Volgens Soebandrio had Soekarno Oentoengs staatsgreep beschreven als „een voorval, dat niet als ongewoon kan worden beschouwd in een land dat nog steeds een revolutie doormaakt". De verblijfplaats van de leider van de Indonesische communistische partij, Aidit, is sinds de vroege ochtend van vrijdag jl„ toen Oentoeng c.s. toesloe gen, volslagen onbekend. Gezegd wordt dat hij door „rechtse elementen" is ont voerd. Daarna heeft men niets van hem gehoord. Het leger beschikt over doorslagge vende bewyzen dat aanhangers van de „beweging van 30 september" hun po ging tot een greep naar de staatsmacht volvoerden met behulp van in com munistisch China vervaardigde wapens. Het heeft de hand kunnen leggen op aldaar gemaakte geweren, ammu nitie en handgranaten. Doch Soekarno leent kennelijk niet het oor aan de door het leger en de rechtse Indonesi sche partijen aangevoerde argumenten. Bij de Nederlandse ambassade in Djakarta is sedert vrijdag jL geen enkel bericht binnengekomen, waaruit zou blijken dat ook maar een enkele van de ongeveer 300 permanent in Indo nesië wonende en ongeveer 100 in dit land op bezoek zijnde Nederlanders als gevolg van de uitzonderingstoestand op Java in moeilijkheden verkeert. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/BENNEBROEK De firma H. Bakker te Bennebroek heeft gisteren 300 werknemers in West-Brabant, van wie 200 in eigen dienst en 100 in dienst van onderaannemers, ontslagen. Vrijdagmiddag (heden) kunnen deze werknemers zich melden om hun laatste loonzakje te in casseren. Het werk, waaronder de bouw van een paar honderd huizen, is stilgelegd. Ook aan honderd werknemers van dit bedrijf in Zandvoort, Wassenaar en Bennebroek is ontslag aangezegd. Zeven weken geleden is de oudste firmant, de heer Henk Bakker, overle den. Het aangezegde ontslag houdt ver band met liquiditeitsmoeilijkheden, die voortvloeien uit familie-aangelegenhe den. Op het moment, dat wij deze edi tie moesten afsluiten, y**s 4"et mogelijk dat „nog een bod van buitènaf zou ko men". zoals de heer J. H. Bakker, zoon van de overledene uit Bennebroek, die een bloeiend bollenbedrijf heeft, het uitdrukte. Aan de besprekingen dien aangaande nam hij echter zelf niet deel. Er zou een controverse gerezen zijn tussen de drie kinderen van de over ledene en diens tweede echtgenote, over de nalatenschap. Ook de heer P. Bakker te Roosen daal, eveneens een zoon van de heer H. Bakker, verklaarde dat „het bedrijf nog te redden zou zijn". De heer P. Bakker drijft in Roosendaal een zelf standig aannemingsbedrijf. Er is ten gevolge van het overlijden van de heer Henk Bakker een vertra ging ontstaan in de uitbetalingen aan de firma. Anderzijds is het tempo van aanbieding van rekeningen zeer ver- LUIK (A.N.P.) De mogelijkheid bestaat dat in de komende jaren de grootste atoomsplitser ter wereld zal worden gebouwd in de Belgische Ar dennen. Het Europese centrum voor kernonderzoek is sedert enkele tijd op zoek naar een geschikte plaats daar voor. Twee Belgische gemeenten, Maissing en Focant, hebben zich kandi daat gesteld. In de gemeenten zijn reeds grondonderzoekingen verricht. De bo dem van Focant, een dorp met driehon derd inwoners op negen km van Beau- raing, is daarbij het meest geschikt be vonden. Ook West-Duitsland en de Scandinavische landen hebben zich be reid verklaard grond beschikbaar te stellen voor de installatie. De centrale zal een vermogen gaan ontwikkelen van driehonderd miljard volt. Met de bouw is een bedrag ge moeid van twintig miljoen gulden, een uitgave die over tien jaar verdeeld zal gaan worden. sneld. De heer J. Bakker te Benne broek moppert: „Er zijn gemeenten die sinds de dood van mijn vader, bijna twee maanden geleden, nog niets heb ben uitbetaald Van welingelichte zijde vernemen wij dat het bouwbedrijf H. Bakker te Ben nebroek voor de kleinere plaatsen, waar geen continubouw wordt toegepast, tot de grotere bouwers behoort. Het bedrijf had 300 werknemers in West-Brabant in dienst. Het zwaartepunt der werkzaamheden ligt in Rucphen, waar dit bouwbedrijf 200 won ingwetwon ingen bouwt. In Etten is het bedrijf bezig met 44 woningwet woningen en 12 in de particuliere sec tor. Voorts worden werkzaamheden uit gevoerd in Oudenbbsch, Hoeven. Prin senbeek, Oud- en Nieuw-Gastel, Klun- dert en Gilze-Rijen. Het werk op al deze objecten ligt stil. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/BRASSCHAAT (B.) De zaak van de in de nacht van maan dag up dinsdag spoorloos verdwenen vrachtauto met oplegger van de n.v. Transportbedrijf De Meyer en Ver- brugge te Terneuzen, is opgehelderd. De chauffeur, J. D. H. uit Etten, is in gesloten in het huis van bewaring te Antwerpen op beschuldiging van de smokkel van 250 kilogram Nederlandse boter. De vrachtauto, waarin de boter was verborgen, is in beslag genomen door de Belgische douane. De vrachtwagen werd in de nacht van maandag op dinsdag om twaalf uur in het gehucht Achterhoek bij Wuust- wezel (B.) tot stoppen gedwongen door een „vliegende brigade" van de Belgi sche douane. Tijdens een daarop vol gend routine-onderzoek ontdekte men de boter, die verborgen was onder het stro, dat was uitgespreid over de bodem van de oplegger. H. was met zijn auto het laatst ge signaleerd maandagavond om kwart over elf bij een benzinestation in Et ten. Hij moest toen vertrekken naar een glasfabriek in Namen (B.), om daar een lading glas op te halen. Sinds dien was hij spoorloos verdwenen. „Weinig attent van de Belgische douane om ons niet even op de hoogte te stellen", oordeelt inspecteur D. van Ooijen, de korpschef van de Terneu- zense gemeentepolitie. „Wij dragen de zaak zo snel mogelijk over aan de po litie en staan er dan niet bij stil dat man en wagen wel eens vermist konden zijn", is het verweer van de Belgische douane in Brasschaat. Op de foto: President Soekarno (mid den) gefotografeerd tijdens de kabi netszitting in Djakarta, de eerste maal na de staatsgreep dat de pre sident weer in het openbaar is ver schenen. Links de eerste onder-pre mier Soebandrio en geheel rechts de tweede onder-premier dr. Leimena. Tweede van rechts de marinechef, vice-admiraal Martadinata. (Van een onzer verslaggevers) SITTARD „Voor dat ik naar huis kom ga ik nog even aan by „bonmama" in Sittard", zei Toon Hermans zaterdagavond tegen zyn zoontje Gaby tijdens het telefoonge sprek in de Grand Gala du Disque- uitzending. Gistermorgen omstreeks half twaalf arriveerde hij samen met zijn echtgenote in de Sittardse Mon seigneur Rijckersstraat, waar bon maman reeds zat te wachten. Terwijl Toon met zijn vrouw, zijn moeder en broer Fons aan tafel zat, praatten zij even met professor Zieg- ler van de Amerikaanse Yale Uni versity, die al vijf weken in Neder land is om Toon te helpen bij het sa menstellen van zijn Broadwayshow, die hij eind 1966 daar hoopt te bren gen. „Is Toon rijp voor Broadway?", vroegen we. „Jazeker", luidde het antwoord, „en wat belangrijker is: New York is rijp om Toon te ontvan gen". Toon zelf, die in Amerika vijf weken hard heeft gewerkt, is veel voorzichtiger: „In de States ligt de situatie wel wat anders dan hier", zegt hij. „Daar is het een kwestie van koud en hard zakendoen. Het gaat allemaal lang niet zo gemakkelijk als de kranten hier doen geloven. Die kletsen maar wat als ze schijven dat de een of andere Europeaan weer fu rore heeft gemaakt op Broadway. Sinds Chevalier is daar geen enkele Europeaan meer in geslaagd; neem een man als Aznavour, dat is toch wel een naam hier. Die mag nu eens heel zachtjes gaan proberen op Broadway, voor 'n paar weken, meer niet". Toon, die in Amerika maar moei lijk kon wennen aan de aircondi tioning van de grote hotels, is er vast van overtuigd dat je je min stens twee jaar intensief moet voor bereiden eer je in Amerika ook maar een kleine kans maakt om iets te be reiken. Intussen is hij echter bepaald - niet met lege handen thuisgekomen. Hij heeft een dertigtal contracten meegebracht, onder meer ook voor t.v., film en radio. Toon, die na vier dagen varen op het luxueuze passagiersschip „Fran ce" vorige week in Lc Havre voet aan wal zette, is in Amerika ook ge vraagd teksten te gaan schrijven voor bekende artiesten als Sammy Davies en Frank Sinatra. Geen wonder dus dat prof. Ziegler hoge verwachtingen koestert van de Amerikaanse show. „Toon wordt be slist de opvolger van Maurice Cheva lier", zegt hij, „en ik reken er op dat hij minstens een paar maanden op Braodway kan blijyen optreden. Na tuurlijk geniet hij in Amerika nog niet een algemene bekendheid, maar we hebben duidelijk gemerkt dat hot echte showpubliek hem heel goed kent en het bijzonder op prijs stelt dat hij daar komt optreden. Dat blijkt trouwens ook wel uit het feit dat hij meteen op Broadway kan be ginnen. Hij heeft niet veel voorgan gers die dat hebben klaargespeeld". Overigens krijgt Nederland de pre mière van de Amerikaanse show, waarvoor tal van nieuwe liedjes en teksten moeten worden geschreven. EINDHOVEN Heezerweg 42 Tel, 16155 BREDA Koele Mei 6 Tel. 41550 Uw huid wint elke dag aan zuivere schoon heid met Scherk Gezichtslotion. Scherk verwijdert stof en make up. dringt zacht maar intens de poriën binnen en activeert de bloedcirculatie. Verstandig idee... begin morgen met Scherk! In flacons v.a. f2,95. Gebruik ook Scherk crèmes tubes 3,- eit 3,85en Scherk Gezichtsmelk (flacon 14,95). (Advertenties) Beï-O-Fasfc in pasteltinten en wit. Tricotnylon ia wit en streep- iessins. Divers® mouwlengten. Per stuk 11,90 2 Nü 19.75 Zie ook elders in dit blad.

de Stem | 1965 | | pagina 1