7 •d Soekarno laakt Kopers van huizen samen in de boot voor kwart miljoen irisetóe UITGERUST! ver- VO- rde imi- )lijft I INDONESISCHE PRESIDENT \BEKENT EINDELIJK KLEUR V rachtauto verdwijnt spoorloos ROKERS MAKEN MEER BROKKEN -i Weer den in en rond Bormann leeft onder indianen Jongen etmaal in rotsspleet \(25cm.) bekneld Arrestaties Gruwelfilm Verdeeldheid bij P.v.d.A. over huwelijk van kroonprinses CONSUMENTENGIDS IN ACTIE LUFTWAFFE- VLIEGERS TE JONG VOOR STARFIGHTER Amerikaans verkeersrapport HORN SLAAT SCHELDENDE SOLDAAT Vopo's schieten jongen (17) aan SA ra ra ra tAiRA extra extra bescherming DAGBLAD VOOR ZEELAND moor Djokjakarta Weer verklaring: Met hoofd omlaag: Mist Chauffeur ook kwijt ANDAAG IN 3üasMa9 Stem Rumoer in Duitsland Geen probleem in Nederland Niet leeg Surpl us Toch in West-Berlijn: Uitgeslapen? néén... 11059 JAARGANG No. 25015 -Voor God,, Koningin en Vaderland Jltgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, |C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Aes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. [Vercauteren, L. J. v. 't Westende. [Bureau: Breda Reigerstraat 16 (tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 OONDERD A G 7 OKTOBER 1965 y x Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, exol. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan- vraag. LosSe nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage^/ 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN. IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) FLORENCE (U.P.I.) Martin Bormann, de voormalige secretaris van Hitler, is nog steeds in leven en woont thans waarschijnlijk bij een Indianenstam in de binnenlan den van Brazilië, aldus een voor malige Italiaanse fascist. Pasquale Donadio, een vooraan staand figuur uit de Mussolini-tijd, heeft verklaard van een vriend vernomen te hebben dat deze Bor mann enkele jaren geleden in zijn villa in Zuid-Amerika had verbor gen. Donadio identificeerde zijn vriend slechts met de initialen G. T., eraan toevoegend dat het een rijke Italiaan is die in 1938 naar Zuid-Amerika is geëmigreerd. Israëlische functionarissen heb ben herhaaldelijk beweerd dat Bor mann niet bij de slag om Berlijn in 1945 om het leven is gekomen, maar erin geslaagd is naar Zuid- Amerika uit te wijken. Volgens Donadio had G. T. Bor mann enkele jaren geleden" in zijn villa hij vertelde niet in welk Zuidamerikaans land ver borgen, toen Israëlische agenten zoweal naar Bormann als naar Adolf Eichmann zochten. Volgens G. T. was Bormann er tijdens de slag om Berlijn in ge slaagd uit de kanselarijbunker te ontsnappen, waarin Hitier zelf moord had gepleegd. Bormann zou bij die gelegenheid in burger zijn gestoken en niet in een generaals uniform van de S.S., zoals beweerd wordt door getuigen, die hebben gezien dat een persoon, overeenko mend met Bormann, gedood werd bij het ontploffen van een Duitse tank. Bormann zou volgens het relaas van G. T. en Donadia allereerst naar Zuid-Tnol zijn gevlucht, waar hij enige tijd in de stad Merano verbleef. Van daar ging hij naar Spanje en Zuid-Amerika. waar hij in de Venezolaanse stad Maracaibo zou zijn aangekomen. MEDINA (Reuter) In een grot na bij Medina, in de Amerikaanse staat Ohio, is woensdag een 15-jarige jongen bevrijd uit een diepe, slechts 25 centi meter brede spleet, waarin hij langer dan een etmaal met het hoofd omlaag klem had gezeten. De knaap. Morris Baetzold, was dins dagmiddag tijdens een schooluitstapje naar beneden gestort. Pas een dag later werden de reddingspogingen met suc ces bekroond. Men slaagde erin een lus om het lichaam van de jongen te laten zakken en hem naar boven te trekken. Morris, die sinds dinsdagmiddag niet had gegeten of gedronken, maakte een uitgeputte indruk toen hij op een draagbaar uit de grot naar een zieken huis werd gebracht. Niettemin werd 1 zijn lichamelijke toestand tijdens zijn gedwongen verblijf in de ijskoude grot goed genoemd. Morris heeft zich uit zonderlijk kalm gehouden. (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA/SINGAPORE President Soekarno heeft giste ren tijdens de eerste kabinets zitting sinds de huidige crisis de opstandige beweging van de 30e september veroordeeld. Soekarno deed dit overigens in milde be woordingen en zei geen wraak gevoelens te koesteren. Het ka binetsberaad werd gehouden in Bogor. Minister van buitenlandse zaken Soe- bandrio zei in een door radio-Djakarta geciteerd verslag van de bijeenkomst, dat het kabinet besloten heeft de revo lutionaire raad, die door de rebellen in het leven is geroepen, te verbieden. Ook had het kabinet besloten een sfeer van rust en orde te creëren opdat men de nodige maatregelen tegen de contra-revolutionairen kon nemen en tot een vreedzame oplossing kon komen. Vice-maarschalk Omar Dhani, de op perbevelhebber van de luchtmacht, is opgetreden tegen de luchtmachtofficie ren die betrokken zijn geweest bij de opstandige „beweging van 30 septem ber". Soebandrio zei dat enkele lucht machtofficieren op de basis Halim we gens medeplichtigheid zijn gearresteerd. Uit Djakarta werd gemeld dat er nog steeds hevig wordt gevochten in Kla- ten bij Djokjakarta in Midden-Java en Cneribon, op rond 250 km ten oosten van Djakarta. Djokjakarta is dinsdag avond door de regeringstroepen her overd. Radio-Maleisië meldde dat de kabi netsvergadering, die gehouden werd in Soekarno's buitenverblijf te Bogor op rond 65 km van Djakarta, werd bijge woond door de communistenleiders Loekman en Njoto. Partijleider Aidit is nog steeds spoorloos. Sinds het uitbre ken van de communistische rebellie is hij niet meer gehoord of gezien. Drie generaals Soebrani uit Suma tra, Achmadi van de legervoorlichtings- dienst en Gandi van de legerverbindin- gen, hebben» de communisten beschul digd van wreedheid, en vergeldings maatregelen tegen hem geëist. Mohammedaanse organisaties en en kele studentengroeperingen zouden ook de communisten verantwoordelijk heb ben gesteld voor de mislukte staats greep. Volgens radio-Djakarta zijn er 200 gewapende communisten gevangen genomen. Voorts zou het leger 2000 mi litair geoefende leden van het commu nistische jeugafront gevangen hebben genomen. Radio-Maleisië melde voorts, dat er bij de strijd in Midden-Java tanks zijn ingezet. Er zouden daar ook burgers zijn vermoord. Radio-Djokjakarta liet weten dat de gezinnen van kolonel Ka- ramso, de militaire bevelhebber van de stad, en diens plaatsvervanger, zijn ver moord toen de rebellen de stad bezet ten. Het in Manilla verschijnende blarl „Philippines Herald" heeft van „goed ingelichte diplomatieke zegslieden" ver nomen dat de Indonesische minister van buitenlandse zaken. dr. Soebandrio, be kend om zijn linkse sympathieën, als eerste vice-premier is vervangen door Johannes Leimema. Hiermee, aldus het blad, is „een zuivering van het kern kabinet" begonnen. Het blad verwacht dat Chairoel Sa- leh, de derde vice-premier, de volgen de is die heen moet gaan. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: In de vroege ochtend op veel plaat sen mist of laaghangende bewol king, daarna overwegend zonnig. Zwakke tot matige wind uit rich tingen tussen oost en zuidoost. In de middag vry warm, behalve op plaatsen waar mist of laaghangen de bewolking zich handhaaft. Vandaag: zon onder 18.04 uur. Maan op 17.38 uur. Morgen: zon op 6.52 uur. Maan on der 3.57 uur. Duizenden mensen' in Djakarta heb ben voor de televisie een verschrikke lijke film gezien. Vijf minuten lang ont rolde zich voor hun ogen het beeld van de opgraving van de deerlijk ver minkte lijken van zeven officieren, on der wie zes generaals, die bij de mis lukte staatsgreep van 30 september wer den vermoord. Verschillende lijken waren onthoofd of' in stukken gesneden en doorzeefd met kogels en bajonetsteken. Het is waarschijnlijk aan de tegen woordigheid van geesl van enkele vrou wen van ontvoerde generaals te danken geweest zij kwamen op het idee de andere generaals per telefoon te waar schuwen dat het leven van generaal Nasoetion, de opperbevelhebber van het Indonesische leger, gered is kunnen worden. Nasoetion, wist in pyjama te ontsnappen door over een muur om zijn huis te klimmen, maar zijn doch tertje van vijf jaar werd door een ko gel getroffen en overleed gisteren in het ziekenhuis. Volgens het communistisch Chinese persbureau Nieuw China heeft presi dent Soekarno aan de regering in Pe king een boodschap gezonden waarin hij de wens uit naar sterkere en nau were banden tussen beide landen. Op de foto: Generaal Nasoetion, de Indonesi sche minister van defensie (links), tijdens zijn toespraak by de begra fenis van de by de mislukte staats greep vermoorde generaals. Gene raai Nasoetion. die zelf ternauwer nood ontsnapte en verwondingen op liep, wordt gesteund door een ad judant. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Een vry groot aantal leden van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer zal niet kunnen instem men met de plannen van de regering inzake de naturalisatie van de heer Claus von Amsberg en diéns huwelijk met prinses Beatrix. Verdeeldheid en verwarring binnen de P.v.d.A. rond deze zaken zijn niet verdwenen sinds het bekend worden van de plannen van prinses Beatrix en de naar aanleiding daarvan gehouden bijeenkomst van de fractievoorzitters met premier Cals. Dit valt te verwachten sinds de Twee de Kamer gistermorgen de wetsontwer pen tot naturalisatie van de heer Von Amsberg en tot goedkeuring van het huwelijk in de afdelingen heeft onder zocht. Hoewel in deze besloten verga deringen, waar overigens veel belang stelling voor was, weinig werd gedis cussieerd, staat wel vast dat verder geen grote verrassingen te verwachten zijn. De kamerleden volstonden met het schriftelijk inbrengen van de opvattin gen die in de fracties leven. DE 12-JARIGE ZAAT uit Rhenen werd gedood en haar vader zeer ernstig ge wond. toen hun personenauto, bestuurd door de heer Zaat, in een zware mist op een stilstaande melkauto reed. MINISTER VROLIJK van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk zal maandagmorgen om 9 uur met een kor te toespraak de uitzendingen via het derde Nederlandse radionet openen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/ETTEN-LEUR De gemeentepolitie van Terneuzen en de rijkspolitie van de groep Etten-Leur on derzoeken de mysterieuze verdwijning van een vrachtwagen met oplegger van de N.V. Transportbedrijf Meyer en Ver- brugge te Terneuzen. De wagen werd bestuurd door J. D. H. uit Etten en maandagavond om kwart over elf voor het laatst gesignaleerd bij het benzine station van de heer G. in Zundert. Dé wagen met oplegger is ongeveer 40.000 waard. Men acht het niet onmogelijk dat de chauffeur de wagen heeft verborgen in Nederland of. en dat is waarschijnlij ker, in België, met het doel de vracht wagen om te bouwen tot smokkelwa- gen. H. is goed bekend in smokkelkrin- gen. Dat de wagen betrokken is geweest bij een aanrijding of is verongelukt, of dat de bestuurder ervan te kampen heeft gehad met doodgewone pech, acht men onwaarschijnlijk. Het was de bedoeling dat H. maan dagavond met een lege wagen naar Na men (België) zou vertrekken om de auto daar vol te laden met glas. De wagen is echter niet gearriveerd. De echtgenote van H heeft tegenover de rijkspolitie van Etten verklaard dat haar man om twaalf uur 's nachts ver trokken is. De rijkspolitie heeft inmid dels ook een smokkelaar in Princen- hage, waarmee H. goed is bevriend, aan de tand gevoeld. De cabine van de vrachtauto (kente ken UF 9793), is oranjekleurig. Op verschillende plaatsen staat de naam van het Terneuzense transportbedrijf geschilderd. Het dekzeil van de opleg ger is blauw. Als straks een vakantie (vlieg) trip je naar Amerika gewonn gaat wor den, staat meneer Smith met zün 3500 touringcars klaar om de toe risten voor een prik door heel de nieuwe wereld te bussen. Pagina 5. De bussen (en trams) in ons land hebben speciale over heidsbescherming nodig om het openbaar vervoer op peil te houden, aldus mr. D. van Set ten. Pagina 7. Het geruchtmakende proces dat ex-Go Ahead-manager Beltman te gen S.C. Enschede heeft aange spannen. is geëindigd in een „ge lijk spel". Soraya is gehoorzamer aan de re gisseurs dan destijds aan de Per zische hofdighitarissen: ze is dra maturgie gaan studeren. Als kei zerin deed ze alleen wat ze zélf wilde, klaagt een politicus in Te heran. Moet een augustijner pater een japon betalen die Hij nooit ge kocht heeft? Pagina 17. De NAVO verkeert in een crisis. Vandaag het eerste van een se rie van drie artikelen van een onzer redacteuren, die een be zoek bracht aan de NAVO; hoofdkwartieren. Pagina 18. (Van onze luchtvaartredacteur) DEN HAAG/BREDA „De ervarin gen met de Starfighter zyn in Neder land uitermate gunstig. In de drie jaar dat er mee gevlogen wordt hebben zich nog maar twee fatale ongevallen voor gedaan. Zouden dat er tien zyn ge weest dan nog zou dit cyfer gunstig afsteken bij de Duitse ervaringen". Zo luidt het commentaar van de Lucht macht Voorlichtingsdienst op het moer dat in Duitsland Is ontstaan rond de Starfighter. Belangrijkste aanleiding is het on- gevallencijfer van 20 stuks in éën jaar op een totaal van 650 bij de Duitse luchtmacht en marine in gebruik zijn de Starfighters. De woordvoerder van de luchtmacht wijst er echter op dat dit cijfer van 20 niet betrouwbaar is. In het verleden is al meermalen gebleken dat Duitse ongevallencijfers me' be trekking tot de Starfighter tendei us zijn en onderdeel vormen van campag nes tegen de luchtmacht of het Star- fighterproject zelf. Indien echter het cijfer 20 inderdaad betrekking zou heb ben op werkelijke neerstortingen, dan zou dat inderdaad, zo verklaarde de luchtmacht, erg hoog zijn. Maar gene raal Panitzki van de Luftwaffe heeft inmiddels ontkend dat er 20 Starfigh ters zouden zijn neergestort en dat de supersonische jager een „vliegende doodkist" is. Overigens blijkt de Duitse luchtmacht wel met meer aanpassingsmoeilijkheden te kampen dan de Nederlandse. Op de luchtmachtstaf in Den Haag is men van oordeel dat de belangrijkste oorzaak hiervan is dat in Nederland slechts vliegers met belangrijk veel jet-uren op andere typen op de Starfighter wor den toegelaten. De gemiddelde leeftijd van de Nederlandse Starfightervliegers schommelt dan ook rond de dertig. Bij sommige squadrons ligt die zelfs nog hoger (32 jaar bij het 322-squadron op Leeuwarden). De Duitse luchtmacht be schikt niet over voldoende oudere vlie gers en de Starfighter aldus de lucht macht is bepaald geen vliegtuig waar je pas gebrevetteerde vliegers op los kunt laten. DEN HAAG (ANP) -- Ongeveer vijftig Nederlandse huiseigenaren zijn samen voor een kwart mil joen verzeild geraakt in de decon fiture van de N.V. Nederlands- Luxemburgse beleggingsmaat schappij Neluconsor. Dit is de Haagse spruit van de Benelux-fi- nancieringsgroep Eurconsor. die in een zeer onoverzichtelijke staat van faillissement verkeert. De curator in het faillissement-Nelu- consor. mr. T. Schaper, heeft dit globaal kunnen vaststellen. Waarschijnlijk is het aan de nog vrii korte levensduur van Neluconsor en aan een waarschuwende publikatie in het maartnummer van de „Consumentengids" te danken, dat hel aantal slachtoffers beperkt is gebleven. Een der voormalige commissarissen van Neluconsor, de heer N. F. A. Vugts, ver klaarde de indruk te hebben gekregen dat de zaken in een aanvangsstadium verkeerden. Het maandblad van de Ne derlandse consumentenbond meende al in het begin van dit jaar dat de huisei genaren een zeer groot risico op zich ne men. wanneer zij met Neluconsor in zee gaan." Neluconsor spiegelde de particulieren, die het plan hadden een hypothecaire geldening op te nemen, een aanzienlijk lagere rente voor, dan de bonafide hy potheekbanken in rekening moesten brengen. De hypotheekgevexs konden door een hoger bedrag op te nemen, dan zij eigenlijk nodig hadden en het meer dere naar Neluconsor door te schuiven, op het wel nodige restant een lage rente bedingen. ZES militairen zijn om het leven ge komen bij een ongeluk met een trans portvliegtuig tijdens manoeuvres in Gut- tenstein, Beneden-Oostenrijk. BIJ EEN VLIEGTUIGONGELUK in Mozambique zijn zes Rhodesiërs om het leven gekomen. Het toestel stortte neer in het oerwoud. SAN FRANCISCO (U.P.I.) Er bestaat een bepaald verband tussen roken en verkeersongelukken, maar de oorzaak is niet duidelijk. Dit is de conclusie in een rap port, waarin de bevindingen zijn neergelegd van deskun digen van de universitetit van Columbia, verkregen in een studie van zes jaar betreffende beroepschauffeurs. Het rapport is uitgebracht op de jaarvergadering van de American Automobile Association. „We weten niet waarom rokers meer ongelukken hebben, maar onze gegevens w\jzen in die richting", al dus dr James L. Malfetti, de man die de studie heeft geleid. Malfetti zei dat de bestuurders waren ingedeeld In drie groepen: Veel ongelukken, middelmatig aantal ongelukken, geen ongelukken. In de eerste groep waren 46,8 procent rokers, in de derde groep slechts 17,3 pro cent rokers. Uit de studie valt geen verhouding oorzaak gevolg te distilleren, maar er lykt een relatie te bestaan tussen roken en ongelukken. „Een reden zou kunnen zijn de gevaarlijke periode wanneer een bestuurder een sigaret opsteekt en dan misschien niet al zjjn aandacht voor de weg heeft. Het kan ook zyn dat men het daarin moet zoeken dat het roken over het algemeen een weerspiegeling van een zekere mate van angst en spanning is, hetzelfde soort karaktertrek dat gewoonlijk met ongelukken verband houdt", aldus Malfetti. rente op hun deel van de lening in re kening te brengen. Gebleken is echter dat Neluconsor de op deze wijze ontvan gen gelden nooit heeft uitgezet, waar door de zaak spoedig moest springen, zo meent de curator mr. Schaper. In totaal hebben de vijftig gedupeerden voor een bedrag van rond ƒ900.000 aan hypothecaire leningen opgenomen. Hier van hadden zij zelf slechts ca 650.000 nodig; het restant ad 250.000 werd aan Neluconsor doorgeleend. De curator heeft nog geen definitief inzicht in de bestemming, die aan de binnenkomende gelden is gegeven. Evenmin kon hij zeg gen wat er van de vorderingen op Nelu consor terecht zal komen. De huiseige naren worden voor hun leningen aan de financier concurrent crediteur. Zij zijn tegenover de hypothecaire geldgever aansprakelijk voor rente (maar dan de hoge normale hypotheekrente) en af lossing over de gehele hypotheek, inclu sief het gedeelte, dat bij Neluconsor te recht is gekomen. Neluconsor zou het surplus als hoog rentende persoonlijke leningen uitzetten en was daardoor in staat de huiseigena ren een gemiddeld 2,5 procent lagere (Van onze correspondent AMSTERDAM Scheidsrechter Leo Horn heeft weer klappen uitgedeeld aan iemand, die hem voor kattenmepper uit maakte. Het gebeurde in Amsterdam op de Plantagé-Mid'denlaan. Hij stond met geopende portierruit voor een stoplicht te wachten, toen hij drie militairen in een (eveneens open) auto naast hem de beledigende uitdruk king hoorde bezigen. Het licht sprong op groen en de mili tairen reden door, maar Horn dwong hen 200 meter verder tot stoppen, kwam uit zijn wagen en gaf een van de mili tairen door het geopende portierraampje heen een paar stompen in het gezicht. De bloedende militair deed op aanraden van zijn sergeant later aangifte, maar de Amsterdamse politie ontried hem deze procedure, omdat hij zelf de klap pen had uitgelokt. BERLIJN (U.P.I.) Communstische grenswachten in Berlijn hebben gisteren een vluchtende tiener verwond. Zy kon den echter zijn ontsnapping naar het westen niet voorkomen. De 17-jarige Oostduitser werd in de knie geraakt toen hij zich door de ver sperringen heen werkte, doch slaagde er in de westelijke sector te bereiken. Hij werd onmiddellijk in een ziekenhuis op genomen. Zijn toestand is bevredigend. De jongeman was met zijn vader be zig een gebouw van de Oostberlijnse grenswachten te schilderen toen hij plotseling de kans schoon zag. Mr. Schaper verklaarde dat de kas van Neluconsor niet leeg is. Wel wordt de boeclel echter geconfronteerd met een claim van meer dan 300.000,die langs gerechtelijke weg is ingediend door de voormalige secretaris van de raad van bestuur van Neluconsor. Deze claim, die is ^gebaseerd op een arbeids overeenkomst zou, indien hij wordt toe gewezen, een erg preferent karakter dragen. Neluconsor heeft haar klanten in vele gevallen voor het opnemen van geld on der hypothecair verband verwezen naar de Friesch-Groningsche hypotheekbank, aldus mr. Schaper. Een woordvoerder van deze bank verklaarde desgevraagd dat zich inderdaad enkele gedupeerden tot de Friesch-Groningsche hebbgn ge wend. Alleen door dit contact zijn er bij de bank een paar gevallen bekend, waarin Neluconsor een rol heeft ge speeld. ..Overigens staan wij hier volle dig buiten", zo wordt hieraan toege voegd. „want met Neluconsor hebben wij nooit in relatie gestaan". (Advertenties) GROTE MARKT 25 - BREDA DONZEN DEKBED met afneembare overtrekken GRATIS KLEURENFOIDER Imp. Gek Claushuis, Herengracht 341, A'dam niet duur wel heerlijk DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE"

de Stem | 1965 | | pagina 1