'ome"moet f?/ Individuele vrijheid Soesiov wil breuken in rode kamo lijmen man housa o fenqiand Inrichtingsbeleid bij supersnelle groei onmisbaar AR BUITEN esehuit en? VORSTENPAAR WEER OP JUBELTOCHT O en tintelfris! MARIJNEN: RUIMTELIJKE ORDENING IS MEER DAN PLANOLOGIE Paus Paulus doet verslag aan 2000 concilievaders Meer kaarten dan plaatsen Gedrang voor stadion eist 14 doden in Zuid-Korea HOUSE OF ENGLAND'S Staatsgreep in Indonesië voorbarig? Antwerpse apothekers in staking sacht-bros beschuit ie, nette partjes als t is snijd-en smeer- ninder, smaakt veel graag 'n lichte, luch- 2e zo lekker, zo heer maar... verrukkelijk. TERUG IN ROME: ONVOORZIENBAAR GOEDE WIL Niet alleen voor diamantairs! BOGAERS OVER RUIMTELIJKE ORDENING Creativiteit Zoon probeerde moeder van balkon te werken: 1.5 jaar geëist Specialisten Verstedelijking ren (vooral het leger) en de PKI. En dat schijnt nu ook gebeurd te zijn. Maar dan blijven er nog twee belangrijke vra gen over: Is Soekarno werkelijk uitge schakeld? En is de PKI of slechts een deel ervan in de strijd verwikkeld? Het antwoord op de eerste vraag kan afge leid worden uit de sterke aanwijzingen dat Soekarno's gezondheid de laatste we ken ernstig achteruit is gegaan. Hoe ernstig, is niet bekend. De voorlopige mening van de zegslie den in Hongkong is, dat afgezien van Soekarno's lichamelijke en geestelijke toestand, de PKI waarschijnlijk een voor. barige greep naar de macht heeft ge daan. Sinds de mislukte communistische op stand in Madioen (onderdrukt door gene raal Nasoetion) in 1948 heeft de PKI al tijd een voorzichtige koers gevaren. Langzaam maar zeker breidde de PKI haar netwerk van dorpscellen over het hele eilandenrijk uit, in het bijzonder op Java. Zij wist ook de leiding te krijgen in de grootste arbeiders- en boerenorga- nisaties, PKI-voorzitter, Dipa Noesantara Aidit, er steeds bij Soekarno op aan ,,de boeren te bewapenen". Men had dan ook niet verwacht, dat de PKI het op een kracht meting met het leger zou aansturen zo lang de boeren, van wie de meesten zijn aangesloten bij communistische of door communisten geleide organisaties, niet bewapend waren. Een communistische overwinning zou voor de Verenigde Staten in Azië een hoogst ernstige tegenslag zijn. Het groot ste land ter wereld op vier na zou zo doende in het militante Aziatische com munistische kamp, dat door Rood-Ohina wordt beheerst, tereoht komen. Dit zou voor het Westen het verlies van heel Zuidoost-Azië kunnen betekenen. Het zou de communisten een hamer- en aam beeld- positie ten opzichte van Zuid-Viet- nam, Thailand en Maleisië geven. De strategische implicaties van een derge lijke ontwikkeling zijn te verbijsterend om zich daar een voorstelling van te kun. nen maken. Maar het is een mogelijkheid, die men onder ogen moet zien. Alleen de tijd zal leren of het ook een In de afgelopen maanden drong de*waarschijnl«*h«d DAGBLAD DE StEM VAN WOENSDAG 6 OKTOBER 1965 lllllllllllllllHIIIHIIIII (Advertentie) aTSjr'l munistische partijen naar Moskou te krij gen voor besprekingen had als resultaat, dat zeven communistische partijen, waar onder de Chinezen, weigerden een af vaardiging te sturen. „Maar wij herhalen steeds opnieuw", aldus Soesiov in zijn rede. „dat slechts eenheid de noodzakelijke situatie schept om succes te hebben in de grootse his torische strijd tegen de reactionaire krachten MOSKOU (UPI) De Russische par tij-theoreticus Mikhail Soesiov heeft in een rede opnieuw de Russische wens be nadrukt, een wereldcongres te houden teneinde de communistische gelederen te sluiten. Soesiov, secretaris van het centrale comité van de Russische communistische partij, sprak op een wetenschappelijke bijeenkomst ter gelegenheid van de '30e verjaardag van het zevende internatio nale communistische congres. Soesiov zei, dat de communistische partij m Rusland gelooft, dat er meer is, dat de communisten verenigt dan scheidt. Hij onderstreepte het belang van bi laterale en multilaterale contacten bin nen de communistische beweging. „De Russische communistische partij, evenals andere communistische partijen, die de MarxistLsoh-Leninistische beginse len onderschrijven, wenst een wereldcon gres van alle communistische partijen, dat eerst na zorgvuldige voorbereidingen zou moeten worden gehouden." Een poging om eerder dit jaar 26 com SEOEL (Reuter) Veertien perso nen werden gedood en 54 ernstig ge wond in het gedrang voor een stadion in Kwanddjoe in Zuid-Korea. Dit gedrang ontstond toen het sta dion, waar de jaarlijkse sportwedstrij den van Zuid-Korea zouden worden ge houden. gesloten werd omdat alle plaat sen bezet waren en er buiten nog men sen waren met plaatsbewijzen. De po litie probeerde met brandweerslangen het publiek nog terug te drijven, met het gevolg dat men elkaar onder de voet liep. Onder de veertien veronge lukten waren twaalf oude vrouwen en een jongetje van twee jaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Mr. V. G. M. Marijnen zegt het zeer beslist: „Men mag de vrijheid van het in dividu niet aantasten. Ik sta af wijzend tegenover een overheids regeling die de bevolkingstoena nie een halt moet toeroepen. De voorlichting, het wijzen naar de wissel op de toekomst, dat is na tuurlvjk een andere zaak. Maar beslist geen overheidsregeling." De dinsdag geïnstalleerde voor zitter van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening kent geen angst voor de toekomst. Hij ziet de enorme problemen wel. Hij gaat er niet aan voorbij. „Maar de mens heeft altijd aan ruimtelijke ordening gedaan. Hij blijft dit doen, ook in deze eeuw. Feit is echter wel, dat hij nu ge dwongen wordt haast te maken met het ordenen van dc ruimte. Dat wel. Misschien zijn we wel wat Iaat met dc maatregelen van nu begonnen." Het wordt volgens mr. V. G. M. Ma rijnen tijd, dat men een goede definitie maakt van het begrip ruimtelijke orde ning. Men denikit hierbij bijna altijd aan de planologie. De ordening omvat ech ter veel meer: zij omvat alle aspecten van het menselijk leven. En dat zijn er nogal wat cultureel, maatschap- lelijk, medisch, politiek, sociaal. Socio- ogisch heeft de mens er volledig mee te maken. „Het gaat hem persoonlijk aan, hoe hij woont, hoe hij zijn vrije tijd kan besteden, hoe hij werkt De raad van advies voor de ruimtelij ke ordening krijgt een bijna onover zienbare taak, Om te beginnen moet hij al advies uitbrengen over allerlei kwes ties, nog voordat de vervolg-nota inza ke de ruimtelijke ordening van minis ter Bogaers in de loop van 1966 ver schijnt. „Het maakt het werk voor de com missie boeiend. Mij althans boeit het wel heel bijzonder", zegt mr. Marijnen, de oud-minister van Landbouw en de vorige minister-president. „Niet, dat Nederland in de komende jaren bimnen- ste-buiten gekeerd moet worden. Iedere centimeter Nederlandse grond is al di verse keren omgespit". Wat moet er dan wel gebeuren? De vraag beantwoorden, wat men met de verstedelijking aanmoet. Moeten de steden groter worden? Moeten er nieuwe steden bijkomen en moet het platteland gespaard worden? Of dient de stad geleidelijk-aam over een deel van het platteland geschoven te wor den. Met behoud van vooral ook re creatieve ruimten? Eveneens de vraag beantwoorden, wat 'te doen met onze industrieën. Moe ten ze al of niet over Nederland ver spreid worden? Moet de overheid bij deze spreiding alleen maar stimuleren, of ook min of meer dwingend optre den? Moet de industrie naar het platte land, of het platteland naar de in dustrie? Een antwoord zoeken op de vraag, hoe de landbouw in te passen in de ruimtelijke ordening van de nabije toe komst, hoe de diverse provincies en streken leefbaar te houden of leefbaar te maken. Proberen een advies te geven over de enorme verkeersproblematiek. Moe ten we meer openbaar vervoer hebben? Kunnen we het vinden in ondergronds openbaar vervoer? Of in monorails bij voorbeeld? Of in het afsluiten van be paalde delen van de binnensteden? De vraag onder ogen zien en trach ten te beantwoorden, wa te doen met onze oude en binnensteden en histori sche steden. En vooral: moeten we onze In dustrieën deels overplaatsen naar el ders in West-Europa of naar de ont wikkelingslanden? En waar moeten we bijvoorbeeld heen met de vele rijksdiensten? Mr. V. G. M. Marijnen, voorzitter van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening, heelt nog vele vragen en er zijn voor hem bovendien tientallen vraagtekens. Maar Nederland, liever de Nederlander, moet een oplossing vin den in al deze problemen. Het bedrijfs leven wil. Het heeft allerlei plannen en voorstellen. Het heeft al heel wat nota s samengesteld, waaruit meer dan alleen maar goede wil spreekt. De georganiseerde landbouw wil ook. Deze sector beseft, dat een volledige structuurverandering noodzakelijk wordt. „De toekomst maakt een kwali tatief goede boerenstand noodzakelijk en niet een kwantitatieve Ik ben ervan overtuigd, dat nog meer land bouwers zullen afvloeien en dat zij in onder meer de industrie werk gaan zoe ken. Daarom is de trek van een daar voor geëigende industrie naar het plat- teland alleen t-.aar toe te juichen''. Dat de ruilverkaveling-nieuwe-stijl in deze structuurverbetering in deze tota le ruimtelijke ordening een zeer be langrijke rol moet spelen, stelt mr. Ma rijnen alleen maar vast. Hij weet, dat dit al gebeurt en met succes. Maar dat de verstedelijking van Ne derland zich het snelst ten zuiden van de lijn Alkmaar - Arnhem zal voltrek ken ïs voor hem nog geen wet van Per zen en Meden. „Wel een aanwijzing. Zoals de vier zogenaamde urbanisatie- zones ook aanwijzingen zijn. misschien ook wel heel duidelijke. Maar planolo gie is een voortdurend proces, een visie. Zij is een zich voortdurjnd aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden". Nu de toestand in Griekenland weer rustiger geworden is, heeft het Griekse koninklijke paar zijn tocht langs de eilanden hervat. De ont vangst is overal hartelijk en vooral de kleine prinses Alexia, hier in de armen van koning Konstantijn, wekt vertederende gevoelens. VATIKAANSTAD (UPI) Paus Pau lus VI heeft gisteren het oecumenisch concilie verslag uitgebracht van zijn bliksembezoek aan New York en de Verenigde Naties. „Wij danken de Heer, dat wij het voorrecht genoten om de vredesboodschap aan alle mensen op aarde te verkondigen", aldus de zicht baar vermoeide paus tot de 2.000 con cilievaders in de basiliek van St.-Pie- ter. De katholieke kerk heeft een grotere verplichting op zich genomen de zaak van de vrede te dienen, omdat zij, door onze stem, zich plechtig achter deze zaak heeft gesteld". Paus Paulus zei dat het grootste ge vaar voor de vrede bestaat uit de on gelijkheid tussen klassen en landen. Daarom drong hij aan op grotere aan dacht voor de ontwikkeling van „de armen in de wereld, die ontelbare legi oenen' Paus Paulus ontving een geestdriftig welkom van duizenden Romeinen op het vliegveld en op het Sint-Pietersplein. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door premier Aldo Moro en andere ka binetsleden. Het Russische regeringsorgaan „Is- vestia" heeft gisteren verklaard, dat president Johnson en de Amerikaanse katholieken hebben getracht het bezoek van Paus Paulus aan New York „voor hun eigen belangen te benutten". President Johnson zou „volkomen dui delijk" hebben getracht met zijn ont moeting met de paus het prestige van Washington te versterken. De Isvestia vermeldde wel dat de paus een vredesboodschap had overge bracht aan de Verenigde Naties, maar leverde hierop geen commentaar. Er is een nieuwe kleur blauw met de transparante helderheid van diamant. Diamond blue kunt u na tuurlijk niet zo dragen, daarom hebben de stoffen- kunstenaars dit blauw ge temperd met zwart in wel 101 melanges. Het resul taat vindt u in onze kollek- ties: kostuums met 'n heel bijzonder cachet, voor zaken - en societyleven. 229.50 - 309.50 REGEREN C'n herenmode) IS VOORUITZIEN I Zelfs de mystici, die president Soekar no zo graag raadpleegt, zullen het niet gemakkelijk vinden de uitslag van de huidige moeilijkheden in Indonesië te voorspellen. Het is zelfs nog niet geheel duidelijk hoe de omwenteling -- en waar. om is ontstaan en het zal voorlopig nog wei zo blijven. Afgaande op de schaarse berichten, die uit Djakarta komen, me nen diplomatieke zegdlieden in Hong kong veilig te kunnen zeggen dat: 1. De lang verwachte machtsstrijd om Soekar no te vervangen is begonnen, 2. Een grote verschuiving in het machtseven wicht in Zuidoost-Azië zo goed als zeker uit de ontwikkelingen in Djakarta zal voortkomen. M®n heeft al lang verwacht, dat een machtsstrijd zich, zodra Soekarno zou overlijden of zijn greep op het Indone sische gebeuren zou verliezen zou ont wikkelen tussen de PKI (de Indonesi sche communistische partij), de militai- MINISTER BOGAERS: inrichtingsbeleid land. en tuinbouw in stand te houden en de behoefte aan open ruimte en recrea tiegebied te kunnen bevredigen. Over deze zienswijze wil minister Bogaers thans in de eerste plaats het oordeel van de raad van advies horen. Ook in het noorden begint zich thans een kentering af te tekenen. Voor het eerst sinds minstens 100 jaar hebben de drie noordelijke provincies namelijk in 1964 minder inwoners naar de andere provincies zien vertrekken dan van el ders zien arriveren. Inmiddels is volgens minister Bogaers de invloed van nieuwe technische ont wikkelingen op de werkgelegenheid en de invloed van de industriële woning bouw op de woonvormen en de sprei ding van de verstedelijking slechts on volledig te voorspellen. „Wij zullen voor al behoefte hebben aan visie om nieuwe ontwikkelingen te zien en aan creatief vermogen om onze visie vorm te ge ven". Aldus minister Bogaers. Hij zei voorts, dat men de komende nieuwe no ta over de ruimtelijke ordening mocht interpreteren „als een uiting van mijn geloof in de mogelijkheid om juist in deze verstedelijkte en gemotoriseerde samenleving een hoogwaardig leefmi lieu te scheppen". (Van onze correspondent) ANTWERPEN In de stad Antwer pen en in de grotere gemeenten van deze Belgische provincie hielden gister morgen meer dan 500 apothekers hun deuren gesloten. Deze protestactie is be doeld als waarschuwing aan het adres van de Belgische regering, die tot dus ver de voorschotten nog niet heeft te rugbetaald, die de apothekers in het ka der van de wettelijke ziekteverzekering op zich nemen. Het rijiksfonds staat bij de Antwerpse apothekers gemiddeld voor 12.000 gul den in het krijlt. De apothekers, die niet over voldoende eigen geldmiddelen be schikken, zijn daardoor genoodzaakt zelf leningen aan te gaan bij de banken. De globale schuld van het Belgische rijks fonds beloopt op dit ogenblik al bijna 130 miljoen gulden. Van verschillende zijden wordt behoogd, dat de toepas sing van de nieuwe wet op de ziekte verzekering 'de financiële draagkracht van de Belgisch schatkist en van het BeiLgisdhe bedrijfsleven te boven gaat. De Belgische artsen gingen vorig jaar in staking uit protest tegen sommige bepalingen van die wet. ROTTERDAM (A.N.P.) De officier van justitie bij de rechtbank in Rotter dam heeft anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek geëist tegen de 20-ja- rige magazijnbediende Jan C. H. uit de Maasstad, omdat hij geprobeerd heeft zijn moeder over het 10 meter hoge bal kon van haar woning te werken. Dat hij niet in zijn opzet slaagde had de vrouw aan haar man te danken. Deze slaagde er op het nippertje in zijn zoon, die on der invloed was, te beletten zijn drieste plan uit te voeren. Toen zijn moeder aanmerkingen maakte op zijn toestand werd de jongeman driftig. DE 60-JARIGE mevrouw A. Tebbes- Hartman uit Groningen is overleden aan de verwondingen die zij opliep toen zij bij het ophangen van gordijnen aan de waslijn op haar balkon van vier en een halve meter hoog naar beneden viel. (Advertentie) rei nalisten en mitische P" ^peringen. I' altijd weinig ;i«: aan be st an:,u de voornaams! Nijd om de macht, zodra Soekarno zou worden uit geschakeld, zal gaan tussen de militai- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Bogaers heeft gisteren voor de tweede maal binnen korte tijd zijn verantwoordelijkheid voor de ruimtelijke ordening van ons land onderlijnd. Werd verleden week dinsdag door de minister de rijksplanologische commissie geïnstalleerd, gisteren instal leerde hij in de Rolzaal op het Binnen hof te Den Haag de raad van advies voor de ruimtelijke ordening. Dit 38 man sterke college zal, onder voorzit terschap van oud-minister-president mr. V.G.M. Marijnen, vooral een communi catiekanaal tussen regering en samen leving moeten zijn. Minister Bogaers zei het aldus: „Enerzijds zal de raad de regering kunnen informeren, over wat er in de Nederlandse samenleving leeft aan denkbeelden over hoofdlijnen en be ginselen, die voor de ruimtelijke orde ning van algemeen belang zijn, ander zijds kan de raad een klankbodem zijn voor de inzichten van de regering, die aan haar ruimtelijk beleid ten grond slag liggen". De raad van advies bestaat uit verte genwoordigers van verschillende maat schappelijke organisaties, experts op be stuurlijk en technisch gebied inzake de ruimtelijke ordening en deskundigen in zake het provinciaal en het gemeente lijk bestuur. In de raad van advies zit ten o.m. vertegenwoordigers van land bouwschap, bosschap, werkgeversver bonden, vakcentrales, woningcorporaties, de spoorwegen, het beroepsvervoer, de contactcommissie voor natuur, en land schapbescherming en de stichting re creatie. Het is de bedoeling dat een spe ciale werkcommissie uit de nieuwe ad viesraad regelmatig contact houdt met het bedrijfsleven. In zijn installatiereden zei minister Bogaers o.m., dat de toedeling van de ruimte in toenemende mate een klem mende opgave voor het overheidsbeleid zal zijn. Uitgaande van een groei van de bevolking met 60 procent tot 21 miljoen in het jaar 2000 zal de omvang van de stedelijke bebouwing in die tijd met meer dan 100 procent moeten toenemen. In het Nederland van 1900 was plm. 1200 km2 bebouwd, thans is dit meer dan 2200 km2. In het jaar 2000 zal echt- ter 4500 km2 bebouwd moeten zijn. Om deze redenen zal in de volgend jaar aan de Tweede Kamer uit te bren gen nieuwe nota inzake de ruimtelijke ordening de verstedelijking daarom een belangrijke plaats innemen, aldus de mi nister. Dit probleem ligt inmiddels zijns inziens niet in alle delen van het land hetzelfde. De verstedelijking voltrekt zich het snelst in het deel van ons land dat globaal genomen ten zuiden van de zone Alkmaar - Arnhem ligt. Daar wo nen thans 9 van de 12 miljoen Neder landers. Volgens de prognose zullen daar in 2000 ongeveer 16 van de 21 miljoen Nederlanders wonen. Om die groei op te vangen en in banen te leiden, zal men volgens de minister voor dit deel van het land tot een „in richtingsbeleid" moeten komen. Dit in richtingsbeleid moet betrekking hebben op de thans al bestaande vier grote ur banisatiezones, te weten: 1. De noord vleugel van de Randstad (de hele ste- denrij van Haarlem via Amsterdam en Utrecht tot Arnhem Nijmegen) 2. De zuidvleugel van de Randstad (de Zuid hollandse steden) 3. De Brabantse ste denband en 4 Het stedelijk complex van Midden- en Zuid-Limburg. Het in richtingsbeleid zal er zich volgens de minister op moeten richten een duidelij ke scheiding tussen deze stedelijke -.zo nes en de omringende gebieden te hand haven. Die omringende gebieden zullen voldoende omvang moeten hebben, om j

de Stem | 1965 | | pagina 7