DE WEST DEELT MEE IN KINDERPOSTZEGELACTIE Echtpaar kijkt kunstmanen BRYLCREEM tidustriële erneuzen Coaster blokkeert kanaal Deltawerken op gang in Zeeuwsch-Vlaanderen Voor hem.voor haar Koek van vier miljoen in Oosterhout verdeeld nson moet iperatie idergaan 10 wordt niet uitgesteld Zweden blijft niet passief in oorlogsgevaar Slachting in onderwereld van Canada? 4TSTE NIEUWS OOGWATER Vandaag Morgi •en STROMEN roductie-avonden eekon twikkeling Als eersten van Zeeland Diploma voor Goese zieken- verzorgsters VIJF BEKROONDEN Minister Samkalden GROTE PLAKKEN BLIJHEID Extreme hobby van Souburgse metaalbaas voor wetenschap Tussen Breskens en Nummer Een Volgend jaar is dijk stormveilig Rusland-Amerika SPafiblaJ Pe Stem Voorbeeld Minister verklaart: Vijf lijken gevonden 1 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 6 OKTOBER 1965 IGTON (Reuter) President eeft dinsdagavond meegedeeld idag een galblaasoperatie moet donderdag 7 oktober: Hbns- en 13.09 uur: Ternvuzen: 0.22 ur: Vlis^ngen: 12.12 uur; We- 1.43 en 14.08 uur. n Oranje 14.30, 19 en 21.15 uur w Rosita. ILNDKERKJE is 15.30-16.30 en 19-21 uur Be- onderzoek t.b.c. 4E r Raadsvergadering. IT ens 19 uur Alg. verg. Boerin- AAT Raadsvergadering. IG ïmerce 19.30 uur Demonstratie gemeester mr. H. Rijpstra rneuzen (links) en de heer an Vliet van de directie van liet en Van Dulsts Bouwbe- gen de achtergrond van en- in de pronto-woningen, die uw be drijf in het plan Zuid- li opgetrokken heeft en nog iwen. bezichtiging van de modelwo- •uikten de genodigden een goed lunch in hotel Rotterdam. Aan daarvan sprak burgemeester de verwachting uit, dat feeste- Dgenheden als deze zich in de zullen herhalen. rhoging van het produktie- bewerkstelligen. Een vlotte an zaken hangt ook af van het werknemers, dat voor de bouw woningen in Terneuzen be- lar zal blijken. liet en Van Dulsts Bouwbedrijf t bouwstromen op gang gebracht ovele gemeenten in Nederland, zal het bedrijf waarschijnlijk aan uktie van 2000 woningen toeko- isschicn is het iets minder, maar n we volgend jaar dit aantal ze- us de heer Van Vliet, die voorts dat het daarvoor wel nodig is» emeenten geen afbreuk doen aan stromen, zoals dat al eens eerder rd". Hij zei niet te vrezen voor eden dienaangaande in Ter- uwbedrijf vestigde eind 1963 een in Vlissingen. Sindsdien zijn in 136 woningen opgeleverd. De iproduktie van het bedrijf in sn bedraagt ongeveer 200 a 250. r on to-woningen, die ..Van Vliet" Dlder TI te Terneuzen bouwt, zul- schijrjlijk eind 1967 voltooid zijn. de oorspronkelijke plannen zou te huis in 1968 worden opgele- ar de bouw ligt voor op het tijd- een onzer verslaggevers) STERZANDE In hotel ,Pe Kloosterzande is gisteravond de n een serie van drie introductie- gegeven door de onlangs in h©* roepen commissie s treek ontwik" an Stoppeldijk-Walsoorden. Ifl* over het werk van de commis®ie gegeven dor mej. C. Remijn andbouwconsulenit, ir. L. de Wtt* d vindt de tweede voorlichting»* laats in café Heijens te Lam.s- morgen de derde, in café VS" in Terhole. (Van een onzer verslaggevers) GOES In het verpleeg- en revalida- tietehuis Maria Terweel te Goes werden gisteren voor de eerste maal in Zeeland en voor de vierde maal in Nederland insignes uitgereikt voor het behalen van het wettelijk erkende diploma ziekenver- zorgster. Dit gebeurde door geneesheer directeur en mede-oprichter J. Weiten, in aanwezigheid van o.a. zuster M. Tilman, namens de geneeskundige hoofdinspectie en de regionale inspecteur, en van zuster J. de Thys, namens de r.-k. stichting van verpleegtehuizen. De twee laatsten tra den tevens op als gecommiteerden by het examen. De gediplomeerden hebben een twee jarige cursus achter de rug. „Voor die tijd", aldus dokter Weiten, „wist u alleen dat u de zieken moest behandelen op de wijze die u werd aangegeven, maar nu weet u waaróm u het op die manier moet doen". Nadat hij de vier nieuwe ziekenver- zopgsters de belofte had afgenomen, reik te hij hun de insignes uit. De gediplo meerden zijn: zuster Melchiora, die het diploma cum laude verwierf, zuster M. Boussen, zuster C. van Swaluw en zuster M. de Witte. Van hun directrice, zuster Eurosia, en van hun nog niet gediplo meerde collega's kregen de gediplomeer den bloemen. Op het ogenblik zijn in Maria Terweel zeven meisjes als tweede jaars en drie als eerstejaars in opleiding (Van een onzer verslaggevers) GOES De met hout geladen coaster Kathe Möhlmann zat gistermiddag ge vangen tussen de sluizen van het Goese Sas en de brug over het kanaal bij Wilhelminadorp. De coaster was met hoog water de sluizen gepasseerd. Dat kon net. De coaster lag echter te diep om over de drempel bij de brug in Wil helminadorp te kunnen komen. Behalve dat het schip zelf niet verder kon, blok keerde de Kathe Möhlmann het kanaal volkomen. Er kon geen schip meer in of uit dé haven van Goes. Gister middag en gisteravond is men bezig geweest een deel van de lading op het binnenvaartuig De Hoop over te bren gen. De coaster hoopt in de loop van vandaag de insteekhaven bij houthandel E. van Riesen te bereiken. Foto: De brugwachter te Wilhelmi nadorp draait de brug dicht. Op de ach tergrond zit de coaster Kathe Möhlmanr (rechts) gevangen. Links het binnen vaartuig De Hoop. gaat ook de West delen in de opbrengst. Zowel v,oor de Antillen als voor Surina me is 150.000 ter beschikking gesteld en dat gedurende vijf jaar. De heer H. Den- nert nam het koekdeel namens de gevol machtigd minister van de Antillen in ont vangst. De grote plakken gingen hierna naar de zogenaamde „menggroep" met veel activiteiten met een voornamelijk preven tief karakter. De Nederlandse jeugdge meenschap is van de groep de voornaam ste) die met drie ton werd bedacht, 120.000 gulden ging naar het steunfonds Kinderbescherming, ruim 1.5 miljoen naar de Nationale Federatie van de Kin derbescherming en ongeveer eenzelfde bedrag naar de Nederlandse bond van moederschapszorg en kinderhygiëne. Namens de eerste instelling nam broe der Amantius de grote plak in ontvangst, om daarna op zijn beurt weer het mes te hanteren o.a. ten behoeve van kinderbe- schermingsorganisates, gezinsvoogdij en internaatswerk kinderbescherming. Dr. M. Vromen bedacht vooral de kruisver enigingen, inrichtingen voor kinderver pleging, kleuterdagverblijven en doven- en blindeninstituten. Daaronder was een bedrag van 150.000 gulden dat werd overhandigd aan mgr. Overbeek van 't instituut te St.-Michiels- gestel, dat in het afgelopen weekend het 125-jarige bestaan vierde en zoals dr. Vromen opmerkte, tot over de gehele we reld vermaardheid heeft gekregen. Nauwelijks waren de 4 miljoen te be stemder plaatse of de heer De Vrfès maakte zijn opwachting om de nieuwe serie kenbaar te maken. De vijf geluk kige kinderen stonden kort .daarna onder hun bekroonde tekeningen en oog in oog met pers en televisiecamera's. De zaal was er even stil van, toen de heer De Vries nog bekend maakte dat „de ont werpers" even goed een honorarium zou den ontvangen. Hij overhandigde een spaarbankboekje met 750 gulden er op. (Van een onzer correspondenten) OOSTERHOUT Een nieuwe serie kinderzegels die half novem ber in verkoop komt zal nog meer dan voorgaande jaren tot uitdruk king brengen dat het hier gaat om kinderen. De ontwerpen zijn namelijk af komstig van vijf jongens en meis jes, in leeftijd variërend van zeven DEN HAAG Op het verzoek de be handeling van het erfrecht op te schor ten, heeft minister SamkaJlden (Justitie) afwijzend gereageerd. De broederschap van notarissen had om de opschorting verzocht- Reden voor zijn afwijzende reactie noemde de minister de samenhang, die bestaat, tussen het erfrecht, dat in boek vier wordt geregeld), en de verdere be- ïandefeg van het vermogensrecht in de ndere boeken. tot elf jaar, deelnemers aan de wedstrijd Teken eens wat', die in totaal 65.000 inzendingen binnen bracht. Een der bekroonde ontwerpen is van Marianne Maas uit Rijs- bergen. De introduktie van de fraaie zegels door de hoofddirecteur van de P.T.T., de heer A. G. de Vries, vond dinsdagmorgen plaats in huize Lievenshove te Ooster hout. Voordat de nieuwe serie voor het front van vele aanwezigen werd bekendge maakt kwam de voorzitter van het- Ne derlandse comité voor kinderpostzegels, prof. R. Hornstra, een bedrag van 4 mil joen gulden, de netto opbrengst van 1964, met gulle hand verdelen. Prof. Hornstra noemde het een jaarlijks feest en ditmaal nog feestelijker dan ooit. Allereerst vanwege het feit dat kinderen de nieuwe serie hebben ontworpen. En op de tweede plaats omdat de verdeling zo echt „op z'n Brabants" plaats vond. „Ze houden hier van lekker eten en daarom hebben we maar een grote koek meege bracht". De monsterkoek van 2 bij 1.5 meter vertegenwoordigend de vier mil joen, werd door de voorzitter met een even enorm mes te lijf gegaan. De eerste begunstigde was al meteen een verrassing. Voor het eerst namelyk De heer Schaapsma dankte namens „de tien grote plakken". Oosterhouts burge meester mr. A. J. M. Eikhuizen merkte op dat, al zijn de zegels dan bedöeld voor het misdeelde kind, de actie niets dan blij heid te zien geeft. Blijheid voor degenen die er aan mogen meewerken, blijheid voor degenen die ervan profiteren, zoals kortgeleden Qnder meer Huize Lievens hove, waar de jongste miljoenennota" van de kinderzegelactie is gepresenteerd. Op de foto: Toen de heer H. Denners namens de West een stuk van de koek ontving uit handen van prof R. Hornstra, viel dat stuk op een kritiek moment in (Rijks)- delen uiteen. Maar er viel niets en met lachende gezichten werd de plechtigheid afgewerkt. (Van onze correspondente) SOUBURG De een spaart suikerzakjes, een tweede is een verwoed sigarenbandjes-verza melaar, weer een ander heeft als hobby... het waarnemen van kustmanen. Deze nogal bijzondere hobby is een gelief- de bezigheid van de heer Th. Vermeesch uit Souburg, die daarbij, op deskundige wijze wordt geassisteerd door zijn vrouw. Het is niet zo maar voor tijdverdrijf, dat de heer Vermeesch uit de Pieter Louwersestraat zich verdiept in de kimstmanenmaterie, die voor velen toch maar iets geheimzinnigs heeft. In* 1957, hetzelfde jaar dat de eerste Spoetnik werd gelanceerd, werd de heer Vermeesch lid van de Neder landse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde. Door zelfstudie raakte hij thuis in deze voor een leek bij zonder ingewikkelde wetenschap om trent de ontelbare hemellichamen. In die tijd ontstond er in de hele we reld een groeiende belangstelling voor het lanceren en waarnemen van kunst manen, zodat er op dit gebied een internationale samenwerking ont stond. „De Nederlandse sterrenwacht zocht een kunstmaanwaarnemer," vertelt de heer Vermeesch, ,,en ze hebben (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Grommende vrachtwagens en bulldozers heb ben in de Elisabethpolder tussen Bresken-, en Nummer Een de eerste sporen getrokken van de omvang rijke werken ter verzwaring van de dijken. Het is het eerste West- Zeeuwsch-.Vlaamse project, dat in het kader van het Deltaplan wordt uitgevoerd. Over twee jaar zal dit gedeelte van de zeewering delta- veilig moeten zijn. De werken bestaan o.m. uit het ver hogen en verzwaren van een bestaand dijkvak en het leggen van een nieuwe zeewering over de schorren richting Nummer Een. Het plan, dat vier mil joen gulden kost, wordt uitgevoerd in opdracht van het waterschap Het Vrije van Sluis, dat zal trachten op eigen grondgebied de gehele Westerschelde wa terkering zonder onderbreking op Delta sterkte te krijgen. Tot het voorjaar 1966 zijn de werk zaamheden achter de dijk geconcen treerd. Wanneer de periode van winter se stormen voorbij is zal het eigenlijke dijklichaam onder handen worden geno men. Het tijdschema voorziet de sluiting van de nieuwe zeewering over de schor ren medio juni '66. Vóór die tijd zal o.m. 40.000 ton Portugees graniet en ruim 100.000 m3 klein aangevoerd moeten zijn. De klei wordt verkregen door af graving van binnendijken en zal eerst worden gebruikt voor het maken van een bassin op de schorren waarin zand wordt opgespoten en later voor de bekleding van de nieuwe dijk. Naast het langwerpige werkterrein zal een voorlopige weg worden aangelegd, die later wordt vervangen door een de finitief gedeelte, dat dan een onderdeel is van de verkeersverbinding Hoofdplaat- Breskens. In de Elisabethpolder zal de puffa- briek, die is gebouwd tussen enkele Duit se oorlogsbunkers, moeten verdwynen. Een onteigeningsprocedure is begonnen. De zware bunkers en een tankwal zullen ook opgeruimd worden. Een beeld van de west-Zecuwsch- Vlaamse Delta-werken. mij toen gevraagd of ik dat wilde doen." Drie maanden moest de heer Vermeesch proefdraaien. Tegelijker tijd was de belangstelling van zijn vrouw gewekt. Samen bogen ze zich over sterrenkaarten. Witte kaarten met onnoemelijk veel zwarte stippen en stipjes, die allemaal sterren voor stellen. En al leek het in het begin wel eens hopeloos, na eindeloos her halen en oefenen stond er niet één ster op de kaart, die voor het echt paar Vermeesch onbekend is. Na de proeftijd begon het echte werk. „We krijgen een bulletin thuis ge stuurd, waarin bij benadering de tijd staat aangegeven waarop een bepaalde kunstmaan passeert. Aan de hand van een sterrenkaart wordt de baan van de kunstmaan uitgezet. Betreft het een langzame kunstmaan dan kijken we met een telescoop, maar over het algemeen gebruiken we prismakijkers voor de waarnemingen," vertelt de heer Vermeesch. De waarnemingen stuurt de heer Ver meesch door naar de academie van wetenschappen in Rusland, naar het Goddard Space Flight centrum in Amerika of het project Space Track in Amerika. Deze wetenschappelijke instituten ontvangen op deze wijze waarnemin gen uit alle delen van de wereld, want ieder land op de hele wereld kent zijn kunstmaanwaarnemers. De meesten beoefenen het uitsluitend als hobby. Behalve de sterrenwacht in Utrecht telt Nederland vier kunst maanwaarnemers, nl. in Bussum, in Zwijndrecht, in Utrecht en de heer Vermeesch in Souburg. Allemaal men sen die desnoods ook midden in de nacht wanneer het regent, stormt of vriest, hun bed uitkomen en dik in gepakt hun vaste plekje in de tuin opzoeken om een Spoetnik, een Ex plorer, een raket of een Tiros en hoe de kunstmanen en weersatellieten ook verder mogen heten, waar te nemen. De heer Vermeesch, in het dagelijks leven baas op de metaal-afdeling van de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissin gen, springt zonder moeite met al die vreemde begrippen om. Zijn vrouw praat met haar man even gemakke lijk over kunstmanen en alles wat daar bij komt kijken, zoals ze dat met de buurvrouw doet over de was die niet wil drogen. Zelfs de zoontjes Vermeesch beginnen al een beetje interesse te krijgen voor de hobby van hun pa en ma. Maar de inhoud van de vele boeken, die de heer Ver meesch boven in zijn werkkamer heeft staan en al die ingewikkelde apparaten met knopjes en lichtjes, gaat hun verstand nog verre te boven. Mevrouw en meneer Vermeesch heb ben tot nu toe ruim 3000 waarnemin gen verricht. Een hoog aantal, waar dan ook onnoemelijk veel tijd in gaat zitten. „We zijn dan ook vrijwel iedere avond en zaterdag en zondag bezig," zegt het echtpaar, „maar het boeit ons nu eenmaal. Bovendien blijven we pre cies op de hoogte van alles wat er in de ruimte gebeurt," voegt de heer Vermeesch er aan toe en haalt een stapel plak- en fotoboeken te voor schijn, waarin alles over de ruimte vaart staat. Op 11 oktober krijgt de heer Ver meesch er een taak bij. Dan start de cursus voor zeeverkenners, die het insigne sterrenkunde willen behalen. Twee avonden per week krijgen ze les van de heer Vermeesch, compleet met dia's van zon en kunstmanen. Aan het eind van de cursus neemt de heer Vermeesch dan proeven af. Of de heer Vermeesch hiernaast ook nog een wat meer „gangbare" hobby heeft? „Oh nee," zegt hij prompt, „ik vind dat dit genoeg is." En mevrouw Vermeesch? „Ja, ik spaar postzegels, maar alleen zegels over de ruimte vaart..." Van de zogenaamde kleinere landen, alle lid van de Verenigde Naties, is Nederland de eerste, die een groot deel van zijn militair personeel en matg eel ter beschikking stelt van het V.N.- vredesleger. Het aanbod kan van ver strekkende betekenis worden, omdat het voorbeeld van Nederland zeer waarschijnlijk door verschillende an dere landen gevolgd zal worden. Daar mee kunnen deze landen bereiken, dat de Verenigde Naties te zijner tijd toch een eigen vredesleger, of een interna tionale politiemacht kunnen vormen. Tot nu toe zijn alle pogingen daartoe mislukt, deel door de voortdurende fi nanciële crisis waarin de V.N. Verkeert deels door allerlei politieke verwikke lingen tussen tal van landen, tevens lid van de V.N. Enige jaren beleden kwamen verte genwoordigers van de zogenaamde kleinere landen in Ottawa bijeen voor hun eerste besprekingen over het hel pen vormen van een V.N.-vredesleger. Deze besprekingen zijn later met de regelmaat van de klok herhaald en het is de verdienste van de Nederlandse regering, dat deze thans als eerste met een aanbod bij de Verenigde Naties gekomen is. Hoe een en ander zich in de toekomst zal ontwikkelen blijft nog een open vraag. Feit is echter, dat de V.N. ei genlijk niet langer buiten een V.N.- politiemacht kan, zeker niet na de personele en financiële debacle in Kon go- Nederland kan een dergelijk aanbod overigens met des te meer klem doen, omdat wij niet bevreesd behoeven te zijn als belanghebbende verwikkeld te geraken in bepaalde internationale po litieke conflicten. Nederland besteedt ook veel aan dacht aan de personele, financiële en technische bijstand aan vele jonge lan den, waardoor veel goodwill in de we reld gekweekt is. Deze bijstand en het aanbod van militaire hulp, waar nodig, vormen een bijdrage tot het zoeken naar vrede, waartoe Nederland zich bij het aanvaarden van zijn lidmaat schap van de Verenigde Naties ver plicht heeft. Uit het aanbod wordt tevens duide lijk, dat de wereld niet altijd behoeft te wachten op beslissende stappen van grote mogendheden. Kleine landen kunnen in organisaties als die van de Verenigde Naties soms doeltreffender initiatieven ontplooien, dan de grote landen. Misschien dat juist daarin een oplossing gevonden kan worden in de vele problemen, die de V.N. benauwen. STOCKHOLM (Reuter) De Zweed se minister van defensie, Sven Anders- son, heeft gezegd dat Zweden zou mo biliseren als een van zyn Scandinavi sche buren: Noorwegen, Denemarken of Finland, ooit door een vreemde mo gendheid zou worden aangevallen. De Zweedse minister zei dat het denkbeeld passief te blijven om een conflict met een grote mogendheid te vermijden, heden ten dage ondenkbaar is. Als Zweden zou worden aangeval len zou het zich verdedigen en trachten hulp te krijgen waar die maar te krij gen was. Over ontwapening zei de Zweedse mi nister, dat Zweden zijn eigen veiligheid maar ook die van zijn buren in gevaar zou brengen als het als enige mogend heid zou gaan ontwapenen. MONTREAL (Reuter) In het gebied van Montreal zijn de lijken van vijf ver moorde mensen gevonden, van wie er drie met ongebluste kalk waren verminkt om identificering te volkomen. De minister van justitie van de pro vincie Quebec zei dat twee van de slacht offers waarschijnlijk betrokken zijn ge weest bij gevallen van frauduleus bank roet en brandstichting. De minister achtte het zeer wel mogelijk, dat in de omgeving van Quebec en Montreal de lijken van nog zes of zeven slachtoffers van de on derwereld zullen worden gevonden. Het doel van de moorden zijn, mensen die rechtstreeks of indirect bij de genoemde misdrijven betrokken waren, het zwijgen op te leggen.

de Stem | 1965 | | pagina 3