Paus in dringende oproep tot V.N.: West-Brabant en Zeeland méér dan uitwijkgebied Les Indonesische generaals door rebellen vermoord Smeltkroes Twee bejaarde vrouwen gedood door kolendamp Weer 2,5 jaar voor Chaamse ex-ontvanger Rhodesië nü onafhankelijk onder strenge voorwaarden DAGBLAD VOOR ZEELAND Treinontsporing in Zuid-Afrika 150 doden \Conflict aan grens China-Rusland Omzetbelasting op schoenreparaties Massaal protest schoenmakers Zonnig Rijnmondvoorzitter Marijnen KONINGIN OP BOVENWINDSE EILANDEN ROOFOVERVAL IN EINDHOVEN V ietcong-aanslag op Amerikaanse officieren mislukt ANDAAG IN Luna-7 op weg WEER POGING TOT ZACHTE LANDING OP DE MAAN IN EINDHOVEN: LEGER HEROVERT DJOKJAKARTA Paleiswacht Londen overweegt: Schapen door verwaa rlozing omgekomen Verklaring AMBTENAREN BROMMEN LUCRATIEVER T llü. I.I 105e JAARGANG No. 25013 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin an Vn.durln.nd DINSDAG 5 OKTOBER 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden; GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893; NIMMER MEER OORLOG (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Naar schatting een mil joen mensen hebben gisteren langs de achtendertig kilometer lange route van Kennedy-Airport naar bet liart van New York paus Paulus luid en geestdriftig toegejuicht. De boven de straffe wind uit klinkenude begroetingen varieerden van het (Italiaanse) „Viva il Papa" tot het typisch-Amerikaanse „Hey Paul!". Miljoenen andere New-Yorkers hadden gevolg gegeven aan het verzoek van het stadsbestuur om het bezoek van de paus zoveel mogelijk via de t.v. te volgen. Zodoende kwamen chaotische toestan den zoals in het Heilige Land en Bom bay niet voor. DURBAN (Reuter) In Noord-Natal in Zuid-Afrika zijn maandag minstens 150 Afrikanen om liet leven gekomen en enkele honderden gewond, doordat drie rijtuigen van een passagiejstrein uit de rails liepen. Woedende passagiers zouden na het ongeluk twee blanke spoorwegbeamb- ten aangevallen hebben, van wie er één werd doodgeslagen. Meer dan 40 ambulances namen aan het reddings werk deel. Het was het ergste spoorwegongeluk in Zuid-Afrika van de laatste jaren. De trein met ongeveer 1500 arbeiders, welke terugkeerden naar de Afrikaan se nederzetting Kwa Masjoe. ontspoorde op ongeveer 15 km van Durban. HONGKONG (Reuter) Volgens het persbureau Nieuw China hebben de Chinezen in het gebied Sinkiang- Oeighoer, bij de Russische grens, sabo tage en ondermijning door „Kroestjevis- tische revisionisten" de kop ingedrukt UTRECHT (A.N.P.) De Neder landse schoenmakers hebben gisteren een massaal protest laten horen tegen de door de minister van Financiën voorgestelde omzetbelasting van 4 pro cent op schoenreparaties. Deze belasting werd 15 jaar geleden i door de toenmalige minister afgeschaft. Minister Vondeling stelde in de jongste miljoenennota de herinvoering voor. De protestbijeenkomst in Utrecht werd ge organiseerd door de vijf bonden van I schoenmakerspatroons, die ons land telt. i De heer M. Tiemens. voorzitter van de Christelijke Bond van Schoenma- I kerspatroons, noemde deze belasting B een rechtstreekse bedreiging voor de I bestaanszekerheid van de schoenmaker, van wie er in de laatste jaren al zo- veel hun zaak hebben moeten sluiten, I Enkele jaren voor de tweede wereld- J oorlog waren er in Nederland nog on geveer 14.000 zelfstandige ondernemers 1 hi deze branche; nu zijn het er nog geen 6000. Hij kon het voorstel van de Jhinister van Financiën niet anders be titelen als een „onzalig voornemen". De voorzitter van de Nederlandse Bond van Schoenmakerspatroons, de heer H. Snieder, zei dat de grote groep van minderdraagkrachtigen en de gro te gezinnen het zwaarst door deze maat regel zullen worden getroffen. Een hoofdbestuurslid van de Neder landse vereniging van huisvrouwen, me vrouw M. C. Laan-Bender. deelde ter vergadering mee dat haar vereniging volledig achter de nrotesten van de j schoenmakers staat. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: In de vroege ochtend plaatselijk nog mist. Overdag zonnig weer en een zwakke tot matige wind uit richtingen tussen oost en zuidoost. Vandaag; zon onder 18.07 uur. Maan op 17.00 uur. Morgen: zon op 6.50 uur. Maan on der 1.34 uur. Voor het forum van de Ver enigde Naties waarschuwde de paus, die er fris en monter uit zag, dat de mensheid een einde moet maken aan de oorlog, om dat anders de oorlog een einde aan de mensheid zal mak'cn. Andere belangrijke punten uit de vredesboodschap van de paus waren: „Bestudeert de wegen om eervol en loyaal degenen tot uw broederschap te roepen die nu nog buiten staan". „Het is de hoogmoed, hoe onvermij delijk deze ook mag schijnen, die spanning opwekt, oorzaak is van prestigestrijd, overheersing, kolonia lisme. egoïsme. Het is de hoogmoed die de broederschap kapot maakt". „Het respect voor het leven, ook wanneer het gaat om het grote pro bleem van de geboorten, moet zijn hoogste belijdenis en zijn verstandig ste verdediging in uw vergadering vinden. Uw taak is er voor te zorgen dat er voldoende brood op de tafel van de mensheid staat en niet om het aantal aanzittenden te vermin deren door de begunstiging van een kunstmatige geboortenregeling, wel ke strijdig zou zijn met de rede". Voor zijn toespraak voor de afgevaar digden van de Verenigde Naties had paus Paulus een vijftig minuten durend onderhoud met president Lyndon B. Johnson in een hotelsuite van het Wal dorf-Astoria. De p«us en de president bespraken alle conflictsituaties in de wereld, maar ook aldus Johnson de manier waarop 800 miljoen analfa beten in de wereld onderwezen zouden moeten worden. Na hun onderhoud rie pen de paus en de president'gezamen lijk op tot de vrede. Aan het einde van de bijeenkomst stelde Johnson zijn echt genote, Lady Bird en de jongste pas katholiek geworden dochter Lucy aan de paus voor. Van de 26.000 New-Yorkse politieman nen waren er 13.000 betrokken bij de veiligheidsmaatregelen voor het pause lijke bezoek. De tocht voerde de paus zowel door de armste als de rijkste de len van de stad. Hij zag de negerwijk Harlem en de stadswijk- „Spaans Har lem". letterlijk volgepropt met katho lieke immigranten uit Puerto Eico. Het recht van New York om zich Amerika's smeltkroes der volkeren te noemen kwam ook tot uiting bij de keuze van de route. Niet alleen reed de stoet door de negerwijk en die der Spaans spre kenden. maar ook door de Ierse delen van de Third Avenue en het centrum van de Duits-Amerikaanse gemeen schap van New York. In de kathedraal van Saint-Patrick sprak kardinaal Spellman een wel komstwoord. De paus sprak daarop zijn zegen uit, waarop een ovationeel ap plaus losbarstte Buiten juichte een snel aanzwellende menigte, terwijl de klok ken beierden en het zware orgel van de kathedraal het Te Deum speelde. Na de korte plechtigheid, die ook wérd bijgewoond door familieleden van de vermoorde president John F. Ken nedy. ging de paus te voet naar het huis van kardinaal Spellman om uit te rusten, alvorens zijn bezoek aan John son en de V.N. te brengen. Tijdens de rit van Kennedy-Airport naar de kathedraal deed zich tweemaal een incident voor. Het ene had weinig om het lijf. maar misleidde de veilig heidspolitie. Vanwege de koude stapte de paus over van de open wagen in een gesloten limousine met glazen kap. Vei ligheidsagenten. die niet wisten waar om de stoet halt hield, snelden ijlings toe. Een maniak belde de politie op, om mee te delen dat de auto van de paus zou worden opgeblazen. Agenten keken uit naar mensen met pakketjes, maar er is niets gebeurd. Na zijn vredesboodschap in het ge bouw van de V.N., droeg de paus een Heilige Mis op in het befaamde Yan kee-honkbalstadion. Daarna bezocht de paus het Vaticaanse paviljoen op de wereldtentoonstelling, waarmee een eind kwam aan de historische reis naar de Verenigde Staten. Voor een uitvoeriger uittreksel van de pauselijke rede zie pagina 5. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG West-Brabant en Zee land nemen een zeer belangrijke plaats in in het patroon, dat zich bij de ruim telijke ontwikkeling en ordening van ons land steeds scherper aftekent. Dui delijk is immers dat het gebied van de Rijnmond over een aantal jaren vol zal zijn. Daarom is het dringend gewenst dat in West-Brabant en Zeeland ont wikkelingen op gang komen, niet be doeld als aanvullingen op wat in de Rijnmond reeds tot stand is gekomen of nog tto stand zal komen, maar activi- t eiten die leiding tot een zelfstan- d i g e ontwikkeling van dit gebied. Het is logisch dat men daarbij in West-Brabant en Zeeland met name het oog gericht houdt op de inrichting PIIILIPSBURG (A.N.P.) Heel Sint- Maarten, het grootste v§n de Boven windse Eilanden, is maandagochtend uitgelopen om koningin Juliana en prins Bernhard te begroeten, die giste ren en vandaag de Bovenwindse Eilan den bezoeken en dan op St.-Maarten twee dagen vakantie zullen nemen, al vorens naar Suriname te vertrekken. Ook bewoners van het' Franse gedeelte van het eiland waren naar het vlieg veld gekomen om getuige te zijn van de aankomst. Na de volksliederen en inspectie van de erewacht bood de elf jarige Maureen Peterson de koningin bloemen aan. In een open auto reden koningin en prins vervolgens naar het heuvelland schap van Sint-Maarten. Naast de chauffeur zat gezaghebber J. J. Beau- jon, die de vorstelijke bezoekers het een en ander vertelde over „zijn" eilanden. De hotelaccommodatie zal worden uit gebreid. De E.E.G. heeft gelden toege zegd voor een waterdistillatiebedrijf. de puinsteen van Saba zal worden afge- gegraven en kan ook worden gebruikt voor de bouw van huizen. De nieuwe pier is een succes, want er komen dit jaar meer dan 60 toeristenschepen. In januari wordt de eerste vliegdienst op St.-Maarten met straalvliegtuigen geopend. (Van onze correspondente) EINDHOVEN Een 33-jarige be zoeker aan Eindhoven is door twee nog onbekende mannen neergeslagen en beroofd. De man bracht een bezoek aan een Eindhovense bar, waar hij de twee an dere mannen ontmoette. Op bun ver zoek ging hij mee in hun wagen die op de Markt geparkeerd stond. Hij ging op de plaats naast de bestuurder zitten en werd vervolgens van achteren neerge slagen. Zijn portefeuille met 500.- werd uit zijh zak gehaald waarna li ij uit de wagen werd gegooid. De twee mannen zijn nog spoorloos. MARIJNEN Zelfstandige ontwikkeling West-Bra- tfant en Zeeland noodzakelijk. van een wijder gebied, namelijk het Benelux-middengebied. Dit is de visie die de voorzitter van de gisteren geïnstalleerde raad van ad vies voor de ruimtelijke ordening, oud minister-president en Rijnmond-voorzit ter mr. V. G. M. Marijnen, heeft op de toekomst van West-Brabant en Zee land. Mr. Marijnen legde in een gesprek dat wij met hem hadden, de nadruk op die zelfstandige ontwikkeling van dit gebied nu. De mogelijkheden die in dit gebied liggen, geven het volgens mr. Marijnen een betekenis die uitrijst bo ven die van uitwijkplaats van het Rijn mondgebied alleen. Ook minister Bo- gaers (Ruimtelijke Ordening) ziet de Brabantse stedenband als een van de vier grote urbanisatiezones van Neder land, waarop hij zijn „inrichtingsbeleid' wil baseren. De drie andere zijn: de noordvleugel van de randstad Holland (de hele stedenrij van Haarlem via Am sterdam en Utrecht tot Arnhem-Nijme- gen), de zuidvleugel van de randstad (de Zuidhollandse steden) en het ste delijk complex van Midden- en Zuid- Limburg. SAIGON (U.P.l.) Leden van de Vietcong hebben gisteren hun aanslag- op een personenauto met vier Ameri kaanse luchtmachtofficieren zien mis lukken. toen de granaat, die zij naar de auto wierpen, niet tot ontploffing kwam. De rebellen wisten te ontkomen. Dit incident was de vierde terroris tische actie in even zoveel dagen. Bij aanslagen met bommen en grana ten werden zaterdag 12 Vietnamezen gedood en liepen 54 personen verwon dingen op. waaronder drie Amerikanen. De Zuidvielnamese minister van bui tenlandse raken, Tran- Van Do heeft berichten uit de Westduit.se pers ont kend dat de regering van Zuid-Vietnam militaire hulp zou hebben gevraagd aan West-Duitsland. Wel zou gevraagd zijn om economische en technische hulp aan de Bondsrepubliek. Do weet de berichten aan een misverstand. Wat is er afgelopen vrijdag pre cies gebeurd in Djakarta en in overig Indonesië? Een „inven tarisatie" van de staatsgreep, voor zo ver de nog wat mistige toestand dat toelaat op pag. 7. De Romeinen maken zich hevig boos op stadsbestuur en regering, omdat hun stad. zodra het flink regent, in grote wateroverlast komt. Pag. 7. Annie M. G. Schmidt heeft met haar eerste musical „Heerlijk duurt het langst" precies in de roos geschoten. Pag. 9. Eenwordend Europa gaat steeds duidelijker front vormen tegen De Gaulle. Pag. 11. MOSKOU De Russen hebben gis teren een onbemand ruimteschip de Luna-7 naar de maan gestuurd. Vol gens het persbureau Tass veiTiep gis teren alles volgens plan. De Luna-7 werd gedragen door een veeltrapsraket die ook een „ruimtestation" in een baan rond de aarde schoot. Dit ruimtestation is de laatste trap van de raket. De Luna-7 werd vanaf dit station naar de maan gelanceerd. In Moskou wordt vernomen dat het belangrijkste doel van de Lna is een zachte landing op de maan te maken Het is voor de derde keer dit jaar dat de Russen dit proberen. De Luna-6, die in juni werd gelanceerd, miste de maan op duizenden kilometers, en de Luna-5 sloeg een maand eerder te pletter op het maanoppervlak. Donderdag bereikt de Luna-7 de maan, tenminste als alles volgens plan blijft verlopen. Een zach te landing zou een grote triomf beteke nen voor de Russische ruimtevaarttech mek". (Van onze correspondente) EINDHOVEN Twee bejaarde da mes ztfn in Eindhoven door koolmon oxydevergiftiging om het leven geko men. Het zijn de 79-jarige mevrouw M. van L.. die in een houten bungalow achter het huis van haar zoon op de Leender- weg woonde en haar vriendin, de ze ventigjarige C. van R., die op bezoek wis. Tegen middernacht zag de klein zoon van mevrouw Van L. nog licht branden. Door het raam kijkend zag hij zijn oma onbeweeglijk in een stoel zit ten. De jongen waarschuwde zijn vader en deze haalde een arts. Mevrouw M, van L. bleek reeds te zijn overleden, Haar vriendin, mevrouw Van R., lag bewusteloos op de grond. Zij overleed op weg naar het ziekenhuis. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Het Bossche gerechts hof heeft gisteren de 47-jarige ex- gemeenteontvanger -van Chaam, J. R„ die zich schuldig heeft gemaakt aan knoeierijen met gemeentegelden tot een bedrag van 123.000. veroordeeld tot twee en een half jaar met aftrek. Eerder had de Bredase rechtbank R. eveneens tot twee en een half jaar met aftrek veroordeeld, na een eis van vier jaar door de officier van justitie te Breda. De procureur-generaal van het Bossche hof had eveneens vier jaar ge- eist. De zaak tegen de secretarie-ambte naar J. K. uit Chaam, die met de ont vanger onder één hoedje had gespeeld werd voor een nader onderzoek terug verwezen naar de rechter-commissaris, en zal op 15 november opnieuw voor het hof dienen. ^ad de procureur-gene raal bij het Bossche hof anderhalf jaar geeist, nadat de Bredase rechtbank hem eerder had veroordeeld tot twee jaar. (Van onze redactie buitenland) SINGAPORE De bevelhebber van het Indonesische leger, ge neraal Achmad Jani, en vyf an dere generaals die vrijdag door de opstandelingen waren ont voerd, zijn dood in een put aan getroffen. President Soekarno heeft zeven dagen rouw afgekon digd. De vermoorde generaals zullen dinsdag worden begraven. Gevonden werden de lijken van de generaals Jani, Harjono, Parman, Soe- prapto. Soetojo en Pandjaitan. Ook het stoffelijk overschot van een luitenant, een zekere Panggain, lag in de put. De stoffelijke resten vertoonden sporen van zware mishandeling. Gezagsgetrouwe eenheden van de In donesische „Diponegoro"-divisie hebben de stad Djokjakarta in Midden-Java op de communisten heroverd. Djokjakarta was maandagmorgen bezet door com munistische guerrillastrijders, die ge steund werden door opstandige elemen ten van de „Diponegoro"-divisie. Volgens radio Maleisië verenigen zich in Midden-Java semi-militaire een heden van de Indonesische communis tische partij en opstandige groepen on-' der luitenant-kolonel Oentoeng. De ge zagsgetrouwe Siliwangi-divisie zou op dracht gekregen "hebben naar dat ge bied te trekken om de opstand neer te slaan. Zij zou op weg erheen enig verzet ontmoeten van communistische eenheden, die de opmars trachten te vertragen. Langs de hoofdwegen tussen Djakarta, Bogor en Bandoeng opereren volgens het Maleisische radiostation communistische guerrillabenden. President Soekarno is gisteren met hernieuwd vertrouwen naar voren ge treden en heeft voor woensdag zijn vol ledige kabinet bijeengei-oepen. Volgens radio Djakarta maakte de presidentè bekend weer in de hoofdstad terug te zijn. President Soekarno hield een bijeen komst met de opperbevelhebbers van de strijdkrachten, die tevens werd bijge woond door mnister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio, terug van een bezoek aan Medan op Sumatra, en de tweede plaatsvervangende premier, dr. Leimena. Intussen zijn alle leden van de pa leiswacht, die donderdag onder leiding van overste Oentoeng aan de opstand LONDEN (U.P.l. De Britse re gering is bereid onder bepaalde voor waarden nu aan een blanke minder heidsregering in Rhodesië onafhanke lijkheid te verlenen om een unilaterale onafhankelijkheidsverklaring te voor komen, aldus is in welingelichte krin gen vernomen. De Britse regering zou hiertoe bereid zijn als premier Ian Smith instemt met vijf fundamentele principes, aldus deze kringen. Deze zijn: 1. Een ongehinderde ontwikkeling van de zwarte Afrikanen van Rhodesië tot een meerderheidsregering. 2. Grondwettelijke garanties, op te ne men in de bestaande grondwet, te gen het verhinderen van deze ont wikkeling tot meerderheidsregering. Het uitbannen van discriminerende rassenwetgeving. Het bevorderen van politiek bewust zijn onder de Afrikanen door middel van onderwijs e.d. Dat onafhankelijkheid op basis van deze principes aanvaardbaar is voor het volk van Rhodesië als geheel. Het geven van onafhankelijkheid aan een koloniale regering, die een minder heid vertegenwoordigt, zou een volle dige ommezwaai betekenen in de Britse politiek sinds de oorlog. Dit is voor het laatst gebeurd in het geval Zuid-Afrika in 1910. Premier Smith is gisteren in Londen aangekomen voor besprekingen met de Britse regering over deze kwestie. 3. 4. 5. VLEUTEN - DE MEERN (A.N.P) De rijkspolitie van Vleuten-De Meern heeft op een stuk land, dat eigendom is van de 60-jarige slager D. W. J. van B. uit Benschop, de kadavers van der tien schapen aangetroffen. Sommige waren reeds in vergaande staat van ontbinding. Bovendien waren de die ren, in totaal enkele tientallen, met schurft besmet. Tegen Van B. is proces verbaal opgemaakt wegens dierenmis handeling en overtreding van de vee wet. Soebandrio: Terug in Djakarta deelnamen, opgeroepen binnen drie da gen weer aanwezig te zijn op straffe van strenge maatregelen. Overste Oentoeng bevindt zich vol gens hardnekkige geruchten in Midden- Java. Over radio Djakarta is gisteren even eens de stem gehoord xsin minister van defensie generaal Abdoel Haris Nasoe- tion. Hij sprak over de komende viering van de dag van de strijdkrachten, doch liet zich niet uit over de ontwikkelingen rond de staatsgreep. Besloten is de viering van de dag van de strijdkrachten tot 10 november uit te stellen. In een tweede verklaring voor de ra dio sinds de donderdag ondernomen po ging tot een staatsgreep in Indonesië, heeft president Soekarno gisteren alle strijdkrachten in Indonesië opgeroepen tot eenheid ter redding van de staat en van de revolutie. Hij sprak tegen dat de Indonesische luchtmacht betrokken geweest zou zijn bij de door luitenant-kolonel Oentoeng ondernomen staatsgreep. Generaal-majoor Pranoto Raksosmoe- dro is door president Soekarno aange wezen om de dagelijkse leiding over het leger op zich te nemen. De bevelhebber van de Siliwangi-di visie, gen.-maj. Ibrahim Aji heeft ver klaard dat geweld zal worden gebruikt tegen hen die geen gevolg geven aan het bevel de wapens in te leveren. „We hebben de plicht de vrede te herstellen en zullen ons volledig van die plicht kwijten. We zullen niet langer geduldig blijven maar iedereen neerschieten die ongehoorzaam is". De grootste islamitische partij, de Nahdatoel Oelama, heeft een beroep op alle mohammedanen gedaan om Soe karno te steunen en kalm te blijven. (ZIE OOK PAGINA 7) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het overheids personeel krijgt een hogere kilo metervergoeding voor het gebruik van privé-bromfietsen. Voor alle gereden kilometers zal namelijk een tarief gaan gelden van 6 cent per kilometer. Tot dusver bedraagt deze vergoeding 3,5 cent per kilo meter. Voor de verhoging is overeen stemming bereikt in de laatst ge houden vergadering van de com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. (Advertenties) hofleverancier Zoekt u een geklede jas? die hebben we f 228— een auto jas? die hebben we v.a. f 188— een Rodex jas? die hebben we v.a. 398.— een 100% cashmere jas? die hebben we v.a. f 625— een Tweed-jas? ook die hebben we v.a. f210— GROTE MARKT 25 - BREDA

de Stem | 1965 | | pagina 1