Hu* SOEKARNO: WANKELBAAR EVENWICHT Ik moet nu eenmaal een dubbel leven leiden Maatregelen tegen zwarte handelaars OISTENRIJKS Concilievaders vragen DIT JAAR BESLISSING GEBOORTEREGELING m «ft KOUDE DOUCHE NIEUWE OPENING %lan Wilson kampt met verdeelde Labour-partij Londen rekent op steun van bondgenoten jeugdig, natuurlijk Ongedwongen Anders beter niets zeggen CAMBODJA IS VN BEU Groenen zetten Brussel op stelten Zijlstra: Been stijf houden jegens Parijs anoi schiet haerikaanse tr aal jagers neer n uitmuntend van hel vallend, kreuk- i; bij de vóórnaam: I t Bedenkelijk NA VULKAANUITBARSTING GRUSi GOTT Onbedreigd Kwestie Rhodesië Van Vlissingen (ongewenst in Bern zegt paspoort kwijt te zijn EISENHOWER: „Had ik het niet beter gekund?" Oostduitse zegel herdenkt drama van Putten Secretaris C.H.U. Federa tiepogingen met AR leiden tot chaos 4 oecumenisch patriarch" uitge- jj 'heeft twee kerken aan de van patriarch Athenagoras Deze kerken, de Sint-Nico- it-Jan te Galata, werden onder In de Turkse politie opengebro ken voortaan tot de Turks-Or- lerk behoren. lim is in 1923 al tegen de Syno- (onstaintinopel opgestaan. Nu Ijn getrouwde zoon tot bisschop I zichzelf de titel van oecume- fiarch gegeven. Papa Eftiim jeigd paitriarch Athenagoras te Communiceren, zijn Synode te [pinden en het patriarchaat van lopel te sluiten, raties van de nieuwe patriarch de plannen van de Turkse re- opheffing van het patriarchaat ling van Athenagoras. pdoxe kringen hoopt men dat regering door de uitlatingen I Eftim niet in verleiding zal febracht hem te steunen en zo lopte verdwijning van de Ortho- It uit Turkije te forceren. M (U.P.I.) Gisteren zijn bo rd-Vietnam twee Amerikaanse rs neergeschoten. Men vreest i drie inzittenden om het leven zijn. toestel is vermoedelijk neer- loor een raket, het andere op nele wijze. Er zijn nu vier Ame- vliegtuigen boven Noord-Viet- middel van luchtdoelraketten oten sinds in februari van dit aids op Noord-Vietnam aanvin- raakten regeringssoldaten gis- ,gs met ongeveer 1000 Vietcong- die tot ver voorbij de rijstvel- de Mekongdelta verjaagd wer- de zijde van de Vietcong zijn 68 mannen gesneuveld. ITIONALB P. v. Bueren, traat 2 iirden, 71—73 rirt n gemakkelijk wasbara wol. DAGBLAD DE STEM VAIN ZATERDAG 2 QKTUBEtt 1965 (Van een onzer redacteuren) De jongste gebeurtenissen in Indonesië moeten Soekar- no de onverstoorbare bijzonder onplezierig hebben verrast. Opnieuw is gebleken dat er aan de eenheid van leiders en volk, waarover hij zo graag rept, wel liet een en ander ontbreekt en dat er onder bet schijnbaar gladde oppervlak van de Indone sische buitenlandse politiek zeer gevaarlijke tegenstellin gen woelen. Soekarno heeft deze tegenstel lingen altyd al onderschat. In tal van redevoeringen heeft h\j laten blijken dat hij de magie van zijn persoonlijkheid als een genoegzame remedie beschouwt tegen alle kwalen. Men kan niet ontkennen dat de In donesische president zich altijd bijzon der handig tussen uitersten heeft bewo gen. Van het begin af aan heeft hij door een expansief buitenlands beleid en door het handig bespelen van na tionalistische sentimenten, de binnen landse moeilijkheden een schijn van ondergeschiktheid gegeven. Het zou al lemaal best in orde komen, als het In donesische volk zich maar rond de grote leider schaarde en hem steunde in zijn streven de bevrijde archipel groot en machtig te maken. In dat licht moet men het streven zien naar de bevrijding van Nieuw Guinea. En in hetzelfde licht staat de huidige politiek van confrontatie tegen, over het gehate Maleisië. Het Indo nesische volk loopt er gedreven door de stem van de leider warm voor. Het heeft een doel dat zijn trots streelt. En het is nu eenmaal een er varingsfeit dat degenen die ergens voor vechten het graag met een boterham minder doen Een veelzeggende uitspraak deed Soekarno op zijn 56-ste verjaardag, toen hij zich blij en tevreden omringd zag door bewonderaars en kleine meisjes met bloemen. ,,Ik ben geboren", zei hij, „onder het teken van Gemini en de astrologen beweren dat ik een dubbel leven moet leiden. Ik ben een marxist, maar ik houd van de religie. Ik ben een wetenschaps man, maar ook een kunstenaar. Soms ben ik ernstig, maar ik kan ook bij zonder zorgeloos zijn. Ik kan zowel met communisten opschieten als met socialisten, mohamedanen eri christe nen. Zonder het Indonesische volk zou ik niets zijn. Dank zij dit volk heb ik paleizen in Merdeka en Negara. Bo- gor en Tjirpani Soekarno houdt ervan bemind en bewonderd te worden. Hij voelt zich gelukkig wanneer hij door schoolkin deren wordt omringd. Hij pleegt staats lieden te laten anti-chambreren om naar de klacht van een oud vrouwtje te luisteren. Dit alle? heeft hem, zon der enige twijfel, populair gemaakt bij het Indonesische volk. De man in de straat houdt van het pathetische ge baar, van de leidershand op het kin derhoofd. De mensen aan de top even wel, die van dag tot dag met de bin nenlandse moeilijkheden worden gecon fronteerd en de problemen moeten op> lossen, zijn daar minder door geïm poneerd. Ontegenzeggelijk hebben ook zij zich laten meeslepen door de kracht van Soekarno' s persoonlijkheid, door de magie van zijn redevoeringen, maar daardoor werden de tegenstellingen nauwelijks overbrugd. De vraag is gerechtvaardigd of de Indonesische president in zijn buiten landse politiek niet veel te ver is ge gaan. Hy heeft de laatste jaren („ik moet een dubbel leven leiden") een be denkelijk spel gespeeld. Hij heeft een wissel getrokken op wat hij als de toe komstige grootheid van zijn land be schouwde. Terwijl hij zich verzekerd wist van de vriendschap van China, trok hij van leer tegen Maleisië en tegen de Verenigde Staten. En ten slotte bestond hij het zelfs om de Ver enigde Naties de rug toe te keren. Uiteraard mocht hij zich, voor wat deze gedragslijn betreft, op een grote aanhang beroepen. Even zeker echter is het dat een aantal andere leidende figuren in Djakarta met de extreme politiek van de president allesbehalve ingenomen konden zijn. Tegenover de machtige linkse groeperingen staat in Indonesië een groep van gematigden, die de uitdagende flirtation met Peking steeds met misnoegen hebben aange zien en die de verslechtering van de betrekkingen met Amerika allesbehal ve prettig moet hebben gevonden. Indonesië vertoont, hoe dan ook no; altijd de kenmerken van ëen land da; zijn evenwicht zoekt. Soekarno heef; met een overmatige dosis zelfvertrou wen, een kunstmatig evenwicht wetih te scheppen, dat niets anders dan ,i- terst labiel kon zijn en bovendien ó)k in stand werd gehouden door de kraht van de nationalistische leuzen. Naarmate een volk langer vrij) is wordt het nuchterder. Zou het niet kin nen zijn dat mede hierin de veiAla- ring gezocht moet worden van hetffeit SOiKARNO „als ik stenen geef" dat Boeng Kano minder ging impo neren en dat men het zelfs waagde een complot tgen zijn persoon te sme den? ,,lk ben di( tong van het volk", heeft hij een;, gezegd. ,,Ais ik de In donesiërs zeg' dat ze stenen moeten eten, dan etei ze stenen......". Het mag d-n ooit waar zijn geweest, momenteel grat het niet meer op. Een deel vaf de Indonesische intelli gentsia in -ik g-val aanvaardt geen stenen voor /brood meer. Getuige de jongste gebeurtenissen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN Als we de minister van Arbeid en Labourvoorzitter Ray Gunter mogen geloven, is het socialistisch con gres in Blackpool dit jaar „van historisch belang" geweest. Gunter verklaarde in zijn slotrede van het congres: „We heb ben heel de wereld getoond dat we de verantwoordelijkheden van een partij, die aan het bewind is, ten volle begrijpen". Dit was een mooie wens, die minister Gunter voor werkelijkheid trachtte te nemen. Want het afgelopen Labourcon- gres heeft juist het bewijs geleverd, van het feit, dat heel wat Britse socialisten de problemen van hun land niet willen of kunnen begrijpen en derhalve ook niet bereid zijn om, indien nodig, offers te brengen, die ertoe zouden kunnen bijdra gen om het bewind van eerste-minister Wilson te doen slagen. Een van deze pro blemen is de kwestie van de nationalise ring van de staalbedrijven en nationalise ring in het algemeen. Ze zijn het daarover evenmin met elk aar eens als over de loon- en prijzenpo litiek van de ministers Brown en Cal- laghan en over de politiek inzake Viet nam die door eerste-minister Wilson en minister Stewart gevoerd wordt. Alles wel beschouwd zijm de Britse socialisten zelden zo verdeeld geweest. Ze hebben deze week als regeringspar tij meer ruzie gemaakt dan tijdens hun lange dienstjaren op het front der oppo sitie tegen de conservatieven. Eerste-mi nister Wilson heeft alle reden om zich daarover zorgen te maken. Zonder een eensgezinde partij achter zich, wordt het regeren met een uiterst kleine meerderheid nog moeilijker en worden de vooruitzichten om in nieuwe algemene verkiezingen andermaal de overwinning te behalen, nog kleiner. DELFT (A.N.P.) In het centraal laboratorium T.N.O. aan de Schoenma kerstraat te Delft, is vrijdag chef-mon teur H. Witteveen (38) omgekomen. De heer Witteveen was bezig met de reparatie van een lift, toen deze van ongeveer twee en een halve meter hoogte neerstortte. De man raakte met hoofd en armen bekneld en werd in zorgwekkende toestand overgebracht naar het gasthuis te Delft, waar hij overleed. Advertentie) Winte-wonderland Oostenrijk groet I. En roept U vooreen heer lijke vintervakantie. Kom genie ten v;n een majestueuze natuur. Kom bruin worden in een witte bergvereld. Kom skiën en arre- sleeén, schaatsen en curling spe len. Jegin metinliohtingen bij Uw reislureau of bij het Toiristenverkeers-Bureau, Heengracht 437, Amsterdam-C. Te.: 020-621 88 MANILLA (Reuter/AFP). President Macapagal van de Phi- lippijnen heeft vrijdag maatrege len genomen tegen profiteurs die dreigen een hongersnood te ver oorzaken in het rampgebied rond de vulkaan Taal. Tien steden in een gebied 80 km ten zuiden van Manilla zijn tot noodgebied ver klaard en de verkoop van voedsel en andere benodigdheden tegen te hoge prijzen is verboden. Het aantal doden is inmiddels geste gen tot 589. De vulkaan werkt nog en herhaalde aardschokken doen nieuwe erupties vrezen. Het aantal vluchtelin gen bedraagt nu 60.000. De bevolking is nog ongeruster ge worden na een verklaring van het ob servatorium van Manilla. Het heelt er alle verantwoordelijke Philippijnen op gewezen dat in 1911 de grootste uitbar sting van de vulkaan Taal vijf dagen na de eerste kwam. Een deskundige zei dat de activiteit van de vulkaan verminderd is. Hij wil de niet zeggen of er nieuwe uitbarstin gen zouden komen. De vulkaan kan nog een maand actief blijven en de toe stand kan elk ogenblik veranderen, zei hij. (Advertentie) LONDEN (U.P.I.) Engeland rekent op steun van zijn bondgenoten in geval Rhodesië unilateraal de onafliankelijk- premier Smith al onderweg is naar Londen. Deze verwachting betreft de bondge noten in de Atlantische Verdragsorgani satie zowel als de leden van de Ver enigde Naties. In Londen acht met het zeer goed mogelijk dat de kwestie voor de algemene vergadering van de Ver enigde Naties zal komen. Dit seizoen is Ut malce-up Zacht gewelfde Wenkbrauwen (potlood en porte-mino met dunne vulling.) „Vleugclvormigc" oogschaiuw/(stick paupières), fijne eveliner-lijn (eyplincr-compact) Wimpers voller en anger (mascara). Fond de teint ingeklopt rond ce ogen naar de hak (Tayane)* Hoog aangebrachte rouge om dc o^endbns te accentueren (fard jou~ Perzikteint met pwdé Nimbe de beauté. Twee nieuwe kleuren lipp.'nsyft in eert nieuwe presentatie: rose feu een sprankelend rose - fliable rouge een helder rood. Voor een prachtige omlijning/ portc-mine contour des levres. Frisheid Schoonheid Jeugd K». BR. ,N', G. PAYOl HOLLAND 1 de la faculté de Lausanne KUZERSGkACHT 12-14 - AMSTLRDAM-C De autoriteiten hebben vrijdag de be volking van de stad Lemery officieel meegedeeld dat de stad niet door nieu we erupties wordt bedreigd, zoals ver ondersteld werd. Een derde van de inwoners is er ge- evacueerd, nadat een grote scheur van de vulkaan Taal naar het vasteland was ontstaan. Specialisten hebben meteen een onderzoek ingesteld en zijn tot dc slotsom gekomen dat deze 'kloof er wel is. maar al bestaat sinds de uit barsting van 19JL1 en dat deze dus geen enkel gevaar oplevert. BERN (U.P.I.) De Amerikaanse am bassade in Bern heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Washington gevraagd of een paspoort mag worden uitgegeven aan een Amerikaans staats burger die er geen wil hebben. Deze vreemde ontwikkeling vloeit voort uit de zaak van de marktonderzoeker Henri Fentener van Vlissingen, een 44- jarige in Nederland geboren Ameri kaan. die door de $witserse politie is verzocht het land te verlaten. Deze kondigde eerst aan uit eigen bewe ging niet te zullen vertrekken en dat de politie hem met geweld het land zou moeten uitzetten; later meldde hij zijn paspoort kwijt te zijn. Zonder paspoort kan Fentener van Vlis singen Zwitserland niet verlaten, om dat de omringende landen hem niet toe zullen laten. De Zwitserse autoriteiten hebben de Amerikaanse ambassade daarom verzocht of zij niet soort reis document voor hem kunnen krijgen, dat aan de Franse of Duitse politie zou kunnen worden overhandigd als hij de grens wordt overgezet. Een woordvoerder van de ambassade zei, dat nu uitgezocht zal worden of Fen tener inderdaad Amerikaans staatsbur ger is. Fentener zelf verklaart dat hij 12 jaar geleden in New York tot Ame rikaan is genaturaliseerd. (Van onze concilie-verslaggever pater Alfred v. d. Weijer o.f.m. cap.) ROME Het concilie heeft dezer dagen met een zekere verbetenheid het probleent der geboortenregeling besproken, ondanks het feit, dat paus Paulus deze materie aan zichzelf heeft voorbehouden en publieke discussies daarover ongewenst heeft verklaard. Kennelijk gaan de vaders er van uit, dat zij een eigen verant woordelijkheid hebben en dat zij niet kunnen zwijgen over een probleem waarmee zij na terugkeer in hun diocesen weer op eigen terrein geconfronteerd zuilen worden. Bovendien moeten zij hun mening zeggen over een ontwerp-tekst. die nog wel niet in details treedt, maar toch mogelijke richtlijnen voor de praktijk der geboortenregeling tracht op e stellen. En hier raken wij meteen aan de oorzaak der onenigheid, welke zich onder de vaders heeft afgespeeld. Veruit de meestcn willen een andere tekst, een tekst, waarmee zij bij hun gelovigen met succes terug kunnen keren. J4 WASHINGTON (UPD Oud-president Dwight D. Eisenhower heeft tijdens een lunch in Washington gezegd, dat hij zich dikwijls afvraagt waarom hij als president niet beter is geweest bij erississen tijdens zijn ambtstermijnen- De oud-president had de verklaringen, die hij ten tijde van de Suez crisis, de opstand van Little Rock in Ar kansas, en bij andere grote gebeurte nissen had afgelegd, opnieuw doorge nomen bij het schrijven van zijn twee delige gedenkschriften over zijn tijd als president. Ik zie mijzelf dan dikwijls als een arm zalige, nogal domme kerel", zei Eisen hower. „van v/ie ik mij afvraag waar om hij het niet beter heeft kunnen doen. Jammer genoeg komt dat beeld te vaak voor mijn geest". Over zijn eerste ambtsperiode heeft Ei senhower „Mandate foor a change" ge. schreven- Over zijn tweede ambtspe riode komt op zijn 75e verjaardag op 14 oktober „Waging peace" uit. Slechts een enkele vader prees de com missie, die de ontwerp-tekst had opge steld, om haar „verstandige terughou dendheid": de zaak was nu eenmaal aan een speciale pauselijke commissie in han den gegeven, welnu, dan moest deze het ook maar opknappen. Veel talrijker ech ter waren de bisschoppen, die een gro tere duidelijkheid wensten. „De gebrek kige en onduidelijke uitspraken van het schema op dit punt zijn absoluut ontoe reikend", zei kardinaal Rossi van San Paolo, die al met schrik en beven de dag tegemoet zag, waarop hij bij zijn pries ters en gelovigen zou moeten terugkeren. „Ik weet", aldus deze kardinaal, „dat een speciale commissie zich met dit onder werp bezig houdt en dat de paus tenslotte een bindende uitspraak zal doen. Maar wanneer mogen wij. deze verwachten? Als die uitspraak niet voor het einde van dit concilie komt, zal het eerlijker zijn, maar helemaal niets te zeggen en alleen een paar voorlopige richtlijnen te geven voor de pastoraal. Anders lopen wij nog het risico vandaag iets te beweren, dat wij morgen weer moeten terugtrekken". Kardinaal Rossi gaf hier op bedekte wijze als zijn mening te kennen, dat de vaders niet naar huis moeten gaan, zonder al thans provisorisch te weten waar zii aan toe zijn. Trouwens ook de minderheid is met de huidige tekst niet tevreden. Zij dringt er op aan haar concreter te formuleren over eenkomstig de uitspraken van paus Pius XI en paus Pius XII. Het concilie kreeg bepaald een koude douche, toen kardinaal Colombo, ook wel de theoloog van de paus genoemd, zonder meer als eis stelde: „Op dit punt moeten wij dui delijk en vastbesloten de traditionele veroordeling bekrachtigen, teneinde iede- de dubbelzinnigheid uit te sluiten, de tekst mag niet over de traditionele leer heen wippen en zo de indruk wekken, als zou er aan de wet op het gebruik der anti-conceptionele middelen iets veran derd zijn." Toch is dit voorstel van kar dinaal Colombo wel begrijpelijk. Indien de leer van de laatste pausen door dit concilie met opzet wordt verzwegen, dan zal daaruit in brede kring en geens zins ten onrechte de conclusie worden getrokken, dat deze leer als verouderd moet worden beschouwd. De minderheid wil dit voorkomen, ze wil de oude leer handhaven en haar zelfs een nieuw ge zag gevèn door ze van pauselijke tot con ciliaire leer te verheffen. Van haar stand punt uit gezien begrijpelijk. Maar voor de meerderheid van de vaders een onaan vaardbaar voorstel. In hun Kamp wil men juisi, zo graag een nieuwe opening maxeii. Desnoods uoor net aanvaarden van de nuiuige ont wei pLeKsi, uie nog wei geen ouiueiijKe UiiapidciK ücvat, maar toen al oewegmg mengt in ten lol nog toe voixomen ver- aiaiue positie, xvx&ar e»xs net enigszins kan, zouden vexen op dit moment nog verder vviuen gaan. oonmngen, met vooxzicntige passen, anderen met zevenmijlslaarzen. Tot deze taats ten oenoorden zeker bis scoop rtemy de jaoo uil canada, die zon der omwegen zij: „De een telleden moeten nooit aizien van de voonaurenae ontwiK- Keiing van de nuwelijKsneide en van de praKtijk ervan. W ïneKeurige normen, weixe ontleend zijn aan Descnouwingen, me buiten oe zaax omgaan, neooen wei nig waarde op dit tenein Voigens De ivoo niag ae KeiKeiijke wetgeving de voneuxfeo outpxooiiiig van de cnrxslelijke iiuwcxxjX'Löix^j.ue in ax zijn dimensies niet ni oe weg ataan. Het neie ueoat overziend Komen wij tot oe coiiüxusie, dat de meeroerneid ai neei olij zaï wezen, moien zij de huidige omweipieivsL er door sieept. Dan lieert zij ae opening, waardoor geleidelijk oi snel een nieuwe moraal zich baan zal oreKen. De meerderneio zal er dan ook alles op zetten om te voorkomen, dat de strenge verboden van paus Pius XI en XII in het conciliedecreet zullen worden opgenomen. Want dan wordt er een deur dicht gegooid. En het is niet te zien, of die nog ooit zal worden geopend. NEW YORK (UPI) De vertegen woordiger van Cambodja bij de Verenig de Naties. Hoeot Sambath. heeft in een redevoering tot .de assemblee verklaard, dat zijn regering dermate teleurgesteld is over de prestaties van de volkerenorgani satie, dat zij niet langer actief wenst deel te nemen aan de werkzaamheden daarin. Cambodja zal de Verenigde Naties niet verlaten en zal zitting blijven houden in de assemblee, maar zal in geen enkele commissie ervan zitting nemen en geen enkele functie aanvaarden. AMSTERDAM (ANP) De bewind voerders in de voorlopige surséance van betaling, verleend aan de n.v. Vlissing se Aannemings Maatschappij „VLAM' in Papendrecht, hebben na besprekin gen met principalen besloten de werk zaamheden aan de in aanbouw zijnde projecten volledig voort te zetten, teneinde zo spoedig mogelijk tot ople vering van de 'gereed gekomen wonin gen en flats te geraken. (Advertentie) De Oostduitse posterijen zullen 'n herdenkingspostzegel van 25 pfen nig uitgeven, waarop het oorlogs monument in Putten wordt afge beeld. Hiermee wordt tot uiting gebracht hoe groot het offer van Putten is'geweest in de strijd tegen de nazi's. (Van onze Belgische correspondent) ANTWERPEN Een tiental studenten van de Amsterdamse universiteit, leden van het Maimix- genootschap, zijn gisteren in de vroege ochtend door de Brusselse politie voorgeleid, omdat zij op de Grote Markt een hels kabaal had den veroorzaakt en gepoogd had den het Brusselse stadhuis te be klimmen; dit alles in het kader van hun ontgroening. De tocht van Amsterdam naar Brussel hadden zij liftend afge legd. In de Belgische hoofdstad mochten ze een verzekelde brief openen, waarin een reeks opdrach ten stond vermeld, die zij binnen een periode van 48 uur moestën volbrengen. Zo moesten zij vier Marnix-beeldjes opsporen, die op diverse plaatsen in Brussel staan opgesteld; zij moesten de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, interviewen, hem een kruik Hollandse jenever aanbieden en hem meteen een foto afhandig maken van zijn mooie nicht, de filmactrice Catherina Spaak. Zij kregen een bijziendere opdracht in het Brabantse druiven- dorp Hoeilaart, en in Waterloo moesten zij zelfs het houten been gaan „ontleden", dat een ouwe vechtjas daar op het slagveld ach terliet en nu in een museum te pronk staat. In het kader van hun opdrachten hebben de Amsterdam se studenten gistermiddag ook een geïmproviseerde voetbalwedstrijd gespeeld tegen een inderhaast op getrommeld elftal van de Belgische kampioensploeg Sporting Club An- derlecht. Hun tegenspeler was o.a. de Nederlandse internationaal, de Maastrichtenaar Bergholz. Hun rel met de Brusselse politie dreigt de voltooiing van hun programma echter te doorkruisen, want het gevaar bestaat dat zij wegens her- rieschopperij zullen worden ver zocht het Belgische grondgebied onverwijld te verlaten. CANNES (ANP) Oud-minister prof. dr. J. Zylstra heeft gisteren op een congres van de „Europese Beweging" te Cannes een standvastige politiek tegen over president De Gaulle bepleit. Prof. Zylsira verklaarde, dat het moment is gekomen waarop Frankryks partners in de Europese gemeenschap zich moeten afvragen waar de grens ligt voor het toegeven aan de eisen van een partner, die de huidige crisis heeft Veroorzaakt. De regering-De Gaulle heeft een aan tal voorwaarden gesteld, (w.o. herzie ning van het beginsel der meerder- heidisbeslisqingen) voor verdere voort gang van de Europese gemeenschap van de zes, zo verklaarde prof. Zijlstra. De vijf anderen zullen op even duidelijke wijze tot een bepaling van hun stand punt moeten komen, anders zullen zij geen verweer hebben tegen de aanval len op de gemeenschap. Prof. Zijlstra meende dat Frankrijks partners in de E.E.G. wellicht tot de conclusie zouden moeten komen, dat de gemeenschap van de zes in feite een ge meenschap van vijf is geworden. Hij hoopte, dat het zover niet zou komen. Maar als deze tragische situatie, zoals hij het noemde, zou ontstaan, zal het meer dan ooit nodig zijn, dat de ge meenschap zich met de landen van de Europese Vrijhandel Associatie (EVA) onder leiding van Engeland verstaat. Intussen blijken over het plan-Spaak (een regeringsconferentie zonder de E.E.G.-commissie om een uitweg uit de crisis te zoeken) alleen de Belgen ge charmeerd te zijn. In kringen van de Franse Europese Beweging schijnt men zich tegenover dit plan scherp op te stellen, en men hoorde zelfs kreten van „appeasement". De Duitse delegatie schijnt wat verdeeld te zijn, zodat het er voorshands naar uitziet, dat de Euro pese Beweging in zijn a.s. congres in Kopenhagen (zondagmiddag) tot een militante uitspraak zal komen, waarin heel duidelijk de onaantastbaarheid van de Europese verdragen voorop wordt gesteld. (Advertentie) Wm ilüUBt SKODA DEALERS: Autobedrijf I. J. ADRIAANSEN Oude Stad 16, Oostburg, tel. 2679 Autobedrijf IJ. T. WANDEL Deltastr. 10, Nieuwerkerk, tel. 482 Autobedr. C. M. G. CAPPENDIJK Axelsestr. 174, Terneuzen, tel. 2030 GAR. ZEELAND, J. Sukkel, R'dam- sekade 59, Middelburg, tel. 2057 Autobedrijf F. BOGAERT Gravenstraat 293, Clinge, tel. 2190 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De algemeen secretaris van de C.H.U., mr. J. W. vanGelder, heeft een zeer scherpe aanval gedaan op de leden van zijn partij, die ijveren voor de stichting van plaatselijke federaties met de A.R. „Ik hoop, dat de vrienden kring A.R.-C.H.U. haar huidige activiteit, die slechts tot een chaos in de C.H.U. zou moeten leiden, onverwijld zal sta ken. Hieruit kan nooit iets goeds voort komen". Mr. van Gelder schrijft dit in een groot voorpagina-artikel, dat tot titel draagt: „Op weg naar de chaos" in het weekblad „De Nederlander", waarvan hij hoofdre dacteur is. Ofschoon de heer Van Gelder zich voor kon stellen, dat de mensen uit de C.H.U.-kringen mensen met volkomen eerlijke bedoelingen zijn, meent de se cretaris van de C.H.U., dat hetgeen zij doen niet verantwoord is. Hij zei dat voor van enige samenwerking sprake kan zijn. hij wil weten of er in samenwerkings verband geestelijke ruimte aanwezig is voor alle leden van de C.H.U.. maar ook bijvoorbeeld voor die van de K.V.P. .HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON(010) 26 93 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN,

de Stem | 1965 | | pagina 5