Kermis te Hulst Justitiële „middeltjes" tegen drankmisbruik SOEÏ Oudste dans in Duitsland zeer bizar Sheffield W. komt met internationals 70.000 gezinnen t G. de Gier W. Eysink SLUITERIJ „DE GEBROKEN KRUIK „HET MODEHUIS' jeugdig, natm „Pech gehad" Brommen Rondje DANS DER „WILDEN MANNLE" Droeve lijst Doorgereden Bedreigd Geen achterstallige salarissen voor KNIL-militairen Tegenvaller voor Zweeds elftal Topbezetting bij kampioen schappen tafeltennis Aartsbisschop rebelleert tegen Athenagoras Hanoi schiet Amerikaanse straaljagers neer Dagblad De Stem in i praktijk hervat afwezig Bêdenkeli 4 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 OKTOBER 1965 MIDDELBURG „Geneesmiddelen van de officier van justitie en van de politie zyn beter dan de pillen voor een ontwenningskuur tegen de drank." Dit zei de vrouw van de verdachte H. V., oud 57 jaar, wegenbouwarbeider, wonen de te Aardenburg, voor de Middelburgse politierechter. H. V. had op 7 juni 1965 zijn auto op de weg van Oostburg, naar Eede bestuurd onder drankinvloed. Eerst wilde hy na zijn aanhouding een bloed proef wel toestaan, doch toen hy hoorde dat de dokter zei: „Het zit er dik ge noeg in", weigerde hij. Hy viel by de dokter onder de tafel. Toen hy aange houden werd moest hy zich aan zijn wagen vasthouden om niet te vallen. Hy was met zyn auto in een sloot terechtgekomen Nadat de wachtmeesters der rijkspolitie v. Kr. en F. K. P., waren verhoord, zei de officier dat zulk rijden niet onge straft kon gebeuren. Hij vorderde 8 dagen onvoorwaardelijk en een jaar ontzegging onvoorwaardelijk. Uitspraak conform. De niet ter zitting verschenen C. de Br. uit Oosterland, had zijn bromfiets ook bestuurd onder drankinvloed. Zijn broer, die op de duo zat kwam bij dit ongeluk (verdachte vloog uit een bocht) bewusteloos op de weg te liggen. Toen verdachte door de politie werd onder vraagd was zijn antwoord geweest: „Pech gehad!" De officier vroeg voor deze pech een week voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, een voorwaardelijke ont zegging van twee jaar, proeftijd zes maanden en 150 gulden boete of 30 dagen. De 48-jarige chauffeur J. B. de W. te Schoondijke, had op 27 juli 1965 een auto door de Terneuzense straten be stuurd terwijl ook hij onder drankinvloed verkeerde. Nu eens zat hij links dan weer op het midden van de straat en de auto reed slingerend. De bloedproef wees 2,25 pro mille aan. U hebt reeds eerder dergelijke dingen gedaan, zei de politierechter, al was het dan op een rijwiel en een bromfiets. De officier wist uit het proces-verbaal dat verdachte die dag naar een wielerwedstrijd geweest was. Hij vorderde 14 dagen onvoorwaardelijk en een jaar ontzegging met aftrek. De politierechter was het met de gevangenis straf eens, doch de ontzegging veranderde hij in vier maanden met aftrek De verdachte J. v. d. A. uit Clinge, oud 19 jaar, zonder beroep, had, toen liy nog lager technisch onderwijs te Ter- neuzen ontving, van zijn vader een auto gekregen, om hiermee naar school te rijden. Hij had er zelf ook een derde aan betaald. Hy nam altyd vrienden mee en toen deze b^ het einde van het cur susjaar een aantal vrijstellingen voor vakken van het examen kregen, werd er afgesproken: voor iedere vrijstelling een rondje. Het gevolg was, dat verdachte, na het geconsumeerde bier, niet op het stop licht van de politie lette en door reed. Hij slipte echter met zijn wagen. ,,U hebt een heel slechte beurt ge maakt," zei de officier. Rekening hou dende met zijn jeugd vorderde hij tegen verdachte 14 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, een ontzeg ging van een jaar en 300 gulden boete of 30 dagen. Uitspraak van de politie rechter was conform. De 21-jarige Grijpskerkse straatmaker J. G. had op 6 juni 1965, toen hij te Oost- en West-Souburg op zijn brommer reed, een hem tegemoet rijdende brom fiets aangereden, tengevolge waarvan de bestuurder van de aangereden brommer een driedubbele beenbreuk bekwam, terwijl de duo-passagiere, zijn vrouw, die ln verwachting was, lichte verwondingen opliep. Het is weer een droeve lijst van ongelukken, zei de officier. Verdachte trok zich niets van de gewonden aan en zij hadden met hem niets te maken, dacht hij. De vordering luidde 14 dagen onvoorwaardelijk en 1 jaar niet rijden op een brommer. De politierechter von niste conform. De 39-jarige bedrijfsleider J. G. te Axel, had niet voldaan aan het verzoek of bevel van ambtenaren van de Douane en Accijnzen, hen in die gelegenheid te stellen zijn auto te visiteren. Hij was doorgereden. Zodoende overtrad hij arti kel 87 van de Algemene Wet Douane en Accijnzen. Toen hij wegreed zei hij tegen de ambtenaren: „Daar hebben jullie geen donder mee te maken." Hij was niet ter zitting verschenen. De officier eiste 100 gulden of 20 dagen. De politierechter maakte er 75 gulden of 15 dagen van. De 32-jarige fabrieksarbeider J. J. te Sint Jansteen had op 10 juli 1965 in de woning van zijn moeder zijn daar aanwezige broer met de dood en zware mishandeling bedreigd. Dit geschiedde onder drankinvloed. Er was al een rap port over hem uitgebracht en hy had ook al enige tijd op de zwarte lijst gestaan. In 1962 was hij ook onhebbelijk geweest tegen een wachtmeester der rijkspolitie. Kun je niet eens een vrouw proberen- te krijgen, vroeg de politierechter. De officier zei dat verdachte reeds elf alco holdelicten op zijn naam had staan. Hij vorderde acht weken, waarvan vijf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van het consultatie bureau. Uitspraak conform. DEN HAAG (ANP) „Nederland is nooit salaris aan KNIL-militairen ver schuldigd geweest, zodat van onthou ding van salaris door Nederland aan krijgsgevangenen geweest zijnde KNIL- militairen ook niet kan worden ge sproken". aldus minister van Buiten landse Zaken Luns in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Voogd (B.P.). De minister wijst er op, dat de salarisuitgaven voor het KNIL op de begroting van het toenmalige Nederlands-Ind.ië drukten en dat de geldmiddelen van dat rechts persoonlijkheid bezittende gebiedsdeel strikt gescheiden waren van die van Nederland. DEN HAAG (A.N.P.) Sheffield Wed nesday, de tegenstander van het voor lopig Nederlands elftal op woensdag 6 oktober in het stadion Feijenoord, zal waarschynlijk in de volgende opstelling uitkomen: Ron Springett; Brian Hill en Don Megson; Gerry Young, Victor John Mobley en Peter Eustace; Allan Finney, John Quïnn, John Hickton, John Fant- ham en Collin Dobson. De bekendste speler van het elftal is zonder twijfel Ron Springett, die der tig maal voor het Engelse elftal uit kwam. Verder zijn Gerry Young en John Fanthem, welke laatste voor zijn club 109 doelpunten scoorde, internationals. Rechtsbuiten Allan Finney is een vete raan, die 452 wedstrijden voor het eer ste elftal speelde. De overige spelers zijn jong en zo veelbelovend, dat zij zonder uitzondering reeds in UEFA-teams of voor Engeland onder 23 jaar uitkwa- FRANKFURT (UPI) Een commis sie van de FIFA beeft beslist dat de kwalifieatiegroep voor de wereldkam pioenschappen dte uit Z.-Korea, Noord- Korea en Australië bestond, niet met een ander land zal worden aangevuld in de plaats van Znid-Korea, dat zich heeft teruggetrokken. Noord-Korea en Australië zullen in twee wedstrijden uitmaken wie van bei de volgend jaar naar het eindtoernooi in Engeland gaat. Die twee wedstrijden zullen in november in Cambodja, op neutraal terrein worden gespeeld. Het besluit van de commissie zal een teleurstelling zijn voor Zweden, dat zich na in de eigen kwalifieatiegroep te zijn uitgeschakeld aan de stro halm had vastgeklampt de plaats van Zuid-Korea te mogen innemen. De Zwe den hebben bij hun verzoek gesteld dat er al eens iets dergelijks is beslist. Toén Israël in 1957 alleen achter bleef in een kwalifieatiegroep voor de wereldkam- poenschappen van 1958, werd Wales door een commissie in die groep geplaatst. De FIFAcommissie heeft tevens aan de Zuidslaviër Skotolar een schorsing voor twee interlands opgelegd omdat hij in een kwalificatiewedstrijd tussen Zuid- Slavië en Luxemburg uit het veld is ge stuurd. Skoblar mag nu niet meespelen in de interlands tegen Bulgarije en Frankrijk. De wedstrijd tegen Frankrijk wordt gespeeld in het raam der wereld kampioenschappen. jaar een bijzonder sterke bezetting. Tot degenen die reeds definitief In schreven behoren de Europese kampioen Kjell Johansson (Zweden) en de oud- Europese kampioenen Hans Alser (Zwe den), Zoltan Berezik (Hong.) en Agues Simon (Did.). Verder nemen onder meer deel de Duitser Eberhard Schoeler, die bij de laatste wereldkampioenschappen in Z.- Slavië als enige Europeaan doordrong tot de laatste acht. De veelbelovende Hongaarse jeugdspeler Peter Roszas en de Zuidslaviërs Korpa en Vecko, van wie eerstgenoemde Europees jeugdkam pioen werd in 1963. Engeland is vertegenwoordigd door het officiële nationale team: Chester Barnes, Ian Harrison en Denis Neale. Tsjechoslowakije stuurt de sterke spe lers Miko en Stanek, alsmede Martha Luzova, een van de sterkste speelsters van Europa. Hongarije, dat bezig is het nationale team te verjongen, vaardigt Laszlo Pignitski en Sandor Harangi e2. Deze spelen onder leiding van de oud- wereldkampioen Ferenc Sido.Zoltan Berc zik, Peter Roszas, Kovacs en Hollo, die in West-Europa 'n grote reputatie heb ben, zijn geschreven door hun vereni ging Lokortiotiva Boedapest. Deze club komt als nationaal Hongaars kampioen enkele dagen later in Brussel in het Europese bekertoernooi uit tegen de Belgische kampioen. West-Duitsland is niet alleen vertegenwoordigd door Eber hard Schoeler, maar ook door Martin Ness (finalist bij de open Duitse kam pioenschappen), Edith Budhholz, Ingrid Kriegelstein en een aantal jongere spe lers. Wales, België en Luxemburg ten slotte hebben ingeschreven met hun sterkste spelers. DEN HAAG (A.N.P.) De interna tionale tafeltenniskampioenschappen, die op 16 en 17 oktober in de Haagse Hout- rusthallen worden gehouden, krijgen dit 55> 55- CONSTANTINOPEL (KNP) Bij de moeilijkheden, die patriarch Athenagoras van Constahtinopel ondervindt ten gevol ge van het Turks-Griekse geschil rond Cyprus, heeft zich nu die van een nieu we Turks-orthodoxe patriarch geschaard. Deze, Papa Effcim geheten, heeft zich tot „aartsbisschop van de Turkse ortho doxen en oecumenisch patriarch" uitge roepen. Hij 'heeft twee kerken aan de jurisdictie van patriarch Athenagoras onttrokken. Deze kerken, de Simt-Nico- laas en Sint-Jan te Galata, werden onder toezicht van de Turkse politie opengebro ken. Zij zouden voortaan tot de Turks-Or thodoxe Kerk behoren. Papa Efthn is in 1923 al tegen de Syno de van Constamtinopel opgestaan. Nu heeft hij zijn getrouwde zoon tot bisschop gewijd en zichzelf de titel van oecume nisch patriarch gegeven. Papa Eftian heeft gedreigd patriarch Athenagoras te zullen excommuniceren, zijn Synode te zullen ontbinden en het patriarchaat van Coinstantinopel te sluiten. De aspiraties van de nieuwe patriarch passen in de plannen van de Turkse re gering tot opheffing van het patriarchaat en uitwijzing van Athenagoras. In orthodoxe kringen hoopt men dat de Turkse regering door de uitlatingen van Papa Eftim niet in verleiding zal worden gebracht hem te steunen en zo de verhoopte verdwijning van de Ortho doxe Kerk uit Turkije te forceren. SAIGON (U.P.I.) Gisteren zijn bo ven Noord-Vietnam twee Amerikaanse straaljagers neergeschoten. Men vreest dat hun drie inzittenden om het leven gekomen zijn. Het ene toestel is vermoedelijk neer gehaald door een raket, het andere op conventionele wijze. Er zijn nu vier Ame rikaanse vliegtuigen boven Noord-Viet nam door middel van luchtdoelraketten neergeschoten sinds in februari van dit jaar de raids op Noord-Vietnam aanvin gen. Intussen teren slaags n rebellen, die tot den van de den. Aan de ringssolidaten gis- eer 1000 Vietcong- voorfoij de rijstvel- lita verjaagd wer- de Vietcong zijn ongeveer 68 mannen gesneuveld. MüNCHEN De oudste en nog be waard gebleven Duitse cultus-dans wordt dit jaar weer in de Westduitse Alpen plaats Oberstdorf opgevoerd. De dans van de „Wilden Mannle" tegenwoor dig in de eerste plaats een attractie voor toeristen vindt zijn oorsprong in oud- Germaanse gebruiken en gewoonten. De dans werd waarschijnlijk later het samen- spel tussen de zon en de twaalf sterren beelden. De dertien mannen dragen pak ken van „Tainnenbart", een korsmos, dat op oude bomen in het hooggebergte groeit en volgens overlevering door de dansers zelf moet worden verzameld. Dat deze opvoeringen slechts éénmaal in de vijf jaar plaatsvinden berust op een gelofte. Toen namelijk in 1635 een grote pest epidemie in het land woedde, werd om de ziekte te verdrijven en al het boze af te wenden het bijna vergeten gebruik van de „Wilden Mannle"-dans weer in ere hersteld. Toen de epidemie inderdaad af nam zagen de Oberstdorfers daarin een succes voor hun bemoeiingen en zwoe ren, alle vijf jaar weer voor een dans aan te treden. Hun nazaten houden deze belofte, ook al geloven zij niet meer aan geestenbezweringen. En omdat zij dit gebruik ernstig opvatten, laten zij als „Wilden Mannle" ook alleen zonen van oude Oberstdorfer families aan de mani festaties deelnemen. VéGé SLAOLIE 8/10 liter van 167 nü 139 ct. 28 gratis geldzegels. Alléén bij Uw VéGé-kruidenier. Door ondergetekende, cura tor in het faillissement van C. Sinke, constructeur, wo nende te Rilland-Bath aan de Irenestraat 20, is heden ter Griffie van de Arrondis sementsrechtbank te Middel burg nedergelegd de enige uitdelingslijst in dit faillisse ment, teneinde aldaar gedu rende 10 dagen kosteloos voor de schuldeisers ter in zage te liggen. Goes, 1 oktober 1965. Klokstraat 3. De curator, Mr. J. G. van der Burgt Door het verbindend worden der enige uitdelingslijst is het faillissement van C. J. van de Velde, garagehouder, wonende te Oudelande aan de Doelstraat 11, geëindigd. Goes, 28 september 1965. De curator, Mr. J, G. van der Burgt De Provinciale Afzetcom- missie voor Zeeland en West Brabant maakt aan de Fruit telers bekend, dat op de vei lingen kunnen worden aan gevoerd en geveild, RECTIFICATIE In tegenstelling tot de ad vertentie van gisteren moet op alle veilingen 20 kg DOYENNE DU COMICE per 3/4 standaardkist i.p.v. 15 kg worden aange voerd. Tot onze -grote droefheid is heden, tengevolge van een noodlottig ongeval, van ons heengegaan, voorzien van het H. Sacrament voor de zieken, onze lieve dochter, zuster, schoonzuster, tante en nicht ROSA ALIDA MARIA DIERICX weduwe van Albertus Franciscus Herman Antwerpen: E. M. Diericxde Rycke Antwerpen: M. P. L. Diericx M. L. DiericxGrimau Philippe Bukavu (Kongo): H. C. F. Diericx Maureen, Jennifer, Ann en Eduard Aalter: P. Diericx Antwerpen, 1 oktober 1965. Paleisstraat 82. De plechtige rouwdienst zal worden gehouden woensdag 6 oktober a.s. om 10.00 uur in de pa rochiekerk van St.-Amandus te St.-Amandsberg (Gent), waarna de bijzetting zal plaatshebben in het familiegraf op het r.-lr. kerkhof, aldaar. Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren van 11.30 tot 12.00 uur in Café- Rest. „Driekoningen", Antwerpsesteenweg 91 te St.-Amandsberg (Gent). Met diep leedwezen geven wij kennis van het onverwacht overlijden, tengevolge van een nood lottig ongeval, van mevrouw HERMAN—DIERICX Eigenaresse H.A.F.A. Kartonnagefabriek Haar sympathieke persoonlijkheid en haar in nemende manier van samenwerking met ons zul len wij nooit vergeten. Moge God haar nu reeds in Zijn vreugde hebben opgenomen. Gezamenlijk personeel H.A.F.A. Kartonnagefabriek Breda. Breda, 1 oktober 1965. Verbeetenstraat 16. Tot onze grote droefheid overleed op 28 septem ber 1965 onze lieve man, vader, behuwd- en grootvader JAN ZWART, Generaal-Majoor der Genie b.d. Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw Ridder in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden in de leeftijd van 75 jaar. C. Zwart-de Boer M. J. Rassers-Zwart P. L. J. Rassers Jan Hans Mira Jaap Joost Breda, 2 oktober 1965 Vredenbergh, flat B 64 De Crematie heeft gisteren in stilte op Nieuw Eik en Duinen te 's-Gravenhage plaatsgevonden.. Liever geen bezoek Enige en algemene kennisgeving DANKBETUIGING Langs deze weg betuigen wij onze oprechte dank aan de Eerw. Zusters, Dr. Wtllelhs, rijkspölitie te Zevenbergen^ en allen die hun deelneming betuigden met het voor ons zo smartelijke verlies van onze dierbare man en vader C. van Stokkom. Uit aller naam Wed. v. Stokkom - Reniers en kinderen. Made, Drimmelenseweg 33. PRAKTIJK DE GIER en EYSINK ARTS op maandag 4 oktober ARTS tot nadere aankondiging De praktijk is alleen bereik baar onder 01140-2060. Woensdagochtend 6 oktobe| geen spreekuur. ■-* Zaterdag 2 oktober wordt de praktijk waargenomen door J. v. LIEROP, arts, Tel. 01140 - 2969. yiiiiiiiiuiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DOOPFEEST HAAL IETS IN HUIS: KERMIS VERJAARDAG COGNAC ■ie GENEVER Ie BRANDEWIJN JONGE KLARE GIN 1e WHISKEY 1t PORT 1, LIKEUREN E (Fa. Th. C. Fassaert) E CHAREL HEIRMAN Steenstraat 15, Hulst, Telefoon 01140—2088 niinunniiiiiiiinHiniiiiiimniiiiinniumiminiinnuininiiiiuiiinmniiiiniiimuuiiiiiiiniiT Beroemde Italiaanse mode exclusief in onze mode-zaak! Modellen alleen voor £i, k elegante vrouw. Rechtstreeks uit vrolijk zonnig Italië! Bonneterie zo mooi, zo verfijnd, zo charmant als u nog nooit eerder zag. Zie blij verrast Onze exclusieve Monto Rosso herfstcollectie. Tal van kleuren en modellen. Het èllernieuwste uit Italië voor Nederlands lage prijzen! Exclusief bij: BIERKAAISTRAAT 18 HULST Exclusieve damesstoffen - Bonneterie - Foundations Ik dub (Van een onzer red I De jongste geb in Indonesië moei no de onverst bijzonder onplezie verrast. Opnieuw dat er aan de e< leiders en volk, w zo graag rept, wel ander ontbreekt onder liet schijn! oppervlak van cl sische buitenland: zeer gevaarlijke gen woelen. Soekarno lieeft de| lingen altijd al on tal van redevoering laten blijken dat van zijn persoonlijk genoegzame remedi tegen alle kwalen. Men kan niet ontkend donesische president zie der handig tussen uiterst gen. Van het begin af; door een expansief buil en door het handig be* tionalistische sentiments landse moeilijkheden el ondergeschiktheid gegevf lemaal best in orde kon donesische volk zich grote leider schaarde erl in zijn streven de bev I groot en machtig te ma I In dat licht moet me zien naar de bevrijdingJ Guinea. En in hetzelfde huidige politiek van confil over het gehate Maleis nesische volle loopt er door de stem van de lea voor. Het heeft een doel f streelt. En het is nu eetl varingsfeit dat degenen d| vechten het graag met minder doen Een veelzeggende uil Soekarno op zijn 56-stis toen hij zich blij eif omringd zag door bewl kleine meisjes met bloei!; geboren", zei hij, „onder Gemini en de astrologen ik een dubbel leven mij toen een marxist, maar de religie. Ik ben een I man, maar ook een kun; ben ik ernstig, maar ikj zonder zorgeloos zijn. met communisten opsch- socialisten, mohamedane nen. Zonder het Indonesi ik niets zijn. Dank zij di paleizen in Merdeka en: gor en Tjirpani Soekarno houdt ervaij bewonderd te worden, gelukkig wanneer hij dJ deren wordt omringd. Hijl lieden te laten anti-cha; naar de klacht van een te luisteren. Dit alles he der enige twijfel, populai het Indonesische volk. straat houdt van het pa baar, van de leidershan. derhoofd. De mensen aari wel, die van dag tot da^ nenlandse moeilijkheden fronteerd en de problem J lossen, zijn daar mindej poneerd. Ontegenzeggelijk hebber laten meeslepen door de Soekarno's persoonlijkhei magie van zijn redevoer daardoor werden de te nauwelijks overbrugd. De vraag is gerechtva; Indonesische president in landse politiek niet veel gaan. Hy heeft de laatst moet een dubbel leven leii denkelijk spel gespeeld, wissel getrokken op wat lï komstige grootheid van schouwde. Terwijl hij zi< wist van de vriendschap trok hij van leer tegen tegen de Verenigde Stat slotte bestond hij het zelfs- enigde Naties de rug toe Uiteraard mocht hij zi deze gedragslijn betreft, aanhang beroepen. Even is het dat een aantal anc figuren in Djakarta met politiek van de president ingenomen konden zijn. machtige linkse groeperir Indonesië een groep van die de uitdagende ffirtatio steeds met misnoegen hè. zien en die de verslecht» betrekkingen met Ameril ve prettig moet hebben Indonesië vertoont, hoe altijd de kenmerken van zijn evenwicht zoekt. So met een overmatige dosi wen, een kunstmatig eve te scheppen, dat niets ai terst labiel kon zijn en b in stand werd gehouden c~ van de nationalistische Naarmate een volk I wordt het nuchterder. Zou nen zijn dat mede hieri ring gezocht moet worden (Advertentie) Dit SCI2 Zacht gc (potlood en portc „Vleugelvormige" oc fijne eyeliner-lij Wimpers volli Fond de teint ingcklopt r< Hoog aangebrachte rouge om Perzikteint rat Twee nieuwe kleuren 1 rose feu een sprankelend Voor een prachtige oml Frisheid Schoonheid Jeugd ik DR.N.G.EAYOTHOIiAN£

de Stem | 1965 | | pagina 4