ONZEKERHEID OVER MACHTSVERHOUDINGEN DUURDER ROKEN WREEKT ZICH IN AUTOMATEN GEESINK GAAT STOPPEN SCHERPE CHINESE AANVAL Huiseigenaars gedupeerd door faillissement ROVULCO Visfabrieken uit Zeeland voor Rusland ZONNIG EN DROOG Winkeliers in zak en as SCEPTISCH MAANDEN Streven van justitie Tweede moord Zundert eind oktober voor CHAOS BI.) FINANCIERINGSMAATSCHAPPIJ Loketbeambte verduistert twaalf mille MICHEUN' DAGBLAD VOOR ZEELAND ANDAAG IN Mr. P. M. v. Boven Breda ridder Nederlandse Leeuw SLACHTOFFERS VERDWIJNEN Na Sao Paulo: Ondanks felicitaties van Sovjet-Unie Onduidelijk Postgiro benadeeld In Sovjet-unie Zevenentwintig ministers voor industrie I GROTE MARKT 25 BREDA borstplaatjes AUTOBANDEN, 105s JAARGANG No. 25011 Voor God, Koningin c» Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDA6 2 QKlOBt* Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURé, Nieuwstraat 41 telefoon 2393) STAATSGREEP IN INDONESIË Is de jongste speelgelegenheid van ons land, in Oisterwijk, een „goktent", of komt er echt wel behendigheid aan te pas? Pa gina 17. Beelden die als het ware in be weging blijven exposeert de Limburger Arthur Spronken in het Van Abbemuseum te Eind hoven. Pagina 13. Als in India eenderde van de „heilige" koeien geslacht zou worden, zouden de overige die ren voldoende gevoed kunnen worden om elk Indiaas kind per dag een halve liter melk te be zorgen. Is ontwikkelingshulp weggegooid geld? Pagina 15. Vanavond het populaire Grand Gala op de.t.v.: een pagina vol plaatjes van sterren en ster retjes, die er in optreden. Pa gina 25. Duynstee's plan voor de bur gerluchtvaart is door de Raad van Europa aanvaard. In een ge sprek met ons blad vertelt hij wat het precies behelst. Pa gina 21. Voor het eind van dit jaar zal er een besluit moeten vallen over het vraagstuk van geboor- tenbeperking door katholieken. Pagina 5. VLISSINGEN De N.V. Kon. Maat schappij „De Schelde" heeft opdracht ontvangen uit Rusland voor de levering van twee geheel geautomatiseerde vis fabriekkoelschepen. Deze zyn van het zelfde type als de in 1963 door de Rus sen b(j „De Schelde" bestelde serie van vier schepen. Hiervan zijn er al twee afgeleverd, terwijl de resterende twee nog dit jaar aan de opdrachtgevers zullen worden overgedragen. Alle vier vaartuigen worden genoemd naar Nederlandse Schilders t.w. Rembrandt, Van Dijck Frans Hals en Van Gogh, Het contract voor de nieuwe levering werd deze week woensdag in Moskou getekend ten kantore van de V. O. Sudo Import door de heren Hangaldian, vice' president, en J. W. Hupkes, president' directeur van de N.V. Kon. Mij „De Schelde". De schepen zullen in de eer ste helft van 1967 worden opgeleverd. In totaal heeft Rusland sinds 1950 reeds 12 schepen bij de N.V. Kon. Mij „De Schelde" besteld. Een soldaat „beschermt" hier president Soekarno, over wiens po sitie. vrijdagavond was. niets bekend TILBURG Mr. P. M. v. Boven uit Breda is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw geworden. Tijdens de bijeenkomst van het Nederlands Ka tholiek Werkgevers Verbond heeft mi nister Den Uyl (Economische Zaken) verbondsvoorzitter Van Boven in ken nis gesteld van de hem door de konin gin verleende onderscheiding. (Voor een verslag van de gouden ju bileumdag zie pagina 7). (Van onze weerkundige medewerker) September is regenachtig geëin digd en bleef in zijn geheel kou der dan normaal. De Bilt bracht het tot 134 uur zonneschijn tegen normaal 138 uur. Oktober begint met een periode van wat zonniger herfstweer. Achter de kleine de pressie, die met regen naar En geland is weggeti tkken, is de luchtdruk gaan stijgen. Boven Scandinavië treffen we een hoge- elrukgebied aan dat zich geduren de het weekeinde in de richting van Duitsland verplaatst. Met de zwakke tot matige wind tussen oost en zuid wordt voor oktober zeer zachte lucht aangevoerd. Tij dens zonnige perioden kan de mid- dagtemperatuur tot 18 a 20 graden stijgen. Vandaag is er nog een klei ne kans op buien, maar zondag is het op de meeste plaatsen droog en vrij zonnig weer. Een hoop volle start van de oktobermaand. DEN HAAG Het kwartje ac cijns, dat het kabinet in het hoofd heeft om het pakje sigaretten mee te belasten, gaat de eigenaars van automaten van enige tien tjes tot enige honderdjes per automaat kosten. Het hangt er maar van af. of men in het bezit is van een du- automaten van enige tientjes tot van een goedkope (kosten f 1000;-) dan wel of men verleden jaar bij het kwartje verhoging een ingrij pende, dan wel een simpele ver bouwing heeft laten verrichten. De stemming bij de fabrikanten en verhuurders van automaten is tamelijk sceptisch: stel de prijs di rect op twee gulden per pakje, daar gaan we in ËEG-ve.rband toch langzamerhand naar toe. Dan kun nen we daar rekening mee houden bij de bouw van automaten, want die moeten tien tot twintig jaar mee. De tabaksgrossiers, die automa ten in huur hebben uitstaan, al of niet via de fabrikanten, alsmede de winkeliers, voelen niets voor die twee gulden, evenmin als voor de automaten, waarin men twee gul den werpt en met het pakje siga retten twee of drie kwartjes terug krijgt. Het strijkt de klant psycho logisch tegen de haren in, omdat' hij ondanks de drie kwartjes terug het gevoel heeft, dat hij voor zijn sigaretten twee gulden kwijt is. De winkelier is bovendien tegen de twee-gulden-automaten, omdat hij voor honderden guldens wisselgeld buiten aan de muur heeft hangen dikwijls zijn hele kassakapitaal en. omdat dit dieven aanlokt. Het is moeilijk na te gaan, hoe veel winkeliers automaten in ei gendom hebben maar het schijnen er aanzienlijk wat te zijn, die al of niet op afbetaling eigenaar zijn. Zij zijn voor een batterij automaten in het gunstigste geval honderd, en in het ongunstigste geval duizend gul den kwijt. En dat terwijl de winst op een pakje sigaretten minimaal is. Hier komt bij dat ombouw of bijstelling andermaal een beroep doet op het beperkte legertje mon teurs, dat het hele land af moet. Vorige maal heeft het maanden ge kost voor alle automaten waren omgezet op een gulden vijfentwin tig. Al die tijd hingen de automa ten renteloos. Er werd weliswaar wat meer over de toonbank ver kocht. maar ook liepen de klanten wel naar de concurrent, die wat eerder was geholpen. De staat der Nederlanden schijnt, het toch niet al te best voor te hebben met het au tomaten wezen. De kwartjes die door 's rijks munt werden geslagen en in 1964 en in dit jaar, zijn dikker dan die van voorgaande jaren. Dit heeft dit jaar geleid tot heel wat sto ringen overal in het land. Vele winkeliers lopen bovendien met ,het vervelende gevoel rond, dat zij vorige maaf bij de omzetting veel te veel hebben moeten betalen. Zij hebben achteraf weer van andere deskundigen dan die zij raadpleeg den te horen gekregen,'dat zij veel te veel hebben moeten betalen bij de ombouw. De winkeliers zitten trouwens aan twee kanten gevangen, want zij zijn het met de fabrikanten nog niet eens, wie de volle zwaarte van de accijnsverhoging moet gaan dragen. Er is al overleg over ge weest, maar men is het niet eens geworden. Binnenkort zal wellicht de minister deze knoop moeten doorhakken. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA Als mr. A. Stemfoort, president van de Bredase rechtbank met 25 oktober akkoord kan gaan, dan zal op die datum de Zundertse landbou wer A. A. voor de Bredase rechtbank terechtstaan op beschuldiging van moord, subsidiair doodslag of zware mishandeling de dood tengevolge heb bend. De rechtbankpresident zal hier over aan het begin van de volgende week beslissen. Op 27 juni schoot hij de landbouwer F. C. van Hooydonk uit Zundert met een flobertgeweer neèr, toen deze het huis van een weduwe verliet, waarmee hij een omgang had. De weduwe had eerder de avances van A. afgewezen. A werd kort na zijn daad aangehouden en legde een volledige bekentenis af. Mr. J. Louet-Feisser, de officier van justitie, heeft A. van moord beschul digd, omdat hij „na kalm beraad en met opzet" tot zijn daad zou zijn ge komen. Mr. Lap uit Bergen op Zoom zal A. verdedigen. (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA/DEN HAAG. - Indonesië is vrijdag in beroering geraakt door een staatsgreep, waarvan de afloop nog onduide lijk is. Een stroom van verwar rende en elkaar tegensprekende berichten heeft daarover ook Ne dcrland bereikt. Onzeker is of president Soekarno nog aan de macht is. Evenmin staat vast in hoeverre luitenant-kolonel Oen- toeng Pribadi, een tot dusver on bekend bataljonscommandant in de drieduizend man sterke paleis wacht van Soekarno, een wig heeft gedreven in de bestaande gezagsverhoudingen. Bij de staatsgreep zijn intussen al slachtoffers te betreuren. In de botsing tussen gematigde en radicale elementen is de bevelhebber van het Indonesische leger, generaal Achmed Jani, gedood. Ook zijn naaste medewerker Pan Djai- tan is omgekomen. Minister van defen sie Nasoetion, die volgens de berichten de staatsgreep heeft willen verijdelen, is gewond geraakt. De Nederlandse regering en het be drijfsleven volgen in grote spanning de gebeurtenissen in Djakarta. De minis terraad heeft zich vrijdag de gehele dag op de hoogte laten stellen van ieder bericht en elk gerucht. Zij staat in nauw contact met de Nederlandse am bassade in Djakarta, maar de verbin dingen werden vrijdag steeds moeilij ker. Gisteravond laat wilde men nog geen enkel commentaar op de gebeur tenissen geven. Alleen gaf men te ken nen nog weinig houvast te hebben aan de vele ongecontroleerde berichten, die vooral vanuit Singapore verspreid wor den. Ook het bedrijfsleven onthoudt zich van uitlatingen. Welingelichte kringen in Den Haag vrezen echter dat de gebeurtenissen van vrijdag een lange nasleep zullen hebben en dat hoe de acties en te genacties ook* verlopen bekende top figuren onherroepelijk zullen verdwij nen. Deze zegslieden vrezen bovendien, dat verschillende groeperingen in In donesië proberen de buit aan macht te verdelen nog bij het leven van presi dent Soekarno. Het bedrijfsleven hult zich in diep stilzwijgen. Verschillende belangrijke zakenlieden hebben, zoals bekend, zeer nauwe banden met Soe karno en z'n vriendenkring aangeknoopt en zij vrezen thans, dat deze banden verbroken worden met alle ook fi nanciële gevolgen van dien. Daarom volgt deze kring geïnteresseerden met een bepaalde angst de incidenten. De K.L.M. liet gisteravond weten dat het toestel van vrijdagavond normaal naar Djakarta zou vertrekken en dat de gezagvoerder naar bevind van zaken moest handelen. De Indonesische ambassade in Den Haag heeft na de eerste commentaren, die de moeilijkheden ontkenden, ver der gezwegen. Dit is het „hoofd vnn de Britse heksen", mevrouw Sybil Leek, die vandaag, compleet met cape en be zemsteel, naar de Verenigde Sta ten is vertrokken, waar zij op zal treden in een serie tv-films. On danks haar hoge rangblijkt de reis per lijnboot aantrekkelijker te zijn dan per bezem (Van onze sportredactie) UTRECHT Olympisch en tweevoudig wereldkampioen judo Anton Geesink, stopt na de we reldkampioenschappen, die van 14 tot en met 17 oktober in Brazilië worden gehouden, met het wed strijd-judo. Anton Geesink heeft dit in zijn boek „Mijn judo", dat vrijdag als eerste aan de burge meesters van Utrecht en Rumpt in de sfeervolle boerderij van Gee sink te Rumpt werd overhandigd in zyn inleiding duidelijk gesteld. 21 maal werd Geesink Nederlands, 20 maal Europees kampioen. In Parijs wereldkampioen en in To kio wereld- en olympisch kam pioen. „Ik kreeg vele vrienden onder alle rassen, rangen en standen, leerde hun talen spreken, hun „taal" verstaan, hun zeden en ge woonten respecteren en waarderen. Ik leerde daardoor dat vrede en welvaart alleen maar door weder zijds begrip bereikt kunnen worden en dat sport een belangrijke bij drage kan leveren bij het open breken van de wegen, die tot dat wederzijds begrip leiden. Kortom: ik leerde er de wereld en mezelf kennen en bouwde er mijn car rière op. Mijn carrière, die ik straks in Sao Paolo zal beëindi gen", staat letterlek in zijn boek te lezen. TOKIO (U.P.I.) - Communistisch- China heeft gisteren in een propaganda- programma over de Chinese radio-om roep de Russische leiders anti-Chinese verraders van het wereldcommunisme genoemd. In het officiële Volksdagblad van Pe king werd ter gelegenheid van de 16e verjaardag van de Chinese revolutie een aanval gedaan op wat de Chinezen noemen „Kroestjevs revisionisten". Zij werden „collaborateurs met de Ameri kaanse imperialisten" genoemd, die „handelen als Amerikaanse agenten in de internationale communistische be weging". In een felicitatie aan communistisch China heeft Rusland opgeroepen tot Chinees-Russische „cohesie" inzake de kwestie-Vietnam. Zowel in de felicitatieboodschap van de regering als in een artikel in het partijblad de Pravda werd echter het Chinese volk geprezen en nauwelijks gesproken over de Chinese communis tische partij en regering, waarmee de Russen alleen de allernodigste betrek kingen onderhouden. In het artikel in de Pravda stond, dat ondanks de bestaande ideologische geschillen er toch grote mogelijkheden zijn de Russisch-Chinese betrekkingen verder te ontwikkelen. In het regeringsblad Izvestia werd gewezen op de ernstige moeilijkheden in de betrekkingen tussen de beide landen. Ze werden echter „niet on- overkoombaar" genoemd. De burgemeester van Peking.' Peng Tsjen, lid van het centrale partijcomi té, zei gisteren dat China gereed is voor de oorlog met Amerika en dat de Chinezen de Amerikanen volledig zullen verslaan. Hij zei dat het Chinese volk nooit bang is geweest voor 'oorlog. De toe spraak van Peng is de jongste uit een serie opruiend Chinese verklaringen, waarin gewezen wordt op een oorlog tussen communistisch-China en Ameri ka. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Een groep Nederland se huiseigenaars is ernstig gedupeerd doordat een vrij jonge groep van fi nancieringsmaatschappijen met hoofd zetel in Luxemburg en vertakkingen in België en Nederland, thans in een nog tamelijk ondoorzichtige staat van fail lissement verkeert. De houdstermaat schappij van deze groep is „Eurconsor", consortium international des finance- ments in Luxemburg. Eurconsor heeft drie Belgische dochterondernemingen en één Nederlandse, n.l. de n.v. Neder lands-Luxemburgse beleggingsmaat schappij „Neluconsor" in Den Haag. De groep hield zich bezig met financie- ringspraktijken via hypotheken, vol gens een idee van de Belg R. H. T., de „grote man" van Eurconsor, die zich th&££ in België in arrest bevindt. Bij de gefailleerde ondernemingen zijn in vloedrijke personen betrokken. Naar verluidt zou zelfs de voorzitter van de Luxemburgse kamer van volks vertegenwoordigers deel uitmaken van het bestuur van Eurconsor. Over de af wikkeling van de faillissementen vindt overleg plaats tussen de Luxemburgse, Belgische en Nederlandse curatoren. Het faillissement van de Nederland se loot aan de Benelux-financierings- stam werd op 19 augustus uitgesproken door de rechtbank in Den Haag. Er be staat nog geen inzicht in wat er met het binnengevloeide geld is gebeurd en evenmin in de te verwachten liqui datie-uitkering. Over het aantal betrok ken Nederlandse huiseigenaars valt op dit ogenblik nog geen uitspraak te doen. aldus curator mr. T. Schaper in Den Haag. Vaststaat dat deze déconfiture de huizenbezitters, die via Neluconscir een hypotheek hebben genomen, op zware financiële verliezen zal komen te staan. De Eurconsorgroep spiegelde .huizen bezitters vóór dat zij hypotheken kon den krijgen tegen aanzienlijk lagere rente (vier procent) dan de gangbare interest van de hypotheekbanken (zes proednt) in Nederland verleende Neluconsor dan haar bemiddeling bi' het afsluiten van zo'n hypotheek. Zi stelde echter als eis dat de huiseige naar een hoger bedrag bij de hypo AMSTERDAM (A.N.P.) De postale re cherche heeft vrijdag de Amsterdam se P.T.T.-Iokctambtenaar F. H. B. (45) aangehouden in verband met het ach terhouden van gelden, die door het pu bliek aan het hoofdpostkantoor te Am sterdam op de giro werden gestort. Tot heden is bekend dat hij zich op deze wijze ongeveer 12.000 gulden heeft toegeëigend. De zaak kwam aan het rollen toen door een belanghebbende bij de P.T.T. werd geïnformeerd, wat de reden kon zijn van het lange uitblijven van het door hem overgemaakte bedrag. Gebleken is dat B. zich sedert enkele maanden heeft schuldig gemaakt aan wat wordt ge noemd „schuiven" met gestorte giro geiden. In zijn woning trof de recherche eerder aan hem gedane giro-stortingen aan. waaronder enkele met hoge bedragen. Van het bedrag van ruim 12.000 gulden is niet veel meer over. Het wordt niet uitgesloten geacht dat B. zich op deze manier van meerdere geldsbedragen heeft meester gemaakt. Zodra aan het lcket van B. een grote storting was gedaan, werdeh enige door hem eerder achtergehouden stortings- kaarten ten gunste van belanghebbende gestort. Hierdoor stopte hij dus het ene gat met het andere. Zo probeerde hi) zijn praktijken zo lang mogelijk te rek ken. H. zal dinsdag voor de Amster damse officier van justitie verschijnen. MOSKOU De Russische opperste Sovjet is in het Kremliin bijeengekomen om een nieuw programma ter verbete ring van de Russische industrie te be spreken. De eerste vice-premier en lid van het presidium Mazoerov, diende hot plan in tijdens een openingsrede. De ingediende voorstellen omvatten de instelling van 27 industrie-ministe ries, waarvan élf voor de gehele Sov jet-Unie betreffende verschillende tak ken van machinebouw, gasindustrie en verkeerswerken, waarin de onderne mingen rechtstreeks onder de centrale ministeries komen te staan. De ministeries vervangen het vijftig tal regionale economische raden die destijds door Kroestjev zijn ingesteld. theekbank opnam dan hij eigenlijk no dig had. Het surplus behield Nelucon sor zelf. Neluconsor stelde zich tegenover de hypotheekbank garant voor de gehele hypotheektransactie en Zij betaalde dé normale hypotheekrente over het ge hele opgenomeh bedrag. De feitelijke hypotheeknemer betaalde een gunstiger vente over het gedeelte dat hijzelf ont vangen had. Deze methode betekent dat Nelucon sor een krediet ontving zonder onder pand, maar waarop zeer hoge rente lasten drukten. Zij beoogde dit krediet toch winstgevend te maken door het uit te zetten m de vorm van persoon lijke leningen, die een nog hogere rente zouden opbrengen. Vaststaat echter, aldus de curator, dat de op deze wijze ontvangen gelden nooit zijn uitgezet. Men vermoedt dat een deel van de gelden naar België is verdwenen. Voor de huizenbezitters, die via Neluconsor een hypotheek hebben genomen, hèeft het faillissement intus sen de consequentie dat zij het surplus van het totale hypotheekbedrag, dat bij de financier' bleef berusten, kwijt zijn. (Advertenties) DE SPECIAALZAAK IN BONT keuze uit honderden stuks Pelterijenhuis Vermeulen Vismarktstraat 19, Breda Tel. 35230 Eigen atelier. niet duur we/ heerlijk veilig onder alle weersomstandigheden BREDA Koele Mei 6 Tel. 41550 l

de Stem | 1965 | | pagina 1