M.V. Puzzel voor bedrijfsleven Tekort aan arbeidskrachten remt modernisering Brief van Oswald voor 3000 dollar 1 MANKE ECONOMISCHE POLITIEK Diepte-investeringen Tekort aan geld Prijsbeleid REGERING VERLIEST GUNST PHILIPS WEER GEVRAAGD Onrustbarende toename van kabelvernielingen Aantal rokers in Y.S. neemt nog steeds toe SCHIEDAM A. J. v. d. ZWAARD 17 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 OKTOBER 1965 17 Scholingseisen f>n der WERFF i KOT In tweede kwartaal 1965: Grotere export - minder import Winstvolume Loonstijging Begrip 't is gezond - een (FYFFES) banaan EEG-landbouw ongerust over crisis in „Zes5 Fusie Amsterdamse melkfabrieken NKV-BESTUURDER NAAR DE WEST? HAAGSE MELK IN PLASTIC ZAKJES Trekking ..Breda 1954'* Draglines grote boosdoeners: 't is lekker - een (FYFFES) banaan Veiling met „slechte smaak55 Ondanks waarschuwing op sigarettenpakjes Bouw kunstijsbaan Heerenveen begonnen heeft „it" - heeft pit maakt fit! Nu ook in grote lies! NDSM BOUWT DBIJVENDE KANTOOBFLAT Koningin Elizabeth doet het zuiniger VOOR BLOEMBOLLEN MARKTEN 't is voedzaam - een (FYFFES) banaan WATERSTANDEN gsmogelij kheden voor s gsmonteur strekt tot pui de gestelde eisen sturen aan de afdeling |ND) N.V., Postbus 20, res, geboortedatum en bovenhoek de letters >oedig van ons horen. jS bben bewezen, lerhoud uitgenodigd. telegram gaat door vlugge telegrafist(e). Op het Tele- t ouder dan 25 jaar) worden iaarin je je talenkennis kunt ting. Wij bieden een vakop- m hier unieke, avontuurlijke rekening, we geven goede voor wisselende diensten, einteresseerd, zend dan de msterdam, N.Z. Voorburg er weten over de functie van T Diploma (Van onze financieel-economische medewerker) TILBURG De sterke stijging van de binnenlandse en buitenlandse afzet stimuleert de produktie van goederen en diensten. Tegelijkertijd houdt zij echter de spanning op de arbeidsmarkt in stand. Wanneer de vraag blijft toenemen zal het bedrijfsleven haar inspanningen moe- ten vergroten om hieraan te kunnen voldoen, wil men een grote toe neming van het buitenlandse aanbod voorkomen. Dit laatste is gewenst om een tekort op de betalingsbalans te vermijden. Het ziet er momenteel naar uit, dat het tekort aan arbeidskrachten ook in het komende jaar zal blijven voortduren. De particuliere onder nemers zullen meer dan in 't verleden tot diepte- of arbeidsbesparende investeringen moeten overgaan. Het is echter de vraag of het bedrijfs leven over de nodige fondsen beschikt om deze kapitaalintensieve investeringen te kunnen financieren. De ontwikkeling van de winst marges is hiervoor in de eerste plaats van belang. Continue diepte-investeringen stellen de beschikking over hooggeschoolde ar beiders tot voorwaarde. De aanwezige technische en economische kennis is ech ter niet toereikend om aan deze voor waarde te kunnen voldoen. Het aanbod van beter-gekwalificeerde arbeidskrach ten kan slechts worden vergroot wanneer onderwijs en scholing er in slagen de werker van morgen de noodzakelijke ken nis en technieken bij te brengen. Het pleit voor de huidige regering, dat zij zich van de steeds zwaardere scho lingseisen bewust is. De verruiming van het budget van het ministerie van Onder wijs en Cultuur is dan ook alleszins ge rechtvaardigd. De ondernemers, die zich in ernstige mate bezorgd tonen over de verhoging van de omzetbelasting op be paalde goederen en op die van de ven nootschapsbelasting met een procent, zijn het meest gebaat bij een groter aanbod van kwalitatief goede arbeidskrachten. Men zou zelfs kunnen stellen, dat elke verbetering van de sociale infra-struc- tuur, waartoe wij die van het onderwijs willen rekenen, de produktiviteit ten goe de komt. Alom hoort men in ondernemerskringen de klacht, dat de winstmarges steeds klei ner worden. Het zou niet meer doenlijk zijn om de noodzakelijke investeringen Elke diepte-investering, die gericht is op een meer dan evenredige stijging van de arbeidsproduktiviteit, legt beslag op meer kapitaalgoederen per arbeidskracht. In de praktijk komt het er op neer dat produktie-methoden worden verbeterd door de invoering van nieuwe arbeidsbe sparende technieken en dat de efficiency wordt opgevoerd door kostenbesparingen in de organisatie van de onderneming. De toepassing van nieuwe technieken is slechts dan mogelijk wanneer er voldoen de arbeidskrachten aanwezig zijn. De be hoefte aan hooggeschoolde arbeiders neemt toe naarmate van meer ingewik kelde technieken gebruik wordt gemaakt en hier komen we weer op het beginpunt: er is een tekort aan deze werklieden. (Advertentie) Postbus 446, Amsterdam-C lelefoon: 020-222055' Beursoverzicht no. 386 DE MILJARDEN-NOTA DEN HAAG (ANP) In zijn tweede kwartaaloverzicht van 1965 schrijft het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland dat Ne derland in de tweede drie maanden van dit jaar voor f 6546 miljoen heeft inge voerd, ruim een procent minder dan de f 6622 miljoen 'n de overeenkomstige pe riode van vorig jaar. De uitvoer nam met ruim 9,5 procent toe van f 5157 miljoen tot f 5652 miljoen. In het eerste kwartaal van dit jaar is voor f 6332 miljoen ingevoerd, zodat zich een stijging van ruim drie procent heeft voorgedaan. De uitvoer was in het tweede kwartaal circa vier procent groter. De handelsbalans heeft zich ook in het tweede kwartaal gekenmerkt door een grote mate van stabiliteit. Zou de situatie in de tweede helft van het jaar dezelfde stabiliteit te zien geven, dan kan er op gerekend worden, dat de lopende reke ning van de betalingsbalans in 1965 met ruim f 1 miljard minder tekort zal wor den belast, zo zegt het centraal orgaan. te verrichten vanwege het ontbreken van fondsen. Het beroep op vreemd vermogen biedt geen uitkomst meer daar de kapi taalmarkt aan te hoge spanningen onder hevig is en niet kan voorzien in het ge wenste aanbod van kapitaal. Elke wens om de diepte-investeringen, die meer beslag leggen op kapitaal dan de uitbreidingsinvesteringen, te intensi veren loopt op niets uit als de winsten ontoereikend zijn. De dalende bedrijfsresultaten zijn voor werp van vele beschouwingen geweest. Meestal wordt hierin gewezen op de be dreiging van de werkgelegenheid in een later stadium wanneer ook de noodzake lijke breedte-investeringen niet meer kunnen worden gefinancierd. De econo mische groei zou op deze wijze nadelig worden beïnvloed. De realiteit gebiedt ons echter dat van een remmend effect op de economische groei geenszins spra* ke is. Weliswaar worden de winstmarges per e^iheid produkt steeds kleiner doch de grotere afzet waarborgt een redelijk winstvolume. De kritiek van het bedrijfsleven richt zich terecht op de prijspolitiek van de overheid. In deze politiek is de over weging van de regering dat er zich op het gebied van de prijsvorming ont wikkelingen kunnen voordoen, die uit oogpunt van algemeen belang als on aanvaardbaar moeten worden be schouwd. Het prijsbeleid is er dan ook op gericht om het prijsniveau zoveel mogelijk stabiel te houden. Een prijsstijgende tendentie kan o.m. worden veroorzaakt door een te snelle expansie van de bestedingen, d.w.z. een uitbreiding van de consumptie van goe deren en diensten en van de investerin- gen, die sneller is dan de beschikbare produktie toelaat. In de perioden waarin de produktiecapaciteit volledig is bezet zoals in de afgelopen vijf jaar het geval is geweest, en waarin de bestedingen niet temin blijven toenemen, ontstaan er ge makkelijk spanningen die een opwaartse drek op de prijzen veroorzaken. In een dergelijke situatie is het gevaar groot dat lonen en prijzen afwisselend omhoog gaan zodat men weldra verkeert in de bekende inflatiespiraal. De huidige regering voert, in navolging van de vorige, wel een actieve prijspoli tiek doch geen loonpolitiek. De lonen worden overgelaten aan de verantwoor delijkheid van werkgevers en werkne mers, waarbij de overheid slechts een oogje in het zeil houdt. De voorgestane vrijere loonpolitiek in een situatie van een krappe arbeidsmarkt, zal ongetwijfeld de lonen sneller doen toenemen dan de stijging van de arbeidsproduktiviteit. Voor 1966 verwacht het CPB een loon stijging van 9,5 procent, terwijl arbeids produktiviteit in de bedrijvensector met 4,5 tot 5 procent zal groeien. De schatting van de loonstijging omvat mede de incidentele verhogingen en de overgang naar beter betaalde groe pen en de compensatie voor hogere so ciale lasten. Er wordt echter nergens ge sproken van een loonstijging welke voort kan komen uit de eisen die de vakbewe ging kan stellen tengevolge van de ver hoging van de indirecte belastingen. Daar deze eisen niet achterwege zullen blijven, zullen de lonen in het komende jaar vermoedelijk met meer dan tien pro cent gaan stijgen. (Advertentie) AMSTERDAM (ANP) Het aandeel Philips heeft gistermiddag de sprint tot een verdere koersstijging voor het merendeel van de internationale waarden bij de opening goed aangetrokken. Dit fonds lag op 118.20 een gulden boven het voor gaande slotniveau. Dit op aanhoudende aankopen van het publiek en het nog steeds uitblijven van Amerikaans aanbod. De handel in Philips vond ook nu weer ge durende de gehele beursduur regelmatig plaats, zij het dat er minder omging t.o.v. de voorgaande beursdagen. Unilever en Kon. Olie volgden goed op resp. 135.30 (134.70) en 144 (143.60). Deze drie hoofdfondsen sloten donderdag in Wall Street prijshoudend, zodat de gunstige tendentie gistermiddag in Amsterdam geheel op eigen kracht plaatsvond. AKU moest 1,5 punt prijsgeven op 444. Voor de derde achtereenvolgende beursdag onderging KLM eergisteren in Wall Street een koers daling. Ditmaal met 1,75 dollar. Hierdoor bedroeg de koersafbrokkeling in deze drie dagen tezamen ca. 7 dollar. KLM werd dan ook in Amsterdam lager geadvi seerd. De handel in de hoofdfondsen verliep heel kalm, mede in verband met het naderende weekeinde en de verwarrende berichten over een staatsgreep tegen president Soekarno. Later op de middag daalden de koersen een weinig door winstnemingen in een dunne markt. Philips kwam op 117.70, Unilever op 135 en Kon. Olie op 133.30. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week steeg AKU deze beursweek een paar punten. Hoogovens ging ca. 10 punten omhoog. Philips verbeterde ca. 1.60, Unilever bijna drie en Kon. Olie ruim vijf gulden. De handel in de scheepvaartsector had weinig te betekenen. De stemming was er nauwelijks prijshoudend. De leidende cultures lagen wat beter in de markt. HVA werd regelmatig in een open hoek verhandeld. Dit fonds verbeterde een punt tot 134 door locale speculatieve vraag. De staatsfondsenmarkt onderging weinig verandering. Op de incourante markt werd voor aandelen „VLAM" 70 geboden tegen een laatkoers op 80. Er is echter in dit fonds nog geen stuk omgegaan. Niet officieel werden de aandelen Lufthansa wederom druk verhandeld op ca. 123 (115). Zoals bekend was de uitgiftekoers woensdag in Duitsland 100. Het bedrijfsleven vraagt van de rege ring slechts een gerechtvaardigd begrip: loonstijgingen dienen meer dan in het verleden te worden doorberekend om de winstmarges op peil te houden, om de vraag naar goederen en diensten niet overmatig te doen toenemen. De hogere looneisen kunnen niet lan ger door de regering in bedwang worden gehouden. De vrijere loonpolitiek zet de overheid praktisch buitenspel. Het gevolg hiervan is, dat zij nog meer dan in het verleden zal trachten de inflatie te be perken door prijspolitieke manoeuvres waardoor zij echter de gunst van het be drijfsleven verspeelt. Hoewel de economische situatie van ons land gunstig is, moet toch worden ge wezen op de manke economische politiek van deze regering, die een overmatige inflatoire ontwikkeling wil bestryden door op een been te lopen. Zonder een verantwoorde loonpolitiek of nog beter een loonbeleid, heeft geen enkele prijs politiek zin om de geldontwaarding bij te houden. DRS. A. A. WENTINK BRUSSEL (A.N.P.) De landbouw organisaties in de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap hebben vrijdag hun ongerustheid uitge sproken over het voortduren van de cri sis in de „Zes", ontstaan na de Franse boycot van de Europese instellingen op 30 juni j.l. In een communiqué, dat in Brussel door het „Algemeen Comité voor de Agrarische Samenwerking der E.E.G.- landen" werd uitgegeven wordt gezegd, dat de crisis niet alleen de voortduren de ontwikkeling belemmert van het ge meenschappelijke landbouwbeleid, maar ook een ernstige verstoring van het evenwicht dreigt te veroorzaken tussen de belangen van de landen en streken in de EEG. Hierdoor zou hetgeen reeds werd bereikt, in gevaar komen. Het comité, aldus het communiqué, blijft voorstander van de volledige rea lisatie van het verdrag van Rome en het gemeenschappelijke landbouwbeleid De bij de organisatie aangesloten na tionale agrarische instellingen zullen bij de zes EEG-regeringen aandringen op een spoedige hervatting van de onder handelingen tussen de „Zes". AMSTERDAM (A.N.P.) —De produc tiebedrijven van drie grote Amsterdam se melkfabrieken worden met ingang van maandag 4 oktober samengevoegd in één onderneming, die als naam zal gaan voeren: Melk Unie Amsterdam. Het zijn de n.v. Melkinrichting en Fles- senmelkfabriek ..Holland", de n.v. Melk inrichting O.V.V. - M.O.B-A. en de n.v. Sterovita Melkproducten. et betreft hier een fusie binnen het bestaande concern, aangezien de drie voornoemde bedrijven reeds volledige dochters zijn van de n.v. Nederlandse Melk Unie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het N.K.V. over weegt een gesalarieerd bestuurder uit Nederland naar de Nederlandse An tillen te st-uren. Dit zou voorlopig be doeld zijn voor ongeveer een half jaar. Omgekeerd zouden enige Antilliaanse vakbondsbestuurders van de christe lijke vakbeweging aldaar naar Neder land komen voor een stage van on geveer een half jaar. Een definitief besluit is nog niet genomen. Wel is besloten het christelijk vak verbond in Suriname te steunen met 98.000 -gulden. Het bedrag is bestemd voor de bouw van een eigen verbonds- huis in Paramaribo, dat rond 130.000 gulden moet kosten. Het geld is ter beschikking gekomen uit de aktie „Wij en Zij"- DEN HAAG (A.N.P.) Een Haags consumptiemelkbedrijf gaat binnenkort melk leveren in plastic zakjes. De ma chine waarmee de zakjes worden ge vuld (iedere seconde een zakje van een liter) zal van 13 tot 20 oktober te zien zijn op de vakbeurs van machines voor de chemische en de voedings- en genot middelenindustrie „Machevo" in U- trecht. Direct daarna zullen de klanten van het Haagse bedrijf met de nieuwe verpakking kunnen worden bediend. BREDA (ANP) Bij de trekking zijn 77 obligaties van nominaal f 100 van de 2 1/2 procent premielening „Breda 1954" uitgeloot Op nr. 34551 viel de premie van f 25.000— op nr. 19343 die van f 1.000,—, op nr. 05595 de premie van f 500,en op de nrs 43202 en 00500 een premie van f 250 De overige 72 obligaties lootten elk met f 120 uit. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vernieling van ka bels en buizen voor de gas-, water- en elektriciteitsvoorziening en de telecom municatie (telefoon, telex etc.) neemt ontrustbarend toe. Het 25000 kilometer lange interlokale kabinet in Nederland wordt bijvoorbeeld niet minder dan on geveer 600 maal per jaar beschadigd. Tien jaar geleden was dit nog maar de helft. Hetzelfde geldt voor de lokale kabelnetten. Van dit alles wordt melding gemaakt in „P.T.T.-nieuws". De grote boosdoe ners zijn draglines, bulldozers en derge lijke zware machines, die bij de moder ne gemechaniseerde wegenbouw worden ingeschakeld. Hoe sterk de P.T.T. het kabelmateriaal ook maakt, het is niet te voorkomen, dat deze zeer krachtige machines dit materiaal kapot krijgen. Door het leggen op de goede diepte en door een juiste keuze van de route kan veel onheil voorkomen worden. Ook wordt bij het leggen van nieuwe kabels in overleg met de wegbeheerders steeds getracht een tracé te vinden waar de kabel zo min mogelijk risico loopt. Voorts worden aan iedere belanghebbende, die erom vraagt of die er volgens de P.T.T. om zou moeten vragen gege vens over de ligging van het kabelnet verstrekt. Toch blijft het aantal bescha digingen onrustbarend stijgen. Daarom richt de P.T.T. dit dringende verzoek aan de bedieners van graafmachines wees voorzichtig en let op de kabels. (Advertentie) NEW YORK (UPI). C en Newyorkse boekverkoper heeft drieduizend doliar be taald voor een brief geschreven door Lee Harvey Oswald, en 1600 dollar voor drie brieven van me- vrouw Jacqueline Kennedy. De boekverkoper, David Kir- schenbaum, aanwezig op een veiling van brieven en handteke ningen van befaamde personen zei dat hij de Oswald, en Kenne- dybrieven had gekocht „voorlopig voor mijn eigen genoegen en niet voor doorverkoop op dit ogenblik". De brief van Oswald, de moorde naar van president John. F. Ken nedy, werd doe; hem vanuit de Sovjet-Unie geschreven aan zijn moeder. Hij zette er zijr^ gevoe lens jegens de Amerikaanse sa menleving in, uiteen. TAe Kennedybrieven werden door de weduwe' van de vermoorde president geschreven aan de to neel- en filmacteur Basil Rath- bone, in verband met een optre den in het Witte Huis. Voordat de veiling aanving gaf het Gotham Hotel, waarin de veiling plaats vond, een verklarng uit waarin stond dat men he' niet eens was met de verkoop door Charles Ha milton van de Kennedy- en Os- waldbrieven. Men vond dit getui gen van slechte smaak, en zei het niet geweten te hebben toen Ha milton 'n zaai afhuurde. Toen de eerste Kennedybrief werd aange boden. stond een der 180 belang stellenden. nv vrouw Evelyn Y Davis, op en riep „Ik vind het beschamend iemands persoonlijke brieven van de h~nd te doen". Rathbone heeft eerder gezegd, dat hij de verkoop niet in strijd met de goede smaak vond en te ho pen dat mevrouw Kennedy het daarmee eens was. Het bod op de Oswald- en Kennedybrieven was zeer geanimeerd. Vele bieders waren verzamelaars die anoniem wensten te blijven. E'en vier kantjes tellende brief van Adolf Eiohmann werd voor duizend doliar gekocht door een particulier. In de brief zet Eichmann zijn positie in nazi- Duitsland uiteen, en probeert hij de schuld af te schuiven op Hitier en Himmler. De brief is gericht aan zijn gevangene Tuviah Fried man, die bij de veiling aanwezg was. Een handtekening van de Beatles, waarvan men dacht dat ze minstens 250 dollar zou op brengen, bracht er maar 55 op, neergeteld door een beroepshande. laar. WASHINGTON (UPI) De Ameri kanen hebben dit jaar weer meer si garetten gerookt dan vorige jaren, on danks waarschuwingen dat het onge zond is, aldus het Amerikaanse minis terie van Landbouw. Verwacht wordt, dat het totale sigarettenverbruik dit jaar 536 miljard za] bedragen, wat 5 pro cent meer is dan in 1964. Voor 1966 voorspelt liet ministerie een nog groter verbruik. De toeneming van het sigarettenver bruik vindt plaats niettegenstaande prijs verhoging en inwerkingtreding van een nieuwe wet op 1 januari, de waarschu wingen over het sigaretten roken op de pakjes verplicht stelt. De voornaamste reden van de toeneming is volgens het ministerie dat het aantal Amerikanen dat de rookleeftijd bereikt, groeiende is. In 1966 zuilen individuele Amerikanen iets minder roken, maar er zullen er méér zijn die roken. (Advertentie) HEERENVEEN (A.N.P) De oud- burgemeester van Heerenveen, de heer G.H. Kuperus, heeft de dragline in wer king gesteld voor het eerste grondwerk van de bouw van de Noordnederlandse kunstijsbaan. Deze baan, die 4 miljoen gulden gaat ko. ten, wordt na Amsterdam en Deven ter de derde baan in ons land met een 400 m hardrlj-piste. AMSTERDAM (ANP) De KNSM heeft gisteren de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij opdracht ver leend tot de bouw van een dryvende kantoorflat met een nuttige vloeropper vlakte van ruim 2000 m2. Het drie verdiepingen tellende gebouw zal een lengte krijgen van 46 meter en een breedte van 19.80 meter. Het wordt bestemd als vrachtgebouw en zal na gereedkoming in het voorjaar van 1966 worden „gemeerd" aan de Suriname- kade nabij de rederij-etablissementen van de KNSM. De verplaatsing van het vrachtbureau, dat thans in het scheepvaarthuis is ge vestigd, zal voor de nationale en inter nationale expediteurs kostenbesparend werken. LONDEN (UPI) Zes dienst boden van koningin Elizabeth van Engeland in het 365 vertrekken tellende Sandringham House in Norfolk hebben om economische redenen haar ontslag gekregen. Ze zijn schadeloos gesteld. Op Sandringham blijven vier dienst boden voor dag en nacht en vijf voor overdag. (Advertenties) kweker - tuinarchitect ^urg Passtoorsstr. 38 - Breda - tel.36643 kalveren 333, schapen en lammeren 1136 BREDA 1 oktober Andijvie 10- 20 augurken A 318 B 195, C 112, D 911 E 56, bloemkool A 40-50, B 20-30, C 15-20, boerenkool 4-8, snijbonen 80-120, dubbelen bonen 70-120, spekbonen 70-90, pronfobonen 50-70, rodekool 18-24 savooie kool-groen 12-25, wittekool 10-15, bos- peen 15-28, postelein 20-25, prei AI 18- 23 All 14-16, radijzen 5-10. selderij-bos 5-12, knolselderij A 15-25, sla I 14-18, II 12 spinazie 8-25. spruiten AAI 119-125. AAI 100-105, AI 95, All 85, BI 70. Bil 60, tomaten A 378-400, B 429, C 273-276, CC 185, peterselie bos 8-12. waspeen AI 18-30. DRUNEN 1 oktober Andijvie 1221; Bloemkool 1257; Dubbele bonen 60 150; Stoktros bonen 80145; Pronkers bonen 3085; Snijbonen 35140; Spek bonen 2580; Bospeen 1635; Knolra pen 20; Knolselderij 418; Komkommers 1140; Komkommers 1153; Rode kool 1527; Savooiekool 3040; Witte kool 12 —20; Prei 20—37; Selderij 10—17; Sla 20; Spinazie 836; Spruiten (geschoond) 50—120; Spruiten (ongeschoond) 29105; Tomaten (kas 3063; Uien 1026; Wor telen 5—13. OUDENiBOSCH, 1 oktober Ellison Orange 75-80 36; 70-75 31; 65-70 24; 60-65 14; James Grieve 75-80 42 70-75 40; 65-70 39; 60-65 33; Cox's Orange 65-70 41-70 60-65 37; 75-80 75-78; 70-75 78; Jonathan 39; St. Remy I 40 III 20; Conference 60-65 47-51; 55-60 41; 50-55 34-36; Dubb. bonen 49-141; Stoktros 102-112; Snijbonen 60-120; Augurken 20; Waspeen 34; Bospeen 13-26; Breekpeen 16-18; Andijvie 12-15; Sav. kool 11-16; Sla 4-25; Prei 13-25; Witte kool 14-15; Sjalotten 49; Rode kool 14-15; Chinese kool 23; Komkommers 19-29; Spinazie 6-9; Selderij 2-21; Kroten 11; Tomaten A 31-50, B 34-40, C 30; Spruiten A 41-136, B 19-42; Bloemkool A 42-78, B 19-42, C 14-21, KAPELLE, 30 september, bramen voor industrie in kratten van 4 kg per kg 1 en 2 60, tomaten export in kratten van 6 kg IA 3.64. 1B 3.51, IC 2.54. IA rijp 3.72 1B rijp 3.52 IC rijp 2.19, appelen cox's orange pippin 1 80 75, 75 80, 70 81. 65 72-73, 60 59- 62. 55 48, 2 75 67, 70 70. 65 66, 60 52, 55 45, 2D 20, 3 grof 38, 3 fijn 18, cox's orange pippin geel 1 80 85, 75 93, 70 92, 65 80, 60 60, 55 49, james grieve 1 75 40-41 70 39-40, 65 31 2 75 38, 70 40, 65 37, 2D 60 27, 2D 55 19, 3 grof 23-27, 3 fijn 18-21, bramley seedling 1 90 35, 80 43, 70 30, 2 90 29, 80 29, 7o 27, 2D 24 3 grof 21, 3 fijn 20, ellisons orange 1 75 39, 70 39, 65 34-36, 2D 60 29, 2D 55 18, 3 grof 18. 3 fijn 18, james grieve lired 1 75 44, 70 41, 65 23-38, 2 80 35 75 26-39, 70 31-33, 65 29, 2D 19. 3 grof 19-23 3 fijn 17, goudreinette 1 85 47, 80 52 75 50, glorie van holland 1 80 34, 75 37, 70 33, 65 28. 2D 21, 3 grof 24, alligton pippin 2 65 23, 60 24, 2D 19, transparant de cron- cel 1 65 23, 2 75 34, zoete rode ribbeling 1 70 34, 65 33, geplukte kroetappels 18, val kroetappels 14. val goudreinette 17, peren: bonne louise d'avranches 1 65 76 60 75-78, 55 67-69, 50 53-54, 2 65 67-68 60 70-71, 55 61-63. 50 50-51, 2D 31-38.40, 3 grof 34-45, 3 fijn 13-19, 3 40 30, kroet 3. confe rence 1 70 66. 65 70. 60 58-60, 55 52-53 2 70 64, 65 54-66, 60 56-58, 55 50.70-51.30 2D 32-36.70, 3 grof 39-45, 3 fijn 25.50-26, kroet 11-13, legipont 1 70 75, 65 75, 60 65, 55 57 2 60 57, 55 47, 2D 31, 3 grof 32, 3 fijn 20 kroet 3, beurré hardy 1 75 1.08, 70 1 10- 1.11, 65 1.07-1.08, 60 92-93, 2 75 97 70 93 65 93. 60 77, 2D 55 53-57, 2D 50 26-28 3 grof 51-60, 3 fijn 23-33, kroet 6.50-10, bon ne louise d'avranches rijp 1 60 77, 55 68 50 52, conference rijp 1 65 63, 60 58, 55 48-49, 2 65 59, 60 58, 55 50, saint remy 1 80 34, 70 41, 60 41, 3 grof 31, kroet 14 president loutrieul 1 65 63, 60 57, 55 47' 2D 28, 3 grof 22, 3 fijn 15, triomphe de vienne 2 65 64, 60 64, 2D 52, 3 grof 48 3 fijn 20, kroet 3, beurré alex lucas 1 85 63 80 67, 75 74, 70 78, 65 71, 2D 60 36, 2D 50 20, 3 grof 23, 3 fijn 16, maagdepeer 1 70 47, 65 48. 60 44, 2D 3 3 grof 3, 3 fijn 3 pitmaston duchesse 2 80 55, 75 58, 70 59 65 49, 2D 32, 3 grof 27. 3 fijn 14, val eon-' ference 12, val kroet conference 6, val saint remy 14. val legipont 11. MIDDELBURG, 30 september, tomaten Al 3,51, BI 3,19, Cl 2,10, CC1 1,44, cox orange pippin 1 75-80 84, 70-75 78. 65-70 72-73, 60-65 56-57, 55-60 53, 2 65-70 47 60- 65 40. 55-60 46, 2D 17-18, 3 grof 35, 3 fijn 19, james grieve 1 75-80 37, 70-75 36, 65-70 3?' rP 55-65 17-26, conference 1 65-70 67- 60, 60-65 54-57, 55-60 52-50, 2 65-70 61 60 Sn 51-4°-51-B0, 2D 26-36. 3 grof on ni'|nJ?5"29, beurre alexander lucas 1 75-80 66, 70-75 71, 65-70 65, 2D 60-65 18 2ogrür in'„e„Ul5°n's orange 1 75-80 51, 70-75 53, 65-70 39 2D 18, 3 grof 16, glorie van holland 1 70-75 33, 75-80 37, 65?70 33, 2D n„'„bonne Iouise 1 85-70 68. 60-65 55-60 39-6S' 50-55 32"53. 2 60-70 40 55-60 33, 50-55 23, 2D 15-29, 3 grof 14-26 Sn 3F.Ï-J.e®P°nt 1 70-75 69, 65-70 74 60-65 63, 55-60 54, 2D 17, 3 grof 26, 3 fijn 5cK£NWZEÏ 1 okt' SIa 1 12-10, 2 F-;9:20' bloemkool a 73-93, a2 46-73 b2 33-52, afw. 25-37, groene komkommers b fi an li iWIiie j meloenen 2 6 31, 2 6-30 knolselderij 6-13, selderij 19, bintjes ?«7nen -r 1 H-8,1310. eigenheimers 1 16.10 andijvie 8-17. stoksnijbonen 117-118 kassnfjbonen 160-169, prinsesseb. 1 130, 2 67-105, saxa 2 66-69, widusa 2 100-108 ire ne 2 89.95, pronkbonen 1 117-123 2 49-96 rode kool 16-17 sav. kool 18-19, waspeen 13-lo. prei a2 12-18, spinazie 1 53, 2 35-47 spruiten b2 53, tomaten a 42-45, a2 30-35 in u!' ,»3J' c 30' uien 18- witlof bl 151- 7R an o o? aN' 91-96' aardbeien p.ds. 1 16-80. 2 32. appelen: cox orange 1 80 80-81 IlJfioa' ie J7"85' 65 68'71' 60 51-58. 55 43-46, 2d 16. 3 grof 35-45. 3 fijn 16, kroet in ai' JoanmSn grieve 2 75 36-41, 70 33-46, 65 30-36 60 29-30. 2d 22-23, 3 grof 27-28. 3 inn -3 paren: conference 2 65 65, 60 ïï'an u i2d 32"35' grof 37"41' 3 IJ-30' bon"e loulse 1 70 73. 65 71-72. 60 O j nn Zl 50 54' 3 gr0f 40-46' 3 fiin 12" 30, 2d 20-21, beurre hardy 1 75 109 70 109 65 102. 60 92,5, 3 grof 50. 3 fijn 15. 2d 38, kroet 12, beurre Alex Lucas 1 60-61. 75 71-72, 70 74-75, 65 67-68, st.,remy 3 grof 39, LEEUWARDEN - oktober Ge- bruiksvee 884. slachtvee 850, Kalveren (gras- en vette) 751, nuchtere en mest' varkens en biggen 55, bokken en geiten 65, paarden 165, veulens 14, totale aan voer 4253. Prijzen: melk_ en kalfkoeien 1100-1350, guste koeien. 7255-950, pinken 600-815, en terstieren 725-975, nuchtere kalveren 45- 55, mestkalveren 110-150, 160-230, fok schapen 110-120 lammeren 85-115, werk paarden 1250-1450, veulens 350-475, bok ken en geiten 25-37, biggen 55-60, 65-70, alles in guldens per stuk, koeien: le kwal. 3,80-3,90. 2e kwal. 3.40-360, worst koeien 2,50-3,10, stieren 4,20-4,30, gras kalveren 3,80-4,10. vette schapen 3,50- 4.00, lammeren 70-80, oudere paarden 1,90-2,10, jonge paarden 2,90-3,10, bok ken en geiten 1,80-1,90 slagersvarkens 1,50-1,75 alles per kg slachtgew., vette kalveren 2.60-2,80, nuchtere kalveren 1,60-1,70. beiden per kg levend gew. Overzicht: resp. aanvoer, handel en prijzen: gebruiksvee: niet minder, als vorige week, beter; stieren (enters en oudere)'; mnder, vlot, prijsh.; slacht vee: goed, stabiel, lager; kalveren (gras en vette) iets minder, matig, lager; nuchtere en mestkalveren: iets meer, gedrukt, lager; schapen en lammeren; groot, stug, lager; slachtpaarden; iets minder, drukkend, flink prijsh.; werk paarden en veulens iets minder, druk kend, flink prijsh.; bokken en geiten goed, gewoon, drukkend; varkens en biggen: als 'vorige week, weinig, iets la ger. GOES, 1 oktober 1965. Exp. en ïnd.- veiling appels: James Grieve I 80-85 51, 75-80 52, 70-75 42—50, 65-70 33—38, D 60- 65 24—25, IID 16, III grof 25—36, III fijn 19—26, Cox's Or. Pippin I 80-85 80—88 75-80 78—89, 70-75 79—88, 65-70 69,40— 75, 60-65 56,60—59, 55-60 48—51, II 75-80 58—76, 70-75 55—77, 65-70 56—68, 60-65 40—51, 55-60 39—48, IID 18, III grof 14— 43, III fijn 1525, Ellison's Orange I 80-85 39, 75-80 39—44, 70-75 41—44, 65-70 38—41 D 60-65 26—27, IID 17—18, II 75-80 34—37 70-75 35, 65-70 24, III grof 15—25 III fijn 15, Ingrid Marie I 75-80 45—48, 70-75 47, 65-70 38. 60-65 18. II 75-80 41, 70-75 38, 65-70 36. Ill grof 18, III fijn 12, Goudrei nette I 85-90 42, 80-85 41—47, 75-80 3042, val 15 Glorie van Holland I 80-85 29 75- 80 30, 70-75 26, 65-70 24, Bramley's Seed ling II 80-90 24—30, 70-80 23—26, IID 17— 20, III grof 21—23, III fijn 17—19, Ailing- tan Pippin I 75-80 32—35, 70-75 33. 65-70 28—29, 60-65 22—23, IID 18—22, III grof 23—24, Lax,ton's Superbe I 75-80 43. 70-75 37. 65-70 27, 60-65 18, D 55-60 17. IID 17, diverse rassen appels geplukte kroet 18, ral 14. peren: Beurré Hardy I 80-85 90 75-80 108, 70-75 108, 65-70 105—84, 60-65 96. D 55-60 51—52, IID 24, III grof 26—65 III fijn 2038. Bonne Louisse d'Avran- ches I 70-75 76. 65-70 59—75. 60-65 70—72, 55-60 64,40—65,70. 50-55 36—51 IID 16—19 n 65-70 61, 60-65 61—65. 55-60 51—59, 50- 55 4647, rijp 4758, III grof 2446. Ill fijn 313, val 3. kroet 3. Conference I 70-75 69. 65-70 69. 60-65 64—66, 55-60 55,20—55.50, IID 32—35,20, II 65-70 60, 60- 65 56—60. 55-60 50—52, rijp 43, III grof 2645. Ill fijn 1730, val 12, kroet 5,50, Legipont I 75-80 73, 70-75 66—79, 65-70 75 60-65 65—67. 55-60 41—55, IID 15—26 II 70-75 57, 65-70 52, 60-65 41—48, 55-60 31—39 III grof 22—39, III fijn 8—18, Triomphe de Vienne II 75-80 44, III grof 4560. III fijn 3. Beurré Alex Lucas I 80- 85 66, 75-80 75, 70-75 78, 65-70 71. D 60-65 36, III grof 18. Saint Remy I 80-90 39, 70- 80 38—42, 60-70 40—41, III grof 23. Ill fijn 26, Pitmaston Duchesse I 85-90 49 80-85 51—56, 75-80 58—61 70-75 62, 65-70 57—59 IID 918. President Loutreuil I 70-75 56 —58, 65-70 57—60, 60-65 59—51, 55-60 33— 36, IID 18. Herzogira Elsa I 80-85 27, 75-80 27—36, 70-7.5 27—40, 65-70 28—33, 60-65 1925, IID 9. Totale aanvoer hard fruit 11800 kisten. Bramen in kratten met doosjes I 138, II 100, Black Alicante I 150-170. II 95120, Frankenthaler I 150 180 II 110130. meloenen I 2176. II 19—60, groenten: p. stuk: bloemkool AI 70—96, All 54—61, Bil 2741, afw. 26—63 komkommers AI 3746, All 3448, BII 2728, CII 1719, kropsla II 916, CI fi knolselderie I 18, p. bos: selderie 10—13 peterselie 3—10, kroten 16—26, p. kg- aardappelen bonken 18—19. grote 15—17 35-50 9 tomaten AI 57, All 36—48, BI 42— 58. BII 3547, CI 42, dubb. pr. bonen II 175182, IIB 145. prelude bonen I 188 snijbonen I 169—183. II 144. afw 124 pronkbonen I 115, II 106. afw 59—60 prei AI 37—39, waspeen I 39—50. spinazie I 39—64, II 6. augurken BI 161 Dl 83 spruiten AH 23. Bil 20. rodekool I 17—21 BI 18. gr. sav. kool I 16—26. II 20—24 RI 15. wittekool BI 9—20, andijvie I 8—15 uien II 1317. afw. 8. KAPELLE. -Industrie- en exportvei- lmg. Appelen: cox's orange pippin I 75 74—79. 70 74—78. 65 69—70.6.5 60 57—58, 55 48—49.20, II 75 73, 70 74. 65 66, 60 53. 55 49. IID 18—19, III grof 31—38, fijn 17 —18; cox's orange piDpin geel T 80 91, 75 74—92. 70 76—89. 65 68—74, 60 57—61. 55 44—48: james grieve I 75 43, 70 41 o5 32, II 70 30—34. 65 32. IID 60 24, III grof „fli" 13bramley's seedling I 90 29. 80 38, 70 31, II 90 27. 80 31, 70 28, IID 22, ÏP«gro' 20-fijn 18: ellisons orange I 75 34 70 39, 65 38. II 7.5 30, 70 30—33, 65 32—33 IID 60 24-25. 55 17-18, III grof 17, fijn 16—17; goudreinette I 85 51. 80 55, 75 53 grof 37: glorie van holland I 80 38, 75 36—38, 70 33—34, 65 29, II 70 29, 65 23, IID 22, III grof 21: lobo I 80 45—52, 75 48 IS tn 65 32' IID 18allifrt°n pippin I 75 33, 70 35. 65 31. 60 27, IID 19, III grof 20, fijn 19; crimson cox II 75 75, 70 77, 65 70, 60 54. 55 32, in grof 36. fijn 17; lombarts calvdle IID 22. Ill grof 21, fijn 18: lax- tons superbe I 80 38, 75 34, 70 30, 65 27, 60 22, III grof 22: sterappel I 55 *21, IID 171: zoete rode ribbeling I 55 29, 60 33 65 38, 70 44: ingrid marie III grof 32: ge- T'h'.Kü' kroetappels 16,90: val kroetappels 14.30: val goudreinette 17; transparant de croncel ongesorteerd 23,70. Peren: bonne louise d'avranches I 65 71, 60 69—72 55 64—68, 50 52—54. II 60 63, 55 57—64* 50 48—54. IID 20—22. Ill grof 27—39, fijn 13, 40 18, kroet 3: bonne louise d'avranches riip T 65 72. 60 72. 55 68. 50 54, II 65 59, 60 57. 55 51: conférence I 70 67, 65 68 60 62—63, II 52—55 65 63—65, 60 50—81, 55 47—52.30. IID 21—30.55. Iir grof 34—41 fiin 17—20.55. kroet 7—7.50; conférence flip I 65 65, 60 63—64. 55 50—51, II 65 61, 60 57—59, 55 48—49; legipont I 75 75 70 74, 65 75, 60 67, 55 60. II 65 70. 60 62, 55 54. IID 24, III grof 29. fijn 18. kroet 3; beurré alex lucas I 80 77. 75 78—80 70 82—34. 65 72—73. 80 60. 75 71, 70 73, 65 66, IID 60 42—45, 50 12—17, III grof 46, fijn 10—12; saint rémy I 80 45. 70 46, 60 44, IID 34. Ill grof 32, fijn 21, kroet 12; pondspeer II 75 32. 65 29: triomphe dfe vienne II 80 52, 75 74, 70 79, 65 75, 60 67, IID 55 31, 50 15, III grof 32, kroet 13; maagdepeer I 65 42, 60 40, 55 32, II 60 8—14, 55 6—8,50, IID 6—10, III grof 4.50— 6. fijn 3; hcrzogin elza I 75 43, 70 48, 35 46. 60 37, IID 21. Ill grof 15, fijn 9; beurré durondeau II 65 34, 60 26, 55 18, IID 10, III fijn 8; seigneur d'esperen II 65 79, 60 63—69. 55 48—49, 50 33, IID 27; beurré hardy T 75 1,06. 70 1.09, 65 1.06, 60 90, 1175 1.06, 70 87—1,08. 65 .91—1,04. 60 76—87, IID 55 48—49, 50 22—25, III grof 56, fijn 2426. kroet 3,506,50: beurré hardy riip II 75 90. 70 95, 65 94, 60 81; val conférence 7.50, kroet 3: val legipont 8; val saint rémy 13. Gewone veiling; druiven per kg I 1,631.64. II 1.301,41bramen per doos I 3436. II 25; aardbeien per doos extra 97. I 70—76, II 40—53. Groenten- veiling: kropsla 10—12; bloemkool 15—95; andijvie 1617; pronkbonen 89—1,06; dub bele bonen 92—1,20: bosselderij 6,50—12; komkommers 28; tomaten per kg 30—36. Aardappelveiling; 1 816. Konstanz 415 (—1), Rheinfelden 296 3), Ottenheim 382 8), Straatsburg 324 8), Maxau 515 (+3), Plocbingen 134 1), Mannheim 366 (+7), Steirtbach 128 1), Mainz 335 4-2), Bingen 236 (onv.), Kaub 269 (+8), Trier 406 (+136), Koblenz 266 10), Keulen 243 10), Ruhrort 419 5). Lobith 1031 (—6), Nij megen 823 (—9), Arnhem 841 (—5). Eef- de IJsel 380 (—6), Deventer 278 (—4) Monsin 5468 20), Borgharen 3967 2J Belfeld 1109 21), Grave beneden d sluis 505 13).

de Stem | 1965 | | pagina 17