Liefhebben: een kunst OP VR III RS vOE TEN HOUSE OF ENGLAND'S BA Vier doden bij botsing Niet „slecht" Textiel industrie niet „opgeofferd5' Pakistan wil politietroepen in Kasjmir Nederlanders verdeeld over oplossing van EEG-crisis DOC-PAPERS OP „INDEX" Premiesparen kan doorgaan Wilson wil ongestoord doorregeren Conclusie A.G.: beroep verwerpen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1965 SPECIAAL NUMMER VAN „WIJ - IN HUWELIJK EN GEZIN" - Minister den Uyl: Midden- en kleinbedrijf Scheepsbouw Raad van Europa Voor Italianen: Bossche moordzaak voor Hoge Raad credo, dankwoord <fe programma Een Denker heeft eens ge zegd: "Ik ben alleen geïnteres seerd in de toekomst, want daar ga ik de rest van mijn leven doorbrengen". Die spreuk hangt bij ons in de directiekamer. Naast een andere: "Regeren is vooruitzien". Wij hebben een vooruitziende blik (sorry, valse bescheidenheid is ons vreemd), daarom noemen wij onze nieuwe kollektie: Man '66 - al staan we nog met één been in 1965. Een woord van dank aan U! Uw vooruit ziende blik immers, maakt het mogelijk, dat wij met succes het vooruitstrevend beleid, dat wij voeren, blijven voeren. U vindt in onze kollektie Man'66 de weerspiegeling van Uw eigen mentaliteit: progressief realis me. En nu iets over het Man'66 programma: Het Man '66 pro gramma vermeldt o.a.: steeds meer kostuums met vest, en dai in zachtere stoffen: flannels er gefouleerde kamgarens. Mei streep of ruit kunt U alle kanten uit. Een sportief type jas - de car coat - komt erg naar voren. De door ons dit voorjaar als primeur gebrachte 1=2 look kwam, zag ?n overwon! Bruinachtige tinten Jijn in opmars. De invloed van Frankrijk als style-setter neemt toe. Enkele beroemde engelse en franse huizen gaven de alleen verkoop voor Nederland Dus, suggestie: Kom II jaar kunst der vrijage" besluit het nummer. „Op vrije(rs)voeten" is verschenen bij ,,Wij in huwelijk en gezin", Ginneken-Bavel. (Van een onzer redacteuren) „We hebben alles in cultuur ge bracht, behalve seksualiteit". Die constatering lijkt voor de redak- tie van het maandblad „Wij in huwelijk en gezin" het uitgangs punt geweest te zijn van het speciale nummer van dit jaar. „Op vrije(rs) voeten" heet het en het biedt 56 plezierig „in kaart" gebrachte pagina's met tekenin gen en etsen van de Amsterdam se kunstenaar Aat Veldhoen en rake foto's van de Antwerpse fo tograaf Raoul van den Boom. Hoofdredacteur pater Han de Weijer bevestigt onze indruk, dat een der gelijke uitgave enig is in Nederland. „Over dit onderwerp is trouwens in de hele katholieke wereld weinig of niets te vinden." Hoe is „Wij" er toe gekomen? „Ons blad heeft de verschuivingen ïn het katholieke denken bewust meegemaakt en is het hier en daar vóór geweest," aldus pater De Weijer. „Een verschuiving van het morele (het gebied van de moraalhandboe ken) naar het menselijke vlak. We wilden met ons tijdschrift midden in het leven staan. Vandaar dat reeds verscheidene jaren leken een over wegend aandeel hebben in de redac tionele leiding. Toen wij enkele jaren geleden een speciaal nummer uit gaven over het geweten (het nummer had overigens drie herdrukken nodig) was hèt probleem nog: periodieke onthouding, en vooral de vraag: wat „mogen" gehuwden „doen" in de tijd van de onthouding. Toen merkte je al dat je aan alle kanten vastliep in de katholieke literatuur als je het over erotiek wilde hebben. Over dit soort zaken kon eenvoudig niet ge praat en zeker niet geschreven wor den. Maar als je met je tijdschrift in hel leven van elke dag wil staan, dan voel je dagelijks de noodzaak om over de seksualiteit en met name over de vermenselijking van de ero tiek op verantwoorde maar toch zeer open wijze te gaan schrijven. Aan seksuele zaken werd natuurlijk al jaren ruime aandacht geschonken, maar wat de erotiek betreft zou je dit nummer een eerste aanzet kunnen noemen." Het pleit voor de ontwik keling van het blad („en voor zijn lezers", vindt Han de Weijer) dat dit nu mogelijk is. Maar wat is nu eigenlijk de bedoeling er van? Hoofdredacteur De Weijer zegt dat de redactie als een van de be langrijkste bedoelingen van „Wij" ziet, onder katholieke gehuwden tot een bepaalde mentaliteitsvorming te komen. Daarmee hangt samen, dat het blad (het bestaat inmiddels der tig jaar) zich aanvankelijk wijdde aan mentaliteitsvorming op' moreel gebied („wat mag en wat mag niet"!) ,,En onderwijl lieten we de gehuwden op het terrein van de erotiek in de kou staan," bekent de hoofdredacteur. „We dwongen onze lezers hun heil te zoeken in de z.g. neutrale lectuur. Maar als we hier iets aan willen doen, dan zullen we het zelf ter hand moeten nemen. Op wie zouden we moeten wachten?" Wat is dan het bezwaar tegen die „neutrale" erotische literatuur? Of wilt u de Ned. Vereniging voor Sek suele Hervorming de (katholieke) wind uit de (neutrale) zeilen nemen? De Weijer's bezwaar: Die neu trale lectuur is gewoonlijk niet ^slecht" in de morele zin van het woord. Onze bezwaren ertegen zult u overigens niet zo erg zwak vin den als u bedenktdat die lec tuur in de erotiek de klemtoon legt op de techniek. Natuurlijkals we van lief deskunst" sprekendan ligt aan de basis van die „kunst" een zekere techniek. Ik zou liever zeggenvaardigheidkunde. Maar iets anders is, het alléén maar over die techniek te hebben. Die boeken' en geschriften met hun eenzijdige nadruk doen tekort aan het eigen lijke samenzijn van man en vrouw. Intimiteit is breder dan een lits- jumeaux „Wat daar m.i. mee samenhangt," aldus pater De Weijer, „is dat neu trale boeken (en wat ik over lectuur zeg, geldt mutatis mutandis ten dele ook nog voor de NVSH) meestal zuiver biologisch gericht zijn. Terwijl wij dat dacht ik tenminste moeten zoeken naar de plaats van de sek sualiteit binnen het geheel van ons mens-zijn en binnen het geheel van onze onderlinge menselijke verhou dingen. Ik geloof, dat, als je dit juist wil doen, je het zult moeten doen vanuit een bepaald mensbeeld, vanuit een bepaalde visie op de mens." Pater De Weijer is van mening dat de normen van een gezond seksueel leven gevonden moeten worden in het menselijk bestaan zelf en in de menselijke verhoudingen zelf. Wel kan het geloof dit alles doorlichten, het geloof kan er wel een bepaald perspectief aan geven. Maar de sek sualiteit en dus ook het huwelijk, zijn geen geloofsgegevens maar men- selijke verschijnselen. Het nummer doorbladerend vinden we veel dat de boven weergegeven mening van de hoofdredacteur illu streert. Het nummer bewijst dat de redactie weet wat teamwork is en dat de medewerkers (o.a. de twee dichter-predikanten Guillaume van de Graft en Jan Wit) mentaal op hetzelfde doel mikken. Jan Wit opent de bijdragen met een artikel over de kunst van het liefhebben in de loop der eeuwen. En achtereenvolgens wordt aandacht besteed aan „de taal van het lichaam" (H. G. Hesdahl) en aan „intimiteit" (,,Ik zie, ik zie wat jij niet voelt"). Schrijver Leo Mullenders merkt op: „We hebben het allemaal aan den lijve ondervonden: de intimiteit is veel meer dan het seksuele". Pater de Weijer (de enige priester in dit nummer) schrijft onder de titel „Angst voor erotiek" o.a.: „Want de adder onder het gras van heel de .christelijke' seksuele moraal is het genot. Echt genieten en vooral: seksueel genieten, daar hebben ze ons doodsbang voor gemaakt. De liefde die wij te beoefenen voorgehouden kregen is niet meer dan een skelet. Een lichaam zonder vlees en bloed. Zonder ogen om te (be)zien. Zonder handen om te strelen, om zijn lief te kozen. Zonder lippen die lippen zoe ken. „Het leergezag," aldus een.... abonnee, „wenst graag de liefde te verkondigen, maar verbiedt deze in praktijk te brengen." „Hemels of dierlijk?" heet de bij drage van Willem van der Mee, waar in o.m. dit: „Ik wil zeggen (getuigen) dat het spel van de liefde erg belang rijk is. Dat liefde zo is het bij ieder spel! om fantasie vraagt, variatie, afwisseling, improvisatie. De liefde is een spel. Om een spel goed te kunnen spelen is techniek nodig, vaardigheid. Maar is er alleen maar techniek, dan is er geen sprake van spel. Begrijpt u?" Guillaume van de Graft („Het huwe lijk is iets van na de zonde. Het is een vorm van vergeving der zon den") komt aan het woord over het heil-zame aspect van de liefde en de arts A. Halewijn („Vrijen een be vrijdend spel") probeert de beteke nis te achterhalen van liefde en liefdesspel in de verschillende leef tijdsfasen. Met een artikel van Nicole van Wageningen over opvoeding van het kind tot intimiteit en met een literaire kroniek over „Drieduizend (Van onze redactie-binnenland) BREDA De minister van Economi sch Zaken, drs. Den Uyl voelt niets voor een „politiek van opoffering" van onze textielindustrie. In zijn begroting zegt hij, dat textiel-import met een marktver storend karakter geweerd moet worden, voorzover dit in het raam van de inter nationale verplichtingen mogelijk is. Structureel noodzakelijke aanpassings maatregelen moeten doorgevoerd worden. Nu men daarmee begonnen is, verwacht de minister, dat de textielindustrie in Ne derland en met name in midden-Brabant en Twente een belangrijke plaats in de industriële structuur zal behouden. In het algemeen is volgens minister Den Uyl de rentabiliteit in het midden- en kleinbedrijf niet ongunstig. Maar tussen de verschillende branches en ook binnen de branches bestaat een grote differen tiatie. Het ondernemersinkomen ligt vaak beneden een aanvaardbaar minimum. Maatregelen zijn dan ook nodig. De mi nister verenigt zich in dit verband met het advies van de commissie Ontwikke lingsfonds, dat aandrong op maatregelen voor ontwikkeling en sanering. In de loop van 1966 zullen maatregelen tot uit voering komen. Sprekende over verschillende bedrijfs takken zegt de minister, dat de Neder landse scheepsbouwindustrie zich ongun stig blijft ontwikkelen. In internationaal verband zullen er regelen moeten komen. Machine- en apparatenbouw ondervindt een weerslag van de moeilijkheden in de scheepsbouw, maar orders voor de che mische en petrochemische industrie vin- NEW YORK (Reuter) Pakistan heeft in de algemene vergadering der Verenigde Naties het terugtrekken van Indiase en Pakistaanse militairen uit Kasjmir voorgesteld. Minister Bhoetto van Pakistan zei, dat een dergelijke maatregel gepaard diende te gaan met het stationeren van een V.N.-strijd- macht in dit omstreden gebied, als voor bereiding voor een volksstemming on der toezicht van de Verenigde Naties. Deze vredesmacht zou volgens Bhoetto uit Afrikaanse, Aziatische en Latijns- Amerikaanse contingenten moeten wor den samengesteld. De Pakistaanse minister van buiten landse zaken oefende scherpe kritiek op „het falen van de volkerenorgani satie bij de totstandbrenging van een oplossing voor het al achttien jaar oude geschil om Kasjmir" en hij uitte op nieuw het dreigement dat Pakistan de Verenigde Naties de rug zal toekeren a-ls zij er niet spoedig in slagen alsnog een regeling te vinden. De Veili'g>h-eids2*aad der V.N. heeft een stemmig van India en Pakistan geëist dat zij zich onverwijld houden aan het staken van het vuren waarmee zij vo rige week onvoorwaardelijk instemden. Voorts eiste de raad dat beide landen hun troepen terugtrekken op de stel lingen, die zij voor het uitbreken der vijandelijkheden innamen, daar dit een noodzakelijke maatregel is ter verdere uitvoering van de resolutie inzake het bestand- STRAATSBURG BRUSSEL (ANP) Nederlandse bijdragen aan het algemene politieke debat van de Raad van Europa zjjn gisteren in Straatsburg uitgelopen op een demonstratie van een verschil van inzicht, dat ook in Nederland bestaat, ten aanzien van de consequenties der EEG- crisis. Terwijl prof. C. L. Patijin, afgevaardigde van de PvdA in de Tweede Kamer, zich uitsprak voor een gematigd optreden, zonder president De Gaulle nu meteen tot een keuze te dwingen, bepleitte ir. H. Vos, zijn partijgenoot uit de Eerste Ka mer, een scherpe politiek van de vijf en eventueel een breuk met Frankrijk. Van Britse zijde werd in het debat opnieuw duidelijk gesteld, dat Groot- Brittannië zich op den duur bij de EEG hoopt aan te sluiten. „Wij moeten de oplossing voor de hui dige moeilijkheden zoeken in het verdrag van Rome", heeft Spaak in Brussel ver klaard. Hij voegde daaraan toe, dat het EEG-verdrag voorziet in een bijeenkomst van de ministerraad zonder de Europese commissie. „Frankrijk wil thans geen con tact met de commissie-Hallstein. Is een vergadering zonder haar een grote con cessie aan de regering in Parijs? Indien ik een dergelijke vergadering moet recht vaardigen dan kan ik er op wijzen, dat er een situatie is ontstaan waarbij één van onze partners een herziening of in terpretatie wenst van het verdrag van Rome. Dit gaat alleen de zes nationale regeringen in de Europese gemeenschap aan, die het verdrag sloten. Het is dus normaal, dat de regeringen zelf dit vraag stuk bespreken". ROME (K.N.P.) Het Nederlandse Documentatiecentrum in Rome, dat sinds zijn oprichting vierhonderd expo sés over conciliezaken heeft gegeven, die internationaal gezag hadden, heeft opdracht gekregen om de Italiaanse bisschoppen geen exemplaren van deze zogenaamde „Doc-papers" meer te ver strekken. Het presidium van de Italiaanse bis schoppenconferentie, bestaande uit de aartsbisschoppen van Venetië, van Mi laan en van Florence, heeft versprei ding van de Doc-papers onder de Ita. liaanse concilievaders verboden. Men legt dit besluit uit als een bewijs dat er onder het Italiaanse episcopaat vrees voor de Nederlandse theologische denkbeelden leeft. Sommigen menen dat de „Doc-papers" de anti-houding van sommige Italiaanse bisschoppen zouden kunnen versterken. De aartsbisschop van Berlijn, mgr. Bengsch, heeft gisteren in de concilie aula voorgesteld om het schema 13 („De Kerk in de wereld") helemaal opnieuw op te bouwen. Met name vond hij het niet juist dat dit schema in feite de dialoog al begint te voeren, ter wijl de dialoog toch de taak van de Kerk-in-de.wereld en niet die van de Kerk-in-concilie is. Het voorstel van mgr. Bengsch opent de mogelijkheid voor het concilie om uit de door schema 13 ontstane impasse te komen. (Van onze correspondent) 'S-HEERENBERG Bij een frontale botsing tussen een vrachtwagen en een busje zijn gisteren vier mensen om het le ven gekomen. Twee personen werden zwaar en een derde licht gewond. De slachtoffers zijn: de 54-jarige G. L. J. Meijer uit 's-Heerenberg, de 40- jarige K. Verweijen, de 47-jarige J. Groenesteijn en de 39-jarige A. G. Wiell, allen uit Elten. Zwaar gewond werden H. E. uit Elten, W. de P. uit Spijk en R. P. uit Elten. De gekwetsten zijn naar het ziekenhuis gebracht. De chauffeur van de vrachtwagen, H. D. uit 's-Heerenberg, werd licht gewond. De inzittenden van het busje waren ar. beiders van Vredestein in Doetinchem. Het ongeluk gebeurde in een langge rekte bocht van de Arnhemseweg in Beek, ter hoogte van café „Roosendaal". EEN GROTE BRAND, waarvan gezegd wordt dat het sabotage was, heeft voor miljarden roepia's schade veroorzaakt aan een cementfabriek in Tonasa op Zuid-Celebes. (Advertentie) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Na een kort debat heeft de Eerste Kamer zich zonder hoofdelijke stemming akkoord ver klaard met de algemene premiespaar wet. De P.S.P.-fractie uit $e senaat kreeg de aantekening geacht te willen worden tegen te hebben gestemd. Het aanvaarden van deze wet betekent dat het rijk het sparen gaat aanmoedigen door het verstrekken van premies op het spaarbedrag. Ook op de hypotheken van eigen woningen zou premie moge lijk worden. Minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) verzette zich tegen de opvatting van de P.S.P.'er Van Pelt, als zou de invoering van de belasting- spaarbrieven door minister Vondeling (Financiën) het doorkruisen betekenen van hetgeen met de wet algemene pre- miespaarwet wordt beoogd. (Advertentie) DERBY TONIC TOP, DIE TONIC VAN HERO TIP voor meer genieten: Derby Tonic koel serveren met schijfje citroen. TIPTOP aan tafel en in longdrinks. Noem man en paard - vraag altijd.. Hero Derby Tonic. Cheers! Nil ook in voordelige gezinsflessen met gratis nasluitdop (Van onze correspondent) BLACKPOOL In zyn verdediging van de politiek, die Labour heeft ge voerd in het jaar dat het aan de macht is, heeft premier Wilson gisteren zijn conservatieve en liberale tegenstanders gewaarschuwd dat hij nieuwe verkie zingen zou laten uitschrijven als zij hem het regeren onmogelijk zouden maken. Hij verwierp elk denkbeeld van een akkoord met de liberalen, wier tien parlementsleden een zeer belang rijke plaats in de parlementaire ver houdingen innemen. Zoals bekend beschikt Labour over een meerderheid van drie zetels. De Labourleider deed felle aanvallen op de conservatieven, die volgens hem hun kritiek niet vergezeld deden gaan van positieve alternatieven. Hij noemde de conservatieven „een klagerige en on machtige onbeduidendheid". Wilson heeft besloten „fase nr. 2" aan te vatten om in de komende parle mentaire zittingstijd nog zoveel moge lijk socialistische programmapunten in werkelijkheid om te zetten. Er is nu veiligheidshalve helemaal geen spra ke meer van nationalisering van de staalbedrijven, maar wèl van een grote technologische revolutie, een nieuwe campagne om de produktiviteit te ver hogen en grootscheepse sociale en op voedkundige hervormingen. Woensdag zal het congres zich uit spreken over een ontwerp-resolutie, waarin de houding van de regering in zake Vietnam wordt veroordeeld. DEN HAAG (ANP) De waarnemend adivocaat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, mej. mr. A.A.L Mïnken,- hof, heeft dinsdag geconcludeerd tot ver. werping van het beroep in cassatie van de zestigjarige vroouw C.C.P.W. in Den Bosch- De vrouw had cassatie aangete kend tegen het arrest van het Gerechts hof in Den Boscih van 30 juni, waarbij zij tot tien jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens medeplichtigheid aan moord op haar echtgenoot, de 61-jarige C.E.Z., op 22 maart 1964 in Den Bosch» Zij hielp haar kostganger, de glazenwas, ser J.K-, bij het misdrijf, aldus het arrest. De glazenwasser met wie de vrouw een verhouding had, is door de arrondis sementsrechtbank in Den Bosch tot zes jaar gevangenisstraf en ter beschik kingstelling van de regering veroordeeld. De man ging niet in beroep. De vrouw was in eerste instantie door de rechtbank veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf onvoorwaardelijk. Zij ging in beroep en het Hof veroordeelde haar tot tien jaar onvoorwaardelijk. In deze zaak is voor de Hoge Raad niet gepleit Ook werd geen schriftuur inge diend. De Hoge Raad zal op dinsdag 5 oktober arrest wijzen. OP VERDENKING betrokken te zijn geweest bij een brandkastkraak (buit 34.500) is in Den Haag de 41-jarige timmerman M. van P. uit de residentie aangehouden. man ut house

de Stem | 1965 | | pagina 5