UITBREIDING VLISSINGEN OOST ZEER URGENT Drukke oogst van appels en peren Vrijdag begint feest van 600-jarig gymnasium Havenschap bestudeert „hoe en waar" DELTAPLAN ACHTER OP SCHEMA werd ware belevenis Zeeu wsch-Y laanderen bijna aan aardgas toe BINNENKORT OPGRAVING KASTEELRESTEN THOLEN Raad Rilland-Bath wenst sintelbaan op sportveld Gemeenteraden niet eens met plannen van G.S. R. Ph. O. in Goese superstructuur Concert onder Decker Herindeling op Tholen KNEUZEN sloven" te Tilburg ZWAARTEPUNT C. Robertson Europees DO W-directeur Vandaag Morgen 450 INTERESSANTE STANDS S.C.N.Y. viert tweede lustrum In Saeftinge Hulstenaren redden Belgen van verdrinking Oosterscheldebrug vrijdag al dicht Onderzoek naar onderwijs IN MIDDELBURG Tentoonstelling Voorproefje Mr. J. van Aartsen ere-voorzitter Rode Kruis DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1965 ding foto-album Gedurojw ng van de vijf-meifeesten uur van de Foto Amateurclu n het plan gemaakt het gernee, als aandenken een album ra» al foto's over deze feestelijk),,, te bieden. Dit is inmiddels j» de raadzaal van het gemeente orzitter C. Heeffer en pennin» Dirven. boden burgemeester s de wethouders M. de Vos en H I :r en gemeentesecretaris A. vai 11 album aan met 50 foto's for bij 24 centimeter van de feeste er Heeffer deelde daarbij me» rse leden die dag samen rout I ipnamen hadden gemaakt. Hier en door deskundigen de 50 best,' en en in het album verzameld I lar werd door het college zGe. j gesteld. Burgemeester Rijpst». n dankwoord, waarin hij zei, dal nder gefrappeerd was door he) chap van de leden van een nor vereniging. BURGERLIJKE STAND 11Magdalena dv A. Konlngs- iele; Johan zv A. Hamelink. if; Frangois zv P. Dieleman. Frank zv J. de Klerk-Scharff' v E. Verdurmen-de Koning; I»! J. van de Vijver-van den Bran, riaan zv A. de Ruijsscher-Roelse- zv W. de Groote-van Grol; Piei van Driel-van der Sluis. ijksaangiften: Willem de Klerk iVilhelmina Kaan 20 j.; Ludovicus Hooft 19 j. en Marie Decap 20 j :el 21 j. en Janna Leunis 21 j' Wieland 17 j. en Maria van Waes osephus Morcus 23 j. en Irene iteren 19 j. d: Lecndert Herrebout 28 j. en lenaar 26 j.; Freddy de Krijger Wilhelmina Hamelink 26 j. den: Delphine Bracke 71 j. ev Gremberghen. Augustina van •ghe 72 j. ev W. Dhondt. Francois en 8 mnd. Hendrik Wolfert 69 j. an Hoeve. Jacobus Vercoutereii J. Mielen. Martinus Leunis 68 j. r. Elodie de Guijtcnaer 88 j. geh, orentine Hamelink 35 j. ev A. (Advertentie) NIEUW TUDSCHEMA DELTAPLAN JRG In het Natuurhistorisch zal op 1 oktober een tentoon- worden geopend van „"Wat er het bos". De expositie duurt tot her. MIDDELBURG. Het project van de Deltawerken heeft met vertraging te kampen wat betreft het indertijd opge stelde schema van de uitvoering. De grote dam in het Haringvliet zal thans in 1969 worden gesloten, indien alles volgens plan verloopt. De bouwtijd van het werk in het Ha ringvliet wordt vooral beheerst door de aanleg van de grote sluizen. De con structie van de stalen schuiven in deze sluizen heeft vertraging ondervonden. De 34 schuiven kunnen nu niet begin 1966 worden aangebracht, maar eerst kan het eind van dat jaar. Omdat het „Haring vliet" vertraging heeft is het noodzake lijk dat de afsluiting van het Volkerak later zal plaatsvinden dan oorspronkelijk was geraamd. Het wordt nu geen 1967 maar 1968. terwijl de algehele voltooiing in 1969 zal kunnen plaatsvinden. De geraamd afsluiting van het Brou wershavensche Gat is ook ongeveer een jaar verschoven en staat nu genoteerd voor het jaar 1971. Het begin van de werkzaamheden voor de dam in de Oos- térschclde is nu gesteld op 1966, oor spronkelijk zou men dit jaar met de dam begonnen zijn. In 1977 mpet deze dam gesloten zijn. Tm*- (Van een onzer verslaggevers) GOES. Het bestuur van het Havenschap Vlissingen-Oost i.o. bestudeert momenteel hoe en waar de zeehaven Vlissingen-Oost op zo kort mogelijke termijn kan worden uitgebreid. Er zal haast achter dit onderzoek worden gezet, omdat na de successen van de laatste weken, de beschikbare ruimte (460 ha) binnenkort voor het grootste deel zal zijn uitgegeven. Het havenschap i.o. zou een tweede bedrijf als Hoechst uit Frankfurt am Main b.v. ai niet meer kunnen plaatsen. De uitbreidingsmogelijkheden liggen ten noorden en ten oosten van het be staande zeehavengebied. De industrie terreinen kunnen in beide richtingen tot in to-taal 1500 ha worden uitgebreid. Uit breiding in noordelijke richting lijkt het snelste gerealiseerd te kunnen worden. Hier ligt een terrein van 160 ha dat toe behoort aan de domeinen. Dit industrie terrein zou kunnen worden ontsloten met een binnenvaartkanaal naar het Veerse Meer. Het gebied zou van groot belang kunnen zijn voor de afvoer van produk- ten in het Rijnverkeer. De uitbreiding in oostelijke richting kan tot diep in de Zak van Zuid-Beveland doorstoten. In deze richting kan een insteekhaven wor den gegraven. Realisering van laatstbe doelde uitbreiding zou nogal wat tijd kunnen kosten i.v.m. de vele belangheb benden in dit gebied, waaronder grond eigenaren en gemeentebesturen. DRS. M. VERBURG wordt gepleit voor het vaststellen van een superstructuur voor Nederland. Hij wil af van de laat-maar-doen-politiek van de vorige kabinetten. „Met het ge ven van premies voor industrievestiging hier en daar (en dan maar afwachten of er iemand komt) redden we het", vol gens drs. Verburg, „niet". Er dient zijns inziens op economische en eng-planologi- sche gronden een landelijke superstruc tuur te worden ontwikkeld: een werk hypothese van waaruit een gedifferen tieerd beleid kan worden gevoerd. Dit beleid zou, zo nodig, regelmatig herzien moeten kunnen worden. „In dit kader zou", aldus drs. Verburg. „Ook meer aan dacht aan de regionale economie moeten worden besteed. Economische Zaken moet zijn beleid zijn inziens mede op de provinciale gegeven afstemmen. Volgens de E.T.I.-directeur zou Zee land in de superstructuur van Nederland een belangrijke plaats innemen. Tegen de achtergrond van de Westeuropesche ontwikkeling zal het zwaartepunt van het Nederlandse zeehavengebied (Rotter dam) zijns inziens eerder naar het zui den dan naar het noorden worden ver legd. Om de superstructur tot stand te kun nen brengen zullen grote infrastructuur werken moeten worden aangepakt. In Zeeland zullen dat vooral rijksweg 58 en de vaste verbinding over de Wester- schelde moeten zijn. „Als wij nu over die Westerscheldeverbinding beschikten, zouden ze, wat mij betreft, de kernfaci liteiten voor Vlissingen-Oost en Terneu- zen best mogen afschaffen. Die zouden we dan echt niet nodig hebben", aldus drs. Ver burg. In dit gehele verband is een snelle vaststelling van het streekplan van Mid den-Zeeland gewenst. Het streekplan be vindt zich nog in een voorbereidend sta dium. Verwacht mag worden dat de brede visie die m.b.t. de ontwikkeling van de noordelijke Westerschelde-oeveT aan het groeien is, in dit streekplan dui delijk terug te vinden zal zijn. Wij herinneren aan een recente uit spraak van drs. M. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland, waarin TERNEUZEN De heer C. W. Robert- soil (51). algemeen directeur van Dow in Nederland, is met ingang van 1 oktober a.s. benoemd tot financieel directeur voor Dow Europa, met standplaats Zürich. In deze nieuwe functie zal hij o.m. ver antwoordelijk zijn voor het financiële en administratieve beleid van de maatschap pij in geheel Europa. De heer Robertson blijft directielid van Dow Chemical In ternationaal N.V. te Rotterdam. (BARE WERKEN BIERVLIET directie van het ingenieurs- ea enbureau voorheen J. van nas- De Koning te Nijmegen neoo® van Biervliet grond-, riolering»' atingswerken ten behoeve i JJ Braakmanlaan en het uitere ten noorden hiervan s®"- loogste inschrijver was GeW; e uit Kloosterzanrie met f 24f u";: fa. Gebrs Van den Kemel u» met f 210.259. Er waren gen. De gunning is aangehoudc» LAPELLE ,Q yyf f W. v. Nieuwenhuizen fistratie slootreinigers .BURG 7VU !0 uur „Otto e Mezzo' voor METEEN .^prin g x 20 uur Oprichtingsvei*aae -Rode Kruis rele Kruisgebouw 20 uur Moede* estraat 16.15 en 20 uur Circus i JURG Q- Raadsvergadering rmd jeugdcentrum 19.30 «rd e-avond en feestavond jeu*" ir sereP19.30 uur Vergadering NICV ;rpen 20 uur Werther INDE w uur Raadsvergadering lRG ai- ,.#r* Vri)e snhoorn 10 uur Alg. verg. (luis IN GENT ,.ur CR' eulestraat 16.15 en 20 oltini De aardgasverbinding door de Westerschelde is nagenoeg vol tooid. De enorme pijp leiding be hoeft nog slechts op enkele plaat- scit gelast te worden, waarna de PÜP op zijn plaats in de bodem van de Westerschelde kan worden neergelaten. Op de foto zien u>e hoe de pijp door een aantal lieren ■wordt opgehesen om in deze po sitie gelast te kunnen worden. GOES De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek hoopt over enkele weken te kunnen beginnen met de opgravingen van kasteelresten op het eiland Tholen (nabij St. Maartensdijk). Het betreft hier een kasteel, dat heeft toebehoord aan Jacoba van Beieren. Br bestaat een kans, dat de opgravingen zullen worden uitgesteld tot het voorjaar van 1966. Dat hangt af van de snelheid, waarmee het onderzoek naar kasteelresten op het terrein van het groot seminarie te Warmond kan worden voortgezet. Dr. J. Renaud, wetenschappelijk hoofdambtenaar van genoemde dienst, wil op Tholen liever niet in de winter graven. GOES Het concert, dat het Rotter dams Philharmonisoh Orkest in de Ma ria Magdalenakerk in Goes bracht, be stond voornamelijk uit bekende werken. Nieuw voor ons was echter de directie; jarenlang hadden we het vertrouwde beeld van Eduard Flipse voor het orkest gezien, maar deze keer werd het orkest n Zeeland gedirigeerd door Franz-Paul Decker, die sedert 1 september van het vorige jaar de algehele artistieke leiding van Eduard Flipse heeft overgenomen. Het programma werd geopend met Dvo rak's Scherzo Capriccioso, waarbij diri gent Decker en de zijnen veel eer in legden. Het werd een geladen vertolking, explosief uitgevoerd, waarbij in de snelle passages toch de eenheid werd bebaard die juist in dit scherzo nodig is. Solistische medewerking was er deze avond van de Amerikaanse violist Isodor Lateiner, die naast recitals een regel matige gast is in de bekendste Europese muziekcentra. Van hem hoorden we het bekende vioolconcert in e klein op. 64 van Felix Mendelssohn-Bartholdy. Dit werk, dat uit drie delen\bestaat (Allegro molto appasionato - Andante - Allegro molto vivace) gaat ononderbroken in el kaar over. Het Andante is een lyrisch breed uitgesponnen en uitgezongen melo die en het slotdeel, in een soort Rondo- vorm gegoten, brengt een sfeer, die Men delssohn goed heeft weten uit te buiten. Dit vioolconcert werd m zekere zin een teleurstelling. De violist kon ons pas op het einde echt doen genieten van zijn spel, dat vooral in het eerste gedeelte wat ijl klonk. Ook het orkest deelde in deze malaise die zich uitte in het moei lijke slotdeel waar orkest en solist elkaar wel eens onnodig achterna zaten. Verder was er in het middendeel een zekere mat heid, zowel over het orkestspel als over de solist. Het slotnummer werd de vierde Sym- phonie op. 36 van Peter Tschaikowski. Dit werk werd gemaakt op 37-jarige leeftijd in hetzelfde jaar. dat Tschaikowski trouwde. Dit huwelijk heeft slechts kort geduurd. Het muzikale verhaal gaat over de macht van het noodlot, het vruchte loos streven van de mens naar geluk, dat als hij meent, dat het bereikt is, wreed wordt verstoord. Hierin revancheerde het Rotterdams Philharmonisch Orkest zich geheel. Deze uitvoering werd een ware belevenis, met naast een sprankelend scherzo-pizzicato, een formidabele finale waarbij in het al- legro-con fuoco het echte vuur in het orkest letterlijk en figuurlijk uiteenspat te. Het publiek bracht dirigent en orkest een welverdiende hulde in de vorm van veel applaus. Deze avond kwam tot stand in samen werking met de vereniging voor Alge mene Wetenschappelijke Belangen te Goes; de Stichting Algemene Kunstkring en het Nutsdepartement Noord-Beveland, onder supervisie van de ZVU. In de middaguren verzorgde het Rot terdams Philharmonisch Orkest nog een jeugdconcert, waarin o.a. een solostuk voor twee violen van Bach en een con cert voor twee alt-violen werd uitge voerd en waarbij de stukken werden in geleid door Henk Stam, die alles op aan gename en vaak geestige wijze vertelde en de juiste toets bij de jeugd wist aan te slaan. A. L. INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS yMANIFESTATIES: Comfortabel wonen in 1965 Huizen kijken...huizen kopen, met voorlichting door het Bouwcentrum Doe-het-zelf centrum Demonstratie-apotheek Speelgoedstad met o.a. miniatuur-spoorweg en auto-racebanen Voedselvoorlichting Dagelijks 4 modeshows van wollen kleding Wie wordt Femina-huisvrouw1965? Geopend van 10-17 en van 19-23 uur. Zondags gesloten. i Entree f 1.75, kinderen f t.-j JAHOY' gebouwN It/m 7 OKTOBER BREDA Maandag 18 oktober a.s. viert de Stichting tot Codificatie van de Nederlandse Volksverhalen haar tweede lustrum, in de Groothoeve van Kasteel Bouvigne. Na afloop van de receptie zal in samen werking met het internationale .Gesell- schaft zur Marchenforschung der Eu- ropaischen Volker" en in het kader van „de Ontmoeting der Volkeren in het Sprookje" een programma gebracht worden, verzorgd door: J.R.W. Sinninghe directeur van de Stichting; Prof. dr.Leza Uffer (Zw) en rector i.r. Gustav Peters (Duitsl) (Van onze correspondent) NIEUW-NAMEN De Hulstenaar G Verwilghen en B. Reuling zijn er in ge slaagd op het nippertje zes Belgische ver kenners van de verdrinkingsdood te red den. Twee groepen van ieder zes verken ners hadden opdracht van hun leiders ge kregen in de buurt van de Emmahaven via de schorren een bepaalde boei te be reiken. Eén groep slaagde in deze op dracht maar de andere zes zagen zich spoedig ingesloten door het opkomende water. Enkele knapen raakten zelfs in een geul, maar wisten zich er weer uit te wringen. Toevallig passeerde op dat ogen blik (omstreeks 18.30 uur) het zeiljacht van de heer Verwilghen. De ongelukkige verkenners werden opgepikt en naar de Graauwse Paal getransporteerd waar ze spoedig over hun eerste schrik heen wa ren. Het schijnt, dat men nog steeds niet beseft hoe gevaarlijk het is zich in de schorren te begeven zonder op de hoogte te zijn van de situatie aldaar. Volgens de heer Verwilghen kan niemand de schor ren door en door kennen omdat de ster ke stroming de ligging van de geulen van week tot week verandert. (Van een onzer verslaggevers) KATS. Wanneer het weer blijft zoals het is zullen de laatste brugstukken van de Oosterschelde brug vrijdag a.s. even na de mid dag worden geplaatst. De ruw bouw van de vijf kilometer lange brug zal dan zijn voltooid. De sluiting van de brug zal dus eerder plaatshebben dan verwacht werd. Men had gemikt op dinsdag vijf oktober. Inmiddels mag nu wel als vast staand worden aangenomen dat de brug uiterlijk medio december voor het verkeer zal worden open gesteld. (Van onze correspondent) KAPELLE Met man en macht wordt er op het ogenblik in de Zeeuwse boomgaarden gewerkt om de oogst van appels en peren binnen te halen. Het herfstfruit is allemaal plukrijp maar ook met de pluk van winterfruit fs men be gonnen. Dank zij het mooie weer van de laatste tijd kan het werk goede voort gang maken maar dat is nodig ook want er moet veel gebeuren in deze weken. Op de fruitbedrijven zijn de laatste ja ren veel werkzaamheden gemechani seerd maar de pluk moet met de hand gebeuren en dat is vakwerk dat niet door iedereen verricht kan worden. De oogst is over het algemeen belang- (Van onze correspondent) RILLAND-BATH Er stonden twee „kluiven" op de raadsagenda te Rilland- Bath: eerste fase aanleg nieuw sportter rein kosten geraamd op ƒ141.000 en behandeling begroting 1966. Bij het eerste punt zette burgemeester .Tobse uïteen, dat er thans zo snel mogelijk gezorgd moet worden voor een tweetal bespeelbare sportvelden, omdat op het oude sportter rein de bouw van een bejaardentehuis is gepland. Het nieuwe sportpark zal moeten om vatten een hoofdveld, een speelveld, een oefenhoek met springbak en een zoden- hoek. Voorts moet worden aangelegd een toegangsdam, een parkeerterrein alsmede een ontsluitingsweg naar de terreinen en twee tennisvelden. De kosten van dit ge hele complex zijn begroot op 177.000. Bij de bespreking van dit voorstel (Van onze correspondent) MIDDELBURG. Na twee jaar van voorbereiding kan vrijdag 1 oktober a.s. het feest ter gelegen heid van het 600-jarig bestaan van het Middelburgs Gymnasium van start gaan. Een festijn waaraan leerlingen, oud-leerlingen, rector en oud-rectoren, docenten van nu en docenten van vroeger, kortom waaraan iedereen die was of is verhonden aan het gymnasium zal deelnemen. Om tien uur vrijdagmorgen zal het startsein worden gegeven in de Middel burgse schouwburg; nadat de reünisten zijn ontvangen volgt er eeen lunch in de schouwburgfoyer, 's Middags za] onge twijfeld het hoogtepunt van de dag plaatsvinden. Om kwart over twee zal in de schouwburgzaal een plechtige her- denkingsbijeeenkomst worden gehouden Deze bijeeenkomst zal o.m. worden bijge woond door de staatssecretaris van On derwijs mr. Grosheide, mr. J. van Aart- sen, commissaris der koningin in Zee land en burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg, president-curator van het gymnasium. Ongetwijfeld zal op de ze middag de verhuizing van het gym nasium dat nu in het gebouw aan de La tijnse Schoolstraat is gehuisvest naar het HBS-gebouw ter sprake Komen. Het comité 600 jaar gymnasium onder voor zitterschap van mr. P. van Empel, is in ieder geval blij dat bij de viering van het zesde eeuwfeest het gymnasium nog op zijn oude plaats gevestigd is. Na de herdenking om kwart over vier zal dr. F.G. van der Poll de tentoonstel ling „600 jaar gymnasium" in de vlees hal van het Middelburgse stadhuis ope nen. De expositie, verdeeld in verschil lende rubrieken, laat de ontwikkeling van het gymnasium zien vanaf de oude Latijnse schooi met de daaraan verbon den kostschool tot het stedelijk gymna sium van nu. Voorts zal men op de tentoonstelling handschriften, portretten en de z.g. Knoeisof van P.C- Bcutens vinden en de vitrine van P.L. Tak, oprichter van Ni hil Sine Labore; ook geschriften en brie ven van prof. Kluit, van 1769 tot 1778 rector van het gymnasium en grondleg ger van de studie middeleeuwse geschie denis, liggen ter bezichtiging in de vlees hal. En natuurlijk zijn er ook de latijnse redevoeringen die de leerlingen moesten houden en die voor de rectoren een aar dige bijverdienste bleken te zijn; tegen betaling stelden zij ze voor de redenaar samen. Vrijdagavond begint in de schouwburg om acht uur de feestavond ter herdenking van de honderdste ver jaardag van Nihil Sine Labore Het wordt gevierd met de opvoering van het spel „De vrouwen van Trachis" van So phocles. Na afloop van dG voorstelling volgt een licht souper. Zaterdag word het voor de reünisten van wie er zich tot nu toe 232 hebben aangemeld op nieuw een drukke dag. 's Morgens staat er een bezoek aan het gymnasium op het programma. Na de lunch maken de reünisten een rondrit over Walcheren waarna ze om vijf uur door het Femesn- tebestuur van Middelburg in de raads zaal van het stadhuis worden ontvangen. Hierop volgt een reünisten-diner en tot slot wordt er voor de leerlingen van het gymnasium in de schouwburg een bal gegeven, waarbij ook de reünisten wel kom zijn. Vandaag genieten de gymnasiasten al een voorproefje van het grote feest dat hen te wachten staat. D,e hele school maakt een reisje naar Gent waar o a een ontvangst plaats vindt door het Gentse gemeentebestuur. Deze tocht is tot stand gekomen dank zij de samen werking tussen burgemeester J. Dry ber van Middelburg, die de tocht meemaakt en de burgemeester van Gent, en dank zij ook de financiële medewerking van de oudervereniging. Ook donderdag staat er voor de leerlingen van de school al een en ander op het programma. Diver se kleine gymnasia uit Nedajd&nd zullen elkaar tijdens wedstrijden bekampen ter wijl de leerlingen, docenten en ouders van de leerlingen 's avonds een toneel stuk zal worden voorgeschoteld. kwam de heer J. Walraven (soc.) met de suggestie, liever één tennisbaan aan te leggen met rond een der velden een sin telbaan. Hij meende, dat hierdoor meer sporten op het nieuwe complex terecht zouden kunnen. Hij kreeg hierbij de steun van alle raadsleden, waarna bur gemeester Jobse toezegde terzake bespre kingen te openen met de Grontmij. Bij de behandeling van de begroting 1966 brak de heer M. Rijk (kath.) een lans voor het onderwijs. Spreker merkte op, dat de vergoeding per leerling op de openbare school te Rilland-Bath ae laat ste jaren een neiging tot daling vertoont. In de begroting 1966 bedraagt de geraam de vergoeding 58.05, het provinciaal ge middelde ligt op ƒ81.44 en het landelijk gemiddelde op ƒ96.26. Wethouder D. Midavaine (Gem.belan gen) vroeg de heer Rijk met bewijzen te komen, waardoor zou kunnen worden aangetoond, dat het onderwijs in Rilland- Bath niet aan de moderne eisen voldoet. Wethouder M. A. Francoys (CHU) vond, dat onderwijsverbeteringen dienen uit te gaan van het schoolhoofd en dat de raad de gelden hiertoe grif zal voteren. Burgemeester Jobse vond het maar on begrijpelijk. Als de gelden niet worden opgevraagd kunnen we toch moeilijk de begroting maar wat gaan opschroeven om tegen de gemiddelde cijfers aan te ko men, vond hij, en hij sloot deze discussie af'met de verzekering, dat hij contact zou opnemen met de inspecteur voor het la ger onderwijs om te zien wat er aan het onderwijs in Rilland zou kunnen manke ren. Nadat nog diverse opmerkingen op de begroting van andere raadsleden waren behandeld werd deze tenslotte zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Dooreen wijziging in de financiële verhoudingswet rijk-gemeenten kon de post onvoorzien bij een eerste wijziging op deze begroting worden verhoogd van ƒ20.335.10 tot 37.092.09. Het is druk in de Zeeuwse boomgaarden waar de pluk van herfst- en winterfruit thans in volle gang is. rijk kleiner dan het vorig jaar, toen er overigens sprake was van een topoogst. Er zijn verschillende pererassen die slechts de helft van het aantal kilo's ge ven van het vorig jaar en ook bij het belangrijke appelras Cox's Orange Pip pin is dat het geval. Ook in het buiten land is de oogst over het algemeen klei ner dan het vorig jaar, vooral van pe ren. Als gevolg hiervan is er een grote vraag zowel voor de binnenlandse als voor export en het fruit brengt voor de telers gunstige prijzen op, zeker de be tere kwaliteiten. Óver het algemeen zal de geringere kilo opbrengst van dit jaar wel worden goedgemaakt door de prijzen. Bij de aanvoer op de veilingen nemen op het ogenblik de peren de eerste plaats in. Vooral Conference, een voor Zeeland zeer belangrijk ras, komt er veel. De klasse 1 kwaliteit van dit ras wordt verkocht tegen prijzen van 60 tot 70 cent per kg voor de grote maten. Er is echter bij dit ras veel klasse II kwa liteit. Deze brengt ongeveer 5 cent per kg minder op. Bij de appels neemt het ras Cox's Orange Pippin thans nog de eerste plaats in. Deze fijnste handappel van het Nederlandse sortiment is ge vraagd voor binnen- en buitenland en de prijzen van de grote maten export kwaliteit liggen op de veilingen tussen 80 en 90 cent per kg. Kleine maten zijn betrekkelijk goedkoop want de kleinste exportmaat b.v doet rond de 40 cent per kg. Tegen het eind van de week zal het ras Goudreinette meer naar voren gaan komen want vanaf donderdag mag dit ras op de Zeeuwse veilingen worden aangevoerd. Weldra zullen dan ook de andere appelrassen volgen. GOES Tijdens de zaterdag 23 oktober te Goes te houden vergadering van de kring Zeëland van het Rode Kruis zal mr. J. van Aartsen, commissaris van de konin gin in Zeeland worden geïnstalleerd als ere-voorzitter van de kring. Voorts zullen o.m. de inzamelingscam pagne 1965, de ledenwerfactie voor het komende jaar en de rampenbestrijding aan de orde komen. DE SOVJET-UNIE heeft, volgens de V.S., een speciale afdeling van de staatsveiligheidsdienst opgericht om de Amerikaanse geheime dienst in dis krediet te brengen en zoveel mogelijk uit te schakelen. (Van een onzer verslaggevers) ST.-ANNALAND-ST.-MAARTENSDIJK De gemeenteraden van St.-Annaland en St.-Maartensdijk hebben zich uitgespro ken tegen de plannen van G.S. van Zee land om de gemeenten op het eiland Tho len op te heffen en deze samen te voegen in één gemeente. In de gemeenteraad van St.-Annaland werd zeer uitvoerig gediscussieerd over het voorstel van b. en w. tot afwijzing, het enige agendapunt. Men toonde zich algemeen teleurgesteld over het feit, dat G.S. door hun voorstellen blijk geven geen waarde te hechten aan de positieve bijdrage van het oordeel van de gemeen teraden. Op grond van de gemeentewet zou dit oordeel van groot belang moeten worden geacht. Maar G.S. hebben gewei gerd om de raden gelegenheid te geven zich een gotdgefundeerd oordeel te vor men door da studie, die de Ver. van Ne derlandse Gemeenten zou maken, door de termijn, waarop de raden zich over het voorstel dienden uit te spreken, niet te verlengen. Sommige raadsleden noemden de houding van G.S. behalve teleurstel lend ook grievend. Teleurstelling was er vooral, omdat G.S. in gebreke zijn gebleven hun voorstel van een goede argumentering te voorzien. Het wijzen op Reimerswaalplan, Schelde- Rijnverbinding en de industriële ont wikkeling van Bergen op Zoom alleen is niet voldoende, omdat het hier gaat over vaagheden, die pas over een aantal jaren actueel worden. Toen het voorstel van b. en w. in stem ming werd gebracht bleek, dat zich toch eén lid voor de herindeling uitsprak. .Ook de raad van St.-Maartensdijk heeft zich tegen de herindeling in deze vorm uitgesproken. Maar dat gebeurde op an dere gronden dan in St.-Annaland. In 1961 heeft het gemeentebestuur zich n.l. op het standpunt gesteld, dat schaalvergro ting op het eiland zeker nodig was vooral ook in verband met de aanwijzing van de gemeente tot kerngemeente. Maar men was het niet eens met het voorstel van G.S., zoals dat nu ter tafel ligt en waarin wordt gesproken over één ge meente op het eiland.

de Stem | 1965 | | pagina 3