Panische vlucht voor vulkaan vuur op Philippijnen DRIJVEND PAK BLIJKT LIJK VAN VERMISTE Beleidsplan vormt economische basis Zwerver „versierde" onderdak Filmregisseur verminkt Bankemployé vlucht met f 35000 JEUGDBENDE GEPAKT IN ROTTERDAM DRIE MAANDEN GRATIS ZIEKENHUIZEN BROMFIETS PLAATJE VERPLICHI uw matras ROOS JEN LEIDT NRU NIEUWE STIJL Vermoeden 'AES BOODTS iSTDORPE DAGBLAD VOOR ZEELAND Gekapseisd Nalatigheid Benoeming verwacht: DENUYL WIL OPTIMALE RESULTATEN SPAREN PLANNEN 4NDAAG IN Pc Stetn Kans op buien VERTICAAL NEDERLAND 1966 GELDBOETE 105e JAARGANG No. 25008 Voor God, Koningin en Vaderland '.ES UUR lijk die jus, zo heerlijk oudbruin. Het werk van noeder, die Blue Band jebruikt. UB 216.6Tf.20p.05; ade kans voor een 21—28 jaar) d en handelsgeest, die reeds ;n had om een carrière „langs j" op te bouwen. ositie als routfeverkoper voor lukt, dat als vooraanstaand skend staat, wordt rijbewijs C. persoonlijke sollicitaties fonische afspraak) laarne ingewacht bij :OCA-COLA (tel. 01158-665) or Atlas 602. SR. DEN HERDER, or«> Lewedorp, Tel. 01196—3^ door W. VAN DER Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, I C. J- v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. I Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ngMnl WOENSDAG 29 SEPTEMBER 19»* Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 4] - telefoon 2893) HONDERDEN SLACHTOFFERS MANILLA (AFP/UPI). Vol gens de laatste berichten die in Manilla zijn ontvangen, zouden 2000 doden te betreuren zijn als gevolg van de vulkaanuitbarsting op het Philippijnse eiland Luzon. De slachtoffers van de vuur uit brakende „Taal"' zijn bewoners van boerderijen en vissersdorpen. 'i4 Toegegeven is, dat de plaatsen Alassas en Kakabogkabog in een door de uitbarsting van de Taal veroorzaakte vloedgolf zijn ver dwenen. Driehonderd mensen, die aan boord van drie schepen voor de uitbarsting vluchtten, zijn omgekomen toen de sche pen kapseisden. De ongeveer 100 kilometer ten zui den van Manilla gelegen vulkaan was plotseling gaan werken. Grote rookko lommen stegen uit de krater op. Volgens gegevens van het Philippijn se Rode Kruis en het bureau voor so ciale zaken staat de dood van 630 per sonen officieel vast en zijn 85.000 per sonen geëvacueerd. Volgens regeringsautoriteiten is het eiland, waarop de vulkaan ligt, ontoe gankelijk voor reddingsploegen, Daar door is het onmogelijk iets vast te stel len over het lot van de ongeveer 6000 eilandbewoners. De reddingsploegen moesten met hun boten telkens rechtsomkeert maken wegens de intense hitte en rookontwik keling als zij probeerden het eiland te naderen. Overledenden van de vulkaan- uitbarsing en de daaropvolgende aardbeving zitten verslagen bij de puinhopen van hun huizen. Plaatselijke functionarissen hebben kritiek geleverd op de Philippijnse com missie voor vulcanologie, die de be woners uit de omgeving van de vul kaan niet tijdig voor het naderend on heil zou hebben gewaarschuwd. Het was algemeen bekend dat de vul kaan de laatste tijd activiteit vertoon de, maar de commissie was van me ning dat geen grote uitbarsting op handen was. Aan de rand van de kra ter van de Taai-vulkaan is een station gevestigd om de temperatuur van de vulkaan te controleren. (Van onze correspondent) HILVERSUM Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te ver wachten van de 71-jarige mr. A. P. Roosjen tot voorzitter N.R.U. „nieuwe stijl", door de minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk, mr. M. Vrolijk. Deze functie bekleedt mr. Roosjen op het ogenblik weliswaar ook, maar daartoe gekozen door de om roepen. In het nieuwe beleid wordt hij aangesteld door de Kroon. Naar verluidt zal deze benoeming voor de N.C.R.V., waarvan de heer Roosjen eveneens voorzitter is, thans tot gevolg hebben dat deze omroep binnen afzienbare tijd naar een nieuwe voorzitter zal moeten omzien. Londen (A.F.P.) Het ongeluk ™t do baggermolen „Sir Joseph Raw- kngson", die dinsdagochtend in de mon hing van de Theems werd overvaren fl°or de sleepboot ..Danube Acht", heeft har: twee opvarenden van de baggermo len het leven gekost. Zeven opvarenden worden nog vermist. Tien opvarenden Konden worden gered. Het ongeluk ge- heurde ter hoogte van Southend. Ue sleepboot trof de baggermolen tij - ns een dichte mist midscheeps. AMSTERDAM (ANP). De substituut officier van justitie te Amsterdam, mr. J. E. Vriesema, heeft dinsdagavond verklaard, dat het gisteren in het Amsterdam Rijnkanaal gevonden lijk het stoffelijk overschot is van de in Amsterdam vermiste Engelse filmregisseur Claude Berkeley (30). Sinds maandagavond 20 augus tus werd de Engelsman in Am sterdam vermist. Vermoedelijk is hij met een zwaar voorwerp neer geslagen. Een kanaalwachter van rijkswater staat, die met een motorboot met een collega de dagelijkse patrouillevaart maakte, ontdekte onder de gemeente Weesperkarspel in het kanaal een pak. Het was een in zeildoek gewikkeld li chaam. De mannen schonken er eerst niet zoveel aandacht aan, maar gingen het later toch eens nader bekijken. Met een boothaak lichtten zij het pak iets op en zagen een paar voeten. Hierop werd onmiddellijk de rijkspolitie van Weesperkarspel gewaarschuwd. Nadat die aan boord was gekomen, werd het pak voorzichtig achter de boot aan naar de algemene begraafplaats van Weesperkarspel vervoerd, die aan. het water ligt. In het lijkenhuis onderwierp dr. Zel- denrust, patholoog-anatoom van het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag. het lijk aan een onderzoek. Aan de hand daarvan rees het ernstige vermoe den dat het het stoffelijk overschot was van de verdwenen Britse regisseur, hetgeen later werd bevestigd. Het was gekleed in deels te Amster dam. deels in het buitenland aange schafte kleding Het lijk zou vanaf de plaats waar de Brit is vermoord per schip of per auto (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/BREDA De minister van Economische Zaken, drs. Den Uyl, heeft in zijn begroting een algemeen, meerjarig economisch beleidsplan aan gekondigd. De bedoeling van dit plan is een soort richtsnoer te geven voor het nemen van beslissingen door over heid en bedrijfsleven, een en ander in het licht van de ontwikkeling tot 1970. Tot dit plan is besloten omdat de erva ring heeft geleerd dat men bij beleids. beslissingen-ad-hoc geen optimale resul taten verkrijgen kan. Voor de komende jaren verwacht de minister van Economische Zaken een sterkere produktiviteitsstijging. een wat minder sterk toenemende werkgelegen heid en een minder snelle stijging van de bestedingen. Drs. Den Uyl acht het vanwege de investeringen noodza kelijk, dat er meer gespaard 'wordt. Hij is geen voorstander van een verdere verkorting van de arbeidstijd; de pro- duktie zou daardoor in onvoldoende mate groeien. Minister Den Uyl stelt zich op het standpunt dat de huidige concentratie van bedrijven bevorderlijk is voor de concurrentiekracht van het Nederland se bedrijfsleven. Het zou volgens de mi nister echter een misvatting zijn te me nen dat er op den duur alleen maar plaats zou zijn voor grote bedrijven. Tiet regeringsbeleid is er daarom op gericht levensvatbare midden- en klein, bedrijven een reële kans te geven om in de economische groei te delen. Enkele plannen van de minister: 1 Er zal grote aandacht worden gege ven aan het vraagstuk van het in de toekomst meest wenselijke structuur patroon van onze industrie. Maatre gelen ter bevordering van een zo goed mogelijke aanpassing zijn in overweging. Het speur- en ontwik kelingswerk zal bevorderd worden, evenals het kwalitatieve peil en de export. I Er komt een nadere studie over de vraag in hoeverre kan worden be vorderd dat de investeringen in de industrie zoveel mogelijk geschieden op die plaatsen, waar zij -voor de naar het kanaal kunnen zijn vervoerd, andere transportmogelijkheden acht de officier niét aanwezig, omdat het li chaam te goed verborgen moest worden vervoerd. Hoe de man om het leven is gebracht, is nog niet vastgesteld, maar de officier denkt dat hij met een zwaar voorwerp moet zijn neergesla gen. Net als bij de zaak van de koffer- moord, die ook door mr. Vriesema be handeld wordt, is ook hier nog geen plaats bekend waar 'de daad is ge pleegd. Het is voor de officier de derde moordzaak waarmee hij sinds 25 augus tus wordt geconfronteerd. De Brit is de tweede buitenlander. Het afgelopen weekeinde werd in Amsterdam een 45- jarige man door een Surinaamse ha venarbeider met een straatklinker do delijk gewond. Berkeley, die niet getrouwd was, woonde ongeveer vijf jaar in Neder land. Dit feit geeft de politie, nu zij een intensief onderzoek gaat instellen, vele aanknopingspunten. De Brit was als regisseur werkzaam bij de Oscar film. die reclamefilms en documentai res maakt. De wagen van Berkeley werd vrijdagavond 24 augustus, toen via de radio zijn opsporing werd ver zocht, afgesloten geparkeerd aangetrof fen bij de westelijke onderdöorgang van het Amsterdamse Centraal Station. Het nationaal baliet krijgt een zwaardere top, maar blijft licht voetig. Pagina 9. De crisis in de EEG is de Ken- nedy-ronde precies één ronde voor. Pagina 13. De Kerk kijkt het atheïsme recht in de ogen. En het atheïsme slaat de ogen niet neer. Pagi na 7. Waar gaan we naar toe met het Sloe? Pagina 3. De spelers van de Schotse be kerkampioen Celtic hebben in Deventer de koek gewonnen. Pagina 11. nationale economie de gunstigste re sultaten opleveren. In dit verband zal mede het probleem van de ver- houding tussen de investeringen in de breedte en die in de diepte aan de orde moeten komen, waarbij in het bijzonder de aandacht valt op die diepte-investeringen, die gericht zijn op de automatisering van be paalde produktieprocessen. Grote aandacht krijgt ook de sector van de dienstverlening, die thans 40 procent van de werkgelegenheid ver zorgt. De ontwikkeling van deze sector zal dan ook worden bevor derd. De groothandel zal evenmin uit het oog worden verloren. Het regionale industrialisatiebeleid is er om het ruimtelijke ordenings beleid te dienen: de stimuleringsge bieden moeten een tegenwicht bie den tegenover andere landsdelen door een- gunstig vestigingsklimaat, (Van onze correspondent) DELFT. De procuratiehouder van de kredietbank in Delft, de Hagenaar A. L. A. H. (41) heeft zich door financiële manipulaties op de bank ongeveer 35.000, toegeëigend. Dit is gebleken bij een onderzoek dat werd ingesteld naar aanleiding van ver duistering van 17.000 door een andere employé van de bank, enige tijd gele den. Tegen H., die gehuwd is, en inmid dels de dienst heeft verlaten, is door de bank een verzoek tot vervolging in gesteld. Hij is voortvluchtig. Naar alle waarschijnlijkheid verblijft hij in Duits land. De andere employé nam destijds het geld weg om in het weekeinde te wed den op de paardenrennen. Met de even tuele winst had hij zijn schuld willen dekken; hij verloor echter. Korte tijd later werd hij gearresteerd. ROTTERDAM (ANP). - De kinderpolitie in Rotterdam-Zuid heeft elf jongens in de leeftijd van 16 tot 20 jaar gearresteerd en tien van hen voor de officier van justitie geleid. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan het stelen van goederen uit kantines, snoep- en rookautomaten en aan het stelen van bromfietsen. In de kelder van het ouderlijk huis van een van de jongens vond men een grote hoeveel heid bromfietsonderdelen, waarin zij een handel dreven. Van de opbrengst van hun gapperijen organiseerden zij nogal wilde feestjes. DEN DOLDER (A.N.P.) Op een door automatische en halve overweg bomen beveiligde overweg in Den Dol- der is een bejaarde vrouw doodgereden. De sneltrein Amersfoort - Utrecht greep daar mevrouw H. Schut (69). Zij liep de overweg opt ondanks het feit dat de halve spoorbomen waren gesloten. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van* avond: °;^an(lerhjke bewolking, afgewis seld door opklaringen. Kans op lo- .1buien. Zwakke tot matige «vind uit zuidwestelijke richting, i, n de kust matige tot vrij krach je wind. Weinig verandering in ROTTERDAM „In sterke mate verminderd toerekeningsvatbaar", noe men psychiaters de 44-jarige zwerver Gerard B., die het „versierd" heeft ruim drie maanden lang, zonder iets te man. keren, in verschillende ziekenhuizen op genomen te worden en daar gratis on derdak, goede voeding en een luxe le ventje in een klasse-afdeling „mee te pikken". Moeilijk? Helemaal niet, zo bleek gis teren voor de Rotterdamse rechtbank, waar B. wegens oplichting terecht moest staan. Gewoon mooie verhaaltjes vertellen, waar dokters en verpleegsters in geloven. Zijn ziekenhuis-tournee begon op 28 december vorig jaar in Den Bosch. Hij meldde zich toen bij het protestants ziekenhuis, waar hij vertelde een auto ongeluk te hebben gehad en zich dui zelig te voelen. Niemand kon iets bui- tennissigs bij hem ontdekken, maar hel resultaat was niettemin dat de zwer ver voor twee weken tussen de hel. dere dere beddelakens terechtkwam. Hij had er zelfs op gestaan „klasse" te lig gen, vermogend en goed verzekerd, als hij beweerde te zijn. Op zijn nacht kastje zette hij een radio, waarvoor hij een Bossche handelaar nog en passant had opgelicht en voor zijn natje en droogje werd uitstekend gezorgd. Na zijn vertrek uit Den Bosch meld de hij zich nog dezelfde dag aan de poort van een Nijmeegs ziekenhuis, waar hij hetzelfde verhaaltje „afdraai de" met hetzelfde resultaat. Op 3 maart liet hij zich opnemen in het academisch ziekenhuis in Utrecht, waar het hem echter minder bleek te bevallen, want een paar dagen later liet hij zich weer ontslaan, waarna hij het nu eens in Gouda ging proberen. Hier stak hij eèn heel ander verhaal af. Hij zei de grote operettezanger Fritz Wunderlich te zijn. reden genoeg om althans alle ver pleegsters om de tuin te leiden. Tijdens zijn korte verpleging in Gou da raakte hij zelfs verliefd op een 19- jarig verpleegstertje, waarmee hij op 11 april heimelijk het ziekenhuis ont vluchtte om, zoals hij zijn geliefde op de mouw speldde, „de drommen jour nalisten, die op hem. de grote operette ster stonden te wachten, te ontwijken". Kort na de verdwijning diende de voog des van het meisje echter een aan klacht in wegens schaking. Korte tijd later werd B. aangehouden en kreeg hij weer gratis onderdak en voeding, maar onder iets minder gerieflijke om standigheden. De officier achtte de oplichting dik bewezen en eiste tegen de man ander half jaar gevangenisstraf en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. B. was in Duitsland, waar hij was geboren en in Nederland al een keer of zeven wegens oplichting ver oordeeld. De rechtbank zal over twee weken uitspraak doen. (Van een onzer verslaggevers) "TjEN HAAG De afmetingen, de kleur en de opschriften van het nieuwe bromfietsplaatje zijn thans officieel vastgesteld. Met ingang van 1 maart van het vol gende jaar zullen bestuurders van bromfietsen en invalidewagens in het bezit moeten zijn van een der gelijke verzekeringsplaat. En te vens van een document, waaruit blijkt dat een aansprakelijkheids verzekering is aangegaan. De plaatjes stelt de verzekeraar aan de verzekerden ter beschikking. Ze krijgen een afmeting van 80 x 80 mm en hebben afgeronde hoe ken. De ondergrond der plaat zal onveranderlijk wit zijn. De op schriften zullen jaarlijks een an dere kleur krijgen, die de minis ter van Verkeer en Waterstaat be. paalt. De minister stelt ook de lettercombinaties vast. "Oovenaan de verzekeringsplaat staan drie hoofdletters achter elkaar, met daaronder even eens achter elkaar drie cijfers. In kleinere letters staan onder deze letter-cijfercombinatie het woord Nederland en het jaar waar in de verzekeringsplaat geldig is. Dit is voor het eerste jaar dus „Nederland 1966". De verzekeringsplaat moet in verticale of nagenoeg verticale stand op het witte gedeelte van het achterspatbord wor den bevestigd. Voor invalidewa- 539 gens is het voldoende als de ver zekeringsplaat op het witte ge deelte van een van de achterspat borden wordt aangebracht. Bestuurders van bromfietsen die aan de staat toebehoren en eige naars van bromfietsen, die wegens gemoedsbezwaren zijn vrijgesteld van de verplichting tot het sluiten van een verzekering, krijgen een zogenaamde vrijstellingsplaat uit. gereikt. TNe bestuurders van niet gekente kende motorvoertuigen (ten behoeve van landbouwwerk- zaamheden en wegenbouw) be hoeven geen verzekeringsplaat op hun voertuig aan te brengen. Zij moeten wel, eveneens met ingang van 1 maart 1966, in het bezit zijn van een document, waaruit blijkt dat de verzekering is gesloten. Het niet aanbrengen van de ver zekeringsplaat, het op foutieve wijze bevestigen of het niet zicht baar zijn kunnen worden gestraft met een geldboete van 150. De zelfde strafmaat geldt met betrek king tot de zogenaamde vrijstel lingsplaat. Intussen is vastgesteld dat voor 1,4 miljoen bromfietsen een W.A.- verzekering bestaat. Uit dit cijfer kan worden afgeleid dat vrijwel alle bromfietsen hebben voldaan aan de sinds 1 januari van dit jaar bestaande wettelijke verplich ting tot het sluiten van een W.A.- verzekering. Volkomen overstuur identifi ceert een Philippijnse vrouw de stoffelijke overschotten van haar familieleden, die omgekomen zijn tijdens de natuurramp, die de om geving van de vulkaan TAAL teisterde. (Advertenties)

de Stem | 1965 | | pagina 1