Kerk ziet atheïsme recht in ogen Jongeman probeert meisje te doden SUCROSA EIND DIT JAAR STOOKT 40 PROC. MET AARDGAS KONINGIN VERLEENT GRATIE CSiefarine ,4" E PROBLEEM MEE TE OMZEILEN REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN CASINO STICHTING FORTUNA (24 spel) NOZEMISME GEVOLG VAN WELVAART Moeder door dronken zoon overvallen 1 7 Onmiddellijke verlichting van Schipper sloeg dronken knecht drie jaar cel „Bloemenmeisje" Niet veroordelen Inbreuk Minister Den Uyl over energie: BURGEMEESTER WEIGERT AMRTSWONING TE BETREKKEN Kernenergie PAPIEREN ZAK WORDT DADER FATAAL: T.fr.v. bezoek aan Antillen DR. V. OPPERS: IN FRANKFORT: Brandweerlieden komen om bij ontploffing Chetarins,, 4" doet won deren bij pijn of griep! DOOR MIGNON G. EBERHART, i DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 29 SEPTEMKÜK 19b5 (Advertentie) (Advertenties) "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer (er verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat V thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. GRONINGEN (ANP) De 24-jarige H. E. uit Groningen, die verblijf hield in Amsterdam, is door de Groninger po litie ingesloten verdacht van poging tot doodslag gepleegd op zijn 53-jarige moe der, een alleenstaande vrouw. De verhou ding tussen dit tweetal wa«> al lang niet te best. E. verkeerde onder invloed van alcohol toen hij gis te rei. zijn moeder wil de bezoeken en op zijn bellen en kloppen geen gehoor kreeg. Met geweld verschaf te hij zich toen toegang tot de woning en greep zijn moeder bij de keel De vrouw wist zich los te rukken. Ze rende de straat op en vroeg buurtgenoten om de politie te bellen. Inmiddels gooide de zoon bloempotten door de ramen naar buiten. Toen de politie kwam werd hij ingerekend. (Van onze Belgische correspondent) ANTWERPEN De Antwerpse rech ter heeft gisteren de 35-jarige schipper Hubertus U. uit Venlo veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en een boete van 1000 B. frank, omdat hü onlangs zijn schippersknecht zodanig heeft geslagen, dat deze zyn evenwicht verloor, over boord sloeg en verdronk. Het ongeval gebeurde toen Hubertus U. met zijn vrouw en zijn kind naar de tv zat te kijken, toen-hij met zijn schip in de Antwerpse haven lag. Plotseling viel de stroomleverende motor uit. De verdachte ging kijken wat er haperde en constateerde, dat de motor was stilge legd door zijn knecht de 34-jarige Wil lem Snoek uit Amsterdam, die kennelijk dronken was. Nauwelijks was de motor weer aan het draaien en zat de schipper opnieuw voor zijn tv-toestel. of de stroom viel alweer uit. Dit gebeurde nog een paar maal, steeds door toedoen van de dronken schippers knecht. De schipper raakte daarna buiten zichzelf en diende de knecht een paar forse klappen toe met het bekende ge volg van dien. Voor het achtjarige Curagaose meisje Indira Wiels was de eer weggelegd H.M. de Koningin bij haar aankomst in Willemstad bloe men te mogen anbieden, die ko ningin Juliana dankbaar aannam. (Van onze concilieredacteur dr. A. v. d. Weijer o.f.m. kap.) Wanneer die kerk over haar verhouding tot de wereld van vandaag gaat spreken, ontmoet zij vroeg of laat het atheïsme. Zij kan dit probleem niet om zeilen, zij kan er niet over zwij gen, zij kan er zich ook niet met een paar dooddoeners van afma ken. De samenstellers van sche ma 13 hebben dit wel aange voeld en een speciaal nummer over het atheïsme ingelast. Maar niet tot tevredenheid van de ga- ders. Van verschillende kanten is ernstige kritiek op dit num mer uitgeoefend en het ziet er dan ook naar uit, dat de tekst grondig zal moeten worden ge wijzigd. Kardinaal Seper van Zagreb vond de ontwerptekst veel te negatief. Het probleem, aldus deze deskundige van achter het IJzeren Gordijn, moet posi tief worden aangepakt. Er moet wor den duidelijk gemaakt, waarom het atheïsme op dit ogenblik zo wijd over de wereld verbreid is. Voor veel mensen is het atheïsme al meer een levensbeschouwelijk erf goed dan een persoonlijke overtui ging. Het kan ook niet de bedoeling zijn, dat wij dit atheïsme veroorde len en ook niet, dat wij nog eens het bestaan van God gaan bewijzen. Het gaat niet om de bekering van de atheïsten. Het gaat er eigenlijk alleen maar om, te laten zien, hoe wij als christenen het atheïsme verwerken en hoe wij op het bestaan ervan reage ren. Wij zijn er van overtuigd, dat kar dinaal Seper hier een waar en ver standig woord heeft gesproken Met veroordelen zijn wij nog helemaal ner gens. Het enige wat wij er mee kun nen bereiken is een toenemende ver bittering van hen, die het christendom toch al vijandig gezind zijn. Bovendien zou een dergelijke benadering de his torie geweld aan doen. Wie het ont staan en de verbreiding van het athe- isme wil begrijpen, moet ook de fou ten van het christendom zelf in ogen schouw nemen. Wij christenen hebben ons al te zeer vast gebeten in sociale structuren, die hun tijd hadden gehad, wij hebben dit dikwijls gedaan met een beroep op het goddelijke karak ter van deze structuren Wij zijn er mede de oorzaak van geweest, dat atheïsten zich een volkomen vals beeld van onze godsdienst hebben gevormd. En dat echt niet alleen in een vaag historisch verleden. Ook op de dag van vandaag zijn er nog vrome predikanten, die in naam van God en van het evangelie de moderne wereld verdoemen en de voltooid verleden tijd op een buiten sporige manier verheerlijken. Deze mensen doen veel meer' kwaad dan ze zelf kunnen beseffen. En het con cilie zou er verkeerd aan doen, in hun voetsporen te treden. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat werkelijk veroordelenswaardige aspec ten van het moderne atheïsme niet aan de kaak mogen worden gesteld. Zo heeft het concilie ongetwijfeld het recht en de plicht, om ten overstaan van atheïstische regimes de vrijheid van godsdienst met klem op te eisen. Kar dinaal Koenig heeft ten deze een in teressant voorstel gedaan. Wij zouden deze regimes moeten uitnodigen", al dus deze kenner van het hedendaagse communisme, „om in navolging van het concilie een document over de vrij heid van godsdienst op te stellen." Het klinkt op het eerste gehoor misschien wat naïef en wait ver van de werke lijkheid, maar als kardinaal Koenig zoiets zegt zal hij er zeker een reden voor hebben. Alleen zouden wij er aan willen toevoegen, dat deze vraag al leen maar zin heeft, wanneer wij als kerk bereid zijn, overal de vrijheid voor het belijden en het beleven van de atheïstiscne wereldbeschouwing te verzekeren. Ook hier geldt: ,,Met de maat waarmee gij anaereu meet zult gij zelf worden gemeten." Een tweede eenzijdigheid, waaraan veel reacties op net fènomeen athe ïsme mank gaan, bestaat hierm, dat men meent te kunnen volstaan met een theoretische weerlegging ervan. Maar daarmee raakt men nu juist met de kern van de zaak. Want het atheïsme is in zeer veel gevallen geen theorie, het is een beleelde praktijk, het is een bezielde beweging, het is een nog steeds met voltooide revolutie, En een dergelijk verschijnsel vraagt om een antwoord met daad. Wij moe ten de atheïsten duidelijk laten zien, dat zij zich in het christendom ver gissen, door ons volop in de strijd voor de humanisering van de wereld te werpen, door de meest bezielde atheïsten op dit punt te overtreffen. Het concilie moet voor dit complete antwoord op het atheïsme grondlijnen uitzetten. Dat is veel belangrijker dan welke theoretische weerlegging van zijn grondstellingen ook. Hier lijkt een waarscnuwing op zijn plaats, om ni&t te bezwijken voor een bekoring, welke op het ogenblik ver schillende vaders bekruipt. Namelijk, om van schema -3 alleen het eerste theoretische deel te aanvaarden, en heel de rest, heel dat samenstel van complete richtlijnen voor. familieleven, sociaal economisch en politiek leven, naar post consiliaiie ïinstanties te ver wijzen. ,,Het is allemaal zo concreet", menen sommigen, ,,zo gedetailleerd, zo moeilijk in een siuitende tekst te vat ten." Inderdaad: het is concreet, hel is gedetailleerd en het is moeilijk Maar om deze dingen gaat het nu juist. Wat hebben wij aan een mooie theorie over de samenhang van na tuur en bovennatuur en over de komst van het koninkrijk Gods, en voor mijn part over onze gezamenlijke opgang naar het eindpunt omega, als niet uit drukkelijk het grootgrondbezit in La- tijns-Amerika wordt veroordeeld, en de uitbuiting van vele arbeiders over heel de wereld, en het schandaal van het steeds verder achterop raken van de onderontwikkelde gebieden. Wat hebben wij aan een prachtige beschou wing over de centrale plaats van Chris tus in de geschiedenis der mensheid, als wij niet heel concreet laten zien, hoe wij op dit ogenblik de lijn van de geschiedenis door moeten trekken? Het concilie mag in geen geval be zwijken voor de bekoring, die wij bo ven hebben genoemd. Want daarmee zou het schema 13 zijn hele beteke nis doen verliezen. Als wy vanuit dit standpunt de ont werptekst nog eens overzien, mogen wij met tevredenheid constateren, dat de paragraaf over het sociaal-econo misch leven buitengewoon goed uit de verf is gekomen. ILer wordt niet van uit natuurlijke wysheid, maar vanuit het evangelie elke inbreuk op de men selijke waardigheid op profetische wy ze aan de kaak gesteld en geëist, dat deze inbreuk terstond ongedaan zal worden gemaakt. Sommigen er zijn reeds klachten binnengekomen uit kringen van de UNIAPAC. de internationale van ka tholieke werkgeversverenigingen noemden de tekst te links of te rood en men kan hen daarin niet helemaal ongelijk geven. Maar wij voor ons ho pen toch dat, op het rechtzetten van enkele verkeerd gelegde accenten na, de tekst in haar grondtrekken behou den zal blijven, omdat wij ons geen beter antwoord op de uitdaging van het atheïsme kunnen indenken, dan juist deze sociaal-economische para grafen. Het ware te wensen, dat ook het hoofdstuk over huwelijk en huisgezin een dergelijke concreetheid zou krij gen. Zoals de zaken op het ogenblik liggen, is dit niet het geval. Op de meest dringende vragen der gehuw den wordt slechts in algemene en va ge termen geantwoord. Ook al zeggen de deskundigen, dat de formuleringen ruim gekozen zijn en dat er binnen de nodige ruimten gevonden kan wor den, wij zouden toch liever zien, dat ook hier de zaken bij hun naam wer den genoemd, en dat er uit de moeilijk heden een zeer concrete uitweg zou worden gelezen. RESTAURANT KLEIN SPEYCK te OISTERWIJK Internationale sfeer Aanmelding en introdnktie kali geschieden aan de receptie van het Casino. Geopend van 15.00 - 2.00 nur. Gratis busdiensten vanaf Breda, Oranje Hotel. Vertrek dagelijks 14.00 en 19.00 uur v.v. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister drs. Den Uyl (Economische Zaken) wil op korte ter mijn een samenstel van maatregelen tot stand brengen, waarin de ontwik keling van de kolenproduktie en de daarmee samenhangende problemen worden geregeld. Eind 1965 zal ruim 40 procent van de gasverbruikers in ons Jand puur aardgas ontvangen, eind 1966 tenminste 60 procent. De aardgas- tarieven worden nog nader bezien. Er zyn reeds verschillende exportcontrac ten afgesloten. In 1964 werd in Neder land ruim 2 miljoen ton ruwe aardolie gewonnen en ruin» 26 ton geïmporteerd. Deze mededelingen doet de minister in de toelichting op zijn begroting voor 1966. Een probleem, dat ook de aandacht heeft, wordt gevormd door de moge lijke gevolgen voor de brandstoffen- handel van de penetratie van het aard gas in de sector huisbrand/kleinindus- trie. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek onderzoekt thans de structuur van de brandstoffenhandel. Daarna zal worden bezien, of er voorzieningen nodig zijn voor het opvangen van mo gelijk optredende ernstige moeilijk heden. (Van een onzer verslaggevers) HAZERSWOUDE De raadsvergadering van morgenavond in Hazerswoude brengt mogelijk merkwaardige dingen aan het licht. Aan de orde komt dan namelijk de zaak van de ambtswoning van burgemeester C. G. van Dobben de Bruyn, dienog steeds in Alphen aan de Rijn woont en weigert intrek te nemen in het Hazerswoudse burge meestershuis, Hij vindt het te klein voor zijn vrouw en drie kinderen, walgt van de sloot echter langs het huis, waarin het riool uitmondt, acht zijn brede burgemeesterskijk ingedamd door de gashouder vlak achter het huis en maakt er geen geheim van, dat het zitje achter in de tuin bijgevolg weinig riante verpozing biedt. De burgemees ter komt er trouwens rond voor uit, dat zelfs al zou hij zelf willen, hij zijn vrouw niet mee zou krijgen. Bij de raad heeft de burgemeester nul op het rekest gekregen, toen hij destijds de medewerking inriep voor het kopen of bouwen van een nieuwe ambtswo ning. Later heeft de burgemeester zich met een verzoekschrift tot de koningin ge wend om te bereiken, dat hem als burgemeester ontheffing zal worden verleend van de verplichting om in zijn standplaats te wonen. In een bij de raadsstukken gevoegde toelichting schrijft de burgemeester thans, dat hij het verzoek aan de koningin alleen heeft ingediend, omda* de leden van de raad hem dit hebben gevraagd. De burgemeester wordt verweten buiten zijn boekje te zijn gegaan door uit de school te klappen. Men neemt hem deze taktiek kwalijk. Officieus heeft de raad laten weten, dat kosten noch moeite gespaard zullen worden om de burgemeesterswoning in het dorp op te knappen, c.q. te restau reren. Maar de burgemeester haalt een uitspraak van de directeur van gemeen tewerken aan, dat de woning met de stijl toelopende dakconstructie onmoge lijk door inwendige verbouwing ge- scnikt te maken is. Kortom, er liggen een paar warme ijzers in het vuur. De kroon zal op het verzoekschrift reageren overeenkomstig het advies van Gedeputeerde Staten, en G.S. weer op advies van de raad. En aan deze wordt door loco-burge meester H. van Rijn voorgesteld afwij zend te adviseren. Dezelfde raad, die blijkens de toelichting van de burge meester hem heeft verzocht het ver zoekschrift in te dienen. Uitwoning van een burgemeester wordt slechts toegestaan als het belang van de gemeente dit vergt. En dit belang schijnt hier niet in het geding. Daar om ook stelt de burgemeester, dat hij zelf naar een oplossing zal blijven zoe ken, als er geen betere ambtswoning voor hem zal worden gevonden. Over het aardgas zegt de minister, dat in het overleg over de tarieven bijzon der aandacht wordt geschonken aan d*e vraag, of deze tarieven bij het huidige niveau van de olieprijzen voldoende concurrerend zijn om het aardgas ook in de sector blokverwarming een rede lijke penetratiekans te geven. De minister is voorts van mening, dat er een zekere uniformiteit in de tarief stelling voor elektriciteit moet komen. De n.v. samenwerkende elektriciteits- produktiebedrijven heeft besloten een 380.000 volt koppelnet te bouwep. Dit net zal verbindingen krijgen met West- Duitsland en België en daardoor aan gesloten worden op het Westeuropese koppelnet. Tenslotte gaat de minister nog in op de kernenergie, waarvan de toepassing voor elektriciteitsopwekking op indus triële schaal een realiteit begint te worden. Commercieel blijkt dit nu ook mogelijk te zijn. Binnen de EEG zal in 1975 een nucleair vermogen opgesteld zijn van 17.000 mwe, in 1980 van 40.000 en in 2000 van 370.000 mwe. Aangezien er niet genoeg goed koop uranium te winnen zal zijn, zal men de richting van kweekreactoren uit moeten, maar dit is een kostbare zaak. Voor de industrie is de ontwikkeling van groot belang. Elders worden al industriële combinaties gevormd, omdat alleen door concentraties en speciali satie de bouw van kernenergiecentrales op grote schaal mogelijk zal zijn. Als onze industrie aan deze ontwikkeling wil deelnemen, zal zij kennis en erva ring moeten kunnen inbrengen. Maar de research en ontwikkeling zal zij niet op eigen kracht kunnen uitvoeren Daarom vindt minister Den Uyl, dat stimulering met overheidsmiddelen van industriële nucleaire ontwikke lingsactiviteiten met kracht moet wor den voortgezet. CD WILLEMSTAD (ANP) Ter gelegen heid van haar staatsbezoek aan de Ne derlandse Antillen heeft koningin Julia na gisteren gratie verleend aan 142 ge detineerden, die bijgevolg vandaag straf vermindering c.q. kwijtschelding van het restant van hun straf zullen krijgen. Van deze 142 gevangenen zullen er 47 op vrije voeten worden gesteld. Bovendien- zullen naar schatting 75 veroordeelden, die nog niet gedetineerd zijn, strafvermin dering c.q. kwijtschelding krijgen. WORMERVEER (ANP) Dank zij een papieren monsterzak heeft de politie van Wormerveer de zeventienjarige kantoorbe diende R. B. uit Zaandam kun nen arresteren, die getracht heeft de vijfjarige Yolanda Sunten- maartensdijk van het leven te beroven. Woensdagmiddag 22 september meldde de 64-jarige houtbewerker J. Visser zich op het politiebureau met de mededeling, dat hij zijn buurmeisje Yolanda in deerniswekkende toestand achter een bosje in het YVilhelmi- napark had aangetroffen. Later bleek dat het meisje geen blyvend letsel van de verwondingen zal overhouden. Vriendinnetjes van het meisje had den hem verteld, dat een man met een donkere bril en slechte tanden het meisje had meegenomen, nadat hy haar een pop had beloofd. De politie vond op de plaats van het misdrijf een bruine papieren mon sterzak, die geleid heeft tot de oplos sing van de zaak. Op de zak stonden de woorden: „negerzaad geschoond" (negerzaad wordt gebruikt bij het sa menstellen van vogelvoer). De politie is verscheidene zaken in de gemeente langs gegaan om te zien, waar de zak vandaan kwam. Bij een zaad- handel weraen de zak, alsmede het handschrift van een van de directeuren herkend. Tegelijkertijd stak een jon geman met een donkere bril en slechte tanden zijn hoofd door het loket, die aan het vage signalement beantwoord de De man werd voor een verhoor naar het politiebureau meegenomen, waar hij in de loop van de dag een beken tenis aflegde. AMSTERDA (ANP) „Het nozem probleem is een typisch welvaartspro bleem". Deze conclusie werd gisteren op een in Amsterdam gehouden persconfe rentie uitgesproken door dr. V. M. Op pers, die de leiding heeft gehad van een onderzoek inzake de greeidiagrammen van Amsterdamse kinderen. Gebleken is, aldus dr. Óppers, dat „in de maten van het kind de welvaart van een volk weerspiegeld wordt. De kinde ren van thans groeien niet alleen sneller dan die van bijvoorbeeld zestig jaar ge leden (een kind van zes jaar van nu is gemiddeld tien centimeter groter dan zijn leeftijdgenootje in het begin van de twintigste eeuw), maar zij zijn ook op veel vroegere leeftijd rijp. d.w.z. wat het lichaam betreft klaar voor het leven". Daardoor ontstaat volgens dr. Oppers het het nozemprobleem. „Wat het lichaam betreft zijn zij klaar voor het leven (een jongen is op zestienjarige leeftijd gereed voor het huwelijk een meisje is dat op haar vijftiende jaar), maar psychisch hebben zij geen gelijke tred kunnen hou den". Dr. Oppers zei hierover vervolgens, dat negentig procent van de kinderen zich zodanig heeft geïntegreerd, dat men van deze psychische problemen weinig of niets merkt. „De resterende groep echter, die zich niet integreert, vindt, dat de inpassing van het volwassen worden in de maatschappij niet vlug genoeg gaat en komt in opstand". Hij zei voorts, dat het door het opnemen van de rij pings graden in de groeidiagrammen mogelijk is geworden het nozemprobleem te on derzoeken. Hy vertelde, op geregelde tyden het gevoel te hebben een klein meisje te moeten doden. De bewuste dag was hy in de schafttijd al naar het park ge gaan, doch het was hem op dat tijd stip te druk. Om half twee werd hU weggestuurd om bij een bank geld te gaan wisselen. Dit betekende een nieu we kans voor de jongste bediende. Hij ging naar het Wilhelminapark en posteerde zich daar op een bank bij een groepje spelende kleine meisjes. Na een kwartier liep hij op de kin deren toe en vroeg hun, wie een pop wilde hebben. Alle meisjes antwoord den met ja. Hij koos toen de vijfjarige Yolanda uit en nam haar mee achter een bosje bij de vijver. Hij propte het kind de bruine zak in de mond om het het schreeuwen te beletten. Vervolgens greep hij haar bij de keel. Toen haar gelaat blauw werd en de armpjes slap gingen hangen, liet hij het meisje los om haar daarna aan te randen. Daarna heeft hij de vlucht genomen naar zijn bromfiets, die bij de ingang van het park stond. De jongeman is rustig naar de bank gegaan en daarna naar zijn kantoor terug. De volgende dag keek hij in de kranten om te zien, of het meisje wel licht was overleden. De 17-jarige R. B., die in 1963 voor een soortgelijk vergrijp was veroor deeld tot twee jaar tuchtschool met een proeftijd van drie jaar zal vrijdag voor de officier van justitie in Haarlem worden geleid. FRANKFORT (UPI) In het cen trum van Frankfort is een brandende filmopslagplaats geëxplodeerd. Drie brandweerlieden en een assisterende omstaander werden gedood. Veertien brandweerlieden en twee ver slaggevers werden met verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Enkele zijn er slecht aan toe. De explosie van het door de brandende film vrijgekomen gas deed ruiten tot 275 meter in het rond springen. Brok stukken van het vijf verdiepingen hoge gebouw beschadigden geparkeerde auto's. (Advertentie) Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! Keurig zakdoosje (ledig) gratis bij uw apotheker of drogist. BEROEMDE MIDhrU.fl. IN ÉÉN '-■-ftAhUT DÖEN WONDEREK/T (Advertentie) géén saccharine h In plaats van suiker. Goedgekeurd door de N.V.S. 57) „Ik wil uw auto gebruiken. Ik zou graag willen dat uw chauffeur me naar de stad brengt." Mrs. Bascom sprong opzij en duwde Stinky weg die zich verwijtend schrap zette op het tapijt. „Wa t ga je doen?" ..Wat Jim gedaan heeft. Ik ga het ze zelf vertellen, vanavond. Voor dat Lem het woord voert, Dilly, kun je het met Fig Newton en Ar chie regelen? En o, het comité of wie dan ook maar belast is met de organisatie van de bijeenkomst. Tk ga vanavond spreken vlak voordat Lem spreekt. Ik wil iok een verklaring afleggen. Ik wil dat jij het regelt Er is niet veel .ïjd. Jij kunt he* doen, Dilly. Vlug". Martha rende naar de trap. Ze wist niet wat Dilly had gezegd, wat wie dan ook had gezegd, ze wist alleen dat elke minuut er één was. Maar Jim Stenson daverde snel achter haar aan de trap op. Hij nam haar bij de hand. Zijn ge zicht vertrok alsof hij naar woor den zocht die hij wilde uitspreken. Tenslotte zei hij alleen maar: ,,Jij kunt het Ik zal zorgen dat Dilly de zaak regelt." ,,Lem mag het niet weten", zei Martha. ,,Als hij het wist zou hij me tegenhouden. Zeg tegen Dilly dat ze het zo moet schikken dat Lem het niet weet." ,,Dat zal i:k doen- Ze zal vlug" Martha wurmde zich in haar gele pakje, terwijl ze verdrietig terug dacht aan de laatste keer dat ze het gedragen had, gezeten op het podium en zo trots op Lem toen mrs. Bascom kwam binnendraven en haar eigen mantel en hoed greep. ,,lk ga met je mee. Dilly is nu aan het telefoneren Dat duurt wel even. We kunnen beter weg gaan. Dilly zal Archie vertellen, waar hij ons kan virden. Vergeet je mantel niet." Beneden omhelsde Ellen Martha vluchtig. Jim Stensan had de auto van mrs. Bascom al laten voor rijden en de chauffeur stond er naast, bezig zijn jas dicht te kno pen. Dilly was in het telefoonka mertje. Haar stem drong tot Mar- Zeg tha door. ,,Het is dringend, tegen hem. dat het mrs. Zeke Dow" nes is, juffrouw." Uit de duister nis van de oprijlaan schoten twee politieagenten te voorschijn. Jim zei: „Niets aan de hand, het is mrs. Bascom." Een van de agenten zei hijgend: „Er staan een paar au to's van journalisten vlak buiten het hek." „We komen er wel doorheen. Mrs. Bascom ging naast Martha zitten. Ze stak haar hand uit, pak te een plaid van de voorbank en zei: „Ga op de grond liggen, Mar tha". Martha zakte op haar knie. en. Mrs Bascom legde de plaid losjes over haar heen. Plotseling reed de auto al. Ze hooide uitroe pen: „Het is zijn moeder". „Waar gaat u heen, mrs. Bvscom?" „Heb ben ze zijn vrouw al gearresteerd Waar is die?" Toen stierven het ge schreeuw en de vragen weg. De auto zwenkte en vermeerderde snel heid. De chauffeur zei: „Dat was alles. We kwamen ze voorbij." Mrs. Bascom nam de plaid van Martha af. Die kwam nu naast mrs. Bas com zitten. Ze waren a] op de hoek bij het huis van de Stensons, waar van de lichten fel in de duisternis blonken. Het was een lange en tegelijk vreemd korte rit. Alleen het ge brom van de motor w.as hoorbaar. Lichtflitsen van tegenliggers het e- nige dat ze zagen en de vaart van de auto was voelbaar. Eenmaal, lang nadat ze de hoofdweg waren opgedraaid, boog mrs. Bascom zich voorover en sprak met de chauf feur „Er heeft hier een maximum snelheid bestaan." 's Mans hoofd ging op en neer. „Herinner ik me. Laat u het maar aan mij over". En eenmaal zei mrs. Bascom tegen Martha: „Ik geloof dat dit goed is, lieve. Ik geloof het wel. Maar denk erover na, Martha." „Ja". Lange tijd daarna legde mrc Bascom haar hand op die van Martha. „Mijn kinderen noemen me ma", zei ze. „Onnozel, maar dat vind ik leuk." „Ik dank u, ma" zei Martha met een toegeknepeen keel. „Nou dan, we zulllen nu niets meer zeggen, behalve je weet toch dat Lem dit misschien niet prettig zal vin den. hè? Hij heeft je nooit in de publiciteit willen trekken of „Ik weet het", ze Martha. Mrs. Bas com zweeg totdat voor hen uit de stadslichten de hemel rossig kleur den. Toen zei ze: „Dilly zou tegen Archie zeggen dat hij ons bij een zijdeur moest opvangen.*' Ze boog zich weer voorover en gaf de chauf feur aanwijzingen. Bijna ^irekt daarop, zo kwam het Marthavoor, waren ze in de bui tenwijken van de stad. Toen in het centrum. Ze reden nu langza mer. Door de verlichte straten. Met maar één doel voor ogen. De auto stopte voor rood licht. Een kran tenstalletje op de hoek was helver licht en Martha zag iets van de grote, zwarte koppen. Mrs. Lemuel Bascom. Het licht spprong op groen en de auto schoot vooruit. De avond bladen hadden dus het nieuws aL Mrs. Bascom had het ook gezien. Ze legde weer even haar hand op die van Martha. De straten waren breder, er was meer verkeer en er waren verlich te etalages. De auto sloeg een zij straat in en nog eens en stond toen plotseling stil voor een ge bouw dat gigantisch afstak tegen de avondhemel. Boven de deur brandde een lamp en er stonden verscheidene politieagenten en een groepje mannen. De gouveneur zelf deed haastig de deur open Phil Newtons uitgestdeken gezicht dook uit het duister op. Er waren een heleboel comitéleden. Archie had een rood hoofd. Hij hijgde van op winding. De agenten hielden een deur open waarachter het licht was in een brede, betonnen gang. Al les ging snel in zijn werk. De gou verneur zei ernstig: „Weet je zeker dat je dit wilt doen, Martha?" Phil Newton zei: „Blijf kalm. Spreek langzaam." Archie trok Martha aa:i de mouw. „Martha, wat ga je zeg gen? Wat ga je zeggen?" Mrs. Bascom gaf Martha een arm. „Laat haar gaan, Archie. We heb ben haar genoeg de wet pröberen te stellen. Ze weet precies wat ze zeggen wil." Iemand, Phil Newton op zijn onaan gedane toon, legde de eenvoudige regelingen die getroffen waren, uit. ,,Lem weet er niets van. De comi téleden vinden het allen goed, dus ga je gang maar. De gouverneur zal je inleiden vóór Lem. Archie zal je vertellen waar je moet gaan staan. Wij zullen voor Lem zorgen. Hij zweeg even en zei toen: „Veel succes-"

de Stem | 1965 | | pagina 11