DIT JAAR MINDER BIETEN SITUATIESCHETS van ZEEUWSE VEETEELT PROFIJT VOOR BELGIE Als gevolg van regen en koude: Begin 66 aanleg van gemeentelijk zwembad Burgemeester maakt :ich kwaad over herindeling Karei. Alfrink dient in Rome vormsel toe Goed leesbaar overzicht Verkiezing miss Brill 1965 in trein Drankslijters en sigarenwinkeliers vrezen prijsverhoging per 1 januari NIE' TE VEUL RETIRE DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 SEPTEMBER 1965 Verkeer in de bietentijd TE KLOOSTERZANDE SATURNE VOOR HOGE RAAD J. van Boeyen te Tholen Verzet om feitelijke redenen Brandkastkraak buit 30 mille Het Vrije van Sluis Uitgaven moeten beperkt worden (Van een ónzer verslaggevers) BREDA Over enkele dagen zul len de wegen weer overbelast zijn door het massale bietentransport. Een extrabelasting dus voor het verkeer. Als daarbij het weer wil tegenwer ken, zal men niet alleen voor de drukte op zyn hoede moeten zyn, maar ook voor de gevolgen van de kwaliteit van de weg. De boer weet dat de wagens, waarmee hij het transport uitvoert, deugdelijk en be trouwbaar dienen te zijn, met name stuurinrichting en koppeling van aan hangwagens. De boer dient er voor te zorgen, wanneer hij met een transport zijn bietenveld verlaat, dat de wagens worden gecontroleerd, alvorens de tocht naar de fabriek te beginnen. Bij slecht weer kleeft er een massa klei en modder aan de banden. Zó mag hij beslist, niet de openbare weg op. Het beste kan hij daarom zijn transport ter zijde van de weg par keren en controleren op de volgende punten: klei aan de banden, overhan gend loof, slecht gestuwde lading i.v.m. afval en verlichting. Het wegdek, waar de banden zijn schoongemaakt alvorens weg te rij den, moet ook schoon worden achter gelaten. De attributen van de trac toren of trucks dienen in orde te zijn, b.v. spiegels aan beide zijden. De be. stuurder van het transport moet ter dege op zijn qui vive zijn voor het loof. Dit kan namelijk over de ver lichting van de wagen heen hangen, zodat het voertuig bij mist en duis ternis niet is te zien. Voor de rich tingaanwijzers is deze controle erg belangrijk. Indien men een zware aanhang heeft is het wèl zaak dat de remmen solide zijn en dat koppe lingen safe zijn. Het normale vervoer gelieve eni ge consideratie op te brengen voor het langzame landbouwvervoer. Vooral waar het wegdek glad is t.v.m. de mogelijke kop-staartbotsin. gen, als gevolg van verschil in snel heid. Zeer gevaarlijk zijn pulpsap en modderwater, welke van de wagens afdruipen. Vooral in de omgeving van de suikerfabrieken van Breda, Stampersgat, Sas van Gent, Steen, hergen en langs de loskaden wordt het wegdek meestal erg glad door in tensief gebruik van het bietenver- voer. Met enig begrip tussen snel en langzaam verkeer en met in achtne ming van bepalingen, zal men veel ongelukken kunnen voorkomen in de bietencampagne. Het kost een beetje meer tijd en aandacht, maar het spaart mensenlevens. DEN HAAG (ANP) Voor de Hoge I Raad der Nederlanden dient op 12 ok- tober de zaak over het spel „Saturne", door het gerechtshof te Amsterdam be schouwd als een hazardspel Het Amsterdamse Hof veroordeelde de directeur-eigenaar van een hotel in Zanavoort, J. J. P., tot f 25,- boete of [vijf dagen hechtenis onvoorwaardelijk, I omdat hij publiek de gelegenheid had gegeven Saturne te spelen. Eerder was de arrondissementsrechtbank in Haar lem tot een vrijsprekend vonnis geko- I men. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Gedurende het eerste kwartaal van 1966 zal de ryks- ROME (KNP) Op uitnodiging van de pastoor van de parochie Santa Maria delle Grazie in Rome zal kardinaal Al frink zaterdag in deze parochiekerk het H. Vormsel toedienen. Zondag viert de kardinaal in deze pa rochiekerk de H. Eucharistie en reikt aan de eerste communicantjes de com munie uit. Een emotioneel gevecht om het behoud van oude privileges, van het historisch karakter van onze gemeenten? Needut voeren we niet. We verzetten ons om zuiver feitelijke redenen tegen het plan van G.S. om het eiland Tholen te gaan herindelen. Een herindeling, die neerkomt op het creëren van één nieuwe gemeente". Burge meester J. van Boeijen, een flink jaar eerste burger van het stadje Tholenmaakt zich telkens, als hij over de herindelingsplannen praat, boos. Hij moet zijn opmerkingen in het gesprek nogal eens wat ver zachten en in een diplomatiek kleedje wikkelen. Samen met zijn collega's van de andere ThoolsP gemeenten verzet hij zich hevig te gen de plannen van G.S. „G.S. lieten ons in mei weten, dat er één gemeente op Tholen moest komen om de 15.000 inwo ners van het eiland samen te voe gen in een levens- en bestuurs- krachtig geheel. Alsof bestuurs kracht iets te maken heeft met het aantal inwoners: dat ligt aan de kracht van de bestuurderen zelf." Men proeft de verontwaardiging over de weinig tactische opmer king van G.S. „Middelburg, Goes, Vlissingen, VeereZie\ikzee en Tholen zijn nu eenmaal op grond van de historie de gemeenten, die „stem" hebben in Zeeland. Het zou toch wel droevig zijn, wanneer aan één daarvan zijn stem werd ontno men. Maar dat is niet de wezen lijke óorzaak van ons verzet. We hebben aangevoerd, dat de vage en summiere argumentatie als men ze tenminste zo mag noemen van G.S. onvoldoende basis was voor de gemeentebesturen een oor deel te geven. We hebben op eigen kosten een studie laten maken door het sociaal-geografisch bureau van de Ver. van Ned. Gemeenten en tegelijk verzocht om uitstel totdat dit rapport klaar was. Van de mi nister hebben we uitstel tot okto ber gekregen en van G.S. helemaal mets. We zijn dus gedwongen een beslissing te nemen en onder deze goedkeuring worden verleend voor de aanleg van het (gemeentelijke) tvvenibad te Kloosterzande. Men hoopt de bouw van het bad zo spoedig mogelijk daarna ter hand te kunnen nemen. De raad van Hon. tenisse machtigde b. en w. tot het houden van de aanbesteding in overleg met de Koninklijke Nederlandse Heide Maat schappij en het aantrekken van de be nodigde vaste geldmiddelen ter dekking van het niet gesubsidieerde gedeelte van de stichtingskosten. G.S. hebben een subsidie van ƒ250.000 uit de infrastructuurpot in het vooruit zicht gesteld. Het zwembad zal vermoe delijk bij de aanvang van het seizoen 1967 in gebruik worden genomen. Aan het begin van de vergadering had de voorzitter, burgemeester C. J. van Hootegem, meegedeeld, dat de aanbeste ding van de uitbreiding van de haven te Walsoorden op 7 oktober a.s. olaats zal vinden en dat het rijk in de kosten van de vergroting van de streekhaven zal bijdragen. De vergadering had een vlot verloop. Men verleende medewerking aan de r.-k. lagere school te Lamswaarde, die de speelplaatsafscheiding wil verbeteren en zich gedwongen ziet tot de aanschaf van nieuw Schoolmeubilair. De exploitatieopzet van het uitbrei dingsplan „Kloosterzande" werd ingevol ge de aanmerkingen, die G.S. erop heb ben gemaakt, gewijzigd. De heer R. Ra demakers betoogde, zich niet helemaal te kunnen verenigen met de nieuwe grond prijs voor de bouw van een autobox 9.00). B. en w. zullen bij G.S. pro beren iets van die prijs af te dingen. De heren M. J. de Booij, A. J. de Nijs en baron H. A. A. Collot d'Escury werden benoemd in de commissie, die de begro ting over 1966, die aan de raad werd aan geboden, zal onderzoeken. Tijdens de rondvraag liet de heer Rademakers nog eens blijken geporteerd te zijn voor „aanpassing van de salarissen van de wethouders en de presentiegelden voor de raadsleden". B. en w. hebben r^eds geïnformeerd naar de mogelijkheden daartoe. Een antwoord is tot nog toe uit gebleven. „Maar ik stel me er niet veel van voor", aldus burgemeester Van Hoo tegem. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. De suiker f abrikan ten in West-Brabant en Zeeland verwachten in de komende bieten campagne minder aanvoer dan vo rig jaar. Gesproken wordt van tien tot twintig procent. Het weer van dit jaar is hieraan schuldig. De kwaliteit van het produkt behoeft hieronder niet geleden te hebben. Steekproeven wezen uit, dat de kwaliteit van vorig jaar over het algemeen wordt benaderd (een suikergehalte van gemiddeld ruim zestien procent). De consument hoeft ondanks de minderopbrengst niet bang te zijn voor verhoging van de suikerprijs, omdat een mo gelijk suikertekort door overschot van vorig jaar wordt gedekt. Bietentelers vinden het niet erg dat het produkt relatief klein is gebleven- De heer M. de Lint uit Zevenbergen, verbouwer van dertig ha bieten, vertel de dat het koppen" - werk van machi nes - nu minder verlies oplevert. Bieten staan namelijk een eindje boven de grond dit jaar minder - en machines breken het gewas nogal snel. Onder gunstige omstandigheden verliest de landbouwer met „koppen" ongeveer drie ton per ha. Mooi najaarsweer - debet aan een lichte stijging van het suikergehalte - kan de oogst, waarmee deze week wordt begonnen, een vlot verloop laten heb ben. Bovendien werkt het mee aan kwa liteitsverbetering van het produkt tot het moment van de oogst. Bij aanhou dende regen blijft de oogst op het land, omdat de landbouwer er dan niet met machines bij kan. Op rooien met de hand mag volgens de heer De Lint niet worden gerekend. Daarvoor is geen per soneel te krijgen. Onder de huidige om standigheden rekent hij op een minder opbrengst van vijftien tot twintig pro cent per ha. Suikerfabrikanten in Sas van Gent, Dinteloord en Breda hebben bij benade ring de minderopbrengst in cijfers vast gelegd. In Sas van Gent wordt op 185 miljoen kilo gerekend; plus minus twaalf procent minder dan vorig jaar. Met de verwerking er van begint men op 4 ok tober. Op 6 of 7 oktober start de fabriek in Dinteloord (evenals in Roosendaal en Zevenbergen) met de campagne. De ver wachtingen van de aanvoer liggen rond de 1150 miljoen kg, tegen 1244 miljoen kg in 1964. In Breda opeiit de fabriek op 30 september haar poort voor de aan voer en met de verwerking begint men op 4 oktober. Hier een vermoedelijke aanvoer van 3700 miljoen kg tegen 4000 miljoen kg vorig jaar. De achteruitgang van de produktie spreekt nog meer aan als men bedenkt dat in het voorjaar - zoals bekend - 91.815 ha met bieten is ingezaaid tegen 79.069 vorig jaar. Deze cijfers betreffen de oppervlakte in Nederland. In Zeeland is de oppervlakte, aldus gegevens van het Instituut voor Rationele Suikerpro ducten te Bergen op Zoom, 18.000 ha te gen 15.815 ha. In Wést-Brabant verbouwt men 11630 ha tegen 10291 ha in 1964. De personeelsvoorziening voor de cam pagne heeft de suikerfabrieken, in te genstelling tot vorige jaren, geen noe menswaardige moeilijkheden opgeleverd De fabriek in Sas van Gent kan zich redden met tweehnderd seizoenarbei ders uit België en met hetzelfde aantal uit eigen land. De verwerking in Roosen daal Zevenbergen en Dinteloord ge schiedt met behulp van ongeveer 250 Belgen. In Breda verkt men met 150 Belgen en 150 Nederlanders. Nog enkele dagen dus voordat het jaarlijks terugkerende beeld van volge- taste bietenwagens te zien is. Geschat wordt dat men zeventig dagen nodig heeft om de oogst te verwerken. Op de foto: Te weinig manskracht te hoge kosten en te veel kostbare tijd hebben er toe geleid, dat het .koppen" van bieten van handwerk tot machine- werk is verheven. VLAARDINGEN (ANP) Bij een in braak in het warenhuis Kofa in Vlaar- dingen hebben inbrekers een brandkast geforceerd. Zij verdwenen met een buit van circa f 30.000. KONING BOUDEWIJN van België zal een medische behandeling moeten on dergaan voor een lichte aanval van heupjicht. De Belgische vorst zal en kele dagen zijn kamer moeten houden (Van een medewerker) GOES. De ontwikkeling van de'vee- houdery en fokkery in Zeeland over de winterperiode 1964-'65 verscheen één de zer dagen in een blijkens 100 pagina's tel lend verslag* Het verslag is volgens Rijks, veeteeltconsulent ir. W. L. Harmsen meer een situatieschets. Actuele ontwik kelingen en aspecten van de Zeeuwse veeteelt wisselen elkaar af in dit goed leesbare overzicht. Rundvee Bij de melkveehouderij zijn door de ontmenging van de landbouwbedrijven de produktie-eenheden vergroot. Het aan tal bedrijven met 10 en meer koeien werd 5 maal zo groot. Vanaf 1950 is het aantal rundvee houdende bedrijven in Zeeland met 1500 afgenomen tot ruim 5200 in december 1964. Hiervan leverden in 1964 ca. 3800 bedrijven regelmatig melk aan de zuivelindustrie. De melkproduktie en de aflevering aan de fabriek lag per koe over de verslag periode gunstiger dan in voorgaande ja ren. Een en ander wordt toegeschreven aan d% gunstige gfasgrSei en de grotere voedervoorraaen voor ae stalperiode. Met uitzondering van Noord^-Beveland, dat als vollemelkgebied de boerderij nielk rechtstreeks voor consumptie levert, werd over 1964 ruim 70 miljoen kg melk aan de Zeeuwse melkverwer- kende industrie geleverd. Op de plaatselijke rundveekeuringen werden in 1964 1145 koeien voor 'beoor deling aangeboden. Hiervan werden er 621 (55%) met een eerste premie ge waardeerd. Aan de regionale keuringen hebben 158 rundveefokkers met 769 dieren en 130 fok- en bedrijfsgroepen deelgenomen. In een apart gedeelte van het verslag wordt gewezen op de sterk uiteenlopende financiële resultaten bij de melkveehou derij. Volgens de bedrijfseconomische boekhoudingen komen opbrengstverschil- len aan melkgeld voor per koe en per bedrijf van ƒ400,tot ƒ800.Als oor zaken van de sterk uiteenlopende ver schillen worden aangegeven de verzor ging en voeding van het melkvee, lengte van de droogstand-periöde, graslandex ploitatie, vruchtbaarheid en het melken. Varkens De varkenshouderij is volgens het ver slag vooral van betekenis op bedrijven beneden 10 a 15 ha cultuurgrond, al of niet in combinatie met rundveehouderij. Het aantal bedrijven in deze grootte klasse of daar beneden is in Zeeland volgens verslaggever hoger dan in het algemeen wordt verwacht. Volgens de telling van het C.B.S. is 60% van het totaal aantal landbouw bedrijven kleiner'dan 10 ha en 73% klei ner dan 15 ha. Op veel van de tot deze categorie behorende bedrijven kan de varkenshouderij een belangrijke bron van inkomen vormen. Aan de hand van het in 1964 op 25 landbouwbedrijven uitge voerde rendementsonderzoek wordt een haalbaar arbeidsinkomen aangegeven van 3000,a ƒ4000,per jaar bij een eenheid van 10 fokzeugen. Hoewel gedurende de verslagperiode verschillende nieuwe gespecialiseerde bedrijven tot stand zijn gekomen, zijn de bedrijfseenheden in het algemeen in Zee land minder effectief. In 1964 werden in Zeeland volgens het C.B.S. op 3200 be drijven gemiddeld 8 varkens per bedrijf gehouden. Het landelijk bedrijfsgemid- delde bedroeg daarentegen 29 stuks. Schapen De schapenhouderij in Zeeland is in het bijzonder de laatste 10 jaar geheel van karakter veranderd. De kuddescha pen en ook de melkschapen hebben vrij wel geheel plaats moeten maken voor de veel meer produktieve vlees-wolschapen van het Texelse ras. De kudden, waar van er voor de oorlog nog een 100-tal de Zeeuwse dijken, schorren en krêek- gronden bevolkten, zijn met de herders bijna verdwenen. .Momenteel zijn er nog een 12-tal. De schapen worden thans in Zeeland overwegend als weideschapen op de ak kerbouwbedrijven gehouden, waar ze het onscheurbare land en de stoppel pro- duktief maken. In dit veel gunstiger be drijfsverband is de fokkerij van het texelse schaap zeer goed aangeslagen. In mei 1964 werden in Zeeland op 640 bedrijven ruim 10.000 schapen gehouden. Geiten De geitènfokkerij in Zeeland is, mede als gevolg van de afvloeiing van land arbeiders, minder dan voorheen een nutsfokkerij. De behoefte aan geitemelk is door de toegenomen welvaart sterk verminderd. Het element sport gaat bij het houden en fokken van geiten een grotere rol spelen. Hiernaast' ontwikke len zich enkele geitenhouderijen tot gro tere eenheden, waarvan zich in Haam stede er één toelegt op de bereiding van geitekaas ten behoeve van het toerisme. De voortgaande mechanisatie en mo- torisatie van de trekkracht op de Zeeuw se landbouwbedrijven, leidde in de af gelopen 15 jaar tot een drastische ver mindering van het aantal paarden. In december 1964 werden op 2555 bedrijven nog 4647 paarden gehouden. Opmerkelijk is, dat de zeer sterke te ruggang van het aantal trekpaarden als bedrijfsmiddel in de landbouw en de in krimping van de vroeger zo belangrijke fokkerij van het Nederlandse Trekpaard in Zeeland gepaard gaat met enige uit breiding van de landbouwtuigpaardfok- kerij, en in sterkere mate van de Shet- landponyfokkerij. J. TER KEURS. OP DE FOTO De doorloop-melkwagen vereenvoudigt en verlicht de arbeid bij het melken. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Op 13 en 14 oktober a.s. zullen in alle provincies van ons land voorronden voor de demi-finale worden gehouden voor cle verkiezing van miss Bril 1965. Deze verkiezingen, die worden georganiseerd door de Stichting OQg en Bril te Amsterdam, zullen deze keer plaatsvinden in een trein, die speciaal voor dit doel in twee dagen alle provin cies zal aandoen. De deelnemers uit Noord-Brabant en Zeeland komen don derdag 14 oktober aan de beurt. In Bra bant kunnen zij instappen te Eindhoven en de Zeeuwse kandidaten kunnen in stappen in Goes. De demi-finale wordt gehouden op 26 oktober te Rotterdam. De finale volgt op 8 november in het Hilton hotel te Amsterdam. omstandigheden kan dat niet an- aers dan een afwijzing zijn. Dat G.S. zich achter de minister heb ben verschuild zou wat ver gaan; laten we zeggen, dat ze zich achter de minister hebben opgesteld". Deze zaak van de genieentelijke herindeling is overigens een na tionaal probleem. Er zijn 200 ge meenten in het land, die er voor in aanmerking komen. Daarvan liggen er 41 in Zeeland. We zou den wel eens ten principale willen zien uitgemaakt, waarheen men met deze kwestie wil. We begrij pen trouwens het standpunt van de katholieke gedeputeerden van Zeeland niet. Juist op ons eiland zouden de minderheidsgroepen waaronder ook de katholieken moeten worden gerekend gele genheid moeten krijgen hun stem te laten horen. In één gemeente kan dat beslist niet. We hebben onze hoop nu maar gevestigd op minister Smallen- broek, die bij de begroting heejt verklaard, dat de gemeenten be neden de 2000 inwoners moeten worden opgeheven. Tholen, St. Maartensdijk, St. Annaland en Oud-Vosseméer vallen daar niet onder. Wat mijn eigen gemeente betreft: sinds 1962 zijn we gegroeid van 3396 tot 3572. Voor Zeeuwse omstandigheden wil dat nogal wat zeggen. Het getuigt in ieder geval niet van een gebrek aan levens kracht GOES/HULST/BREDA Brabant se en Zeeuwse drankslyters en siga renwinkeliers vrezen de gevolgen van de na 1 januari te verhogen prijzen. Minister Vondeling beeft lien allesbehalve een plezier gedaan, zo is ons uit vraaggesprekken geble ken. De opinie van de drankslyters: „Onze Belgische klanten zijn we kwijt, want de prijzen komen dan on geveer gelijk te liggen" De mening van de exploitanten van tabakszaken: „Als het prijsverschil niet één maar twee kwartjes per pakje sigaretten gaat bedragen, dan zien we toch echt veel Nederlandse klanten naar Bel gië trekken om daar wat voorraad in te slaan". Momenteel is het gedistilleerd in Nederland nog aanzienlijk goedkoper dan in België. „Maar als straks het prijsverschil met België van oude ge- never en likeuren nog maar een rijksdaalder per liter bedraagt, dan neemt de Belg het risico niet meer aan de grens te worden aangehou den", zo vertelt ons een drankslij ter. „Tot 1 januari", zo voegt hij er aan toe, „is dat prijsverschil nog vijf gulden, wat betekent dat men nu in Nederland ongeveer anderhalve lieter kan kopen tegen een prens die men in België voor een liter betaalt". Een Bredase handelaar in gedistil leerd en een collega van hem uit de Zeeuwsch-Vlaamse toeristenplaats Sluis komen tot eenzelfde conclusie: „We mogen in de komende maanden een hausse van Belgische kopers ver_ wachten". Tal van drankhandelaren hebben daar trouwens al rekening mee ge houden, getuige de grote aanvragen bij de groothandel in gedistilleerd. „En ook heel wat Nederlanders wil len een graantje meepikken en vor men een hamstervoorraadje, zodat ze straks nog een „goedkope" borrel thuis kunnen drinken", aldus de eer ste conclusies na de aangekondigde verhogingen. Overigens ligt het voor de hand dat de verwachtingen voor de eerste maanden kort aan de grens bijzonder hoog gespannen zijn. Maar tevens: hoe dichter bij die grens, des te meer vreest men de eerste da gen van het' volgend jaar. Anders ligt de situatie met de si garetten. De Brabander en Zeeuw die kort bij de grens wonen, vinden het momenteel nog de moeite waard om even over de grens te wippen: het prijsverschil van een kwartje per pakje is in dat geval meegenomen. De sigarettenwinkelier op wat meer kilometers van de grens heeft daar betrekkelijk weinig last van. „Maar wat zal het worden, als dat prijsver schil nu eens twee kwartjes per pak je wordt?", vraagt een sigaretten- winkelier uit Hulst. Collega's van hem uit Roosendaal, Bergen op Zoom en Breda vallen hem bij. „Voor een roker van een pakje-per.dag gaat dat toch altijd drie en een halve gulden in de week schelen. Dan wordt het dus echt wel lonend om „in den Belsjiek" een uurtje sigaretten-poli tiek met onze Belgische vrienden te bedrijven. En dan zwijgen we voor lopig nog even over de kansen, die hier straks voor de smokkelaars gaan liggen Er zijn ook fellere reacties uit de Nederlandse horeca-sector. „Als dit in België was gebeurd, dan *zouden vandaag nog alle Belgen in staking gaan", aldus een Bredase zegsman. „Ge kent hier nooit iets bereiken. D'r is geen één partij die hier iets tegen doet. Maandenlang is er door de slijters vergaderd. Uiteindelijk mochten wij vijf cent per liter door berekenen. Er zit zo'n gulden of zes accijnzen op een liter genever. Op het restant van die prijs moet de distil lateur zijn winst hebben, de grond stoffenhandelaar van de distillateur moet aan bod komen, dan komt de grossier en tenslotte is er dan nog de slijter. De laatste voor het schamele restje van de winst Als de slijter bij een accijnsverhoging nu ook eens, juist als de regering, bedacht zou worden Die vrome slijterswens wordt aangevuld met de zeer reële kreet: „We moeten straks nog meer gaan investeren bij een nog gerin gere winstmarge". Een bijkomende factor bij dit alles, aldus vrezen middenstanders is, dat de Belg niet alleen komt om zijn fles genever te kopen, maar tevens an dere verteringen maakt. Die zullen we kwijt raken. En dat de Neder landse roker.koper naast zijn siga retje in België verteert, kan hij niet in eigen land opmaken. „Op grote schaal genomen, gaat ons dit alles niet één, maar twee slokken op een borrel schelen", aldus de algemene vrees van deze sector in de midden stand. „In Bels zal het ook wel duur der worden. Alleen bij ons ga-g-et meer mee centimes". Dat is de spontane reactie van mevr. Jeanne v. d. Flaas, die in het omstreden knooppunt van de Benelux, Baarle- Hertog, een bakkerswinkel „uit baat". „Nie te veul gaon reure in Baol, dan is 't helemaol kapot", zo reageert mevr. C. van der Schoof- Bertels, in wier winkel zowel siga retten als dranken worden ver kocht. Ook kruideniers waren. Zij lacht, 't Is ons voldoende. Maria van der Flaas, exploitante van een groot café-restaurantbedrijf in Baarle-Hertog, waar per avond in de weekeinden zo'n 800 gasten elk aar in een dancing kunnen vin den, geeft als haar commentaar: „Wij hebben hier „Hollandse" je never. Gaat die omfioog, dan moe ten wij mee omhoog. Maar als mijn gasten straks één pakske sigaretten meenemen, dan hebben ze precies op die twee kwartjes toch weer één consumptie gratis". Ook zij is content. Aldus in Baarle-Hertog louter contente mensenwaarvan op bovenstaande foto mevr. Jeanne "t>an der Flaas getuigt: (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het waterschap Het Vrije van Sluis houdt donderdag in hotel De Eenhoorn een algemene vergadering. De agenda vermeldt o.m. een voorstel tot vaststelling van het wegenverbeterings plan 1966, dat slechts tien en een halve kilometer bedraagt. Andere jaren werd een gemiddelde van bijna twintig kilo meter gehaald. Het waterschap dient ech ter de uitgaven te beperken, wil een on verantwoorde verhoging van het dijkge- schot voorkomen kunnen worden. In 1966 zullen evenwel enkele grote werken een aanvang nemen, zoals het miljoenenplan voor de waterbeheersing, verbetering van het dijkvak Breskens-Nummer Een en de aanleg van vier hoofden in zee bij Cad- zand. Venvacht wordt dat in de loop van volgend jaar de verbetering van de ver keersverbinding Cadzand-Retranchement te- hand kan worden genomen. (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 5