ZELFSTANDIGEN VOELEN ZICH BUFFER Middengroepen in de knel Zes jaar geëist voor Loonse parathionmoord ONDERZOEKERS DOOD IN GROT GIVE A MAN A LUCKY Schoolkind peuzelt kikker op Vuurdood lot van moeder en vier zoons BEKENTENIS Pakistan wil troepen niet terugtrekken Nederlands meisje (18) vermoord Radio-actie helpt studenten aan kamers r*fói Britse marine op naar Aden WILLEMSTAD JUICHT KONINKLIJK PAAR TOE Piper valt bij Ermelo Bemanning komt om in toestel DAGBLAD VOOR ZEELAND Achterstand Argument Onderwijzeres na grapje geschorst Drie kinderen gered: Buien WRAAK VAN TANTE TROF KIND (5) AMERIKA HOUDT HANDEN THUIS IN FLAT TE ROME 105e JAARGANG No. 25007 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Wes, mr. H. AA. L. de Rechter, P V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 D I N S D A G 28 SEPTEMBER I»6a Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden v/orden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden, GOES. Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De positie van de zelfstandige midden groepen wordt volgens hun organisaties bijzonder precair. De regering zal in de nabije toekomst zeer altent moeten blijven op de problemen, die voor deze groepen ontstaan. „Wij maken ons ernstige zor gen over deze ondernemers". Dit was maandagmorgen het commentaar van woordvoer ders van de Katholieke Neder landse Boeren- en tuinders- bond. De ondernemers in de land bouw en in het midden- en klein bedrijf voelen zich volgens deze woordvoerders langzamerhand verworden tot buffers tussen de grote industrieën en de werk nemers in deze ondernemingen. Men vergeet echter, dat zelfstan- dige middengroepen met hun werknemers een belangrijke groep uitmaken in he^ Nederlands eco nomisch leven. Dc landbouw kent nog altijd ruim 175.000 ondernemingen met 60.000 vaste landarbeiders en rond 60.000 tot 70.000 gezinsmedewerkers. Het midden- en kleinbedrijf vertegenwoordigd bijna I 300.000 ondernemingen, waarin 23 pro. cent van de Nederlandse beroepsbevol king werkzaam is. Een groot deel van de ondernemers in deze sectoren is sterk achtergebleven bij de welvaarts- f stijging. De laatste zes, zeven jaar is dit dui delijk waarneembaar in de cijfers. De landbouw en het midden- en kleinbedrijf voorziet nieuwe moeilijk heden bij de nieuwe loononderhandelin gen. Zij twijfelen er niet aan of de vakorganisaties zullen de verhoging van de diverse omzetbelastingen en de komende huurverhogingen onherroepe lijk gebruiken als argument bij hun looneisen. Dit alles zal vooral drukken op de zelfstandige middengroepen, die nu al vastlopen door de ontstane wan verhouding tussen lonen en prijzen, al dus deze zelfstandigen. WILDESHAUSEN (U.P.I.) De plaatselijke onderwijsinspectie van liet Westduitse Wildeshausen heeft een onderwijzeres geschorst, die, bij wijze van grapje, zoals zij na drukkelijk zei. haar klas meedeel de er zeker van te zijn dat „geen van hen een levende kikker durf de op te eten, zelfs niet voor 20 mark". Maar een 13-jarig jongetje ver splinterde dit zelfvertrouwen van de juffrouw. Hij peuzelde een springlevende kikker op en inde vervolgens tevreden zyn 20 mark. ..Daarom hebben wij ingegre pen", aldus de inspectie. Philadelphia (üpi). Pen moeder en vier van haar kill aren zijn maandag bij een brand ln Philadelphia omgekomen. I - moeder zag kans tevoren een aam in te slaan en drie andere kinde en m de armen van buren te laten I vallen. fe.Pe slachtoffers waren: Lucille Miller L„ .en haar zonen Anthony (5), Ray- mond (6), Rupert (12) en Byron (14). Weersverwachting, medegedeeld a, j t K.N.M.I., geldig tot van avond: JJPklaringen met kans op plaatse- ril ,reSen~ of onweersbuien. In ochtenduren optrekkende mist. j tot krachtig toenemende 1 uit westelijke richting. Iets j &ere middagtemperaturen- (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Procureur-generaal jhr. mr. N. Witsen Elias, heeft maan. dagmiddag voor het Bossche hof zes jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de'regering ge eist tegen Mien v. d. H. (40) uit de buurtschap Het Kraanven, gemeente Loon op Zand. Zij wordt ervan ver dacht haar vijfjarige neefje André Bra bers met parathion te hebben vergif tigd, uit wrok tegen de moeder van het kind. De Bossche eis hield in: vernie tiging van het Bredase vonnis. Dat luidde: ontslag van rechtsvervolging met terbeschikkingstelling, waarvan de officier van justitie te Breda in beroep was gekomen. „Terecht", aldus mr. Witsen Elias, die in tegenstelling tot de Bredase recht bank moord aannam en geen doodslag. (Advertenties) niet duur «re# heerlijk Hij zei gevangenisstraf noodzakelijk te achten „omdat uit oogpunt van bescher ming van de rechtsorde en de maat. schappij terbeschikkingstelling alleen onvoldoende garanties biedt". Zachtjes in zichzelf huilend hoorde de verdachte de eis aan. „Een van de meest tragische en afschuwelijke ver- giftigingsgevallen die ooit voor uw hof hebben gediend", aldus de procureur- generaal. Hij noemde verdachte een beklagenswaardige, maar hoogst ge vaarlijke vrouw. Zij vergiftigde haar neefje toen zij het kind op een ver jaardagsfeestje uitnodigde. Geduldig, zoals altijd, leidde president mr. W. van Roozendaal het verhoor van verdachte, die aanvankelijk scherp en duidelijk reageerde op de vragen, maar tenslotte ineenschrompelde tot een ver drietig stukje mens. Op 21 augustus van het vorig jaar was Mien naar het ma gazijn van de Boerenbond in Kaats heuvel gestapt en had er een flesje pa rathion gekocht. De zaakwaarnemer had haar nog gewaarschuwd voor het spul. „Pak het dan maar goed in", had Mien gezegd. Dat had de zaak waarnemer gedaan. Mien stopte het flesje in haar tas, en reed terug naar de boerderij op Het Kraanven, waar ze de tas met het flesje erin in de kleerkast deponeerde Op 23 augustus, de verjaardag van haar zoontje Adrie, haalde zij het fles. je weer te voorschijn, en schonk er een hoeveelheid van in een van de drink glazen die in de kelderkast stonden, klaar voor het verjaardagsfeest. Er zou den die middag op uitnodiging van Mien wat kinderen komen om een glaasje limonade te drinken. Daarbij was ook de vijfjarige André Brabers, een zoontje van verdachtes schoonzus ter, die onder hetzelfde dak samenwo nen. Mien schonk de kinderen die mid dag allemaal priklimonade in. André ook. Maar hij lustte die niet. Toen schonk zijn tante ranja in het glas, waarin zij eerder parathion had ge daan. „Ik wilde een van de kinderen van mijn schoonzuster treffen", zei ver dachte gisteren voor het hof. Zo duide lijk was zij eerder nog niet geweest. Ze zei nu uitdrukkelijk dat géén van haar eigen kinderen het ongeluk had kunnen treffen. De kleine André dronk het glas in een teug leeg, werd kort daarop ziek en kon niet meer op zijn beentjes Staan. Tante bracht de jongen naar zijn moeder. Nadien werd de jon gen, die hevige pijn leed, naar het zie. kenhuis te Tilburg vervoerd, maar voor hij daar aankwam was hij reeds over leden. Op dit punt van het verhoor barstte verdachte in snikken uit. „Mijn schoon zuster was altijd tegen me bezig. Er moest iets gebeuren. Het had ook een van haar dochtertjes kunnen treffen". (VERVOLG ZIE PAGINA 7). (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/KARATSJI/NEW DELHI Takistan heeft gisteren geweigerd zyn troepen terug te trekken uit de na het uitureken van de vijandelijkheden met India veroverde stellingen. V.N.- secretaris-generaal Oe Thant is giste ren formeel van dit besluit op de hoog te gesteld. Hem werd tevens verweten alleen maar het weer instellen van de oude bestandslijn in Kasjmir na te streven en geen daadwerkelijke pogingen te on dernemen ter regeling van het geschil zelf. Door dit besluit is de situatie in Voor-Indië nog verslechterd. Oe Thani noemde gisteren de toestand bijzonder .explosief en verklaarde de Pakistanen slechts met moeite te kunnen weerhou den van een vergeldingsactie, nadat In dia dezer dagen het vuur had her. opend. Hierdoor zou een groot aantal Pakistanen zijn gesneuveld. Leden van de Veiligheidsraad hebben hierin aan leiding gezien nogmaals een dringend beroep op India en Pakistan te doen het destijds overeengekomen „staakt het vuren" alsnog na te leven. Pakistan probeert intussen Amerika in het geschil om Kasjmir te betrekken. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, heeft gisteren echter duidelijk de boot afgehouden en verklaard dat de V.S. niets buiten de V.N. om zullen ondernemen. Pakistans president Ajoeb Khan heeft daarop aangekondigd naar Johnson te willen gaan om de vijandelijkheden in Voor- Indië met hem te bespreken. Intussen duren de gevechten tussen India en Pakistan onverminderd voort. Volgens Pakistaanse gegevens zou In dia bij Lahore gevechten hebben ont ketend. waardoor negentig Indiërs zou den zijn omgekomen. Ruim 70 anderen worden vermist. In het gebied van Fa- zilka is Pakistan in het offensief. Het dodental zou hier aan de geringe kanl zijn. Bovenstaande foto, genomen na de „wapenstilstand", laat Indiase mili tairen zien, die een Pakistaanse tank hebben buitgemaakt. Op de voorgrond een gesneuvelde Paki. staanse soldaat. ROME (U.P.I.) Het Nederlandse meisje Sofia Niemantsverdriet (18) is maandag dood in haar flat aan de Via Tiburtina in Rome aangetroffen. Vol gens de politie werd zij met messteken vermoord. Een Italiaan is aangehou den en in staat van beschuldiging ge. steld. Volgens de politie woonde het meisje „al enige tijd" in Rome, waar zij op de academie van Santa Cecilia zang studeerde. De politie gaf later de volgende in lichtingen over de verdachte Holidar Mainenti, 23 jaar, afkomstig uit het zui den, studeerde in Rome en werkte eni ge tijd als assistent-filmregisseur. Hij W£s goed bevriend met Sofia Niemants. verdriet, tot zij ruzie kregen. De moeder van Sofia, die met haar dochter in de flat woonde, bevond zich in een andere kamer, toen Mainenti op bezoek kwam. kennelijk om vrede te sluiten. Sofia heeft hem waarschijnlijk afgewezen, waarop hij haar met een zakmes in de nek en borst stak. Mainenti, die meende dat hij het meisje slechts verwond had, rende naar beneden en ging een bar binnen, zijn handen nog bevlekt met bloed. Daar belde hij de politie en vroeg deze hem te arresteren. Vervolgens keerde hij naar het appartement terug en herhaal de steeds: „Ik hield van je, ik hield van je". Zonder verzet te bieden liet hij zich de handboeien omdoen. i..ï Mm I ÉNi*»*. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM De maandelijkse radio actie „Van harte" heeft zich maandag gericht op het ongekend grote tekort aan studentenkamers. Over het hele land gerekend zoeken 14.000 studenten naar onderdak in en rondom de uni versiteitssteden. De minister van Onderwijs en Weten, schappen, prof. dr. I. A. Diepenhorst, leidde het radioprogramma in met een korte aanbeveling van deze actie. Al spoedig kwamen de telefoontjes binnen van hen die een kamer tér beschikking wilden stellen. Binnen vijf kwartier waren 616 kamers aangeboden, waarvan 101 in Rotterdam, 106 in Amsterdam. 93 in Utrecht, 95 in Nijmegen, waaronder een woonboot met 35 slaapplaatsen en een woning met 9 vertrekken, 42 in Leiden, 40 in Delft en 50 in Eindhoven. Dit is een voorlopige totaalstand, want de presentatoren van deze VARA-actie, de heren H. van Stipriaan en Cees Buurman, verwachten nog veel tele foontjes. Uiteraard hebben ze niet ge rekend op een volledige oplossing van dit kamernoodprobleem. Men ging uit van de gedachte dat iedere kamer er een is en toonde zich tevreden over het verrassende resultaat. De radio-actie volgt op een demonstratie over de kamernood van de Amster damse studentenvereniging A.S.V.A. Een van de leden had een boomwoning gemaakt op het Frederiksplein. (Zie foto). DE RAPPORTEN waarin het roken van sigaretten in causaal verband met kan ker wordt gebracht, hebben niet kun nen voorkomen dat de vraag naar si garetten over de gehele wereld blijft stijgen, aldus een rapport van het Ame rikaanse ministerie van landbouw. Hoe slagen de communistische Chinezen erin om handel met 't westen te drijven? Het antwoord is: Hongkong bankier op de stoep tussen oost en west. Pa gina 11. Er ligt een nieuw kiesstelsel pas klaar gereed. Pagina 7. De kleine zakenvliegers zijn weer eens gedupeerd, nu ook de sportvliegtui- gen al duurder worden Pagina 7. De suikerbietencampagne be gint. Een zoet gebeuren, maar dit jaar vermengd met bittere ervaringen. Toch zal de suiker niet duurder worden. Pagina 3. De voorbereidingen voor de bouw van een wielerbaan in Breda verlopen niet zo vlot als men in de Baroniestad had ge hoopt. Pagina 13. De KRO begint met een sympa thieke actie om minder welge stelde bejaarden aan televisie toestellen te helpen. Pagina 9. CHAMBERKY (U.P.I.) Er be staat nu zekerheid dat twee ama teur-speleologen zijn omgekomen by een verkenningstocht in het 420 meter diepe „duivelshol", ge legen in het Baugesmassief in de Franse Alpen. Onder leiding van Bruno Ca- brol, hoofd van de speleologische club van Chamberry, waren een zekere Jacques Veillard en Jean Paul Bachetta in de duivelsgrot afgedaald. Twee clubleden hielden bovengronds de wacht. Tijdens de expeditie begon het te regenen. De twee wachtende jongens zochten een plaats om te schuilen. Zij maakten zich niet on gerust toen de afgedaalde ploeg wegbleef nadat de regen was op. gehouden. Pas na een hele nacht vergeefs LONDEN (A.F.P.) Het Britse vliegdekschip „Eagle" is naar Aden ge dirigeerd om daar aan alle eventuali teiten het hoofd te kunnen bieden, zo is maandag van bevoegde Britse zijde verklaard. Het schip wordt vergezeld door het fregat „Lowestoft" en twee hulpschepen. De bemanning bestaat uit ruim tweeduizend koppen. De „Eagle" heeft straalvliegtuigen, wentelwieken en „Bucaneer"-toestellen aan boord. Engeland heeft de regering en het parlement van het protectoraat Aden hun grondwettelijke bevoegdheden af. genomen, omdat zij blijken van sym pathie toonden voor een bevrijdingsbe weging. die volgens Engeland van bui ten af wordt geleid en die verschei dene moorden op Britse functionarissen op haar geweten zou hebben. op levenstekenen uit de diepte te hebben gewacht, ging één van de wachtenden hulp halen. De ander. Roger Thomet, daalde intussen in de grot af en vond daar de totaal uitgeputte Cabrol. Deze kon naar boven worden gebracht. Thomet vond kort daarop Veillard, die stervende was. De weldra arrive rende hulptroepen ontdekten het verminkte lichaam van Bachetta. Het hing aan een touw op een on bereikbare plaats, ongeveer dertig meter onder de grond. Veillard heeft het daglicht nog gezien, maar hij bezweek spoedig aan zijn verwondingen. De oorzaak van het ongeluk is te wijten aan de regenbui, die een ondergrondse rivier snel deed aan zwellen tot een levensgevaarlijke stroom, die de jonge speleologen van de touwladders gooide. Het stoffelijk overschot van Ba chetta kan pas in het voorjaar worden geborgen. Het bevindt zich op een plaats die, in verband met het water, onbereikbaar is. (Van onze redactie buitonland) WILLEMSTAD' Het staatsiebezoek, dat koningin Juliana en prins Bernhard momenteel aan de Neder.andse Antillen brengen, wordt gekenmerkt door een uit zonderlijk groot enthousiasme van de zy- de der bevolking. Bij geen enkel vorig koninklijk of prinseiyk bezoek was er zo'n enorme mensenmenigte op de been als thans het geval is. Het enthousiasme blijkt evenzeer uit de massa bloemen, die Antillianen gisteren de gehele dag op de trappen van het gouvernementshuis legden. Om half twee gistermiddag zette het koninklijk paar voet aan wal. Na de officiële begroeting door gouverneur Debrot en premier Jonckheer. het spelen van de volksliederen en het inspecteren van de in wit gestoken erewacht, reden koningin en prins in een open rode wa gen naar het centrum van re st.ad, toe gejuicht door vele duizenden Antillianen In de statenzaal ontvingen de Ouracaose statenleden het koningspaar, dat werd toe gesproken door voorzitter Bikker. Diens rede werd door de koningin beantwoord. Voor de aankomst op Antilliaanse bo dem was een droomwens van de vorstin in vervulling gegaan. Al jarenlang had ze verlangd naar een zonnige zeereis op het rimpelloze blauwe water van de Caribische Zee. maar nog nooit was het daarvan gekomen. Bijna mislukte het ook deze keer weer, omdat Suriname aan vankelijk het eerst door het Koninklijk paar bezocht zou worden. De Surinaamse regering wilde koningin Juliana haar droomreis evenwel niet ontzeggen en stemde erin toe op de tweede plaats te komen. DEN HAAG (ANP). B(j een ongeluk met een Piper-supercup, maandagmiddag om enkele minu ten voor een uur bij de leger plaats Ermelo neergestort, zijn twee mensen om het leven geko men. Het zijn vaandrig P. Scholten (24), bestuurder van het vliegtuig, gehuwd en woonachtig in Den Haag, en de even oude reserve-tweede-luitenant W. van der Molen, legerluchtwaarnemer bij de Koninklijke Landmacht. Luitenant Van der Molen was eveneens gehuwd en woonachtig in Den Haag, Vaandrig Scholten was afkomstig van de vlieg basis Ypenburg.

de Stem | 1965 | | pagina 1