Moeilijkheden rond Bredase wielerbaan cmtrmhm Frankrijk wil dat hij een vechter is, zoals zijn vader was bejaarden gratis naar voetballen Theo Laseroms diende géén aanklacht in „Waalwijk" (dames) aan tweede overwinning toe handbal EN DE ORGANIST, HIJ SPEELDE DOOR Volleyers van BERMI winnen de eerste slag MARCEL CERDAN Het gaat nu beter met John Surtees 13 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 SEPTEMBER 1965 13 Schaken Vasily Smyslov won in Havana NIEUW TERREIN FINANCIEN Schaken in Emmen EVENBEELD GEVAAR ILLUSIE Minneboo won in Wernhout Daan Holst 2e Roemenië in Successen van Beun enDe Schipper Engelse beker voor amateurs in gevaar Op naar het voetbalveld (Van onze sportredactie ST. WILLEBRüRD Het be stuur van de voetbalvereniging Rood Wit te St. Willebrord heeft besloten de bejaarden van het dorp in de gelegenheid te stellen de thuiswedstrijden van Rood Wit gratis bij te wonen. Het be stuur vindt, dat het bezoeken van voetbalwedstrijden voor de be jaarden een van de belangrijkste ontspanningsmogelijkheden is. Met deze geste boekte Rood Wit een primeur. Wel geven an dere verenigingen de bejaarden soms reductie. Als de St. Willebrordse bejaar den er belangstelling voor heb ben kunnen zij zich in verbinding stellen met Rood Wit of met de heer P. Raaymakers, bestuurslid van de bejaardenbond. Zij ont vangen dan een gratis entree- kaart. HAVANA (ANP). De Russische ex- wereldkampioen Vasily Smyslov heeft In Havana (Cuba) het vierde Capablan- ca-herdenkingstoernooi gewonnen. Hij versloeg in de laatste ronde de Pool Zbigniew. De Zuidslaviër Boris Ivkov, die een groot gedeelte van het toernooi de leiding had, verloor in de laatste ronde van de Oostenrijker Karl Robatsch. Onze landgenoot Donner kwam remise overeen met de Bulgaar Tringov. De eindstand luidt: 1 Smyslov, Rusland, 15.5 pnt., 2 t.m* 4 Fischer, Ver. St., Ivkov Zuid-Slavië en Geiler, Rusland, allen 15 punten, 3 Chol- mov (Rusland), 14.5 pnt., 6 Pachman, Tsj. Slovakije, 13 pnt., 7 Donner, Nederland, 12.5 pnt., 8 Robatsch Oostenrijk, 12 pnt., 9 Bilek, Hongarije, 11.5 pnt., 11 en 12 Pietzsch, Oost-Duitsland en Szabo Hongarije 10.5 pnt., 13 en 14 O'Kelly, België en Tringov, Bulgarije 10 pnt, 15 Jimenez, Cuba, 9.5 punt, 16 Ciocaltea, Roemenië, 9 pnt., 17 Doda, Polen, 8 pnt., 18 en 19 Wade, Gr.-Britt. en Lehmann West-Duitsland, 7.5 pnt., 20 Cobo, Cuba, 5,5 pnt., 21 en 22 Gilberto, Cuba en Perez Cuba, beiden 4 punten. (Van onze sportredacteur) BREDA Op dit moment staat het helemaal nog niet vast dat Breda een wielerbaan krijgt. Zo gunstig en positief als de zaak er enkele maan den geleden uitzag, zo twij felachtig wordt de bouw van het complex nu. Het Bredase college van burgemeester en wethouders heeft „de kwes tie wielerbaan" hog in beraad en hoopt zo spoedig mogelijk tot een uitspraak te komen. Na de prettige ontwikkelingen van enige tijd geleden (die leidden tot het aanwijzen van een bouwplaats „De Emer") en het aanbieden van een krediet (f200.000.waarvoor de gemeente ga rant stond is dit dus een teleurstellende ontdekking. Het aangewezen terrein bleek en daarvan was de betrokken wethouder niet op de hoogte in de gemeente Prinsenbeek te liggen, terwijl ook een deel particulier bezit is. De „Stichting wielerbaan" kwam tot die bijzonder onaangename verrassing tijdens een bespreking met ambtenaren van het bureau openbare werken. Dit feit heeft kwaad bloed gezet bij de men sen van de stichting die een goed lopend plan plotseling geblokkeerd zagen. „We konden niets ander doen dan afwachten waar we nu onze tenten mogen opslaan", vertelde mr. J. Schouten, voorzitter der stichting. ,,Ik hoorde dat er een nieuwe plaats is aangewezen, maar waarhet is me niet bekend. Ook weet ik weinig van een financiële ontwikkeling die tot nadenken stemt". Over eerstgenoemd punt is wethouder J. M. van Bijnen (sportzaken) uiteraard wel ingelicht, maar hij wilde in dit stadium geen ver dere mededelingen doen. De geruchten willen echter d.at de wielerbaan, zo die er komt, ten zuiden van de noordelijke rondweg aan de Huifakkerstraat gepro jecteerd is. Ook zou het complex twee hectaren groter worden dan aanvanke lijk de bedoeling was (ongeveer één hec tare), dit met het oog op eventuele uit breidingen wanneer de zaken goed blij ken te lopen. En wellicht zit daar het knelpunt,Want", zo lichtte wethou der Van Bijnen toe „de financiële kant van de zaak is onze grootste zorg. Daar hangt alles van af". Deze opmerking is voor tweeërlei uitleg vatbaar. Ten eerste de wielerbaan komt er in ieder geval, doch over de verdeling der benodigde gelden is nog geen vastomlijnd plan bekend, ten tweede: het al dan niet verschijnen van de baan zal het gevolg zijn van een lo pend onderzoek naar mogelijkheden op het terrein der financiën. Desgevraagd deelde wethouder Van Bijnen mee dat het laatstgenoemde punt hier van toe- passing is. En intussen wacht de stichting maar afMen had gedacht eind dit jaar klaar te zijn met de bouw. In 1966 zouden de eerste wedstrijden gereden kunnen worden. Dat zal op zijn vroegst dus 1967 zijn. ,Ik heb binnenkort een on derhoud op het gemeentehuis. We zullen er dan wel meer van horen", zei mr. Schouten. EMMEN (ANP) Maandag is het Danlon damesschaaktoernooi in Emmen voortgezet met partijen uit de vierde ronde. De Westduitse kampioene mevr. Fr. Rinder, moest wegens ziekte de strijd staken. Haar partijen, 0 punten uit 3, zijn geannuleerd. De uitslagen van de vierde ronde luiden: Heemskerk N.Zatoelowskiaja Rusl. afg., Jovanovici Z.S1.Bilek, Hong. 1-0, Vreeken N.Nicolau, Roem. 0.5-0.5. Stand na 4 ronden: 1 Nicolau Roem. 2.5 p., 2-3 Jovanovic en Lazarevic Z.S1. 2 p. uit 3 part., 4 Zatoelowskaja Rusl. 1,5 en 1 afg. uit 3 part., 5 Heemskerk N. 1 en 1 afg., 6 Vreeken N. 1 uit 3. 7 Bilek Hong. 1. Als het inderdaad waar is dat b. en w. van Breda overwegen het wieler baan-complex groter te maken dan in de bedoeling lag (en onze gegevens die uit doorgaans welingelichte bron komen wijzen in die richting) behoeft het geen betoog dat de kosten stijgen. Met sprongen. Duidelijk ook dat daar over gesproken moet worden. Het is te hopen dat men de hogere lasten niet op de rug van het stichtingsbestuur laat neerkomen, want dat zou van die kant wel eens de genadeslag kunnen bete kenen. Misschien is het mogelijk op het (grotereterrein andere sporten een plaats te geven. We denken daarbij aan een sporthal en kunstijsbaan. Op die manier zou het hele project wel licht meer rendabel zijn. Het is ten slotte óók te hopen dat er zeer spoedig een beslissinQ valt. (Van onze sportredacteur) BREDA. Theo Laseroms heeft géén aanklacht ingediend tegen de redacteur van het huis-aan-huis-blad „De Willem H'er", die enkele minder fra-aie uitlatingen deed over de men taliteit v»n de Roosendaa«lsRotter dammer. „Ik snap niet hoe dat be richt de wereld inkwam. De kranten brachten het als groot nieuws, maar ik weet zelf nergens van aldus een verbaasde Laseroms. Hij heeft wel contact gehad met de raadsman van de VVCS (mr. Janssen van Raay), die hem inderdaad vertelde dat een gerechtelijke vervolging kans van slagen heeft. „Dat is alles. Voor de rest gebeurde er niets. Ik wil eerst met myn bestuur en werkgever pra ten. Het kan best zyn dat ik die mynheer Jac. van Beek (schrüver van het artikel-red.) verder met rust laat. Deze week wordt de zaak nader bekeken, maar och besloot Laseroms zijn commentaar en er klonk een ondertoon in zyn stem, die erop wees dat het allemaal nogal zal loslopen. „Laseroms moet zelf weten wat hij doet," meende Sparta-voorzitter J. M. Salters. „Ik kan u alleen zeggen, dat het een kwestie is, die me amper in teresseert. Wil Laseroms een proces, oké. Doet hy verder niets, mij ook best. Kijk. ze moeten het al erg bont maken wil ik werkelijk vreselijk boos worden. En och, nare opmerkingen worden er altyd wel gemaakt. Neem de televisie zondagavond. Denkt u dat ik het leuk vind te moeten horen „de ene zondag gaan Rotterdammers naar het voetballen, de andere naar Sparta." Dat zijn nare woorden. Mis schien zocht „De Willem Her" wel sensatie. We hebben een tijd geleden in Sunderland gespeeld. Geweldige wedstrijd. Mannelijk fors. Nou. dat was het by Willem II ook. Enne weet u dat wy minder vrije schoppen tegen kregen dan onze tegenstander,' aldus de heer Salters. Jac. van Beek had geen commen taar. „Er is helemaal geen officiële klacht. Dus valt er weinig op te zeg gen. Alleen misschien dat wij het allemaal vervelend vinden. Je koopt zo weinig voor zo'n rel," vatte de redacteur van het Tilburgse blad zijn mening samen. (Van onze hockey medewerker) BREDA Hoge scores in de lagere afdelingen waren de opmerkelijkste feiten jn de hockey-competitie die in de hogere klassen geen daverende verrassingen kende. Breda (le klasse) kan met genoegen terugzien op de wedstrijd, welke het in eigen omgeving tegen Keep Fit speelde. De voorhoede was uitstekend op dreef en •egde bij vlagen voortreffelijk spel op de grasmat. Met twee doelpunten van A. de Keijzer en een fraaie treffer van P. van Campen- nout namen de Bredanaars reeds vóór de rust een veilige 3-0 voorsprong. Na de thee sporadische tegenaanvallen van Aeep Fit, steeds onder druk van de thuisclub. Prachtig voorbereidend werk ^ah P. Verloop stelde J. Verheem in staat te doelpunten en A. de Keijzer verrichtte de hattrick. Een strafpush-t.refter van T. ttenngs bracht de eindstand op 5-1. venio en 's-Hertogenbosch deelden de winstpunten (1-1) en EMHC bracht het bezoekende Tilburg een nederlaag toe. De wedstrijd HTCC—Eindhoven vond |een doorgang. De ranglijst luidt thans: °reda 2-3, EMHC 2-3. HTCC 1-2, Venlo J,Eindhoven 1-1, Tilburg 2-1, 's Bosch <•1. Keep Fit 2-1. ^rornofieklasse A speelde Breda t} SH !)et bezoek aan MOP een prettige eiv jd waarin beide partijen tegen °Pwogen, doch MOP een beter hdschot had (2-0). Zwart Wit had 't op cni?n bo^em tegen het snel en enthousiast pelende Forward de handen vol. Twee ^•punten van B. Schiefelbusch gaven e thuisclub een 2-0 voorsprong, welke Pn A0®1" het einde verkleind werd (2-1) HTn speelde op eigen bodem tegen efv- 7 Geen der partijen slaagde hak doelPunten (0-0). Geel Zwart be- III 8en ven*ienstelijke zeSe °P MOP rJkh schuttersfestijn bij de wedstrijd LUberty-HOCO '2e klas A), waarin de lensie een off-day had en mede de h 'UPI) De Italiaan Guido Sala nf ,m Eome zijn tweede wereldkampi- ri011schaP karting behaald. De Nederlan- L Hezemans, eindigde als derde. Algemeen klassement: i bala, Italië, acht punten, 2 Werner Duitsland. 10 punten, 3 A. Heze- RJ?.8* Nederland, 12 punten. 4 Graf 15 punten. 5 D. van Staaldui- Nederland. 16 punten. schuld was van de 4-6 nederlaag. On danks het feit, dat Pelikaan bij zijn be zoek bij 's Bosch II veel sterker was, wist het pas in de laatste minuut de neder laag te ontlopen (1-1). De wedstrijd Push IIDES droeg een vrij fors karakter, waaraan beide partijen schuld hadden. Het werd tenslotte een 3-0 zege voor de gastheren. le klasse Op eigen bodem duelleerde Breda met Keep Fit in welk gevecht de aanvalslinie uit blonk in het onbenut laten van scoringskansen. In tegenstelling tot dat van Keep Fit lag het door de Bredase dames ontwikkelde tempo te laag. Het nemen van strafcorners behoorde even min tot hun sterkste zijde. Keep Fit nam de leiding, welke voorsprong door T. Grasso teniet werd gedaan (1-1). Nog vóór de rest heroverden de gasten de voorsprong, welke na de thee tot 3-1 uitgroeide. Onsamenhangend spel der voorhoede was oorzaak, dat een licht veldoverwicht niet in doelpunten werd uitgedrukt. EMHC zegevierde over stad genote Oranje Zwart (3-1). Met het Til burgse Forward ging het niet naar wens. Want zij verloren met grote cijfers van het bezoekende 's-Hertogenbosch (1-5). Were Di deelde op eigen bodem met Ra cing de winstpunten (1-1). De ranglijst luidt: Racing 2-3. EMHC 2-3, Keep Fit 2-3. 's Bosch 2-3, Were Di 2-2. Oranje Zwart 2-2. Forward 2-0. Breda 2-0. (Promotieklasse A). Verrassend was de overwinning welke Oranje Zwart II op het bezoekende Uden boekhMEP deelde de winstpunten met MOP II en Rapidty stuurde HUAC met lege handen huiswaarts. Het werd een goede dag voor Push, dat het bezoekende DES een 4-0 nederlaag toebracht. Een hattrick van T. Rommens en een doel punt van L. Kuylaars bezorgden de thuis club deze zege. Breda II '2e klasse A) kruiste op eigen bodem de sticks met Liberty. De betere conditie der spelers van de thuisclub gaf in .deze prettige wedstrijd de doorslag (2-0). Warande was tegen het bezoeken de Push II uitstekend op dreef en legde op verdiende wijze beslag op beide winst punten (3-0). In de wedstrijd Pelikaan- Waalwijk liet de thuisclub vóór de rust enige scoringskansen liggen. Na de thee hadden de gasten het beste van het spel en veroverden een kostbare 0-1 zege. In de 2e klasse B liep Push II tegen het bezoekende Geel Zwart vlot van start, doch de 1-0 achterstand wisten de be zoeksters tot een 1-2 voorsprong om te buigen welke niet meer werd prijsgege ven. Forward II deelde de winstpunten met Keep Fit II (2-2) Were Di III kreeg van haar oudere zusje Were Di II een nederlaag te slikken (1-3). (Van onze sportcorrespondent) PARIJS. Marcel Cerdan was een bokser waar de sportwereld met trots aan terugdenkt. Toen Cerdan op 33-jarige leeftijd om. kwam bij een vliegramp, ging veel van de spirit van het Franse bok sen verloren. Hij was een van de grootste niet-Amerikaanse midden- gewichtboksers die er ooit geweest zijn. Sindsdien is er geen enkele Franse pugilist in staat gebleken de Franse bokssport uit deze de pressie te halen. Marcel blijft voor miljoenen boksliefhebbers de on sterfelijke. Marcel Cerdan verloor het leven toen hij op weg was naar Amerika om daar te proberen de wereldtitel middenge wicht terug te krijgen. De kroon had hij tragisch genoeg vier maanden daarvoor verspeeld aan de Amerikaan Jake la Motta tydens zijn 113e wedstrijd van een opmerkelijke carrière. Uit de restanten van de verongelukte Constellation is een vrijwel onbeschadigd polshorloge te voorschijn gekomen dat nu wordt gedragen door een jonge man, die de hoop is van de Franse bokssport. Het is ook een Marcel Cerdan, namelijk de zoon en het fysisch evenbeeld van de andere Cerdan. Op 22-jarige leeftijd bezit Cerdan ju nior meer dan alleen maar de blik en het horloge van zijn vader. Hij heeft ook de liefhebberij en het kunnen geërfd. Tij dens 4l amateurwedstrijden is hij slechts twee maal verslagen. Zijn eerste negen profwedstrijden heeft hij alle gewon nen. Door dit alles heeft hij een ongezonde publiciteit gekregen. Zelfs de befaamde Parijse promotor Gilbert Benaim, die al 42 jaar in het vak zit, was versteld toen hij onlangs de naam van Marcel Cerdan bovenaan op enkele affiches zag staan, welke bestemd waren voor een bokspro- gramma in het Parijse Palais des Sports. De kantoren van het Palais des Sports werden bestormd alsof het de Bastille gold. De hal was dan ook snel uitver kocht. Op de avond van het gevecht, 2000 mensen stonden nog voor de poorten en hadden geen plaatsbewijs meer kunnen bemachtigen wachtte sportlievend Frank rijk met spanning op de uitslag, maar Cerdan liet daar geen twijfel over be staan. Zijn tegenstander Roberto di Mar tini ging tot zeven keer toe tegen het can vas En Parijs werd wild. Di alles herhaalde zich, toen hij in juni de Spaanse lichtgewicht Jaime Apa- rici in de tweede ronde k.o. sloeg Het feit dat de jonge Cerdan een lichtgewicht is, terwijl zijn vader de koning der Euro pese middengewichten was, tempert het enthousiasme dat er voor de nieuwe Cer dan in Frankrijk bestaat in het geheel niet. De naam doet alles en boezemt zoveel ontzag in, dat Cerdan junior heus niet is aangewezen op de loftrompetten van pro. Enfin, de Cerdan-cultus is aan het rol len. Dit betekent, dat men hem nu al WERNHOUT. De grote koers van Wernhout leverde de volgende resultaten op: Amateurs: 1 G. Minneboo, Heenvliet, 100 km in 2,31.26, 2 op 5 sec., J. Franssen, Halfweg, 3 F. Hoogerheide, Dordrecht, 4 op 15 sec. B. v. d. Bom, 's-Gravendeel, 5 J. Brouwers, Rotterdam, 6 T. van Lokven Den Bosch, 7 T. Barten, Zevenbergen, 8 A. van Hest, Tilburg, 9 J. van Katwijk, Oploo, 10 A. van Haaren, 's-Gravendeel, 12 R. Wagtmans, St. Willebrord. Nieuwelingen: 1 A. van O verveld, Zegge, 70 km in 1.50.24; 2 T. van Hassel, Roosendaal, 3 J. Bakker, Zaandam, 4 H. Schoofs, bladel, 5 W. Vertse, Zierikzee, 7 A. Wouters, Zundert, 8 C. Fryters. Zegge. Aspiranten: 1 J. Cornelissen, Nijmegen, 30 km in 47.24, 2 op 23 seconden C. de Smid, Hoofdplaat, 3 A. van Dun, Schie dam, 4 T. Stroosnijder, Kruiningen, 5 M. van Laarhoven, Haaren, 6 R. Roks, St. Willebrord, 8 J. de Bruyn, Sprundel. van zes ronden. Maar spoedig zal hij mannen ontmoeten die misschien zyn il lusie kunnen vernietigen De "llusie Frank rijk weer een wereldtitel in de bokserij te bezorgen FOTO BOVEN: Een opname van het 'laatste grote gevecht dat Marcel Cerdan sr. le verde. Hij ligt op de grond, gevloerd door zyn tegenstander La Motto. Cer dan raakte op dat moment de wereld titel kwijt. motor Benaim en manager Phillipe. Toch 20.000 gulden betaalt voor een gevecht schuilt in al deze publiciteit een gevaar, Op de eerste plaats voor de bokser zelf. Benaim zei laatst: Petit Marcel is een goede bokser, maar voorlopig ook niet meer dan dat." Promotor Benaim heeft er overigens geen zin in beschuldigd te worden van het feit dat hij de naam Cerdan zou ex ploiteren. „Maar Frankrijk wil nu een maal dat Marcel een vechter is net als zijn vader. Dat wordt van hem ver wacht," zegt Benaim. ,.Het is zeker waar, dat hij veel van zijn vader weg heeft. Hij heeft een goede stijl en een goede balans. Maar hij heeft meer nodig dan alleen maar een kam pioenschap. Het ontbreekt hem nog aan doorzettingsvermogen en een goede punch. Allen het Cerdan zijn, is niet ge noeg Marcel's vader was een echte pun cher, verdedigend bijzonder goed en al tijd gevaarlijk Wat dit betreft, zal Petit Marcel hem nooit evenaren. Maar onge twijfeld heeft hij een eigen stijl en we moeten proberen zijn kwaliteiten verder te ontwikkelen." Daarbij blijft echter het gevaar van de publiciteit. Een Frans damesblad be steedde onlangs niet minder dan 20 pa gina's aan hem, om de doodeenvoudige reden dat hij een zoon was van de eens zo gevierde Cerdan. Marcel's moeder, Marinette, kon tegen al deze ongezonde publiciteit niet op en leeft nu rustig in Casablanca, waar zij 'n boerderij en slagerij heeft. De zaken gaan goed, zodat het voor de jonge Mar cel echt geen noodzaak is om in de ring wat geld te verdienen. In wezen is het zo, dat zijn moeder ernstig heeft gepro beerd om haar zoon tegen te houden, want ze had hem liever architect of in genieur zien worden. Maar Marcel had daar het volgende antwoord op: „Het is mijn plicht om te proheren mijn vader op te volgen." Toen hij 15 jaar was, pakte hij zijn vaders uitrusting. Sindsdien is hij aan het trainen. Hij zal nooit een mid dengewicht worden, hoogstens een wel- tergewicht. MILWAUKEE (UPI) Hank Aaron sloeg een door Bob Miller van de Los Angeles Dodgers opgeworpen bal in het linksveld, waar Lou Johmson hem op ving en met een snelle worp op het eerste honk Mack Jones uitmaakte. D« wedstrijd was voorbij. De spelers renden van het honkbal- veld naar de kleedkamers en even la ter ging de verlichting in het stadion uit. In het duister bleef de bij Ameri kaanse wedstrijden onontbeerlijke orga nist echter doorspelen: auld long syne (de dagen van weleer). De Milwaukee Braves namen afscheid van de stad die hen had liefgehad- Het betekende het einde van wat wel ,,de meest gepassio neerde liefdesaffaire" tussen een honk balteam en een stad in Amerika is ge noemd. In 13 seizoenen hadden bijna 20 miljoen mensen hun favorieten toege juicht. De Braves hebben hun koffers gepakt om het volgend jaar, bij het begin van het nieuwe „major league" honkbalsei zoen hun thuiswedstrijden te spelen in Atlanta, Georgia. De voornaamste reden tot de verhuizing is dat de eigenaars van de club meer zagen in de vette op brengst van de televisierechten in het zuiden der Verenigde Staten dan in een trouw publiek. Slechts 12.577 toeschou wers waren aanwezig bij de laatste thuiswedstrijd van de Braves in County Stadium, dit in sterk contrast met de 37.000 die op 14 april 1953 de eerste ma jor league wedstrijd van de toen uit Boston verdrongen Braves in de stad van bier en bratwurst kwamen gade slaan. Evenals de eerste wedstrijd duurde ook de laatste thuiswedstrijd langer dan negen innings. De eerste wedstrijd werd echter in de 10-de innings door de Braves met 3-2 gewonnen, terwijl de afscheidswedstrijd in de 11-de met 7-6 werd verloren. Gejuich en applaus wa ren als altijd aanwezig, maar ook hing er een sfeer van droefenis in de lucht. Het is een gek gevoel", zei manager Bobby Bragan van de Braves, „dat al die mensen zo staan toe te kijken, net alsof zij een dode de laatste eer bewij zen". Evenals in de glorierijke jaren -'50 toen de Braves tot de sterkste Ameri kaanse teams behoorden, schreeuwden de fans zich hees bij het aankondigen van de namen die zij zijn gaan liefheb ben - zoals Eddy Mathews. Hank Aaron en Joe Torre. Zij brachten echter een luid boegeroep ten gehore toen Bobby Bragan, voor hen het symbool van de gehate clubeigenaars, het veld opstapte om met de werpers te praten. Het grootste gedeelte van de menigte verzamelde zich na afloop van de wed strijd op het veld. Een donkerharige jongeman groef de thuisplaat op en maakte zich daarmee triomfantelijk uit de voeten. Een vrouw trachtte met een paraplu de ring van het oefenperk voor slagmensen los te maken. Een terrein knecht ging met een houweel de rubber plaat op de werpersheuvel te lijf, maar werd door de politie weggejaagd, Een fotograaf stal - waarschijnlijk voor de eerste maal in zijn carrière - het derde honk. Enkele mensen bleven nog lang na het doven van de verlichting op het ter rein. En de organist speelde zonder on derbreking „auld long syne". (Van onze volleybalmedewerker) Terwijl in Utrecht op hoog niveau har. de nootjes werden gekraakt zorgden de Zuidelijke hoofdklassers volleybal voor de daden. Nu de kruitdamp van de eer ste ronde is opgetrokken mogen we vast stellen dat de eerste slag is gewonnen door Bermi. DAAN HOLST CLUJ (ANP) Maandag is de eerste etappe van de 18e editie van de Scinteia- koers, een zeven etappes tellende weg wedstrijd voor amateur-wielrenners, een van de populairste wielerevenementen in Roemenië, verreden. Zestig renners uit zeven landen: Oosten rijk, Tsjecho-Slowakije, Oost-Duitsland, Italië, Nederland, Polen en Roemenië, zullen elkaar de eer betwisten. De eerste etappe voerde van Baia Mare naar Cluj (174 km). Winnaar werd de Pool Gawlic- zek, die in de eindspurt de Amsterdam mer Daan Holst en de Oostduitser Dip- poldt, die in deze volgorde binnenkwa men, versloeg. Gawliczek liet, evenals de nummers twee en drie een tijd van 4 uur 23 min 36 sec voor zich noteren. De Rot terdamse renner Peter Heijnig finishte met 22 seconden achterstand als vijfde. De derde Nederlandse vertegenwoordiger Henny Schouten uit Badhoevedorp, ar riveerde met het grote peloton in dezelfde tijd: 4.25.13 als de als tiendj geplaatste Tsjech Koubes. De tweede etappe voert vandaag van Cluj naar Oradea, over een afstand van 154 km< Het Roosendaalse team zorgde voor sensatie door de grote favoriet Bekker- veld in eigen huis eer. nederlaag toe te brengen. Wel kunnen de Limburgers aanvoeren dat zij niet volledig waren maar de 3-0 spreekt duidelijke taal- Zelfs internaaional Hans Valkenburg slaagde er niet in om de Bermi verde diging uit balans te krijgen. Voor een goede start zorgde ook V.C. Den Bosch dat Odulphus 2 klopte. Toch moesten de Bosschenaren in de eerste en vierde set nog een achterstand van resp. 8-13 en 8-12 wegwerken. Dat R.H.B.S. Breda het heel moeilijk zou krijgen bij de dou ble in Maastricht was te verwachten. J.G.M. heeft een hechte ploeg met een sterke aanval en de Bredase ploeg moest zich nog aanpassen aan de omstandig heden in de zaal. In de tweede ontmoe ting tegen St. Pieter, ging het een stuk beter. De eerste set werd gewonnen met 11-15, maar daarna ging de lange en vermoeiende dag een woordje meespre ken- Dat Tornado een dikke vinger in de pap gaat hebben hadden wij ver wacht. Ondanks prachtig spel moest Ever Ready het hoofd buigen. Sarto en P-S-V. deden vijf sets over hun ontmoe ting. De jonge Sartp-ploeg kwam in de slotfase net iets te kort. De eerste ronde in de hoofdklasse da mes heeft weinig strijd gebracht. Valuas en Rapid E hadden tegen Theresia en P.T.T. slechts drie sets nodig. Lyceum wist tegen Hevok nog één set in de wacht te slepen maar was toch in aan val en beweging niet tegen het Limburg se team opgewassen. (Van onze sportcorrespondent) GOES De Zeeuwse nieuweling Jaak Beun heeft een p^ar goede dagen achter de rug. Hij won eerst in Roelofarendsveen en werd gisteren tweede te Beernem (België)De koers van Roelofarendsveen liep over zeventig kilometer voor ama teurs en nieuwelingen. Beun ging samen met Nol Kloosterman en Piet Bregman lopen en liet zijn rivalen in de slotfase staan. Beernem bracht hem een tweede plaats. Ook hier een Zeeuwse triomf, want Henk de Schipper trapte zich uit alle macht naar de voorste plaats. JOHN SURTEES aan de beterende hand TORONTO (UPI) De gezondheids toestand van de 31-jarige Britse auto coureur John Surtees „is thans bevredi gend en gaat steeds vooruit", zo staat in het laatste medische bulletin dat door het algemeen ziekenhuis te Scarbono, by Toronto is uitgegeven. Surtees, die in 1964 wereldkampioen der coureurs werd, liep zoals bekend, zware verwondingen op toen hij tijdens de training voor de Canadese Grand Prix op het circuit van Mosport met zijn zware Lola 70 uit de baan vloog en over de kop spoeg. Hij reed op dat moment met een snelheid die lag tussen de 160 en 190 kilometer per uur. De Engelsman, die voortdurend pijn stillende middelen krijgt toegediend liep ruggegraatfracturen en een bekken breuk op terwijl ook een aantal inwen dige verwondingen werden geconsta teerd. Deze bleken echter niet van ern stige aard. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt nog steeds een onderzoek inge steld. LONDEN (UPI). Het bestuur van de football Association heeft een commissie benoemd die de gehele kwestie van be roeps- en amateurvoetbal moet onder zoeken. Verwacht wordt dat deze stap de in. leiding is tot het niet meer maken van onderscheid en dat het voetbal in navol ging van het cricket alle deelnemers zal gaan bestempelen als „spelers". De commissie zal uit negen man be staan. Voorzitter is Joe Mears, de voor zitter van de Football Association. Tot de leden behoren Joe Richards, voorzit ter van de Football League, en J. W. Bowers, voorzitter van de internationale keuzecommissie der amateurs. De oprichting van de commissie is het resultaat van de recente samenkomst van de F.A. en de Football League, nadat 87 van de 92 leagueclubs de F.A. de rug hadden toegedraaid na weigering een verklaring te ondertekenen dat de be roepsclubs geen amateurs betalen Na deze gang van zaken heeft de F.A. haar eis dat de clubs een desbetreffende ver klaring tekenen voorlopig laten verval len. Denis Follows, de secretaris van de Football Association, zei dat als de com missie snel werkt al voor het begin van het nieuwe seizoen herziene bepalingen t.a. van het amateur, en beroepsvoetbal van kracht kunnen worden. Een en ander kan het eind betekenen van de wedstrijden om de amateurbeker

de Stem | 1965 | | pagina 11