HET DRAMA VAN HET VEERSE MEER Rivalen zijn vrienden Miljonair en bond op glad 1 Deze week. ijs i MOTORSPORT IN LOMMEL Gouden zweep kwarn terug! Eén zwembad per inan! ■)nde geneest Zeeuwen Lied DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1965 MUM oedsel- sch iali- itie of :tro- de in de lbay en werken t entiëel nstituut is in ver zedendelicten. De met de opvoeding last. Hij was voor it een onbegrijpe- ginnen, dan moet i. Voor de opvoe rt aanmelden. (Elsevier) I"overduidelijk hoezeer {roten en ook hoe dit geschiedt op uitnodi- isatie, Reformatie heeft ge- •h protestant en zelfs ,len, in plaats van de lke in de Reformatie G.-orgaan de Banier) en professionals. De (Puskas) Staten, mr. A. J. aan, zonder jas, 5s. Hij regeert Zee zonder jas." In de 1 fractievoorzitters orgesteld. Een van e kan het zien aan maak!'') (Vrij Nederland) Italiaanse pers doet andse katholieke pers ïsitieve in Nederland, kanten. Veel kerke- lucht in d/e actie om len, Ieren zouden we ijk, kunnen de snelle t rust" Schoenmaeckers S.J.) an tafel uit de hin- verloren zoon aan n we nu zingen was ik maar bij almijn-Spierenburg) verloren. De arbeid dt men in de woning, an kled'en. Is de mo- geworden? Hlij krijgt zijn arbeid. En is raten niet aanzienlijk en mondig maakten?' itaatssecretaris E&ai> Garrlhcha ut zoals hij nog nim mer heeft gedaan. De Braziliaanse rechtsbuiten die al aan twee wereld- toernooien heeft deelgenomen wil ook de derde maal graag van de par ty zyn. Zijn ernstige knieblessure leek de plannen te storen, maar na een geslaagde operatie heeft deze populaire speler zyn plaats in het eerste elftal van Botafogo nu her overd. Daarvoor heeft hy hard ge traind. Hy was als eerste op het veld en ging als laatste weg. ,,Als myn tegenstanders voortaan op de bal spelen en niet op mijn benen dan houd ik het nog wel een poosje als voetballer uit", aldus Garrincka die vooral goed zyn best doet omdat bij na de wereldkampioenschappen graag voor 'n Italiaanse profclub wil gaan spelen. „Dan kan ik in mijn laatste ja ren nog goed wat geld verdienen," zo redeneert de Braziliaanse rechts buiten. Wie zyn favoriet is voor de ^reldtitel? Engeland. (Van onze hengelsportmedewerker) VEERE De dienst van Domei nen in Goes heeft het afgelopen jaar slechts 200 vergunningen voor het vissen met méér dan één hen gel uitgegeven voor het Veerse Meertegen 1200 vorig jaar. In deze sterke teruggang van het aantal visvergunningen spreekt het drama van het Veerse Meer voor de sportvisserij. De vis. vooral de platvis bijt niet meer. Zelfs de sappigste zeepier of za ger kan de platvis van dit afge sloten delta-meer niet meer lot bij ten verleiden. Enkele caféhouders die een vloot visbootjes hadden aangeschaft, zijn de wanhoop nabij. De visclubs van Wolphaartsdijk en Kamperland zijn ten einde raad naar de open Oosterschelde ge trokken, waar tenminste nog een leefnet-volte vangen is Biologen van wereldfaam, die de revoluties op het stilstaande zoetwater-meer bestuderen, vermoeden, dat de voedselsituatie zo overvloedig is, dat de vis niet meer bijt. Zelfs de ruim honderdduizend jonge schol letjes en botjes, die vorig jaar zijn uitgezethebben geen enkele be langstelling voor het aas van de sportvissers. Ze kunnen met een paar hapjes om zich heen voldoen de slijkgarnaaitjes, wormpjes en ander voedsel te pakken krijgen, en wat zouden ze zich druk maken om dat ene wormpje, dat tussen al die miljarden krioelende beest jes aan een haak en nylondraad wordt neergelaten. Het Veerse Meer heeft sinds vo rig jaar weinig of geen recreatieve betekenis meer voor de hengel sport. Werden de eerste jaren na de sluiting van het meer nog ge weldige vangsten gemaaktwie nu nog een paar mooie schollen of botten vangt, is een foto in de krant waard. Ook de hengelaars, die stellen dat er geen platvis meer zit, hebben ongelijk. In de fuiken worden door de beroepsvis sers nog grote aantallen platvis gevangen; al zijn ook met de schrobnetten grote hoeveelheden platvis weggestroopt. Wat dat be treft heeft een aantal beroepsvis sers lelijk huisgehouden. Maar ook na deze stroperij en de grote vang sten van het hengellegioen, moe ten nog miljoenen platvissen op het meer huizen, dat een ongekend rijke bodemfauna heeft. Zó rijk, dat het een waar luilekkerland moet zijn. De vissen op het Veer se Meer moeten zich in de zomer maanden als een wei-doorvoede mens in een berg van rijstebrei voelen. Zelfs de jonge, door de in spectie visserijen uitgezette plat- visjes, blijken niet te vangen. Ze groeien echter als kool, getuige de terugmeldingen van gemerkte vis jes, die in vijf maanden al 7 tot 10 centimeter in lengte wonnen. De hengelsport heeft natuurlijk niets aan een visrijk water, waarin de John Thomas en Valerie Bru- mel: twee rivalen twee vrien den. Terwijl op hoog niveau de politieke leiders van beide lan den elkaar veelvuldig in de ha ren zitten, bestaat er tussen deze twee eenvoudige sportmensen, van wie er één zelfs nog van- een ander ras is, een hand die steunt op bewondering voor eik aars prestaties en sympathie. Vanaf de tribunes en op de televisieschermen lijkt de strijd die beide topatleten bij het hoogspringen voeren, vaak mee dogenloos, waarbij alleen de eerzucht en het record tellen. Maar niets is minder waar en het is bepaald hartverwarmend te lezen wat John Thomas in het blad Life verhaalt van zijn be zoek aan het huis van de feno menale Russische hoogspringer tijdens de laatste trip van de Amerikaanse atletiekploeg naar Moskou. Thomas werd op het vliegveld ver welkomd door Valerie en zijn vrouw Marina en tijdens de rit naar hot comfortabele woonhuis van de Rus werd hij al ingelicht over de leefge woonten van beroemde sportmensen achter het IJzeren Gordijn. Zo kon den Valerie en zijn vrouw bijvoor beeld gemakkelijk samen op stap gaan omdat er bij hun zoon werd opgepast door een „kindermeisje" dat door de staat was toegewezen. Dit zijn meest al vrouwen van boven de vijfenzestig, die niet meer in het produktie-appa- raat passen, maar zich toch op deze wijze nog nuttig willen en mis schien moeten maken voor de staat. Marina heeft als turnster enige bekendheid genoten en voor haar verdiensten in deze tak van sport is zij dan ook benoemd tot „meester". Zij geeft les aan de sporthogeschool, die door Valerie als student wordt bezocht. Valerie staat echter in de sport als wereldkampioen hoger aan geschreven en hij mag voor de titel „meester" ook nog de kwalificatie „internationaal" voeren. Bovendien is de verhouding man-vrouw, die in Rusland nog zeer sterk is, ook door getrokken in het sociale vlak. want hoewel Valerie Brumel in tegenstel ling tot zijn vrouw niet werkt, is zijn inkomen toch aanmerkelijk hoger dan dat van Marina. Brumel rijdt in een Amerikaanse auto. een Rambler Ket is een luxe die niet velen zich kunnen permitteren, te meer daar er vrijwel geen onderdelen van deze wagen te verkrijgen zijn. Brumel heeft dan ook over dit probleem zijn licht opgestoken bij John Thomas, die hem uiteraard ook niet direct een oplossing aan de hand kon doen. .Natuurlijk zijn ook de sportbeoefe ning en de trainingsmogelijkheden onderwerpen van gesprek geweest, waarin Brumel met enige trots ver haalde over het prachtige kurort van de Russische atleten aan de Zwarte Zee. De opleidingen die Brumel aan de sporthogeschool volgt worden voor hem betaald, waardoor hij zich dus zonder zorgen aan zijn spnnttraining kan wijden. Toch wordt Brumel in de burgermaatschappij behandeld als elke gewone burger. Toen hij onlangs de maximumsnel heid overschreed kreeg hij een forse boete, terwijl bovendien zijn rijbewijs voor een half jaar werd ingetrokken. Thomas had voor hetzelfde „vergrijp" in Amerika niet meer gekregen dan n waarschuwing. Valerie en Marina zijn een bijzon der gelukkig paar. Als zij niet aan sport doen dan spelen zij schaak of verdiepen zich in puzzels. h)e Brumels zijn namelijk van me ning dat, als het lichaam niet werkt, de geest dit maar moet doen, zodat z'.i hun tijd vrijwel altijd nuttig be steden. Uitgaan doet het echtpaar niet Veel. hoogstens gaan ze op bezoek bij vrienden en ook dan komen vaak nog de schaakstukken op tafel. Volgens John Thomas bestaat er ook een groot verschil in de wijze waarop de at leten van beide landen zich verdiepen hun sport. Stellen de Amerikanen Zich tevreden met hun training en wat massage, de Russen gaan veel verder met hun voorbereidingen. Daarover heeft Thomas uitvoerig ge praat met trainer Vladimir Djatskov, «ie hem ook heeft beloofd het oefen- schema van Brumel op te zenden. VALERIE BRUMEL: UITZONDERLIJKE KLASSE BEN SNIJDER IN ACTIE (Van onze motorsportmedewerker) BREDA Het is i-n de loop van de jaren traditie geworden dat het mo torcross-seizoen meestal reeds begin maart van start gaat me1 de Neder- land-België ontmoeting te Gemert. De afspraak was dat de return elk najaar zou plaatsvinden in België. De eerste ontmoeting is inmiddels een succes geworden, want jaarlijks komen vele duizenden naar Gemert om daar weer voor het eerst na een lange winter de aparte sfeer te proe ven van het circuit. De najaarscross werd enkele keren overgeslagen, maar nu wordt de draad weer opge nomen cn zondag 26 september is het verzamelen geblazen te Lommei, on geveer tien kilometer van de grens ten zuiden van Eindhoven. De ac tieve motorclub Hechtel onder su pervisie van de Belgische promotor Van de Brande. zal deze sluitings cross van het seizoen 1965 verzorgen. De opzet is groots, en alles wat in België en ons land naam heeft, zal te Lommei aanwezig zijn. De mees te belangstelling gaat ditmaal uit naar de vijftallen omdat hier de krachtverhouding het meest gunstig ligt voor een open strijd. Onze land genoten Cor van Heugten en de Bredase crack Ben Snijder en Van aan de Belgische toprijders Liekens en Van Hove. We verwachten dat de ze klasse de meeste kansen biedt voor de Nederlandse rijders, om met succes een gooi naar de overwin ning te doen. Bij de internationalen is er eerlijk gezegd geen schijn van kans. Daarvoor zijn de Belgen im mers te sterk. Met Jos Teeuwissen aan het hoofd, wordt dit voor de Belgen wat men noemt een zacht eitje. Bij de juniores die als derde categorie de reeks compleet maken, liggen de zaken weer anders. Op het circuit van Stekene (eerste pink sterdag) werden de Belgische juni oren reeds geklopt door Suiker en Ten Thije. Het is dan ook absoluut niet uitgesloten dat deze België- Nederland dus toch in een Neder landse overwinning eindigt. Want door een zege bij de vijftallen en de junioren zullen er voldoende moge lijkheden zijn om met een 32 over winning uit de bus te komen. Het bekende starthek zal onder het des kundige toezicht van de heer Seveke weer zorgen voor de feilloze starten die deze methode van vertrekken gegarandeerd geeft. VEGEHOLM De Zweedse tweede divisie ijshockey-club Roegle If uit Vegeholm, Zuid-Zweden, wil de Zweedse ijshockey-bond voor do rechtbank dagen. Volgens een artikel in het Zweedse ochtendblad „Stockholms Tidningen" heeft de voorzitter van de club, Goesta Carlsson, zijn advokaten op dracht gegeven de zaak te openen, daar hij er van overtuigd is dat de Zweedse ijshockey-bond ongelijk heeft. De oorzaak van de moeilijkheden ligt in het feit dat Roegla vier bui tenlandse spelers heeft aangetrok ken. De club heeft dit gedaan om na zonder verliespunten van de derde naar de tweede divisie te zijn ge gaan onmiddellijk door te stomen naar de eerste divisie. De aangetrokken spelers zijn Tom Haugh, doelverdediger van het team van de Verenigde Staten bij de jongste wereldkampioenschappen te Tampere, Finland, Pentti Lindgren, achterspeler in de Finse ploeg van Tampere, Bjoern Elvenaes, voorspe ler in de Noorse ploeg van Tampere en Uffe Sterner die vier wedstrijden heeft gespeeld bij de New York Ran gers. Roegle heeft ook enige andere Zweedse top-spelers gecontracteerd. Als trainer en tevens speler heeft de club de Canadees Des Moroney aan getrokken. Wat betreft de regels inzake het op stellen van buitenlandse spelers is de Zweeds bond niet helemaal dui delijk. De bond heeft echter wel de beslis sing genomen dat Roegle niet alle buitenlanders tegelijk in een wed strijd mag opstellen. De bond staat alleen toe dat voor een wedstrijd twee noordelingen (Lindgren en Elvenaes) opgesteld worden of één noordeling te zamen met een niet-Skandinaviër (Moroney of Haugh). Goesta Carlsson, een miljonair die de man achter de schermen is, kan omtrent deze beslissing niets vinden in de reglementen van de bond. Hij heeft een overdekte ijshockey-baan voor „zijn" ploeg laten bouwen. Intussen ging het er bij een vriend schappelijke wedstrijd tussen Roegle en de eerste divisie club Aik uit Stockholm niet zo vriendschappelijk aan toe. Er ontstond een gevecht tussen Des Moroney en een speler van Aik. Nadat Des Moronay twee maal een rake klap had uitgedeeld met zijn stick wisten de overige spe lers hen van elkaar af te halen. BREDA. Er is vrijwel geen tak van sport ter wereld, die op zo'n roemrijk verleden kan terugzien als de drafsport in ons land. Hoewel niet meer nauwkeurig na te gaan dateren de eerste wedstrijden „draafpar- tijen" van het einde der 15e eeuw, toen vele geprivilégieerde paarden markten om de aanvoer te stimuleren wedstrijden uitschreven voor de snel ste paarden op de markt. Om die snelste te kunnen ontdekken werden er wedstrijden gehouden, waarbij de paarden vanaf de deken werden be reden. De prijzen waren pauweveren, zilveren en later zelfs gouden zwe pen. De „draafpartijen" waren vol gens de oude kronieken zeer in trek bij de bevolking, zelfs zo, dat vele vooraanstaande edelen, balj uwen, ge meentebesturen en zelfs ook de ker- keraad van Stiéns deze wedstrijden organiseerden. Ook van de zijde dei- stadhouders werd voor deze traditie grote belangstelling aan de dag ge legd, getuige de „allerpragtigste Gouden Zweep, die op een pragtige en staatelijke harddraverij" te Soest- dijk werd verreden. Ook tijdens de Franse tijd hield koning Lodewijk Napoleon dit ge bruik in ere en loofde voornamelijk voor de wedstrijden in het bolwerk van de drafsport Leeuwarden -- zeer kostbare prijzen uit, w.o. Gouden Zwepen. Na deze Franse periode was het koning Willem I, die enorm veel voor de bloei van de kortebaanwed- strijden en de rensport heeft gedaan. Onder zijn bewind werd zelfs in 1823 een koninklijk besluit afgekondigd, waarin de betaalmeester van het Huis werd gemachtigd 500,ter beschik king te stellen voor de aankoop van een Gouden Zweep voor de Leeuwar der draverij. De gedachte heeft lang geleefd dat alleen de draverijen in Leeuwarden met deze prijzen werden vereerd. Het tegendeel is echter waar, want ook op vele andere plaatsen werden konink lijke zwepen en kunstvoorwerpen ver reden, vaak op draverijen, waar het ook „pragtig en staatelijk" toeging. Zo verankerd was de drafsport in het hart der Nederlanders, dat ook onder Willem II en Willem III de traditie werd bestendigd. Zandvoort, Bus- sum en Arnhem genoten meermalen de eer van het koninklijk bezoek aan de „wedrennen", waarin langzamer hand de rennen en langebaandrave- rijen een grotere plaats gingen in nemen en de roemruchte kortebaan- koersen naar de achtergrond ver drongen. Met het toenemen van de bedrijvig heid op de banen wordt het aantal koninklijke zwepen geleidelijk min der. Hoewel niet meer nauwkeurig na te gaan wordt aangenomen dat in 1891 te Leeuwarden de laatste koninklijke zweep is verreden. Aan de eeuwen oude traditie in de drafsport dreigde voor goed een einde te komen, vooi- al toen na het totalisatorverbod ln 1911 het met de draf- en rensport snel bergafwaarts ging. Steeds is echter in drafsportmindend Neder land de wens blijven leven dat de Gouden Zweeo weer zou terugkeren, een zweeo. die weer door een lid van het Koninklijk Huis zou worden uitgereikt. In 1955 leidde een nieuw initiatief tot de zo fel begeerde te rugkeer van de historische zweep. Prins Bernhard toonde grote belang stelling voor de geschiedenis rond de Gulden Zweep en bewiist dat sinds 1955 ieder jaar door het kostbare voorwerp aan de winnaar uit te reiken. Voor de elfde maal heeft prins Bernhard zondagmiddag de uit 1883 daterende Gouden Zweep aan de winnaar uitgereikt. De 16-iarige Quicksilver S won weer en dat was voor de vierde achtereenvolgende maal. NEW YORK uit statistische publikaties in Amerikaanse vakbla den blijkt dat dit seizoen 500.000 zwemmers en zwemsters aan wed strijden hebben deelgenomen. De Verenigde Staten bezitten thans 566.800 zwembaden, die geschikt zyn voor het houden van wedstrijden. In dit aantal zyn dus niet de privé- zwembassins en de inrichtingen, die speciaal gebouwd zijn voor recrea tieve doeleinden, begrepen. Enkele duizenden mannen en vrouwen hou den zich bezig met de training der wedstrijdzwemmers en -zwemsters, waarbij men in het bijzonder het oog gericht heeft op het age-group zwemmen. Nog eens duizenden of ficials zijn belast met het uitschrij ven van wedstrijden voor alle cate gorieën leeftijdsgroepen. Men hecht veel waarde aan wedstrijden voor de groep van 6-8 jaar, voor de groep 8-10 jaar, voor de groep 10-12 jaar en voor de groep van 12 jaar en ouder. Zelfs voor de laagste leeftijdsgroep worden officiële juryleden aangewe zen, tijdopnemers, een starter. Voor elke groep worden records ingesteld, nationaal, regionaal en plaatselijk. vis niet bijten wil. De afgelopen vakantiemaanden was het aantal hengelaars op het meer miniem. Ook de paling is moeilijk te van gen. Al zit er bijzonder veel pa ling op het meer. Er zijn echter een aantal speciale stekken, waar de paling aast. En dan moet nog op een bijzondere manier gevist noorden om enige kans op succes te hebben. Geen wonder dus, dat de enorme hengelinvasie op het Veerse Meer volkomen verlopen is. Enkele tientallen hengelaars, die op zonnige vakantiedagen nog aan de oevers van het meer hun geluk beproevenzijn niet met de recente onder-water-revolutie op de hoogte. Ze hebben kennelijk geen weet van de grote crisis, die vele duizenden hengelaars diep bedroeft. Goede raad is duur! Opper wachtmeester Stroo, de onvolpre zen voorzitter van de visclub van Wolphaartsdijk meent, dat de vis serij-inspectie veel meer vis moet gaan uitzetten onder het motto: vele varkens maken de spoeling dun. Zoals wij gisteren reeds schreven werd een dergelijk ver zoek inmiddels ingediend bij de inspectie visserijen. Als de vis wat hongeriger wordt en wat meer strijd om het dagelijks bestaan heeft te voeren, gaat ze wel weer azen. Anderen me nen, dat extra grote hoeveelheden glasaal moeten worden uitgezet, waardoor ook de puitaal-plaag op het meer bestreden kan worden. Het Veerse Meer moet zeker 's zo mers vergeleken worden met een vele hectaren groot weiland, waar in enkele koeien het gras niet bij- gevreten kunnen krijgen. Wie in zo'n weiland een paar handjes gras grooit, heeft weinig kans op enige aandacht voor het aangebo den voeder van de zijde van de koeien. Zo is het ook met de voed seltoestand op de bodem van het Veerse Meer gesteld. Bodemmon sters hebben een ongekend rijke fauna aan het licht gebracht. Op het Veerse Meer is volop voedsel voor vele miljoenen vissen; plat vis dan wel paling. Waarschijnlijk weet ook de visserij-inspectie geen raad met deze puzzel. De 10.000 gulden die dit voorjaar ten be hoeve van de sport in jonge poot- schol zijn geïnvesteerd, blijken weggegooid geld. Voor de sport visserij althans, want de beroeps vissers zullen ongetwijfeld hun deel van de snel groeiende vis wel wegvangen. De grote vraag van duizenden sportvissers is: Wat nu? Het valt te hopen, dat de biologen van het rijksinstiuut voor visserij- onderzoek, de betrokken ambtena ren van de inspectie visserijen, de biologen van het hydro-biologisch onderzoek en de inspectie der do meinen eens bij elkaar aan tafel gaan zitten om te kijken wat er aan het meer in het belang van de hengelsport gedaan kan worden. Is het werkelijk zo, dat er nog flink wat platvis zit, is het milieu in het meer inderdaad geschikt (de snelle groei wijst daar al op) en welke vissoorten zouden voor ver dere uitzetting in aanmerking ko men? Wat ons betreft lijkt een proef met het uitzetten van enor me hoeveelheden glasaal aan trekkelijk. Ook de beroepsvisserij kan volop profiteren van een der gelijke verbetering van het vis water. Er trekt via de sluizen al veel glasaal binnen. Maar wie de rijkdom van dit water ziet en de darmkanalen van de gevangen vis inspecteert, weetdat er volop voedsel is voor miljoenen vissen meer. De paling gaat in de koude maanden in ruste; juist in een tijd, dat ook de voedselrijkdom van het meer bij lagere watertemperatu ren wat terugloopt. Een dergelijke proef belooft interessant te worden, temeer omdat het geen weggegooid geld is. Het is een kwestie van poten en oogsten. Ook de visserij- inspectie kan tenslotte bepalen hoe de enorme hoeveelheden marktrijpe paling, die dan beschik baar komen, worden weggevangen. Een Volendamse hoeker zou op dit mater wonderen kunnen verrich ten. Op het Veerse Meer lijkt het vrij gemakkelijk de grote hoeveelheden schieraal, die de laatste weken al weer op weg naar buiten zijn, bij de sluizen op te vangen. Opmer kelijk is ook de intrek van de zo genaamde rooie aal, die van de Oosterschelde af in grote aantallen naar binnen trekt ter overwinte ring. Voor visserij-inspecteur ir. Hof stede ligt er een hele puzzel tus sen Veere en Kats te wachten. Mis schien kan een kleine overbezetting met aal ook de platvis weer tot bijten dwingen. Het is nu een dooie boel. Het Veerse Meer heeft voor de sportvisserij praktisch afgedaan. De visbootjes van Wolphaartsdijk gaan via de sluis bij Kats al vele maanden de Oosterschelde op. En met grote hengelconcoursen gaan de visclubs weer de dijk op; in het eb- en vloedwater. Botenverhuurder Charles Beeke van Kamperland heeft ten einde raad een viskotter gekocht om bui ten op de Oosterschelde de sport vissers weer een leefnet vol te bie den. Zijn visbootjesvloot in de knusse haven van Kamperland ligt renteloos te verrotten. won Jan Wagenaar sr. met Quicksil ver S de vierde gouden zweep in de grote draverij op Duindigt. trouwde de Aaltense biljarfkampioen Hans Vultink. Samen met zijn vrouw Gerty (Huitink) ging hij op de foto. Natuurlijk bij het biljart. moesten de toeschouwers bij een voetbalwedstrijd in Engeland beschutting zoeken tegen een hevige sneeuw bui. En dat leverde dit ongewone plaatje op!

de Stem | 1965 | | pagina 9