Lourdes levert slechts enkele echte wonderen ANTIEK EN ANTIEK de stichting nederlandse vrijwilligers vraagt jonge mensen om zich gedurende twee jaar in te zetten voor ontwikkelings hulp in Columbia en de Philippijnen Vijfenzestig sinds 1858 Dit laar nog naar Amerika? Ga varen en bespaar f 500.- op uw retourbiljet. Reis- en Passagefeureau MEEÜS N.V. Genezingen niet zomaar erkend Vijf voorwaarden Medisch bureau Lissone Lindeman PASSAGE Lissone Lindeman Reisbur. Henning en Smout Bromfietshandel protesteert tegen verhoging belasting Leemte Wonde geneest Nog leren Zeeuwen Rust Lied Geen status 16 NEERLANDS EERSTE REISBURCAU BOEKINGSAGENT: BOEKT UW NEERLANDS EERSTE REISBUREAU STATIONSSTRAAT 8 BERGEN OP ZOOM TELEFOON 01610—3970 Leef aan boord het fascinerende zee leven, plezierig en gerieflijk en vrij van zorgen. Rust uit, geniet van verrukke lijke gerechten, ontbijt op bed of maak een dekwandeling. Er is geen comfor tabeler manier van reizen. En wachten n aan de overkant zaken? Aan boord hebt u de ideale gelegenheid om u voor te bereiden. Niemand die u stoort. U kunt geconcentreerd werken. U hebt de beschikking over dictafoon, schrijf machine, snelle telefonische verbinding met de gehelewerclden dagelijksebeurs- en nieuwsberichten. Maar verlies door deze prachtige voorzicningen nooit het belangrijkste uit het oog: uw ontspan ning. Op zee hebt u er tijd voor. Neem deel aan het opgewekte leven aan boord. Een HolIand-AmerikaLijn-schip is er op berekend. Intieme bars, gezellige cocktail-lounges, dancings met magni fiek entertainment, zwembaden, gym nasium, een theater met de nieuwste films. Vaar mee en u komt volkomen fris en voorbereid in Amerika aan. Een gezondere investering kunt u nau welijks doen. Hut 717, Toeristenklasse s.s. ROTTERDAM 1. bedden met leeslampje, afschermgordijn, service paneel (o.a. voor oproep van steward/ stewardess). 2. kast/schrijftafel met bankje, telefoonverbinding met alle hutten. 3. fauteuils met tafel. 4. toilettafel met bankje. 5. ruime kasten met verlichting voor uw persoonlijke bagage. (Bovendien kunt u per persoon nog 125 kilo gratis ruimbagage meenemen). 6.bad kamermet koud en warm stromend zoetwater, bad met douche, wastafel en toilet. 7. twee royale patrijspoorten, air-conditioning (regel baar) en ventilator. Een overtocht in deze hut kost f 741,20 p.p. (25% reductie toegepast) U kunt natuurlijk duurder, maar ook goed koper reizen. Zonder reductie variëren de passageprijzen n.l. van f 800,- tot f 2.546,70. (Zie voor mogelijke kortingen hiernaast). AFVAARTEN van Rotterdam naar NEW YORK 8 oktober s.s. NIEUW AMSTERDAM 20 oktober s.s. ROTTERDAM* 11 november s.s. ROTTERDAM 20 november m.s. PRINSES MARGRIET 10 december s.s. NIEUW AMSTERDAM** 18 december m.s. PRINSES MARGRIET Speciale Festival Sailing, met artistieke en folkloristische aspecten. Kerstreis, een feestelijke overtocht in ver band met de Kerstviering in Amerika. KORTINGEN Op alle passageprijzen van bovengenoemde afvaarten kunt u een belangrijke korting krij gen. De normale seizoenreductie bedraagt 5% (deze reductie geldt ook als u de terugreis per vliegtuig maakt). Indien u echter de terugreis binnen 30 dagen na aankomst in New York begint, reist u zelfs 25% goedkoper. Wellicht een prachtige gelegenheid om eens kennis te te maken met de fameuze Eerste Klasse van de Holland-Amerika Lijn-schepen. UW REISAGENT zal u graag met praktische adviezen - die hij gratis geeft - terzijde staan. Van de accommodatie en service op de passa giersschepen van de Holland-Amerika Lijn kan hij uit eigen ervaring vertellen. ROTTERDAM van dit bureau staat chirurg, doctor Oli- vieri. Alle, te Lourdes aanwezige artsen mogen deelnemen aan het werk van het bureau en de zieken, die er zich presen- teren, onderzoeken. Het bureau spreekt zich nooit meteen uit. De zieke of de ex-zieke moet zich gedurende de vol gende jaren aan een geregeld, medisch onderzoek onderwerpen. Dit om zeker te zijn van een blijvende genezing. De ziekte mag in geen geval terugkomen. Het gebeurt wel eens, dat de gene zing volgens de voorschriften niet totaal is. Zo herkreeg plotseling in 1959 tij dens een bedevaart een invalide, jonge man van 23 jaar, Noël Pouget, het ge bruik van zijn benen. Doorlichtingsfoto's genomen na zijn „genezing", vertoonden dezelfde beelden als die van voor zijr aankomst in Loudes. De dokters konden niet uitleggen, hoe het mogelijk was, dat de jongen weer lopen kon en dat de pijn verdwenen was. Zijn „genezing'' werd niet als „totaal" beschouwd en daarom niet erkend als een wonder. Het is vaker voorgekomen, dat men sen, die niet lopen konden opeens ge durende een bedevaart weer liepen, of schoon hun gebeenten in dezelfde of bijna dezelfde toestand bleven als voor liun aankomst te Lourdes. In deze geval len weigert het „Bureau médical des constatations" de erkenning van het „wonder". Het constateert dan alleen maar een „onverklaarbare medische verbetering". Ook spreekt in een der gelijk geval het bureau wel eens van een „zeldzaam verschijnsel", maar nooit van een „buitengewoon verschijnsel" of van een „wonder". Eer een dossier voor een definitief, uit gebreid onderzoek in aanmerking komt, moet tenminste 'n meerderheid van drie vierde van de leden „ja" antwoorden op de hun gestelde vraag: „Kan de ge nezing beschouwd worden als medisch onverklaarbaar?" Als het Medische Bureau geen totale genezing constateert, weigeren de kerke lijke autoriteiten de genezing als een won. der te erkennen. Alvorens een wonder te erkennen, eist de Kerk verschillende, nauwkeurige onderzoeken, zoveel moge lijk bevoegde getuigenissen en onaan vechtbare bewijzen. De Kerk handelt zon der haast en nooit in het onzekere. De genezene is onderworpen aan de „tijdproef", want zonder duurzaamheid, zonder permanente genezing is er geen sprake van een wonder. Op vastgestelde tijden wordt daarom de ex-zieke onder zocht. Vervolgens wordt er een enquête gehouden door' één der leden van het bureau, die alle. door de zieke geleverde certificaten nauwkeurig onderzoekt en contact opneemt met de dokters, die de zieke hebben behandeld. Alle, als nood zakelijk of als nuttig beschouwde onder, zoekingen worden .nauwkeurig verricht. Er moet onderzocht worden of er geen diagnosefouten hebben plaatsgehad; er worden inlichtingen ingewonnen over de moraliteit en de eerbaarheid van de ge tuigen enz. Deze onderzoekingen duren tenminste 4 jaren. Daarna wordt het dossier voor gelegd aan het „Internationale Medische Bureau", dat zitting houdt in Parijs. De 40 leden van dit bureau komen uit 10 verschillende landen: Frankrijk, Duits land, België, Nederland, Luxemburg, En geland, Ierland, Zwitserland, Spanje en Italië. Na zijn onderzoek moet het Inter nationale Bureau drie bewijzen kunnen leveren: van de ziekte, van de genezing en van de onverklaarbaarheid van de genezing. Zijn de antwoorden bevestigd dan gaat het dossier naaf de kerkelijke autori teiten, die "het ter onderzoek doorgeven aan een canonieke commissie, die pas de bisschop van het diocees waarin de genezene woont, voorstelt omde genezing als wondèrbaarlijk te pro clameren, nadat zij er zeker van is te kunnen bevestigen, dat voldaan is aan d$ vijf hierboven vermelde voorwaarden eri dat de genezing niet verwekt werd door een „fysieke of psychische crisis". De Kerk kan weigeren om een, door de ge neeskunde als onverklaarbaar beschouw de genezing als wonder te erkennen. De voorzichtigheid van de Kerk en van de leden van de twee bureaus is een garantie voor de „slechts" 65 wonderen welke officieel sinds 107 jaren erkend werden. (Advertenifcie) In de Stichting Nederlandse Vrijwilligers, werken samen de Rijks overheid en vrijwel alle particuliere organisaties die.zich bewegen op het terrein van de vrijwillige hulpverlening. De oproep richt zich tot jonge vakbekwame mensen van 21 tot 35 jaar die beschikken over idealisme, werkelijkheidszin, initiatief en doorzettingsvermogen. Voor Columbia worden gevraagd: 7 verpleegsters, 5 huishoudkundigen, 4 timmerlieden, 2 automonteurs, 4 jonge mannen voor landbouwvoorlichting, 6 voor tuinbouwvoorlich- ting en 2 voor veeteelt- kundige voorlichting. Zij zullen worden gpplaatst ih de Departementen El Meta midden-Colum- bia) en Narino (Zuid- Columbiaen worden in geschakeld bij de activitei ten van de Columbiaanse Action Communal. Voor de Philippijnen worden gezocht: 2 jonge landbouwkundig ingenieurs met speciali satie streekontwikkeling, 2 jonge waterbouwkundig ingenieurs of ervaren HTS' ers weg- en waterbouw, 1 jonge landbouweconoom, 2 HTS'ers werktuigbouw, liefst met specialisatie landbouwmechanisatie, 1 veeteeitkundige, 1 zuivelteehnicus, 2 huishoudkundigen voor voorlichting voedsei- conservering, 1 jong electrotechnisch ingenieur met speciali satie telecommunicatie of ervaren HTS'er electro- techniek met dezelfde specialisatie. Zij worden geplaatst in de provincies Leyte, Albay en Sorsogon en zullen werken in het kader van het Philippijnse Presidentieel Bureau voor Gemeen schapsontwikkeling. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Stichting Nederlandse Vrijwilligers, Bezuidenhoutseweg 153, Den Haag, telefoon (070 85 43 00. AMSTERDAM (ANP) De hoofdbe sturen der drie landelijke organisaties van ondernemers in het rijwielkleinbe drijf hebben in een telegram aan de mi nister-president geprotesteerd tegen het voornemen om de omzetbelasting op bromfietsen te verhogen van vijf tot 18 procent. Zij betogen cfeTT deze bedrijfstak reeds in een zeer moé(|§ke economische situatie verkeert en d^iie voorgestelde verho ging van de orrtéetbelasting zeer zeker d-1 totale bromfietsenverkoop zal afrem men. Juist de man met de smalle beurs is het, aldus de hoofdbesturen, die de bromfiets nodig heeft om zich naar en van ifet werk te 'begeven, met name in de woningbouw,-waar de werkobjecten steeds verder verwijderd komen te lig gen. Sociaal en economisch gezien achten de hoofdbesturen, het onjuist de omzetbe lasting op bromfietsen te verhogen en zij verzoeken daaróm de minister-president met klem het voorstel niet tot uitvoering te brengen. KNIPSEL KRANT De directeur-eigenaar van een (duur) jongensinstituut is in ver zekerde bewaring gesteld op verdenking van zedendelicten. De vraag blijft hofe het mogelijk is dat deze man met de opvoeding van een groot aantal pupillen kon worden belast. Hij was voor zijn taak in geen enkel opzicht gekwalificeerd. In onze (al te) geordende maatschappij is dit een onbegrijpe lijke leemte. Wil men een textielwinkeltje beginnen, dan moet men bewijzen overleggen van vakbekwaamheid. Voor de opvoe ding van de jeugd kan iedereen zich als expert aanmelden. (Elsevier) Boekingskantoor: Willemstraat 13, Breda Telefoon 01600—2.2 T .21 (10 lijnen) Uit de reis van de paus naar de V.N. blijkt weer overduidelijk hoezeer Rome erop uit is om zijn invloed in de wereld te vergroten en ook hoe dit maar al te zeer gelukt, daar de komst naar de V.N. geschiedt op uitnodi ging van Oe Thant, de secretaris-generaal dezer organisatie. De genezing van de wonde, welke Rome door de Reformatie heeft ge kregen, is hard op weg te slagen. Het meest te betreuren is wel, dat zovelen die zich protestant en zelfs gereformeerd noemen, in deze tijd met Rome meeheulen, in plaats van de wacht te betrekken bij de leer van Gods Woord, welke in de Reformatie bij vernieuwing aan het licht werd gebracht. (S.P.G.-orgaan de Banier) Feijenoord is een goede ploeg, maar het zijn geen professionals. De fijne kneepjes van het vak moeten zij nog leren. (Puskas) Wnd. commissaris en lid van Gedeputeerde Staten, mr. A. 1 J. M. Mes (KVP) kwam in stromende regen aan, zonder jas, Commentaar in de wandelgangen: „Typisch Mes. Hij regeert Zee land: als hij wil dat het niet regent, komt hij zonder jas." In de Statenzaal werden Gedeputeerde Staten en de fractievoorzitters met hun echtgenoten aan Beatrix en Claus voorgesteld. Een van de dames was in klederdracht. („Een echte! Je kan het zien aan de schoenen. Draagt ze moderne schoenen, namaak!'') (Vrij Nederland) „Er is hier een overspannen klimaat wat de Italiaanse pers doet met Nederland is net zo min terecht als wat de Nederlandse katholieke pers doet met bepaalde personen: etiketteren. Ik heb overdreven in het niet laten zien van het positieve in Nederland, maar er moeten stemmen klinken van verschillende kanten. Veel kerke, lijke vooruitstrevendheid is vaak niet meer dan een vlucht in die actie om de bezinning te vermijden Er heerst een gebedscrisis. Van Italianen, Spanjaarden, Ieren zouden W het bidden weer moeten leren De mensen op middelbare leeftijd hebben het moeilijk, kunnen d« snelle veranderingen niet goed volgen, er is behoefte aan wat rust" (Pater mr. Schoenmaeckers S.J.) Meestal zingen wij een toepasselijk lied nadat aan tafel uit de kin derbijbel is voorgelezen. Toen het verhaal van de verloren zoon aan de beurt was geweest vroeg vader: „Wat zullen we nu zingen? Frank (6 jaar) wist prompt het antwoord: „O, was ik maar bv moeder thuis gebleven". Humor uit de kindermond" van Jo Kalmijn-Spierenburg) „De arbeid heeft zijn vormende functie meer en meer verloren. De arbeid geeft geen bevrediging meer, noch status. De status vindt men in de woning, de buurt, de prijs van de eigen auto en in de wijze van kleden. Is derne mens in zijn arbeid niet steeds meer onmondig geworden? Hlij kruP zijn routinezaak opgedragen en alleen het loon verzoet zijn arbeid. En is a mondigheid elders groter? Zouden de onderwijsresultaten niet aanzienlij^ i kunnen verbeteren, indien wij de jeugd serieus namen en mondig maakten. (Staatssecretaris Elga») (Van een bijzondere medewerker) LOURDES Hoofdstad van het gebed, centrum van vriendschap, genade en gebedsverhoringen. Lang werd Lourdes misschien te veel beschouwd als een mirakelstad. Nu zijn er velen, die eerder geneigd zijn 0111 de wonderen van Lourdes niet serieus te nemen. De realiteit van Lourdes moet m^n met voorzichtigheid, met verstand en met een groot geloof trachten te benaderen. Daarbij moet men ver trouwen hebben in de Kerk, die zich buitengewoon voorzichtig toont en al leen nadrukkelijk geconstateerde en ge controleerde feiten als wonderbaarlijk erkent. Begin juni van dit jaar werd het laatste, door de Kerk erkende wonder gemeld: de genezing van mej. Juliette Tamburini uit Marseille. Dit is de 65o keer, sinds 107 jaar, dat de Kerk het „wonderlijke karakter" erkent van een genezing te Lourdes. Sinds 11 jaar leed mejuffrouw Tamburini aan beender- en beenvliesontsteking met ettering. Zij ge nas te Lourdes in juli 1959. Zij was toen 23 jaar oud. In juni 1965 publiceerde de aartsbisschop van Marseille een com muniqué, dat het „wonderbaarlijke ka rakter" van de genezing van mejuffrouw Tamburini erkende. De Kerk heeft dus pas na 6 jaar deze genezing als miracu leus erkend. Elk jaar begeven zich 50.000 zielen naar Lourdes. Ieder jaar verklaren gemid deld 40 zieken dat zij „wonderbaarlijk genezen" zijn. De Kerk toont zich ech ter uiterst voorzichtig: alle bedrog, arie vergissing, en alle twijfel moeten abso luut uitgesloten zijn. Pas als de volgende vijf voorwaarden vervuld zijn, erkent de Kerk een gene zing als een wonder: 1) de ziekte moet ernstig en onge neeslijk of praktisch ongeneeslijk zijn; 2) alle geneeskundige behandelingen moeten gefaald hebben; 3) er moet geen verbetering zijn in getreden tussen het tijdstip van hel uitschrijven van het geneeskundig certificaat en de aankomst van de zieke te Lourdes; 4) De genezing moet plotseling en totaal zijn; 5) de genezing moet blijvend zijn. (Advertentie) De grot in Lourdes met het volgens de beschrijvingen van Ber- nadette Soubirons vervaardigde beeld van Maria. Iedere zieke, die naar Lourdes pel grimeert, moet voorzien zijn van een re cent, medisch certificaat met de nauw keurige beschrijving van zijn ziekte. Als een zieke beweert genezen te zijn, moet hij zich melden bij het „Bureau médical des constatations". Aan het hoofd Antiekmarkt in Middelburg. Het publiek ziet het uit een bepaal de hoek. Onze fotograaf echter zag het zo. En wie zal beweren dat- zijn visie de slechtste is

de Stem | 1965 | | pagina 8