DIEREN NOG AL TE VAAK VERWAARLOOSD EN MISHANDELD Ierland werkt aan zwerversprobleem Ervaring van Nic. Visser na speuren op markten: Liever dan een verbaal.... mmtii SCHOKKEND RELAAS VAN INSPECTEUR ss ssll Wölravi Klein aantal Afschuwelijk Bescherming LIBERALEN BEDREIGEN WILSON Nieuw-China: Pravda lastert mensen en mi NEDERLAND ALS VOORBEELD Asociaal Pachters V \':.v DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1965 In de schone stad Bragg uitgeverij opgericht, die de naam van „De Galge" kreegJ schikt over een periodiekje, geheten, en is begonnen met Galgeboekjes" uit te gevenj de pers komen bij de drukkt geberg". Om het macabere op te drijven willen we niet dat dit bedrijf gevestigd is op Galgenberg 16 te Gent. Het eerste in de reeks „gl jes", die een lang en smal pi maat hebben, bevat avontu Jan Walravens. Het is gétitf Biorix" omdat de auteur 1 flikkerende ogen, bewegende en ruige snor Louis Paul Bef denken aan Ambiorix, de vox'st. die, zoals men weet, op van Tongeren een standbeej Met vertederde spot noemde vriend Jan Biorix. Toen Jan Walravens op 25 Brussel overleed werd hij doi betreurd. In een aantal essay verscheidene publikaties in en tijdschriften en in voordraf hij het opgenomen voor de van wie hij de bedoelingen bej die hij steunde met raad en bewoog zich op alle gebieden| culturele leven, bewonderde tentialisme, stichtte het Kan maakte grote reizen om overd wereld kunstenaars te kunnen ten. en vond tussendoor nog een tweetal romans te schril een paar bloemlezingen samerj len. Het onderhavige Galgeboekj^ vuld met enkele onuitgegeven notities en teksten uit De Gids en De Periscoop. Tevenj „In memoriam" afgedrukt, da vens op 3 januari 1958 bij de c( Remy C. van de KerckhoveI Vlaamse radio heeft uitgesprol De dagboekblaadjes zijn ge\ het sterfbed van zijn vader, duidelijk, dat hij voortdurend gedachte aan de dood geok werd. Tal van uitlatingen in wijzen daar op. Kort voor zijn den noteerde hij: „Het is rot, c de volmaakte mens sterven Dergelijke overpeinzingen t hem tot bespiegelingen over c dienst. Ergens constateert hij, en Jezus Christus niet identk Na een innerlijke crisis vraagt af of hij katholiek zal blijver „Is het katholicisme de ws Maar als ik ontkennend durf den, duikt de zelfmoord als leiding voor my op. Ja, ze! dat is het." In wezen was deze moedif" met zijn groot gevoel voor hm pessimist. Toen hij op de ze\ verjaardag van André de Rk door hem hoog vereerde dich ton Burssens ontmoette, zei hi „Sedert myn twintigste jaar k ven my niet meer schelen. H is niet goed, ondanks alles wat van krijgt...En ik ondervraag wijls: zou ik op dit moment, al myn geluk met myn vrot kinderen, mijn vrienden, myi en mijn boeken, zou ik nu do nen gaan? Ik kan nog altijd ja Walravens was uitstekend met de Franse literatuur. Ee hartig 'gesprek met Simone voir over haar machtig boek Mandarins" wijst daar o.a. Cocteau kon hij minder v maar toen deze in Brussel ee kwam houden wilde hij haar missen. Het mooist vond hij verhaal over de telepathie: „Een grote vriend van hem, trechtse professor, werd naa gezonden om er het algemec bare gebruik der telepathie deren. Vrouwen die wensen echtgenoot of zoon een en de stad meebrengt, gaan gew< een boom staan, treden langs in verbinding met de gewen soon en doen hun bestellin professor (staat voor een boom sprekende vrouw)Ma vrouw, waarom spreekt u i boom? Hij bedoelt: waarom precies een boom? Zij verstaal om doet u dat? De vrouw (z leefd)Omdat wy arme mens Was ik ryk, dan zou ik telefc ben." In me: 2955 trok Walravens Kamertoneel naar Heemstede, voering van „Quoat-Quoat" v Ques Audiberti werd er geen su critici kraakten het stuk. Hij aan in de hall van de schouv Totaal uitgeput, vel over been, ligt dit kalf tegen de straat op de veemarkt. Het ein de van dit jonge leven was snel nabij. Inspecteur N. Visser van dt Dierenbescherming laat een paar haarballen zien, gevonden in de magen van mestkalveren. De dieren hadden door gebrek aan het juiste voedsel hun huü afgelikt, todat de bal in hun maag zo groot was, dat er geen druppel meer bij kon. Een gezwel, dat tenslotte op de bil van deze koe uitbarstte. De heer Visser kon zijn hand erin steken, zo groot was het. De boer had vergeten de die renarts te waarschuiDen. (Adiverfcenitie) INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS 450 INTERESSANTE STANDS MANIFESTATIES: Comfortabel wonen in 1965 Huizen kijken... huizen kopen, met voorlichting door het Bouwcentrum Doe-het-zelf centrum Demonstratie-apotheek Speelgoedstad met o.a. miniatuur-spoorweg en auto-racebanen Voedseivoorlichting Dagelijks 4 modeshows van wollen kleding Wie wordt Femina-huisvrouw1965? Geopend van 10-17 en van 19-23 uur. Zondags gesloten. Entree f 1.75, kinderen f 1.-^ JaHOY' GEBOUWi |t/m 7 OKTOBER I Een kettinghond, die een tochtige bakkersmand als hok kreeg aangewezen. Niets vol deed aan de voorschriften. De heer Visser heeft aan deze toe stand snel een einde gemaakt. Op de Koemarkt in Purme rend komen de dieren door de hekken naar binnen. Dierenart sen van de veterinaire dienst kijken in de bekken naar sporen van mond. en klauwzeer. Nic Visser houdt op een afstand al les in het oog. Wanneer hij na een uur niets ontdekt, loopt hij naar de veelading, waar veelal de wrakke dieren worden ach ter gehouden. Oude, magere beesten, maar soms ook bees ten, die een boer niet op de markt durft te brengen. Er zijn altijd wel wrakvee-kopers, die tóch een hoge prijs neertellen. Direct haalt hij er een koe met vergroeide klauwen tussen uit. Van één klauw is gewoon een stuk weggezaagd om het gebrek minder te laten opval len. Het dier rilt van de pijn. Een dierenarts staat toe, dat de koe in een goed afgegrendelde schutstal wordt geplaatst. Na een paar uur komt de veehan delaar opdagen. De schets van het dier wordt in beslag geno men door een collega van de heer Visser, in dienst van de Amsterdamse dierenbescher mingsvereniging Sophia", die ook onbezoldigd ambtenaar is van de rijkspolitie met opspo ringsbevoegdheid. Hij, de heer Van Balen en de heer Visser trekken vaak samen op. Er wordt proces-verbaal opge maakt tegen de eigenaar en verder zorgen de inspecteurs er voor, dat het dier zo snel moge lijk wordt afgemaakt. Tijdens de markt zoeken zij voortdurend naar buitensporige gevallen, waarvan de in 1961 gewijzigde wet bepaalt, dat ver oorzakers van het kioaad straf baar zijn. Via varkensen scha- penmarkt komt inspecteur Vis ser op de pluimveemarkt. Zijn verschijning maakt enkele han delaren onrustig. Plotseling haalt hij een mand met do de eenden een patrijs. De jacht op patrijzen zou pas de volgende dag open gaan. „Van wie is deze patrijs", vraagt de heer Visser. De han delaar weet van niets. „Die mand stond zomaar bij m'n wa gen", zegt hij de schouders met een ik-weet-niet-gebaar opha lend. Als de markt is afgelopen staat de mand met de dode eenden er nóg. Liever het han deltje kwijt dan een proces-uer- baal aan de broek, dat financi eel vaak harder aankomt. De eenden en de patrijs wor den vervolgens op het politie bureau als „gevonden voonver- pen" gedeponeerd. Geen eend die er naar kwaakt. Later ko men ze bij de voedselcommissa- ris, die ze verkoopt. „Zodra men merkt, dat wij iets in de gaten hebben, is men soms in staat dieren en andere handel met 'n waarde van hon derden guldens achter te laten. En zoek dan maar naar de eige naar. Dat is zoiets als een speld in een hooiberg", voegt Nic. Vis ser er verduidelijkend aan toe. Het is dinsdagochtend half zes. Purmerend, de marktstad, is klaar wakker. Veewagens rijden af en aan en lossen hun lading, koeien, varkens, scha pen, geiten en pluimvee krijgt een plaatsje om verhandeld te worden. In hokken en aan stangen staan de beesten in de roezemoezerige binnenstad te wachten op hun nieuwe eigenaar. Het is er druk van de boeren, van de kooplui en van de belang stellenden. Bij hen bevindt zich een rijzige man, die haast iedereen kent Nic. Visser (42) uit Sint Nic Visser, die al bijna 20 jaar dag- in, dag-uit op markten te vinden is of op de boerderijen, die Noord- en Zuid- Holland en Utrecht doorkruist, die bo vendien het spoor van dieren volgt tot in Gelderland en Overijscl toe, Nic. Visser is een bemind, maar ook een gevreesd man. Dierenvrienden dragen hem op handen, de tegenpartij gaat hem uit de weg. De man, die zijn die ren de nodige verzorging heeft onthou den, is nog niet klaar niet deze overi gens goedlachse inspecteur. Zijn taak is niet eenvoudig, eist tact en mensenkennis. Helaas stoot Nic. Visser herhaaldelijk op de zwijgzaam heid van het publiek en de listigheid van de boosdoeners, die hun vee naar de markt brengen. Boosdoeners, die uit geputte en verhongerde dieren aanvoe ren. dieren met open wonden en dieren met kilo's puisten of met vergroeide klauwen. Visser kan er over mee pra ten, hij heeft een harde praktijk van jaren achter de rug. Zijn aanwezigheid werkt intussen preventief. Men hoedt zich ervoor met hem te maken te krij gen, maar zo lang er mensen zijn, die in een boog om een gevreesd inspec teur heen moeten, die zijn taak en be doelingen niet begrijpen, zullen er die ren verwaarloosd of mishandeld wor den. Pancras, inspecteur van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren. Zijn scherpe blik dwaalt van links naar rechts, zijn ogen zoe ken de beesten, die verwaarloosd of mishandeld zjjn. Enhij vindt er nog altijd teveel. Het is in feite onvoorstelbaar, dat er nog mensen blijken te zijn, die hun dieren op grove wijze pijn laten lijden, laten verhongeren of die op andere wijze spotten met de eerbied voor het leven. Ook als is dat dan van een beest. Inspecteur Visser weet maar al te goed, dat hetgeen hij ziet en meemaakt slechts een kiein gedeelte Is van wat er in werkelijkheid gebeurt. En tóch verlangt hij van die dierenartsen niet. dat zij elk mogelijk geval van dieren mishandeling of verwaarlozing bij de dierenbescherming zouden aangeven. „De artsen zullen de betrokkenen ze ker op hun fouten wijzen. Nee, het gaat juist om degenen, die zo armetie rig zijn om geen arts bii hun zieke bees ten te halen." Er zijn dus lieden in onze samenle ving, die het dier op grove wijze pijn laten lijden. Hun aantal is miniem, zeer klein zelfs, maar ze zijn er niette min. Hen op te sporen, te vermanen en te beboeten is de taak van de man, die geleerd heeft zijn ogen zeer goed de kost te geven. Treft hij op een markt een verwaarloosd dier aan, dan staan binnen een oogwenk allerlei mensen om hem heen. „Is het niet verschrikkelijk? Ze moes ten die eigenaar ophangen. Aan de hoogste boom", is dan dikwijls het commentaar uit het publiek. Maar Vis ser weet dat dierenmishandeling apar te achtergronden kan hebben. Meestal domme onbedachtzaamheid van men den, die om het niet harder te zeg gen uiterst onverschillig staan tegen over het dier, mensen die meer ver- Iknocht zijn ar.n de portemonnee. Zo Deze koe stond onlangs op de markt in Purmerend. Het dier had doorgezakte klauwen, waarvan een gedeelte gewoon was afgezaagd. van: heest is een heest, rot *Is rot weg ermee. Als de heer Visser op een markt een verwaarloosd beest heeft gevonden, gaat hij naar de plaats, waar het dier de nodige verzorging is onthouden. Hij zoekt de eigenaar op en komt in aanra king met de mensen, die het dier meestal in vieze, smerige stallen of hok ken aan hun lot hebben overgelaten. „Het is moeilijk voor iedereen het juiste woord te vinden, maar wegge jaagd ben ik nog nooit", zegt hij. De inspecteur wil altijd achtergronden we ten. Als het nodig is maakt hij proces verbaal op, schiet foto's en sluit deze in bij het rapport. „Die foto's maak ik nog maar sinds kort, maar ze hebben bij de rechterlij ke macht wèl zijn uitwerking. Eén foto zegt meer dan duizend woorden.", voegt hij er aan toe. De inspecteur is er niet alleen om de dieren tegen de mensen te bescher men, maar ook andersom. Er zijn ex treme gevallen bekend van mensen, die tientallen huisdieren in de kamers héb ben. Dagwerk om ze allemaal te ver zorgen, maar ook aantallen die een last voor een heel dorp kunnen zijn. Hij stevent erop af, probeert met tact de mensen aan hun verstand te, brengen, dat enkele tientallen katten en honden toch echt wel teveel van het goede is. Maar er is geen wet die bepaalt dat zoiets niet mag. Daarom is het voor de dierenbescherming moeilijk er iets te gen te doen. Maar het andere werk gaat voort, gelukkig maar. Mensen als Nic Visser gaan het kwaad te lijf, dat men in deze tijd niet meer voor mogelijk had ge houden. Dierenbescherming is nog al tijd noodzaak helaas.. Schijnbaar nuchter, maar met een ondertoon van afschuw vertelt hij over gevallen, die hem de dierenvriend óók pijn doen. Van die koe met pus en puisten op zijn nek en kop, van dat uit gemergelde mestkalf, dat van ellende in elkaar stortte op een marlot, van de koeien in een stal te Wieringen, die ge voerd werden, terwijl, achter hen de drek dagenlang als een smerige berè bleef liggen, van die pony met ver groeide hoeven, die als klompjes naai voren staken, waardoor het dier op het vlees van zijn achterbenen liep.. ..01 hij neemt u mee naar die kettinghond, die op zijn enkele meters levensruimte een tochtige bakkersmand als slaap plaats heeft. Visser laat u foto's zien: van een Een mestkalfdat door de zorgeloosheid van zijn eigenaar maanden pijn moest lijden Vlak na de geboorte kreeg het een dun scherp touwtje om zijn nek. Het beest groeide in de donkere stal. Het touwtje groej zich in het vlees> dat er met kwabben bij neerhangt (Speciale correspondentie) i DUBLIN Het sociale geweten van Ierland is wakker geschud en een po ging zal gedaan worden om een eeuwenoud overblijfsel uit de tijden der hongersnood, het probleem van de zwervers, te doen verdwijnen. Op het ogenblik zyn er nog ongeveer 6000 mensen in Ierland die geen vaste woon- of verblijfplaats hebben. Het probleem stamt uit het midden van de 19e eeuw toen, na het mislukken van de aardappeloogst, ware volks stammen de Ierse wegen bevolkten op zoek naar voedsel. Om dit probleem te bestrijden heeft de Ierse regering de blikken gewend tot Europa. Men hoopte hier inspiratie voor een opfbssing te vinden doch vond slechts onverschilligheid. In de meeste Europese landen stelt men zich er mee tevreden de zwervers beperkingen op te leggen zoals de ver plicht gestelde identiteitskaart, beper king van bewegingsvrijheid, politie onderzoek en jaarlijkse registratie. De zwervers of ze nu ketellappers, zigeuners of hoe dan ook genoemd worden zijn groter in aantal dan algemeen gedacht wordt. In Frankrijk zijn er ongeveer 60.000, in Nederland 20.000, Finland heeft er 2000, Enge land 100.000. Hongarije gaf zelfs als officieel cijfer 200.000. De Verenigde Staten tellen op het ogenblik nog twee miljoen zwervers en ook Spanje, West- Duitsland, Portugal, Italië, België en Turkije hebben met het zwerverspro- bleem te kampen. Volgens de Ierse autoriteiten is in Ne derland de kwestie het best aangepakt. Men denke hier aan de speciale kam pen, scholen en kerken. tot zwervers hebben gemaakt. De Ierse regering wil echter verder gaan dan alleen maar het oprichter, van kampen, waar de bewoners nof gescheiden van de burgers leven. Ds zwervers moeten opgenomen worden in de maatschappij en dezelfde wel vaart genieten als de leden van die maatschappij. Maar wat denkt de zwerver hier zelf allemaal van? ,We zijn bereid samen te leven met de burgers als we een behoorlijke les ruimte krijgen,' zo gaf er een desge vraagd ten antwoord. ,In ieder geval voor de winter,' voegde hij er na enig nadenken aan toe. Op lm" De zigeuners e.d. staan in Ierland be kend als asociaal en vijanden der ge meenschap. Landeigenaren vinden hen een plaag. Plaatselijke pogingen van de overheid om kampen met scholen en kerken voor de zwervers in te richten zijn alle afgestuit op hevig! verzet. De Ierse overheid is echter vastbesloten een eind te maken aan de problemen. ,Dit kan alleen mogelijk gemaakt wor den door openbare voorlichting,' aldus een regeringswoordvoerder. De Ierse zwerver is een interessante mengeling van tegenstellingen, zij vor men een staat in de staat'. De zwerver is lid van een patriarchale gemeen schap. Het ouderlijk gezag is groot en het hoofd van de familie oefent een grote macht uit over vele. ververwij- derde familieleden. SCARBOROUGH (UPI) jaarlijkse partijcongres in Scarl hebben de Britse liberalen kritiek verd op beide grote partijen in het labour en de conservatieven en ]l.u® eigen partijleider, Jo Grimond, volledige vrijheid verleend te stemmen zoals Wr zelf wenst in het komende parlementair* jaar. De economische, buitenlandse en i* gratiepolitiek van de huidige lap**}** regering werd veroordeeld als „niet-koe* raai en reactionair". De regering wera opgeroepen Engeland zo spoedig mogeWj bij de Europese Economische Gemeen* schap aan te sluiten. Nu Labour nog slechts een meeixlerneia van twee stemmen heeft op het totaa van liberalen en conservatieven m iw Lagerhuis, zijn de 10 stemmen van de ij' beralen van vitaal belahg geworden. de liberalen bij een belangrijke stemffliiw besluiten met de conservatieven in zee je gaan, kunnen zij de regering een neae laag bezorgen, indien niet alle af gevaar* digden aanwezig zijn. Sommigen beweren af te stammen van de Ierse pachters die door de Engelsen van hun land beroofd werden, anderen zeggen af te stammen van de reizende koop- en handwerkslieden die eeuwen geleden door het land trokken. De mening, die echter het meest opgeld doet is dat de hongersnood en de strenge Engelse wetten vele families TOKIO (UPI) Het communist* Chinese persbureau Nieuw-China n de Moskouse Pravda er van besci® dat het de volksrepubliek China belasterd in zyn berichtgeving over wisseling van nota's tussen inuia China. /ikinj De Pravda had er volgens Nxeuw-un' zorgvuldig op toegezien dat in de oei geving „de valse indruk dat ze onP dig en objectief" was, werd gewes jVj, Door evenwel duidelijke syfflR voor India te laten blijken, aldus i ,en China, „is bezorgdheid gewekt OU die zijn geïnteresseerd inl dte 5. gelijke liquidermg van- het Pas Indische gewapend van de vrede in Zuid- en ^uidoo in de mislukking van de intriges imperialisme in dit werelddeel en van de Amerikaanse agressie in IS»® (Yan onze speciale verslaggever) GvV" WÊÊÊÊmM-. mestkalf, dat als pasgeborene een touwtje om zyn nek kreeg. Het beest groeide op in een donkere stal, maar het touwtje kwam strakker en strakker om de hals te zitten en met een half doorsneden nek werd het tenslotte naar de markt gebracht. Weg ermee.... Fo to's van koeien met uitgerotte gaten in hun dijen, koeien zonder «gen, beesten die lijden en die als redding niet meer mogelijk is, moeten worden afgemaakt. (AidiveiDbenrtae) Een koe met een baard Neen het dier heeft kilo's puis ten en pus aan zijn kop hangen De boer heeft er nooit een die renarts bijgehaald en toen het hem te erg werdbracht hij de koe naar de markt

de Stem | 1965 | | pagina 6