Meerderheid oneens met al te kerk voorschriften strenge Coopvaett Hoogheid ik wou U iets vragen BLIK NAAR BUITEN mm5! BELANGWEKKEND ONDERZOEK OVER HUWELIJK EN GEBOORTENREGELING Ook enquête naar beleving van huwelijk door leden BINNENHOF Betrouwbaar Na 15 oktober geen debatten in concilie Conclusies Praktijk Nederlanders als waarnemer naar India en Pakistan Vietcong lijdt zwaar verlies Communisten achter Mitterrand v ^4% N otities ROND tkÉi HET WETENSCHAPPELIJK Scheepsbotsing bij Kopenhagen RUSSEN GERED Rij busongeluk Nederlanders in Frankrijk gewond Voorlopig nog geen uitspraak gemengd huwelijk Reeds 600 doden in bloedige gevechten: Afwijsing DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak KINDEREN SCHRIJVEN DE KONINGIN MOOI IK ZID AANNEMER Puntfilé DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1965 IVoningruil door geheel NedP, and. Vanzelfsprekend via d Stichting Interlocal® Woning -uil-Centrale. Stationsstraat ?n Utrecht. postbus 2D06. Tel oan' 11831. Adressen met. hudsauïïT tiers in handige gids. „De Rue" - caravans zijn bP roemd om hun sublieme we» ligging hun chique afwerkin» en hun interessante prijs. Be zoekt onze showroom Belcrum garage Min. Kanstraat 16-20 Breda tel. 01600-39900. Alle dagen geopend. Te koop Ford Anglia '58 ln Di st. Ieder onderz. toegest. Br fiets kan ingeruild worden. H. Bakx, Past. Kerkerstr. 8 Steenbergen. Voor 'n goede gebruikte «qfê" mobiel naar automobiel, en garagebedr. Staf Cerpentter Beestenmarkt 19 Hulst. Qeze week extra aanbiedingen te gen speciale prijzen. Te koop of ruil; V.W. deTïKr 196.1 3350.- V.W. de Luxe 196? 2350,- Borg ward Arabella 1960 2250.- Renault R 8 19*52 2950.- Renault Dauphin® lofil f 2150.- NSU Prinz 1960 f 1550. Daf de Luxe 1960 1550.- Baf de Luxe 1961 1950.- Ford Anglia 1960 2250,- Mercedes Diesel 1957 2850.- Al deze wagens in z. goede st. met 3 mnd. garantie, schrift. Pr. serv. Inruil en fir.anc. mogelijk Zaterd. en zond. geopend. Nog enkele inr. wagens ie koop te. gen spotpr. v. Doorens auto mobielhandel Liesbosstr. 28, Breda. tel. 41805. Nabij Markt Princenhage. X Te koop. Ford Thames '587t. tionwagen in prima staat. M. Mol, Bornhemweg 63, Ouden. botch. Steeds goede gebruikte auto's met volledige garantie. Inr. en financiering. Garage van Kaam. B. op Zoom. tel. 01640- 4775.X Nieuwe banden in alle maten tegen alle prijzen. ZEBO Kromme Weele 17A, Middel- burg. Voor Z.V1. Axel Koestr. 21-23. Banden coveren of repareren? Assen en wielen voor elk doei, ZEBO Kromme Weele 17 A, Middelburg. Voor Z.V1. Axel Koestr. 21-23. Gebruikte en gecoverde ban den in alle maten en soorten tegen zeer lage prijzen. ZEBO Kromme Weele 17A, Middel burg. Voor Z.V1. Axel, Koestr. 21-23.j Prima Mercedes 180 D te koop. De Lint, Zevenb.Hoek, tel. 01685-497. X Te k. in goede staat zijnde Volkswagenbus 1955. Te bevr. Rijnlaan 8. B. op Zoom. Taunus 17M '65. Fiat 1300 '63, V.W. 120o '61. 2 Opel Rekords '61, Fiat 600 D '63, Renault 4 '55, Renault Ondine '62, Tau nus 17m '63. Alles onder ga rantie. Betaling te regelen. Ga rage Schijvenaars, Langeweg -10, Kruisland. Tel. 467. Van Rooy heeft te koop kam peerwagen i. st. v. nieuw, merk Piccador, 4 persoon® met nieuwe buitentent en alle gerieven f 3.500.-. Opel "Rekord nieuw model '63 type 1500 eer ste eigenaar f 4.850,-. Skoda '63 100 pet. staat f 2.450,-. Fiatje '62. tiipe 500 f 2000,-, V.W. de Luxe 63 f 3.450,-, V.W. bus '62, nwe. motor, nw. gespoten f 2,250.-. Opel Kapitan '60 m. radio, pracht wagen f 3.450, Ford Anglia '59 a.n. f 1450- wegens inruil, Fiat 1100 '58 f 800 Opeltje '57 nw. banden f 775.-, Vauxhall '56 maar Iets moois I f 650,-, V.W de Luxe '55 f 550,-, Ford Taunus 12M '59 f 850,-, Kuivezand 37, Oud-Gas. L tel Tel. 01652-3033. Alle dagen I geopend ook 's avonds. Bclcrumgarage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's v.a. '61 te koop. Min. Kanstraat 16—20, I Breda. Tel. 01600-39900. X I Peugeot diesel 1962 te koop particulier. Als nieuw. Garan- tie. Te bevr. tel. 01146-485. X Deze week heeft Belcrumgara- ge weer een enorme voorraad o.a. Mercedes Diesel 190 D 1965; Mercedes 190 D 1964: Chevrolet 1964; Opel Kap. 19? Opel Kap. 1961; Opel ReM 1963. Ford Taunus 17 M 1$: Ford Taunus 12 M 19«3; Fort Anglia 1963; combi Ford Zf- phyr '62; Ford Taunus piek-»1 met dubbele cabine; Citroen, lelijk eend; 1963; V.W. Variant 1500 1965: V.W. de Luxe 1964. 1963-1962-1961; B.M.W. 1963. Simca 1000 1965. Simca 1000 '62, Simca 1300 1963; Simca 1300 1962; Renault R 8 1964; Re nault R 8 1963: Renault R 8 1962: Renault L 4 1964; Re nault L 4 1963; Renault L 4 1962; Opel Kadett 1963; Opel Kadett caravan 1963; Opel caravan 1962; Chevrolet Belair 1960; Renault Ondine 1962 en nog vele andere, teveel om te noemen. Al deze wasem zijn 100 pet. en worden met 10.000 km en-of 3 mnd. garan tie verkocht. Voor 'n betrouw* bare gebruikte auto naar 'n be trouwbaar adres. Het adres met de grootste voorraad °e grootste omzet en met de aller grootste service. Belcrum rage. Min. Kantstr. 16-20, Bre da. tel. 1600-39900. vlak groenteveiling en station, showroom is dagelijks geopen van 8 u. v.m. tot 10 n"v Ook 's zaterdags en zondags- - Nest prachtige jonge DulHL. herders van prima ouders, d at.rixlaan 29. Qudenboscn- Te koop zw„ w. en br. dwert»* en mlddelsl. poedeltjes. Hoi- landse herder en Deense 0 9 m. L v. Boxtel. Putseweg 13, Ossendrecht. Tel. 48». T.k. lakzwarte dwerg- en roid" denslagpoedeltjes. dwergpln" chertje, Duitse staander, jachthonden en Duitse hera Dierempension 't Laagvelo- Laagveldsestr. la. Roosena Achter Comm. kaz. Auto-, tractor- en landbouw- bandengebruikers attentie! les wat u op bandengebiea zoekt, vindt u voordelig 't grootst gesorteerde bana bedrijf in Nederland en r, ZEBO Bergen op Zoom. Beurs plein 2-6, tel. 01640-5879' 18.00 uur iei. nrp. ook 5435. ZEBO -n0, da. Tramsingel 4-4a, tel. 0*-q 37247 Beide filialen van Middelburg. longe hennen. 3 mnd. oud f Hennen aan de leg. jer1 poeds f 4.60 p. st. Eendc" aan de leg f 3.50 Ze Hg» 20 stuks franco. M- V. fokker. Maren 3. N.brao. Sociétclt ..De Kraai Ke ,r:.|. schieting bij Wed. F. de der. op zat. 25. zon. nerl. maand. 27 sept. Op 2vzipP_ Heg. 14.30 uur. Het bestuu^. Algemeen handelsbureau 43. Huissoon, Van der ggttM® Kapelle, tel 01102-294 tingen. controle en bijnov hoekhouden behandeling tin.gza.ken, incasso en .inn* ties.-g Schieting op liggende zon. 26 sept. bij V. de 1Caw Graauw. Inl. 3,10 ter 2.50. 2 30 uur. G™tè liggende wip zon. 26 sept. café Benelu*. Axel Beg. 14.30 uur. Grote schietingen op sept. bij J van Helsland, Inl. 3.35. Beg. 3 uur. (Van onze ■parlementaire redacteur P. v. d. Sanden) DEN HAAG Op de nieuwe be groting voor de Tweede Kamer is een belangrijk hoger bedrag uitge trokken onder de post „tegemoetko ming in de kosten van het secreta riaat van fracties, die voor dit doel niet, of niet in voldoende mate over personeel der Kamer kunnen be schikken". Daarvoor komt in 1966 een bedrag van f 320.000 beschik baar. In 1965 was dit slechts f30.000, een fooi, waarmee de fracties niets konden beginnen. Eindelijk wordt nu een begin gemaakt, want veel meer is het nog niet, met wetenschappe lijke ondersteuning van het politie ke werk. De Kamer zal daardoor de regering beter en deskundiger tegen spel kunnen geven. De Kamer zal in staat zijn eigener beweging onderzoe kingen te laten verrichten, die sa menhangen met nog te nemen be leidsbeslissingen. Het werk, dat het individuele kamerlid moet verrich ten zal een wetenschappelijke bege leiding krijgen. Daarvoor was het dan ook de hoogste tijd. Ons parle ment kon in menig opzicht de toets der kritiek, in vergelijking met an dere parlementen, niet doorstaan. De regering had hier te veel vrij spel. Bovendien: het kan nooit de taak van een kamerlid zijn om op eigen houtje wetenschappelijke onderzoe kingen te verrichten. Dat is ook niet de opgave van een minister, hoe des kundig hij ook op zijn terrein moge zijn. Daarvoor heeft elke minister spe ciale ambtenaren. De bewindsman zelf neemt de beslissingen, hakt de knopen door. Zo moet het ook in de Kamer worden: deskundigen onder zoeken, wat de fracties onderzocht wensen te zien. Zij zorgen, dat de ka merleden voldoende materiaal ter be schikking hebben om tot verantwoor de beleidsbeslissingen te komen. Het is goed, dat thans enkele stappen in deze richting worden gezet. Het Ne derlandse parlement kan nu een echt parlement gaan worden. Minis ter Smallenbroek heeft dat best be grepen. Hij heeft het eigenlijk ook in het openbaar met evenveel woorden erkend. Bij de behandeling van de kieswet zei de bewindsman letterlijk: De documentatie en de voorlichting waarover ministers beschikken is een geheel andere, dan die waarmee de Kamer het moet doen. Dat verzeker ik u". Welnu het is goed, dat deze minister, met zijn persoonlijke erva ringen in Kamer en kabinet, de con sequenties ten aanzien van het par lement heeft getrokken. Hopelijk zullen de praktische resultaten niet te lang uitblijven. Want ook het parlement kan van een overspannen arbeidsmarkt de lasten ondervinden. DEN HAAG De St.-Adelbertvereni ging, die voornamelyke katholieke intel lectuelen tot zyn leden telt, geeft van daag in Rotterdam de resultaten van een belangryk onderzoek voor publikatie vry. Dit onderzoek met de titel „Doen en denken in Adelbert" is niet alleen voor de intellectuelen van betekenis, doch verdient ook de aandacht van an dere Nederlanders, zowel katholieken als niet-katholieken. Op initiatief van het bestuur van de afdeling Rotterdam van Adelbert werd enige tijd geleden een studiegroep ge vormd, welke haar activiteiten in het bijzonder moest richten op bepaalde vragen rond gezinsplanning, geboorten- beperking en praktische huwelijksbele ving, zoals deze in katholieke kring steeds dringender om aandacht vragen. Een eerste uitgangspunt voor de werk zaamheid van de studiegroep was de ver onderstelling, dat het huwelijk in de praktijk thans dikwijls wezenlijk anders wordt ervaren en beleefd dan het in de leer van de Kerk, in de moraal-theologie en in het kerkelijk recht wordt gezien en dat uit deze spanning voor talloze ge huwden ernstige gewetensnood voort vloeit. Dit acht de studiegroep een heil loze situatie. Onder de aspecten van het huwelijk nemen de vraagstukken van geslachte lijke beleving, gezinsplanning en geboor- tenregeling een belangrijke plaats in. Theologen en zielzorgers zoeken zowel individueel als gezamenlijk naar oplos singen. Een pauselijke commissie is spe ciaal voor dit doel ingesteld. Van het hui dige Vaticaanse concilie worden op dit punt duidelijke uitspraken gevraagd en verwacht. De Adelbert-studiegroep heeft, om te weten hoe de leden t.a.v. deze zo belang rijke zaken denken en handelen, een schrl&elijke anonieme enquête laten hou den. De enquête is door een gerenom meerd instituut, dat verbonden is aan de Amsterdamse universiteit, uitgevoerd. Statistisch-technisch is het onderzoek van een hoog gehalte, zodat de resultaten een grote mate van betrouwbaarheid verto nen. In het onderzoek is aan de verlan gens van de studiegroep van Adelbert goed voldaan. Als resultaat van de studie van de groep kwam zy tot de conclusie, dat de te onderzoeken problematiek moest wor den afgegrensd tot twee hoofdzaken, nl de praktische beleving van het huwelijk voor wat betreft geboortenregeling ener zijds, en de persoonlijke houding van de ondervraagden ten opzichte van het standpunt van de Kerk anderzyds. De studiegroep achtte het bovendien noodzakelijk, dat het onderzoek gereed zou zijn voordat de Nederlandse bis schoppen voor de slotzitting van het con cilie naar Rome zouden gaan. Aan deze laatste wens is voldaan kunnen worden, zij het dat het rapport slechts de hoofd conclusies kan vermelden. boortenregeling. Een deel van de Adel- berters streeft naar geboortenregeling en een ander deel niet. Deze vraag is op zich statistisch heel moeilijk, omdat er ongehuwde Adelberters zijn, terwijl in vele Adelbertgezinnen zwangerschap niet meer mogelijk is. Het materiaal dat thans in het basis rapport is gepubliceerd, laat ons bij deze wat ingewikkelde verdelingen in Adel bert. in het onzekere. Bij de conclusies, waarvan ik er hier boven twee heb gegeven, is er een derde, die de feitelijke geboortenregeling be treft. Het betreft hier het percentage Adelberters, dat naar geboortenregeling streeft en daarbij wel eens, of soms uit sluitend, niet door de Kerk toegelaten middelen tot geboortenregeling gebruikt (De percentagers van deze groepen lig gen, aldus het rapport, resp. tussen 42 en 50 en tussen 13 en 19). Maar deze gegevens zijn in dit basis rapport slechts zo onvolledig opgeno-. men, dat gewacht zal moeten worden op het geheel uitgewerkte rapport. Ten eerste wordt in de conclusies niet ver meld hoeveel percent van de Adelberters geboortenregeling nastreeft. En ten twee de is niet duidelijk, in welke mate men ook door de Kerk verboden middelen gebruikt. In het rapport wordt in de conclusies opgemerkt dat jongere Adelberters het vaker oneens zijn met de leer van de Kerk dan oudere leden. Eenzelfde ver schijnsel van leeftijdsverschillen ligt in de conclusie, dat jongeren vaker uitslui tend niet door de Kerk toegelaten midde len tot geboortenregeling gebruiken, dan ouderen. Ik heb ernstige bedenking tegen derge lijke conclusies, omdat zij niet vermelden in welke mate deze verschillen naar leeftijd zich voordoen. Men liad dus moe ten vermelden in welke omvang de jon geren anders denken en handelen dan de ouderen. Zonder deze kwantitatieve aanduiding is de conclusie van het rap port wat betreft leeftijdsverschillen, eigenlijk een beetje stemming wekken Wellicht dat deze onvolledigheid in het uitgetwerkte rapport, dat dus nog komt, zal worden vermeden. Dr. J. G. M. DELFGAUW ■■d V ATIK A AN STAD (K.N.P.) Wanneer het plan van het concilie-moderamen doorgang vindt, zal het werk der concilie vaders na 15 oktober een geheel ander karakter vertonen en voor een belangryk deel bestaan uit het treffen van voorbe reidingen voor de periode na het concilie. JpWöNïien zou in de periode na 15 ok- looer de h. vader voornemens zijn advies te vragen aan de bisschoppen over enkele oeiangrijke onderwerpen, zoals het ge- niengde huwelijk, het diakonaat in de kerk en de structuur en werkzaamheden van de bisschoppensynode het moderamen heeft zich namelijk voorgenomen de debatten over schema 13 (kerk en wereld) reeds volgende week vrijdag te beëindigen. Daarna zou van i tot 15 oktober nog gedebatteerd kunnen worden over de ontwérpen inzake de •hnssie en de priesters. Vanaf 15 oktober zouden de concilievaders maar drie keer per week vergaderen, voornamelijk om te stemmen over de dokumenten, welke °P afdoening en afkondiging wachten. KOPENHAGEN (ANP/UPI) In de Oresund by Kopenhagen zyn twee vrachtschepen met elkaar in botsing ge komen. Het ene schip, een Fin, bleef on beschadigd maar het andere, het Russi sche s.s. „Rynooshy" kapseisde en zonk terwyl het werd weggesleept. Ijlings toegeschoten reddingsboten en helicop ters wisten de hele Russische beman ning te redden. Deze foto toont het ongelukkige Rus sische schip. HILVERSUM, (ANP) Overeenkom stig het werkschema is gisteren de nieu we zender Lopik 2 gereed gekomen voor gebruik. In verband hiermee wordt het radio programma Hilversum 2 (298 meter) met ingang van vandaag zaterdag, via deze nieuwe 120 kw-zender uitgezonden. Voor de uitzending van het programma Hilversum 2 werd vanaf begin septem ber tijdelijk gebruik gemaakt van de aanmerkelijk zwakkere reserve-zender Lopik 3. (Advertentie) De conclusies van het onderzoek zyn opvallend. De voornaamste moge ik hier vermelden. „Het percentage van^cle leden van de St.-Adelbertvereniging dat het on eens is met de bindende voorschrif ten van de Kerk inzake de prakti sche huwelijksbeleving ligt met grote waarschijnlijkheid tussen de 54 en 60 procent". .Het percentage Adelberters, dat verandering wenst in de bindende voorschriften van de Kerk, ofwel meent dat de Kerk geen bindende voorschriften moet geven, ligt met grote waarschijnlijkheid tussen de 75 en 79 procent" Het is duidelijk dat deze conclusies zeer opvallend zijn, en door de statisti sche betrouwbaarheid van het onderzoek als zeer serieus genomen moeten wor den. Vanzelfsprekend is Adelbert op zich niet zo'n grote groep, doch daar op het terrein van het onderzoek hier en elders slechts weinig betrouwbare statistische onderzoekingen zijn geweest, moge men verwachten dat de conclusies in brede kring de aandacht zullen trekken. Dit wat betreft het onderzoek naar de meningen van de Adelbertleden. Maar de studiegroep heeft ook laten informeren naar de praktische beleving van het huwelijk voor wat betreft ge- Advertentie) I GROTE MARKT 25 BREDA LAON, (AFP) Een Nederlandse autobus is bij de Noordfranse stad Laon in botsing gekomen met een personen auto eveneens uit Nederland. Een vijf tiental passagiers moest zich wegens lichte verwondingen in het ziekenhuis van Laon laten behandelen. Met de bus was een bedevaart naar Lourdes ge maakt. Volgens de Nederlandse consul in Rheims verblijven nog slechts twee in het ziekenhuis, nl. de 58-jarige pastoor H. Botermans uit Susteren en de de 77-jarige mevrouw M. Jagtman uit Den Haag. Pastoor Botermans zou aan een der heupen gewond zijn, terwijl mevrouw Jagtman een shock heeft op gelopen. ROME, (KNPl Mgr. W. Kampf, wij bisschop van Limburg a/d Lahn in Duitsland heeft voor Duitse journalisten in Rome gereageerd op een uitlating van zijn Amerikaanse ambtsgenoot, mgr. Hol land van Salford, dat zeer spoedig een Motu Proprio met nieuwe voorschriften voor het gemengde huwelijk te verwach ten is. Volgens de Duitse bisschop ziet het er echter naar uit dat de paus een ont werp van dit Motu Proprio eerst nog voor een tweede keer aan de bisschoppen conferenties ter bestudering zal voorleg gen. Er kan nog wel enige tijd overheen gaan voor de paus de tekst ervan kan ondertekenen. DEN HAAG (A.N.P.) Tien Neder landse officieren zullen optreden als waarnemers van de Verenigde Naties in India en Pakistan. Zij worden ter beschikking gesteld van de nieuw op gerichte United Nations India Pakistan Observers Mission (UNIPOM),_ die is belast met het plaatselijke toezicht op de naleving van de resolutie van de Veiligheidsraad. India heeft vrijdag Pakistan ervan be. schuldigd opnieuw het bestand te heb ben geschonden. Pakistaanse troepen zouden een Indiase politiepost in Raja- stan aangevallen hebben. Ook op andere plaatsen zouden Pakistaanse troepen op Indiaas gebied zijn doorgedrongen. Premier Sjastri van India heeft vrij dag in het parlement gezegd, dat Kasj mier een stuk van India is. De kwestie van het zelfbeschikkingsrecht kon niet opgeworpen worden, daar de bevolking (van Indiaas Kasjmier) het zelfbeschik kingsrecht reeds drie keer uitgeoefend had en wel tijdens drie opeenvolgende algemene verkiezingen. Waarnemers hebben de indruk ge kregen dat aan de grens tussen Sikkim en Tibet minder Chinese militaire be drijvigheid heerst. Pakistan heeft het Russische bemid delingsaanbod, waarin een ontmoeting tussen president Ajoeb Khan en premier Sjastri op Russische bodem wordt voor gesteld, aanvaard. Pakistan zal waar schijnlijk eerst de toezegging van India willen hebben, dait over Kasjmier zal worden gesproken. India heeft steeds gezegd dat Kasjmier een integraal deel van India is en er wat dat betreft dus niets te bepraten valt Ongeveer 100.000 schreeuwende In diase demonstranten hebben vrijdag een betoging gehouden voor de Chinese am bassade en daar 800 beschilderde scha pen achtergelaten. China heeft India er nl. van be schuldigd bij de terugtocht uit Tibet 800 schapen mee te hebben genomen naar Sikkim. De maharadja van Sikkim heeft dit inmiddels ontkend. (Advertentie) SAIGON (Reuter) Zuidvietnamese infanterie, door vliegtuigen ondersteund heeft in een reeks bloedige gevechten naar schatting 600 man Vietcong-rebel- len gedood. De strijd vond plaats langs de 32 km lange grote weg, die ten noorden van Kwi Nohn, een kustplaats in het noor delijke deel van Zuid-Vietnam, loopt. Vele bataljons regeringstroepen le veren ook langs de grote weg nummer 1, die ongeveer 630 km ten noorden van Saigon loopt slag met de commu nistische rebellen. Verscheidene compagnieën van de eerste Amerikaanse divisie infanterie hebben een verwoed gevecht geleverd ten noordwesten van Saigon, waarin zich een geheel netwerk van door de Vietcong aangelegde tunnels en bunkers met daartussen landmijnen, bleek te be vinden. De Amerikaanse infanterie die o.m. vlammenwerpers gebruikte, werd door jachtbommenwerpers, die bommen af wierpen en de Vietcong-verdedigers met boordwapens beschoten, gesteund De communisten houden echter nog steeds stand. Vast staat dat zij 14 man aan doden hebben verloren. De regering van Noord-Vietnam heeft in een memorandum het voorstel van de Amerikaanse regering to-t het houden van vredesonderhandelingen afgewe zen. De Sovjet-Unie heeft gisteren onvoor waardelijke volledige stopzetting geëist van de Amerikaanse „agressie in Viet nam". In een toespraak tot de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, zei de Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromyko, volle dige steun toe aan de opvattingen van Noord-Vietnam en communistisch Chi na inzake het beëindigen van de Ame rikaanse aanvallen en het terugtrekken van alle Amerikaanse strijdkrachten uit Zuid-Vietnam. (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Lieve konging. Gisteren toen ik uit Haarlem kwam hebben wij u ge-zien bij Wassenaar toen zij ik te-gen mam ma mag ik de koningin op mijn verjaardag vragen dat kan niet de koningin heeft het veel te druk maar ik mogt u wel een briefje schrijven." Nee. de koningin op je verjaardag vragen, dat kan niet, maar een briefje schrijven mag wel. Van deze mogelijk heid blijken talloze kinderen gebruik te maken en de argeloze en spontane manier waarop zij dit doen heeft nu een charmant en kostelijk boekje op geleverd, dat onder de titel „Kinderen door drie samenwerkende uitgeveryen: door drie samenwerkende uitegeveryen: de Arbeiderspers, Bosch en Keuning en Paul Brand; mede ten bate van de stich ting zilveren jeugdwerk. Mr. J. van der Hoeven, particulier secretaris van de koningin, heeft uit drie jaar kinderpost een aantal brieven gesorteerd en gerubriceerd, afkomstig van zevenjarigen, die nog in een hevig gevecht met de pen gewikkeld zijn, tot dertienjarigen, die ware gewichtheffers zijn bij het gebruik van zware woorden. Ontroerende brieven soms, laconieke, vrijmoedige, zakelijke en mededeelza me, maar altijd spontaan en echt. En kele citaten: „Ik zou zo graag eens bij u op be zoek komen. Maar ik weet wel dat dat niet kan. Er willen zoveel kinderen graag u paleis zien, of op bezoek ko men. En dat zijn er te veel. Dan is er geen plaats meer voor de hofdames en de ministers. En nu maak ik het slot. Want u moet meschien nog wel meer brieven lezen vandaag". „Ik weet niet hoe u er uitziet maar ik weet wel dat u mooi bent. Heeft u ook een baby?" „Ik weet dat u jarig bent geweest. En hartelijk gefeliciteerd. En ik schrijf u een brief. Het gaat zeker goed met prins Bernhart. Of niet. Dat zal wel. En met mijn vader en moeder gaat het ook goed". „Nu wil ik u eerst condoleren met het verlies van uw liefhebbende moeder. Hoe is het nu met u? Ik hoop van goed. Wat is het toch erg als GENEVE, (UPI) De rooms-katho- lieke bisschoppen van Zuid-Slavië heb ben een herderlijk schryven uitgege ven waarin wordt geprotesteerd tegen de beperkende maatregelen, die de re gering de kerken heeft opgelegd. De eucomenische persdienst heeft vrijdag verklaard, dat de brief drie opeenvolgende zondagen in alle Zuid- slavische kerken is voorgelezen. iemands moeder gestorven is. Ik heb het voor de t.v. gezien. O koningin ik kan het zo goed begrijpen, want... o ik durf het haast niet te zeggen mijn moeder is ook gestorvenO dat is toch zo erg als ze in het graf ge laten wordt. En mijn moeder was al 20 maanden ziek. O wat was dat toen leeg toen het bed weg was". „Hoe was het toen de prinses jarig was? Hebt u veel taartjes op of niet? Bent u wel eens wel erg boos op de prinses en de prins. Ik hee«t Arnold en ik heb ook een 3 zusjes en twee broer tjes. Ik ben 8 -jaar en zit in de 3 klas. Onze juffrouw leet van de achternaam Jantsen." „Hoe gaat het met u? Met mij gaat het goet ik zit al op de grote school. Dat is heel fijn. Ik ben nog nooit blijven zit ten. Ik zid in de tweede klas. Was het fijn in den haag dinsdag en hebben de mensen goet naar u geluistert? U had zeker een hele mooie jurk aan he of hept u alteit een mooie jurk aan en mou de jurken te klein zijn goort u ze dan in de vodden? Een heel groot meis je zegd dat u ze verbrand dat moet u niet doen geef ze dan maar aan onze zuster voor het toneel spellen. Dat doen de meisjes hiet heel veel en dan kan de zuster het goed gebruiken en dan mag u ook komen kijken al de prinses sen ook en de prins voor niks. Dan moet u alles maar opsturen in een hele grote doos". „Koningin zet u uw hantekening erby als u antwoord, want anders ken ieder een me wat wijsmaken". „Omdat ik gehoord heb dat u bij ons op 1 februari de brug gaat openen en ik u heel graag goed zou willen zien, wil ik u vragen of u niet een goed plaatsje weet waar dat kan". „Hoogheid ik wou u iets vragen over het Lange Voorhout. Ziet u hoogheid ik had van mijn meester gehoord dat op het Lange Voorhout het lekt. En dat u het wil laten verbouwen. Nu wou ik u vragen of u het zou willen laten doen door mijn vader. Ziet u mijn vader weet hier niets van weet, want ik wou hem wel verrassen. Misschien zou u mijn nog een briefje willen terugschrijven. P.S. Mijn vader heeft een vochtbestrijd. ondern." „Hoogheid ik vindt persoonlijk de ma nier waarop u regeerd voortreffelijk ik schrijf wel het woord voortreffelijk maar ik kan het, wat er in mij omgaat in dat woord niet voordoen. U zult natuurlijk zeggen, mooie jongen is dat zo gewoone jongen durft mij te schrijven maar hoog heid neemt u mij het niet kwalijk dat üc u heb geschreven. Ik dank u heel har telijk dat u deze brief hebt willen le zen. Wilt u mij hartelijke groeten over doen aan u gezin en ik hoop dat u Ne derland nog lang mag regeren. Bij voor baat mijn hartelijke dank". PARIJS De kogel is door de kerkhet bestuur van de Franse communistische partij heeft met al gemene stemmen besloten de kandi datuur van Mitterrand voor het pre sidentschap van de republiek te steu nen. Er komt dus in december aan staande geen communistische tegen kandidaat. En wat een paar maanden geleden aan de socialist Gaston Defferre werd geweigerd, is thans toegestaan, gul toegestaan zelfs, aan de liberaal Francois Mitterrand. Zowel aan Def ferre als aan Mitterrand stelden de communisten de eis: onderhandelen over een gemeenschappelijk pro gram. Defferre heeft dait geweigerd. Hij brak er zijn hals over. Mitterrand weigerde het eveneens maar voor hem, de liberaal, draaiden de com munisten het licht op groen. Wij zijn het, aldus de secretaris van de com munistische partij, Waldeck Rochet, weliswaar niet op alle punten met Mitterrand eens, maar er zijn ook punten van overeenstemming: Mit terrand is tegen de Force de Frappe, de zelfstandige atoombewapening van Frankrijk. Voor Mitterrand is de NATO geen bezwaar om toenadering na te streven tussen oost en west, en voor Mitterrand mag de gemeen schappelijke markit in Brussel niet ontaarden in een coingsi van kapita listen en technocraten. En bovendien is Mitterrand een felle tegenstander van het persoonlijk bewind van De Gaulle. Gaston Defferre, burgemeester van Marseille, zal glimlachen als hij dit allemaal leest. Zijn socialistische pro gram ging heel wat verder dan het liberale program van Mitterrand. Defferre wilde zijn program verwe zenlijken met.steun van de liberalen en de katholieke volkspartij (M.R.P.) Hij wilde zelfs nog verder gaan. hij rÊÈËÈËÊ Dit is de lepel van het klassieke Puntfité-lestek Koninklijk# Van Kempen Begeer-Zeist elegant en onafhankelijk van de voorbijgaande modegrillen. In juwelierspleet (P 8) en tilvet (model 89) verkrijgbaar bij de juwelier. stelde voor over te gaan tot oprich ting van een democratiseh-socialis- tisohe federatie, als eerste stap op weg naar de vorming van een grote arbeiderspartij in Frankrijk, naar het voorbeeld van Engeland. Van die fe deratie zouden de communisten geen deel uitmaken. De twee grote par tijen (de socialistische SFIO) en de katholieke (M.R.P.) hebben daar niet aan gewild. Defferre legde er de bijl bij neer en trok zich terug. De katho lieke partij schoof op naar rechts, de socialistische partij naar links. De li beraal Mitterrand werd toen de ko mende man. De consequenties van het besluit van het bestuur der communistische partij zijn van tweeërlei aard: con sequenties op korte en consequenties op lange termijn. Door het besluit van generaal De Gaulle om voortaan de president van de republiek te doen verkiezen door het volk zelf, spelen de communisten weer mee. De Gaulle zelf heeft het Franse communisme uit het ghetto, uit de quarantaine gehaald. Mitter rand als kandidaat van de linkerzij de, maakt alleen maar kans om het van het Gaullisme te winnen als hij kan rekenen op de stemmen van de communistische kiezers. En dat zijn er vijf miljoen. Geen enkele andere politieke partij in Frankrijk is bij machte om zuiLk een gewicht in de schaal te werpen. Als Mitterrand bij een mogelijke herstemming de enige tegenkandidaat van De Gaulle wordt, kunnen de communisten uitroepen: dat heeft de linkerzijde aan ons te danken. En niemand zal dat kunnen tegenspreken. Dat zijn de directe consequenties. De consequenties ep lange termijn kunnen nog veel belangrijker wor den. Van De Gaulle kan Mitterrand het nooit winnen, maar wel kan door de veelheid van tegenkandidaten De Gaulle een herstemming worden op gedrongen, wat voor de generaal een bittere pil en voor de linkerzijde een grote overwinning zal zijn. Die over winning zullen de communisten uit buiten voor de algemene verkiezin gen in 1967, als de volksvertegen woordiging moe worden vernieuwd. De communisten zullen er alles op zetten om bij die verkiezingen een nieuw volksfront af te dwingen. Dat wil zeggen een regering van socialis ten, katholieken en communisten. Het is nog veel te vroeg daarover nu al voorspellingen te doen. Tot 1967 kan er nog veel gebeuren. Maar nu reeds valt te constateren, dat de openbare mening ta Frankrijk over de communisten wat gunstiger denkt dan bijvoorbeeld tien of twintig jaar geleden.

de Stem | 1965 | | pagina 5