De laatste oversteek Drie weken cel voor onhandelbare Belg ZEEUWSE COLLECTE VAN 4-10 OKTOBER Kwaliteit van koeien op Holubra was uitstekend Vlissingen verdeeld over zeeweringplannen Met blauw oog voor rechter E.M.S. NIET BANG VAN LEGE FLATS Straatterreur dwong politie naar buiten Kanaal Gent- Terneuzen krijgt hoogste prioriteit ATLETIEK IN TERNEUZEN r Terugslag in m.o.-studie niet gekomen ÜaabUI 0e Slew Op 30 oktober opening van opleidings centrum ersdiensten ïienartsen OGWATER Vandaag Morgen Maandag Ook voor lichamelijk gehandicapten Voorstel aan raad Reconstructie van gevaarlijke i Atèlse Zuidsingel De Goese relletjes Bejaarden-vakan tie Wereldprimeur van achttal Voor het eerst ook Zeeuwen Fa. Julia v. d. Walle promt's goedgekeurd Com/ m Kath. Leergangen Tilburg Even misdadig Gelijke offers Log lichaam Hulp ui pas to reel werk TL DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1965 e nemen waar: voor Kloos, Terburg; voor IJzendijk» oofdplaat dokter Kalkman tel. 01152345; voor Ter- Bouwens: voor Cadzand, emenit en Zuidzande dokter zande; voor Axel dokter ienburg en Oostburg dok- ■re uit Oostburg. tel. 01170- lelburg dokter Boerwinkel, Vlissingen aokter Grippal zaterdag), dokter De Greet ,dag); voor Goes dokter 5462: voor Borssele en eter Gelderblom, tel. 01196. dekenskerke en Kwaden. Kole. tel, 01193262; voor 's-Heerenhoek dokter Gel- -275; voor 's-Heer Arends- lartsdijk en Heinkenszand 01198—231; voor Kruinin. rt. Krabbendijke en Ril. ter AUewijn, tel. 01130-566 nps, tel. 01135343. Goes: Goese Apotheek, tel. urg: Ringeling, tel. 2538; aassen. tel. 2090: Vlissingen: duider, tel. 2730. Boneschanser, tel. 01130- i en Nieuw-Namen de heer -luist; voor Sas van Gent, nsla>g de heer Jansen uit (Advertentie) HERÉNKONFEKTIE ndag 26 sept, is het hoog- nsweert 3.41 en 15.55 uur. 03 en 15.18 uur. Vlissingen uur. Wemeldinge 4.25 en 7 sept, is het hoogwater te: 17 en 16.33 uur. Terneuzen uur; Vlissingen 3.06 en 15.24 linge 5.09 en 17.23 uur. Vülder: 14.30 uur kermis- .9.30 uur; Het idool van de IADORP ■ov. wedstrijden P.J.G. Zee- ;and II: 14 uur opening wljkge- ene Kruis. 10 uur: jubileumcongres nd. Volks, en aspirantenkoers. ur: Majoor Dundee. 14 J. uur: El Cid. 14 j. RG ir: Goldfinger. 18 J. en 21.15 uur; De wraak vai 4 j. en 21 uur: Geen alibi w .3- N ;n 21 uur: De Woestijnhavik 19 en 21 uur: De dag n» df 1. ;n uur: Werther. 13.30 uur; ploegwedstrijder. iwburg 21 uur: artiestenbal •s 19.30 uur: bal. nusementsmuziek. band 15 uur: schieting. 16.30 en 20 u.: Majoor D® 5. 10 uur: Kabouterdag. en 21 uur: Geen alibi voo- j- RG en 20 uur: Goldfinger. 1« en 20 uur: De woestijohav* 15, 19 en 21 uur: zeehengel" n. ra 14.30 uur: Willem Teil. Viooltje van Montmartrc- SN .30 uur: Werther. /eense walsen. T is 15 uur: schieting. uwé 14.30 uur: schieting- 50 en 20 uur: El Cid. 1* ï- i: rk 14.30 uur: schieting RUG linck 15 uur: schieting- r 15 uur: schieting. «r S- 15 uur: afscheid ds. *v. ZANDE pil 14 uur: schieting. iaan 15.30 uur: schietmg. 19 uur: kermisbal. elux 14.30 uur: schieting E I' 15 en 19.30 uur: Het magers. Ie Vijlder 14.30 uur: schiet»1» Idool 'huis 19.30 uur: raadsvergadc- irijver 15 uur: grote gaaftol- SN uur BATH de El Cid. 14 j. VTH raadsvergadering. VUlder 14.30 uur: kermi* 20 uur: Lezing voor r- over de reclam®» >ouw ;ilde RG ur: raadsvergadering. nskerke ,ads v ergader ing. (Van een onzer verslaggevers) DINTELOORD De veerdienst Dintelsas-Ooltgensplaat vaart van daag voor het laatst. De ANWB heeft alle richtingaanduidingen naar het veer al verwijderd en de chef van de veerdienst, de heer J. Bolijn, verhuist vandaag nog naar Maassluis waar h(j walkapitein wordt. TIET veer DintelsasOoltgens- plaat (redery Van der Schuyt- Van den Boom-Sta nfries N.V.) heeft het moeten afleggen tegen de Haringvlietbrug en de Greve- lingendam. „Ze zijn voor ons de doodsteek geweest", zegt de di rectie van S.B.S., die, na de dienst bijna dertig jaar te hebben onder houden, haar veerboten naar Rot terdam zal varen om ze daar te verkopen. rpOT 1964 was deze „oversteek" een rendabele zaak. De rederij had er toen zelfs twee veerboten ingezet, de Van der Schuyt en de Gorcum 5, die samen een drie- kwartiersdienst verzorgden. In juli 1964, toen de Haring- vlietbrug openging, viel de eerste klap. Het aantal passagiers liep terug, de dienst werd per uur uit gevoerd en de veerboot „Prinses Beatrix", die op de dienst Numans- dorp-Den Bommel overbodig werd, kwam de grote veerboot Gorcum 5 vervangen. TAE tweede en hardste klap was echter de opening van de Gre- velingendam. De dienst viel terug op eens per anderhalf uur, en voor de veerboot Van der Schuyt was er zelfs geen werk meer, zodat die meestal buiten gebruik was. In rendabele dagen verschafte de veerdienst werk aan zeventien man. De laatste maanden waren het er nog maar zeven. En die zullen nu ook elders werk moeten gaan zoeken. Op de foto: de laatste afvaati van de „Prinses Beatrix". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Middel burgse politierechter heeft de tech nisch ingenieur J. S. uit Borsbeek bij Antwerpen vrijdagmorgen ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie weken met aftrek van voorarrest. S. zal bovendien drie jaar niet mogen rijden. In de nacht van zaterdag op zondag jl. heeft S. in staat van dronkenschap een auto bestuurd. Hij pleegde voorts bij (Van onze correspondent) SOUBURG „De Zeeuwse col lecte" zal dit jaar gehouden wor den in de periode van 4 tot 10 oktober a.s. De opbrengst van deze collecte is bestemd voor verschil lende doeleinden, die de Stichting Zeeland, in overleg met het pro vinciaal bestuur van de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening, heeft aangewezen. Voor de eerste maal zal een deel van de opbrengst worden besteed aan vakantie voor lichamelijk gehan dicapten. Vaak zijn deze mensen genoodzaakt hun vakantietijd thuis door te brengen omdat zij de speciale voorzieningen, die Goldfinger. 1» 1- (Vervolg van pagina 1) GOES. Inspecteur L. V., korpschef van de Goese gemeentepolitie vertelde in enkele woorden hoe de rel zich had ont wikkeld. Twee Vlissingse jeugdbendes zouden elkaar in Goes gaan bevechten. Toen een van de bendes verstek liet gaan besloot de ander nozemgang de boel in Goes eens flink op stelten te zetten. Eerst werden Goese jongens getart en gemolesteerd. Later werden meisjes en volwassenen lastig gevallen, auto's be schadigd, ruiten ingegooid en lantaarn palen vernield. Op een gegeven ogenblik bevonden zich 700 tot 800 jongeren in de Goese binnenstad, waarvan er tientallen vochten. Er heerste een volslagen straat terreur. Aanvankelijk liet de politie zich zo weinig mogelijk zien om onnodige provo catie te voorkomen. De toestand werd echter zo wanordelijk en gevaarlijk dat de politie zich genoodzaakt zag charges op de massa uit te voeren. De Vlissinger E. P. werd op heterdaad betrapt toen hij een steen naar het po litiebureau gooide. Toen hoofdagent J. G. hem wilde aanhouden kreeg hij van P- een klap in het gezicht. Hij werd bovendien door vier, vijf anders nozems aangevallen, zodat een collega hem met de wapenstok moest ontzetten. Toen P. andermaal gelast werd mee naar het bu reau te gaan verzette hij zich hevig. Hij kwam in de cel pas tot bedaren. De verdediger van P., mr. F. K. Aariaanse. zei dat de verdachte geen aan voerder is geweest.. Hij was slechts een meeloper maar overigens ,,wel een las- "ge jongen die door het dolle heen kan raken". To<® P. het vonnis hoorde barstte hij jh snikken uit. „Ik zal het nooit meer ö°en, mijnheer", zei hij, zwaar met de schouders schokkend. Van de drieste nozem van zaterdagavond was nog slechts een zielig hoopje mens overgebleven. De transportarbeider G. H. uit Colijns- Pteat had volgens zijn zeggen klappen van de politie gehad zonder dat hij iets met de relletjes had te maken. Dan had maar niet op de Markt moeten blij- •®n. aldus mr. P. van Empel. de politie rechter. H. stond terecht wegens belediging (hij naa de politie voor lafaard uitgeschql- en het plegen van verzet bij zijn aanhouding. De politierechter zei dat er P patste jaren al meer klachten over y- H. zijn binnen gekomen. Hij is van type dat moeilijk en vervelend is oor zijn medemensen, aldus de politie rechter. P. H. uit Wissekerke stond terecht egens mishandeling en verzet. vPe. 20-jarige ijzerbewerker E. P. uit vlissingen werd bovendien veroordeeld rot een gevangenisstraf van zes weken, ^arvan vijf voorwaardelijk, en een geldboete van 75,-. De 18-jarige G. H. uit Colijnsplaat kreeg naast zijn huisarrest nog zes we ken gevangenisstraf voorwaardelijk en een geldboete van 100,-. De 17-jarige P. H. uit Wissenkerke. wiens zaak vanwege zijn leeftijd met Besloten deuren werd behandeld, werd eroordeeld tot een gevangenisstraf van }ve^en voorwaardelijk en een geld boete van 75,-. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De raad van Axel zal tijdens de dinsdag a.s. te houden vergadering moeten beslissen over een voorstel van b. en w. de Zuidsingel te doen reconstru eren. B. en w. stellen voor t.b.v. de ver betering van deze gevaarlijke'' weg een krediet van j 490.901,. beschikbaar te stellen. De reconstructie zal inhouden, dat de vrij scherpe bochten zullen ver dwijnen, de verkanting zal worden ver beterd en de gladde koperslakkeien zul len worden vervangen door een stroef wegdek, in casu asfaltbeton. Door de „kanalisering" van de Zuidsingel zal een groot gedeelte van de ventweg in de richting van de bebouwing van Axel moeten worden verlegd; b. en w. willen de brede groenstrook tussen de Zuid singel en de ventweg gehandhaafd zien. De ventweg zal ook worden voorzien van een nieuwe riolering enz al aanslui ting krijgen met de Burchtlaan, B. en w. stellen de noodzakelijkheid van de reconstructie van de Zuidsingel op het grote aantal ongevallen, dat jaarlijks op deze weg (een zeer belangrijke verkeers ader) voorkomt. De uitgebreide agenda voor de verga dering omvat 27 punten. Er zijn voorstel len tot het toekennen van een uitkering ineens (2 pet) aan het gemeenteperso- neel, een bijzondere uitkering aan de secretaris, de ontvanger en de ambté naar van de burgerlijke stand en een uit kering-ineens aan de gepensioneerden, wier pensioen ten laste van de gemeen te komt,tot het vaststellen van de gren zen van de bebouwde kommen van Axel Sluiskil, Magrette en Slui, van een wij ziging van de salaris, en loonverordening 1959". van enkele namen vooor straten, wegen en pleinen (het in het sanerings- gebied Oudewijk en omgeving geprojec teerde plein zal worden genoemd naar John F. Kennedy) van de uitkerings. en pensioenverordening wethouders en van een wijziging van de begroting, tot be noeming van een ambtenaar van de burgerlijke stand (mej. S.A. de Putter cn de heer A. Sturm, staan respectieve lijk eerste en tweede op de voordracht) en van een onderwijzer van bijstand aan de openbare lagere school, tot de aan koop van twee perceeltjes ï-v.m. de aan leg van de J oh a nn astraat, een woning aan de Julianastraat t.b.v. de realise ring van de partiële regeling bebouwde kom 1964", een woning aan de Kanaal kade voor de verwezenlijking van het uitbreidingsplan „Oost', en van enkele panden aan de Oosterstraat, tot verkoop van twee perceeltjes bouwgrond en tot goedkeuring van het voorlopige plan tot onteigening van twee woningen aan de Oudewijk, die zijn betrokken bij de sa nering. zij nodig hebben in verband met hun handicap, in een vakantieoord niet zullen aantreffen. De Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening hoopt door middel van de Zeeuwse collecte deze mensen een pret tige vakantie te kunnen bezorgen. Twee andere doeleinden die zullen delen in de opbrengst zijn het Anjerfonds Zeeland en de vakantieweken voor bejaarden, terwijl 18 procent van de plaatselijke opbrengst weer ter beschikking zal ko men van het plaatselijk maatschappelijk werk. De Zeeuwse collecte raakt steeds meer ingeburgerd. Vergelijkt men de totaal opbrengsten van de verschillende collec tes, dan ziet men dat dit bedrag ieder jaar hoger is. aldus het bestuur van de WH. Vorig jaar heeft de Zeeuwse col lecte ongeveer 30.000 gulden opgebracht. Het bedrag dat toen werd afgestaan aan het Anjerfonds, kwam ten goede aan muziekverenigingen, verschillende orga nisaties en bijv. ook aan activiteiten ge richt op de jeugd. De vakantieweken voor huisvrouwen die de Federatie voor Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening andere jaren op haar programma had staan, heeft ze ge schrapt. De belangstelling hiervoor liep zienderogen achteruit. De bejaarden vakantieweken daarentegen trekken eeli enorme beangstelling. Dit jaar worden er drie van deze weken gehouden hotel De Wielingen te Cadzand. Aan l iedere vakantieweek kunnen ongeveer 25 oudjes deelnemen, maar het aantal I aanvragen was veel groter. Om te voor komen dat er volgend jaar weer veel bejaarden teleurgesteld moeten worden, zal de federatie WH aan alle bejaarden- sozen een circulaire richten, met het doel de bejaarden zelf te laten sparen voor de vakantie. Hoe meer de bejaarden sparen, hoe minder geld er uit de Zeeuwse collecte bijgepast moet worden voor de bejaardenvakantieweken, aldus de federatie. En dit geld kan dan weer voor een ander doel worden gebruikt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Suur- hoff heeft vastgesteld, dat aan hel verbeteren of uitbreiden van een aantal scheepvaartwegen in 196fi de hoogste prioriteit toegekend moet worden. Als gevolg hiervan kan maar weinig geld beschikbaar blijven voor nieuwe werken. De hoogste prioriteit van deze vaar wegen eist reeds 161 miljoen gulden. De hoogste prioriteit krijgen: het kanaal Gent-Terneuzen, het Maas-Julianakanaal, de Rijnkanalisatie, het Amsterdam-Rijnkanaal, de tijdelijke toegang tot Euro poort, de achterwaartse verbinding van de Europoorthavens, de verruiming van het Noordzee kanaal en daarmee gepaard de verbetering van de havenmond te IJmuiden. herhaling verzet tegen de politie, die hem een rijverbod had opgelegd. Opperwachtmeester M. van de B. uit Kortgene getuigde dat S. zich beestachtig had gedragen. S. was in Kamperland, na aldaar een mosselsoupertje te hebben gehad, in zijn auto gestapt om naar een even verderop gelegen café te rijden. Onderweg moesten er volgens de opper wachtmeester verschillende mensen opzij springen om niet te worden aangereden. Die mensen hadden de opper in Kort gene gebeld, die er op zijn beurt twee wachtmeesters op af stuurde. Deze kon den de Belg echter niet tot bedaren brengen. Opper Van de B. is toen met zijn motor met zijspan naar Kamperland gereden om S. in te rekenen. Nadat de drie politiemannen S. in het zijspan hadden gestopt en Van de B. was weggereden, stapte S. er doodleuk uit. Volgens de opperwacht meester heeft S. hem hierna geslagen. „En als ik geslagen word, sla ik terug," aldus de opper. Het blauwe oog waarmee S. ter zitting verscheen was een overtuigend bewijs voor het feit dat opper Van de B. deze stel regel ook het vorig weekeinde in praktijk heeft gebracht. S. bleef onhandelbaar. Van de B. liet een taxi komen om de man naar Kort gene te brengen, maar S. wilde niet. Toen zou S. in zijn door zijn vrouw bestuurde eigen wagen naar het groeps- bureau worden gebracht. In plaats van naar Kortgene te rijden, sloeg het echt paar op de vlucht: aanvankelijk met mevrouw S„ later met S. zelf achter het stuur. De politie achtervolgde de vluchtelingen tot aan het bungalowpark De Banjaard. De politie sloot de toe gangen tot dit kamp af en arresteerde de weerspannige Belg zondagochtend bij het krieken van de dag. De officier van justitie, mr. Th. Lebret, vorderde een gevangenisstraf van vier weken en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De raadsman van verdachte, mr. P. C. Adriaanse, schetste S. als een brave, ijverige, voortreffelijke man, die op zijn werk niet gemist kan worden en die met een week voorarrest toch eigenlijk al voldoende gestraft is. Verdachte S. zei dat een veroordeling tot gevangenisstraf ongetwijfeld zijn ont slag ten gevolge zal hebben. De officier had vergeten onmiddellijke gevangenneming te vorderen. De verde diger maakte de politierechter hierop attent, in de hoop dat deze nalatigheid zijn cliënt nog gelegenheid zou geven de grens over te wippen. Hij had het dan echter beter niet kunnen zeggen. De politierechter nam de onmiddellijke gevangenneming nu eenvoudig in zijn vonnis op. België heeft al aangedrongen op ver hoging van de activiteiten rond het Gent- Terneuzen kanaal. Eind 1968 moet dit kanaal voor grotere schepen geschikt zijn. De werken in de Maasroute moeten eveneens grote prioriteit hebben. Het slui- zeneomplex te Maasbracht bijvoorbeeld komt waarschijnlijk eind 1965 begin 1966 gereed. Volgend jaar gaat men verder met de werken van het Julianakanaal en hel opruimen van de sluis bij Roosteren. Het sluizencomplex in de Maas te Sam- beek en Belfeld is waarschijnlijk in 1967 en 1968 gereed. Eind 1966 begint water staat met de bouw van de sluizen in het lateraal kanaal tussen Linne en Bugge- num. zien en die zeker voor herhaling in de komende jaren vatbaar is. volking met plezier op terug kunnen De keurmeesters in Etten had den alleen maar oog voor de kwaliteit van het aangevoerde vee. SCHEVENINGEN (ANP) De exploi tatie Maatschappij Scheveningcn (E.M.S.) is niet ongerust over haar leegstaande flatwoningcomplexen in Vlissingen, Til burg en Waalwijk, zo heeft de voorzitter van de Raad van Bestuur, de heer R. Zwolsman, vrijdag in de jaarvergade' ring verklaard. Volgens hem komt het wel meer voor dat woningen enige tijd leegstaan, nadat zij ogenschijnlijk zijn af gebouwd en de definitieve afwerking en oplevering nog niet hebben plaatsgevon den Óe gevraagde huurprijzen voor de leegstaande complexen achtte de heer Zwolsman niet onredelijk Door het nieuwe (koppel.) beleid van de overheid bij het afgeven van vergun ningen voor de bouw, is er tijdelijk wat meer aanbod van woningen gekomen, zo meent de heer Zwolsman Meer aanne mers zijn door dit beleid n.l. gedwongen ook voor eigen rekening te bouwen. Ver der worden de bouwers geconfronteerd met een soort koperstaking, die kennelijk bedoeld is om de prijzen te beïnvloeden. Als het ergste tekort in de woningsector zou blijken te zijn opgeheven, dan zal de E.M.S. deze sector verlaten en zich geheel gaan richten op de utiliteitsbouw, waar nog steeds sprake is van een schrij nend tekort, zo kondigde de heer Zwols man aan. (Advertentie) VOOR EXCLUSIEVE HERENCONFECTIE „FIRST MAN" nu naar Bierkaaistraat 21-23 HULST (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Een zitting van maar liefst vijf en een half uur heeft de raad vrijdagmiddag en -avond gewijd aan een lijvige agenda, waarop als voornaamste punt voorkwam een bespreking van de plannen om ter hoogte van de Boulevard een Delta-zeewering aan te leggen. Zoals bekend heeft het Waterschap Walcheren bij het gemeentebestuur twee verschillende voorstellen ingediend, die voorzien in een zeewering voor langs of achter langs de bestaande bebouwing. Een belangrijke mededeling, die met applaus werd begroet, deed wethouder Ch. Gilissen-Verschage: de stichting sportbelangen heeft uit. Den Haag offi cieel ten gehore gekregen dat de rijks goedkeuring voor de sporthal Vlissingen in het vierde kwartaal van dit jaar kan worden tegemoet gezien. Wat betreft het Deltaplan Boulevard Vlissingen pakte het advies van b. en w. om de betrokken stukken voor kennis geving aan te nemen, geheel anders uit. Een spervuur van vragen en een golf van verontwaardiging steeg uit de kelen van de raadsleden op. Het feit dat b. en w. geen keus hebben kunnen bepalen (Van onze correspondent) TERNEUZEN Vanmiddag (zater dag) om drie uur beginnen op de Sin telhaan van het Zuidersportpark de atletiekwedstrijden die worden geor ganiseerd door de Terneuzense Scheldesport. Alle Zeeuwse en enkele Brabantse verenigingen hebben hier voor in geschreven. De tienduizend meter wordt verlopen voor het Zeeuw se kampioenschap. Cas Mulder van Dynamo uit Middelburg is hier de grote kanshebber. Aan het discuswer pen voor dames wordt deelgenomen door mevrouw Esther Goedhart-Schot uit Zierikzee, die Nederland reeds ver scheidene keren op dit nummer verte genwoordigde. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR Ruim zeshonderd koeien van uitstekende kwaliteit hebben duizenden naar de Hol-U-Bra centrale fokveedag in de Ettense Veemarkthal getrokken. Uit alle windstreken van ons land kwamen de deskundigen en lief hebbers om eens te kijken wat de pro vincies Zuid-Holland, Utrecht, Brabant en Zeeland in de klassen preferente Stammoeders, Prodrktie. Melkgevende koeien. Droogstaande Koeien, Melkvaar- zen en Directe nakomelingen van Stie ren, waarvan de laatste rubriek ge splitst was in nakomelingen door K.I. cn door natuurlijke dekking naar vo ren kunnen brengen. Zelfs uit het bui tenland bestond grote belangstelling: zo zagen wjj honderden Belgen, tientallen Fransen cn enkele Chilenen en Argen tijnen. Deze fokveedag werd naast de prima kwaliteit van de aangevoerde dieren ge kenmerkt door enkele primeurs. Ten eer ste het feit, dat acht dochters afkom stig van de stier Butenmoark Mars. die ieder in hun leven meer dan 50.000 kg melk hebben geleverd, aanwezig waren, een wereldgebeuren. Ten tweede, dat er esn buitengewoon grote aanvoer was van preferente stammoeders. Het was de eerste maal. dat Hol-U- Bra in Etten werd gehouden. Dit kwam onder meer doordat de Utrechtse vee marktterreinen door de voortdurende expansie van ds Jaarbeursgebouwen te klein zijn geworden. Tevens was het voor de eerste maal, dat de provincie Zeeland, zij het met een bescheiden aan tal koeien, aan de centrale fokveedag meedeed. De beslissing om naar Etten te ko men is niet gemakkelijk geweest voor het bestuur. De grote afstand, de gok of het in Etten allemaal wel goed ge regeld zou zijn etc. zijn hier natuur lijk belangrijke factoren geweest. Maar gisteren in de Veemarkthal, de twee extra tenten en de keuringsringen heb ben wij geen enkele wanklank gehoord en aan de gezichten van de eigenaars van de dieren en het publiek was wel te zien. dat men bes' tevreden was. Een ander probleem waar men in Utrecht mee zat was de parkeermoge- lijkheid en de afvoer van de grote aan tallen wagens voor veevervoer en perso nenauto's. Nadat wij gisteren gezien heb ben hoe uitstekend de Rijkspolitie van Etten dit opgelost heeft, geloven wij, dat zelfs een dubbel aantal auto's geen bezwaar zal kunnen zijn. Al met al een dag waar de organisa toren, de deelnemers en de Ettense be- tussen het enenenenijenijenijenenenenen -project, zat de raad niet lekker. De heer E. de Priester vond dat het college daardoor een deel van de verant woordelijkheid inzake de veiligheid op de schouders nam. Op grond van het feit, dat. de veiligheid voorop gesteld moet worden vond hij een antwoord. Zoals bekend heeft de voor langs-oplossing van het probleem tot gevolg dat het strand zal verdwijnen, en dat vanuit de bebouwing het uitzicht op zee voor een groot deel verloren gaat. Wanneer de Delta-zeewering achter langs wordt gelegd blijft het strand weliswaar bestaan maar dan is de bebouwing aan de Boulevard onbeschermd en een prooi bij een eventuele vloedgolf als in 1953. Bovendien zal een nieuwe bebouwing verder landinwaarts en op een hoger ni veau moeten worden verwezenlijkt, waardoor de Boulevards jarenlang een verbrokkeld aanzien krijgen. De voor-langs-oplossing heeft onher roepelijk tot gevolg dat er een einde komt aan Vlissingen als badplaats. Het zou een ondergang na 75 jaar van bloeiend toerisme betekenen. Rijks- en provinciale waterstaat zijn sterk geporteerd voor deze oplossing, terwijl het waterschap het achter-langs- propect prefereert. De heer Oosterhuis kwam met een mo tie, waarin hij b. en w. verzocht een brief te schrijven aan het waterschap, met het verzoek een combinatie van de twee voorgestelde plannen waarbij het strand behouden kan blijven, in 'studie te nemen. De heer Oosterhuis ziet een op lossing door de Delta-zeewering aan te leggen voor langs de Boulevard Blan- kert tot aan dancing Victoria, en ver volgens achter langs via Parklaan en Hazelaarstraat. De motie werd aangeno men met 15 voor en de stemmen van de drie wethouders tegen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG-BREDA Vanmiddag zal dr. M. van Can, rector van de Katho lieke Leergangen te Tilburg, verslag uit brengen van het studiejaar 1964-1965 Het meest opmerkelijke, aldus dr. Can in zijn jaarverslag, is dat in de mo.- sector de elk jaar verwachte terugslag weer niet is ingetreden. Er kan eer der van een aanzienlijke vooruitgang (10 pet.) worden gesproken, terwijl ook de inschrijvingen voor het nu begonnen studiejaar geen dalende tendens verto nen. Het experiment om leerkrachten bij het technische onderwijs in het verband van de M.O.a pedagogiek een bredere opleiding te geven, mag in eerste aan- leg geslaagd heten. Van de zestien in geschreven cursisten hielden veertien het tot het einde vol. Dt nieuwste studie richting aan de Katholieke Leergangen is de M.O. theologie-opleiding voor gods dienstleraren- Voor wat betreft de rijksstudietoelagen is in het algemeen een ruimere en soepeler toepassing be pleit. Per 1 januari e.k. *s tot conrec tor der Katholieke Leergangen benoemd dr. J. J. M. Penders, pedagoog en di recteur van de volkshogeschool te Eer beek- Mog steeds regent het protesten te- gen de belastingverhoging, die schatkistbewaker dr. Vondeling in de Miljoenennota heeft voorgesteld. Het „foei"-geroep is luid en komt van vele 'kanten. Geen wonder: de minister van Financiën is op zoveel tenen tegelijk gaan staan, dat er wel kabaal moest ontstaan. Al dit rumoer tast intussen met de noodzaak aan van hogere staatsuitga ven. Neem bijvoorbeeld de ontwikke ling van het verkeer. Minister Suur- hoff (Verkeer en Waterstaat) schildert in de toelichting op zijn begroting het schrikbeeld van het gemotoriseerde Nederland in het jaar 2000. Dan wonen er 20 miljoen mensen in ons land. Elk gezin heeft tegen die tijd een auto. Vele gezinnen zullen zelfs over twee a drie auto's beschikken. Daarbij komen dan nog miljoenen scooters, bromfietsen en motoren. Men mag de ogen niet sluiten voor dit toekomstbeeld. Wie dat doet ver oordeelt het nageslacht tot een onleef baar woon- en werkmilieu. En dat is even misdadig als kinderverwaarlozing of kindermishandeling nu. tyiaar gelukkig is het probleem van de toekomstige ontwikkeling van Nederland nu hard en realistisch aan de orde gesteld. Het kabinet-Cals ver dient hiervoor waardering. Waardering voor een beleidsombuiging hoeft echter niet het klakkeloos accepteren in te houden van alle beleidsmiddelen. Als minister Suurhoff zegt, dat het verkeer beheerst zal moeten worden en hij daarom het openbaar vervoer voor rang wil verlenen boven het particu lier vervoer dan rijzen er allerlei vra gen. Wie gaat de uitbreiding van het openbare vervoer financieren? De ge meenten? Maar die leggen er al geld op toe. Zij zullen onmogelijk meer kunnen gaan doen als de regering het openbare vervoer net als in vele andere landen niet aanzienlijk gaat subsidiëren. En hoe denkt de minister te kun nen oordelen over het al dan niet eco nomisch rendement van het particulie re vervoer? En hoe denkt hij de over belasting van onze wegen met zuiver luxe-vervoer tegen te gaan? Men kan de auto's nog duurder maken en de prijs van benzine nog verder verhogen maar daarmee treft men ook (en in zwaardere mate) de mensen, die wer kelijk voor hun bedrijf of werkkring op een auto zijn aangewezen. Het ge zin, dat een tweede of derde auto kan onderhouden, schrikt niet terug voor een benzineprijsverhoging. Als het kabinet-Cals van de gewone man een kwartje meer meent te moe ten vragen voor het dagelijkse pakje sigaretten en van de gemiddelde huis moeder beperkingen bij de aankoop van textiel en schoeisel, dan moet het ook offers van gelijke zwaarte durven vragen aan degenen, die geen centje pijn hebben aan een duurdere sigaret of een duurdere borrel. \/an een regering, die zware offers vraagt, mag verwacht worden, dat zij alles zal doen om onnodige lasten verzwaring te voorkomen. Dat bete kent, dat men moet beginnen met in het overheidsapparaat de uiterste so berheid te betrachten. Het begin van alle goede bezuini gingen ligt in het streven van een zo efficiënt mogelijke organisatievorm. Wat dit betreft zijn wij bepaaldelijk niet gerust. Uit Troonrede en Miljoe nennota b'ijkt nergens dat de grotere aandacht voor de ruimtelijke ordening in Nederland gepaard zal gaan met een nieuwe coördinatievorm. Wat dit laat ste betreft blijft alles bij het oude: de toekomstplanning blijft in handen van een aantal betrokken ministers, ter zijde gestaan door enkele topambte naren. Premier Cals is de voorzitter van die raad. Hij zal ongetwijfeld met de beste voornemens zijn bezield maar wij vrezen, dat hij, van de raad in zijn huidige samenstelling en met zijn hui dige werkwijze niet een apparaat kan maken waarmee zaken snel voorbereid en uitgevoerd kunnen worden'. Daar voor is het een te log lichaam en gaat er te veel tijd verloren in interdeparte mentaal overleg. Deze kwestie speelt overigens niet alleen bij de rijksoverheid. Ook op pro vinciaal niveau en bij de intergemeen telijke samenwerking zal men op korte termijn tot betere, meer doelmatige samenwerkingsorganen moeten zien te komen. Er worden van de burgerij te zware offers gevraagd om nog toe te kunnen staan, dat tijd en geld vermorst worden door competentiegeschillen, papiei en instituten en onderling ge- kibbel. B BREDA (KNP) Mgr. G. H. de Vet bisschop van Breda, zal op zaterdag 30 oktober officieel het opleidingscentrum voor pastoreel werk, waar voor het eerst pastorale helpers en helpsters worden opgeleid, openen. Vandaag. 25 september beginnen de lessen. De cursus omvat vier jaar. 1 Voor het eerste cursusjaar ziet het les- program er als volgt uit: antropologie - wijsgerig - dr. S. Ysseling osa; christe- njK - dr. A. Vermeulen osa; bijbelse vroomheid - pater Pius Drijvers ocso; hedendaagse kuituur - mej. drs. Chr Roe- land en anderen. Informatie en communicatie: hierover zuilen diverse deskundigen de aktuele Kerkelijke situatie binnen en buiten Ne derland belichten. De cursisten krijgen ook gelegenheid vragen en problemen betreffende het godsdienstig en kerkelijk leven in te brengen. Uit meer dan 90 aanmeldingen zijn na een strenge selectie 25 kandidaten tot de cursus toegelaten.

de Stem | 1965 | | pagina 3