iedereen Boerenleenbank 1 Voorzitter van vijftig-jarig N.K.W.V.: „Regeringsplannen wel heel erg duur.... ff at is het N.K.W.V.? Nederland kan best meer zelfkritiek gebruiken PAS HIERVOOR OP! £T% NeoSilvikrïn KANTOREN TE BREDA Liturgische kalender Gemeentebesturen op Iholen tegen samenvoeging weer. wil ^fd 2* <£rl -Sin/ „dew^: Pna gesch.^ d« APac^ DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1965 NIEMAND IS TE GOED OM WERKGEVER TE ZIJN (Van een onzer verslaggevers) BREDA Wat is en doet het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond? Bijgaand vraaggesprek met de huidige voorzitter van deze organisatie, rar. P.M.K. van Bo ven, verschaft een kijk op de ide alen die het vijftigjarig verbond thans bezielen. De feitelijke gege vens omtrent liet NKWV vindt u hieronder. Het verbond is een der vier centrale organisaties van werkge vers in ons land. Samen met het Verbond van Nederlandse Werk gevers, het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond en het Verbond van Protestants-Christelijke werk gevers in Nederland, maakt het NKWV deel uit van de Raad van Nederlandse Werkgevers Verbon den. Bij het NKWV zijn aangesloten vijf regionale werkgeversvereni gingen, namelijk Ce KWV in het diocees Den Bosch, de KWV in het diocees Breda, de Limburgse Katholieke Werkgevers Vereni ging, de Hollandse Katholieke Werkgevers Vereniging en de Al gemene Katholieke Werkgevers Vereniging in het aartsbisdom en het bisdom Groningen. Ook zijn aangesloten de Katholieke Jonge Werkgevers Vereniging, een zestig tal katholieke en gemengde werk geversvakverenigingen alsmede een vijftigtal afzonderlijke onder nemingen. In het binnenland behartigt het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond de algemene belangen der ondernemers in talrijke organen, zoals de Sociaal Economische Raad, de Stichting van de Arbeid, de So ciale Verzekerings Raad, het Al gemeen Werkloosheidsfonds, de Sociale Verzekeringsbank, de Bankraad, de Commissie Econo mische Mededinging, Centrale Ka mer van Handelsbevordering, Col lege van Bijstand en Advies voor de Bedrijfsgeneeskunde, Centrale Commissie van Advies voor de Ar beidsvoorziening en tientallen an dere instellingen, colleges en com missies. In het buitenland is het NKWV vertegenwoordigd in de Union des Industries de la Communauté Euro- peénne on talrijke commissies en organen, die zich bewegen op het terrein van de Europese integratie, de handelsbetrekkingen en de hulpverlening aan de ontwikke lingslanden. Door haar medewer king aan de activiteiten van de Union International des Associa tions des Dirigeants d'Entreprise Chrétienne (UNIAPAC) tracht het NKWV de idealen van de christe lijke ondernemer te verbreiden in andere landen, met name in Zuid- Amerika en Afrika. Naast de behartiging van de be langen .van de leden in het alge meen verleent het NKWV zijn le den ook persoonlijke service, zowel op sociaal als op economisch ter rein, De afdelingen personeelsbe leid, juridische zaken, buitenland se handel, loonpolitiek, prijsbeleid, sociale verzekeringen enz. trachten de leden zo goed mogelijk met raad en daad bij te staan. Aan de cur sussen bedrijfsbeleid en perso- neelstijdschriften, marketing enz. nemen jaarlijks vele leden en staf functionarissen uit de bedrijven deel. De regionale verenigingen van het NKWV kennen tientallen krin gen en studieclubs, die gemiddeld zes keer per jaar bijeenkomen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA - „De plannen van deze regering zijn wel heel erg duur' Dat zegt ons daags na Prinsjesdag mr. Paul M. H. van Boven, algemeen voorzitter van het Nederlands Katholiek Werkgevers-Verbond. Aanleiding tot het vraaggesprek is het vijftigjarig bestaan van de katholieke werk geversorganisatie, dat volgende week vrijdag in Tilburg gevierd wordt. Mr. van Boven is zelf een moderne katholieke werkgever Zijn uitspraken zijn „fris van de lever" en verdienen de bijzondere aandacht in een land waarin industrialisatie een zaak van leven of dood is. De na-oorlogse industrialisatie van Nederland is in niet geringe mate te danken aan de activiteiten van de werkgevers. Toch wordt de werkgever bij ons nog altijd met enige achterdocht bezien. Voor velen is hij de man die snel rijk wordt zonder zich druk te maken over de manier waarop hij aan zijn geld komt. Deze vertekening van het beeld van de ondernemer is mr. Van Boven een doorn in het oog. De moderne werkgever is heel an ders ingesteld dan sommigen van zijn liberalistische voorgangers in de vo rige eeuw. Mr. Van Boven was aan vankelijk van plan dat de Nederlan ders eens duidelijk te vertellen bij het vijftigjarig bestaan van het NKWV. Het thema van de jubileumviering is nu „vooruitstrevend ondernemerschap" ge worden. De feestvergadering wordt in de aula van de Katholieke Hogeschool te Til burg gehouden. Behalve door mr. Van Boven zal er gesproken worden door oud-premier prof. dr. J. E. de Quay, door de voorzitter van 'het Christelijk Nationaal Vakverbond M. Ruppert en door de Belgische ondernemer dr. J. de Spot, directeur-generaal van de Tréfileries Léon Bekaert. YY/ij zitten tegenover mr. Paul M. H. van Boven in diens huis aan de Bredase Ginnekenweg. Hij beantwoordt zeven vragen die hem „de wei in ja gen", zoals hij zegt. Zijn antwoorden zijn puntig, prikkelend soms en stem men tot nadenken. Maar zij zijn vooral eerlijk en oprecht. Wat beweegt een moderne werk gever winstbejag, gemeenschapszin of een combinatie van beide? Ik geloof niet dat ik mij voor dit gat moet laten vangen. Een analyse van de motieven beperkt zich niet tot deze twee. Ik kan niet ontkomen aan de uit spraak dat winststreven nog altijd een alleszins acceptabel en noodzakelijk streven is. Maar wie kan bepalen hoe veel persoonlijk plezier de ondernemer ervaart, v/anneer hij, ondanks alle com plicaties die hij ervaart bij zijn werk, voortgaat met zijn onderneming uit te bouwen? Eén zaak spreekt, geloof ik, de hedendaagse ondernemer bijzonder aan: dat is de continuïteit van zijn on derneming. Het is mijn stellige over tuiging dat de ondernemers in hoge mate worden bewogen door de zorg voor de toekomst van de aan hen toe vertrouwde onderneming (vaak nog hun eigendom). Ik dacht dat de gemeen schap met die instelling van de onder nemer in hoge mate is gediend. Een socialistische politicus zei me onlangs eens: „Ik haat werkgevers, DOOR MIGNON 6.E8ERHART 55) Mrs. Bascom zuchtte eens. „Als er 3 maar iéts meer tijd was om de zaak op te helderen; uit te vissen wie de- i ze man Sykes doodgeschoten heeft; alles openbaar maken en te bewijzen J dat noch Martha noch Lem iets te i maken had met 'eze moord - maar i dat is er niet. Nee, ik geloof dat Lem het volkomen bij het rechte J eind heeft en dat heb ik hem gezegd J ook." t ..Wanneer hebt u hem gezien?" vroeg Dilly. „Na de peisconferentie of er- J voor?" ..Ik heb Lem he'emaal niet gezien. t Hij heeft me vlak voor de perscon- J ferentie opgebeld We hebben maar naar voren te schuiven. Hij heeft een goede campagne gevoerd, hij zou een goede plaatsvervanger zijn geworden Hij zal ook een goede gouverneur zijn." „Als hij gekozen wordt," zei Dilly. ,,Dat zal hij niet. Zoiets als dit is nog nooit gebeurd, is 't niet?" „Niet dat ik me kan herinneren. Ze zeggen allemaal dat er geen prece dent is. Dilly, Lems besluit staat vast, het heeft geen zin erover te praten. Is Chrissy gekomen?" Vanochtend." ,,Dan wil ik graag vroeg eten." Mrs. Bascom omhelsde Martha weer. ,,Neem 't niet zo ^waar op kindje. Er zijn ergere dingen gebeurd- Wees blij even gepraat. Hij heeft me alleen de dat je die man ni<=* doodgereden hebt. sih,^+;« *-1J Kom nu mee Ze trok Martha mee naar beneden. Dilly kwam achter hen aan. Mrs. Bascom stapte kordaat naar de keu ken. Martha kon 1 aar stem en die groetten op hun blijkbaar gebruike lijke hartelijke en vriendelijke wijze, alsof er niet ^en man met een frette- kop was geweest - in het meer, onder de laag dode bladeren- Alsof Lem nog steeds in zegevierende opmars naar zijn verkiezmg was. Mrs. Bascom kwam terug in de ka mer en ging in een stoel zitten. „We zullen tijdig genoeg klaar zijn met eten om naar Lems redevoering te luisteren." zei ze volmaakt kalm. Dill had intussen tijd gehad nog meer vragen te bedenken. „Ma, Bas com, wat heeft Lem gezegd over Sy kes en die andere man, Oliver Brown? Heeft hij niet verteld dat de politie alle reden beeft te vermoeden dat het een vooropgezet olan is ge weest. een val? Heeft hij niet gezegd dat alles in scène gezet werd?" ,,Hoe kon hij dot doen9 Dat is niet bewezen." Bewijzen genoeg! De dreigementen, de regenjas. De mar is hier geweest en heeft geprobec i\ het met Martha op een akkoordje te gooien." Dilly," zei mrs. Bascom met iets van Lems voortvarendheid en gezag ,,er is geen bewijs van dit alles- Lem vermoedt het. De politie wellicht ook. Maar Lem kan niet in het open baar daarover eer verklaring afge ven totdat hij bewijzen heeft. situatie uitgelegd ei. verteld wat hij van plan was." .,Ma Bascom. hebt u niet geprobeerd hem daarvan af te brengen?" vroeg Dilly. Mrs. Bascom keek Dilly op haar doordringende manier aan. ,,Ik ben zijn moeder en da is dat. Ik heb Lem altijd met raad en daad terzijde gestaan toen hij een jongen was Het zou heel verkeerd van me zijn hem nu te raden. Bovendien ben ik van mening dat hij gelijk heeft. Hij zou geen officieel ambt kunnen aanvaar den met 'n zaak als deze onopgelost boven zijn hoofd hangend." ,,Wat zegt het comité ervan? Hebt u met iemand daarvan gesproken?" ..Met allemaal, geloof ik. De telefoon heeft niet stil gestaan vanaf vanmor gen vroeg. De gouverneur, de voor zitter. Fig Newton. Allen hebben blijkbaar de hele nacht geprobeerd Lem over te halen op zijn besluit ter rug te komen. Toen Lem me opbelde, wist ik natuurlijk waar bet over ging-" ..Fig Newton is de beste politicus. Wat vindt die ervan?" ..Wat kan hij ervan zeggen? Hij is erop tegen. Zegt dat 't te laat is voor Lem zich terug te trekken. Hij zegt dat Lem niet werkelijk ongeschikt is ofschpon hij toegeeft dat Lem een redelijke grond ervoor heeft. Wat doet het ertoe?" ..Wat kunnen ze doen? Zelfs de ge- i drukte stembiljetten-" i ..Het is te laat voor het comité iets i anders te doen dan Chester Evans vooral als ze katholiek zijn!" Het was een Belg en dat verklaart zijn felle uitspraak, maar ook in Nederland is de image" van een ondernemer nog altijd die van een man die in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk geld wil verdienen. Dit beeld roept weerstand op. Wat vindt u daarvan? Het haten van ondernemers is een even zinloze en onchristelijke bezigheid, als het haten van negers of arbeiders. Ongenuanceerde uitspraken als deze zijn meer beledigend voor degene, die de uitspraak doet, dan voor degene, op wie zij betrekking heeft. Naar aanleiding var deze opmerking vraagt u of in Nederland de onderne mer nog altijd wordt gezien als een man die in zo kort mogelijke tijd zovéél mogelijk geld wil verdienen. Het is een bespottelijke vraag, maar u hebt gelijk dat u hem stelt. Ik heb vaak de indruk gekregen dat in allerlei rangen en standen, in allerlei ambten en beroepen er tal van mensen zijn die in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk geld willen verdienen. Om de hebzucht als een speciale ondeugd van de ondernemer te bestempelen, is rond uit belachelijk. U moet niet vergeten, dat de winst een van de graadmeters is van de kwaliteit van de onderneming. Het is geen wonder dat dan de leider van de onderneming zich er over ver heugt, wanneer de winst hoog is. Wij moeten verschil maken tussen de vreugde die men heeft omdat de onder neming goed gaat en de vreugde die men heeft omdat men veel geld in zijn eigen zak kan steken. Die ondernemers, voor wie de laatste vorm van vreugde de hoogste is, staan niet alleen in het leven. Zulke mensen komt men in alle beroepen tegen. Is een katholieke werkgever anders dan een niet-katholieke? Het is uw voorrecht vragen te stellen. Het is mijn noodlot ze te moeten be antwoorden. Ik denk niet dat een ka tholieke werkgever anders is. Hoogstens heeft hij wat beter geleerd waarover hij berouw moet hebben en aan welke normen hij zich heeft te houden. Het is niet mijn overtuiging dat de katholie ken, omdat zij het beter geleerd heb ben, het ook beter doen. Ik ben dan ook geneigd aan deze vraag gauw voorbij te gaan. Wat is de noodzaak van een katho lieke werkgeversvereniging? Bij zaken als deze doet men het beste uit te gaan van een feitelijke situatie. In Nederland bestaat een katholieke werkgeversvereniging; een katholieke ,,De sheriff zou het kunnen doen!" J ,,En de mensen zeker laten zeggen dat de zaken verbloemd worden? 0 Nee." 0 ,,Nou. dan zou Archie het kunnen suggereren. Enige toespelingen kun- i nen maken." ,,Niet als hij weet wat goed voor hem J is," zei mrs- Bascom kortaf. Stinky was komen aanlopen en stond 0 met kennelijk plezier om haar voe- ten te draaien. Ze bukte zich en til- J de hem, ruig en gehavend als hij 0 was, op haar schoot waar hij schor t begon te spinnen. „Het is afgelopen, Dilly. We kunnen er niets aan ver- anderen. Het is ongelukkig dat het op dit moment gebeurd is. Ik geloof 0 dat het goed is wat Lem op dit mo- ment gaat doen en hij doet het in J ieder geval, wat er ook gebeurt. Het f heeft dus geen zin hem tegen te hm- den." 0 Het was enige tijd stil. Dilly staarde in het niet. Mrs- Bascom aaide Stin- J ky's flanken en hij begon nog luider J te spinnen. Tenslotte zei Martha som- 0 ber, min of meer tot zichzelf: „Lem had niet moeten zeggen dat het zijn J schuld was wat ik gedaan heb- Dat J is niet zo." 0 Over Stinky's ronde, in vervoering verheven kop. keek mrs. Bascom 0 haar oplettend aan. Martha, geen man die op die naam aanspraak J maakt, zal zijn vrouw beschuldigen! f Bovendien had Lem gelijk. Wij heb- 0 ben meer schuld dan jij. Wij hebben je allemaal voortdurend de raad ge- J geven doe niet di- en doe niet dat." J Eens had Martha Lem bijna diezelf- 0 de woorden beschuldigend en boos 0 voor de voeten gegooid, ^och was ze in feite trots en gelukkig geweest naast hem te kunnen staan als zijn 0 vrouw. 0 Mrs. Bascom keek haar scherp aan. 0 Ze zei: „Als je je eigen ingeving had gevolgd, Martha-liei, zou je dit on- J geluk meteen aangegeven hebben. t Wij - allen, de campagne - hebben je 0 bang gemaakt. Je hebt Lem een ple- zier willen doen - en mij en Dilly ie- J dereen. Dat is vanzelfsprekend Dus 0 in plaats van al-een maar te doen 0 wat je dacht dat goed was heb de gedaan wat jij dacht - en wat Dilly J je vertelde dat het beste voor Lem 0 was- Ik had beter moeten weten dan 0 jou raad te geven. Ik had genoeg mensenkennis moeten hebben om te weten dat ik jou niet hoefde te ad- viseren." 0 0 Dilly viel haar in de rede, alsof ze op haar eigen gedachten voortgebor- t duurd had- „Lem heeft dit verkeerd 0 aangepakt Hij had gewoon naar vo- ren moeten komen en duidelijk moe- J ten maken dat hij niets van het au- 0 to-ongeluk afwist vóór zondagavond. 0 Mr. P. M. H. VAN BOVEN ondernemers zijn zo hebzuchtig niet arbeidersbeweging; katholiek onder wijs en. zoals u zelf beter weet dan ik. een katholieke pers. Ik zie geen reden dit alles te laten verdwijnen en te neutraliseren. U weet ook dat de. katholieken in Nederland zich hebben geëmancipeerd. Zij stonden lang buiten spel en werden zorgvuldig buiten spel gehouden. Zij hebben zich onder voortreffelijke leiders gebundeld en de hun toekomende plaats veroverd. Zij zijn niet de uitvinders van de zui len, maar zijn zonder eigen goed opge zette zuil, lang slecht g' varen. Het is natuurlijk niet zonder meer nodig dat alle katholieke organisaties die nu bestaan, eindeloos moeten voort bestaan. Zij komen op in de tijd en zul len waarschijnlijk ook wel weer eens in de tijd verdwijnen. Wat de organi satie betreft van katholieke werkge vers; ach, wij menen dat wij nog een heel eigen taak te volbrengen hebben. ,Kijk, wanneer een katholiek nadenkt over de verhouding mens en maatschap pij en maatschappij en staat, dan zal hij altijd de mens centraal stellen, dan zal hij nimmer vergeten dat die mens een eigen bestemming heeft, zoals wij die uit de Openbaring kennen. Nu weet u evengoed als ik, dat het een historisch feit is, dat het christendom bij zijn op komst in de heidense wereld van toen, een revolutionaire invloed heeft gehad die aan de individuele mens ten goede is gekomen. Die invloed kan het chris tendom nog uitoefenen. De Kerk oefent door zijn prediking voortdurend in vloed op de wereld van vandaag uit. Ik dacht dat het zinvol was in Ne derland dat de katholieken (dus niet de Kerk) hun invloed doen gelden via organisatorische verbanden, omdat daardoor vat zij ten goede te brengen hebben op de meest efficiënte wijze kan worden gerealiseerd. Ik ben in de gelegenheid over dit punt meer te zeg gen in mijn toespraak die ik zal houden bij de viering van het vijftigjarig be staan van het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond. Als u zin hebt moet u ar dan mijn toespraak maar eens op naslaan. Blijkt uit de Troonrede voldoende begrip voor het belang van de in dustrie voor de welvaart in Neder land? Laat ik voorop stellen dat twee za ken in de Troonrede het industrialisa tie-proces in Nederland stellig ten goede zullen komen: dat is de verruiming van de mogelijkheden voor het onderwijs en met name voor het hoger onderwijs en anderszijds de plannen die er be staan op het gebied van het wegen stel sel. Deze zaken zijn beide van immens belang voor de ontwikkeling van de industrie. Wij denken wel dat wjj op het gebied van onde wijs hele pieten zijn, maar dat is een typisch staaltje van Neder lands zelfbedrog. Wij zijn opgevoed met de bekende leuze dat Nederland groot is in alles waarin een klein land groot kan zjjn, Het is een bijzonder pre tentieuze leuze die ik allerminst bijval. Onlangs vertelde mij een hoogleraa dat er in Nederland op de 5000 inwoners maar één tandarts is, In Noorwegen si er één tandarts op de-1800, in Engeland één op de 2800. Wij lopen hier in gelijke tred met Spanje, waar ook de verhou ding één op 5000 is. Wij hebben wat dat aangaat hier dus Spaanse toestanden Er is in Nederland relatief een grote achterstand op tandheelkundige ver zorging. Uit andere statistieken is mij bekend dat wij op hei gebied van hoger onder wijs een achterstand hebben op menig modern industrieland Nederland is een schoolvoorbeeld van een land dat het in de industrie moet hebben van hoog gekwalificeerde produkten. Wel nu, aldus zal een krachtige stimulering van het onderwijs de industrie ten goe de komen. Een soortgelijke redenering kan worden opgezet voor het wegen stelsel. In dat opzicht val ik dus de Troonrede bij Helaas kost zulk een aanpak geld. Ik kan mij voorstellen dat de industrie, die reeds bedreigd wordt door een te snelle groei van de loonkosten, weinig enthousiast is over de verzwaring van de vennootschapsbelasting en dat in verschillende branches de verhoging van de omzetbelasting een zware han dicap gaat vormen voor de afzet van haar produkten. Over het geheel moet (Advertentie) Eerst komt roos... dan volgt haaruitval... daarna verhoornt de hoofdhuid... en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwach ten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoeding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILVIKRIN! Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook uw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval al^ Neo-Silvikrin! de biologische haarvoeding (Advertentie) ledereen kan zélf een hoge spaarrente kiezen bij de Boerenleenbank Persoonlijke spaarmogelijkheden vragen om aangepaste spaar- vormen. En dat is precies wat de Boerenleenbank u biedt: keus uit vele aantrekkelijke spaarvormen, elk met een eigen hoge rentevergoeding over het héle spaartegoed. Tot lièfst 51/2 Praat er eens over, welke spaarvorm het beste bij uw spaarmogelijkheden past. Bij de Boerenleenbank, een moderne bank vlakbij, met veelzijdige service, ruime openstellingsuren en persoonlijke aandacht voor Hoge rente - tot 5y2% de spaarbank voor iedereen D Vestigingen aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank Eindhoven BOERENLEENBANK BREDA Hoofdkantoor: Nieuwe Prinsenkade 8 Tel. 01600-44850. Geopend: Maandag tot en met vrydag van 9—4 ur. Vrijdagavond van 68 uur. Bijkantoren: Boeimeer: Bilderdykstraat 65. Tel. 40159 Brabantpark: Hoogeind 10. Tel. 40683 Doornbos: Baliëndyk 24. Tel. 43916. Geopend: Maandag tot en met vrydag van 104 uur. Vrijdagavond van 68 uur. BOERENLEENBANK GINNEKEN Kantoor Ginneken Voor dagelijkse haarverzorging Is er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). Houdt het haar gezond en laat het gemakkelijk kappen. worden gezegd dat het wel een heel erg dure begroting is. Heeft een jonge energieke onder nemer in Nederland kansen, öf loopt hij te pletter op overheidsbemoeiin gen? Bij de jongste ontmoeting tussen par lement en industrie hebben de onder nemers hun best gedaan de parlemen tariërs aan te tonen, hoe moeilijk het geworden is in Nederlana een industrie op te bouwen. De ambtelijke bemoeiin gen, aldus een industrieel bij die ont moeting, staat bruisende initiatieven van ondernemers in de weg. De bureau cratische overheidsmachine is te inge wikkeld geworden en de ambtelijke mo len maalt te langzaam. Ik geloof dat dat waar is. Ik geloof dat de zorgvuldigheid van de organi satie die de overheid ten aanzien van zijn eigen apparaat betracht, wel wat kon worden doorkruist door improvi satie. Ik ben de overtuiging toege daan dat onze Belgische buren op dat gebied een voorsprong op ons hebben Daar staat tegenover, dat krachtige, oorspronkelijke initiatieven in het na oorlogse Nederland kansen hebben ge kregen, denk maar aan Verolme, DAF etc. Daarom geloof ik dat ook deze me daille een keerzijde heeft. Bij een goed initiatief kan in onze Nederlandse ver houdingen juist een zo goed geoutil leerde overheid als de onze, de in dustrie krachtige diensten bewijzen. Met andere woorden: de bemoeizieke overheid zal op de ene plaats bijzonder remmend werken, maar op de andere plaats juist weer krachtig helpen en steun kunnen bieden. Ik dacht dat bei de gebeuren. Kantoor UIvenhout Kantoor Viveslaan 9: Ginnekenweg 324. Tel. 01600-35330. Geopend: Maan dag tot en met vrijdag van 9—4 uur. Vrijdagavond van 68 uur. Dorpsplein 13. Tel, 01604-553. Geopend: Maandag tot en met vrydag van 9—12 uur en van 1.30—3.30 uur. Vrijdagavond van 68 uur. Tel. 44109. Geopend: Maandag tot en met vrydag van 104 uur. Vrijdagavond van 68 uur. BOERENLEENBANK PRINCENHAGE Kantoor Kantoor Liesbosstraat 8. Tel. 01600-33077. Geopend: Maandag tot en met vrijdag van 94 uur. Vrijdagavond van 6-8 uur. Dr. Struyckenstraat 23 - Tel. 41088. - Geopend: maandag tot en met vrijdag van 10-4 uur. Vrijdagavond van 6-8 uur toe heb gedaan steeds met bijzonder plezier verricht. Ik houd van de onder nemerswereld en voel mij daarin thuis. Men hoeft niet uitzonderlijk knap te zijn om een goed ondernemer te wezen, maar niemand is voor dit vak te goed. Je kunt rustig zeggen: „Die man is toch echt te goed voor putjesschepper en die onderwijzer moest al lang pro fessor zijn". Dat geldt niet voor on dernemers. Het ondernemersschap doet een beroep op zo'n grote variëteit van delnemers. Het ondernemerschap doet voor is. Het kan op tal van niveaus worden beleefd. Van redelijk goed tot subliem. Men kan als ondernemer een goed beheerder zijn van de zaak die je vader heeft nagelaten. Je kunt ook de schepper worden van een Ford- of een Pliilipsconcern. Ik zei al, je bent er nooit te goed voor. Natuurlijk zou ik persoonlijk alles wat ik ben graag een beetje beter zijn. U bent zelf werkgever. Zou u iets anders willen zijn? ZONDAG 26 september. Zestiende zon dag na Pinksteren. Mis Miserere Groen. MAANDAG 27 september. H.H. Cosmas en Damianus. Rood. DINSDAG 28 september. H. Wenceslaus. Rood. WOENSDAG 29 september. H. Aartsengel Michaël. Wit DONDERDAG 30 september. H. Hiërony- mus. Wit. VRIJDAG 1 oktober. Mis van de zestien de zondag na Pinksteren. Tweede gebed H. Remigius. Groen. Eerste vrijdag: Vo- tiefmis van het H. Hart. Cogitationes Tweede gebed H. Remigius. Wit. xt u v ZATERDAG 2 oktober. H, H. Engelbe- Nee, ik heb het werk dat ik tot nu waarders. Wit. ST. ANN ALAND De besturen van d- zeven gemeenten van Tholen, Poort vliet, Oud-Vosscmccr. Stavenisse, Sint Annaland, Sint Maartensdijk, Scherpe- nisse en Tliolcn, zien niet in waarom hun gemeenten zouden moeten worden samengevoegd tot één geheel Tholen omvattende gemeente, zoals Gedeputeer de Staten van Zeeland de minister van Binnenlandse Zaken hebben voorgesteld. Behalve Sint Maartensdijk, dat wil aansturen op twee of drie Thoolse ge msenten, wensen zij in het geheel geen samenvoeging. B. en w. van Sint Maar tensdijk zullen de gemeenteraad in een dinsdag a.s. te houden vergadering voor stellen G.S. van Zeeland te verzoeken nog eens zorgvuldig na te gaan, wat de meestwenselijke vorm van gemeente lijke herindeling Tholen is en daarbij re kening te houden met de grote verschil len van levensbeschouwelijke aard tus sen de huidige gemeenten. De colleges van b. en w. van de zes andere gemeen ten stellen hun gemeenteraden voor G. S- mee te delen, dat voorshands bij de Thoolse bevolking in overgrote meerder heid geen behoefte bestaat tot 'samenvoe ging op grond van ruimtelijke en be stuurlijke ordening. i

de Stem | 1965 | | pagina 27