Loonfront komt in b Incident maakt Zwolsman boos BRED AN AAR NA A VONTUUR PUA TZAKTHUIS Inbrekers met springstof actief GETUIGE NA MEINEED GEVANGEN Zorne rs weer LEGE TAS BUTE VAN ROOF OPGEPIKT VERWARD NA CHTELIJKEKNALLEN VELLEN BRANDKAST BEKKERS Boschstraat 67 DAGBLAD VOOR ZEELAND ANDAAG IN ONHOUDBAAR BENAUWEND TWAALF DODEN BIJ BRAND IN MARINEKAMP AANDEELHOUDER DREIGT MET PROCES NA GOESE REL: F orser optreden politie in Zeeland Weerlegd Vijf ton bonbons 'UNH Uetterkundcprijs voor dichter C Bloem Abonnementsgeld 4e kwartaal GROTE MARKT 25 105e JAARGANG No. 25005 Uitgave: N.V. Uitg. Mi|. Neerlartdia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 25 SEPTEMBER H65 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 pet mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden v/orden op aanvraag gaarne verstrekt. l^au voor de Zeeuwse eilanden. GOES Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) VAKBONDEN: VRIJHEID De Groodt: vryheid Stafiblaï» Stem j1 Veertien mannen dobberen in een vlotje op zee, turend naar hulp die vanuit de lucht moet komen. Geen spelletje, maar oefenen voor wat een keiharde werkelijkheid kan worden. Pa gina 5. Het huwelijk wordt in de praktijk anders beleefd dan het in de leer van de Kerk en in de moraal-theo- logie wordt gezien. Adelbert liet een onderzoek instellen naar pro blemen rond gezinsplanning en ge- boortenbeperking. Pag. 7. Niemand is te goed om werkgever ie zijn Een nogal intrigerende uitspraak van mr. Paul van Bo ven, voorzitter van het Nederlands Katholiek Werkgeversverbond, met wie een van onze redacteuren een vraaggesprek had. Pag. 19. Karei de Grote in een paleis te Nijmegen? Onzin, zegt de heer De- ilahaye nogmaals. Er is overigens meer in de vaderlandse geschiede nis dat hem de wenkbrauwen doet (fronsen. Pag. '25. Noeste wetenschap, liefde voor het kind en eindeloos geduld gaan te St.-Michielsgestel hand in hand. Voor het overige is er in de loop der jaren veel veranderd. Pag. 23. In het Veerse Meer wil de vis niet meer bijten. Er is sprake van een soort Wirtschaftswun- der onder water. Pag. 17. Films, films, films. Met tiental len tegelijk gaan ze de verhuur kantoren binnenstromen. Onze filmredacteur probeert er wijs uit te worden. Pag. 27. BalReboekjes verschenen bjj de nieuwe uitgeverij „De Galge" op de Galgeberg te Brugge. In het eerste deeltje vertelt Jan Walra- vens over zyn artistieke belevenis- _*en. Pag. 15. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De hele week heb ben we geprofiteerd van goed na- zomerweer. Ook vrijdagmiddag steeg de temperatuur in Brabant weer tot 23 graden. Toch is het hogedrukgebied bij ons zo goed als verdwenen. De barometer is de laatste twee dagen blijven dalen, (maar een verslechtering kwam er jniet. Een storingsfront, dat regen tot bij Londen bracht, lag vrijdag avond vrijwel stationair. Hierdoor zal de zuidoostenwind ook vandaag weer droge en warme lucht van jfuim 20 graden aanvoeren. De kans op wat hogere bewolking (neemt zondag toe, maar de regen kans blijft nog klein. Later kan er via Frankrijk een buienstoring dichterbij komen, maar het groot- ste deel van het weekeinde zul len we van goed weer genieten. In Portugal is het belangrijk koeler geworden. In het grootste deel van overig Europa is het weer nog zon dig met temperaturen boven de 20 graden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Er is beweging gekomen in het loonfront. Daar van getuigt o.m. de felle reactie van voorzitter H. M. de Groodt van de Katholieke Bond van Werknemers in Industriële Be dreven, die vrydag in een verga dering te Den Haag alvast de onverzettelijkheid van zijn bond kenbaar maakte voor wat de loon eisen betreft. Als straks de „alles duurder makende onmatigheid" van de overheid zou eindigen in een overbesteding, voelt hij er niets voor een beperking in de loonsfeer te accepteren. „Als de overheid het voorbeeld geeft," zei hij, „behoeven wij ons, gelet op de gunstige verwachtingen van het planbureau geen beperkingen op te leggen." Binnen de Sociaal Economische Raad, die gisteren eveneens in Den Haag ver- gaderde, hebben alle partijen in de bij zondere commissie-Van der Grinten hun misnoegen geuit over enkele pun ten uit de adviesaanvrage van minister dr. G. Veldkamp van Sociale Zaken, die in die aanvraag eigenlijk al aangaf hoe het loonpolitieke systeem er naar zijn mening zou moeten uitzien. De minister koos de formulering echter zodanig, dat een grotere vrijheid daaruit even goed kan spreken als een zeer grote ge bondenheid. Om die vrijheid gaat het de vakbe weging, die zich thans over de gehele linie te sterk gebonden voelt. In die kring vindt men het door de minister gelanceerde systeem nog veel te on vrij, terwjjl de bewindsman naar de mening van de vakbeweging uitgaat van opvattingen, die thans al niet houd- ^rv. 'mïv gebleken. i&ci iOv»iiaiopraK.tm ge maakt zién in enkele grote bedrijfstak ken, in de verwachting dat men in de overige takken deze afspraken zal na volgen. Maar in het huidige systeem lukt het al niet om de in de Stichting van de Arbeid gemaakte afspraken door te laten werken. De vakcentrales willen dit voorover leg niet, gesteld dat de grote bedrijfs takken al zouden meewerken aan een overleg, waarbij de overheid ook nog meepraat. Dan hebben die andere be drijfstakken geen echte vrijheid. Boven dien moeten de spelregels zo zijn, aldus de vakcentrales die in dit opzicht ook elders wel steun vinden dat de regering slechts in bijzondere gevallen moet kunnen ingrijpen. De mogelijkhe den van overheidsinvloed zijn in de conceptie-Veldkamp te talrijk, zo me nen velen. De heer De Groodt vindt Veldkamps visie „innerlijk tegenstrijdig, omslach tig en verstarrend". De minister heeff zijn systeem te veel geplaatst in een sfeer die de vakbonden benauwt en hen dwingt tot medeplichtigheid aan een onwaarachtig spel dat de leden niet kunnen volgen. De minister schuwt verantwoordelijkheid en toont een voorzichtigheid, een politicus met zijn ambitie onwaardig. De voorkeur die de minister en de regering tonen voor langlopende contracten wordt door Sint-Willibrordus niet gedeeld. Daar voor zijn de onzekerheden te groot. Ze ker nu het nieuwe kabinet van plan is het leven veel duurder te maken", aldus de heer De Groodt. LONDEN (IT.P.I.) Een bende van zes man heeft gisteren in noord-Londen een overval gedaan op een geldauto op korte afstand van de plek waar eer gisteren 32.000 pond uit een auto werd gestolen. De bende die gisteren in actie was had pech. Zij ging er vandoor met een leren tas, waarin toevallig geen geld zat, omdat de bewakers van de geld zending het op zak hadden. De zes mannen, gemaskerd en ge wapend met stukken ijzer, ramden de geldwagen met. hun eigen auto, sloegen de bewakers tegen de grond en gingen er vandoor. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Inderdaad, ik ben btf mjjn avontuur in Italië 8000,- kwijtgeraakt". Dit zei gisteren Tom Hoogendoorn (32), die, zoals ge meld, vorige week bij Portofino (Italië) na een vreemde belevenis uit zee werd gered. De beer Hoo gendoorn ziet er vermoeid uit. Zijn rood doorlopen ogen herinneren nog aan zjjn onaangenaam avon tuur. „Vanavond ga ik weg, want de telefoon staat bier niet stil en ik heb er nu genoeg van". De heer Hoogendoorn deed het volgende relaas: „In Genua had ik zaterdagmor gen zaken gedaan met een andere, goed bekend staande Nederlander. Hierbij ontving ik 7500,-, die ik bij het normale reisgeld (ongeveer 350 gulden) in mijn portefeuille stak. De ander ging toen weg. Ik dronk daarna een kop koffie en ging een park bekijken, dat voor het station in Genua ligt. Plotse ling werd ik duizelig. Ik dacht dat het door de hitte kwam". „Ik liep terug naar het station, omdat ik enige inlichtingen wilde hebben. Ik weet zeker dat ik het informatiebureau niet heb bereikt. Op weg daarheen moet ik zijn flauwgevallen. Want vanaf dat moment is er een hiaat in mijn herinnering. Toen ik weer bij mijn positieven kwam lag ik bij Portofi no in zee. In ieder geval ben ik niet naar Portofino gezwommen. Het ligt wel 25 kilometer van Genua. Ik ben toen maar in de richting van de kust gaan zwemmen, maar raakte dikwijls uit de koers, om dat het zoute water op mijn ogen begon te werken. Ik bereikte op een gegeven moment de kust, maar die is daar rotsachtig en ik kon er niet tegen op. Even later kwam er een bootje van de reddings brigade en dat heeft mij opgepikt. Mijn portefeuille was ik kwijt. Daar zaten ook de regu's van mijn koffers in. Uit de reconstructie is gebleken dat ik ongeveer 10 uur in het water kan hebben gelegen". De heer Hoogendoorn is daarna naar een ziekenhuis gebracht, waar hij een dag is gebleven. Een maal ontslagen ging hij bij de Ge- nuese politie een kaartje halen om zijn koffers te halen. Die kreeg hij toen vlot. Daar zat ook zijn pas in. „Maar goed ook, want dat is het eerste waar ze naar vragen", aldus tie heer Hoogendoorn. „De Neder landse consul heeft mij toen het geld voor de terugreis verstrekt". Bij de Italiaanse politie ben ik niet veel wijzer geworden. Nie mand sprak daar iets anders dan Italiaans en de spraakverwarring was enorm. De politie heeft het vermoeden dat iemand iets in mijn koffie heeft gedaan. In Genua blijkt de criminaliteit hoogtij te vieren en men komt niet veel ver der. Er blijken ook geen getuigen te zijn. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG „Misbruik van zyn positie als aandeelhouder," noemde Reinder Zwolsman vrij dag het incident dat de Amster damse advocaat mr. R. Polak ver oorzaakte aan het slot van de ruim vier uur durende EMS- vergadering in het Scheveningse Kurhaus. Mr. Polak kondigde daar aan, dat Zwolsman gedag vaard zal worden in kort geding, omdat hij een te grote machts positie binnen de Exploitatie Maatschappij Scheveningen zou innemen. Mr. Polak werd ten slotte het woord ontnomen, waar na h\j boos de vergadering verliet. „Deze man raken we op geen enkele wijze meer kwijt", had de Amsterdam se advocaat geponeerd, toen de positie van de heer Zwolsman punt van ge sprek was geworden. Hij maakte be zwaar tegen diens commissarisbenoe ming, omdat de heer Zwolsman naar zijn mening slechts zou kunnen worden ontslagen met de stemmen van Zwols man of op voorstel van Zwolsman. Een ander bezwaar van mr. Polak was. dat de heer Zwolsman naar zijn oordeel zijn eigen salaris en arbeidsvoorwaar den zou vaststellen. Hij noemde dat ongezond en een basis voor wanverhou dingen. Bovendien werd de persoonlijke integriteit van de heer Zwolsman in het geding gebracht. ROTTERDAM (A.N.P.) Wegens een meinedige verklaring heeft de of ficier van justitie hij de rechtbank te Rotterdam, mr. I. van de Rommer, de onmiddellijke gevangenneming gelast van de 66-jarige Anna J. F. uit Nijme gen. in een zaak die vrijdagmiddag door de verkeerskamer van de Rotterdamse rechtbank werd behandeld. De gevangenneming geschiedde nadat de vrouw tegenover de rechtbankpresi dent, mr. A. Jolles, de getuigenverkla ring had afgelegd, die geheel afweek van die welke zij op 14 maart van dit jaar, kort na een verkeersongeluk, dooi de politie had laten optekenen. Hoewel die laatste verklaring, zwart op wit. in het dossier lag. verklaarde zij giste ren dat zij vlak na het ongeluk in geen enkel opzicht tegenover de politie iets over de toedracht ervan had laten we ten. De vrouw bleef bij haar nieuwe verklaring, ook nadat de president, de officier en de raadsman van de ver dachte haar op de ernstige consequen ties hadden gewezen. TOKIO (Reuter/A.F.P.) Bij een brand in het verbindingscentrum van de Amerikaanse marine te Kamiseya, niet ver van Tokio, zijn vrijdag twaalf Amerikaanse militairen om het leven gekomen. Veertien personen werden ge wond. De verbind ingspost, de grootste die de Amerikaanse marine in Japan heeft, verzorgt de radioverbindingen tussen de eenheden van de zevende vloot en de basissen in Japan. Het centrum is volgens de Amerikaanse militaire auto riteiten operationeel. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Wat de moei lijkheden van de jeugd tegenwoor dig ook zijn, de openbare orde dient in ieder geval gehandhaafd te blij ven. Nozemrelletjes als die van vorige week zaterdagavond in Goes zullen in de kiem gesmoord moeten worden. De politiekorpsen van Goes en Vlissingen zullen, bij her haling van dergelijke relletjes, on verwijld optreden. De bevoegdhe den van deze korpsen zijn ver ruimd. Wanneer bevelen van de politie niet onmiddellijk worden opgevolgd zal terstond tot arres tatie worden overgegaan. Dit was wel de belangrijkste passage uit het requisitoir van mr. J. Andreae tijdens de behandeling van de Goese nozemrel gistermorgen voor de Mid delburgse politierechter. Er stonden drie jongelieden terecht: slechts enkelen van de velen die daar evengoed hadden kunnen staan. De ge- eiste en opgelegde straffen waren dan ook van dien aard dat ze gevoelig ge noeg aankwamen, maar dat ze de ver dachten toch niet het gevoel konden ge ven martelaar te zijn voor honderden anderen, die hetzelfde hebben gedaan. Het interessantste element in de straffen was de bepaling dat de drie jongens vier weken lang 's avonds thuis zullen moeten blijven. (ZIE VERVOLG PAGINA 3) prof. Polak zouden hem bij rleze gele genheid toezeggingen zijn gedaan en deze wenst hij via een kort geding als nog gehonoreerd te zien. Het zou gaan om een bedrag van vijf ton. „U denkt misschien dat u nu meteen de cheque voor de cliënt mee naar huis kunt nemen", zo voegde de heer Zwolsman zijn opponent toe, „voor een niet geleverde prestatie". De heer Zwolsman zei het thans vrijwel alge meen bekend te achten dat velen geld denken te verdienen door bij hem te komen werken en dan meteen weer te vertrekken. Ook na het vertrek van mr. Polak werd de kwestie nog lange tijd bespro ken. De meeste aandeelhouders bleken het beslist oneens te zijn met het op treden van de advocaat en de uitlatin gen van de heer Zwolsman werden met luid applaus begroet. (Advertenties) HOPELOOS OUDERWETS INGEWIKKELD EN VEEL TE DUUR! is elke naaimachine naast 01 de NIEUWE NECCHI. n Demonstratie overtuigt u! ■5 Eénknopsbediening - trilling- vrij - lichtgewicht. Garantie en service voor uw leven BREDA Tel. 41725 Alle wereldmerken reeds v.a. 125,- E.M.S.-commissaris, prof. mr. W. van der Grinten, specialist in vennoot schapsrecht, weerlegde de bezwaren door erop te wijzen dat het bestuur van de Zwolsmangroep de prioriteit van de vennootschap uitoefent. Zowel het college van commissaris sen als de raad van bestuur van de Zwolsmangroep, die een meerderheids belang heeft in de E.M.S., zijn volko men identiek aan dezelfde colleges bij de Exploitatie Maatschappij Schevenin gen, zo lichtte hij toe. Volgens prof. Van der Grinten is er dus geen sprake van dat de heer Zwolsman alleen de zeggenschap zou uitoefenen over de prioriteit. Want ook hij zelf, mr. W. C. Treurniet, de heer De Rooij en mej. P. Zwolsman bepalen deze beslissende stem. Mr. Polak zou handelen namens prof. Fred L. Polak, die in 1964 enkele be sprekingen met de heer Zwolsman heeft gehad over een eventuele benoeming tot bestuurslid van de E.M.S. Volgens v. Zwolsman: afkappen DEN HAAG De minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk in Den Haag en de minister van cultuur te Brussel hebben besloten ric Prijs der Nederlandse letteren 1965 toe te kennen aan de dichter J. C. Bloem Hij is de vierde letterkundige die deze prijs ontvangt. Zijn voorgangers waren Herman Teirlinck (1956). A. Roland Holst (1959) en Stijn Streuvels (1962). niet duur wel heerlijk Als u gewend bent uw abonne- mentsgelden te gireren dan ver- zoeken wij u daarvoor uiterlijk vóór het einde van deze maand 5 te willen zorgen door storting of overschrijving op onze postreke- ning 1114111. Dit bespaart u incassokosten en S ons werk. De abonnementsprijs per kwartaal bij vooruitbetaling bedraagt: f 10,80 voor een bezorgabonnement per bode. f 13,65 voor een postabonnement buiten ons verspreidings- gebied. DAGBLAD DE STEM 5 afd. administratie. DE SPECIAALZAAK IN BONT keuze uit honderden stuks Pelterijenhuis Vermeulen Vismarktstraat 19, Breda Tel. 35230 Eigen atelier ii Milium nu iiiiiii ii ii in in H urn ii i, u,i, mm Hm in mm mi m ju mm mi,,,, Hofleverancier (Van onze correspondent) ROTTERDAM In de vroege uren van vrijdag hebben inbre kers de brandkast van het carros- seriebedrijf Lith n.v. in Rotter dam laten exploderen. De schade in het bedrijf is enorm. De buit is twaalfhonderd gulden. De inbrekers, die aan de achterzijde van de fabriek door een ruit te force ren zijn binnengedrongen, hebben twee maal een springlading laten ontplof fen. Een personeelslid van het gedupeerde bedrijf, die in een woonwagen naast de fabriek woont, hoorde de eerste knal en ging poolshoogte nemen. Hij vond bij zijn wandeling rond de fabriek (in het donker) geen verdachte sporen en meende daarom dat een straaljager de geluidsbarrière doorbroken had. Een tweede veel heviger knal, ruim een uur later de man was toen al naar bed gegaan weet hij eveneens aan een vliegtuig. Deze laatste knal moet echter heel zwaar zijn geweest. Niet alleen scheurde de explosie de 15 mm dikke stalen deur compleet los, maar bovendien sloegen stukken van de staalplaat diepe gaten in de wanden of dwars door deuren heen. Ruiten sneu velden. meubilair werd vernield, stuk ijzer baande zich zelf een door twee tussendeuren heen in „c hoofdkantoor, om vandaar via een ruit naar buiten te verdwijnen. Het fabrieksgebouw staat echter op een punt langs de spoorbaan naar Gou da, waar vrijwel geen huizen zijn Er werd dan ook geen alarm gemaakt en de brandkastkrakers hadden alle tijd een weg in het om te wachten voor zij het vrijgekomen geldkistje openbraken. Dat moet voor hen een teleurstelling zijn geweest. De inhoud telde rond 1200.-. Het bedrijf heeft al jaren de gewoonte de lonen, die vrijdags uitbetaald worden, ook pas vrijdagmorgen bij de bank te in casseren. Inmiddels is het de zevende maal in 10 jaar tijds dat op donderdagavond in de fabriek wordt ingebroken. Dat is ook de reden waarom de brandkast ge heel in een nis van zwaar gewapend beton is geplaatst, zodat alleen de deur vrij is. Dit gewapend beton heeft de klap goed opgevangen. 82 dagen lang groeide er achter de schermen een geheel nieuwe pui..... U bent weer welkom bij Hendriksen op de Komt U ook even langs Dan is de schutting al weg. He deuren E staan weer wagenwijd voor u open. Nieuwe etalages tonen u enkele hoogtepunten uit de nieuwe najaarscollecties dameskleding, herenkleding en bont. Grote Markt 25, Breda IIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIilUIIIUIMIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIlllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

de Stem | 1965 | | pagina 1