.Zwarte automarkt in Spanje floreert te geloven dat zij al in de dertig is... ONZE PUZZEL Dit seizoen in de bioscopen AEG Mooi handeltje voor wie in Duitsland werkt Mexicaanse boeren in opstand: twintig doden Tientallen doden door overstroming in Marokko heeft „it" - heeft pit maakt fit! Nu ook in amte.llesE» DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1965 (Van onze correspondent in Bonn) KEt'LEN Rond 650.000 pesetas kost op de Spaanse zwarte automarkt een nieuwe Opel „Admiral". Dat zijn om gerekend rond 43.000 mark, een goede 30.000 meer dan deze wagen in West- Duitsland kost. Van deze omstandigheid maken vele Spaanse gastarbeiders gebruik om er een centje bij te verdienen. De „zwarte auto markt" is namelijk in Barcelona geens zins zo zwart: koop en verkoop geschie den in het felle zonlicht der openbaar heid en de Spaanse autoriteiten kunnen er niets tegen ondernemen. Wie voldoen de pesetas heeft en een auto wil hebben, kan zich die op de ..zwarte automarkt" verschaffen. De invoerbeperkingen voor auto's in Spanje worden streng gehandhaafd, of schoon de binnenlandse auto-industrie „Seat" een dochter van de Italiaan se „Fiat" geenszins in staat is bij de ook in Spanje langzaam stijgende le vensstandaard in de behoeften te voor zien. Wie in Spanje een nieuwe auto van de „Seat"-fabriek wil kopen, moet op een wachttijd van ongeveer een jaar re kenen. Spanje importeert weliswaar of ficieel buitenlandse wagens, maar het quantum is te gering. Wie officieel en legaal een Opel-,,Admiral" zou willen importeren, moet jarenlang wachten, nog langer in ieder geval dan op een „Seat"-auto of een ander in licentie ge produceerde wagen. Spanjaarden, die zich een „admiral" kunnen veroorloven, hebben pesetas genoeg om de wagen op de „zwarte" automarkt aan te schaffen. Leveranciers zijn de uit het buiten land naar Spanje terugkerende gastar beiders, vooral die uit West-Duitsland. (Advertentie) WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f 43.50 Niemand verbiedt hen om bij hun repa triëring een nieuwe Westduitse wagen mee te brengen, vooropgesteld dat zij aan de grenzen invoerrechten en andere kosten betalen, o.a. die welke nodig zijn om de wagen tot het Spaanse wagenpark toe te laten. En niemand kan hen verbie den deze pas geïmporteerde auto zo snel mogelijk weer te verkopen, omdat zij plotseling in geldverlegenheid komen te verkeren. Normaal kost in Spanje de „Admiral' rond 306.000 pesetas, d.w.z. rond 20.000 mark. Met invoerrechten en andere las ten stijgt de prijs tot 367.000 pesetas, d.w.z. rond 25.000 mark. Op de zwarte markt brengt de wagen echter 650.000 pesetas d.w.z. 43.000 mark op. De koper moet de wagen dan op zijn naam laten schrijven, wat nog ongeveer 500 mark kost. Een Opel „Kadett" kost op de zwarte markt 300.000 pesetas (circa 20.000 mark, rond 6.000 mark nieuw in de bondsrepu. bliek). Een V.W.-1200 kost „zwart" on geveer 250.000 pesetas, d.w.z. 17.000 mark. En niemand kan dan tenslotte verhin deren, dat de gerepatrieerde gastarbei ders, die uit geldnood al hun nieuwe wa gen moesten verkopen, dan weer naar West-Duitsland terugkeren om er geld te gaan verdienen. Na verloop van tijd is de geldnood dan voorbij en keren zij opnieuw met een nieuwe wagen naar Spanje terug CHIHUAHUA (UPI) Een vijftigtal boeren heeft onder leiding van de agra rische voorman Arturo Gamis een aanval gedaan op de kazerne van Madera, een Mexicaanse plaats op 321 km ten zuiden van El Paso in de Amerikaanse staat Texas. Volgens de eerste berichten von den twintig mensen de dood. De boeren, die met geweren en spring ladingen gewapend waren, overvielen de kazerne bij verrassing en doodden vijf soldaten. De rest van het garnizoen her groepeerde zich snel en dreef de aan vallers terug in de nabijgelegen heuvels. Onder de doden zijn Gamis en zijn naaste medewerker Pablo Gomez, direc teur van de plaatselijke volksfrontbewe ging, met 13 hunner volgelingen. In Madera is meteen een razzia gehou den die ongeveer honderd arrestanten, ge weren en dynamietbommen opleverde. De boeren werden waarschijnlijk be wogen door ontevredenheid over de land bouwpolitiek van de regering. (Advertentie) Kort geleden hebben wij onze lezers al een bescheiden overzicht aan kunnen bieden van de films, die dit seizoen in de bioscopen te verwachten zijn. Omdat het thea terseizoen inmiddels op gang is gekomen is het nu mogeljjk een vrijwel volledig overzicht te pre senteren. De veertig filmverhuur kantoren, die films uit het buiten land in Nederland importeren hebben heel wat te bieden. Uit de internationale produktie van het laatste jaar brengen zij nagenoeg alle interessante films, die in de verschillende genres en op verschillende niveaus zijn ge maakt. In de komende periode van acht a negen maanden zullen ruim driehonderd films uitgebracht wor den. Dat betekent, dat er in de grote steden elke week tien nieuwe hoofdfilms op het programma kun nen staan. Alle sterren en regisseurs komen met nieuw werk op het doek. Door het enor me aanbod op de wereldmarkt hebben slecht gemaakte films in feite nog maar weinig kans. Een voordeel van de hoge produktieactivitèit met daardoor snelle opeenvolging van nieüw gereedgekomen films, is dat vele films in Nederlandse première zullen komen gelijktijdig met het buitenland. Een ander gevolg van het ruime aanbod is dat. naar mag worden verwacht zowel de bioscopen in de kleine gemeenten als die in de grotere steden eerder dan vroeger belangrijke nieuwe films op hun programma zullen kunnen zetten. Hoewel het vaderlandse bioscoopbe drijf nog steeds in moeilijkheden ver keert liggen er toch tal van plannen ge reed tot restauratie en verbetering van theaters. In verschillende plaatsen zul len in navolging van theaters in Am- HORIZONTAAL 1 Nederlands dichter; 8 rooster; 11 vo gel; 13 klein persoon; 15 vergeving; 18 water in Friesland20 groente; 21 uitroep van pijn; 22 dubbelklank; 23 kluizenaar; 25 bange; 27 deel v.e. muziekinstrument; 29 voorzetsel; 31 meisjesnaam; 33 jongens naam; 34 strafwerktuig; 35 kaartenverza meling; 37 waterkanten; 40 laatstleden (afk.)41 mens; 42 rivier in Italië; 43 spil; 44 duivenverblijf: 46 kindergroet; 47 treiteren; 50 uitbouw; 52 mannelijk zoog dier; 54 soort onderwijs (afk.); 55 leef tijd (Eng.); 57 Engelse ontkenning; 58 aanwezigheid elders; 61 waterdamp; 63 soort stof; 65 eenheid van lichtsterkte; 63 tandeloos zoogdier; 67 meisjesnaam; 68 afstandsmaat (afk.); 69 vis; 71 jongens naam; 73 bepaalde ruimte; 75 snor; 76 te «eer gaan. VERTICAAL 2 gehoororgaan; 3 treurig; 4 lidwoord; 5 Chinese maat; 6 werkelijk; 7 winter- voertuig; 8 Frans pers. voornw.; 9 vo gel; 10 deel v.h. oude Griekenland; 12 meisjesnaam; 14 rugzak; 16 uitroep van PW; 17 edelsteen; 19 inhoudsmaat; 23 cycloop; 24 en omgekeerd (afk.); 26 zangnoot: 28 spel; 30 dag; 32 selenium 33 verlaagde toon; 36 zangnoot; 3° buit; 39 vloeit; 42 voor; 45 pers. voornw.; 46 soort paard; 48 keurtroep; en anderen (afk.); 51 op room gelij Kende; 53 niet raken; 56 Frans voeg woord; 59 uitroep; 60 deel van het been; b2 vrolijke, geestige; 64 Duitse badplaats; Jtö meisjesnaam; 69 plaats om te grazen; ijs^(Eng.); 72 lidwoord; 73 dierenge luid; 74 bekende motorraces (afk.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1 hand; 4 aas; 6 aai; 8 eg; JO om; li est; 12 til; 13 emma; 15 bal; 17 oke; 19 mode; 21 stier; 23 een; 24 pe- ;cr: 26 drevel; 28 kar; 29 Spa; 31 tel; 32 fna; 33 nok; 35 ver; 37 Olst; 38 mos; 40 zonde: 41 sip; 43 trio; 45 iet; 47 Pia; 49 rem; 50 sen; 51 tot; 53 lek; 54 minder; Jg trein; 58 tor; 59 emelt; 61 stem; 63 tee; mee; 66 lepe; 68 alt- 69 lee; 70 n.n.; 72 Po; 73 rok; 74 ook; 75 rose. Verticaal: 1 ho; 2 ambt; 3 deler; 4 A-T.O.; 5 steel; 6 alm; 7 ieder; 8 em; 9 8aar; 14 met; 16 Aida; 18 keel; 20 opaal; 21 sas; 22 rete; 25 ego; 27 verzoek; 28 knoeien; 30 pro; 33 N.T.S.; 34 kip; 36 enk; 38 mop; 39 sta; 42 ido; 44 Irene; 46 ende; 48 Ier; 50 sire; 51 tree; 52 t.a.t.; liter; 54 motto; 55 emmer; 56 tulp; 57 esP; 60 lens; 62 mak; 64 elk; 67 e.o.; 71 ne. OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 4 brancard (car in brand); o serenade (een adres); 9 somwijlen (som wijlen); 10 argument (agent rum); 12 eventjes (e voor ventjes); 16 linnen (Nel ^rug om Inn); 18 Geldrop (geld plus 'r op); 20 Moskee (om Kees); 21 theoloog une° loog); 25. hoofdrol; 28 bedankje (achter bed: kan je); 29 identiek (idee plus inkt)30 weekblad. Verticaal: 1 heer leger); 2 Peru (door middel van u)- 3 kazerne (ze ra ken); 4 bestendigheid (ge heidens bidt); 5 armoe (A.R. moe); 6 crypt (c rijpt); 7 roede; 10 atleet; 11 genade (en, daarom: gade); 13 N.I.P.O. (omgek.: op in); 14 jekker (voor kerk; je); 15 scheel; 17 egel (ge met el); 19 omkoper (kop in Rome); 22 hoeve (niet helemaal „hoeven"); 23 opank (kan na op); 24 onkel (in: dronke lap); 26 data (dat a); 27 open. Diana Craymer - huisvrouw, moeder van twee zoons én succesrijk fotomodel* Zij is in de dertig, ?naar zij weet, dat zij er veel jonger uitziet. Bent u vóór 1935 geboren? Dan staat vast, dat uw huid steeds minder jonge cellen voortbrengt. De ervaring van duizenden vrou wen heeft aangetoond, dat EN- DOCIL binnen 21 dagen het na tuurlijke groeiproces van de huid cellen herstelt. Rimpeltjes trekken weg. Stevig, veerkrachtig weefsel komt terug. Gebruik ENDOCIL regelmatig elke avond. Wrijf deze weldadig?, niet-vette crème op hals en gezicht. Uw huid krijgt fleur en schoonheid terug. Dat belooft ENDOCIL. Ook u kunt er jonger uitzien, dan u bent. .Ajndof ïl Maakt uw huid weer jongen houdt uw huid zo jeugdig! Nachtcrème: pot 7,75 tube 3,95 Dagcrème: tube 3,95 Organon Laboratories Ltd. England Mary Poppins (Julie Andrews) Bert (Dick van Dyke) en Jane en Michael (Karen Dotrice en Mat thew Garber) in een décor van een Engels buitenplaatsje in de Dis- ney-produktie Mary Poppins". RUIM DRIEHONDERD NIEUWE EILMS CASABLANCA (UPI) Een plotse linge overstroming heeft in een dorp ongeveer 150 kilometer ten zuiden van de Marokkaanse havenstad Casablanca veel slachtoffers gemaakt. Volgens de eerste berichten zijn 75 lij ken geteld en worden nog tientallen men sen vermist. Door zware regenval waren droog staande rivierbeddingen snel tot de rand vol geraakt en plotseling onstond een overstroming en stortte het water zich op het dorp Khemis Nagua waar het juist marktdag was. De armoedige huizen, marktkramen, marktbezoekers, vee en landbouwwerktuigen werden kilometers ver meegesleurd over de kustvlakte. sterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht in het weekend nachtvoor stel. lingen worden gegeven. In verschillende theaters wordt bovendien een onderzoek ingesteld naar de smaak van 't publiek. Vorig jaar hebben 38 miljoen bezoekers de bioscoop bezocht. Natuurlijk wordt er in bioscoopkringen naar gestreefd dit aantal voor dit jaar te evenaren en zo mogelijk te overtreffen. Een handicap is nog steeds de vermakelijkheidsbelas ting, maar wie weet zal hierin in de loop van het komende jaar wel ver betering komen. Alles bij elkaar mag zon. der meer gesteld worden, dat de meeste filmbezoekers dit jaar wel aan hun trek ken zullen kunnen komen, omdat vrij wel elk filmgenre in het theater zal komen. Voor ons land worden de mees<te films geimporteerd uit Amerika, terwijl binnen Europa de toon aangegeven wordt door Frankrijk, Engeland en Ita lië. Van eigen bodem zijn dit seizoen minstens drie premières te verwachten. De Amerikaanse regisseur Arthur Drei- fuss heeft voor de Nederlandse Produk tie Maatschappij ,,1032" gemaakt. Het scenario voor deze film is van de hand van Leo Derksen. Het camerawerk werd verzorgd door Eduard van der Enden. De studio-opnamen werden ge maakt in Duivendrecht, terwijl er buiten werd gefilmd in Amsterdam, Laren. Haarlem en Zandvoort Op 19 januari 1966 zal deze film in première gaan in het Lumièretheater te Rotterdam. Voor het buitenland zal van deze film een Amerikaanse versie worden gemaakt. De eerste voorstelling van „De dans van de reiger", die Fons Rademakers grotendeels op locatie in Joegoslavië heeft gemaakt zal waarschijnlijk rond de jaarwisseling vallen. Rademakers werkte met een internationale bezetting, waarbij Gunnel Lindblom en Jean De- sailly de hoofdrollen voor hun rekening hebben genomen. De camera werd ge voerd door Sacha Vierny..Mien Duymaer van Twist en de acteurs Doude van Her- wijnen en Jan Teulings zorgen voor het Nederlandse aandeel in de bezetting. Voor de door Nicolai van der Heyden gemaakte speelfilm, die voorlopig als werktitel „De Gang" heet, is nog geen definitieve premièredatum vastgesteld. Bert Haanstra is momenteel zeer actief bezig met de opnamen voor zijn nieuwe film over mensen on en aan het water, terwijl Frans Weisz vordert met de voor bereidingen van z'n verfilming van Rem- co Camperts >,Het gangstermeisje". In hoeverre de andere Nederlandse fil mers dit jaar nog met nieuw werk zul len komen staat op dit moment nog niet vast. Natuurlijk zal het de lezers duidelijk zijn, dat het merendeel van de films, die dit seizoen in vertoning wordt ge- In de film Marriage on the rocks" wordt een demonstratie ge geven van de dans „the shake". bracht geimporteerd wordt. De continu- produktie in ons eigen land is in de verste verte niet toereikend om maar enigszins tegemoet te komen aan de vraag naar films. Nederland is daarvoor te klein en de filmkijker zal dus voor namelijk moeten kijken naar produkties van buitenlandse regisseurs. Eind van deze maand komt de film „Ipcress: streng geheim', van regisseur Sidney J. Furie in première. De pro duktie van dit werkstuk was in handen van Harry Saltzman, de man van de James-Bondfilms. De hoofdrol wordt vertolkt door Michael Gaine. „Ipcress: streng geheim" is een harde spionage*- film met een soort anti-held. Rond Kerstmis wordt „Mary Poppins" van Walt Disney verwacht, ongeveer te gelijkertijd met „De verknipte melk boer", waarin men getuige kan zijn van de capriolen van de Engelse komiek Norman Wisdom, die lange tijd niets van zich lieeft laten horen. De regie wordt gevoerd door Robert Asher. Wis dom zal voor de eerste keer in kleur te zien zijn. Met bijzondere spanning wordt ook ge wacht op ,,The spy who came in from the cold" naar de roman van John le Carré, die in ons land onder de titel .Spion aan de muur" een bestseller is gebleken. Zoals bekend werden verschil lende opnamen voor deze film ook in ons land opgenomen. Daarbij was o.a. Richard Burton aanwezig. Sophia Loren zal haar kwaliteiten ten toon kunnen spreiden in Judith", die in Israël werd gedraaid. Haar tegen spelers zijn twee van Engelands meest vooraanstaande acteurs t.w. Peter Finch en Jack Hawkins. Regie Daniel Mann, produktie Kurt Unger. Een heel andere soort film is ,,The sons of Katie Elder", die werd gemaakt door de befaamde Henry Hathaway, die er een aantrek kelijke western mee heeft gemaakt. Sophia Loren zal niet alleen als Judith te zien zijn in dit seizoen. Onder regie van Peter Ustinov vertolkt zij naast Paul Newman en David Niven nog een rol in t,Lady L". Het is een film over het gewaagde liefdesleven van een demi- mondaine. Iets bijzonders wordt mis schien ook ,,The Sandpiper" van Vincen- te Minelli met Elizabeth Taylor, Richard Burton en Eva Marie Saint. Zeer nieuwsgierig zijn we hoe Anton Geesink het er afgebracht heeft in „Gi deon en Samson", waarin de Utrechtse judo-crack deze winter te zien zal zijn. Een aangrijpend verhaal is da,t van ,.A patch of blue" van regisseur Guy Green met sterren als Sidney Poitier en Shel ly Winters. De film vertelt het verhaal van een blind meisje, dat de wereld leert zien via de ogen van een man met wie ze vriendschap sluit Interessant kan ook worden de verfilming van Agatha Christie's beroemde boek The alphabet murders, waarin Tony Randall, Anita Ekberg en Robert Morley de hoofdrollen spelen onder regie van Frank Tashlin. In de lioek van de spektakelfilms is dit seizoen ook weer wat te doen. Zo presenteert Warner Bros na het enorme succes van „My fair lady" (die alle be staande records in ons land heeft ge broken) medio oktober „De grote race". Regisseur Blake Edwards heeft er een kijkspel van gemaakt in de trant van „It's a mad mad mad world". Hoge school slapstick in optima forma met als paradepaardjes Jack Lemmon, To ny Curtis en Natalie Wood. Een andere film in hetzelfde genre is „Battle of the bulge", die in cinerama wordt uitgebracht. De film handelt over het Ardennenoffensief in 1944. Henry Fonda, Pier Angeli en Robert Ryan spe len er in onder regie van Ken Annakin. Franky „the voice" Sinatra, die in het verleden al meer heeft laten zien. dat hij naast zingen ook wel iets van acteren weet, kunt u gaan bekijken in een gezellige film, die „Marriage on the rocks" genoemd is. Frank treedt op naast o.m. Deborah Kerr en Dean Martin. De film zal waarschijnlijk nog dit jaar vertoond worden. Een actie- en avonturenfilm is voorts „Murieta" onder regie van George Sherman met Jeff Hunter, Arthur Kennedy en Diana Lorys. Filmverhuurkantoor Gofilex in Drie bergen zal begin volgend jaar „De ne gerhut van oom Tom" in première bren gen. Voorts zal de veelbesproken „Deser- to rosso" half oktober in bioseooproula- tie worden gegeven. In december van dit jaar wordt „The collector" van regisseur William Wyler verwacht. Deze film werd in Cannes bekroond met de prijzen voor de beste acteur en de beste actrice. Terence Stamp en Samantha Eggar spelen de hoofdrollen in deze eigenaardige thril ler over een aanbidder, die zijn ge liefde tot levend begravene maakt. Tom Courtany, James Fox, Alan Webb e.a. zullen te zien zijn in „King Rat", de verfilming van een gevangenkamp drama in Azië, geregisseerd door Bry an Forbes. De film heeft iets weg van „De brug over de rivier de Kwai". Ook de film met Gina Lollobrigida, ,,Le bam. bole", waarover in Italië zoveel te doen is geweest komt dit jaar nog ongetwij- zigd in roulatie. Speciale aandacht willen we vra gen voor de internationaal al be- faamd geworden Russische Hamlet -film met Innokenty Smoktunov- sky in de hoofdrol, die werd gere gisseerd door Grigory Kozintsev. Deze nieuwe filmversie van Shake- speares vermaarde tragedie blijkt een gebeurtenis te zijn van de eerste orde. Het is een sensitieve en zorgvuldige ver taling van een klassiek meesterwerk, waarbij Kozintsev niet alleen de regis seur maar ook de auteur van het script is. Kozintsevs toneelprodüktie van Ham let in het Poesjkin theater te Lenin grad heeft in de Sovjetunie al toneel historie geschreven. We willen graag besluiten met de le zers te i wijzen op de volgende Neder landse premières.' oktober: Prima della revoluzione (Bertolucci), Mirage (Ed ward Dmytryk), Moment tot moment (Advertentie) Peter O'Toole als Lord Jim in de gelijknamige film naar het boek van Richard Brooks. (Mervyn le Roy), Strijd en Extase (sir Carol Reed), Storm over Jamaica Alexander Mackendrick. Morituri (Bernhard Wicki), De vrouw in het zand (Hiroshi Teshigahara), The grea test story ever told (George Stevens). Voor de rest van dit jaar zijn voorts nog gepland The war lord (Franklin Sdhaffner), Blindfold (Philipe Dunne). Le mani citta (Francesco Rosi), Four in the morning (Anthony Simmons). Thunderball (Ken Adam), Viva Maria (Louis Malle), Un monde nouveau (Vit- torio de Sieai en de Beattle-film Help (Richard Lester). Het is uiteraard duidelijk, dat de greep uit de enorme voorraad films, die dit seizoen op het doek zullen verschijnen, niet een afgerond beeld geeft van de totale produktie, waaraan wordt ge werkt. De hiervoor genoemde films vor men samen echter wel het interessant ste deel van het programma van dit sei zoen. Het is te hopen, dat de belangrijke films niet te lang uit de zuidelijke bios copen weg zullen blijven, zodat ook de filmliefhebbers in deze omgeving aan hun trekken kunnen komen. BERT VAN OOSTERHOUT

de Stem | 1965 | | pagina 17