bbbk. Drs. Van de Laar thuis in Brabant en in Den Haag Middelburgs „straatantiek' wijkt niet voor sanering Achtertuintjes aart flats tot vijf hoog Afkomstig u Bossche Geneesheer directeur St.-Joanna te Goes Kaland: „Woningen zijn té zeer massaprodukt" sakenmansfamilie Idee van Bossche architect St.-Luidinaziekeiiluiis Hulst schaft tweede ambulance-auto aan Suurhoff zet alles op alles voor Delta orstel aan raad an Terneuzen eede gedeelte tspolder wordt wrijp gemaakt igram KNVB ling Zeeland EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morgen Voor Zeeland 8,9 en N.-Brabant 17,1 miljoen uit Provinciefonds Kernaanwijzing: Eruit halen wat erin zit! De burgemeester traint Volgens begroting 1966 W egverbetering in Zeeland en Brabant In Middelburg laatste paal complex 36 ambtenarenwoningen de grond in Té collectief Onder het motto: Wie wat bewaartdie heeft wat Jonge dieven in Terneuzen aangehouden Brief aan minister Yerseke wil onafhankelijke burgemeester DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1965 i een onzer verslaggevers) )ORPE De vroede vaderen 'euzen zullen tijden; de donder I a.s. te houden vergaderlaj reslissen over een voorstel van tot het onderhands aanbesteden anleg van de riolering en gtr, et tweede gedeelte van het ek- ilan „Catspolder" aan het Aan. redryf W.J. de Bruijn te Ter. dat voor het bouwrijp maken e gronden een bedrag van f al kunnen toucheren. Het »e. aannemingsbedrijf heeft, in.e- i onlangs genomen raadsbesluit eerste gedeelte van de Catspg], r handen. nder voorstel betreft het «an- n een vaste geldlening van bij de n.v. Bank voor Neder, emeenten. Het geld is bedoeld financiering van kapitaalsuitga. van investeringen tbv. het irijf. 1 april il. in werking getreden enbare dienst, zal, wanneer de ■t het betreffende voorstel ak- at, aangewezen worden als een dienst- Dat zal, aldus b. en w deel hebben, dat de administraé le gemeente en die van de dienst een volledige ontplooiing van mheden gekomen is", geschei. nen worden gehouden, idere voorstellen gelden de aan- i een perceel aan de Koedijk in temmingsplan Serlippenspolder, top van een stuk grond aan dé ibetlhstichting (de stichting wil monisch geheel tussen de ten •an het r.k. bejaardentehuis aan n tuin en de gemeentelijke vii. erkstelligen, de gemeente zal de rtij doen verfraaien), het ont- van een gedeelte van de Koedijk openbaar verkeer, de vaststel- de gemeentelijke vergoeding kosten van het vakonderwijs op /illibrordusschool, het verlenen lewerking bij de derde fase van tuwing van de St, Antoniusschool til, het doen van een uitkering- an 2 procent aan het gemeente- »1, de vaststelling van de kas- el voor het laatste kwartaal 6.640.000,- en van wijzigingen >egrotingen van het grondbedrijf, it voor maatschappelijke zorg en eente. s A: Schoondijke 1Walcheren 1, nbon 1—Groede 1, Philippine 1- nnen 1, Domburg 1Koewacht 1. s B: Luctor 1Robur 1, Zierik- enesse 1, Cortgene 1—Kruiningen :hor 1Patrijzen 1. e klas: Biervliet 2—Terneuzen 3, -Zeelandia 2, Zeeland Sport 3— en 4, Oostburg 2—Vogelwaarde 2, urg 4Goes 3. is A: Hoofdplaat 1HVV '24 3, 2Graauw 1, Aardenburg 2— lijke 2, Steen 2—Ria W 1, Koe- Axel 3. is B: Hansw. Boys 2—Kruiningen endamme 1Lewed. Boys2.Zee- ort IVVlissingen V, Patrijzen 2 r 2. las C: Zierikzee 3Renesse 2, -SVOWK 1, Zonnemaire 1- ?r 2. s A: Sluiskil 3Graauw 2, Corn. 1Steen 3, Clinge 3Ria W 2, aat 2Vogelwaarde 3, Hulster- [ontenisse 3. s B: Robur 2Kruiningen 3, Luc- tobur 3. RCS 3Zeeland Sport 5, ing '32 1Goes 4, 's-Heer Arends. Kwadendamme 2. is C: Schoondijke 3Walcheren 3, nbon 2^-Groede 2. Philippine 2- nnen 2, Domburg 2Breskens 3, 'ia 3Retranchement 1. EGEN Katholieke universiteit: notariaat de heer E. R. Th. van Vriesman, Terneuzen. [OVEN Technische hogeschool: eutisch werktuigbouwkunde: Vckevet (Vlissingen). ■n. zaterdag 25 sept, Hansweert 16, Terneuzen 2.24 en 14 «.JlL" 1.52 en 14.12, WemeldinW e" IliZEN 20 uur: El Cid, 14 j. LANDSKERKJE uur: raadsvergadering. LBURG 50 uur: Goldfinger. 18 J- o 19.30 uur: De wraak van oe. 14 j. 20 uur: Geen alibi voor moord. VGEN 14 20 uur: De Woestijnhavik, w J; ïbra 20 uur: De dag na de inv* j- lCHT orp 19.30 uur: schieting. ïC'de Vijlder: 14 30 uur kermis- ing. ijjk 19 30 uur: Het idool van d* ers. LMINADORP T - 7ee. Prov. wedstrijden PJG- SNSZAND „,4iktfe- ide II: 14 uur opening wu*s Groene Kruis. flat 10 uur: jubileumcongres debond. CRG 1A a 20 uur: Majoor Dundee. j. IJZEN 20 uur: El Cid. 14 J. LBURG 10 50 uur: Goldfinger. 18 Vvan o 19 en 21.15 uur: De wraak oe. 14 j. 19 en 21 uur: Geen alibi voor Vi9Een 21 uur: De Woestijn®1^' de ïbra 19 en 21 uur: De daf 04 e. 14 j. ,RPEN 20 uur: Werther. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zal ruim 139 miljoen gulden verdelen över de elf provincies als het aandeel van die pro vincies in verschillende belastingen en heffingen. Zeeland krijgt hiervan 8,9 mil joen, Noord-Brabant 17,1 miljoen. Bij de vaststelling van het in totaal beschikbare bedrag, die volgens de ge bruikelijke verdeelsleutels is geschied, is nog geen rekening gehouden met de in de deze week gepubliceerde miljoe nennota aangekondigde belastingmaat regelen. GOF.S De heer G. T. Lie, chirurg te Goes, is benoemd tot Mneesheer-directeur van het St.- Joannaziekenhuis te Goes. Sedert ci 1963 was de heer Lie als me- a?viseur aan dit ziekenhuis i onden. De heer Lie is de eerste kenhu^eer"direCteUr Van het zie" mP® nj®ywe directeur is op 16 Hii Lij in Indonesië geboren, studioC ook z'jn medische rurs oPV i°oid' HiJ hee£t als chi- ln 19fiTrkVn Djakarta- herland Jv ^eer .^ie naar Ne" enige jaren ak^v H''' heeft eerst Lieve Vrolif ChlrUr§ in het Onze da"h gJwerkTgaSthuiS te Amster" In Lti'J vestiSde hij zich te Goes. (Van onze speciale verslaggever) RIJSWIJK Na de val van het kabinet-Marijnen heeft de nieuwe burgemeester van Bergen op Zoom, oud-staatssecretaris drs. L. J. M. van de Laar, noodgedwongen rust genomen in zijn riant huis dat midden in een park ligt aan de Winston Churchill-laan te Rijswijk bij Den Haag. Hij heeft er meer dan genoeg van en popelt om weer aan de slag te kunnen gaan. „Zodra ik me georiënteerd heb, stropen we de mouwen op," zegt hij in een vraaggesprek dat wij in een extra editie gisteren al publi ceerden in de stad Bergen op Zoom. Drs. Van de Laar is een geboren en getogen Brabander en dat is een van de vele redenen waarom hij graag naar Bergen op Zoom komt. Hij werd op 24 december 1921 in Den Bosch ge boren. De historische omgeving van zijn jeugdjaren is er misschien niet vreemd aan dat hij na zijn middelbare opleiding geschiedenis ging studeren aan de Nijmeegse universiteit- Dat uitgerekend Bergen op Zoom aan hem wordt toevertrouwd, doet de historicus in hem bijzonder veel ge noegen. ,.Een prachtige stad een van de mooiste van Brabant", zegt hij. Hij kent de stad ,,een beetje", onder meer van bezoeken aan zijn zus die directrice was van Lisvenshove. Hij praat over het Markiezenhof, over het historische stadhuis, over de Lieve Vrouwe-poort- Journalistiek De heer Van der Laar is geen ge schiedkundige van het type dat zich het liefst begraaft in oude ar chieven en zich van het heden niets aantrekt. Hij is hevig geëngageerd in de wereld van vandaag. Kennis van de historie is een middel om het heden beter te verstaan zoals de gepensio neerde Bergse archivaris Korneel Slootmans getuigd heeft. Dat drs. van de Laar sterk in het heden geintresseerd ir blijkt onder meer uit zijn escapades in de journalistiek, een vak waarvan d^ beoefenaars zich meer dan wie ook bezig houden met de dingen van de dag. Toen de oorlog uitbrak, had drs. Van de Laar juist zijn kandidaatsexamen achter de rug en tijdens de oorlogsjaren dook hij on der in Oirschot en Oisterwijk. Na de bevrijding trad hij als Bossche redac teur in dienst bij het dagblad Oost- Brabant" van hoofdredacteur Jef de Brouwer. Later gaf hij zijn medewer king aan ,,Het Binnenhof". Zakenmanshloed Zoals de historische belangstelling van de nieuwe burgemeester van Bergen op Zoom misschien haar oor sprong vindt in zijn jeugdjaren door gebracht in de schaduw van de mid deleeuwse St. Jan van Den Bosch zo is zijn levendige interesse in de kei harde zakelijke werkelijkheid van van daag wellicht te verklaren uit het feit dat hy uit een familie van zakenlieden stamt. Zijn vader haf een meubelzaak, en zijn broers zijn in de Brabantse hoofdstad nog bekende zakenlui. Het zakenmanshloed heeft zich bij drs. Van de Laar niet verlochend. Op de universiteit koos hij de econo mie als bijvak. Tijdens ons gesprek blijkt meermalen dat hij een open oog heeft voor de problemen van de zakenwereld. Als het gesprek terloops op sanering van stadscentra komt, merkt hij nadrukkelijk op dat het mo gelijk moet zijn om in een oude bin nenstad de belangen van monumenten zorg en die van de zakenwereld te ver enigen. Het koop-manschap dat drs. Van de Laar van huis uit heeft meegekregen. zal hem in Bergen op Zoom bijzonder goed van pas komen. De nieuwe bur gemeester blijkt dat trouwens drom mels goed te beseffen. „Bergen op Zoom is nu kerngemeente geworden", zegtt hij. „Burgemeester Peters laat mij een schitterend startpunt na, maar tegelijkertijd een zware opdracht- Uit de kernaaniwijzing moeten we halen wat erin zit." Hij is vast van plan om de ontwikke ling van Bergen óp Zoom, waarvoor nu de gronsdslag gelegd is, krachtig te bevorderen. Hy wil zich daarbij overi gens hoeden voor een zekere „be drijfsblindheid". De ontwikkeling van de stad moet ingepast worden in die van streek en provincie. „We kunnen geen solo spelen", zegt drs. Van de Laar, die er overigens van overtuigd is dat zijn stad in West-Brabant een hele partij kan en moet meeblazen. Bestuurder Het burgemeesterschap is voor drs. Van de Laar een functie, waarin hij geen ervaring heeft. Hij geeft dat graag toe maar hij rekent op de steun van de gemeenteraad en het ambtena rencorps. In elk geval heeft hij op het departement en in het onderwijs laten zien dat besturen hem heel goed af gaat. Hoe kijkt hij tegen het moderne bur gemeesterschap aan? „Ik geloof dat een burgemeester tegenwoordig een schaap met vijf poten moet zijn", zegt hij. „Hij is bestuurder, voorzitter van de raad, voorzitter van b. en w., en bovendien manager, koopman zo je wilt directeur van een groot bedrijf. De bestuursfunctie en de managers functie moet je in evenwicht proberen te houden, dacht ik. Het is niet al leen: handje-klap, wie biedt het meest?" „Daarnaast heeft een burgemeester nog speciale functies. Zo is hij hoofd van de politie. Ik geloof dat een bur gemeester vooral kampioen van zijn plaats moet zijn. Het gaat om de stad. Hij staat boven alle partijen, maar leent aan iedereen het oor. Praten met de mensen, dat lijkt mij belang rijk. Drs- Van de Laar neemt nog een Gau- loise, en herhaalt dat hij met bijzonder veel genoegen naar Bergen op Zoom komt, de stad waar verleden en toe komst elkaar de hand reiken. De jaren op het departement zou hij al vergeten zijn, ware het niet dat de vele relaties die hij in Den Haag heeft opgedaan, hem als burgemeester goed van pas kunnen komen. „Weet u", zegt hy, ,,als staatssecre taris werk je van notaatje naar no- taatje, De werkelijkheid blijft zo ge makkelijk een wereld van papier. Als burgemeester sta je midden in het le ven, dunkt me. Je kunt iets ophouwen en laar verlang ik echt wel naar Hoewel het met het betaalde voetbal in Frankrijk nog steeds misère is zijn er nog altijd clubs die zich ge roepen voelen om hun spelers te gaan betalen Diit seizoen zijn er vijf betalende verenigingen bijgekomen, waaronder twee uit Corsica. Een ver eniging komt uit Marignane, 'n plaatsje vlak bij Marseille. De trai ner van deze club is een zekere De leuil, die ook nog burgemeester is van het plaatsje. Zijn broer speelt in het eerste elftal. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In Zeeland zal in 1966 een bedrag van rond 1,5 miljoen gul den worden besteed aan het voortzet ten van de vernieuwing van verhardin gen en het aanbrengen van plaatselijke verbeteringen op weg nr. 58 op Zuid- Beveland en Walcheren. Een bedrag van vijfhonderdduizend gulden zal wor den bestemd voor soortgelyke werk zaamheden op diverse wegvakken el ders in deze provincie. In Noord-Brabant zal volgend jaar worden voortgegaan met het onder pro fiel brengen van de verhardingen van het in die provincie gelegen gedeelte van weg nr. 16. Rotterdam - Breda - grens, alsmede met de verbetering van de weg langs de Zuid-Willemsvaart tussen 's-Hertogenbosch en de Lim burgse grens. Voor elk van deze doel einden is een bedrag van 1 miljoen gulden geraamd. Voorts zal een som van 1 miljoen worden bestemd voor verbeteringen op diverse wegen en wegvakken. Deze bedragen zijn op de begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1966 voor deze projecten uitgetrokken. Heien is moeilijker dan je denkt. Dat heeft de heer A. J. Kaland, gedeputeerde van Zeeland, gisteren ervaren, toen hy hortend en stotend de laatste paal voor een complex van 36 ambtenarenwoningen in Middelburg in de grond heeft gesla gen. De huizen verrijzen in het Breeweg- plan. Het zijn woningen van de Zeeuwse Stichting ter Bevordering van het Eigen Woningbezit voor Overheidspersoneel. Deze stichting „draait" in de Zeeuwse provincie nu ongeveer 5 jaar. In Vlissingen bouwde de stichting reeds een complex van 24 ambtenarenwoningen in plan Pauwenburg en in Middelburg, ook in het Breeweg-plan, 44 woningen. Een en ander werd meegedeeld dooi de stichtingsvoorzitter, mr. J. Hooij, tij dens de bijeenkomst in de Middelburgse schouwburg, nadat de heer Kaland de officiële daad had verricht. Mr. Hooij - mans wees erop, dat de stichting alleen kan bouwen, wanneer zij de volle mede werking van de overheid heeft, tiet doel van de stichting is, zo zette de spreker nader uiteen, om de kostprijs van de woningen zo laag mogelijk te houden, wat tenslotte tot uiting komt in lage hu ren. Een lage kostprijs kan men berei ken door bijvoorbeeld het werk te gun nen aan een aannemer, die het werk voor een redelijke prijs wil uitvoeren. iiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiii 11 li 1111111111111 li 11111111111111111111111111111111111 „De belangstelling voor onze wonin gen groeit aanzienlijk", aldus de heer Hooij. „Niet alleen van de zijde van de ambtenaren, maar vooral ook van ver schillende gemeentebesturen, met name die van Souburg en Goes. Wellicht kun nen we in deze beide plaatsen straks een complex woningen neerzetten", besloot de voorzitter zijn toespraak. De heer Kaland verzekerde de toe hoorders, dat Zeeland op de goede weg is met een voortvarend bouwbeleid. De heer Kaland maakte zich ernstig bezorgd dat er in de woningbouw een grote een tonigheid zal optreden. „Binnen een kor te tijd moet een groot aantal woningen worden gebouwd. Eigen verlangens en behoeften zijn moeilijk te realiseren. Ze gaan op in de massa", aldus de heer Ka land. Hij was ervan overtuigd, dat de stich ting in Middelburg en Vlissingen wel de gelijk iets heeft bereikt. „De stichting heeft hier een ander type wotning tot stand gebracht", aldus de heer Kaland. De heer Kaland sprak voorts over het feit, dat Zeeland een van de provincies met het grootste aantal woningwetwonin_ gen is, en over de grote belangstelling in Zeeland voor huizen beneden de 20.000 gulden, de zgn. Bogaers-woningen. „In de eerste helft van 1965 zijn er 250 van deze woningen gebouwd in de pro vincie", zo zei de heer Kaland, „en dit aantal zal zeker toenemen." Verder deelde hij mee, dat de regering heeft bekendgemaakt wat variatie in de woningwetwoningen te brengen. Er zul len nu drie categorieën woningwetwonin. gen komen. Ook zal de premieregeling t.a.v. het onderscheid in huurder en be zitter worden herzien. „En dan nog even een kritische noot", zei de heer Kaland. „We gaan de rich ting uit van steeds meer collectieve voor. zieningen, maar waar is de grens tussen collectieve en individuele voorzieningen? Bij voortschreiding van de collectieve voorzieningen wordt de waarde van ei gen woningen steeds groter. We kunnen dit niet hoog genoeg aanslaan", zo meen de hij De wethouder van Openbare Werken, de heer W. P. J. Baars, was van mening, dat de stichting (waarvan de bestuursle den belangeloos werken) het woon- en leefklimaat van Middelburg bevorderen. „We zullen in onze uitbreidingsplannen rekening houden met de plannen van uw stichting", zo verzekerde de heer Baars de voorzitter. De heer Baars dacht, dat er in de plannen Griffioen-II en Zuid-II wel ruimte zal zijn voor de activiteiten van de stichting. In het in aanbouw zijnde complex wo ningen in het Breeweg-plan worden 12 woningen volgens het A-type gebouwd, d.w.z. 2 woningen onder één kap. Voorts komen er 24 woningen volgens het B type, de zg. rijenwoningen. Alle wonin gen hebben een grote woonkamer plus 5 slaapkamers. Naar schatting komen de B-woningen op 34.000 gulden (200 gulden per maand) en de A-woningen op 38.000 (235 gulden per maand). Hierbij is inbegrepen degas gestookte centrale verwarming. Verwacht wordt, dat in Middelburg een derde complex van deze woningen zal verrijzen, eveneens van het architecten bureau Elling uit Amsterdam en gebouwd door aannemer J. Verhage uit Vlissingen. iiriiiiïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiniii 5? SOUBURG „Wie wat bewaart, die heeft wat". Een gezegde, waar nu een maal niet aan valt te tornen, en zo den ken de Middelburgers er ook over. Op het ogenblik wordt er in de Zeeuw se hoofdstad druk gesaneerd en gerestau reerd. Maar wie denkt, dat de stenen van zo'n afgebroken huis zomaar op een hoop worden gegooid, heeft het mis. Want in Middelburg is men zuinig. Wanneer de gevel van een huis, dat gedoemd is te verdwijnen, volgens de monumentenlijst een bijzondere waarde heeft, wordt de gevel wel afgebroken, maar netjes be waard. De stenen worden opgeborgen in een kelder en blijven daar liggen. Op een gegeven moment worden ze weer opgebouwd tot de gevel, zoals die er vroeger uitzag, alleen op een andere plaats en vaak voor een heel ander ge bouw. Zo liggen de stenen, die eens de gevel vormden van de provinciale bibliotheek in de Lange Delft, in een kelder op de Dam. De bibliotheek werd in 1940 door brand verwoest, maar de gevel bleef staan. Wellicht vindt men voor deze fraaie gevel een nieuwe bestemming. De geveltjes, die in de Korte Delft werden afgebroken, zullen niet lang hoeven te wachten voor ze weer aan de straatkant kunnen pronken. Op enkele meters van hun oude standplaats zullen zij weer gor den opgebouwd. Waarschijnlijk nog dit jaar begint men op de kale hoek Lange- Delft, Korte Delft, St. Pieterstraat met de bouw van drie winkels plus bovenwo ning, bestemd voor de winkeliers, die momenteel in de Korte Delft huizen. Ook deze „nieuwe" panden worden in de oude trant opgebouwd. Ditzelfde gaat men doen op de Middel burgse Pottenmarkt. Iedere Middelbur ger zal zich het antiekwinkeltje nog wel herinneren, dat daar tegen een pakhuis stond aangeleund. Sinds kort zijn deze twee panden met de grond gelijk ge maakt. De gevel werd steen voor steen bekeken en waardig bevonden om het restaurant met bovenwoning, dat op de vrijgekomen plaats zal worden gebouwd, te sieren. De gevel zal zijn oude plaatsje dus niet moeten verlaten. Dat was wel het geval met het antieke geveltje van een woonhuis uit de Nieuw- straat. Het huis werd afgebroken. Het geveltje ergens opgeslagen en bewaard. Het werd te voorschijn gehaald toen in de Lange Delft de kunsthandel „De Vier Windekes" werd gebouwd. Men zocht naar een harmonieus geheel en zo ver. huisde de gevel uit de Nieuwstraat van zijn tijdelijke opslagplaats naar de Korte Delft. En zo gaat dat door, afbreken, opslaan, opbouwen. Want Middelburg telt maar ten offer vallen aan de sanering. Maar liefst 1100 monumenten, waarvan er vaak niemand hoeft een traan te laten, wan neer hij een historische gevel ziet vallen onder (overigens voorzichtige) slopers hamers. Ze weten nu, dat Middelburg geen monument, ook al moet dat worden afgebroken, zomaar wegdoet.... Straks komt men hetzelfde geveltje misschien een paar straten verder weer tegen. DEN BOSCH Hoewel de minis ter ten aanzien van de volkshuis vesting deze week opnieuw een op timistisch geluid heeft doen horen, zal toch niemand ontkennen dat het realiseren van dat optimisme in de komende jaren nog een uitermate grote krachtsinspanning zal vergen. Een van de problemen, is het krij gen van bouwgrond. Deze omstandigheid heeft zowel de stedebouwkundigen als de architec ten automatisch geconfronteerd met het vraagstuk van de hoogbouw: de flat-woningen. Men heeft zich afge vraagd of die hoogbouw inderdaad een besparing van bouwgrond bete kent, omdat rond een flat van bij voorbeeld 30 meter hoogte uiteraard veel meer ruimte onbebouwd moet blijven dan rond een normale een gezinswoning. Maar gesteld al, dat dit rekensommetje in het voordeel van de flats zou uitvallen, dan blij ven er nog de verschillende incon- veniënten voor de bewoner, die zich o.a. met een balkonnetje tevreden moet stellen in plaats van een tuin. Dit laatste bezwaar heeft de Bos sche architect, de heer P. M. Knoers uit de weg geruimd. Hy heeft een ontwerp gemaakt van 704 flat woningen, die elk een achtertuin hebben, dus op hun eigen verdie ping. Het eventuele water dat uit de be doelde achtertuin moet afvloeien, kan door een im- en uitwendig ge asfalteerde, wijde stalen buis naar beneden lopen, terwijl de tuinaarde door een geperforeerde plaat wordt tegengehouden. Deze buis wordt op gevoerd tot aan het hoogste platte dak en kan daar, voorzien van een zogenaamd spinnekoprooster, ook het regenwater afvoeren. De breedte van de achtertuinen is 10.30 meter en de diepte is 5.30 meter. Aan beide kan ten en vlak tegen de slaapkamerge vels zijn glastegels aangebracht, die het licht onder een hoek van 45 gra den naar de kamers werpen, hetgeen dus aan het direct invallende licht w#rdt toegevoegd. Aan de voorzijde van de flats, dus aan de woonkamerzijde, is een door lopend balkon. De flats bestaan uit een flinke woonkamer, drie slaap kamers, keuken, doucheruimte en WC en diepe bergkast-ruimten. Ze zijn geschikt voor acht personen en een baby. Elke flat heeft een breedte van 10.30 meter en een diepte van 11 meter. Er zijn bij deze flats 96 garages geprojecteerd, waarvan een gedeelte ligt aan een verharde bin nenplaats, die via een twee^ meter breed, hard pad te bereiken is. *17"oor deze 704 flats, is 24.661 m2 grond nodig, inclusief de wegen, groenstroken enz. Voor eenzelfde aantal eensgezinswoningen met een zelfde capaciteit zou 8.4 maal zoveel grond méér nodig zijn. Wanneer men in de steden de gemiddelde prijs van de grond op f 20,per vierk. meter stelt, is het duidelijk welk een enorme besparing op de bouwprijs door deze hoogbouw verkregen zou kunnen worden, terwijl men in be paalde opzichten toch profiteert van de voordelen van de eengezinswo ning. Zowel de benodigde liften als de kosten van het aanbrengen van de achtertuinen, kunnen meer dan ruimschoots uit de grondprijs bestre den worden. De heer Knoers merkt nog op, dat men zich de achtertuinen moet voor stellen als enorme bloembakken: ze worden van gewapend beton ver vaardigd, dat behandeld wordt met een emulsie waardoor het water niet in het beton kan dringen. (Van een onzer verslaggevers) HULST. De Stichting St.-Liduina- ziekenhuis te Hulst is van zins een twee de ambulance-auto aan te schaffen. Die zal waarschijnlijk op 1 januari a.s. ter beschikking komen, op dezelfde datum, waarop de ambulancedienst-nieuwe-stijl, die zal worden onderhouden door de gemeenten Clinge, Hulst, Sint-Jansteen, Koewacht, Graauw, Hontenisse en Vo gelwaarde, in werking zal treden. Het is de bedoeling, dat de genoemde gemeen ten jaarlyks de netto-exploitatiekosten voor hun rekening nemen. De gemeentebesturen hebben dezer da gen een ontwerp-overeenkomst toege stuurd gekregen. De raad van Graauw is de eerste, die de overeenkomst tijdens de vanavond te houden openbare verga dering ter goedkeuring zal krijgen voorgelegd. De overeenkomst zal worden aangegaan voor de tijd van vijf jaar en daarna telkens voor één jaar stilzwijgend worden verlengd. De exploi tatiekosten voor 1966 zijn geraamd op f 22.920,een som, die de in de ge meentelijke regeling deel te nemen ge meenten naar rato van de respectievelijke aantallen inwoners bijeen zullen moeten brengen. De stichting heeft zich ver plicht tot de aanschaf van de nieuwe wagen. De ambulancedienst (één auto) wordt tot nog toe geëxpoiteerd door het zieken huis. De jaarlijkse exploitatietekorten namen dergelijke vormen aan, dat de stichting noodzakelijke uitbreiding van de dienst zonder medewerking van buitenaf onmogelijk achtte. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Woensdagmorgen werd bij de gemeentepolitie door twee Terneuzense zakenmensen aangifte ge daan van twee inbraken met diefstal. In de woning van de heer J. de G. werd een bedrag van f 253.70 ontvreemd en op het schip van de heer J. de R. 11.50 Belgische franks. Verdacht van deze en van de inbraken in de vorige dagen, werd in de loop van de dag door de gemeen tepolitie aangehouden de 16-jarige W. de F. en de 15-jarige J. H. Donderdagmor gen werd ook de 12-jarige J. P. de F., allen te Terneuzen woonachtig, aange houden. Na aanvankelijk hardnekkig te hebben ontkend, gaven zij de door hen gepleegde diefstallen toe. In de afgelo pen vier weken bleken zij acht inbraken te hebben gepleegd. J. H. werd boven dien schuldig bevonden aan ontvreem ding van 12 kg oud koper. Het door de jongens ontvreemde geld ruim f 500 is op een klein bedrag na verbrast op de kermis te Temeuzen. W. de F. en J. H. worden vandaag voor de officier van justitie te Middelburg geleid. De 12-ja- rig J. P. de F. werd door de politie bij zijn ouders teruggebracht (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Suurhoff van verkeer en waterstaat wil de Deltawerken in 1978 gereed hebben. Hij 'zet daarvoor alles op alles, ook financieel. Voor 1966 heeft hij in zijn begroting 180 miljoen gulden geraamd. In de eerstkomende ja ren moet dit oplopen tot 200 miljoen gul den. In een uitvoerige tijdsomschrijving wijst minister Suurhoff erop dat de aanleg van de secundaire dammen vooraf dient te gaan aan de werkelijke afsluiting van de zee-armen. Daarom moet bijvoorbeeld eerst het Volkerak dicht, daarna pas het Haringvliet. Het Volkerak moet daarom in 1968 dicht zijn en het Haringvliet in 1969. Het afsluiten van het Volkerak heeft echter gevolgen voor de Oosterschelde. Het getij zal daar aanzienlijke verande ringen ondergaan. Ook de maximale stroomsnelheden nemen dan toe. Daarom moet de afsluiting van de Oosterschelde eveneens zo spoedig mogelijk kunnen beginnen. Desondanks gaat het Brou- wershavense gat voor, ook al om te kun nen profiteren van de ervaringen met het dichten van deze zee-arm opgedaan. Voor volgend jaar is reeds 20 miljoen gulden uitgetrokken om dit werk zo krachtig mogelijk te kunnen voortzetten. Het Brou- wershavense gat moet namelijk in 1971 dicht zijn. Bij dit alles komt de verho ging van alle dijkvlakken, noodzakelijk geworden door de ervaringen na de fe- bruari-ramp. Tot 1978 is hiervoor nog een bedrag van een miljard gulden nodig. (Van onze correspondent) YERSEKE Naar aanleiding van de binnenkort te verwachten benoeming van een nieuwe burgemeester te Yer seke is aan de minister van binnen landse zaken een request gezonden, ge tekend door de politieke groepering van de P.v.d.A., S.G.P., C.H.U. en K.V.P., alsmede door diverse bedrijfs organisaties. De A.R. wenste, waar schijnlijk om interne moeilijkheden te voorkomen, niet te tekenen, hoewel men in die kringen toch niet afwijzend stond tegenover de inhoud van het schrijven. Hierin wordt o.m. gesteld, t.a.v. de per soon van de nieuw te benoemen burge meester, dat deze volkomen onafhan kelijk moet staan tegenover alle pro blemen en geschillen door de zo nodig geworden omschakeling. Voorts wordt het noodzakelijk geacht dat de nieuw te benoemen burgemeester in bestuurs aangelegenheden over de nodige erva ring en autoriteit beschikt, en dat hij niet betrokken is bij de belangen van en tegenstellingen tussen de inwoners die een oester- of mosselbedrijf uit oefenen, of ter plaatse verbonden is door familie- en/of zakenrelaties. Aan de commissaris van de koningin is een afschrift van het schrijven verzon den. Dat men tot deze actie is overge gaan is een gevolg van de hardnekkige g:eruchten over de benoeming van een der inwoners van Yerseke, hetgeen door het overgrote deel der bevolking niet wenselijk wordt geacht,

de Stem | 1965 | | pagina 3