Indonesische tabak naar Nederland Kerk: „Meer praten met dan spreken tot wereld" Oude natuur is nog hardnekkig excellent! 27ct> SENATOR aanstekelijk lekker! BLIK NAAR BUITEN Het raadsel van Timor Schema dertien aanvaard voor detaillering OVERLEVEN Prijsdruk ten koste van ondernemers ASPIRIN HM BAYER Ren n iesJÉ SCHEMA 13 BLAAKT VAN GOEDE WIL J. Hurkmans over regeringsplannen Bij verkoudheid vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. ..BETALING" VEROLME-PROJECT HIROSJIMAPIL 00 T UIT PS YCHIA TRISCHE INRICHTING LANDGOED SCHALUINEN Baarle-Nassau-Hertog JAGERSFEEST het trio JOHN KIEVITS GROOT DANSFESTIJN Proef ..Sharing' OM TE HUILEN.. TWEE SCHOLEN Grieks-orthodoxe Kerk niet naar concilie MONOEOOG Buit 32.000 pond Brutale overval in Londens hart STANDPUNTEN en dat voor Koninklijke Mignot de Block n.v. Leopoldstad meldt Vie thai publiek redt Tsjombe van aanslag DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1965 -jp 7 J?/': :""i- „Overlevings"-oefening voor vliegend personeel voor de Neder landse kust. Een van de „geredde" vliegers wordt neergelaten in een groot reddingsvlotwaarin reeds andere collega's hebben plaatsge nomen. (Advertentie) DAAR STAAT AflHTFR MAASTRICHT (A.N.P.) „Als deze plannen zó doorgaan en als bovendien een nog grotere vrijheid aan de loonont wikkeling wordt gegeven dan in feite in de laatste jaren al bestond, dan geloof ik niet dat de regering er op hoeft te rekenen, dat wy nog langer onze steun zullen geven aan het prijsbeleid zoals dat nu wordt gevoerd". Aldus de heer J. B. A. Hurkmans, voor zitter van de Nederlandse R.-K. Midden standsbond. Hij sprak gisteravond in een ledenbij eenkomst te Maastricht over plannen van het kabinet om een aantal indirecte be lastingen te verhogen Er zal dan z.i. toch ook rekening moe ten worden gehouden met de hele situ atie in het bedrijfslemen en in het bij zonder met het loon- en prijsbeleid. Dan ontstaat er een heel ander meeld. De consumenten betalen de omzetbe lasting in de vorm van een prijsverho ging. Voor de ondernemers en de bran ches die het kabinet heeft benoemd blijft het daarbij niet, want voor hen is de prijs verhoging van invloed op de omzet en op de voorraadkosten. De heer Hurkmans zei graag te gelo ven dat het voortduren van de opwaartse druk op de prijzen reden tot zorg is voor het kabinet. Het kabinet doet echter niets aan de werkelijke oorzaak van die prijs verhogingen, het tracht alleen de prijzen zelf onder druk te zetten ten koste van het inkomen van de ondernemer. Maar nu het kabinet geld nodig heeft komt er een hele serie kostprijsverhogende be lastingen. De vakbonden zullen deze prijsverho gingen z.i. ongetwijfeld aangrijpen om met. nog meer druk forse looneisen te stellen. Datzelfde kabinet is niet bereid ook de prijsontwikkeling wat meer ruimte te geven om de kostenverhogingen door te berekenen. DEN HAAG (ANP) In de loop van de volgende maand zal voor het eerst sinds 1957 weer een partij Indonesische tabak rechtstreeks per schip in ons land arriveren. Het Haagse kan toor van de Indonesische staats- handelmaatschappij Carya zal zich met de verkoop van de tabak in Nederland belasten. De partij (Besoeki-) tabak is inmid dels al ingescheept in de Oostjavase havenstad Panaroekan met bestemming Amsterdam. De betrekkelijk geringe hoeveelheid (ongeveer 1000 pakken), zal in Amsterdam ondershands worden verkocht. Een Amsterdams tabaksmakelaarskan toor heeft al contacten met Carya ge legd om de afzet te regelen. De verscheping houdt verband met de financiering van de scheepswerf P. T. Carya Putra in Tandjong Priok (Java). (Advertentie) (Advertentie) Brandend maagzuur? helpen direkt! GALVESTON (UPI) Claude Eather- ly, de Amerikaanse piloot uit de tweede wereldoorlog, die zegt dat hij geplaagd wordt door wroeging over het atoom bombardement van Hirosjima, is opnieuw als hersteld ontslagen uit een psychiatri sche inrichting in Galveston ir Texas. Het is voor de tiende keer, dat Eather- ly. afkomstig uii Vanalstyne in Texas, uit een inrichting komt. Op 7 december van het vorig jaar verwees een gerech telijke jury hem als „geestelijk gestoord" naar het Rusk State-hospital in Rusk, Texas. Hij was voorgeleid na diefstal van tien dollar uit een hotel onder bedreiging met een speelgoedpistool. Ook had hij ge probeerd een zelfoedieningswinkel te be stelen. Eatherly bestuurde tijdens de tweede wereldoorlog het weervliegtuig, dat het „All-Clear"-teken gaf voor het loslaten van de atoombom op Hirosjima Aan het feitelijke bombardement heeft hij niet deelgenomen. Sfeer en romantiek) Vanaf 25 september iedere zaterdagavond vanaf 8 uur: (gratis toegang) o.l.v. het JaGERMEISTER TRIO" gratis tafelreservering 04257—330 iedere zondagmiddag speelt voor u: Vanaf 2.30 uur geopend. iedere zondagavond: Aanvang 7.30 uur o.l.v. Brabant's beste dansorkesten. Voor Restaurant verwijzen wij U naar Specialiteiten-Restaurant „DE ENGEL", waar tijdens de week-ends voor U speelt Frans Kamp 'bekend van Radio en T.V.) die Verolme samen met de Indonesische regering daar aan het stichten is. Deze financiering zal gedeeltelijk geschieden met de resultaten van de produkten- handel. VATICAANSTAD (K.N.P.) Schema 13, het ontwerp over de verhouding Kerk en wereld, is gistermorgen door de meerderheid van de bisschoppen aanvaard voor verdere detailbespre king. Het eerste hoofdstuk over het ontwerp over het lekenapostoiaat, kreeg vrijwel alle stemmen mee. De debatten over schema 13 hadden on der meer betrekking op het atheïsme, huwelijks- en gezinsleven en de eco nomische orde. De Indiase aartsbisschop.coadjutor van Bangalore, mgr. Lourdusamy, verklaar de namens een 60-tal rasgenoten dat in hetgeen het schema over de seksualiteit zegt, elke richtingwijzing ontbreekt. Wat het schema over het huwelijk zegt, reikt niet verder dan het westerse cul tuurpatroon. Dit geldt evenzeer voor de sociaal-economische beschouwingen in het schema, zo zei hij. Het houdt geen rekening met landen met een an dere economische ordening. Kardinaal Cardijn, de vroegere K.A.J, aalmoezenier, was van mening dat het schema uitvoeriger over het huwelijk moest zijn. Het atheïsme diende meer behandeld te worden „overeenkomstig de lijnen, aangegeven in de encycliek Ecclesiam Suam van Paulus VI". Een belangrijke interventie over het atheïsme werd gehouden door mgr. Badoux uit Canada. Deze wees erop dat de mensen, die niet verder kij ken dan het aardse leven, gemakke lijk tot het marxisme neigen, dat leert dat de mens de maat van alle dingen is. Het is werkelijk noodzakelijk, zo beklemtoonde hij, dat het concilie erin slaagt de mensen de heilsverwachting duidelijk te maken als tegenhanger van de marxistische opvatting, dat de idea le toekomst bereikt kan worden door menselijke evolutie. Verwacht wordt wel dat nog talrijke wijzigingen in de onderdelen van het schema zullen worden aangebracht. De juiste uitslag der stemming wordt van daag bekendgemaakt. De concilieleiding heeft naar in Rome verluidt een nieuw werkschema voor het concilie opgesteld. Volgens dit plan zouden de discussies over schema 13 eind deze maand klaar moe ten zijn. Dan zou er nog twee weken gediscussieerd kunnen worden over de ontwerpen voor missie en pries ters. Na 15 oktober zouden de concilie vaders dan nog slechts 3 maal per week in algemene vergaderingen bijeenko men, waarbij alleen gestemd behoeft te worden over de diverse voorstel Jfen. De Europese verhandeing van Indone sische tabak is na het verbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië geconcentreerd op Bremen. De huidige verscheping schijnt een proefpartij te zijn om de mogelijkheden van verdere transacties te onderzoeken, zo weet men in han delskringen te vertellen. Een woordvoerder van Verolme's Ver- eenigde Scheepswerven in Rotterdam verklaarde, dat Verolme bij deze trans actie geen direct belanghebbende is. De Indonesische vennootschap Carya Putra voert in Tandjong Priok het werfproject uit, waarvoor Verolme o.m. technische kennis en materialen levert.. Een zusterorganisatie van Carya Putra is de handelmaatschappij Carya in Djakarta, die van de Indonesische regering het recht heeft gekregen om bepaalde exporten te verrichten. Een deel van de deviezenopbrengsten uit deze exporten zal ten goede komen aan het werfproject, dat inmiddels dank zij de kredietgarantie van de Neder landse regering goed op gang is geko men. De huidige tabakstransactie moet, aldus Verolme. gezien worden als de eerste van enige omvang in het kader van het „production-sharing"-contract, dat de Nederlandse werf met Indonesië heeft gesloten. OOSTVOORNE (A.N.P.) De tuinder L. Langedoen uit Oostvoor. ne, heeft ongewild traangas gepro duceerd. Hij wilde een van zijn groentekassen ontsmetten met chloor- picrine. Door een te snelle verdam ping drong 's avonds deze stof in gasvorm naar buiten. Daar vermeng de het gas zich met de mist en ver spreidde zich in de omgeving. Het mengsel werkte als traangas. In aller ijl waarschuwde men de politie van Oostvoorne, die op haar beurt de brandweer inschakelde. Door het constant nathouden van de grond op de tuinderij kon hét gas worden ver wijderd. (Van onze concilieredacteur pater dr. Alfred v. d. Weyer ofm cap.) ROME Het schema over de kerk in de wereld van vandaag, dat het concilie in behandeling heeft genomen, is een eerlyke poging tot het aanknopen van een gesprek. Tot nog toe heeft de kerk zich er toe beperkt tot de wereld te spre ken, vriendelijk of boos, goedkeurend of veroordelend, maar altijd vanuit een ge zagspositie. Zy plaatste haars inziens slechte schrijvers op de index, sprak haar banvloek uit over het communisme, maakte zich zorgen over het nationaal- socialisme en prees de beoefening van een gezonde sport. Maar het was veeleer een gezagvol „spreken tot", dan een dee moedig „spreken met". En het is juist dit laatste, dat het concilie met het intus sen beroemd geworden schema 13 pro beert te gaan doen. De werkelijkheid van het leven onder ogen zien, de proble men en de noden, die er ztfn, tot de hare maken en dan gaan zoeken, samen met alle mensen van goede wil, naar een op lossing van die problemen. kans om hun mening naar voren te schuiven. Hetgeen in feite is gebeurd, mede dank zij de omstandigheid, dat Da- niélou en Congar de eindredactie in han den hadden. Volgens sommige Duitse bis schoppen men noemt in dit verband de naam van kardinaal Frings is de tekst zo eenzijdig geworden, dat men met de gedachte heeft rondgelopen om haar radicaal af te wijzen. Zo ver zal de onte vredenheid intussen wel niet gaan, maar het is wel de moeite waard haar nu al vast te vermelden. Het verschil tussen beide scholen komt in grote liinen hierop neer, dat de Fran sen de kerstening van de wereld zien als een bovennatuurlijke zaak, welke uiter aard op een gezonde natuurlijke basis moet berusten. Dit, maar in ieder geval zo, dat die kerstening niet geheel anders is dan de natuurlijke „humanisering". De Duitsers daraentegen zijn de mening toegedaan, dat het natuurlijke humani- seringsproces zelf op geheimzinnige wijze ATHENE (K.N.P.) Onder sterke druk van aartsbisschop Chrysostomos van Athene heeft de synode van de Grieks.orthodoxe kerk besloten geen waarnemers te zenden naar de vierde zitting van het concilie. De vice-voorzitter van de synode, mgr. Panteleinon, verklaarde dat het besluit afgestoten was op de pertinen te weigering van de metropoliet van Athene. Deze 90-jarige prelaat heeft gezegd, dat. zolang hij nog leeft, er geen toenadering van de Grieks-ortho doxe kerk tot Rome zal zyn. Uit andere verklaringen van leden der synode blijkt, dat de meerderheid wel achter zending van waarnemers stond. LONDEN (A.F.P.) Verscheidene gewapende mannen hebben zich don derdag in het centrum van Londen, in de wyk Tottenham, meester gemaakt van 32.000 pond (ongeveer 320.000 gul den). Het geld bestemd voor uitbetaling van arbeiders bevond zich in een bestelwagen, die door een politieauto werd geëscorteerd. De dieven reden met hun Jaguar te gen de politieauto, waardoor de twee agenten werden uitgeschakeld. Vervol gens stortten zij zich op de auto met geld, die tegen de politiewagen tot stil stand was gekomen. Zij vluchtten met de buit in een andere gereedstaande auto. De twee politiemannen, die beklemd waren geraakt, werden na een kwartier bevrijd en met verwondingen naar een ziekenhuis overgebracht. Wie het schema aandachtig leest wordt getroffen door de goede bedoeling, welke uit alle bladzijden spreekt. Maar hij stoot ook bij herhaling op passages, die ineens uit de toon vallen, die laten zien, dat een oude mentaliteit niet in een handomdraai kan worden gewijzigd, die ondanks alle wil tot het voeren van een dialoog zijn blijven steken In een hinderlijke mono loog. Sehillebeeckx zei het duidelijk op een van zijn befaamde persconferenties: „De kerk weet het allemaal nog te goed: zij staat nog te gauw klaar met haar ant woord en zij vraagt nog te weinig". Ongetwijfeld, zij doet geweldig haar best. Zij probeert haar van nature pessi mistische kijk op de wereld zo krachtig opzij te zetten, dat zij hier en daar ver valt in het andere uiterste en over de wereld spreekt met een waardering, die enigszins kinderlijk aandoet. Bijna en hier citeren wij een andere concilie-theo loog „bijna als een primitief, die voor de eerste maal in zlin leven een vliegtuig ziet overkomen": hij raakt er niet over uitgepraat, wat een prachtig ding dat wel is en hoe snel het wel gaat en welke af standen men er wel mee kan overbrug gen. Nogmaals, het schema blaakt van goe de wil. Men komt er citaten in tegen van Gabriël Marcel, een verwijzing naar Teilhard de Chardin over het punt ome ga en zelfs een befaamde versregel van de Indiase wijsgeer Rabindranatih Tagore. Maar dan opeens stoot men weer op uit drukkingen. die het helemaal niet doen. Bijvoorbeeld waar het concilie zichzelf aan de wereld voorstelt als „de allerhei ligste synode", een titulatuur, die in het verkeer met buitenkerkelijken niet de minste zin kan hebben. Of waar het het eerlijk zoeken van grote wijsgeren als Sartre en Merleau Ponti met een weinig waarderende ka rakterisering tracht af te doen. Kortom: de wil om met de wereld een gesprek aan te knopen is aanwezig, maar de oude natuur laat zich niet een-twee-drie over winnen. Zij steekt bij herhaling de kop op. Overigens gaat het hier over onvol maaktheden, die nog best kunnen worden weggewerkt. Veel dieper liggen de moeilijkheden, die niet de stijl raken, maar de stand puntsbepaling. Wat is nu precies de visie van de kerk op de wereld van vandaag? Waar plaatst zij die wereld ergens, hoe waardeert zij haar doen en haar laten? Wat houd,t zij haar voor als haar toe komstperspectief? Ook hier plaatst sche ma 13 zich moedig op een zeer modern standpunt. Zijn visie is beslist eigentijds. Alleen vinden velen, dat de samenstellers zich te sterk hebben laten beïnvloeden door de Franse theologie onder leiding van Congar en Daniélou en te weinig rekening hebben gehouden met het Duit se standpunt, dat verdedigd wordt door Rahner, Küng en Sehillebeeckx. Een ver klaring hiervoor is gemakkelijk te vin den. Toen een half jaar geleden in Arri- cia het nieuwe schema werd ontworpen, waren de commissieleden van de Duitse school allen afwezig, omdat ze op hun normale post niet gemist konden worden. Dit gaf aan de Fransen een onverwachte en misschien niet eens bewust benutte is ingebouwd in de komst van het ko ninkrijk Gods. Zij staan dichter bij denkers als Teil hard de Chardin en Robinson, maar heb ben zich wel laten inspireren door het ideaal van de priesterarbeiders. Het onderscheid tussen beide richtin gen is natuurlijk niet in deze enkele woorden te vangen. Geven wij een paar voorbeelden, die welicht illustratief kun nen werken. De Fransen en de sporen van deze methodiek zijn in het schema duidelijk aan te wijzen proberen eerst vanuit de openbaring een christelijk beeld te distilleren, dat vervolgens aan de wereld voor te houden en dan op de realiteit van het dagelijks leven te gaan toepassen. Zij kiezen m.a.w. vanuit de bo vennatuur en dalen geleidelijk af naar de vlakte van het menselijke mensenbe staan. In de Duitstalige gebieden daarentegen overheerst een ander ideaal: daar wil men de priester veeleer in de wereld la ten binnengaan, om daar te ontdekken wat er leeft aan manifestaties van de Geest. Dit bij de mensen bewust te ma ken en dit in het licht van het evangelie tot volle ontplooiing te brengen. Men is er gevoeliger voor de benadering van een man als Robinson en voor de synthese van een denker als Teilhard de Chardin. Zo ziet men weer eens, dat ook op een concilie de Frans-Duitse tegenstellingen tot uiting kunnen komen. Overigens zon der de toekomst van schema 13 in gevaar te brengen. Want de Duitsers zijn er in tussen al lang van overtuigd, dat zij dit stuk zullen moeten aanvaarden niet omdat het volmaakt is, maar omdat het een grote vooruitgang betekent ten op zichte van het recente verleden. (Advertentie) IS Het Indonesië - van Sabang tot Me- rauke - is met het verjagen der Ne derlanders uit Nieuw-Guinea voor Soekarno waarheid geworden. De anti-Nederlandse hetze was daar mee voorbij. Het zoveel gehanteer de motief: .,De 300 jaar lange on verbreekbare band met het moeder land Nederland", dat de „conserva tieve" Nederlanders in de strijd om het wél of niet Nederlandsch Indië (1945-1949) tot een morele stehn was is in deze dagen toch gebleken waar te zijn. De wederzijdse aantrekkings kracht op historisch-culturele en eco nomische gronden blijkt momenteel zonneklaar. Het jaar 1949 was voor Soekarno echter niet het einde en de bekro ning van de strijd om de soeverei niteit, doch veeleer in de gedachten- gang van de extremistische leiders de grondslag waarop vervolgens zou moeten worden gebouwd aan een groot Maleisisch rijk. De R.I.S.-Republik Indonesia Seri- kat (De verenigde Indonesische Re publiek) bleek een in Den Haag weliswaar Kunstig uitgedokterde staatsvorm, maar het is bij een „pa pieren" staat gebleven Wij ha Iden bij deze vorm zeker wél gevaren, want de Molukken en Borneo waren b.v. uitgesproken pro.Nederlands en had den een uitstekend tegenwicht tegen het Javaanse element kunnen vor men. Nederland moest echter lijd zaam toezien hoe de minderheden de een na de ander van hun eigen bestuur werden ontdaan en bij de centralisten ingelijfd. Nederland haalde daarbij nog de woede van Soekarno op de hals door de torpe- dobootjager ,,Kortenaer" op last van de Nederandse vertegenwoordiger in Djakarta, naar Makassar te stu ren om een al te ruwe opheffing van de zelfstandigheid van de deelstaat Celebes te voorkomen. Hét grote vraagteken rond Soekarno's machts politiek - zal hij zich beperken tot de voormalige Nederlands-Indische ge bieden is na de overname van Nieuw Guinea duidelijk beantwoord. „Brits Noord Borneo is thans aan de beurt. De kunstmatig veroorzaakte, voor tijdige, geboorte van het staatkundig „misvormde" Maleisië, heeft de En gelse belangen niet kunnen redden. Het uittreden van Singapore uit Ma leisië is in deze een duidelijke indi catie. Malakka en vooral de Fhillip- pijnen zien thans met vreze de In donesiërs stap voor stap naderen Maar ook Australië, dat Indonesië tegen Nederland zo kranig in zijn strijd om zelfstandigheid heeft ge holpen ondervindt thans de gevolgen van zijn liefdewerk". Thans wordt ook Australisch Nieuw Guinea, of moeten we zeggen Oost-Irian, niet meer met rust gelaten. Maar nu het grpte vraagteken in deze ..geografische" machtspolitiek. Het karakter van het huidige Indo nesische bestuur wordt gekenmerkt door zeer linkse tendenzen. waar, eerst. Rusland en later Rooc'-China niet vreemd aan zijn. De Indone- sisohe communistische party is de grootste na die van China. Edoch een der laatste nog bestaande fas cistische staten op deze aardbol, Portugal, wordt met rust gelaten. Portugees Timor - ook wel Timor Dilly, naar de hoofdplaats genoemd siuimert onder de tropenzon nog steeds voort onder de Portugese vlag Militair gezien kan de verovering van dit „halve" eiland voor Soekar no slechts een kwestie van uren zijn. Bij de nadering der Japanners be zetten de Nederlanders, om veilig heidsredenen, met behulp van de ou- de „Soerabaja" het voormalige pantserschip „De Zeven Provinciën en een luttel landingsdetachement dit deel van Timor. Het onder de voel lopen van Goa door India moet toch trouwens ook een „aanmoediging" voor Soekarno zijn geweest. Welke drijfveer de Indonesiërs be weegt tot het laten voortbestaan van Portugees Timor is zonder twijfel één der belangwekkendste raadselen in het Aziatische gistingsproces. LEOPOLDSTAD (U.F.I.) - Tijdens een voetbalwedstrijd in Leopoldstad, in Kon go, hebben toeschouwers een aanslag op premier Moise Tsjombe verijdeld, aldus Op het moment, dat Tsjombe van het berichten uit Leopoldstad. stadion wegreed, na afloop van de wed strijd KongoLiberia, trokken twee man nen revolvers. Ze werden door het pu bliek gegrepen en aan de politie uitgele verd. De politie zou over bewijzen beschik ken, dat het tweetal betrokken waa in een samenzwering om de premier en an dere politici te vermoorden.

de Stem | 1965 | | pagina 15