Westerschelde- bekken vraagt superstructuur Zeeland met de doet mee Holubra5' Kampioensraces op Bossche Parade Vrachtauto met 1600 duiven verbrand Drs. M. C. Verburg (kritiek op beleid ruimtelijke ordening) meent: Bibliotheek van Westdorpe feestelijk heropend MEN AAN )E ROL UW TOREN- URWERK GROEDE J-cursussen Ter neuzen ;irafo in Hulst BIOMMAART Laatste gedeelte aardgasleiding op Scheldebodem Handel en industrie bezorgd <f'«st r^yf 4440 <f 4i50)-Ami f 5iz5 VBo," Ws'ob/^^Vo)5660 V er kenner s werk in komend jaar Meer premies zeevisserij Ook in België hogere belastingen TIJDENS NACHTTRANSPORT NAAR QUEVRAIN ie Stem Vandaag DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1965 OOGWATER Morgen ZUIDSLOE WINKELINBRAKEN IN TERNEUZEN PREMIEREGELING In bisdom Breda: Etten als keuringsplaats niet definitief Om de Jeugd-Grand Prix en de Benelux-landenwedstrijd Noodzakelijke ombuiging WERELD BEROEMDE MERKEN. Moeilijke operatie Mr- Cals c.s. moeten zich overigens gerealiseerd hebben, dat hun appèl aan de offerbereidheid van het Ne derlandse volk niet op het meest gun stige ogenblik komt. In feite is het pu bliek niet of onvoldoende voorbereid op de noodzaak offers te brengen. Men heeft van officiële zijde te lang ge zwegen over de toekomstproblematiek van ons land. Had men er wel over ge sproken dan had men er ook iets aan moeten doen. Hard gevecht 'ERDAM Op de hoef: iade - Bosboom Toussaint- jn drie bomen, die elk ver- e tonnen wegen, van een vrachtauto gerold. Ze ver en een kleine vrachtauto en al fietsen. an onze correspondent) E De gemeenteraad benoem- VI. van Damme te Groede tot ister aan de openbare kleuter- e Wantenwever". Van de heer was bericht binnengekomen In benoeming aanvaardt als lid oonruimte-adviescommissie. De ig op de heffing van straatbe- ipt per 1 januari 1966 ten ein- ieuwe verordening werd daar- ;steld. Deze gaat 1 januari a.s. at slechts enkele administratie- ingen in vergelijking met de e gemeenterekening over het 1963 werd voorlopig vastte- een batig slot van 3143,16. De van het burgerlijk armbestuur een bedrag aan inkomsten en wan f 27.779,75. De cemeeflte- idies over 1963 bedragen ia to- 769.48. Een bedrag van j 3000 chikbaar gesteld voor eett muurwerk. Vernieuwing is no- telkens weer herstellen gaat kosten. Voor het aanschaffen nieuwe frankeermachine werd 1 geven, en voor het egaliseren jrder opknappen van de ge- e vuilnisbelt aan de Havendijk een onzer verslaggevers) JZEN Onder auspiciën van ïg Zeeuwse Volksuniversiteit urende het komende seizoen zen weer verschillende talen- yh-eidscursussen worden gege- eer G.H.A.R. Ruter geeft 30 ins voor gevorderden in het ndiuslyceum, de heer A. de lessen Engels voor beginners, lessen Engels voor gevor- ej. M.G-H- van Maldegem zal ende heren gedurende zes a* s van de kookkunst trachten ïgen. Automobilisten zullen de :ursus ..Pech onderweg" (4 nnen volgen. Het aantal in- »n voor een cursus is bepalend il dan niet doorgaan ervan. 'hilips Radio- en T.V. Show Koning van Engeland, te Dp 24 - 25 26 en 27 sep. a.s. van istraat 16 - Huls* Tel. 01140—2293 op het juiste adres: f res. donderdag 23 september U»5- 1.19 en 13.40; Terneuzen lissingen 0.17 en 12.42; Wem en 14.23. lol: bevolkingsonderzoek t.h.c- J5 jaar). inelaan 52: 14.30 uur: J |>penbare kleuterschool In Oranje 14 uur: AH- verj Ifdeling Zeeland. 19*30 uur: bijeenkomst PbH* 1^ Driewegen: bevolkings°n'S*r Ic. (vanaf 15 jaar). Izitting kantongerecht- :0 "uur: Prinses Zonneschil"' (Van een onzer verslaggevers) Het weede en laatste gedeelte van de aardgasleiding onder de Westerschelde door, is gisteren aangebracht. Er is een 800 meter lange gaszinker onder de bo dem van het oostelijke gedeelte van de Westerschelde ter hoogte van Zandvliet gelegd. Het eerste gedeelte van deze lei ding, een 1300 meter lange gaszinker, is reeds enige tijd geleden vanaf het Land van Saeftinge tot het midden van de Wes terschelde gereed gekomen. Nu de beide zinkers zijn aangebracht rest alleen nog maar het aa nelkaar las sen van de beide buizen en het klaar ma ken van de landleidingen op de Brabant se en Zeeuwsch-Vlaamse oever. De werkzaamheden verliepen gisteren heel vlot. Met grote lieren werd de reus achtige pijp het water ingetrokken. Van daar wordt de eerste waterzinker op de Scheldebodem gelegd en morgen volgt de tweede. Als alles meeloopt zullen nog eind dit araj drinkwat.er en aardgas van Brabant naar Zeeland kunnen stromen. (Vervolg van pagina 1) DIE VREES VOOR een run op de bevoorrading wordt gedeeld door de heer A. Peiger, voorzitter van de Fi- rato-expositie, (Dezer dagen staan juist in lokkende hoeveelheden radio- en t.v.-toestellen uitgesteld). De heer Pei ger heeft overigens de indruk, dat de handel in het algemeen wel aan deze vraag zal kunnen voldoen en niet, in afwachting van een eventuele prijsver hoging na 1 januari de kraan dicht zal draaien. Welke invloed de belasting verhoging op de prijzen in deze bran che zal hebben durfde hij niet te voorspellen. „Wel durf ik te zeggen", aldus de heer Peiger, .,dat de regerings maatregel bepaald niet een onmiddellij ke prijsverhoging behoeft te betekenen met dezelfde percentages, waarmee de omzetbelasting omhoog gaat". EEN VERHOGING van omzetbelas ting zal ongetwijfeld ook zijn weerslag hebben op de prijzen van schoeisel. Hier zal de belasting voornamelijk op de consument gaan drukken. Volgens de Federatie van Schoenfabrikanten heeft de regering over de verhoging geen contact met haar opgenomen. De verhoging (5 op schoeisel, 4 op reparatie) is in feite de opheffing van een vrijstelling van omzetbelasting, die tot nog toe gold voor de handel van schoenfabrikant naar schoenwinkelier. Eenzelfde verschijnsel dus als in de textielbranche, die echter in tegen stelling tot de schoenenbranche tot nu toe geen omzetbelasting kende voor de aankoop van materiaal. Hoe groot in de praktijk het effect van de belas tingverhoging zal worden is afhanke lijk van de omzetbelasting op andere goederen, omdat de gevolgen vooral sa menhangen met de concurrentiepositie van schoeisel ten aanzien van andere goederen. De concurrentie van de Ne derlandse schoenindustrie met de bui tenlandse industrie zal waarschijnlijk weinig t,e lijden hebben van de maat regel van de minister, omdat de o.b.- verhoging ook geldt voor geïmporteerd schoeisel. HET GEMOTORISEERDE vervoer zit de laatste tien tot vijftien jaar in de hoek waar steeds de grootste klappen vallen. Ook dit jaar spreekt de mil joenennota in dat opzicht duidelijke taal In deze sector wordt dan ook over discriminatie gesproken. De 18 om zetbelasting op auto's was al aan de hoge kant, maar door de verhoging met i 'O komt Nederland nu helemaal in een unieke positie op het vaste land van Europa. In wat landen is men er de laatste tijd toe overgegaan de z.g. weeldebelasting af te schaffen, terwijl men in Nederland dit uit de tijdse ta rief steeds duidelijker gaat hanteren, up dit moment is nog niet zuiver te Berekenen wat de belastingverhoging ai werlcehjkheid zal gaan betekenen. ais men echter de automobielsector als maatstaf neemt, heeft de zeven procent verhoging tot gevolg, dat voor 1966 de oigende prijzen van kracht kunnen worden: A"®1'1) Seven 5323 4975), Glider f,7™* (f 7275), D.K.W. F-102 8233 f ---A B.M.W.-L.S. de Luxe 5965 4/ 5575) B.M.W.-1600 11 101 if 10.375) in J A I D -19 f 10.154 0490). Daffo- f 422? J i296 'f 4950)' fiat-600 Fnta r *,'945)' Flat-850 .f 5291 4945). It OTÏJ?l!a en Taunus 12-M 6125 NSTT nrïf^^?8-200 f 14 712 'f ,3™> f 5820re575n) °Pel Kade" (f d 0pel Sekord ƒ8196 Peueent a^ï^nn'"204 S 8538 'f 7980). 'f 4859,: vl fe8™-.1.® 5189 GOES Drs. M. verburg, direc teur van het Economisch Techno logisch Instituut voor Zeeland, heeft gisteren in de Prins van Oranje te Goes voor districtsbe stuurders van de drie vakvereni gingen scherpe kritiek geleverd op de „vaak nergens op lijkende'' po litiek van de Nederlandse regering m.b.t. de ruimtelijke ordening in Nederland. Het industriële beleid van de regering acht hij b.v. onvol doende om de onevenwichtige toe stand op dit punt recht te trekken. Zijns inziens wordt er te weinig re kening gehouden met de ontwikkeling in het ruimere verband van Noordwest- Europa. In dit kader, zal volgens de heer Verburg een belangrijke rol zijn wegge legd voor het gebied rondom het Wester- scheldebekken. Dit kan gemakkelijk een tweede Waterweggebied worden. De vol gend jaar uit te brengen zeehavennota zal duidelijk maken of de regering er ook zo over denkt. Volgens de E.T.I.-directeur zal cr wan neer Rotterdam volgroeid zal zijn, con currentie ontstaan tussen de IJmond en het Westerscheldebekken. Het zal zijns inziens veel goedkoper zijn van het Wes terscheldebekken een volwaardig zeeha vengebied te maken, dan om de IJmond als zodanig in te richten. In dit geheel vroeg de heer Verburg zich af of de re gering tijdens haar „gescharrel" met Mo bil Oil niet tegen haar eigen industrie- spreidingsbeleid heeft gehandeld. Am sterdam wordt, zo meende hij, kennelijk beschouwd als een soort superkern, waar voor veel meer geld wordt uitgegeven dan voor de andere kernen. Voor vestiging in het Zuidsloe zou Mobil Oil drie miljoen gulden subsidie hebben gekregen. Mobil Oil kreeg voor zijn vestiging in Amsterdam liefst zes tig miljoen om een pijpleiding aan te leggen. Dow-Terneuzen betaalt zijn pijpleiding naar Pernis zelf, aldus de heer Verburg. Overigens gaf drs. Verburg blijk een rots' vast vertrouwen te bezitten in de ontwik keling van het Zuidsloe. De belangstelling voor dit zeehavengebied is bijzonder groot. De Sloehaven in zijn huidige groot te zal eerder zijn uitverkocht dan men algemeen denkt. Binnen redelijk korte termijn gaat er volgens de heer Verburg veel gebeuren. Gedeputeerde M. van Poelje ging nog wat verder toen hij zei dat binnen het jaar opzienbarende beslissingen m.b.t. het Zuidsloe vernomen zullen worden. DRS. M. C. VERBURG .—„gescharrel".... TERNEUZEN Maandagavond werd een inbraak gepleegd in de noodwinkel van de firma M. v. d. M. in de Noord straat te Terneuzen. De dief verschafte zich toegang door een bovenraam, ont vreemdde uit een portemonnee een be drag van f 27.50 en nam bovendien en kele repen chocolade mee. In de nacht van maandag op dinsdag werd eveneens een inbraak gepleegd in de winkel van de heer G. de V aan de Mauritsstraat. Daar ontwrichtte de dief een schuifraam en stal uit twee cassa's een bedrag van twintig tot dertig gulden klein geld. 5290), In dit verband vroeg drs. Verburg zich ernstig af of de huidige planning rond om de Westerschelde nog wel voldoende is. Hij pleitte voor het ontwerpen van een superstructuur voor Zeeland, waarin reusachtige infrastructuurwerken zouden moeten zijn opgenomen. Hij was van me ning dat in dit gebied ook een andere premieregeling voor industrievestiging zou moeten gelden. In wat ruimer ver band zag drs. Verburg de drie zuidelijke provincies van Nederland als onderdeel van het belangrijke middengebied Noordwest-Europa. BREDA Om ook dit jaar weer een zo goed mogelijke indeling te krijgen, heeft de diocesane staf van de verken nersbeweging, onder leiding van com missaris van de Bergh, een jaarprogram ma vastgesteld. Het programma bevat: Inleidingscursussen, stafcursussen, gil- wellcursussen, leid (st) ersb ij eenkomsten jongensaetiviteiten en gespecialiseerde cursussen. De inleidingscursussen voor welpenleidsters, verkennersleiders en rowanleiders zullen gehouden worden te Hulst, Middelbeers, Overasselt en Dorst. Op 22 en 24 oktober en 16 en 17 april 1966 zullen op het buitencentrum „Se- ters" te Dorst de stafcursussen worden gehouden. Deze cursussen zijn bedoeld voor leidsters en leiders die akela of hopman willen worden. Men zal zich met de staf, bezinnen op de problemen waar men als akela of hopman mee te maken krijgt. De gilwellcursussen zullen ge houden worden te Overasselt (St. Wal- Voor de leid(st)ers-bijeenkomsten zijn o.m. vastgesteld een studie- en informa tiebijeenkomst te Overasselt, twee na tionale Lourdesbedevaarten, een natio nale vlootraad en de diocesane en natio nale koempoelan. Vor de jongensactivi. teiten is o.a. georganiseerd een film- fotodiafestival te Overasselt, een hout- hakkerskamp te Seters en te Overasselt, een trapperskamp, een woudlopers-zwer verskamp op de Veluwe, rowanvijfkamp, luchtverkennerskamp en diocesane en nationale patrouillewedstrijden. De gespecialiseerde cursussen zijn ge organiseerd in samenwerking met het bijzonder gezins- en jeugdwerk van het bisdom Breda. Ze zijin opgezet voor lei ders en leidsters van verschillende jeugdorganisaties en de jeugd van ten minste 17 jaar. De gespecialiseerde cur sussen zijn weer onderverdeeld in oriën tatiecursussen cultuurdienst, gespeciali seerde cursussen cultiuurdienst, algemene werkweken en cursussen spel en sport. De oriëntatiecursussen cultuurdienst bestaan uit een serie van zes praktijk avonden, waarop telkens andere vormen van cultureel werk zullen worden be handeld. Dans en zang, muziekinstru menten maken en er op spelen, handen, arbeid, creatief spel (praktisch), levend schimmenspel en een demoaistratie-slot- avond. Bij de gespecialiseerde cursussen ligt het accent op dans en zang (Israë lische, Griekse en Yoegoslavische dan sen) en filmvorming. De algemene werk weken zullen zoals gebruikelijk onder de kerstvakantie worden georganiseerd. De cursussen spel en sport zullen worden gehouden op vijf avonden in enkele cen trale plaatsen van het bisdom. Zij zul len eveneens te Bergen op Zoom en te Goes worden georganiseerd. ETTEN Burgemeester A. J. A. Oder- kerk van Etten en Leur zal op vrijdag 24 september 's morgens om half tien de „Holubra"-rundveefokdag (zwartbont veeslag) officieel openen. Het wordt de derde „Holubra", waaraan nu ook de pro vincie Zeeland deelneemt en die voor de eerste keer, dank zij de spontane mede werking van het gemeentebestuur en de prachtige accommodatie ter plaatse, in deze gemeente is georganiseerd. Er zijn niet minder dan 472 individuele num mers en 43 collecties afstammelingen van stieren ingeschreven. Een geselecteerd aantal, verdeeld over 45 klassen, waar mede Brabant zal laten zien. dat de fok kers wat maat en massa van het mate riaal betreft nog steeds de juiste koers varen. Een open vraag is voorlopig, of de „Holubra" haar nog jonge naam in de toekomst zal kunnen blijven voeren. Bracht zij tot nu toe het beste fokvee uit drie provincies bijeen, voor het eerst zal dit jaar een nieuwe loot aan de stam WESTDORPE In de kantine van het verenigingsgebouw „Concordia" werd de geheel vernieuwde lcesbibliotlieek her opend in tegenwoordigheid van enkele leden van het gemeentebestuur, afge vaardigden van de r.-k. leesbibliotheek Kanaalzone, de K.C.V.L. Zeeland, pastoor Dierick, en de Stichting Concordia. Nadat eerst de voorzittei van de plaat selijke leesbibliotheek, de heer A. de Hulstere een uiteenzetting had gegeven over de geschiedenis van de vereniging, nodigde hij de heer G. C. van Haelst, ge meentesecretaris, uit om de „nieuwe bi bliotheek" te heropenen. De heer van Haelst is in 1925 degene geweest, die de eerste boeken ter bruikleen heeft uitge geven. Hij sprak de hoop uit, dat de vereniging in haar verdere bestaan moge blijven groeien en bloeien, tot welzijn van de leden, en ook van de gehele ge meente. Hierna richtte de heer de Caluwé na mens der.-k. Leesbibliotheek Kanaal zone zijn gelukwensen aan het adres van de Westdorpse vereniging. Zijn voorbeeld werd achtereenvolgens gevolgd door de heren van der Sneppen, namens de K.C.V.L., Zeeland, boekhan delaar W. Remerij uit Sas van Gent, pas toor Dierick, en Hubert Kerckhaert, die als ondervoorzitter van de stich ting Concordia niet alleen zijn ge lukwensen uitsprak, maar die het be stuur van de leesbibliotheek bedankte voor de verfraaiing, die 'men heeft aan gebracht in het gebouw. Tenslotte dankte d£ heer de Hulsters de heer van Haelst en alle sprekers, maar hij betrok .hierbij niet in het minst de heer O. Hemelsoet, die in zijn vrije tijd de mooie nieuwe kasten heeft gebouwd, waardoor een wand van de kleine zaal van het verenigingsgebouw er werkelijk kleurig uitziet. Na dit officiële gedeelte hadden de aanwezigen nog een gezellig samenzijn, eveneens in „de nieuwe bibliotheek". Enkele dagen tevoren had het bestuur door middel van een huis-aan-huis-cir- culaire aan de inwoners bekendgemaakt, Op de eerste „uitleendag" heerste er dat de bibliotheek heropend zou worden, een buitengewone drukte in „Concordia", zodat het er voor het komende leessei- zoen rooskleurig uitziet voor de West- dorpse leesbibliotheek. ontspruiten in de vorm van de deelname van Zeeland. Niet zeker is evenwel nog of deze loot in de toekomst mee zal blij ven groeien. De Zeeuwse deelname is namelijk in sterke mate mede bepaald door een tweede aspect in de „Holubra 1965", t.w. de keuringsplaats Etten. De voortdurende expansiedrang van de Utrechtse jaarbeurs heeft zo langzamer hand op een dusdanig deel van het Utrechtse veemarktterrein' beslag gelegd, dat het niet meer aanvaardbaar leek daarop nog een keuring als deze te doen plaats vinden. Van de overblijvende mo gelijkheden bleek tenslotte in feite de markthal te Etten de enige reële te zijn. De opzet is daarbij de dieren voor zover ze geen plaats in de hal kunnen vinden, in tenten onder te brengen (met uitslui ting van de pinken). Etten als keurings plaats betekent nog geen definitieve keu ze voor de verdere toekomst, wat tot ge volg heeft, dat de deelname van Zee land na 1965 ook nog geen vast gegeven is. Het is te begrijpen dat de beslissing om naar Etten te gaan niet zo gemak kelijk is gevallen. Betekende Utrecht reeds voor diverse inzenders het ma ken van een lange reis, voor Etten geldt dit in nog sterkere mate. In we zen hangt dit, zo mag worden aange nomen, samen met het feit, dat in het hier verenigde gebied het percentage serieuze fokkers wat lager ligt dan in bepaalde andere gebieden. „Willen de ze fokkers hun dieren brengen op een dag, die qua niveau en allure de aan dacht van een groot punbliek kan op brengen, dan zijn zij wel gedwongen samenwerking te zoeken met collega's, die echter in dit geval uit een relatief groot gebied moeten worden gerecru- teerd'j aldus ir. C. H. Cazemier. Dit is slechts één facet van de grotere moeilijkheden waarvoor bedoelde fokkers staan, in vergelijking met hun collega's, die werken in gebieden met een grotere „dichtheid" van fokkers. In feite wordt van hen een grotere bereidheid tot sa menwerking gevraagd want de moeilijk heden zijn groter. Het moet ook maar kunnen. Niettemin, er hoeft niet aan te worden getwijfeld of er is ook in het „Holubra"- gebied voldoende fokkersent-housiasme om voor de zaak waarom het hier gaat met succes te strijden. Slechts met een ruime blik, een blik over de eigen pro vinciegrenzen heen kan men deze zaak, ook voor zichzelf en de eigen provincie het beste dienen. Dan zal ook worden ge zien, dat veefokkerij en veeverbetering in dit gebied nog met ruimere samen werking kunnen worden gediend dan op het stuk van een fokveedag alleen. (Van onze correspondent) DEN BOSCH Zaterdag en zondag a.s. zullen op de Parade in Den Bosch de wedstrijden plaats hebben om het Nederlands kam pioenschap van de Jeugd-Grand Prix en de Benelux-landenwed strijd. Jongens en meisjes van ne gen tot zestien jaar kunnen deel nemen aan deze racewedstrijden met echte racewagentjes. In het afgelopen seizoen hebben in Ne derland aan de plaatselijke wedstrijden in 22 plaatsen 17.700 jongens en meisjes deel genomen. Van hen komen er 54 naai* Den Bosch in gezelschap van hun ouders, terwijl ook de burgemeesters van hun woonplaatsen of hun vertegenwoordigers voor de wedstrijden op zaterdag zijn uit genodigd. Het gemeentebestuur van Den Bosch is voornemens die burgemeesters (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Biesheuvel van landbouw en visserij wil met 1,650 miljoen gulden uitbreiding geven aan de premieregeling voor zeevissers. De minister hoopt, dat zij door deze premiebedragen gestimuleerd worden in het beter verzorgen van de vis aan boord. Kwaliteitsverbetering is volgens mr. Biesheuvel noodzakelijk. Voor wat de technische verbetering aan boord van trawlers en kotters be treft stelt de minister 650.000 gulden be schikbaar als stimuleringsbijdrage. en andere autoriteiten na afloop van de wedstrijden in de Casino-schouwburg te ontvangen. De jeugdige finalisten en hun ouders worden, vóór de wedstrijden, eveneens in Casino ontvangen waar hun een Brabantse koffietafel wordt aangebo den. Zaterdagmiddag begint om half twee een voorprogramma waaraan o.m. wordt meegewerkt door de befaamde drumband: De Trommelaeren van Roesendale, die hier een muzikale show zullen verzorgen. Daarna beginnen om half drie de wed strijden waarvoor verschillende fraaie be kers, lauwertakken enz. beschikbaar zijn. De V.V.V. 's-Hertogenbosch heeft een beker beschikbaar gesteld voor de snel ste ronde. Voor de landenwedstrijd op zondag 26 september a.s. komen 19 jongens uit Bel gië en Luxemburg naar Den Bosch, die finalist zijn geworden in de „Weg der jongeren" zoals de Jeugd Grand-Prix bij onze zuiderburen heet; met 19 Neder landse jongens zullen zij strijd leveren in deze tweede landenwedstrijd. Dat dit sportieve initiatief van de BPM, waarvoor de maatschappij ok van de zijde der betrokken autoriteiten alle me dewerking ondervindt, bij de jeugd bij zonder heeft aangeslagen, blijkt het best uit het feit, dat in de afgelopen jaren reeds 53413 kinderen in Nederland aan deze wedstrijden hebben deelgenomen. Op de foto Zo zag de Bossche Parade er uit, gezien vanaf de toren van de St.-Janskathedraal, tijdens de BRUSSEL (ANP) Mogelijk worden ook in België de belastingen verhoogd. De minister van Financiën in de nieuwe, katholiek-socialistische regering van prof. Harmei, prof. G. Eyskens, zei, dat hier over nog geen beslissing was genomen. De minister zei het als zijn eerste taak te beschouwen, de staatsfinanciën in evenwicht te brengen. Hij geeft hierbij echter de voorkeur aan vergaande be zuinigingen boven een belastingverho ging. De begroting voor 1965 dacht prof. Eys kens niet meer in evenwicht te kunnen brengen, maar die voor 1966 wel. Verwacht wordt, dat het Belgische bud get voor het eerst in de geschiedenis de 200 miljard frank (15 miljard gulden) zal benaderen. (Van een onzer verslaggevers) HULST In Kortrijk (B.) is brand uitgebroken in een vrachtauto, die werd bestuurd door B. uit Stekene (B.) en die 1600 postduiven van mel kers uit het Land van Waes en Zeeuwsch-Vlaanderen vervoerde. Bij na alle duiven (10 wisten er te ont snappen) kwamen in de vlammen om. De duiven zouden worden ingezet op een wedvlucht vanaf Quevrain, vlak bM de Frans-Belgische grens, die zou worden gehouden ter gelegenheid van de kermis in Stekene. Over de oorzaak van de brand weet men nog niets. Het is waarschijnlijk, dat enkele jongelui vuurwerk op de open laadbak hebben gegooid. De chauffeur B. heeft verklaard, langs twee brandende auto's te zjjn gere den. „Toen ik een kilometer verder in mijn spiegel keek zag ik achter vlammen. Ik bracht d? wagen tot stilstand en kon zelf nog net op tijd in veiligheid komen." Een en ander gebeurde om half drie s nachts. Er zijn 25 duiven van Nederlandse duivenmelkers uit Sint Jansteen en Clinge door de brand verloren gegaan. „En hele goede duiven", verzekert ons de heer A. de Backer uit Kappele- brug, die treurt om het verlies van zijn vijf beste duiven. Eén van de duiven, die hij door de brand is kwijt- gerakt, heeft „nog nooit gemist op Or leans", zoals hij zegt. „Ik wou die duif voor geen tweeduizend gulden kwijt." Hoe groot zijn schadepost is en die van de andere betrokken Bel gische en Nederlandse duivenmel kers kan hij niet zeggen: „Dat is zo moeilijk te berekenen. Maar reken erop, dat veel duivenhouders een ge voelig verlies hebben geleden. Onze" Belgische collega's hadden ook de beste duiven voor deze koers ingezet." Politionele instanties in Kortrijk hebben een onderzoek naar de oor zaak van de brand ingesteld. Of dat nog veel zal uithalen is volgens de gedupeerde duivenmelkers aan ern stige twijfel onderhevig. De vracht voerder had zijn lading overigens ver zekerd. De meeste duivenmelkers sluiten geen verzekering af op hun duiven. „Ik weet niet eens, of dat wel mo gelijk is. Maar het zou geen kwaad kunnen. Gelukkig, dat ik nog een stel beste duiven in mijn hok heb", aldus tenslotte de heer De Backer. •Toen premier Cals in april jl. zijn „club van zware jongens" presen teerde was het duidelijk, dat het nieu we kabinet een aantal zaken anders zou gaan aanpakken. Die nieuwe uuu- pak heeft nu voor het eerst gestalte gekregen in Troonrede en Miljoenen nota. Vergeleken met de twee vorige kabinetten is HET grote verschilpunt de waardering van de gemeenschaps voorzieningen. Bleven de vorige kabinetten dikwijls steken in de problemen van de dag. waardoor onvoldoende tijd, geld en aandacht aan de toekomstige ontwik keling van ons land kon worden ge geven, het kabinet-Cals gaat er van uit, dat een dichtbevolkt land als Ne derland in de nabije toekomst voor enorme problemen .zal komen te staan, die onoplosbaar zullen zijn, als nu reeds niet met de aanpak er van be gonnen zou worden. Men zou het ook zo kunnen zeggen: onder de kabinet ten-De Quay en -Marijnen lag het hoofdaccent op de welvaartsbevorde ring van het individu, het kabinet- Cals wil er voor zorgen, dat men in deze welvaartsstaat ook nog behoor lijk kan leven. Deze beleidsombuiging komt ons, gezien het Nederlandse toekomstper spectief, als onontkoombaar voor. We kunnen niet steeds meer auto's ko pen als er onvoldoende wegen worden gebouwd. We kunnen onze groeiende beroepsbevolking niet aan het werk houden als er via het onderwijs niet voor hooggeschoold kader wordt ge zorgd. We kunnen niet leven, niet echt leven zonder behoorlijke woningen, zonder een goed functionerend ge meentelijk verzorgingsapparaat en zon der ruimte voor recreatie en ontspan ning. De visie van het kabinet-Cals en de daaruit voortvloeiende maatregelen op het gebied van het onderwijs, de wo ningbouw, de wegenbouw, de cultuur en de recreatie zullen weinig tegen spraak ontmoeten. Menigeen zal echter wel geschrokken zijn van de rekening, die minister Vondeling (Financiën) er voor gepresenteerd heeft. Het komt er immers op neer, dat de individuele burger zich omwille van de collecti viteit, omwille van het leefklimaat in de Nederlandse gemeenschap, heel wat zaken moet gaan ontzeggen, die het le ven van alledag zo veraangenamen. Het komt allemaal nogal hard aan. Geen regering kan echter meer doen zonder meer geld te vragen. Het siert het kabinet-Cals dat het hier geen doekjes om windt. plaatselijke wedstrijd Jeugd-Grand Prix. van de (Advertentie) Een vormgeving die distinctie verraadt. Klan ken die niet te evenaren zijn. Voor hen die écht van muziek houden heeft Gold- schmeding een collectie piano's en vleugels, zoals deze alleen door een huis met traditie ge bracht kan worden. Traditie die niet alleen steunt op het verleden (sinds 1872) maar ook geboren is uit de liefde tot de muziek, uit vakmanschap en ervaring en bijna een eeuw van dienstbetoon aan tienduizenden muziekbeoe fenaren in Nederland. PIANO'S-VLEUGELS-ELEK TRONISCHE ORGELS-HAR MONIUMS - EEN RIJKDOM VAN KLANK BIJ Goes, Lange Kerkstraat 41 - tel. 72 58 Rotterdam - Amsterdam - Hilversum Haarlem kunnen brengen. Maar dan moet men ook weten, waar het om gaat. Dan moet men ook de zekerheid hebben, dat de lasten werkelijk naar draag kracht zijn verdeeld en de baten naar behoeften. Wat zal Brabant en Zeeland ten deel vallen? In deze lacune in de overheidsvoor lichting zal snel voorzien moeten wor den. De regeringsvoorstellen hebben een passende begeleiding nodig. Ook het parlement zal meer aandacht moe ten schenken aan de achtergrond van de voorgestelde maatregelen. Zou men hierin nalatig blijven dan krijgen al lerlei extremistische groeperingen vrij spel. Er zijn nog meer factoren, die de operatie-Cals bemoeilijken. De nu voorgestelde particuliere be stedingsbeperking in de vorm van een omvangrijk pakket prijsverhogingen komt na een zomer, die dagelijks behalve over het weer aanleiding gaf te klagen over de prijzen. De nieu we prijsverhogingen brengen ongeveer het hele prijzenfront in beweging. Wat zal hiervan het gevolg zijn? Speciale aandacht verdient in dit verband de positie van de bejaarden, de gepensioneerden en de grote gezin nen. Zij hebben dure maanden achter de rug. Zij gaan nog duurdere tijden tegemoet. Om onze zorgen voor de toe komst mogen wij hun zorgen van van daag niet vergeten. Het minste wat ge daan moet worden is de desbetreffen de uitkeringen verhogen op het mo ment, dat de prijsverhogingen e.d. van kracht worden. Vele boeren en kleine middenstan ders bevinden zich eveneens in grote geldzorgen. Voor hen zijn in de Mil joenennota wel maatregelen in het vooruitzicht gesteld zo komt er o.m. een saneringsfonds voor het midden- en kleinbedrijf maar met zo'n aan kondiging alleen is men er niet. De hulp zal snel geboden moeten worden. Sanering zal soms onvermijdelijk zijn maar daartoe is het niet nodig grote groepen mensen het gevoel te geven, dat zij zo langzamerhand tot de rand figuren van de samenleving gerekend worden. Dat gevoel krijgen zij wel eens. ]Tn dan het effect op de komende loononderhandelingen. Het lag al in de lijn der verwachting, dat de vakbeweging' na de nogal beperkt ge bleven loonsverhogingen van dit jaar en de prijsstijgingen als gevolg van de natte zomer hoog zou gaan mikken. Die behoefte om er uit te halen wat er in zit wordt door de Miljoenennota alleen maar versterkt. Men kan zich dan ook nauwelijks een moeilijker sfeer voorstellen voor loononderhandelingen en dat moet ook nog gebeuren het ontwerpen van een nieuw loon systeem. Hierbij komt dan nog, dat men hier en daar in de vakbeweging met problemen zit rond de topleiding. Het belooft straks een hard gevecht te gaan worden: in het parlement maar ook in het bedrijfsleven. De regering vraagt heel wat van het Nederlandse volk. Daarom heeft het volk ook het recht veel van de regering te verlan gen. Deze Miljoenennota is nog maar het startpunt. De regering zal nader moeten toelichten, welke weg zij ver der denkt te volgen. Ons volk heeft eerder getoond gezamenlijk offers te

de Stem | 1965 | | pagina 3