El Het leven wordt nog MM duurder Gestemd op last van paus Deense inbreker bekent moorden Spaarbrieven Loonstijging ARISTONA TV-TIP: DIRECTE LICHTER HANDEL EN «EN haag/bredT ,e"lag8ev",) INDUSTRIE MAKEN ZICH ZORGEN Beatrix zal trouwen in Amsterdam belastingdruk H Brabant graag daden Zeeland meegevallen H Dienstmeisje doodt kind TOERISTEN NU THUIS Akkoord over ontwerp „godsdienstvrijheid" POLITIEDRAMA OPGELOST Reai Madrid Feyenoord DAGBLAD VOOR ZEELAND T-Jet dichtbevolkte Nederland moet leefbaar blijven. Uit gaande van dit centrale thema beeft het kahinet-Cals gisteren in Troonrede en Miljoenennota een sterke ver boging van de overheidsuitgaven aangekondigd ten be hoeve van allerlei gemeenschapsvoorzieningen. De rijksbegroting stijgt daardoor met een enorme sprong (drie miljard) tot 18 miljard gulden. Meer wind Tassa-vliegtuig los na betaling D\ verhoging van de staatsuitgaven komt vooral ten goede aan de woning bouw (600 miljoen meer), het onderwijs (800 miljoen extra), de wegen aanleg (400 miljoen meer) en de ontwikkelingshulp, waarvoor 150 miljoen extra ter beschikking is gesteld. Voor de woningbouw wordt nu gemikt op een bouwprogram van 125.000 huizenwaarvan 60.000 woningwet woningen. Bejaardenbonden AO W-verhoging niet als vakantiegeld Interventie NNDAAG IN UW Betaal per kwartaal lOJe JAARGANG No. 25002 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J- v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat )6. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ,11 Ma) WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden. GOES, Klokstraat I - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) !C3IP BESTEDINGSREM VOOR VERHOGING RIJKSUITGAVEN (Van onze verslaggevers) BREDA. „DE OPHEFFING van de vrijstelling van de omzet belasting op textiel vervult de textielindustrie met grote zorg. We hebben al zwaar bij de minis ter geprotesteerd toen we kennis namen van bet voornemen," aldus de reactie van de heer W. Kats. directeur van het Bureau van de Nederlandse katoen-, rayon- en linnenindustrie. De heer Kats is niet de enige, die ongerust is ge worden over de verhoging van de belastingen. Ook in tal van andere takken van handel en nijverheid maakt men zich bezorgd over de berichten betreffende de prijsverhogingen door verhoging van accijnzen of omzetbelasting. De textiel industrie vreest met name, dat er een afroming van de koopkracht zal ont slaan, terwijl ook de kans op onstabili teit in produktie en afzet niet denk beeldig is. „Ik begrijp niet", aldus de heer Kats, „dat de regering, die de prijzen laag wil houden, tot deze maat regel is overgegaan Voor de textiel industrie zijn de gevolgen daarvan niet te overzien. Het is alleen te hopen, dat er geen grote run op de bevoorrading zal ontstaan, die handel en industrie misschien zelfs nopen in het buitenland te gaan kopen." (Vervolg op pagina 3) et effect van deze verhoging der staatsuitgaven wil de rege ring opvangen door de particuliere bestedingen af te rem men. Daartoe wordt een aanzienlijke belastingverhoging voorgesteld. Alleen de indirecte belastingen gaan reeds met 900 miljoen gulden omhoog. Hierdoor worden textiel, schoenen, benzine, auto's, alcoholica, sigaretten, tabak, bier, brommers, t.v.-toestellen, radio's en minerale oliën duurder. Daarnaast worden nog verhoogd de vennootschapsbelasting, de vermogensbelasting, de dividendbelasting en de loterij- belasting. Ook zal een speculatie-winstbelasting worden inge voerd. (Van onze verslaggevers) DEN BOSCH MIDDELBURG In de kringen van het provinciaal bestuur van Noord-Brabant heeft men met be langstelling kennis genomen van het voornemen van de regering om maat regelen te nemen ter vergroting van de „leefbaarheid" van ons land, zoals de bouw van meer woningen en wegen. Gereserveerd voegde men er evenwel aan toe: „Geen woorden, maar daden!" In Brabant, waar jaarlijks 19.000 wonin gen gebouwd moeten worden en de rijkswegen zwaar belast zijn, wacht men af. In de kring van het provinciaal be stuur van Zeeland ging de grootste be langstelling uit naar wat voor 1965 aan provinciale middelen verwacht kan worden. Dat is alleszins meegevallen. Gedeputeerde Staten zullen dit najaar naar alle waarschijnlijkheid zelfs 'een sluitende begroting kunnen aanbielen. Voorts werd met vreugde kennis geno men van de verhoging van de infra structuursubsidies. Het provinciaal be stuur verwacht in die verhoging te kun nen meedelen. et hele complex van maatregelen heeft als achtergrond een optimistische ver wachting over de verdere groei van de Nederlandse economie. Weliswaar duurt de spanning op de arbeidsmarkt voort maar het evenwicht tussen bestedingen en produktie is hersteld. Het pjijsbeleid zal worden voortgezet. De lonen zullen met 6 a 7 procent kunnen stijgen. ESSEN (A.F.P.) Een meisje van ze ventien jaar heeft dinsdag in Essen de moord op 't driejarige zoontje van haar werkgeefster bekend. Het kind werd vorige week doodgestoken in zijn bedje aangetroffen. Het dienstmeisje zei dat zij tijdens de atwezigheid van de ouders het kind in zijn slaap had doodgestoken Hij werkte op muil zenuwen want hij huilde zo vaak, aldus het meisje. De politie be schouwt de daad al moord met voor bedachten rade, want op de daderes werd een tekening aangetroffen, waar- n J U met een reusachtig mes in de borst was afgebeeld. oersverwachting, medegedeeld avoncb K,NMI- geldig tot van- Droog cn zonnig weer en in de daar nu?» «ebtend hier cn r", "Hkkr tnt matige wind tirhuJl O uit zuidwestelijke als eiste.1 Dezelfde temperaturen Va nH h of iets hogere. Maan e d Z0n onder ls-39 uur. Maan onder 18.09 uur. 3.34 u™' Z°n •°P 6,2,7 uur' Maan °P (Van onze redactie buitenland) SCHIPHOL Eindelijk zijn dan de in Barcelone gestrande vakantiegangers terug op Schiphol. Niet per vliegtuig inaar met een bus kwamen ze nu op de nationale luchthaven aan. De zo ge plaagde chartemaatschappij TASSA vreesde nl„ dat bij landing op Schip hol ook een tweede toestel aan de ketting zou worden gelegd. Daarom was Dusseldorp als landingsplaats uit gekozen. De lange reis was de groep wel aan te zien. De toeristen zagen er wat ver fomfaaid en ongeschoren uit. De in het zuiden opgedane blijmoedigheid waren ze echter niet kwijtgeraakt. Vliegtuigfabriek Aviolanda uit Woens- d recht heeft met de actie tegen de Spaanse chartermaatschappij TASSA in zoverre succes geboekt, dat de Span jaarden gisteren de 15.000,- hebben betaald, die de fabriek voor reparaties aan dit toestel van de eigenaar te vor deren had. Die eigenaar is volgens de papieren een Amerikaan in Miami, al was de ma chine in gebruik bij TASSA. De direc tie had dit geld meegegeven aan de be manning van de DC-7, die met de ge strande Nederlandse vakantiegangers naar Dusseldorp vloog. Het beslag werd terstond opgeheven. Gisteravond keerde de bemanning met het lege toestel terug naar Palma. Intussen blijft de vordering ten be drage van 35.000 van Aviolanda voor reparaties aan de andere toestellen, die voor rekening en op naam van TASSA zijn uitgevoerd, openstaan. Voorlopig verwacht men geen vliegtuigen van TASSA meer op Schiphol DEN HAAG Het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg wordt in het volgend voorjaar in Amsterdam gesloten. De goedkeuringswet voor het huweljjk is gisteren ir- gediend. De eerste voornaam van de heer Von Amsberg blijft onveranderd: Claus, zijn overige voornamen worden verneder landst. De kamer heeft tevens een wetsont- werp bereikt tot naturalisatie van de heer Von Amsberg. 'J'egenover de?e belastingverzwaring staat ook een belastingverlich ting. Het tweede deel van de reeds tot stand gekomen verlaging van de loon- en inkomstenbelasting gaat gewoon door op 1 januari 1967. Dan komt er ook een extra verlaging voor ongehuwden. Boven dien wil de regering de loon- en inkomstenbelasting in de jaren 1966 t.m. 1969 nog eens verlagen met 450 miljoen gulden. Deze verlaging zal echter niet worden uitgekeerd in geld maar in belastingspaar- brieven. hetgeen neerkomt op een gedwongen besparing. Omlaag gaan voorts de successiebelasting en de omzetbelasting op papier. De kwitantiezegel wordt afgeschaft. De tuinbouw en het internationale vervoer krijgen extra verlichting van lasten. P\e welzijnsbevordering komt verder tot uitdrukking in de grotere bedragen die beschikbaar worden gesteld voor ontwikkeling en ontspanning, de bestrijding van water- en luchtverontreiniging, de aankoop van recreatieterreinen en de bevordering van de verkeers veiligheid, ook in en nabij de steden. De P.T.T. krijgt 68 miljoen extra om de achterstand in telefoonaansluitingen sneller te kunnen in lopen. Voor specifieke groepen zijn nog afzonderlijke maatregelen aangekondigd. Zo komt er een ontwikkelings- en saneringsfonds voor het midden- en kleinbedrijf en krijgen landbouw en visserij weer extra aandacht. (Van onze redactie binnenland) rjEN HAAG Na hun terugkeer uit de Ridderzaal, waar de ko ningin gisteren de Staten-Generaal opende, verschenen de leden van de koninklijke familie met He twee verloofde paren op het balkon van het paleis aan het Lange Voorhout. De foto toont hen terwijl zij de menigte groeten: v.l.n.r.: prinses Beatrix, de heer Von Amsberg, de koningin. Pieter van Vollenhoven, prinses Christina, prinses Margriet en prins Bernhard. Pen grote menigte heeft zich gis- teren in de Haagse binnenstad weer verzameld om de koninklijke stoet te aanschouwen, al was er deze keer geen rijtoer door de stad. De kleurrijke militaire en politie- detachementen in groot tenue oogstten daarbij veel bewondering. Vooral de prinsessen Beatrix, Margriet en Christina, die in een door een postiljonbespanning ge trokken calèche zaten, werden luid toegejuicht. De drie prinsessen droegen het grootkruis der orde van de Neder landse Leeuw. Voor prinses Chris tina is deze onderscheiding eerst gisteren bij k.b. bekendgemaakt. Tfoor de plechtigheid in de Rid derzaal was een bijzonderheid, dat voor het eerst een minister van de Sovjet-Unie de opening bij woonde. Het was de minister van scheepvaart, Viktor Bakajev, die een bezoek van enkele dagen aan Nederland heeft gebracht. ASSEN (A.N.P.) Het Centraal Or gaan Samenwerkende Organisaties (CO- SO) (algemene bond van bejaarden, bond voor s taatspensionering, protes tants-christelijke ouderenbond en unie van katholieke diocesane bonden) is van mening, dat de suggestie, gedaan in de adviesaanvrage van minister Veld. kamp om de verhoging van de A.O.W.- uitkering niet direct uit te betalen, maar ineens als vakantie-uitkering te geven, onaanvaardbaar is. Het COSO heeft dit standpunt ter kennis gebracht van de S.E.R. VATICAANSTAD (A.N.P.) Met een gering aantal tegenstemmen is dinsdagochtend de ontwerpverklaring over de godsdienstvrijheid aangenomen als basis voor de definitieve tekst van de verklaring. De discussie over de godsdienstvrijheid wordt daarmee voor lopig afgebroken. De concilievaders be gonnen daarna met de behandeling van schema 13 over „Kerk en wereld". Bo vendien stemden zij over het tweede en derde hoofdstuk van het ontwerp over de goddelijke openbaring. De vaders keurden de tekstdelen vrijwel unaniem goed. Het conciliepresidium en de vier mo derators hadden zich er eerder in een gezamenlijke zitting over beraden, wat er nu met de verklaring over de gods dienstvrijheid moest gebeuren. Het se cretariaat voor de eenheid wilde een principiële stemming, omdat deze het secretariaat in staat zou stellen tot een haalbare bewerking van de verklaring. Er is in de vergadering van presidium en moderamen lang hierover gedebat teerd. Het resultaat was echter dat twaalf leden voor een principiële stem ming waren en dat zestien leden tegen stemden. Mgr. Willebrands. secretaris van het secretariaat voor de eenheid, is toen naar paus Paulus gegaan. Deze beslikte dinsdagochtend dat de stemming toch moest worden gehouden en belastte kardinaal Tisserant ermee dit aan de concilieleiding mee te delen. Dit was de reden waarom kardinaal Tisserant veel later dan de anderen in de alge mene vergadering kwam. KOPENHAGEN (U.P.I.) Palle Soe- rensen (38) heeft dinsdag voor de rech ter van instructie in Kopenhagen be kend zaterdag vier Deense politieagen ten te hebben doodgeschoten. Bune Rasmussen (47), sinds zaterdag door de politie vastgehouden, had eerder losge laten dat de chauffeur Soerensen de do delijke schoten had gelost. Na een aan vankelijke ontkenning viel de bestuur der later door de mand. Rasmussen vertelde de politie dat hij de auto had verlaten en zijn revolver weggeworpen, voordat de moorden wer den gepleegd. Enige seconden later had hij volgens zijn verklaring schoten ho ren vallen. Terwijl hij door een bos vluchtte had hij een politiesirene ge- hQord. Bij zijn thuiskomst zou Rasmussen zijn vrouw hebben verteld wat hij ge hoord en gezien had en daarna naar bed zijn gegaan, omdat hij zijn linker been had gewond bij het springen uit de auto. Even later kwam Soerensen hem thuis opzoeken, die hem meedeelde twee agenten te hebben neergeschoten Even later had Soerensen aan zijn re laas toegevoegd nog twee agenten te hebben gedood, zo verklaarde Rasmus sen voor de rechter. Volgens de getuige was zijn vrouw aanwezig bij de bekentenis van Soe rensen. Mevrouw Rasmussen, die na haar man door de rechter werd gehoord, barstte in tranen uit en riep: „Zij zul len mij doodschieten als ik iets zeg, zij zullen mij doodschieten". „Ik heb Bune gezegd alles te vertel len. Het is zo verschrikkelijk, ik zou nog liever willen sterven", verklaarde zij in tranen. De rechter schorste daarop de zitting. Volgens het getuigenis van Rasmus sen had hij met Soerensen drie kleine inbraken gepleegd, voordat zij door de eerste politiepatrouille werden opge merkt. ^aflbla) pc Stem |j- Elders in de krant uitvoeriger miljoenen- en miljardennieuws: Wat Vader Staat aan de ene kynt zuinigjes geeft (verlaging loon- en inkomstenbelasting) neemt hij aan de andere kant weer met doortastende hand terug: ho ger indirecte belastingen. En hoe hij aan de nodige achttien miljard denkt te komen: pag. 5. De welvaart is een zaak vol spanningen: hij kost ons, zegt Vondeling, een jaarlijkse inflatie van vyf procent. Bogaers gaat doorstoten naar 125.000 huizen. Pag. 6. We gaan steeds beter leven, maar we zullen het weten: wat er allemaal duurder wordt en hoe veel precies vindt u, naast het ove rige prinsjesdag-nieuws, op pag. 7. En wat vindt iedereen nu van dat gegoochel met miljarden? Een beknopte weergave van tal rijke commentaren op pag. 9. En verder dan nog: Het Westerscheldebekken kan een tweede Waterweggebied worden. Drs. M. Verburg van het Zeeuwse E.T.I. pleit voor een „superstruc tuur" voor dit gebied. Pag. 3. In Amsterdam schijnt een oorlog op til rond het beroemde orgel van de Oude Kerk. Pag. 13. Praten over de E.E.G. mag dan erg moeilijk zijn, de partners heb ben in het praktische vlak Geinig problemen: de onderlinge handel is drukker dan ooit. Pag. 17. En dan heeft deze momentopname van een felle strijd te Madrid uiteraard niets te maken met de ontmoeting Real Madrid - Feijen- oord van vanavond, wat Praet- Maecker vandaag ook mag bewe ren. Wat in deze wel ter zake is: zie pag. 15. Enwanneer u nü even uyv Aristona-dealer belt,geniet u van dit evenement op uw nieuwe tv. VOOR MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN (Advertenties) niet duur wel heerlijk t matras Wanneer u nog altijd gewend bent het abonnementsgeld per week te betalen dan kunt u bij de aanvang van het nieuwe kwartaal op 1 oktober a.s. uw abonnement laten overschrijven op een kwartaalabonnement. De abonnementsprijs per kwar taal bij vooruitbetaling bedraagt: voor een abonnement binnen ons verspreidingsgebied f 10,80, voor een postabonnement buiten ons verspreidingsgebied f 13.65. DAGBLAD DE STEM Afd. Administratie. f~N woensdag, 22 september (1e net) v20.55 uur A

de Stem | 1965 | | pagina 1