t|l Klaar Glans Johnson De vreemde kist DE LUIE KONING auffeur Een hutje op de hei ongen-Rosenveld oostduitsers instructeurs van vietcong wêt xstièêtohlu B3 in het koffertje i# Paler E. van Waesbergé tot provinciaal herkozen f l KORTING i Inbraakbuit onder tegel BB-plan rekent met oorlog van 30 dagen KIESPIJN? n s^-2-65 A Vier jaar geëist wegens doodslag op Turk in Venlo VAN THIEL WEER VOORZITTER TWEEDE KAMER Wèg pijn Als u -y WITTE KRUIS poeders kiest! BESTE JONGENS Weer woensdag EN MEISJES ONTVOERD De Stem A.B.C. sachel: 'n zwart-witte standen schakelbaar. W. Ventilator - voor nteverspreiding - kan n aangezet 33.50 lige petroleum kachel saffire" zeggen alle :estlaboratoria. Geen geur - grote warmte i 4,5 Itr. 69.50 3IREKT GEVRAAGD: in bezit geldig rijbewijs, ks tot 7.00 uur. ridel in levensmiddelen BREDA Tel. 3194' öAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1965 (Van onze correspondent) BONN Naar uit serieuze bronnen 1„ Frankfort wordt vernomen bevinden zich sinds enige weken officieren van de Oostduitse „Volksarmee" in Noord- Vletnam als instructeurs in trainings kampen van Vietcong-rebelien in de onmiddellijke omgeving van Hanoi. Be instructeurs zijn naar Vietnam „„aan op grond van een overeenkomst tussen de regering van Oost-Duitsland •n Duong Ding Thao. leider van de permanente vertegenwoordiging van liet nationale front voor de bevrijding van Zuid-Vietnam" in Oost-Berlijn. De Oostduitse regering heeft ook reeds 2 miljoen mark aan Hanoi ge schonken. SAIGON Amerikaanse parachutis ten hebben een grote overwinning be haald op de Vietcong in de zwaarste slag uit de Vietnamese oorlog. O.m. werd een Vietcong-opleidingskamp ver woest. De Vietcong liet volgens de laat ste cijfers 226 doden op het slagveld achter. VIENTIANE Het koninklijke Lao- tlaanse leger heeft een communistische stoot In de richting van de stellingen van dit leger in de omgeving van de koninklijke hoofdstad Loeang Prabang afgeslagen. Na het gevecht werden de lijken van 30 communisten geteld. (Advertentie) (Advertentie) ZELFGLANSWAS VOOR LEVENDE GLANS <5* Si TIJDELIJK 5 De minister kwam de kamer binnen met een extra (sappig) koffertje. Vol met flesjes B3! Onder het genot van dit vermaarde, zuivere fruitsap werden alle belastingverhogingen goedgekeurd. B3 appelsap, jus d'orange, tomatensap, tomatencocktail en druivensap (rood en wit) vloeiden rijkelijk. Een pas moeder geworden kamerlid kreeg een flesje extra. De oppositie was het roerend met de begroting eens.B3 doet werkelijk wonderen. B3 - da's pas puur sap. B3 fruitsappen-3xbeter ROERMOND (A.N.P.) Bij de her vatting van de zaak van de doodslag op de Turkse arbeider Riza Polat in Venlo, is voor de Roermondse recht bank tegen de hoofdverdachte, de 21- jarige P. A. uit Venlo, vier jaar ge vangenisstraf met aftrek geëist. Volgens de beschuldiging had A. (21 jaar en drie maal jeugdkampioen wor stelen en éénmaal kampioen gewicht heffen), in een Venlosc bar de Turk met een autokrik op het hoofd gesla gen. Deze klap was de Turk noodlot tig. De officier van justitie achtte A. niet de enige schuldige. „Hij stond toe vallig aan de top van de piramide van gewelddadigheden in de bar. Hij werd door zijn bendegenoten als domme kracht gebruikt", betoogde de officier. De verdediger bestreed de opvatting van de officier dat de „bendeleden" de vooropgezette bedoeling zouden hebben gehad om herrie te schoppen. De raads man geloofde ook niet aan rijp beraad en kalm overleg. Hij vond daarom dat er geen sprake was van doodslag maar van „het toebrengen van zwaar licha melijk letsel, de dood ten gevolge heb bend". Hij vond de geëiste straf te zwaar. Tegen de verdachte S., een 27-jarige betonwerker, die A. de krik zou heb ben verschaft, met de bedoeling deze als slagwapen te gebruiken, eiste de of ficier eveneens vier jaar gevangenis straf met aftrek wegens medeplichtig heid aan de doodslag. Een Venlose bouwvakker hoorde acht maanden met aftrek tegen zich eisen, wegens medeplichtigheid aan openlijke geweldpleging en verstoring van de openbare orde. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft dinsdag opnieuw mr. F. J. F. M. van Thiel voorgedragen als voorzitter. Elk jaar op prinsjesdag wordt een der gelijke voordracht, bestaande uit drie namen, aan de koningin aangeboden. Mr. Van Thiel kreeg voor de eerste plaats op deze voordracht 124 van de 129 uitgebrachte stemmen, één stem werd door een kamerlid, die kennelijk nog niet helemaal in het milieu thuis is, uitgebracht op het Eerste-Kamerlid mr. H. van Riel (VVD)! Voor de twee de plaats kreeg de heer J. Bommer (PvdA) 115 stemmen, terwijl mevr. mr. J. M. Stoffels-van Haaften (WD) als derde uit de stembus kwam. Zij kreeg 118 stemmen. In de samenstelling van het presidium zal niets veranderen, om dat de drie kandidaten deze functies van voorzitter en onder-voorzitter reeds meerdere jaren bekleden. NIJMEGEN (ANP) Onder een losse trottoirtegel in Nijmegen is dinsdag het grootste gdeeelte teruggevonden van de f 6.500.die vorige week door inbrekers werden buitgemaakt in het concertgebouw „De Vereeniging' 'in Nijmegen. In verband met de inbraak zijn vannacht een 22-jarige buffetchef en een 23-jarige hulpkeler van het con certgebouw aangehouden. ZWOLLE (K.N.P.) Pater E. H. J. van Waesberge is op het kapittel van de Nederlandse provincie der Dominicanen in Zwolle tot provinciaal herkozen. In december 1960 werd hij voor het eerst tot provinciaal gekozen als opvolger van pater B. Janssen. Hij is o.m. voorzitter van de K.R.O. ge weest en bekleedde verschillende belang rijke funkties in de provincie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Aansluitend op het ci viele verdedigingsplan voor de jaren 1962 tot en met 1965 .is thans een plan voor de periode 1966 tot en met 1968 ge reedgekomen. Dit nieuwe plan heeft eveneens ten doel de bescherming van de bevolking en de beperking of verzach ting van de gevolgen van oorlogsgeweld, de voortzetting van bestuur, de instand houding van het maatschappelijk leven en de handhaving van het moreel. Het plan dat 300 miljoen gulden kost, maar waarvoor in 1966 95 miljoen zal worden uitgegeven is gebaseerd op het dekken van ?le behoefte voor niet langer dan 30 oorlogsdagen. De met het oog op buitengewone om standigheden te treffen voorzieningen zullen zoveel mogelijk ingepast en benut worden in het normale maatschappelijk bestel. Dit kan bij de B.B., de politie, de telecommunicatie, het vervoer, de wa terstaat, de voedselvoorziening, de ar beidsvoorziening en de volksgezondheids zorg. Het plan gaat uit van zowel con ventionele als nucleaire aanvallen op ons grondgebied, waarbij de conventio nele wapens een aanvulling zullen zijn op de kernwapens van zwaar kaliber. De kans op het gebruik van biologische strijdmiddelen wordt gering geacht, die van chemische wapens gering en dan nog niet gericht op de bevolking. De overgrote meerderheid van de be volking zal het oorlogsgeweld kunnen overleven, als maatregelen worden ge troffen tegen radioactieve neerslag. De uitgaven zijn dan ook vooral op deze maatregelen gericht. (Advertentie) fÜn; v^v/ DOOR MIGNON G.EBERHARt 52) t Men zou zelfs kunnen zeg- gen dat je vrouw Sykes doodgescho- J ten heeft en dat Jim Stenson zich t heeft opgeworpen om de moordenaar te sauveren. Nie* dat ik werkelijk denk dat iemand dat gaat zeggen- Maar je verkeert in een kwetsbare t positie- Ik zal de hele kwestie zo een- t voudig mogelijk stellen, maar er zijn 9 altijd mensen die zeggen „dat er wel t meer achter kan zitten". Er is er al- i tijd wel een die zegt „dat er iemand 9 gesauveerd moet worden". Zeker met een naam al; de jouwe. Lem. t Je bent een vogeltje voor de poes." t Langzaam zei Archie: „Hij heeft J gelijk. Je kunt de hekken gren- J delen, alle deuren afsluiten, op alle mogelijke manieren op jezelf passen t ®n toch kan iemano je, als je in de politiek bent, een mes tussen de rib- J ben steken." De sombere vlucht die t zijn fantasie nam, scheen hem zelf t te ontstellen. Hij reef met zijn han- 9 °.ver ziJn hoofd en 'iep opstan- flig uit: ,.Ik zeg iullie dat het ver- i keerd is Lems hele toekomst voor t zon vent op het spel te zetten. She- 9 riff. houd het ui de kranten, één aagje maar." „Die kous is ai, Ar- i crue", zei Lem kortaf. „Maar ik zeg t 3e dat het mis is", riep Archie en deed een beroep op Dilly. „Dilly, t 3ij hem". Die zei rondweg: t .-Maar een enkele dag en nog wel t zo n belangrijke" „En hoe zouden ae kiezers die op mij stemmen, zich t ae volgende dag voelen?" zei Lem 0 vermoeid. „Luister, Dilly Archie ïeetu Y?1 we gisteravond afgespro- t «en hebben. Hij weet of vermoedt wat 9 oLgezfifd is'Dilly giug rechtop zit- p!?VWat wie gezegd heeft?" „Ik. SL2e ë°uverneur de voorzitter Fig ™n' iedereen- Deze zaak moet zo worriin openbaar gemaakt Hen Waarom?" „In de eerste £!n S het dp waarheid is. Ik Iers hort Wlllens en wetens de kie- Dillv £8en-, "De zei ziin Men L "Latep we °°k realist men wS? n zoiets niet verbloe- men. Het dan vVei" Z0U eenmaal uitkomen en weest erg,er iijken dan het ge- is „Je bedoelt dat het Jóu de rest van je politieke leven zou blij ven dwarszitten". Dilly dacht even na over haar eigen uitleg. „Er zit iets in, maar ik geloof dat we dat risico moeten nemen. Het zou kunnen uitkomen, ja maar waarschijn lijk gebeurt het nooit". Lems ogen choten vuur, maar zijn stem klonk beheerst. „Ze zullen die Oliver Brown wel vinden. Wat ste<l je dan voor, Dilly?" Archie interrumpeerde „Het feit dat Brown gisteravond opdook en Martha dreigde en daarmee be wees dat de hele zaak van tevoren opgezet was. verandert alles- Dat wisten we gisteravond nog niet. Nie mand van ons heeft het geweten. Het wijst dat het een val is geweest en Martha heeft nergens schuld aan- Er ls niets dat iemand jc in de schoenen kan schuiven, Lem- Houd de hele zaak buiten de kranten." „Archie", zei Lem met moeilijk bedwongen on geduld ,.zie je niet in dat wanneer de hele zaak in dc kranten gepubli ceerd wordt, dit de enige manier is Browns plannen t verijdelen? Hij zal het lezen en begrijpen dat Martha en Dilly hem gisteravond de waar heid verteld hebben. Hij weet dan dat hij niets, maar dan ook niets heeft waarmee hij Martha kan drei gen." Archie beet even op zijn na gels. „Ik ben het met je eens dat daar wat in zit. Maar ik zou zeg gen dat er wel mee gewacht kan worden tot morgen. Vang Brown, gooi hom in de nor.' „Op beschul diging van wat?" zei de sheriff, ter wijl hij Archie misprijzend aankeek. „Wat kan het schelen, het een of ander. Inbraak in dit huis, landlope rij". „Dilly", zei Martha, .zich plotse ling iets herinnerend, „misschien heeft hij wel jouw broche met sma ragden weggenomen." De sheriff draaide zich snel naar haar om en Lem zei scherp: „Wat voor broche?" „Niets", zei Dilly, ,.ik meende dat ik een broche met smaragden kwijt was Maar die heb ik in een boek teruggevonden." .,0". De sheriff keek teleurgesteld. „Het zou mooi geweest zijn hem vast te houden op verden king van diefstal, totdat we de zaak rond hebben. Maar we moeten hem eerst zien te vinden. Ik snap niet hoe een auto en een man zo kunnen verdwijnen. Hij moet toch eten, ben zine kopen, ergens opduiken. Ik moest maar weer liever aan het werk gaan, Lem. Ik" Hij legde zijn hand op Lems schouder, scheen naar woorden te zoeken en zei toen langzaam: ,.Ik kan wel aanvoelen, wat dit allemaal voor je betekent, Lem. We stelden ons allemaal voor dat je zo goed als in het gouverne mentshuis zat. Een feit is dat we je al op weg waanden naar Het Witte Huis We waren er hier trots op ik weet niet precies hoe ik het zeg gen moet. maar ik denk dat er gro tere dingen zijn. Een feit is dat ik nu trots op je ben, Lem. Op jou en je vrouw. Nu zal ik maar eens gaan.'' Lem liep met hem naar de deur en samen gingen ze naar buiten. Dil ly vroeg aan Archie: „Wat gaat Lem nu precies doen?" „Ik weet het niet zeker Ik heb maar een gedeelte van het gesprek gehoord, dat van het onmiddellijk vrijgeven van de zaak aan de pers. Daarna heeft Lem een lang gesprek met de gouverneur gehad en met de voorzitter en Fig Newton". „Wat hebben ze gezegd?" „Ik zeg je toch dat ik dat niet weet. Ze hebben me eruit geschopt. Daarna zijn we van de gouverneur zijn huis naar dat van Fig Newton gegaan en daar hebben de partijvoor zitter en Newton en Lem de hele nacht zitten bomen. Ik heb het niet kunnen verstaan, maar ze hebben iets besproken. Ze hebben zelfs de procureur-generaal laten korrten en hebben met hem gepraat. Het heeft ge<en zin me iets te vragen, ik weet niet wat ze gezegd hebben. Ik weet al. leen dat ze allemaal proberen Lem uit het hoofd te praten wat hij van plan is". „Maar die valstrik dan. Dat hebben we niet geweten en het werpt een heel ander licht op de zaak." Lem scharrelde een jas uit de kast naast de ingang en kwam met die jas over de arm terug. „Kom, Archie. We komen te laat.." „Te laat waarvoor?" vroeg Dilly tege lijk vlijmscherp en honingzoet. Ar chie antwoordde. „Voor een perscon ferentie die Lem mij heeft laten voor. bereiden Lem. als je ze niet de hele waarheid vertelt alles over die Rrown en de valstrik, dan zal ik „Wat kun je bewijzen?" zei Lem kortaf. „Die valtrik is een en al ver onderstelling. We hebben Brown niet te pakken. Wij hebben geen positief signalement van Brown of Sykes. Wij weten dat Brown hier gekomen is. Alweer een week voorbij. Wat gaat dat toch hard, hè! Gaat de tijd snel <>p school of niet? Soms duurt de dag zeker wel eens lang, hè? Maar er zijn toch ook wel fijne dagen tussen? Als je later van school af bent, zeg je, zoals ieder een, dat het een erg leuke tijd was. Dat was bij mij ook zo. Ik denk tenminste nog graag terug aan de tijd dat ik in de schoolbanken zat en na schooltijd ging spelen. Wat was dat fyn! Vóórdat je het weet is die tijd voor bij en dan is het afgelopen met spelen en kattekwaad uithalen, hoor! Jullie doen toch wel goed je best, hè? Mag ik daar op vertrouwen? Ik vond het wel jammer dat er deze week zo weinig brieven van jullie kwamen. Ik had me er echt op verheugd, maar helaas! Hoe komt dat, jongens en meis jes? Te druk op school? Te veel huis werk? Dat gaat natuurlijk wel vóór! Maar volgende week verwacht ik toch echt meer post, hoor. Mag ik op jullie rekenen? Dag jongens en meisjes, tot de vol gende week. José De tweeling Ria en Frankie (12 jaar) zouden samen een dagje gaan fietsen Moeder had alles al klaar gemaakt voor het uitstapje. „Morgen is het zaterdag." had ze gezegd. „Dan mogen jullie gaan hoor." De volgende morgen gingen ze om zeven uur op stap. „Daag en kijkt goed uit op de druk ke wegen, hoor," hoorden ze hun moe der nog roepen. „Ja, mam, daag!" Daar gingen ze dan. Ze hadden en kele kilometers gereden toen ze in de verte het ronken van een auto hoorden. De kinderen stapten af en gingen aan de kant van de weg staan. „Uitkijken.' zei Frankie, „ze lijken wel dronken want ze slingeren zo." De auto stopte en vier mannen kwa men rustig op hen toelopen en deden net of ze wat wilden vragen, maar ze pakten Ria en Frankie beet en duwden ze in de auto. Toen reden ze zo vlug mogelijk weg José Mathijssen (II jaar) Berkstraat 4a. Zunclert (N.Br.). Weer is het woensdag dus nu vers een lied, waarin iedereen schrijven mag behalve afkijken dat niet. Ik kan u garanderen en dit vind ik jammer dat ze dit niet propageren want soms klinkt er gejammer. Jan Bakx, 14 jiar Pastoor Kerckerstr. 19, Steenbergen Ik zou graag corresponderen met een vriendje van myn leeftijd. Zelf getekend door Ineke Bastiaansen, 6 jaar Beeksestraat 15, Prinsenbeek Er woonde eens een arme vrouw in een hutje op de hei En al had zij het ook niet breed zij voelde zich toch blij. Maar zat zij op een bankje eens buiten in de zon dan dacht ze toch ook wel eens dat het ook nog anders wezen kon. Had zij maar een boerderij met een hele grote tuin had zij maar koetjes in de wei dan bezat zij een fortuin. Maar dan dacht ze ook aan de missie aan de mens die het nog slechter had dan had zij nog haar dagelijks brood en haar lieve witte kat. Zij woont er nog die arme vrouw in dat hutje op de hei en al heeft zij het ook niet breed zij voelt zich altijd blij. Zelfverzonnen Thea Olsthooru, 12 jaar. Rithsestraat 18 - Breda. Zelf getekend door Ellie Stokx, 12 jaar, Werri- laan 9, 's-Heerenhoek Ik zou graag correspon deren met een meisje van 12 jaar. „Pas'op Karei, het is daar erg glibbe rig hoor!" Maar Karei wilde niét naar zijn vriendje luisteren. Hij was opeens veel te nieuwsgierig geworden. Heel voorzichtig zette hij zich af te gen de verdorde, natte paal aan het uiteinde van de lange pier, boog voor over, probeerde het vreemde voorwerp te grijpen, maar viel pardoes languit in het ijskoude water. „Dik, help me asjeblieft", schreeuw de Karei uit alle macht, toen hij proes tend boven water kwam. „Ik ben in het water gevallen". En meteen verdween zijn natte hoofd weer onder water. Dik kwam verschrikt aanrennen, maar wist niet wat te doen. „Waar ben je Karei? Ik zie je niet waar ben je geef antwoord De pier was ontzettend glibberig en de stenen hadden verschrikkelijk scher pe punten. Het was erg moeilijk voor Dik om overeind te blijven. Daar zag hij plotseling weer het hoofd van zijn vriendje boven het water uitsteken. Ka- rel proestte en kuchte. Zijn gezicht was paars geworden van inspanning. „Help, help me1" Het klonk angstig en naar. „Wat moet ik toch doen?" piekerde Dik. „Zelf in het water springen zou betekenen dat we allebei hulpeloos znn. Als ik nou eens heel vlug naar het strand ren en een reddingsboei haal. Er zitten er altijd wel hier en daar aan een paal bevestigd. Hopelijk kan Karei het zo lang nog volhouden. Zwemmen kan hij gelukkig heel goed. Waarom zou hij zo opeens in het water gevallen zijn?" Snel holde Dik over de pier terug naar het strand. Het was koud gewor den. De zon was weg en de lucht was bewolkt. September was eigenlijk al te laat om in zee te gaa- vissen. Maar Ka- rel en hij visten erg graag in zee. Ze gingen dan helemaal aan het uiteinde van de lange pier zitten, waar de gol ven wild tegen de grauwe stenen beuk ten. Dan genoten ze, voelden zij zich vrij en meester van de grote uitgestrek_ te zee. Het was woensdagmiddag, hun vrije middag. Gelukkig was die saaie morgen op school een beetje vlug voor bij gegaan. Het viel anders maar ver schrikkelijk tegen, na die heerlijk lange vakantie, die hij samen met Karei hier aan zee had doorgebracht. Iedere dag vissen, zalig- „Als Karei nou maar geen domme dingen doet. Wat zou hij eigen lijk hebben willen pakken? Ik heb toch niets gezien? Nee, wat vreemd!" Dik sjouwde door het mulle zand, hij gend en ook wel een beetje angstig. Karei deed altijd zulke gekke dingen. Je kon hem eigenlijk nooit alleen laten. Vorig jaar, in de lange zomervakantie, waren ze hem ook plotseling kwijtge raakt. Hij was toen met een oude schip per meegegaan, die in een klein oud huisje woonde onderaan het duin, daar een heel eind verderop. Altijd nieuws gierig, altijd onvoorzichtig. Dat kon Dik niet erg fijn vinden van zijn vriendje. Er gebeuren de laatste tijd zulke rare dingen. Eindelijk vond hij op de duin top een reddingsboei. Hè, hè, wat was hij moe. Helemaal door dat mulle zand! Had hij zijn schoenen maar uitge trokken. Op blote voeten ging het veel beter. Dat was nu te laat. Zo vlug mo gelijk terug naar Karei. Wat woog dat ding zwaar. Dik zuchtte onder de zware last. Het was nog een heel eind lopen naar de pier en de pier was erg lang. Misschien was Diks hengel wel in het water gevallen. Maar dat was niet zo erg, als Karei het maar volgehouden had. Zwemmen kon hij beslist erg goed. Maar het was koud in het water en met al je kleren aan kun je moeilijk zwem men. Hij had het wel eens geprobeerd •op zwemles, maar dat viel toch maar tegen. Toen Dik terug was op de punt van de pier, was Karei nergens te zien. „Karei, Karei, waar ben je, Karei ant woord dan toch waar ben je, waar ben je? Karei!" Dik schreeuwde uit alle macht. Hij was doodop door het gesleep met de boei door het zand en over de gladde stenen van de lange pier. Maar wat zag hij daar plotseling? Vanachter een grote golf dook een groot voorwerp op. Een kist? Het was te ver weg om precies te kunnen zien, wat het was. Ongeduldig wachtte Dik tot het voor werp wat dichterbij was gekomen. Hij huiverde. Het begon harder te waaien en een beetje te motregenen. Zijn hen gel lag er gelukkig nog, maar die van Karei was verdwenen. Domme jongen! Hij bezorgde je altijd kippevel. Het voorwerp kwam dichterbij. En wat zag Dik opeens? Twee handen hiel den het voorwerp omklemd. Nu kon hij duidelijk zien dat het een grote kist was. Zou Karei dan? Nee maar dat was geweldig! Vlug greep Dik z'n hengel en stak hem ver voor zich uit. Dan kon Karei de hengel misschien vastgrijpen. Maar het was niet nodig. Karei zwom uit alle mhchit, de kist voor zich uit du wend. Wat een grote kist was dat! Toen de kist met de natte Karei er aan vast tegen de pier aanbonkte, greep Karei de hengel van Dik. die hem de stenen optrok. Hij zakte als een zoutzak in elkaar, helemaal buiten adem en ril lend van de kou. „Grijp die kist. pak 'm hijg de Karei. Dik sleepte de kist de pier op. Een doodgewone kist. Eerst Karei maar eens helpen. „Wat heb je me weer laten schrikken, Karei", zei Dik een beetje boos. maar toch erg bezorgd om zijn vriendje. „Ik kon er niets aan doen, die kist, ik dacht...." Verder kwam hij niet. „Kom trek vlug je kleren uit, droog je af en sla mijn regenjas om je heen", zei Karei. „Kijk jij naarnaar Karei wees in de richting van de kist. Dik schopte er tegen en wat hoorde hij? Gerinkel als van flessen. Met zijn groot zakmes maakte hij de kleine plankjes voorzichtig los. En wat zag hij daar! Flessen! Wel twintig! Wat zou er in zit/ten? Nieuwsgierig haalde hij er een uit de kist. Hij kon het niet lezen, maar hij dacht thuis ook wel eens zo'n fles gezien te hebben. Dat was beslist wijn. Ja nu zag hij het duidelijk. Hij had vader ook wel eens zo'n fles mee zien brengen, als er visite kwam. Wijn! Wat een vondst! Karei had intussen zijn natte kleren uitgetrokken en Diks re genjas om zich heen geslagen. „Nou en wat is het, wat zit er in?" Hij rilde en hoestte. „Ik geloof dat het wijn is, Ka- rel, kijk maar." „Ja natuurlijk is dat wijn, Dik, na tuurlijk joh!" De jongens maakten een vreugdedans om hun buit, die Karei de zee had af genomen. „Heb je in je piepzak gezeten over me?" Vroeg Karei. „Eerlijk gezegd wel ja, maar dat voel ik nu niet meer. Wat een vondst. Zeker van een schip gevallen." „Ja, dat denk ik wel", zei Karei. „Die gaan we verkopen, misschien krijgen we er wel een heleboel geld voor". Dik telde de flessen. Het waren er precies twintig en allemaal nog heel. „Karei, je hebt mo laten schrikken, maar dat vergeef ik je graag, je bent een held. Wat zullen ze morgen op school wel zeggen als we dat vertel len". Het avontuur was gelukkig goed af gelopen, maar het had erger kunnen zijn. Karei en Dik waren blij met hun vondst maar ze dachten cr niet aan dat Karei zijn leven gewaagd had voor een onnozele kist. Dat was erg dom. Een held zijn, is heel iets anders, dat we ten jullie ook wel. J. R. Er leefde eens. en dat was niet zo net een koning, die kreeg men met geen stokken uit bed. De minister kietelde iedere dag onder zijn tenen. En de lakeien mompelden, o waar moet dat toch henen. Er werden iedere morgen vijftig rot jes afgestoken. En die arme koning zat van woede steeds te koken. Er werden emmers vol water over zijn hoofd uitgestort. En de kachel werd maar liefst twintig maal opgepord. De piccolo stak met een naald in zijn neus. De radio gilde en toch het was heus. De koning sliep en sliep maar door. Al gilde de radio ook in zijn oor. Al beet de kleine keeshond ook ziin tenen kapot. Al knalden de rotjes nu nog zo vlot. En al deed de nar nu nog zo zot. Maar sloeg de klok twaalf, dan werd dit stopgezet. Want dan kwam de koning heel lang zaam uit bed. En aan zijn ontbijt zat hij nog te gapen. En mompelde: „Wat heb ik lekker ge slapen." Zelfverzonnen: Ineke Hendriks, 11 jaar. Ritsestraat 20. Breda A: Dat zijn we Allen die in de Stem [komen staan B: Is 't Blad, met kleine Stem bovenaan C: Is de letter van Courant D: Is 't Dagblad „de Stem" voor Mid- [den-Brabant E: Is Elkeen die is geabonneerd op de [Stem F: Is de Fout in de Stem, die nooit [iemand zag G: Is de Geestelijke van de Redactie- [raad H. Is de Hoofdredacteur, altijd paraat! I: Is Ir. C. A. J. v. Schendel die ook bij [de Redactie hoort J: Is de heer Jacobs die werkt steeds [voort K: Is van Kleine Stem, voor de Kleine [man L: Is van Letter, daar staat de Stem [vol van M: Is de letter van Maatschappij N: Is het Nieuws, dat hoort daar weer [bij O: Is de Omslag, dus voor- en achter- [blad P: Is de Prijs, die ik bijna vergat Q: Die niet veel gebruikt wordt R: Zijn de Regeltjes van „in 't kort" S: Is natuurlijk de Sierlijke S van de [Stem T: Is de tweede letter, kijk maar Stem U: Ts van Uitgeversmaatschappij V: Is iedere Volgende dag. met de [Stem erbij W; Is het Weerbericht van elke dag X: Is 'n letter, die ik ook zelden zag IJ: Is van IJver van mij, voor de krant Z: Is van 'k Zit hier in 't Zuiden van 't [land Betsie van den Dungen Burgem. van Poppelstr. 8 Gilze 14 jaar Zelf getekend door Els van Hooydonk, 7 jaar Lyndonkseweg, Bavel I

de Stem | 1965 | | pagina 15